Uit de Omgeving. «t«ld. De regeer ins heeft de gelden er voor geschrapt in verband met de bczui- niiging. Int. Goufïvervalschingeu. Organisatie van een internationale politie? De Hongaarsche politie ontving bericht, dat ter bestrijding der internationale goudvervalschingen op initiatief van En geland een internationale politie, piet, ze tel in Den Haag, zal worden georgani seerd, waarvan een filiaal in Boedapest zal worden opgericht, om hier de smok kelarij van valsche dollar- en andere bil jetten naar het Oosten te eontroleeren. Hongarije stemt toe in de oprichting eener zoodanige politie, aangaande wier organisatie thans in Holland onderhande lingen plaats vinden. R. K. Vakbureau. Werkloozenka6sen. Het bestuur van het R. K. Vakbureau heeft in het St. Josefihgebouw te Utrecht can vergadering gehouden met de hoofd besturen van de R. K. Vakbonden. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd om de moeilijkheden onder het oog to zien, waarin de werkloozenkaesen door de regeering&maatregelen vrkeeren. Wellicht zal nog deze week töu bespre king met den minister plaats hebben. Nader zal nog worden nagegaan of met andere vakcentralen in dezen moeilij ken tijd moet worden samengewerkt. Het nieuwe C&nisiusziekenhuis te Nijmegen. Naar de „Geld." verneemt, hebben Ged. Staten van Gelderland hun goedkeuring «dfcecht aan het besluit van den gemeen teraad van Nijmegen, waarbij de gemeen te garant blijft voor een leen in g van f 1.400.000 ten behoeve van het nieuwe Canisiusziekenhuis aldaar. Daar ook Z. D. H.-de Bisschop van 'sdïertogenbosch zijn goedkeuring aan het voornemen der regenten heeft gehedit, zijn alle hinderpalen overwonnen en kan eerlang met aanbesteding en bouw worden begonnen. De Protestantsche Zending. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (Vier de Nederlandsche Zemdin ge vereeniging te Rotterdam verspreiden een omzendbrief, waarin wordt gewezen op de hulp, die ver leden jaar omstreks dezen tijd van alle kanten werd geboden. Gevraagd wordt, ook nu te doen wat mogelijk is. De tekor ten bedroegen op 1 dezer van de Samen werkende ZendiiigscorporaJties f 156.000 en van de Nederlandsche Zendingevereeni- ging f 40.000. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat voor do maanden September tot De cember volgens de ramingen voor ge noemde Vijf Zendingscorporaties nog noo- dig ie circa f 200.000. De toestand is dus ander maal precair. Loonsverlaging in de metaalindustrie. Er is een groote opschudding te weeg gebracht onder de metaalarbeiders naar aanleiding van een persbericht over twee reeds aangenomen loonsverlagingen. Deze persberichten waren geheel on juist voor zoover het een aangenomen loonsverlaging betrof, en voorbarig aange zien over het voorstel tot loonsverlaging de besturen zich nog niet hadden kunnen beraden, laat staan hun leden er over hooren. De bron van deze berichtgeving is thans bekend geworden, en zeer begrijpe- 'ijk is het, dat verscheidene bladen er te goeder trouw zijn ingeloopen. Gelijk wij reeds zeiden is deze mede- deeling onjuist en voorbarig. De secreta ris van den Patroonsbond, die, zoo blijkt nader, aan de werkgevers een circulaire heeff, gezonden, schijnt hiervan oorzaak te zijn. Omtrent den juisten stand van zaken vernemen wij het volgende: Op 28 Augustus 1.1. bereikte het bestuur van den R.-K. Metaalbewerkersbond een schrijven van de R.-K. Werkgeversver- eeniging waarin mededeelingen werden gedaan over de conferentie, die tusschen werkgevers had plaats gehad en waarbij o.a. voorgesteld werd weder een loonsver laging in te voeren in het metaalbedrijf. Dit bestuursvoorstel werd gesanction- heerd op een ledenvergadering dfer werk gevers op 4 September. Hierover kregen de werknemers weder mededeeling, doch ze gingen daarmede nog maar niet zoo terstond accoord. Dezo mededeelingen over de vergadering van 4 September bereikten het bestuur der werknemers op 8 September 1.1 en toen werd daarin voorgesteld, de loons verlaging reeds in te voeren op 15 Septem ber (dus gisteren). Dat hierdoor eenige opschudding werd teweeggebracht, zal men zich kunnen in denken; er werd druk onderhandeld, de zaak werd van alle kanten bekeken en Donderdag (14 September) ging er een brief van werknemerszijde naar het werk ge^ersbestuur, waarin verzocht werd om een conferentie te houden, daar de arbei- d'crsorganisafies zich absoluut niet kun nen vereenigen met het voorstel. „Volkskrant". Gemeentelijke Belasting. Naar aanleiding van berichten van de laatste dagen, waarin wordt melding ge maakt van verlaging der gemeentelijke inkomstenbelasting voor 1923 o.a. te Haar lem en te Arnhem, in welke gemeenten het belastingpercentage zou worden te ruggebracht tot 3 (voor Arnhem is later gemeld tot 2J), vestigt men er de aan dacht op, dat uit die berichten zou kun nen worden afgeleid, dat deze gemeenten voor den belastingbetaler een dorado zou den worden, hetgeen echter verre van juist is. Ook bij het verlaagde percentage blijft de gemeentelijke inkomstenbelasting zoo- wl in Haarlem als in Arnhem, zéér hoog. Men bedenkt n.l. (hetgeen uit de berich ten niet of niet duidelijk blijkt), dat de betaalde heffing van 3 in die gemeenten slechts een aanvulling is van de eigenlijke heffing, te weten de heffing van 100 opcenten op de Rijksinkomsten- belasting. Naast een belasting, precies gelijk aan en even hoog als de Rijk&in- komstenbelasting, heffen Haarlem en Arn hem dus van alle inkomens nog een ge lijk percentage (niet progressief). Womlt die aanvullingsheffing verlaagd tot 3 dan komt men toch nog tot een zéér hooge gemeentelijke belasting. Gehe ven wordt dan in <üe gemeenten van een werkelijk inkomen van ƒ3000 5.27%; van ƒ4000 5.57%; van ƒ5000 5.86 van ƒ6000 6.05 van ƒ10.000 6.58%; van 25j000 8.03 van ƒ50.000 10.52% en van 100.000 13.96 Baad aan dc onderwijzers om niet te sollieitecren. Do Chr. Ond. schrijft: De slimme' inter pretatie van het nieuwe art. 40 van het Bezoldigingsbesluit,dwingt ons tot de raad geving aan alle collega's: solliciteert thans niet. Elke verbetering van positie is illu soir. Het salaris, dat ge thans geniet is, behoudens kans op aftrek voor pensioen premie en inhouding van de verdere pe riodieke verhoogingen, gewaarborgd.Maar het salaris, dat ge in de nieuwe betrek king meent te moeten ontvangen, zult ge niet krijgen, daar op dat salaris alle kor tingen mogen worden toegepast, „die met het oog op de bezuiniging" worden noo- De kantoorheer. De „Tel." wijst er op, dat de geesel der werkloosheid! den „kantoorheer" het scherpst treft. En nog erger staat te wachten, daar de slapte in zaken het diep tepunt nog niet heeft bereikt. Als men naar deze toestanden een en quête hield, er zouden dingen voor den dag komen die ieder weldenkende zouden doen zeggen: zoo kan het niet langer. Hier moet ingegrepen. De Staat moge arm zijn, de gemeen schap is verplicht te zorgen dat het woord uit ministerieel en mond, tijdens den oorlog gespróken, ook in dezen „vre destijd" waar blijft: „Er zal in Nederland geen honger worden geleden". Deze menschen, hun vrouwen en kin deren mogen niet gestraft worden met on dergang omdat hun organisatie te laat komt. Wat voor den werkman geschiedt, moet ook voor hen in elkaar worden ge zet. Wie neemt het initiatief? Hier kan niet gewacht worden „geen dag en geen nacht' HAARLEMMERMEER. De Middenstandsteiitoonstelling. Ondanks hot matige weor is do eerste ten toonstelling, georganiseerd dioor de Federatie van Middenstands-Vereenigingen een goed succes geworden. Niet minden dan 5000 personen heb ben de tentoonstelling bezocht, zoodat de finan-t cieele resultaten niet slecht te noemen zijn. Do bekroningen zijn als volgt: Ingezonden brood van de bakkers patroons^ vereeniging, gekeurd door het hoofdbestuur van den Ned. Bakkerebond, voor tarwebrood: le pr. J. H. de Hoog te Abbenes, 2e W. A. Ver laan, idem, 3e M. Vergaaij, Aalsmeer. Voor wittebrood: le pr. J. C. v. Vliet te Hoofddorp, 2o J. H. de Hoog te Abbenes en So A. Gort» huis te Hoofddorp. De uitslag van de beoordeeling der diverse standen is als volgt: lste gebouw: le pr. gouden med., 6tand van de vereeniging van winkeliers in koloniale wa ren „Door Eendracht Sterk" te Haarlemmer meer, 2e pr. verg. zilv. med., stand B. Aejes, J. Molenaar en P. Sk>t te Hoofddorp, handel in bieren, wijnen, enz., Se verg. zilv. jned. stand H. Ven-bert to Hoofddorp, manufacturen, 4e zilv. med., stand A. Liefting te Hoofddorp, bie ren, wijnen, 5e zilv. med. stand J. Spijker te Hoofddorp, groothandel in klompen. 6e zilv. med. stand J. O. van Vliet te Hoofddorp, uur werken, goud en zilver, 2de gebouw: le prijs, gouden med., stand fa. wed. Mienis en Zn., te Hoofddorp, gasboringen en poxnpinetallaties, 2e verg. zilv. mod. stand C. L. de Groot te Hoofddorp, auto's en rijwie len, 3e verg. zilv. med stand W. N. Bakker te Hoofddorp, metselaar en aannemer, 4e zilv. med. Theetent van de vereeniging van winke liers in koloniale waren „D. E. S." te Haar lemmermeer, 5e zilv. med. stand fa. wed. Mie- nis, fontein met rotspartij, 6o zilv. med. stand B. H. J. Schenkel te Hoofddorp, rijwielen, 7o zilv. med. stand A. Olivier te Hoofddorp, naai machines en rijwielen. Verder werden nog toegekend: lste prijs, gouden medaille van de gemeente Haarlemmermeer, aan de fa. Mienis, 2de zilv. med. aan G. J. de Tello te Hoofddorp, 3de zilv. med. aan J. C. van Vliet, 4do zilv. med. aan W, N. Bakker, 5de zilv. med. aan B. Th. van Ha- U'rekweld te Hoofddorp, 6de zilv. med. aan J. P. en C. van Pelt te Hoofddorp, Blindennijver heid. 7do zilv, med. aan de naai-< en knipschool te Hoofddorp. Eervolle vermelding aan J. Driessen te Hoofd dorp. KATWIJK. Dienstregeling. De dianstregeilinig der N. Z H. T. wordt, niet, zooais gisteren vermeld, gewijzigd 1 October d.d. doch 7 October a s. Bloemenhandel. Aanmerkelijk vlugger is de laatste dagen de handel in afge sneden bloemen. Ook in de prijzen >s eenige verbetering te constateeren. Dahili's hebben de laatste dagen nogal ge leden door het slechte weer en de aan voer is dientengevolge niet gToot. Ook de Gladiolussen raken op. De massa bestaat voornamelijk uit Asters en Pompon- Dahlia's. Goede Asters brengen 0 20 ƒ0.25 pe-r 100 op. Ook Grysarathen waarvan de aanvoer toeneemt gaam graag weg en vinden koopens tegen 0.200.24 per bos Soaibioasa is niet gevraagd Tuinbouw. Wel is er in enkele produc ten eenige verbetering der prijzen te be speuren doch dit zal wel z'n oorzaak vin, den in de kleinere kwantiteit die op heden wordt aangeboden. Aardappelen blijven nog steeds zeer laag in prijs staan. Bloem kool is iets vlugger en liep tot 14.per 100 Vrijdag 11. Ook uien zijn iets vlugger. Misschien tengevolge van den ngen, waar door weinig kon worden thuis gehaald. Toch blijft de prijs hiervan beneden productie kosten. Ook bij de teelt van peen moet geld bij. De toekomst loan hela,as voor de tuinders nog niet rooskleuriger worden in- LISSE. Voetbal. Zondagnamiddag as. te half drie zal tussohen de R.-K. Voetbal clubs S. P. O I Roelofarendsveen en L. F. C. I Lisserbroek een medaille,wedstrijd gespeeld worden op het terrein aan den Lisserd'ijk. Wij verwachten een groote be langstelling. Wachtlocaal. Op het „Vierkant" is thans het in den Raad méérmalen bespro ken waohtlokaaltje voor die tram ge plaatst. We zouden zoo zeggen het kan tegen een stootje, want de romp zoowel als de bekapping zijn van zerksbeen. Wintercursus. De Landbouwwinter cursus, te geven door de HolL Mij. van Landbouw, afd. Oegstgeest en Omstreken,- zal dezen winter gehouden worden in deze gemeente in nadter aan te wijzen lokaliteit RIJSATERWQUDE. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Bakhuizen, burgemeester. De Voorz. opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering woi'den door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Punt 2 van de agenda, ingekomen stuk ken. Van Ged. St. behelzende goedkeu ring op genomen raadsbesluiten, waaron der de regeling van het salaris van den ge meenteontvanger. Dit salaris is bepaald op 480, met twee 2-jaarlijksche verhoo gingen van 45 gld.. Ingekomen is voorts een sc-hrijven van de Oommissie tot we ring van schoolverzuim om verhooging van toelage; gevraagd wordt 1 gld. per vergadering en 25 gld. voor den secretaris; wordt aangehouden tot het behandelen van de gemeente-begrooting. Ingekomen is een adres van hehHoofd- bestuur van het Groene Kruis om een jaarlijksche subsidie van tenminste ƒ10 Voorts een adres van de R.-K. Geitenfok- ver. om een subsidie van ƒ20, ter bestrij ding van bui leng. uitgaven. B. en W. stel len den Raad voor geen subsidie te ver- leenen aangezien de gem. dan ook ver plicht ig anderen te steunen en de ge meentekas dit alles niet kan dragen. De hoeren Hoogenboom en Compeer zouden op het laatste adres gunstig wil len beschikken, gezien het nut van deze Ver. voor den werkenden stand. Het ad vies van B. en W. in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Tegen de heeren Hoogenboom, Com peer en Kiebert. Punt 3. Aanbieding gemeenterekening dienstjaar 1921. Deze sluit met een na- deelig saldo van 4000, waarvan inmiddels nog 2000 is ingekomen uit. achtenstalligen hoofdelijken omslag. De Voorz. spreekt over het laatste zijn blijdschap uit en te vens den wensch dat het nadeelig saldo spoedig moge verdwijnen. Punt 4. Aanbieding begrooting 1923, slui tende in ontvangst en uitgaaf met ƒ21000. De begrooting ligt 14 dagen ter inzage ten gemeentehuize. Voorts deelt de voor zitter mede dat de extra heffing van 3} verlaagd is tot li Punt 5. Vaststelling verordening voor het schoonhouden van het schoolgebouw. Wordt aangenomen, evenals een voorstel van B. en W. om het salaris daarvoor te verhoogen van 85 op 125. Punt 6. Benoeming College van Zetters. Deze worden op voordracht van den Raad benoemd door Ged. Staten. Aan de beilrt van aftreding zijn de heeren Rijkelijkhui- zen en Wesstein. B. en W. stellen voor op de voordracht te plaatsen de heeren Rij- kelijkhuizen en Eikelenboom, en voor no. 2 de heeren Wesstein en Verbeek. Aldus besloten. Punt 7. Benoeming van hoofd en onder wijzeres voor het vervolgonderwijs. Be noemd wordt de heer Kil jan en indien de noodzakelijkheid hiervan blijkt als hulp mej. van Wingerden. Punt 8. Vaststelling kohier Schoolgeld wordt- z. h. st. aangenomen. Punt 9. Voorstel pensioenregeling. De Voorz. zegt dat door het Rijk de pensioenen met 40 zijn verhoogd, zoo ook in deze gemeente. B. en W. stellen den Raad voor nu de 40 verhooging van gemeentewege in te houden. Aldus wordt na bespreking, besloten. Voorstel B. en W. om aan mej. de wed. Schreuder een gratificatie te verlee- nen van ƒ300, benevens haar toe te staan voorloop ig in de ambtswoning te blijven wonen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Compeer of er in de kom van het dorp nog geen lantaarn geplaatst kan worden, daar hij den onderlingen afstand tussohen de lantaanrs te groot acht. De Voorz. antwoordt dat de Centrale de lantaarns op denzelfden afstand van elkaar plaatst, en dat daar moe'ilijk verandering in gebracht kan worden. Niet« meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. de vergadering. m WARMOND. R.-K. Politiehond. De afd. Wavirjr. 1 en Omstreken van den R.-K. Politik fc:iJ „St. Michael" houdt Dinsdagmiddag, |n' vergadering in het Hotel „De Zon", waarin als spreker zal optreden de k Verkuilen. Inbraak. In de consistoriekamer,, do Herv. Kerk alhier is gisterennacht ft inbrekers een bezoek gebracht, die werk echter niet rijk beloond hebben zien. Niets kon worden medegenomen een weinig geld uit een busje voor Zending. Alle overige waarden war.Bllci buiten hun bereik geborgen. Of hier nieuwelingen aan het werkr woest zijn, zou men geneigd zijn te dj ken, wat. een bewijs van aanschaffi* materiaal werd nog gevonden, wat dep tie een spoor gaf naar Haarlem, in we! richting nu gezocht wordt. Land- en Tuinbouw, lie «rdl HET INKUILEN. Al lang is het inkuilen van groenvoer bruik, maar de meeningen daarover blijven! 'iVl\ zeer uiteenloopen. Dat dit deels is toe ven aan fouten, -welke bij het inkuilen word [rel gemaakt, is zeker. En vast staat ook, dat in, gevallen het inkuilen van groot nut kan ij aD Verleden jaar "was het in de Fr. Mij. van een vraagpunt: "Welke bezwaren aan biuikelijke wijze van inkuilen zijn verbond, n Uit de verschillende rapporten, van de aid langen ingekomen, bleek opnieuw, hoezeer oordeel uiteenloopt. Vrij algemeen was echter van oordeel, dat hooien regel moei ven, en daarnaast het inkuilen alp een te waardeeren hulpmethode om wintervoer bewaren. De afd. Heerenveen kwam eveni ;de- tot de uitspraak: dat het inkuilen hoofdrol de moet zijn en niet als redmiddel dient worden beschouwd. In den regel acht rij mh len te verkiezen boven hooien en zij rooliu dit als volgt: De opbrengst aan voederva! is in elk geval niet minder. Er is geen h een bedorven product te krijgen zoors hooien in regenachtige tijden. Geen zor? broeien en brandgevaar. Minder zaadverlies, zon oefent geen ongunstige werking op hp: uit De verteerbaarheid zal grooter zijn kauwarbeid lichter. Minder verlies door dor haling en afsterven van het gra.". M;:id afval, ook de fijnere grassen en kruirli ven beter bewaard. Sappiger voer. geschil voor melkproductie; overbewaring vsn geeft geen merkbaar verlies san kvrc;. hoeveelheid. De kosten aan r.rbeldsioq dooreengen-omen belangrijk minder. 6 doorwerken is mogelijk, waardoor 't werk kfrna-i: te tax eer on is, dus gelegenheid voor ding. Onafhankelijk van de weersgesleliiiii Men behoeft geen gynstig weer af lewat om to maaien, daardoor minder kans op groeid gras 't Land is eerder schoon, di arde door veel snellere nagrasgroei en das inia si: weide, juist in den tijd, dat men meestal te kort komt. Gras, waarvan geen hooi ii maken (te geil gras, verdronken gras. of herfstgras) kan in en tot zijn volle recht Is kernen. Minder sckuurruimlc noodig, dus der gebouwenkapitaal. Steeds kan eon ni; kuilhoop bij gemaakt worden of elk jaat men 't gat zoo groot nemen als noodig is, wijl de schuur in overvloedige jaren te li naa kan zijn. Tot zoover Heerenveen. De afd. "Otingeradoel ziet ook in kuilen i dan alleen een Tedmiddel; zij wil steeds deel kuilen, daar dit voor een rationeels dering voordeelig is. De kosten aan art dslr worden voor kuilen en hooien vrij gelift acht. Bij ongunstig booiweer is kuilen t deelïger. dewijl men dan kan doorwerken I): llPen rigens is er bij kuilen nog al wat winter*-: in Dost Opsterlaud merkt evenwel op, dat ann winterwerk gewoonlijk geen extra kosten verbonden. Sommige afdeelingen zijn van flilver deel. dat hooien moer voederwaarde op!? Natuurlijk hangt dit vooral af var. do W zen bij het inkuilen zelf. rleeionv >en ach! vergelijking alleen mogelijk, en wij zijn helH deze opvatting eens, als op een boerderij? van gelijkwaardige kwaliteit op de besle wordt gehooid en op de boste wijze won gekuild Men mag geen minderwaardig toiiaal uit een kuil met best hooi uit de ren vergelijken; ook woTden bij het inksi dikwijls grove fouten gemaakt, terwijl 1(1 ■boer wel kan hooien. Do conclusies van het rapport zijn 1. Het inkuilen eischt grootere zorg ring dan hooien 2. Is onvoldoende kennis1 de techniek van het inkuilen a och ivoc! fc-nk Bpar Band 0 FEUiLLETON DE HALFBROEDER. 14) Ook de directeur stelde vee-1 belang m den jonkman. Bij hem was dit zeker me delijden, doch als dokter kwam daar nog bij, dat hij bijna nieuwsgierig de teekenen der ziekte volgde en trachtte na te gaan hoe de krachten van den lijder met den dood worstelden, om, zoo het kon, het le ven te rekken. Tot iederen prijs wensohte de oude dok ter den ongelukkige in het leven te behou den, ware het alleen om het afschuwelij ke van den laaghartigen moordaanslag en de hoop, dat de dader na de herstelling eerder zou kunnen ontdekt worden. Of hij dan echter zou kunnen spreken, was een groote vraag en als de man wérkelijk genas, zouden daart-oe toch nog maanden moeten verloopen. Om al het mogelijke te doen, had de directeur verordend, dat Sa bine haar krachten uitsluitend" zou wij den aan de verzorging van dezen zieke iets wat volkomen met- hare wenschen overeenkwam. Zij wijdde zich geheel aan dezen zieke en liet zich slechts aflossen, els haar lichaam volstrekt eenige uren rust noodig had. Zij woonde in het ziekenhuis zelf, of schoon haar vader in de oude stad in een eigen huisje woonde. Sabine stond niet in goede verstandhouding met haar vader, een ouden zeeman, die een groot deel van het jaar op zee was. Zij voelde bijna af schuw voor de ruwe, gem een e levenswij ze van den man, die hare moeder reeds vroegtijdig had doodgekweld en grooten- deels daarom had zij de betrekking van ziekenverpleegster aangenomen. Zij be hoefde van het ziekbed slechts eenige schreden te' doen, om haar kamertje te bereiken .en verzocht de pleegzuster, die haar afloste met nadruk haar te roepen, als er eenige onrustbarende verandering in den toestand kwam. Zij ontbrak stellig nooit, als Arthur White den zieke kwam bezoeken. Zonder zelf te weten waarom, gevoelde zij een onoverwinnelijkea afkeer van dezen man. De Amerikaan scheen daar eehter niets van te bemerken, integendeel richt te hij bij elk bezoek en hij kwam dik wijls warme dankbetuigingen tot de jonge pleegzuster en gaf haar telkens zijn genoegen te kennen over de goede verzor ging en de te op op herstel van zijn vriend Op roerenden toon verzocht hij haar ook voor het vervolg hare zorgen aan den zieke te willen jijden. Sabine, anders be minnelijk, knikte dan eenvoudig, zonder iets te zeggen en weigerde herhaaldelijk de kostbare bloemruikers die hij uit dank iets te zeggen en weigerde herhaaldelijk slechts haar plicht zei ze kort en scherp, het aannemen van geschenken voor plichtsvervulling streed geheel met haar idee. Ik begrijp niet, wat ge tegen mijn-' heer White hebt, sprak de directeur eens toen de Amerikaan weer een bezoek gebracht en haar tevergeefs eenige kost bare rozen aangeboden had. Ik ben lan ger dan 30 jaar dokter, maar ik moet be kennen, dat het mij nog nooit is voorge komen, dat een patroon zooveel deelne ming in het lot van ee»- bediende toonde. Anderen doen dat ook wel, maar als zij er een paar malen geweest zijn, om navraag ted oen, dan is het uit. Maar mijnheer White Is onvermoeid in zijn bezorgdheid en deelneming. Halsstarrig knikte het meisje met het hoofd. Daar zal hij zijn redenen wel voor hebben, was haar kort antwoord. De oude dokter moest om haar lachen, Och, kom, je bent een zottinnetje... ik 'zou wel eens willen weten, wat die brave man u toch gedaan heeft. Wat zou uw beschermeling zonder mijnheer White aanvangen? Als de onge lukkige er het leven afbrengt en d'at is ver yan zeker dan is het toch bijna onmogelijk, dat hij goed bij zijn vorstand zal zijn. - O, dat zou verschrikkelijk zijn, fluis terde de ziekenverpleegster met een hui vering. r-^ Ja, dat zei "mijnheer White ook, sprak de dokter schouderophalend en naar den gekwetste ziend'e voegde hij er bij: Wie weet of het niet beter voor hem was, als hij insliep en niet weer ontwaak te. Het verstand te verliezen is het ver schrikkelijkste van alles. f— En gelooft u dat werkelijk, mijnheer? vroeg Sabine ontsteld. Och, wat valt hier te gelooven, 'luidde het brommend antwoord. Die jonkman is mij een raadsel... hij krijgt een messteek, die voor vijf anderen vol doende is, en hij verdraagt hem hij krijgt een slag op het hooi'd, waarvan een Deenscho os dood zou neervallen, en hij leeft nog Maar wij zullen eindelijk wel zien, wie gelijk heeft. Met vochtige oogen zag de pleegzuster naar den slapende zieke. Krankzinnig. o, de arme man.... maar ik kan het toch niet gelooven. Beste Sabine, spreók nu niet van za ken waarvan ge geen verstand hebt, viel de dokter ietwat boos in. Krank zinnigheid kan in hevige of in geringe ma te bestaan, dat moeten wij hier afwach ten, hij wordt misschien idioot of mis schien geheel zonder geheugen en denk vermogen en in het gunstigste geval krijgt hij bijna geheel zijn verstand te« rug, maar blijft dan lijden aan een vast dwaalbegrip. Op deze uitspraak kon de pleegzuster slechts antwoorden met een zucht, doch zij verdubbelde nu hare zorgen voor hem In de equipage van den handelsraad had Arthur White op zekeren dag een rij toer gemaakt, en ook het ziekenhuis be zocht, om naar John Muddle te zien. Bij zijn thuiskomst ging hij echter niet de trap op naar de bovenverdieping, maar sloeg een .zijgang in, die naar de kantoor lokalen van zijn halfbroeder voerde. Hij was verbaasd over de vele kamers, waarin de klerken zaten te schrijven. Een dér boekhouders naderde hem en vroeg be leefd, wat hij wenschte. O, het is een inval van me, ik wil mijn broeder eens in zijn kabinet opzoe ken. Do boekhouder maakte een eerbiedige buiging en geleidde den halfbroeder van zijn patroon naar hot bedoelde vertrek. Ludwig Waldmann zat daar juist le schrijven. Verrast sprong hij op zijn gelaat, toonde- eenige verlegenheid. Hij vreesde dat Arthur White hem kwam op zoeken in zijn kantoor, om met hem geldelijken stand van zaken lustten te bespreken. Laat ik u niet storen, sprak Wj toen de deur achter hem dicht was. Ik wilde slechts een kijkje in uw kanti lokalen nemen... zij zijn prachtig, moet ik zeggen. Het is een flinks zaal er moet goed wat verdiend worden. Hij nam daarbij plaats in een leunt stoel en nam een kostbare regalia uil] sigarenkistje, dat zijn broeder hcni hield.Toen de sigaar aangestoken wa: hij: Nu, dat is iets heerlijks, zoo ben we ze bijna niet in Amerika ens groeit toch tabak genoeg. De handelsraad was intussehen oaf tig een paar malen in het vertrek en weer geloopen. Als hij toeval had daarbij even 7gezien, of de deur wel P gesloten was. Hij nam toen tegenover' broeder plaats en om toch iets te z<$ begon hij: Je hebt een rijtoer gem" hè? Ja. dat is zoo In lang hecli stad mij niet zoo bevallen als Hamboj ik ben ook naar het ziekenhuis gewfl» wat is dat een eind weg. v- En hoe gaat het met u John Mo® vroeg de handelsraad, die nu sigaar nam en aanstak. De Amerikaan haalde de schoudei! en toondo nu een bekommerd gelao'; Dat is een akelige geschiedrol» antwoordde h,ij op droevigen toon, - schien brengt de arme jonkman erW ven af, maar maar. (Wordt vei i'vcl?

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 8