Tweede Blad Maandag 18 December 1922 BINNENLAND. Arbeidswet Al.g. maatregel van bestuur voorfabriekonof werkplaatsen Staatsblad no. 636 bevat het Kon. be sluit van den 25® ben November 1922, tot vaststelling van een algemocnen maat regel van bestuur, als bedoeld in artikel 91 der Arbeidmveb 1919, voor zoover bo treft fabrieken of werkplaatsen. Het volgende is hierbij bepaald Artikel 1. Het bepaalde in hoofdstuk IV meb uiitzondermg van do artikelen. 33 (ob en meb 38 en in artikel 68, eerste lid, onder a, en tweede tob en met tiende lid, der Arbeidswet 1919 is niet van toe passing op den arbeid van: personen, die, niet zijnde hoofd of bestuurder der onderneming, aan bet hoofd staan van een© fabriek of werk plaats of van eene afdeeling daarvan en uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding daarvan zijn belast, zooals fabrieksdirec- tounen, bedrijfsleiders, bedrijfsingenieurs, fabrieksbazen, opzichters, werkmeesters, chef-machinisten en dergelijke; b. den fabricage-ohef, voor zoover hij uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding van de fabricage is belast en niet door handenarbeid aan den bcdrijfsarbeid pleegt deel te nemen c. den chef do bureau, het hoofd van ad ministratie, den hoofdboekhouder en den afdeelingsdhef, voor zoover zij aan het hoofd staan en de leiding hebben over ar beiders, werkzaam aan de administratie, de correspondenfie of de boekhouding dor onderneming d. het hoofd van eene teekenkamer en het hoofd van een con8tructicbure.au; e. den magazijnmeester en den expe ditie-chef, indien hun arbeid uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het houden van toezicht op de magazijnen, bij de expedi tie cd bij de ontvangst van goederen of grondstoffen en zij verantwoordelijk zijn voor de goede orde in de magazijnen ert voor de daar aanwezige goederen en stof fen; f. den amanuensis van oen laboratorium g. den persoon, die belast is met weten schappelijk onderzoek of wetenschappe lijke controle, indien voor dezen arbeid oone wetenschappelijke ontwikkeling noo- dig is, welke tenminste gelijk staat aan die. welke vereïscht is om aan eeuo Neder lands che ciniversiteit of hoogesobool tot de promotie te worden toegelaten h. den leerling eener inrichting van middelbaar of hooger onderwijs, die be last is met wetenschappelijk onderzoek of wetenschappelijke controle, indien hij dien aif rid verricht in het belang zijner op leiding. onder voorwaarde, dat in het arbeids- register bij hun naam vermeld is, welken werkkring als bovengenoemd zij verrullen Artikel 2. Het bepaalde in hoofdstuk IV met uitzondering van de artikelen 33 tot en met 38 en in artikel 68, eerste lid, onder as en tweede tot en met tiende lid, der Arbeidswet. 1919 is niét van toe passing op den arbeid van: a. den persoon, die bii ziekte van het hoofd of den bestuurder der onderneming dezen vervangt, gedurende die vervanging mits van de vervanging onverwijld aan bet dist^tshoofd kennis wordt gegeven b. den persoon, die, waar het lioofd der onderneming eene vrouw ia, in hare plaats den arbeid in de onderneming leidt. Artikel 3. 1. Het bepaalde in hoofdstuk IV met uitzondering van de artikelen 33 tot en met 38 en in artikel 68, eer- ace lid, onder a, en tweede tot en met tiende lid, der Arbeidswet 1919 is mede niet van toepassing op den arbeid van personen, die, naar bet oordeel van het districtshoofd, of. in beroep ingevolge bet tweede lid, naar het oordeel van onzen Minister, op grond van den aard van hun arbeid met een der in artikel 1 genoemd© categorieën van aibeideTS kunnen worden gelüVgesteld. 2. Bij weigering van het districtshoofd, om een verzoek tot gel:jkstelling, als in het eerste lid bedoeld, in te willigen, kan bet hoofd of de bestuurder der onder neming binnen veertien dagen na dagte©- Icening der beschikking in beroep kernen bij onzen Minister. 3. Een gelijkstelling, als in dit. artikel bedoeld, kan te allen tijde worden inge trokken door het gezag, dat de ;;clökstel- ling heeft uitgesproken. Heft de intrek king nln-a.ts door hot districtshoofd, dan kan het hoofd of de bestuurder der onder neming binnen veertien dagen na de dag- tcekenin.g der beschikking in beroep komen bij onzen Minister. Artikel 4. In dit besluit wordt onder arbeid", „fabriek of werkplaats", „arbei der", arb c ids re gis tor", „Onzen Minister" en „districtshoofd" verstaan hetgeen daar onder wordt verstaan ingevolge de Ar- boid&vet 1919. Artikel 5. 1. Hit besluit treedt in wer king met ingang van den tweedon dag na dien der dagtoekomng van hot Staatsblad', waarin bob geplaatst is, nl. 13 December 1922. 2. Op het tijdstip, waarop dit besluit in werking treedt, vervalt ons besluit van 21 September 1920 (Staatsblad no. 716.) Da toekomst va» de Sociale Verzekering. Bede van den heer Witter t- van Hoogland. De Vereeniging van Baden van Arbeid hield Vriidag te Amsterdam een algemeene vergadering onder voorzitlerschap van den heer Wittert van Hoogland, die een rede hield over de toekomst van de Sociale Ver zekering. Spreker ving zijn rede aap met de opmerking, dat ook de sociale verzeke ring de gevolgen van den waan van den dag beeft ondervonden en zulks wellicht in nog sterker mate. omdat op dit gebied slechts betrekkelijk weinig deskundigen zijn en niet velen beseffen bet groote volks belang, dat door sociale voorzorg wordt gediend, waardoor het gemakkelijk is te dezer zake theorieën te verkondigen, die wel is waar van te voren reeds van de toe juiching der menigte verzekerd kunnen zijn, maar die bij den minder oppervlaklri- gen beschouwer ernstigen twiifel aan be reiking van het voorgespiegelde doel doen ontstaan. Desniettegenstaande heeft in het laatste jaar de sociale verzekeringwetgeving zich nog conïgermat© kunnen ontwikkelen, als bewijs waarvan werd gewezen op de ge deeltelijke decentralisatie dor uitvoering van de Ongevallenwet. Ten aanzien van do toekomst wees spreker er allereerst op, hoe uit de plannen van minister Aalberse, me degedeeld bii de behandeling der Arbeids- begrooting blijkt, dat de minister van voor nemen is veranderd, in bet bijzonder wat betreft de invoering van de Ziektewet. Ter wijl bij vroeger van meening was, dat deze spoedig in werking moest treden, wil hii thans de invoering doen wachten op de al- gobeele herziening. Niet alleen blijven daardoor de arbeiders onverzekerd, maar wordt bovendien een stelsel van verzeke ring bestendigd, waaraan do oigchlijke basis ontbreekt. Immers ziin alle deskun digen het eens, dat de Ziekteverzekering het fundament der sociale verzekering moet zijn. De groote fout, die reeds in 1901 werd gemaakt, door de Ongevallenverzekering in te voeren alvorens de Ziekteverzekering bestond, is nog vergroot door de invoering der Invaliditeitswet voor de Ziektewet. Deze fout is dan ook oorzaak, dat bet be staande stelsel duur moet werken. En niet omdat de uitvoering in handen van over heidsorganen is gelegd. Eerst na invoering der Ziekteverzekering kan men over de uitvoering een oordeel hebben en uitspre ken. Voor de methode van den minister om niet zijn eigen plannen aan don Hoogen Baad van Arbeid voor tc leggen, maar de voorstellen van zijn ambtenaren, beeft spreker geen bewondering, reeds daarom niet. omdat daardoor de meeting van den minister zelf in het duister blijft. Spreker onderwierp hierna do plannen van mr. (Trcencveld aan critiek. Ten slotte hot organisatie-vraagstuk be sprekend, wees spreker er op, hoe de Zie kenfondsen daarbij- volkomen worden uit geschakeld, terwijl de belangen van de ar beiders in handen van werkgeversvereeni- gingen met een paar arbeiders in liet be stuur z. i. niet volkomen beveiligd mogen hpeten. De sociale verzekering is zi. een zoo groot volksbelang, dat zelfs de moge lijkheid om te worden betrokken in econo mische geschilpunten tusschen werkgevers en werknemers uitgesloten moet zijn en daarom wenscht spreker de uitvoering daarvan tc zien gelegd in handen van over heidsorganen, samengesteld uit werkge vers en werknemers met volkomen dezelfde bevoegdheden, onder leiding van onpartij dige voorzitter». De heer Wittert van Hoogland wees er nog op, dat de invoering van de Ziektewet niet behoeft te worden uitgesteld met het oog op de nieuwe lasten, die deze op het bedrijf zou leggen, waar zich de gelukkige omstandigheid voordoet, dat het Ongeval- lcnfonds een overschot van circa 8 millioen gulden heeft. Naar sprekers meening is in verband hiermede oen zeer aanzienlijke ver laging der tarieven volkomen gemotiveerd. Spreker schat deze verlaging op pl.m. 40 pet. en drong er op aan, dat deze ten spoe digste werde ingevoerd en t© gelijker tijd de Ziektewet in werking trede, waarna hij resumeert van welke beginselen de wijzi ging eii vereenvoudiging in de verzekerings wetten z. i. moeten uitgaan. Prov. Staten van Zuid-Holland. Het verslag van de Commissie vanRap- portcurs omtrent het afdeelingsondcrzodk van de daarheen verzonden onderwerpen zegt o.a. dat wat de bezoldiging van het provinciaal personeel betreft, verscheide ne leden zich niet vereenigen met de om zetting van eenigerlei duurtebijslag in vast loon. Anderen daarentegen brengen hulde aan Gedep. Staten voor hun breeden blik en gaan met de algemeer.c gedachte daar van mee. Eenige leden wenschen den werktijd van de ambtenaren tor griffie (6$ uur) te verlengen. Blijkens de Memorie van Beantwoor ding zijn Gedep. Staten van meening, dat de levenskosten voorals nog zeer ingrijpende 6a- larisverlag-ingen niet ge- do ogen. Zij zouden het niet juist ach ten indien onder den druk der omstan digheden de matiging op een gebied waarop volgens hun meening slechts met gematigdheid mag worden opgetreden, uit het oog zou worden verloren. Voor Zuid-Holland bestaat geen aanlei ding om een duurtebijslag te hand haven, niet alleen omdat deze reeds sinds lang overal elders is verdwenen, maar ook omdat deze instelling, die uiteraard alg een noodmaatregel was bedoeld, niet maar steeds van jaar tot jaar onder veranderde omstandigheden moet wor den verlengd. Een dergelijk onvast element in de be zoldigingen zou op den duur slechts aan beveling verdienen bij invoering van een glijdende loonschaal, zoodat ook bij even tueel toenemende duurte verhooging der bezoldigingen zou plaats hebben; nu men dezen maatregel liiër te lande echter niet wensoht, sc-hijnt deze eenzijdige onvast heid óp den duur niet verdedigbaar. Verlenging van den werktijd van de ambtenaren ter Griffie zouden Gedep. Staten alleen dan aanbevelenswaardig achten, indien daarvan een besparing van eenige beieëkenis kon worden ver wacht. Voor zeer groote ambtenarenkorp sen, waarbij door verlenging van werk tijd krachten kunnen worden uitgespaard, heeft een dergelijke maatregel goeden grond, voor het beperkte Griffiepersonecl echter, waaronder het werk zoodanig is verdeeld, dat moeilijk eenigen daarvan zouden kunnen worden gemist, kan het doel van een dergel ijken maatregel be zuiniging vorens de meeniDg van Gedep. Staten niet worden bereikt. Menig griffie-ambtenaar workt trou wens buiten den bureautijd, inzonderheid in do avonduren, thuis ten behoeve van de provincie, zonder dat daarvoor eenige extra-vergoeding wordt gevraagd of ge geven. Wat betreft de regeling liquidatie sub sidies der Volksuniversiteiten te 's-Gra- venhage, vereenigt de commissie zich met de wijze waarop Ged. Stalen voor stellen uitvoering té geven aan het door de Stalen in de zomerzifling door aanne ming van de motie-Hoffman te kennen ge geven verlangen. X— Gemengde Berichten. Een inbreker neergeschoten. Dezer dagen had de politie t« Botter dam lucht gekregen, dat men van plan was in te breken, in een woning aan de Laan van Wandeloord. Zaterdagmiddag zou het gebeuren en drie rechercheurs ver borgen zich in de woning, terwijl de twee andere hl een kamer dekking zochten, in afwachting van de dieven. Na langen tijd omstreeks tegen half negen eindelijk ver schaften drie mannen zich toegang tot het pand, dat door meerdere gezinnen bewoond wordt, met een tot nog toe onbekend doel. Ze moeten echter gewaarschuwd zijn ge worden, want. direct sloten ze mot den sleutel, die de rechercheurs buiten in het slot haddon laten zitten, de dour af. In de meening, dat ze de politiemannen op deze wijze onso.Kadeliïk hadden gemaakt, schij nen ze zich te hebben willen verwijderen. Maar plots sprong in de ganjr de daar ver bergen rechercheur or> hen af. met een sta of ik schiet. De inbrekers kozen echter het hazenpad. wp,aroD de rechercheur z'n revol ver trok. Hü schoot één der mannen van achteren dwars door het hoofd en deze viel neer. Z'n kameradon slaagden er ech ter in te ontkomen. Nr. A at do rechercheur z'n collega's had bevrïid, stelde men een onderzoek in naar den toestand van den getroffene, die weldra ligt hewustzïin ver loor. De kogel was hem aóor de kleine her sens gegaan. Men waarschuwde den Ge neeskundigen Dienst, die adyiseerde den man naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel te vervoeren. Z'n identiteit kon niet worden vastgesteld, daar hii gcererlei na pieren on zich hnd en de man had toen hii nog bii bewustzijn was, geweigerd inlich tingen te geven. De bewoners van de omgeving hadden zich inmiddelg voor het rand verzameld cn men stelde zich zeer viiandig tegenover den rechercheur. De menschen wilden be letten, dat de hewustelooze werd wegge voerd. Bleohts met de revolver in de vuist kon de politie inmiddels ter hulp gesneld, de zenuwachtig© menigte op een afstand houden. Zaterdagavond laat was de toe stand van den inbreker no? hcocst. ernstig en wist men nog niet wie of wat hii was. Eerst gisterenmiddag kon ziin identiteit worden vastgesteld. Het is de 30-jarige koopman L. C. Y. uit de Visehsteee, een oude bekende van de noljrie en justitie. Op bem zijn eenige vals-he ri ent els bevonden. Het onderzoek naar den tweeden inbreker wordt voortgezet. Voor f 100.009 aan sieraden gestolen. Naar „de Crt." verneemt, heeft een Hol- landsche dame. die Zaterdag uit. Pariis te 's-Gravenbago aankwam, bij de politic aangifte gedaan, dat baar op haar reis al haar juweelen, naar schatting voor een be drag van f 100.000. ziin ontstolen. Z« had haar kostbaarheden in eenige etui's gepakt en in haar baeage meegenomen. Bij aan komst in Den Haag bleken do sieraden ver dwenen te zijn. Of de ju.weelerf tijdens haar reis in den trein uit haar bagage zijn gehaald, of dat de diefstal reeds in het hotel te Parijs, waaruit zij Zaterdagmorgen vertrokken was, heeft plaats gevonden kon het onder zoek tot heden nog niet definitief uitma ken, aangezien eerst Zaterdagavond laat aangifte van den diefstal geschiedde. Hot vormoeden bestaat echter, dat de sieraden reeds voor do binnenkomst in ons land ziin gestolen. De politie heeft, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het schijnt den laatsten tüd nog al eens voor to komen, dat op de lijn Pa rksDen Haag diefstallen plaats vinden. Voor eenigen tijd werd er een soortgelijke diefstal van kostbaarheden gesignaleerd als waarvan thans hierboven wordt mel ding gemaakt. Ook toen kon het onderzoek niet .uitmaken of de diefstal plaats had tijdens de reis dan wel daarvoor. üsn dynamietaanslag te Kerkrade. Zaterdagnacht tegen 1 nur heeft- te Kerk rad© een dyna-mietaanslag plaats gehad op de woning van den onzicMer der Dcmaniale Steenkolenmijnen Scheercn, vlak bij de grens. Genoemde opzichter lag met ziin gezin te bed, toen kort na elkaar twee ont ploffingen plaats hadden in den tuin en vlak daarop een derdo op het dak van het huis. De beide eerste ontnloffingen had den geen resultaat, maar door do derde werd een stuk van het dak en de dakgoot over een oppervlakt© vr.n twee drie vier kanten Meter beschadigd. Er werd een gat door het plafond van de bovènste slaap kamer geslagen. Ernstige schade is met veroorzaakt. Scheoren en zijn vrouw, die ïn die kamer sliepen, kregen geen letsel. Een persoon, die zich op het oogenblïk van den aanslag in de nabijheid bevond, zag iemand hard loopend in de richting van de grens verdwijnen en hoorde daarop de ontploffing. Aan den overkant van de woning wer den eenige ruiten vernield. De politie werd gewaarschuwd, maar kwam eerst 'g mor gens opdagen. Het onderzoek heeft tot he den geen resultaat opgeleverd. In Kerkrade is een groot aantal mijn werkers zeer gebeten op den opzichter ïn verband met loon- en ontslagkwesfcies. S. moest dan ook reeds meermalen onder po- litiegeleide naar huis gebracht worden en men heeft bij hem vroeger een ruit willen inslaan, waarbij hij toen met een revolver» schot den betrokkene op de vlucht joeg. De mogelijkheid bestaat, dat twee of meer arbeiders eenige dynamictoatronen, welke voor het schieten in de mijnen ge bruikt worden, hebben achter gehouden om deze voor dit doel te gebruiken. Men heeft vermoeden on een ontslagen mijnwerker. De Crt. De inbraak te Weesp. Naar do Tol. verneemt heeft de bclco- ning van f 309, welke de firma Yan Leer te Weesp uitloofde, ingeval do daders van de inbraak, ten kantore van genoemde firma gepleegd, achterhaald werden, nog geen resultaat opgeleverd. De politic heeft uit een der slooten achter de fabriek een hand boormachine opgevischfc, waarmede blijk baar de gaten in de brandkast waren aan gebracht. Overigens heeft de chof-vcld- wachter Krap, alhier, zich de hulp verze kerd van een bewoner 7an Weesp, die ..aan spiritisme doet". Op een avond is de Wecsper clief-veld- wachter met dezen man naar hot kantoor der firma Yan Leer getogen, ten einde in de onmiddellijke nabijheid van de gefor ceerde brandkast, terwiil de gchsclc om trek in het donker gehuld was. te trachten „contact" t© verkrijgen met onzichtbare ad viseurs. Nadat men vergeefs getracht had, ten kantore eenige betrouwbare informaties betreffende de daders van deze brutale in braak, dangs sniritistischon weg te verkrij gen, heeft de chef-veldwachter ook aan ziin bureau den niéuwe medewerker der politie in de gelegenheid gestold een poging te doen, om de door de firma Van Leer uit geloofde f 300 deelachtig te worden. Ook hier werd nl. geruimen tiid in het donker vertoefd, zonder dat echter cenig resultaat verkregen word. Een reddingboot omgaslagen. Eenige zeelieden uit Schiermonnikoog kwamen Vrijdag te Harlingcn, mot het doel dc nieuwe reddingboot, geleverd door de Noord-Zuidhollandscho Bcddiiig-Mij, en die daar per Stanfricsboct zou aankomen, in ontvangst te nemen, oni er verder do Wadden meo over te steken. Even over den tijd kwam dc „Stanfries" met de nieuwe zeil- en roeireddingboot. die echter deerlijk gehavend was. Woensdag nacht, eenige honderden meters van do Frieache kust verwijderd, was de redding boot door de hooge zeeën omgeslagen en moest zoo de haven van Stavoren worden binnengesleept, hetgeen niet dan na veel moeite geschieden kon. Gelukkig was er niemand op de boot aanwezig. Met zeer groote schade aan vo«r- :-vcn, zeilwerk en luchtkasscn is de reddingboot den volgenden middag de Har linger haven binncngoloopen. De zeelieden uit Schier monnikoog echter zijn direct ver andere ge legenheid vertrokken, eemgermat© ont stemd over den tegenspoed met Lun nieuwe boot, die de Zuiderzee-stormen niet eens kon doorstaan. Hbld. De onveiligheid aan de grens. In verband met de toenemende onveilig heid heeft de burgemeester van Angerlo een publicatie rondgezonden, waarbij den ingezetenen wordt aangeraden bij even tueel© poging frt inbraak of aanranding kalm te blijven, cn h°m, dd politie of do politietroepen te Doesburg te waarschu wen. Een nachtpat rouilledienst is reeds in gesteld. FEUILLETON Van helden en verraders. 35) Mapiaouank bevond zich te Roscoff ninds den vooravond. Zij had den nacht doorgebracht in een herberg, biddend en wccnend aan de zijde van een ander© vrouw, die evenals zij ten prooi was aan den grootsten angst, maar ook door de- zolfde hoop ondersteund werd. De gravin van Plestin, want zij was het, had haar zoontje achtergelaten on der de bewaking van de oude min, in de onderaardschc gangen van Camaret, en had haar echtgenoot willen vergezetlen. De reig was gelukkig zeer voorspoedig geweest, ondanks de duizenden gevaren, die zij aan alle zijden Hepen. Op dit oogenblik zaten de twee angstige vrouwen stilzwijgend de terugkomst af te wachten van graaf Roger, die naar Plestin was gesneld, om de noodige tastbare bewijzen bijeen te vergaren, voor de edelmoedige poging van gravin Ameline tegen Killer- fon, ten gunste van Alain Prigent. Sidderend en bevend bij elk gerucht luisterden de beide heldhaftige vrouwen naar ieder geluid, dat van buiten kwam. Zoo zalen de twee vrouwen bij elkaar tot één uur na middernacht. Mijn God - zuchtte gravin Aude, als hem maar geen ongeluk is overkomen, als de graaf maar niet herkend is gewor den, als de aclilordocht van den ellende ling hun tocht maar niet vertraagd of ver hinderd heeff.. Voor mij zelve ben ik niet bevreesd, maar mijn kind, mijn arme Ro bert die zonder eenige verdediging of be scherming. zou blijven. Verliezen wij de hoop niet, vriendin, antwoordde treurig de jonge vrouw, en vertrouwen wij op God. Voor de recht vaardigheid lijden en strijden wij. Nog een uur verliep onder de hevigste angsten. Plotseling als het uurwerk van den klok ketoren twee zilveren tonen liet weerklin ken vernamen zij den haastigen tred van een naderend persoon en weinige oogen- blikkcn daarna viel dc hamer op de deur van de herberg. Deze slag werd begroet met kroten van vreugde en buitengewone blijdschap'door de twee vrouwen. Daar zija ze, riep Ameline uit, die de deur opende van het vertrek waar zij zich bevonden en zij bukte een weinig met een lamp in de hand om de trap te verlichten Zij hoorde de stappen van verscheidene mannen op de trap. Ameline trad weder binnen, terwijl zij vier mannen vooruit liep, waarvan er éen een groot pak, dat allerlei voorwerpen bevatte, op tafel leg de. Deze was .Joel Gac, de oom van dc on gelukkige Marie Ange, vermoord in plaats van haar meesteresse. In de drie anderen, die verkleed waren als boeren, herkende Aude den graaf, haa echtgenoot Yves le Braz en den ouden jachtopziener Julot. Roger groette Ameline zachtjes en zcide: Gij zie', nicht, dat wij al fict moge lijke gedaan hebben om u van dienst tc zijn. God heeft ohs beschermd. Wij bren gen niet alleen do klecren mede van den dooüe van Plestin, maar ik heb ook de twee eerste getuigen van de misdaad mede kunnen voeren. De anderen zullen van zelf ook bij het proces komen. Heb dank, waarde neef, antwoordde do jonge vrouw met tranen ïq de oogen. -r Alleen God kan u beloonen voor uwe edelmoedigheid. En gevolgd door gravin Aude, trok Amc- line zich terug in een ander vertrek, ge legen naast dat waar de vier mannen ver bleven. Een kwartier later trad zij weder to Een kwart ier iafcr trad zij wei er te voor- bezoedeld was door slijk en aarde en dat zij droeg op den dag van den aanslag. Men had het bewaard op liet slot van Plestin, nadat het lichaam in de lijkkist- was gelegd en geplaatst in de Stoelen van Primel. Ameline was van het hoofd tot dc voe ten in liet wit gekleed, rijk met fluweel cn kostbare kant opgesierd. De vier verbaas de toeschouwers en gravin Aude zelf, be wonderden haar schoonheid welke zij voor dood hadden uitgestrekt gezien in de lijkkist. Ziet mij mi gereel, zoo zcidc zij op zachten cn waardigen toon, om ge rechtigheid te eischen voor alle gruwe len, die legen mij cn andere onschuldiger gepleegd zijn. Tranen vulden hare oogen, vooral toen zij dacht aan de ongelukkige Mario Ange. Zij is voor mij gestorven, snikt© zij halfluid. ip mijne lclecren rust zij ia de grafkelders van Sainlc-Ance. Gij' zïjt niet de cenigo mevrouw, zcide d©, oud© Jöë! Gac, die voldoening eischt. Ik streef naar hetzelfde doel. Marie Ange was mijn nicht. Toen zij verdwenen was, hebben wij haar dit in ons hart als een misdaad aangerekend. Zij heeft mij van uit den hoogen hemel, reeds lang ver geven. Maar ik zelf, ik wil mijn onvrij willige fout herstellen; want har© moeder mijn schoonzuster is gestorven zondor dat zij de waarheid kende. Zij zwegen. De nacht vlood snel voor bij en reeds verkondigde een flauw schijn sel in het oosten het naderen van den dag Plotseling weerklonk een luid geschet ter; de nacht-wakers verspreidden zich door de eenzame straten en riepen het vijfde uur. In de groote zaal van het raadhui'3 waar do gemeenteraad zijn zittingen liiold, waren de twee elkander vijacdig- gezinde afgevaardigden binnen getreden cn stonden recht tegenover elkander. Zij groetten zeer koud en spraken tot elkan der met bewoordingen waaruit bitterheid slraaldo. Orn hen heen stonden hun handlangers of aanhangers: de gemeenteraadsleden, dc procureur, de verschillende functionaris sen van het gerecht en van de administra tie, leden van het politiekorps, allen ver drongen zich in dc zaal en beschouwden oplettend het gelaat van die Iwee mannen welke zij zoo vijandig tegenover eikan der wisten. Door de geopend© vensters had men hel uitzicht op do haven met haar masten schepen en schuiten. Rechts lag het arm zalige eilandje Batz; links strekte zich tot aan de uiterste grenzen de horizon uit, ten noorden de hooge zee., donker blauw gekleurd, kalm cn rustig; blauw was ook het uitspansel in deze Augustusmaand. Beneden aan den ingang van het. ge meentehuis hielden de soldaten, de infan terie en d© cavalerie zich op. En daarom heen, in de straten en pleinen hoopte zich de bevolking in massa's op, grommend en brommend, ongeduldig over het lango wachten zich afvragend, hetgeen daar bo ven in de groote zaal toch mocht gebeu ren. Burger Thiard, die het eerst was bin nengetreden, nam plaats in een ruimen leunstoel van versleten en hier on daar slordig versteld leder. Deze Thiard zag er niet lastig uit, cn werkelijk hij was het niet. Kloin en zwaarlijvig, met groote voeten. roode grove "handen en een gelaat dat nog roo- der was, had hij de revolutie aanvaard, zonder eigenlijk zelf goed te weten waar om. Zij die hem kenden* droegen hem ach ting toe. Men zcide zelfs, dat hij reed» menig hoofd gered had. Daarom beschul digden sommige Jacobijnen uit de stad hem van al te veel gematigdheid en tracht ten zij liem in ongenade te doen vallen bij de vertegenwoordigers. Dezen hadden hem echter noodig: zij wisten namelijk .dat niemand zoo goed op de hoogte was van de gewoonten en ge bruiken, het bestuur en hel beheer van Brotagne, als Thiard. Daarenboven was hij onvermoeid in don arbeid, en ver heugden zij zich ia hem ecu getrouwen secretaris gevonden te faebbot), «oc-als zij er maar moeilijk ©na tweeden zouden ge- voodoo hebben, (Wordt wvaigdj. j

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3