in sak© de vergoeding voor 6choolbouw, maar 'dan natuurlijk gewijzigd in den zin van heb te genwoordige Grondwetsartikel. Daarover valt te praten en nu ook do ,,Ne= 'derlander" reeds zes punten der Wet gewijzigd' wil hebben, ie de tijd m.i. gekomen om over die verschillende wijzigingen te discussieeren. Wie zelf een stelsel uitdenkt, ziet daarvan niet zoozeer de schaduwzijden als een ander, die voor de zaak gesteld woordt. Gaan we de Wet wij-* zigen dan is voer alle dingen noodig, dat die wijziging afdoend is, we kunnen niet weer een lappendeken maken, zooals de Wet van 1878 er ten slotte uitzag. En daarbij: ons onderwijs moet tot rust komen. Land- en Tuinbouw. Invoer van planten in de Verecnigde Staten De wijziging der Quarantain e-b e p a 1 i n g e n. De Amerikaanscho minister van Land bouw heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging van de regeling der bepa lingen omtrent het bevrijden der in de iV.S. te importeeren planten van aarde, land, enz. (Quarantaine 37). De „Tel." ontving van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York den volledigen tekst van dit voor onze Neder landsche kweekers zoo belangrijke amen dement, hetgeen als volgt luidt: „De invoer van kweekersmateriaal en "andere planten en zaden uit landen, die een inspectiedienst hebben, is niet geoor loofd, tenzij de factuur is vergezeld van een origineel bewijs en verder alle kisten van een copie van zulk een bewijs, opge maakt door een daartoe aangesteld amb tenaar van het land van uitvoer, dat het kweekersmateriaal en andere planten en zaden genoemd in het bewijs, grondig 'on derzocht zijn geworden door hem persoon lijk of door beambten onder zijne lei ding, toen de verpakking plaats vond en zijn vrij bevonden of worden geacht vrij te zijn van alle nadeelige plantenziekten en schadelijke insecten. Alle kweekersmateriaal en andere plan ten en zaken aangeboden voor invoer moe ten vrij zijn van zand, grond en aarde en alle plantwortelen, bollen of knollen moe ten daarvan bevrijd worden door was- schen of door andere middelen en er tmoet door een daartoe gemachtigd inspec teur van het land van herkomst verklaard worden, dat aan deze voorwaarde is vol daan. met dien verstande, dat het geoor loofd zal zijn, zand of grond of aarde te gebruiken voor het verpakken der bollen 'óf plantwortelen, mits die grond of aar de is gesteriliseerd, of door andere handel •wijze kan gegarandeerd worden vrij van gevaar te zijn, een en ander volgens de methoden, voorgeschreven door de Fe deral Horticultural Board en dan ook als zoodanig te zijn verklaard door een daar toe gemachtigden inspecteur van het land van oorsprong. Het gebruik van zand df grond of aarde voor "het verpakken van planten, behalve voor bollen of wortelen, is niet toegestaan. Alle verpakkingsmateriaal iri gebruik ivoor invoer van kweekersgoed en andere planten en zaden, moet voor zulk gebruik worden goedgekeurd door de Federal Hor ticultural Bokrd. Zulk verpakkingsmate riaal mag niet tevoren zijn gebruikt ge worden voor verpakking of anderszins Ivan levende planten, met uitzondering zooals vastgesteld in de vorige paragraaf van bollen en plantenwortelen en moet vrij zijn van zand, grond of aarde en moet verklaard worden aan deze voor waarden te voldoen door een gevolmach tigd inspecteur van het land van her komst Kweekersgoed en andere planten of za den van landen, die geen inspectiedienst hebben, mogen niet aan den importeur of geadresseerde afgegeven worden voor aleer zij onderzocht zijn geworden door een inspecteur van het departement van Landbouw en bevonden worden vrij te zijn van plantenziekten en schadelijke" in secten of, in geval van besmetting on schadelijk gemaakt kunnen worden door spntsmetling. Alle invoer onder deze" pa ragraaf moet ook voldoen aan de ont- smettingseischen van regeling 9. Kwee kersgoed en andere zaden en planten, ge ïnspecteerd, zooals hier vastgesteld en 0ie bevonden worden plantenziekten of Schadelijke insecten te bevatten, en die, volgens het oordeel van den directeur, niet door ontsmetting of behandeling ge- 1 reinigd kunnoil worden, zullen niet wór den toegelaten. Alle onkosten in verband met inspectie van den inspecteur, komen op rekening van den importeur. Wanneer een A'oorraad kweekersgoed en andere planten en zaden voor invoer aangeboden, tevens bevat een verboden artikel, of, wanneer een plant niet be vrijd is van aarde, dan zal het geoorloofd zijn de geheele zending te weigeren. Iedere kist of doos of andere verpak king of bedekking van kweekersgoed en andere planten en zaden aangeboden voor toelating moet duidelijk en juist gemerkt zijn met het nummer van de vergunning, het 'algemeen karakter en de hoeveelheid van den inhoud, het district, de plaats en het land, waar zij gekweekt zijn, den naam en het adres van den kooper". NUTTIGE WENKEN. „Floralia' bevat doze week, behalve ©enige belangwekkende artikelen over do teelt van heesters, fruit, bloemen en groente, de volgende practisdhe wenken voor dteni tuinder: Plantgaten maken en Diepspitten. Hoewel reeds dikwijls gezegd, willen we het nogmaals herhalen, dat woeg- pia-ruten veel meer kans van aangroeien, geeft, dlan planten in het voorjaar. Nu het land ontruimd is van. de zomergewassen, kan met de voorbereidende werkzaam heden begonnen worden en daartoe be hoort in de eerste plaats de grondbewer king, wanneer dit nagelaten of niet goed! gedaan wordt, is de kans op mislukking, door slechten groei en de gevolgen 'dlaar- van, zeer vergroot en k is een fout die zich niet of zeer slecht laat herstellen. Voor een enkelen boom. maken we plantv gaten. Op laag land met hoog grondwater niet dieper dan het gemiddelde daarvan, doch de breedte is aan. geen maat gebon den. Hoe groot or hoe "beter. Ook geen gat graven en dat volstoppen met afval. De booon, 'daarop geplant, komt meestal te diep te staan, daar de massa inkrimpt door het verrotten van den rommel. Op hoogen gronJd kan diep gegraven worden, beslist noodig is dit wanneer er een harde bank in den grond zit. Zoo'n bank is niet alleen een hinderpaal voor den wortel, maar hij maakt den grond of te droog door hot slechte opstijginigsverimiogeri, of te nat dO or de ondoorlaatbaajhead. Be- wenkt den grond diaarom goed'. Afval en onkruid opruimen- Niet alleen uit een oogpunt van net heid' is het gewensoht dat d'e cultuurrest ten, als blad en stronken, worden opge ruimd, doch ook is het noodig om het overwinteren van ongedierte tegen te gaan. Hoopen afval' op het land' vormen broedplaatsen van allerlei ontuig, in de eerste plaats slakken en ook muizen wor den er door gelekt. Schoon land maken is daarom gewerscht. Rozen dekken. Er is reeds menig woord over gewisseld of rozen al d&n niet gedekt moeten wor den. Komen de eerste nachtvorsten, dan ziet men sommige tuinlieden reeds druk bezig met rozen dekken en van einde Oc tober tot ver in fy voorjaar blijven de planten dan ingepakt. We hebben de ondervinding opgedaan, dat niet gedekte rozen nog mooier waren dan gedekte, ook diat verstolullende rozen het opgaven, doordat ze 'e nachts bevroa-en en des daags ontdooiden. Te vroeg dek ken achten we uit dien booze, maar in 't geheel niet dekken kan ons voor sommige soorten ook niet bevallen. "Vooal niet, wanneer in 't voorjaar nog een fiksohe winter komt, dekt dan de planten, zoo-dat ze de zonnewarmte niet voelen. Pas geoculeerde, cL w. z. struik- of stamrozen, van één of een paar jaar dek ken we zeer zeker. Tusschen struikrozen strooien we blad of turfstrooïsel, zoodlat de oeulatae goed bedekt is; stamrozen kuilen we in of binden er sitroo en dennentakken oim. We herhalen nogmaalsbegin met dekken niet te vroeg. Nu het een pa* vroor, is het dekken nog niet noodig. Niet winterharde groenten- planten dekken. In dien moestuin behoeven slechts en kele planten tegen vorst gedekt te wor den, Van de vaste planten in het alleen de artisjok. Dit gewas moet tegen strenge vorst beschermd worden en dat gaat 't best met droog turfstrooisel. Dit mate riaal houdt ook den grond droog, want onder een vochtig ïïek is dé kan® vian, vfer- r.otten even groot als van bevriezen. Aard beienbedden bedekken is heel goed. Niet direct tegen de koude, want aardbeien zijn winterhard, doch bij jonge planten voorkomt men er het opvriezen mede wanneer voor het bedekken ruige mest gebruikt wordt, doet dit dubbel dienst, daar het planrtenvoedsel door den regen uitgespoeld wordt. Dik mag de bedekking niet zijn, de harten van de planten moe ten vrij blijven. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEUEN. De Kantonrechter te Leiden heeft ver deeld: Wegens loopen op weiland': W. K.; B. A. Zaandam; C. A. aldaar; B B Noordwijk; J. L. Noordv/ijk, ieder tot 1 of 1 dag hechte nis; L V. 1 of 1'maand tuchtschool; wegens loopen op duingrond: F. de R.; J. van D. heiden ie N-oordwijk, ieder 6 of 5 dagen hechtenis; wegens opgeven van een valschen naam: W. F. 6 of 2 dagen 'hechtenis; wegens overtreding der veiligheids wot en arbeidswet: A. D. Dan Haag 6 imaal 2 of 6 maal 1 dag hechtenis; wegens overtreding der arbeidswet: J. V. Katwijk aan Zee 7 maal 0,50 of 7 maal' 1 dag 'hechtenis; N. van der B. War mond 2 of 1 dag hechtenis; Th. W. van N. 2 of 1 dag hechtenis; J. S.; A. O beiden te Warmond, ieder tot 2 of 2 dagen hechte nis; wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet: J. M. B. Den Haag 5 of 5 dagen hech tenis; .wegens overtreding der visscherijwet: W le M. 1 of 1 dag hechtenis; wegens school verzuim: J. P. Noordwijk aan Zee 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der IJk- wet: W. S. 0,50 of 1 deg hechtenis; wegens overtreding der veiligheidswet: P. V. M.; W. F M ieder tot 5 of 2 dagen.hechtenis; we gens overtreding van het itramreglemenl: Y. v. D. Rijnsburg 2 maal 5 of 2 maal 1 dag hechtenis; wegens overtreding van h-et Prov. regiem on t op de wajteren: J. H. 10 of 5 da gen hechtenis; J. J. van d'er K.; H. van der H Rotterdam; A. J. van. der H. Voorschoten; J. de V. zwervende, ieder to't 3 of 8 dagen hechtenis; wegens rijden met een motorrijtuig in verboden richting: H. Th. G. 2 of 2 da gen hechtenis; als bestuurder van een rijwiel niet behoorlijk uitwijken: Gh. B. 3 of 3 da gen hechtenis: wegens als bestuurder van een motorrijtuig geen voldoende signalen geven: G. J. V. Den Haag 3 of 3 dagen hechtenis; wegens als bstuurder van een motorrijwiel niet het nummer verlicht hebben: J. Gb. van R. 3 of 3 dagen' hechtenis; wegens rijden met. een rijwiel zonder hel: W. C. R-; S. R. ieder tot 2 of 1 maand tuchtschool; C. B. Wassenaar 0,50 of 1 maand tuchtschool; we gens rijden mét een rijwiel zonder licht: H. 'de N. 3 of 1 maand tuchtschool; P. P. S. 0,50 of 1 maand tuchtschool; P. J. 1 of 1 dag hechtenis; A. P. Sassenheim 1 of 1 maand tuchtschool!; J. K. H.; L. S; AA M W; J. N.; P W J Bj W F. huisvrouw L.; G E B; C. M. van der \K huisvrouw A. T-: N. van deT H.; O J van der E Sasseaheimi A van der E Sassenheim; S. B. Den Haag; M. van der P. Oegsigeest; M. E. W aldaar: J. 'H. Noordwijk: C. de G. Noordwijkeiboait: G de K aldaar; P H V aldaar; C. B. Katwijk Rijn; G. van R. aldaar; V. B. aldaar; V W Katwijk aan Zee; C. van der V. Rijnsburg; Th. K. Rijnsburg; J. de G. Haarlemmermeer, ieder tot 3 of 3 dagen 'hechtenis; wegens overtreding der Poli tieverordening der gemeente Leiden: J O van H.; J. H. M.; A. M. S; A B; H Th N T P; J F S; W. L.; J. van der E. Rijnsburg; ieder tot 0-50 of 1 maand tuchtschool; W. van N Warmond 0,50 of 1 dag hechtenis; W. H. S. Den Haag; J P H H: B. V.; M. G S V: J vain T.; A. do B; J. Z.; P. T.: A A ieder tot 1 of 1 dag 'hechtenis; PW 1 of 1 maand "tuchtschool; J F. van der W. 0,50 of 1 dag hechtenis; C. P. 2 maal 2 of 2 maal 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Politieveror dening der gemeente Warmond: W. R. 3 of 1 maand tuchtschool; wegens idem idem te Rijrsburg: F. Z. Rijns-burg 2 of 2 <h hech tenis; W. de W. Rijnsbürg 1 of 1 dag hech tenis; wegens idem idem Katwijk: J. van E. Rijnsburg 1 of 1 dag hechtenis; A'. van der K. Rijnsbürg 0,50 of 1 dag hechtenis; Vrij gesproken werd: W. F. 0. beklaagd te hébben gereden met een rijwiel zonder licht; in de zaak van J. J. G. te Warmond, beklaagd van te hébben geloopen op hepoof land werd geen straf 'toegepast evenals in do zaken van:' C- J- K.; A'. V.: P. van der H; G J G Leiderdorp; JT. de W. SKedrechi; S van der P huisvrouw J. V. Rijp wetering; C. FF. K Aalsmeer; G P B den Haag; J D de V; J M: D van der B; Ch. D.; C. J. A. S.; J G van E; F L: Th C P H: W T E: C K.: C H van der S; J J Z; H J B.: 0 M J B. P G P J R TV aP«n b-kuagd te Leith-a ais bestuurder v.ui c»r. rijwiel (laar- mode de Grooie H=;\i?iib:-ug berijdem, hoewel beklaagden werden schuMig verklaard aan H hun bij dagvaarding ten. laste gelegde, geen straf werd toegepast in verband met do gerin ge heteckcnds van het feit en de omstandigheid, waaronder het is begaan. Waar geen woonplaats as vermeld zijn de veroordeelden te Leiden woonachtig. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Treebeek, 4 Nov. 1922. Mijnheer, Mag ik U vriendelijk verzoeken mij eenige regelen ter beschikking te stellen in uw geacht blad tot opheldering van een dwaling in de feuilleton „Een reis naar Rome." In de feuilleton van Donderdag 2 No vember lees ik: er wordt in vele talen biechtgehoord, maar niet in het Hollandsch Dit is een onwaarheid. Reeds jaren is inde St. Pieter een Hollandsche biechtvader van de Orde der Minderbroeders Conven- tueelen, tot welke orde alle biechtvaders in de St. Pieter behooren. Boven den biechtstoel van den Hollandschen biecht vader staat in het Latijn: lingna flan- d r i c a. Pater Thomas v. d. Yen, z. g. Minderbroeder Conventueel, geboortig uit Mook, is daar zeker 15 jaar biechtvader geweest, en op het oogenblik zijn er zelfs 2 Hollandsche biechtvaders nl. P. Franciscus Huismans, geboortig uit Amsterdam en P. Lambertus van Rooy, geboortig uit Loon op Zand, beiden van de Orde der Minder broeders Conventueelen. Dus de Hollandsche pelgrims vinden te Rome in de St.. Pieter wel degelijk een Hollandschen biechtvader en op het oogen blik zelfs 2, welke de biechtelingen te woord staan in 't Hollandsch, Fransch, Duitsch en Italiaansch. Hiermede is dus de dwaling weggeno men, die heerschte bij den schrijver dezer feuilleton. Bij voorbaat reeds mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Een abonné. Gemennoe Berichten. Ongelukken. Dinsdagmiddag tegen 12 uur is de 2-ja- rige H. M. V. uit de Govers Belloostraat in Den Haag, terwijl de moeder zich even had verwijderd, in een kuip water gevallen en verdronken. Te Thorn (Limb.) is de 79-jarige land bouwer G. door een rangeerende tram aan gereden, tengevolge waarvan hij korten tijd later overleden is. Verduistering. Te Yelzen is aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld zekere H. B., verdacht van verduistering tot een ver moedelijk bedrag van f 3000, ten nadeele van de N. Y. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem. Een gevaarlijk heerschap. Op een der Berlijnsche postkantoren is Dinsdag, naar aan do Tel. wordt gemeld, een Nederlander, de 37-jarige \W. Z. uit Den Haag, gearresteerd. De Lokal Anzei- ger deelt hierover de volgende bijzonder heden mee: Z., die gedistingeerd in zijn optreden is, leerde in een der Berlijnsche cabarets een 19-jarig meisje kennen, met, wie hij te Ber lijn in het huwelijk trad, Daarna vestigde hij zich met haar in Den Haag. Hier wist hij onder bedreiging en geweldpleging zijn vrouw ertoe te noodzaken de straat op te gaan om mannen naar de woning te lok ken. Z. had thuis een geheime schenkerij ingericht. Ook bood hij aan zijn gasten zijn vrouw aan voor een som van 100 gul den. Als de bezoekers dan goed en wel on der den invloed van sterken drank ver keerden, werden zij beroofd van hetgeen zij bij zich hadden en daarna op straat gezet. De vrouw had van haar man veel te lijden, mishandelingen waren aan de orde van den dag. Dezer dagen maakten beiden een reis naar Berlijn om inkoopen te doen. Hier aangekomen, deed de vrouw aangifte bij de afdeeling der politie, welke zich belast met het bestrijden van den internationa len handel in vrouwen. De politie vaardig de daarop een bevel tot arrestatie van Z. ge- W ui', die toen op het postkantoor werd arresteerd op het oogenblik; dat hij 7;;„ brieven afhaalde. 21,11 Een gevaarlijke rijwieldief. Terwijl een inwoner van Gouda zijn wiel even onbeheerd had laten stau maakte een Duitscher van de gelegenheid gebruik om er met het rijwiel van door te gaan. De bestolene, buiten komendo en zijn rijwiel met daaraan bevestigde acten. tasch missende, ging ijlings naar hui* nam daar een damesrijwiel en achtervolg! de op goed geluk af den dief in de richting Rotterdam. De bestolene had het gelufc dat de Roodebrug opengedraaid was, zoo. dat hij voor de brug rijwiel en dief te pak. ken kon krijgen. Bij de arrestatie verleen, den twee rijksveldwachters, die aan (]0 overzijde^ van de brug stonden te wachten, assistentie. Bij fouilleering werd op den arrestant een met scherp geladen brow, ning gevonden. Een jeugdige avonturierster. In Juni van dit jaar werd door mevronw De W,. wonende Kruiskade te Rotterdam, aangifte gedaan dat door haar 15-jarigg dienstbode A. Z. een partij kleeren, rer- schillende gouden en zilveren voorwerpen, alsmede geld, alles tot een totale waarde van vijfhonderd gulden was gestolen. Het meisje was met de noorderzon verdwenen, Dezer dagen is ze echter door de politie aangehouden. Het blijkt nu dat ze maan. denlang van de eene plaats naar de andere heeft gezworven. Tn Den Haag, Amster dam en hier woonde ze telkens op kamer!, Tn Amsterdam heeft ze de sieraden kroeg verkocht en het geld in gezelschap van verschillende mannen verteerd. Daar ze een flink postuur bezit, kon ze ziek steeds met succes voor meerderjarig uit, M-ol' geven, wanneer ze in andere steden met hoe de zedenpolitie in aanraking kwam. Ze is thans op het politiebureau aan do Witte de Withstraat in verzekerde beva ring gesteld, vanwaar ze naar het Hui) van Bewaring wordt overgebracl Soli a 3de fh vcrtfufsteriig te Maastricht. pm' Maandag heeft, naar de „Tel." meldt,' do Raad van Toezicht en Dicipline onder de Meesters in de Rechten te Maastricht, ^ee Mr. Q., die zich wegens gepleegde verduij- jarsc teringen in arrest bevindt, met algemeens stemmen, als procureur geschrapt van hel tableau. Het blad vernam nog de ^olgeal bijzonderheden. De heer Q. was als curai tor benoemd in het faillissement do- Coö peratieve Vereeniging „Limburgia" Heerlen. Tijdens de afwikkeling dier zaal werd Mr. Q. zelve in staat van faillisse ment; verklaard, zoodat in zijn plaats alt curator werd benoemd Mr. Vrijens. Mr. Q, vrceg toen, of hij als procureur in die zaal mocht optreden; hetgeen werd toegestaan, 1 Hij sommeerde toen al de 100 aandeelhon- ders van Limburgia per brief, om hun aan- deelen vol te storten. Op die wijze krèj hij de beschikking over f 39.000. Uit een andere zaak waren nog f 16.000 onder zijl berusting. Met dat geld maakte hij tos een paar reisjes naar Spa en Parijs, in d hoop daar aan de speeltafels een fortui rinnen, 't Kwam echter jiiist andet om uit. Bijna geheel zonder geld arriveer do hij weer in Maastricht, met het gevolj dat hij zich ten einde raad. bij den officio van justitie beeft aangegeven, ter zak; c rerduistering van f 55.000. 5EK Vechtpartij met smokkelaars. De arbeider J. Derksen te Brebberik ii bij een vechtpartij met smokkelaars le- gy vonsgevaarlijk gekwetst. De man lag met een schedelbreuk en andere wonden be wusteloos. Men weet niet, wie de daden Di zijn. j jng es 1D De af geblaf-de kerk te Terheyden Na een onderzoek hebben de archilM jp ten Jos. Cuypers te Amsterdam en Oomei i.d. Oosterhouts aan het R.-K. Kerkbestuo te Terlieyden medegedeeld, dat de hcroc- tb a bouw der kerk veilig op de nog" staandf gg muurresten kan geschieden. yj Met de werkzaamheden zal spoedig ces aanvang worden gemaakt. De vroegen bouwstijl zal zooveel mogelijk behoudei .0i blijven. De leiding berust, in handen van del 'Amsterdamschen architect Jos. Cuypers, Prijsdaling. Een villa in het Bloemendaalsche pari te Bloemenda-al, waarvoor in den zomer nd van 1921 tevergeefs f 40,000 werd geboden, bracht thans in veiling niét meor op daa BEI f 13,675. Een reis naar Rome. 9) Het klooster is tweemaal verwoest. Een kasteeltje, dat wij halfweg den berg zagen liggen, was dan ook gebouwd, om het klooster te beschermen tegen de invallen der Noormannen, die tot hier zelfs hun strooptochten uitstrekten. Het klooster was geen eigendom meer van de Paters, 't Was geconfisceerd (een deftig woord voor „ste len") door de Italiaansche regeering. Dit was echter meer theorie dan practijk Het leven was er niets door veranderd. (Alleen theoretisch beheerden de Paters het nu in naam van het Italiaansche Gouver nement. De toren op het hoogste punt van het klooster was in militairen dienst. Tot halfweg den berg behoorde de omge ving tot het klooster. Daar woonden 16 ge zinnen, die voor en door het klooster leef den. Wij zagen verschillende mannen en vrouwen, die water kwamen halen uit de Hoosterput. Ezels droegen de vaatjes tot buiten de poort, maar verder niet. Dan rol den de vrouwen een doek op, die dan op het hoofd gelegd den vaatjes tot-steunpunt dienden, zoo hecht, dat geen vasthouden meer noodig was. In het klooster zelf woonden, behalve de seminaristen en kloosteraspiranten, onge veer 20 paters en evenveel broeders. 't Was langzamerhand half tien gewor den en ons rijtuig kwam voor. Wij hadden een anderen koetsier, waaruit wij merk ten, dat de stalhouders hier in combinatie trerkten. Aan het station dacht ik er opeens aan, dat ik daags te voren vergeten had onze kaarten af te laten stempelen. Gelukkig zijn wij niet gecontroleerd. 13.30, dus half 2 waren wij in Napels, de auto van Hotel Parker stond aan den in gang, zoodat wij gemakkelijk onder dak kwamen. Na een flink diner, zijn wij maar dadelijk op stap gegaan'. Napels is met meer dan 500.000 inwoners de volkrijkste stad van Italië. Maar het is daarbij de ongemakkelijkste stad, om met behulp van een plattegrond den weg te vinden'. Hoogelegen en laaggelegen straten straten van trappen, alles maakt het las tig. Wij wilden op ons gemak Napels be kijken. En 't moest toch al gek loopen, als wij ons hotel niet meer zouden terugvin den. Wat wij gemakkelijk vonden was de zee kust, waarlangs het groote park Yilla Na- zionale ligt. Hier was het bijzonder druk, omdat er een soort jaarbeurs werd gehou den, juist als in Utrecht. Alleen werd er geen entrée geheven. Wij wandelden door naar de haven en kwamen daarna terecht in de bekende volkswijk, St. Lucia. Hier begon de dwaaltocht. Wij zijn zelfs een keer vastgeloopen. Maar toch was het geen vervelende tocht. Wij hebben 't volksleven in de achterafgelegcn strateii nu ook ge zien. Geneeren doek men zich daar nu juist niet. De warmte houdt de deuren open van kamers, gelijkvloers aan de straat, en in die kamers liggen de kinderen te slapen, zitten de mannen te kaarten en bereidt de vrouw haar maccaroni. En haast overal, zoowel binnen als buiten, branden lichtjes vcor een of ander heiligenbeeld. Wij wilden naar huis en keken uit naar een rijtuig. Anders bij de vleet; nu geen enkele. Maar wij vonden de tram, die langs ons hotel ging en zoo kwamen we Jt- was al lang donker goed en wel weer thuis in ons hotel Parker, Corvo Yittorio Emma- nuele, met prachtig uitzicht op de golf van Napels van den Vesuvius tot Jorrente en Capri, waarvan wij echter niets gezien hebben, omdat onze kamers gelegen waren aan den achterkant met uitzicht op een binnenplaats. Vermoeid gingen we vroeg naar bed, want de volgende dag, Maandag 19 Sep tember, zou meer emoties brengen. 5t Is de feestdag van den H. Januarius, patroon der stad. Deze Heilige, bisschop van Bene- ventum, stierf onder keizer Drocletianns in 305 den marteldood. Na de H. Mis iö de kerk van de H. Theresia, gingen wij, na vlug ontbijt, bet feest van den Hei lige meevieren in den Dom, een franscb- gotische kerk, die, tusschen 1294 en 1323 voor het eerst gebouwd, later vele vernieu wingen en veranderingen hoeft ondergaan. Met de tram lieten we ons zoo dicht mo gelijk bij den Dom rijden. Onderweg be merkten we een eigenaardigheid van Na pels: haar balconrijkhe-id. Haast ieder huis heeft zoo'n buitenverblijf. Het was te zien, dat Napels feest vierde. En deze feestdag gaat gepaard met het bekende wonder van den H. Januarius. Driemaal per jaar (lo Zaterdag van Mei. 19 Septemer en 16 December) wordt het bloed van dezen Hei lige, nadat het in tegenwoordigheid is ge bracht van het hoofd, dat daar ook aan- wezig is, weer vloeibaar. Een wonder, waar mee de ongeloovige wereld verlegen zit. Is er niet onlangs nog door een niet-katholie- ken geleerde gschreven, dat in naam der wetenschap dit wonder niet ontkend kan worden. De wetenschap heeft het vrije lijk mogen onderzoeken en niets wat op bedrog lijkt kunnen ontdekken. Ze heeft er, ondanks nauwkeurige studie en onder zoekingen, geen verklaring voor kunnen vinden. Ze moet het wel aannemen of ver klaren dat ze niets waard is. Wat dë we tenschap van haarzelf nooit zal getuigen. Er heerschte een ontzettende drukte om en in de kerk. Yeel velk, veel warmte en veel waaiers. Daar was geen bijkomen aan, zoo dachten we. En toch het onmoge lijke werd waar. Een Duitsch-sprekende kanunnik, die ons als priester herkende en hoorde, dat wij uit Holland kwamen, nam ons mee naar het altaar. Hij zorgde ook, dat wij bij de eersten waren, die de reli- quie mochten vereeren, toen het wonder gebeurd was. 't Was een innig genot, nu ook eens te mogen zien, wat we zoo dik wijls gehoord hadden. Ik heb er tenminste niet op gelet,o f de kus op de juiste plaats terecht kwam. Mijn hecle aandacht was bij het vloeibaar geworden bloed. Ook het bloed der Napolitaneh vloeide sneller. Bij de overbrenging van de rele- quie van de kapel van den Heilige naar het hoofdaltaar, wisten we niet wat we hoorden: Eviva S. Gennaro en handge klap. Even later deden we mee. Een bewijs, dat de Heilige Januarius al ler gedachten bezig houdt, kregen we ook nog toen wij ons celebret (legctimatie den bisschop) lieten afteelcenen op hf Yicariaat van Napels. De kanunnik, het doen zou, dagteekende het stuk niet op 19 September, maar op 19 Januari. We gingen naar het hotel terug, om oen! y, een rustigen middag te nemen. Maar - avond zou niet rustig zijn. De fecstvreuf, [J; de zou zich 's avonds oolc grootsch en wij waren dan ook na het eten spocdii op stap. De drukte concentreerde zich om dea Dom en Domstraat, een hecle lange straat was vol menschen, die er heen en weet liepen als het ware onder één lichtend! overkapping. Want op bepaalde afstanuö waren er bogen met electrischo hunpe» aangebracht. Ook de Dom zelf was vet licht. Rijtuigen, die anders in de hoo;^_ straten rijden in een onafgebroken "h waren hier verboden. En toch kwam maar voetje voor voetje vooruit. Zoo\<& volk. Een paar muziekkorpsen, één op Domplein en een aan het einde van straat, verhoogden de feestvreugde. Wij bonden van deze straat haast scheiden, zoo heerlijk was alles om o heen. De andere versieringen, die wij P gen zien, hoe mooi ook, vielen nu naa) lijk tegen. Want schitterender als de B straat kon geen illuminatie gemaakt w ^fli den!. j. jg Na dezen avond, ook al hadden wi] middags gerust, wilde de slaap wel ko

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4