yifclfi Courant' tweede Blad BINNENLAND. onderdag 21 Sept. 1922 M leafs»5 de pers over de staat sbegrooting. Df Tijd geeft de volgende les aan de IQ laatdunkendheid de Troonrede be- Hj«e*rcndo bladen. iniusscben mogen de redacties der oppositie-bladen, die beweerden in de openingsrede tevergeefs naar een ge baar van kracht en eenig perspectief te hebben gezocht, de thans aange kondigde plannen wel eens aandach tig beschouwen. Bij de lezing van Mi nister De Geer's toelichting op de nnllioenennota zal het hun vermoe delijk niet ontgaan, dat achter deze ontworpen maatregelen een Ministe rie staat met regeerkracht, waarvan do leden vastbesloten zijn eensgezind te volgen één groote politieke lijn. pe Maasbode besluit een artikel: Allicht is men geneigd de verschil lende posten waarop deze. bezuiniging werd verkregen aan een beschouwing t« onderwerpen. Zulk een beschou wing voert evenwel al spoedig tot cri- tiek. Misschien zal daaraan nipt ge heel to ontkomen zijn; men houd9 ons echter ten goede dat wij thans daartoe niet overgaan. Wanneer de critiek wordt losgelaten op bezuini ging, dan beloopen wij de kans dat er bedroefd weinig van terechtkomt. Niet aan alle departementen was 4- resultaat even schitterend. Zoo bijv. stolt Onderwijs wel do noodigo bespa ring van 35 millioen in uitzicht, man? pas voor volgende begroetingen; die voor 1923 blijft ondanks een bezuini ging van 6 millioen nog altijd 4 mil lioen hooger dan voor 1922 was aan gevraagd. Bij andere was het heel wat gunstiger, zoodat het systeem bet tekort van 85 millioen tot op de helft, 42! millioen wist te beperken, terwijl voor komende jaren nog een vermindering van uitgaven met 37! millioen in uitzicht kon worden ge steld. Een sluiten der begrooting is dus voor de toekomst vrijwel bere'kt. Het is echter te vroeg daarover reeds thans te juichen. De teruggang der middelen heeft zijn laagste punt ook in de raming van 1923 wellicht nog niet bereikt en anderzijds zal zon der verlaging van sommige al te druk kende belastingen blijvend herstel van het economisch leven bezwaarlijk zijn te bereiken, verklaarde de Mi nister. 't Is geen belofte die hier wordt gedaan, maar dat bij Minister de Geer het aanstiüpcn alleen al niet zonder beteekenis is. daarvan zijn we bvertuigd, -evenals van zijn vaste voornemen, om de financieel? teugels strak te houden, Uit de miliioenennota spreekt vast beradenheid en zelfvertrouwen, een kloek onder de oogen zien van Is wer kelijkheid. Daarom zal Minister De Geer niet slechts bij de Stafen-Gene- raal aan wie hij er om vraagt, maar ook in de publieke opinio vertrouwen ontmoeten. Het Alg. Handelsblad schrijft o.nr. Het zou onjuist zijn te beweren, dat de regeerlng, ondanks de waarschu wingen van alle zijden geuit, Gocte water over Gods akker heeft laten loopen. Waar tal van uitgaven, niet in de laatste plaats do bezoldigingen en pensioenen, de neiging hebben, om zich automatisch uit te zetten, behoort er inderdaad al heel wat kunst toe, om een begrooting op te zetten, waar van het eindcijfer dat van een vorig jaar niet overtreft. Om het eindbo- drag met ƒ23 millioen te verlagen, moeien in werkelijkheid bezuinigingen ,yan vele tientallen millioenen worden ingevoerd. De begrooting draagt dam wk de sporen van een zeer aanmer kelijke versobering van den Staats dienst Onder meer no-.nale, omstan digheden zou den minister van finan ciën dan ook de lof niet kunnen zijn onthouden, de koorden der beurs, die zijn bewindsvoorgangers waren ont glipt, weder stevig ter hand te hebben genomen. Het Volk besluit heol frisch: Derhalve laat ook de miliioenen nota nog veel in hot duister, maar blijkt er wel uit, dat gewichtige volks belangen allerminst bij de bezuiniging gespaard zullen worden. Dat wordt dus vechten, en stevig ook. Domme wetenschap. In de rubriek „Oproerige Krabbels" van „Het Volk" lezen we dezen ironischen uit val: De domme wetensicliap fantaseert mot haar bewering, dat de Jezuïeten den Heiligen Johannes van Nepomuk hebben uitgevonden, die zich liever verdrinken liet dan voor den Protcs- tantsohen Koning het biechtgeheim te verraden, omdat tegenover Hussen Comenius de Kerk een populairen Heilige van noode had voor het afge dwaalde volk... De wetenschap fantazeert niet, maar wel insinueert de „domme wetenschap" van „Het Volk", dat de „H. Joh. v. Nepo muk" door Jezuïeten zou zijn „uitgevon den". Het is een geschiedkundig vaststaand feit, dat de H. Johannes v. Nepomuk, ge- neraal-vicaris van het Domkapittel te Praag, door den zedeloozen wreedaard ko ning Wenzel IV den 20en Maart 1393 ia gemarteld en van de Karelsbrug te Praag in de Moldau-rivier is geworpen. De Jezuïeten hebben dus noch dien Hei lige „uitgevonden", noch de latere legen de betreffende het „biechtgeheim", die reeds im 1449 liep, lang vóór het bestaan der Jezuïetenorde. Als „Het Volk" over heiligen levens schrijft. wee dan die arme „weten schap Noderlatvdschc Bouwvakarbeiders naar België. Men schrijft aan het Haagsche corres- poodentiebureau: Onder het opschrift „Nederlandsche ar beiders in Brussel" gaat het bericht door de pers. jdat er in België voor Nederlands sche bouwvakarbeiders nog werk genoeg voorhanden is tegen een loon van 3! franc per uur. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling wijst nadrukkelijk op de wen», schelijkheid om, alvorens naar België- te gaan, inlichtingen in te winnen bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling (arbeidsbeurs of correspondent der arbeidsbemiddeling). Die organen zijn in slaat volled-ige in lichtingen te verschaffen en staan door zijn tusschenlcomst met de Belgische ar beidsbeurzen in verbinding. Adres inzake invoerverboden- De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer om het wets- ontwerp-Fleskens inzake tijdelijke invoer verboden aan te bevelen. Met uitgebreide invoerstatistieken wordt aangetoond, dat vrijwel over de gehcele lijn der indus- trieele producten de valuta-concurrentie, speciaal van Duitschland, een steeds groo tere rol is gaan spelen, zoodat het geen verwondering behoeft te baren, dat de toestand der industrie hier te lande steeds- slechter, de bedrijfsuitkomsten telkens ongunstiger, en de werkloosheid een steeds grooter vraagstuk worden. Adressant verzoekt* hef! wfetsvoorstel- Fleskons onmiddellijk op de agenda te plaatsen en de daarin bedoelde bevoegd heid aan de Regeering te verlccnen. Zakelijke Bedrijfsbelasting. Het Hoofdbestuur van de Posterijen en Telografie heeft gereclameerd togen den aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf te Vlissingen, ter grootte van ƒ1224 B. en W. stellen den Raad voor dezen aanslag te handhaven, daar de P. T. en T. wel degelijk een bedrijf is en daar bij de totstandkoming dor wet wel degelijk ge zegd is, dat ook publiekrechtelijke licha men onder deze belasting kunnen vallen. Kaashandel. Verbetering in den handel? Hoewel de kaashandel op Duitschland tegenwoordig hoegenaamd niets meer beteckent, en kleinere landen als België blijven voortgaan met het afne men van onze boerenkaas, werden in de vorige week van Gouda af per spoortrein verzonden totaal 15 wagons met kaas. Het schijnt dat de vraag naar onze kaab ia den laatsten tijd is vermeerderd. „Vad." Het ongeluk op den Cauberg. Door den heer Ter Hall is aan den mi nister van Oorlog het volgende gevraagd: 1. Wil de minister mededeeling doen. van oorzaken en omvang van het ongeval, dat dezer dagen met treurigen afloop heeft plaats gevonden tijdens militaire oefeningen in den omtrek van Valkenburg (Limburg)? 2. Is de minister met name bereid mede te declen of hel juist is, dat tot dit on geval in hoofdzaak aanleiding gaf het feit, dat op de militaire rijwielen geen remmen mogen aanwezig zijn, ten einde te voorkomen, dat bij het rijden door het remmen de vereischte afstand tusschen de militaire wielrijders verloren zou gaan? 3. Is een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de naaste oorzaken van het on geval? Bakkersarbeid. Door den heer Schaper zijn aan deo minister van Arbeid de volgende vragen 1. Is de minister bereid mede te dec len, op grond \ar. welke adviezen en van welke overwegingen door hem is toege staan, dat ingevolge art. 35, tweede lid, onder ff, en art. 36, derde lid, onder d, der Arbeidswet in zekere gemeenten of ge deelten van gemeenten tusscheu 5 en ft uur des voormiddags bakkersarbeid wordt verricht? 2. Waren de daaromtrent door belang hebbenden uitgebrachte adviezen ongun stig ten aanzien van den maatregel, ne- doeld onder 1, wil de minister deze dan aan de Kamer overleggen en mededeeh-n, door welke overwegingen hij werd geleid om van deze adviezen af te wijken? UtrechUche MLssiot en toonstelling. De Missie-tentoonstelling, welke ge durende de Utrechtsche Missieweek in Tivoli wordt gehouden, zal Zondagmiddag 24 Sept. om 2 uur worden geopend door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbis schop van Utrecht. St MichacL De Nederl. R.-K. Politiebond „St. Mi chael" houdt Donderdag 5 October een buitengewone algemcene vergadering te Utrecht in het gebouw der St. Jozefgezel len, Nieuwe Krommegracht 1. Om half 12 zal behandeld worden: „De commissie van overleg". Om 3 uur: „Retraite", welk punt zal worden ingeleid door den heer A. B. Michielsen, lid der Tweede Kamer. Raadslid niet toegelaten. Men schrijft uit Woamerveer a-am het N. v. d. D.: In April 1922 wees heffe centrale stem bureau te Wormetrvee<r tot lid wan den Raad aan in de vaoature-Schrijver (S. D. A. P.), den hee>r L. P. van dor Waal, die in November 1920, al eerder dus v-oor oen zetel had bedankt. De raad liet den be noemde evenwel in Mei 1922 toe op grond van de in December 1921 gewijzigde Kies wet en Gemeentewet. Ged. Starten van Noord-Holland maakten tegen de toelating bezwaar op grond, dat er geen nieuwe ver kiezingen, dde we eerst in 1923 krijgen voor den raad, waren gehouden In hoog ste instantie is nu dien overeenkomstig door de Kroon beslist, dat de heer van der Waal niet zal worden toegelaten. De raad van Warmer veer blijft daardoor voorloopig onvoltallig en de soc-dem. be zetten nu nog slechts 5 van de 12 zetels, daar éón hunner gekozenen, de hoer Joh. de Boer, als Ed der S. D A. P. heeft be dankt. Naar wij vernemen, zial de 13de zetel te beurt vallen aan den oandidlaafc der R-K. Kies vereen i ging, den heer For- tuyn. Eerstdaags is deze besJaaslng te ver wachten. SPORT. voetbal. r.-k. voetbalvereeniging leiden. Officieele opening van het terrein op Zondag a.s. Eindelijk zal de door de Roomsche voet ballers in Leiden lang gekoesterde wensch in vervulling gaan. Zondag n.l. zal het terrein der R.-K. Voetbalverecniging „Leiden" officieel worden geopend door den geestelijk adviseur, den WelEerw. Heer R. M. A. Nieveen van Dijkum. 't Is ongeveer een jaar geleden, dat. de vereeniging werd opgericht, maar wijt de competities reeds waren aangevangen, kon Leiden niet meer ingedeeld worden. Sinds haar oprichting heeft de Room sche voetbalvereeniging. die inmiddels vier elftallen in het veld wist te brengen, steeds vriendschappelijke wedstrijden ge speeld, en de uitslagen hiervan zijn een bewijs, dat Leiden recht van bestaan heeft Vele successen wisten de diverse elftal len reeds te boeken en wij vertrouwen, dat zij ook in de competitie den Leidschen naam hoog zullen houden. Een moeilijke kwestie, waar trouwens bijna alle voreenrgingen onder zuchten, was de terrein nood. En al schrijven we nu van een offi cieel opening van het terrein, de kwestie is nog niet opgelost. Want de ligging van het terrein aan den driesprong op den Hoogen Morschweg is van dien aard, dat het bestuur nog steeds naar een betere gelegenheid zoekt. Want moge het ter rein zelf al goed zijn, het ligt te ver van de stad, zoodat zulks niet heel aanmoe digend op het bezoek werken zal. Niette min hopen wij. dat het den Roomschen voetbal-enthousiasten niet zal afschrik ken en zij door werktuigelijke belang stelling zullen toonen ingenomen te zijn mot de goede bedoelingen van hert. bestuur om eindelijk de Roomsche voetbalbewe ging ook in Leiden in te voeren. De Zondag zal worden begonnen met een H. Mis to 8 uur in de St. Lodewijkg- kerk, waaronder algemeenc H. Communie voor de leden. Hier mag geen enkel lid van de R.-K. Voetbalvereeniging ontbreken! Leden, door uw tegenwoordigheid daar in de kerk, moeten alle overige kerkbezoekers kunnen zien, dat er iets bijzonders ge beurt. En als zij dit artikeltje niet lezen en Zondag niet weten, wat dat kerkbezoek van zoovele jonge mannen te beduiden heeft, zal het allen een spoorslag zijn om wat meer mee te leven met de goede be doelingen, om de Roomsche jongens inde Roomsche sport te brengen en te hou den. Wij hopen, dat er van zulk een goed begin een stuwkracht moge uitgaan, om de belangstelling voor de Roomsche sport te verboogen en daadwerkelijken steun tot instandhouding daarvan te verleenen. Die belangstelling, zoo hopen wij, moge ook blijken des middags op het terrein. Te half twee zal het tweede elftal van Leiden een medeille-wedstrijd spelen te gen R.-K. V.Z. II uit Haarlem. Deze me daille is uitgeloofd dooi# den heer P. J. Petit Azn. Om 4 uur zal de officieele opening van het terrein plaats hebben. Daarna wordt oen wedstrijd gespeeld tusschen Leiden I en R.-K. V.Z. I uit Haarlem. Deze wed strijd wordt gespeeld om een beker, uit geloofd door een der bestuursleden van ..Leiden". Dezo beker geldt als wisselbe ker die in totaal drie maal moet gewon nen worden of tweemaal achtereen om de finitief eigendom te worden. Voorloopig is dus deze bekerwedstrijd voor een jaar geprolongeerd en wordt deze vóór den aanvang van het seizoen gespeeld. Verder is door een der leden van de r.- K. Voetbalver. ..Leiden" een medaille uit geloofd voor de vereeniging, die het eer ste doelpunt noteert. Een en ander moge zeker nog wel als attractie dienen en zal het bezoek zeker wel verhoogen. Coiupetitie-indceling. De „Sportill." vermeldt om alsnog in te deelen in de afdeeling 4 F: S.M.C. Ill, Lis- se IV, Leiden III en IV. (Een splitsing van deze afdeeling wordt nog overwogen) In de tweede afdeeling vervalt HB.C. III. welke wordt ingedeeld in 3D, in de plaats van H.B.C. IA'. LUCHTVAART. Vliegongelukken. Een droevig ongeval von<l gisterenmorgen plaats op het vliegveld va® Gtvison court nabij Tirlemont. De 20-jarige piloot Du mortier van Brussel, zou juist opstijgen, toen het door hem bestuur de vliegtuig weigerde, plotseling over stag ging, in brand vloog en on oen buis in het dorp neerstortte, dat door hot tocetol in brand werd gestoken. De bestuurder kwam in de vlammen om. Maandag jI. had oen ernstig vliegongeluk te Pretoria plaats. Een vliegtuig, dat bestuurd1 werd door luitenant Lawrence Vanderbijl me* luitenant Stuart al» passagier stortte naar beneden. Beide vliegers werden gedood. Land- en Tuinbouw. DE NOOD IN HET TUINBOUW BEDRIJF. Aan de zoo juist verschenen uitvoerefca- tisbiek oveir de maand Augustus ontleent de Nederl. de navolgende export-cij- fere: Groenten tot een waarde van f 2.622.000, fruit tot een waarde van f 480.000, totaal f 3.146.000. In Augustus 1921 werden uitgevoerd: Groenten tot een waarde van f 5.618.000, fruit tot een waarde va® f 841.000, totaal f 6.459.000. In de maand Augustus dus 13.313.000 of ruim de helft minder da® in de over eenkomstige maand van het vorige jaar. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente z&l a.s. MaandajT dee namiddags te twee uur vergaderen. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Directeur der Kweifi» school voer onderwijzers en onderwijzeressen. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in h<£ rekenen en de meetkunde aan de aid. A. d« Kweekschool voor onderwijzers en onderwijl* rossen. 3. Benoeming van een leeraar in do Nati%* kunde aan het Gymnasium, voor den cursv 1922—1923. 4. Benoeming van eeno leorarcs in de Fraf sche taal en letterkunde aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes. 5. Benoeming van eene leorares in de planW en dierkunde aan de Hoogore Burgerschool voot moisjes. 6. Benoeming van een lid der Plaatselijko Schoolcommissie. 7. Benoeming van een lid van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 8. Voorstel om: a. te bepalen dat de vaate onderwijzeressen in do nuttige handwerken aan de O. L. scholen, met ingang van 1 September 1922, zullen geacht worden als zoodanig te zijn aangesteld bij het Openbaar Lager onderwijs? b. te benoemen tot onderwijzeres in het'teo* kenen aan de Meisjesschool voor U. L. O.. Ie rekenen met ingang van 1 September 1922, Mej. G. J. N. Hoeka, .met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als onderwijzeres in het tee-* kenen aan de voormalige Meisjesschool 2e klasse. 9. Voorstel tot overplaatsing: a. van P. Rinck van de school aan de Vrou wenkerks teeg A naar dio aan hot Plantsoen B; b. van N. F. Kooi6tra van de school aan het Plantsoen A naar die aan de Vrouwenkerk* si-oeg A; c. van E. Molt van de school aan het Plat# seen B naar die aan het Plantsoen A. 10. Pracadvies op hot verzoek van do iirrait van "VVoorloe en Co., om do te bonwen bergpla^ op het terrein aan de Rijn* en Schickade. Sf tie M No. 3328, van hout to mogeu maken 11. Voorstel tot verhuring van: a. de perceelen weiland in den Boschhuiz# polder, Sectie O, noa. 916, 917 en 918. aan K. van der Bijl; b. de perceelen toolland achter den Zijlsing# Sectie K. nos. 723 en 724, aan W. Bink; C. hot perceel toelland c.a. bewesten hot Raam land en ten noorden van do Fruinstraat, Secti* M, nos. 3893 ged. en 854, aan C. Boekoe; d. de perceelen teelland met woning in den Bo6chhuizerpolder, S ectieO, nos. 846 ged., 913, 914 en 915, aan C. van der Meij; e. do perceelen wei- en toelland in den Bosch- - FEUILLETON DE HALFBROEDER. Zou ik de plannen van mijn geheele le- moeten opofferen voor de grillen van -*cn zottin? Neen, dat nooit. Je volgt mijn Sil.Qf Of vroeg Eugenie bevend. Of het ga zoo het wil. Maar ik be- iweer je, ik overleef den val van mijn P» niet. Ik, schiet mij een kogel door wn kop. Mijn bloed kome over jou, om- at je een ouden vader en jezelve niet beot willen redden. Een lange poos hoonde men niets dan gekerm van Eugenie, maar eindelijk ai" zij de handen voor het gezicht weg n zei: Het is goed, ik zal mij naar uw W schikken. Met een verlicht hart sprong Wald- a°u op, om haar te omhelzen, maar zij iJT P'lem af- Neen, neen, geen too- «wverlooningen. De rechte liefde tus- rwvfVa(*er en beeft tusschen ons u bestaan. De eerste maal, dat ik een lien in- dwiugt ge mij yan hem af te Sftliiir %W?'nu'" m^n droom van liefde en no„ü doo<1 maar noem mij *.eer uw dochter, verlang nooit -*r van mij. zal uw vijandin zijn, ik zal u haten tak i!en en eenn,aal zult ge voor help- r rst-oel moe^en verantwoorden, Verder" Saan mij mis--- kon Qliet spreken maar wankelde schreiende «kamer uit. jVakl mann keek zijn dochter met een verlegen lachje na. Grillen zei hij tot zichzelven. Zoo'n verwend kind heeft grillen. Als het wezenlijk tot hon gerlijden kwam, zou zij de eerste wezen, om het mij te verwijten, Met deze woorden bracht hij zijn geweten tot zwij gen en zette zich aan de schrijftafel, om den graaf van Löwenberg te berichten, dat de liefdesbetrekking tusschen Eugenie en hem werd afgebroken. Den volgenden dag werd Eugenie ver loofd met Arthur White. vin. Tegen zijn gewoonte was Richard von Löwenberg in de laatste weken verstrooid en weinig spraakzaam tegen zijn mama. Hij was wel niet onvriendelijk, maar de oude dame begreep zeer goed, waar hem de schoen wrong en wist geen raad, om een einde te maken aan zijn geheim ver driet. Eens was Richard vermoeid van den dienst thuis gekomen. Liefkozend streek de oude dame hem langs zijn blonde lok ken en drong bij hem aan, dat hij zijn leed zou openbaren. Je verbergt iets voor me, dat bemerk ik wel, zei ze, maar het oog van een moeder ziet scherp. Ik weet ook, wat je leed doet en ik wonschte dat ik je kon bewaren voor al het ver driet, dat ik reeds vooruit gezien heb. O. het is niets... een dwaasheid... een gril, antwoordde hij weemoedig. En ■toch ik weet niet, wat ik er van zeg gen moet. Je hebt zorg ove-r Eugenie, viel zijn mama in. Je bont niet tevreden over haar, ik lees het in je oogen. Richard werd rond als bloed ea keerde zijn gelaat af. Ja, dat is het, be?te ma ma, zei hij eindelijk. Eugenie is so- dert eenigen tijd zoo veranderd. Zij is vriendelijker dan vroeger, maar zij is ernstig, nadenkend, heel anders dan te voren. Uit haar oogen spreekt iets treu rigs, waarvoor ik geen reden weet. Ik heb oen voorgevoel of ons een ge vaar bedreigt, sn of wij gescheiden zullen worden. Kijk, mama. Eugenie behandelt me precies als een dierbaren zieke, voor wien geen hoop op genezing is., en dat hindert mij zoo. Ik hield zoo van haar zoete lachen en al spotte zij ook wel eens met mij, dat had ik liever dan die treu righeid, die mij zoo beangst maakt, al doet zij haar best, om het mij uit het hoofd te praten. Beste jongen, ik geloof wel, dat zoo iets je ongerust maakt, maar dat zijn niets anders dan voorbijgaande meisjesgrillen. Eugenie Waldmann is te verwend. zij heeft de eene gril na de ander. Uit dat soort meisjes komen de vrouwen, die wel beminnelijk zijn, maar toch hare mannen ongelukkig maken. De gravin-weduwe was in den aanvang niet bijzonder ingenomen mot de liefdes betrekking tusschen haar zoon en de doch ter van don handelsraad. Zij geloofde, dat Eugenie geen passende vrouw voor Ri chard zou zijn. Wel had Eugenie veel geld, maar zij was verwend. Daarom had zij Richard zooveel mogelijk afgeraden, doch toen zij zag, dat hare woorden niets uitwerkten, had zij zich zuchtende in haar lot geschikt. Haar vrees voor kwade ge volgen zou echter spoedig blijken onge grond te zijn. Op zekeren morgen zaten moeder en zoon aan de koffietafel, toen de oppasser twee brieven binnenbracht,, die zooeven met de post waren gekomen. Ha, van Eugenie, riep hij ver heugd uit en stak den brief in zijn porte- feuïlle, om dien later op zijn gemak tc leze®. Aan het adres van den anderen brief herkende hij het schrift van den handels raad. Een brief van hem was niets on gewoons, maar toch klopte zijn hart snel ler, toen hij het couyert openscheurde en den brief ontvouwde. Met gespannen aandacht keek zijn ma ma hom aan, terwijl hij vluchtig den brief las. Hij zette groote oogen op, werd rood en bleek, begon te beven, liet einde/lijk met een gil den brief op den gTond vallen, sprong van zijn stoel en verliet als een wanhopige de kamer. Verwonderd wilde de oude dame haar zoon volgen, toen haar oog viel op den brief, die haar zoon zoo ontsteld had. Zij raapto liet papier op en las het haastig De brief luidde: Hooggeboren Heer! Mijne dochter Eugenie Yerzocht mij u mede te deelen, dat zij, na rijpe overwo ging, voor haar eigen welzijn en het uwe noodig acht geen overijlde stap te doen, die moeielijk ongedaan zou kunnen ge maakt wlorden. Zij verzoekit u daarom haar te willen ontslaan van haar in over ijling gegeven jawoord, waaruit recht streeks volgt het ophouden van alle lief desbetrekkingen tusschen u en haar. Met oprechte hoogachting blijf ik De geheime handelsraad, WALDMANN. Dat is schandelijk, riep de gravin uitO, die nietswaardige kokette. Och, mijn arme Richard, mijn arme jongen. Zij snelde nu naar de deur van het zij vertrek, en klopte aan. Richard, ik bid je, doe open ik ben het, je moeder riop zij vleiend, maar zij hoorde niets dan oen. zacht kermend geween. Het duurde vrij lang eer de deur open ging en zij haar zoon weer zag. Deze had nu ook den langen brief van Eugenie gelézen. Wel was haar brief anders opgesteld dan het koopmansbriefje van haar vacler, doch de inhoud kwam op hetzelfde neer. Eugenie schreef dat zij onder den drang van om standigheden haar gegeven woord on trouw moest worden. Zij wist dat zij haar ontrouw zou moeten betalen met haar eigen levensgeluk, maar God alleen wist, dat zij niot anders handelen kon. Zij hoopte, dat Richard niet boos op haar zou zijn, maar haar vergiffenis zou schen ken, voor het leed dat zij hem aandeed. Zij gevoelde zichzelve ongelukkig en hoopte, dat de dood haar spoedig zou ver lossen. Met duizend innige wenschen voor het welvaren van den teergeliefden min naar besloot zij haar brief. Richard begreep er niets van, zoo iets was hom een raadsel. Hij reikte zij® moeder den brief over, met de woorden: Daar, lees! On middellijk daarop klcodde hij zich aatt om uit te gaan en vertrok met de woor den: He moot zekerheid hebben. Er moet iets gebeurd zijn. maar Eugenic H mij rekenschap schuldig. (Wordt vervolgd;

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3