BUITENLAND, BINNENLAND. jaargang DO^DEÜDAfa M SEFTEïtóBEÜ 1922 No. 3928 ONNEMENTSPRUS bedraagt bij vooruitbetaling rdirien 19 cent per «eek, 1Ï.H» per kwartaal. "^Agenten 20 cent per week, ;2.6« per kwartaal. j per post 12 96 per kwartaal* Lhatreerd Zondagsblad ia voor deAbomXPs verkrggbaar r11 van 60 ct. per kwartaal, bp vooruitbetaling. Af- Knommers C ct„ met Geitlnatreerd Zondageblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 36 cent per regel Overige dagen 30 cent per regel Voor Ingezonden Hededeelingen wordt het dnbbeïe van het tarief berekend. KLEINE A9YEBTENÏTEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dasen f 0.50. immer bestaat uit twee bladen De Missie's Minderbroeders. InciscuB had te Florence een sa- mist met zijn raadsman en boezem- t Kardinaal Hugolinus, den lateren Gregorys. Franoiscua sprak tot den Lj: Grootelijks ben ik bezorgd, mijn broeders naar verre landen ten heb om daar te blijven". „Waar. fc antwoordde de Kardinaal, hebt broeders zoo ver wei dat honger sterven en zooveel andere lakken lijden?" Hierop hernam Fran met vuur en in profetischen geest* ,ft of nuent gij. dat de Keer de L sieehls voor deze provincie'» ge il heeft? In waarheid ilk zeg u, dat ier de Decoders het ft uitgekozen en len tot giluk en heil der zielen in becle wereld: en zij zullen niet in de laad en der geloovigen maar ff in die cr-r ongeloovigei opge- worden, en wanneer zij onderheu- rat zij den Heer beloofd hebben, za' er hun het noodige schenken zoowel landen der heidenen als der geloo- ielijker had Franciscus de ^posto- roeping zijner Orde niet kunnen rijven. En wat hij in woorden uit- wilde hij toonen in daden. Ondanks erhaaldelijk mislukken zijner pogin- zelf naar de heidenen te gaan, be- hij in 1218 opnieuw door zijn voor de broeders op te wekken tot het werk. Zijn besluit drukte hij uit woorden: „Dierbare broedersl Ik plicht het voorbeeld aller broeders n. Wanneer ik dan mijn broeders eod tot lijden en smaad, tot honger st en alle soort ontbering, dan lijkt lij billijk, dat ook ik mij naar een begeef, vooral daarom,opdat mijn ere de moeilijkheden met grooter ge dragen wanneer zij hooren, dat ik fde verdraag". En in zijn Regel ef hij een apart hoofdstuk neer „over naar de Saraoenen en andere on- 'igen willen gaan". is dan ook van zelfsprekend, dat de eerste ja re» der Orde, de Mind er as den missiearbeid onder de heide - iet begeestering beoefenen. De tijd ai volledige geschiedenis der Fran- iscbc missie's te schrijven is nog ikomen: daartoe moet nog veel iwerk verricht worden: wat we reeds kennen is voor ons een itbaar getuigenis dat de Orde in zeven eeuwen van haar bestaan aan Verlangen van haar H. Vader naar iten heeft beantwoord. In onze dagen het minst tracht zij haar ouden mis- [em te handhaven en te bevestigen. Cder .vijf werelddeelen we ook be- overal vinden we de Zonen van fecus. Europa arbeiden zij altijd nog in de met zooveel martelarenbloed geze- missie's van den Balkan, n.l.- Bos- Herzogewina, Albanië, Montenegro, Constantinopel. (1). Vijf Bie- 'peo, geholpen door 365 Franciscanen b aan de zielzorg der katholieken en keering der Mahomedanen en Schis- ken. Footsie uitbreiding hebben de hei- hise's in Azië. In dit werelddeel lig- Iwee aan het Franciscaansch hart allen dierbare missie's van het H. en China. De Custod'ie van het H. de cenige missie door den H. Va~ irsoonljik gesticht, door de Orde ten van ontelbare ofers zeven eeuwen «waard en bewerkt. Zij omvat Ar- tyrië, fBeneden-Egypte, Palestina eilanden Cyprus en R hod us. Als en voornaamste plicht der missie tstina werd altijd beschouwd de be- S der H. Plaatsen, waar Onze Heer Ipistus leefde en stierf. En wat 'den van kruisvaarders, wat alle Won niet bereikt hebben, dat is Z]J het ook ten koste van ontzet- Jffers aan Franciscus en de zïj- J® nebben de H. Plaatsen voor de eho Christenheid gered. Voor den kerkten er in 51 kloosters meer Franciscanen. China oefenen de Minderbroe- ^'s het einde der 13e eeuw het mis I U't on in 1307 kreeg China zijn "«schop in don persoon van P. Manie Corvino. Van de 38 w 'hc Vicariaten worden er thans freer dan 200 Minderbroeders bij— i °/'r een goede 100 inheemsche bestuurd. Onder leiding van mmpr werken in het Vicariaat O eV ^ederlandsche Francisca- Chineesche priesters. ,1,«lelijk kleine missie bezitten Minderbroeders in Japan, "o kieren Van Franciscus pijnen leed de Franciscaansche missie voel door het vertrek der Spaansche mis sionarissen, tengevolge van den Spaansch- Amerikaanschen oorlog:' een honderdtal zet thans het roemrijk wenk voort. Gaan we nu naar Afrika. Hier treffen we de Orde aan in Neder-Egypte, dat tot het H. Land behoort. In Boven-Egypte ar beiden de missionarissen aan de bekee- ring der Mahomedanen en de terugvoe ring der schismatieke Kopten in den schoot der Kerk. Door aanhoudenden ar beid kon men het in 1892 brengen tot de oprichting van een Koptisch-Katholiek Bisdom. De Mahomedanenmissie van Tripolis, waar een veertigtal Franciscanen werk zaam zijn, blijft een der meest moeite volle en ondankbare missie's. Hetzelfde moet gezegd worden van Marokko, dat Franciscaansch missieland sinds de dagen van Franiscus, die zelf de vijf eerste mis sionarissen er heen zond. Het zijn deze 5 Minderboeders, die als eerstelingen der Orde hun bloed voor Christus offerden. Ook de oude Franciscaansche missie van Mozambique is sinds 1898 door de Orde 'weer opgenomen. In Amerika dient men onderscheid te maken tusschen missie en missie. Missie in den strengen zin van het woord is: het bekeeringswerk in de landen, onderwor pen aan de H. Congregatie van de Voort- plantinge des Geloofs, of wellicht nog juis ter het werk der heiden-missie's. In de zen zin genomen dan zijn er in Amerika betrekkelijk weinig missie's. Verstaat men onder missie en daar is niet veel te gen "ook het moeizame bekeeringswerk ander de z.g. katholieken, dan is het mis siegebied heel wat grooter. Dit laatste missiewerk beoefenen b.v. de Nsderland- sche en Duitsche Franciscanen in Brazi lië, de Belgische in Chili. Wij geven hier alleen de heiden mis sie's onder de Indianen, In Noord-Amerika neemt het aantal in boorlingen van jaar tot jaar of, zoodat de missie's daar van minder beteekenis zijn. Toch werkt de Orde zegenrijk onder de Indianen van Californië, in Arigona, Nieuw-Mexico, Michigan en Wisconsin. In Zuid-Amerika is de Indianen-missta veel uitgestrekter. Zij breidt zich uit over Peru, Chili, Argentinië, Bolivia en Brazilië. In Peru verslindt het moordend klimaat aan de Ucayali de beste krachten In Bolivia hebben de missionarissen be halve de moeilijkheden der missie nog de tegenwerking der vrij-metselaars-regee- ring.die zelfs de half-heidensche Indianen tegen hen ophitst. In Argentinië, in de wilde streken van de Gran Chaco, moeten de missionarissen hun Indianen in een soort reductie's samenbrengen om zoo het geloof onder hen te bewaren. De Neder- landsche Franciscanen in Brazilië hebben sinds korten tijd betrekkingen aange knoopt met de heidensche Indianen in hun gebied. Het kleinste missie-gebied bezit de Orde wel in Australië. Hier zijn de Paters werk zaam op eenige missie-staties in den om trek van Sydney. Eenige Nederlandsche Franciscanen leiden daar een College voor toekomstige priesters. Ziedaar in vogelvlucht het missioveld door de Orde van den H. Franciscus be werkt. Ook heden ten dage is nog waar heid wat de oude kroniekschrijver in den aanhef der lijdensgeschiedenis van de eerste Martelaars der Orde aanteekent: „Als onze H. Vader gelijk eens de patri arch Jacob zag, dat hij tot een groot volk zou aangroeien, en zijn nakomelingschap (alrijk zou worden als de sterren aan het firmament, wenschte hij naar de hem dane openbaring, dat zijn zonen zich naar de vier windstreken zouden uitbreiden, en de prachtige boom zijner Orde de takken tot aan de uiterste grenzen van den aard bol zou uitstrekken". M. L. V., O.F.M. 1) Duidelijkheidshalve volgen we de oude vóór-oorlogsche verdeeling, vooral wijl deze kerkelijk nog bestaat. Volkenbond. De Oostennjksche kwestie. De financieele commissie van den Vol kenbond heeft haar werkzaamheden be treffende het Oostenrijkse he vraagstuk beëindigd. Naar men meent, zullen de noo dige credieten voor het herstel liooger moeten zijn dan de 15 millioen pond Ster ling, welke Bondskanselier Seipel noodi achtte. Het Esperanto. De commissie belast met het onderzoek nopens een erkenning van het Esperanlo als officieele internationale taal heeft de be^udeering dezer kwestie verwezen na^r de commissie voor de infellecluei samenwerking, wat als oen éhec wordt beschouwd. Duitschland. De Duitsch-Belgische besprekingen. Gisteravond heeft de Duitsche regee ring de officieele Belgische nota ontvan gen. Deze zou hedenmorgen gepubliceerd worden, zoodat beden omtrent de houding van de Duitsche regeering nog geen offi cieele mededeeling kan worden verstrekt Eén ding staat thans reeds vast Er kan geen sprake zijn van, dat de regeering op de Rijksbank eenige pressie zal uitoefe nen- om de bewuste 100 millioen goud mark bij een Belgische, of zelfs bij een neutrale bank te deponberen. Omtrent hetgeen verder zal geschieden verkeert men volkomen in onzekerheid. Eenerzijds wordt op een drie-daagsch ul timatum van België gezinspeeld, ander zijds meent men, dat de Belgische regee ring de herstelcommissie zal voorstellen maatregelen tegen Duitschland te nemen, nadat het ingebreke-blijven wettelijk zal zijn vastgesteld. Deze en andere geruchten zijn evenwel niet gegrond op betrouwbare berichten uit Brussel of Parijs. Uit laatstgenoemde stad wordt aan het „Acht Uhr Abendbl." geseind: In politieke kringen alhier wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een compromis ten aanzien voor de kwestie van de Duitsche schatkistbons. De door Duitschland verlangde prolonga tie zal worden toegestaan, doch niet voor achttien maanden, doch voor een jaar. De Belgische, Italiaansche en Engelsche gedelegeerden hebben met dit voorste! reeds ingestemd. Men verklaart, dat Poin- caré dit voorstel ook goedkeurt, daar de wensch heerscht bij de crisis in het Na bije Oosten niet ook nog een nieuwe her stel-crisis uit te lokken. Een regeling wordt door de Fransohe regeering ook daarom ge wensch t, omdat een nieuwe herstel-crisis de overeenkomst tusschen Stinnes en De Lubersac in bijzondere ma te zal beïnvloeden. Te Berlijn verheelt mea zich niet. dat de Oostersche crisis dé' herstel-kwestie op gevoelige wijze ken beïnvloeden en in te genstelling met de lezing van den Parij- schen correspondent van t „Acht Uhr Abendbl." vreest men, dat deze invloed niet bepaald gunstig voor Duitschland zal zijn. Men beschouwt deft toestand van En geland tengevolge van de Khemalistische overwinningen als verzwakt en verwacht dat Frankrijk hiervan gebruik zal maken om Engeland concessies af te dwingen in zake het herstel-probleem voor politieke concessies in het Oosten. De „Vossische Ztg." schrijft omtrent den nieuwen eisch van België: „Alle mo gelijkheden van een bevredigende oplos sing der garantiekwestie zijn door het onverwachte besluit van het Belgische ka binet vernietigd. Men moet dit met groote teleurstelling en diep leedwezen vaststel len. De Duitsche regeering zal zich bui ten staat moeten verklaren, aan de Bel gische eischen te voldoen. De Belgische regeering zal daarvan mededeeling doen aan de herstel-commissie en voor de her stelcommissie zal zich binnenkort de strijd om het moratorium opnieuw ont spinnen. Het had er allen schijn van, alsof door de beslissing van 31 Augustus het mora toriumprobleem voor de 'eerstvolgende maanden in een eenigszins gunstiger vaar water was gebracht, tot de voorwaarden zouden zijn geschapen om het in zijn ge heel op een nieuwe basis te behandelen. lt Besluit van de Belgische regeering heeft de situatie noodeloos verscherpt. De Bel gische regeering heeft hierdoor de Euro- peesche zaak geen goeden dienst bewezen' Een nieuwe betaling van oen half millioen pond. De Duitsche regeering heeft de Brit- sohe cn Fransche regeering medegedeeld, dat den 18den September de verdere be taling van een half millioen pond storting op de vereffeningsbetalingen van 15 Augustus zal worden gedaan. Frankrijk. Ultimatum der Mijnwerkers. Het mijnwerkerscongres te Angers heeft de volgende resolutie aangenomen: Na kennis te hebben genomen uit de pers van de eigenaardige positie, welke de pa troons en de Regeering denken in te ne men tegen den achturendag om zijn uit werking te niet te doen cn om door mid del van amendementen het oude regime nopens den werkdag te herstellen, ver klaart het congres dat het niet kan geloo- ven, dat het Parlement geen rekening zou kunnen houden met het advies der mijn werkersorganisatie; dat de dag dat een der Kamers zich tegen de wet van 24 Juli 1919 zal verklaren door nieuwe bepalin gen aan te nemen die de tegenwoordige wet in haar grondbeginselen zouden aan tasten, beslissend zal zijn voor de houding die het syndicaat der mijnwer kers zal moeten aannemen ter» verdediging zijner verkregen 'rechten. Het congres be sluit onmiddellijk en zonder verder over leg. dal. zoodra een dergelijke houding van de uitvoerende en wetgevende macht ter kennis van de aangesloten syndicaten en van geheel het verbond zal worden ge bracht door het federaal bureau, dit het sein zal zijn voor een opstand van het ar beidersgeweten die tot uiting zal komen in een onmiddellijke en algemeene neder- jing van alle werk. Het congres belast de nationale raden met de eventueele uit voering van dit besluit. Engeland. Mgr. Turner over Ierland. De bisschop van Buffalo, mgr. Turner, heeft in een interview Amerikanen ge waarschuwd om geen geld aan de Iersche republikeinen te zenden. Hij keurde het optreden van De Valera, waarmee hij vriendschappelijke betrekkingen onder houden had, af en zeide, dat de voorstan ders van de republikeinsche zaak slechts een handvol misleide en in dwaling ver- keerende personen waren, die naar band'ie tendaden overhelden. De bisschop adviseerde de Amerikanen, de zaak van den Ierschen vrijstaat te steu nen. Mgr. Turner is zoo pas teruggekeerd van een bezoek van drie maanden aan Ier land, waar hij zich goed van den toestand op de hoogte heeft gesteld. Naar zijn zeggen zijn 90 pet. der Ieren voor de toepassing van het EogelschIerl sche verdrag. Griekenland. De Griekseh-Turksclie Oorlog. De terugkeer der Grieksche troepen. Een bericht van het Evchange-agent- schap uit Athene meldt, dat op dit oogenblik 40.000 man Grieksche troepen reeds uit Smyrna zijn teruggekeerd, 33.000 uit bet Noordelijke gedeelte van Kloin- Azië en 30.000 uit Chesne. Er blijven nog ongeveer 60.000 man Grieken over, die nog verscheept moeten worden. Het landen van de Grieksche troepen in den Pyraeus gaat ordelijk zijn gang. De kust van de zee van Marmora wordt nu van de Grieken bevrijd en langzamer hand bezet door Fransche detachementen welke de aankomst afwachten van de Khe malistische troepen. Te Constantinopel is de rust tamelijk' hersteld na de heftige demonstratie van Zondag waarbij de Europeesche winke liers in de Perawijk zoozeer werden ge schaad. Door de intergeallieerde bevelheb bers werden de rr-!,■:«> maatregelen ge nomen, om elke bolsjewistische agitatie den kop in te drukken. Reuter verspreidt het nieuws, dat er geen geloof dient gehecht aan het in de Parijsche „Matin" verschenen bericht uit Belgrado, volgens hetwelk do Grieksche en de Britsche gezanten te Belgrado en te Boekarest gezamenlijk bij de regeeringen van Joego-Slavië en Roemenië hebben aangedrongen op de tusschenkomst der beide regeeringen, met het doel om een status quo in de Balkanslaten te handha ven. Muiter ij in bet Grieksche leger van Thracië. Er worden enkele gevallen van muiterij gemeld in het leger van Thracië dat de mobilisatie eischt. Ook onder de marine heerscht een onrustige stemming. Naar de „Daily Mail" meldt zou Zondag te Boeja, een voorstad van Smyrna, een bejaard Nederlandsch paar, genaamd de Jung (de Jong?), bij vergissing door Turk sche ruiterij zijn gedood. Palestina. De afkondiging van het niaudaaL Opgewondenheid onder de Arabieren. Speciale berichten uit Jeruzalem, aldus de „Msb." geven de bijzonderheden over de plechtige proclamatie, welke Maandag door sir Herbert Samuel uit naam van de regeering werd afgekondigd ter gelegen heid van het in werking treden van het mandaat over Palestina. De plechtigheid had plaats in het hui dige regeeringsgebouw te Jeruzalem, het welk de voormalige Duitsche school is der Hospitaalorde. Sir Herbert Samuel legde een drievoudi- gen eed af van trouw aan den koning, aan zijn ambt in het mandaatland en aan de bevolking van het land. In zijn redevoe ring zeide hij, in het bijzonder over de gevoelens der christenen sprekende, dat hij hoopte, dat deze een groote gerust stelling mogen ondervinden wat betreft hun godsdienstige belangen in het Heilige Land. De Arabische bevolking verkeerde Maan dag in een hernieuwd stadium van opge wondenheid en had voor dezen dag een algemeenen rouw uitgeroepen. 'Verschil lende bazars en winkels in de stad waren gesloten. De chauffeurs der taxi's en de rijluigkoetsiers waren zelfs in staking ge gaan voor dien dag, doch toen de mili taire gouverneur, Ronald Sforr, liet drei- gen met intrekken der rijvergunningen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Vergaderiug van de R.-K. Kamer-Ccn- Gctvijzigdc Bisschoppelijke bepaling omtrent voetbalspel op Zondag. Misbruik van 's Rijks Draadloozcn Dienst (Gemengde Berichten). Het ministerie van Financiën en het vrouwelijk personeel. De Duitsch-Bclgisehe onderhandelingen Een nieuwe betaling door Duitschland van een lialf millioen pond. Actie der Fransche mijnwerkers tegen verlenging van don arbeidstijd. scheen de voorgenomen staking te ver loop en. Op merkelijk was het, dat de beeltenis sen van den Duitschen keizer en der kei zerin duidelijk voor het publiek door de geopende vensterarmen van de Duitsche school zichtbaar waren. Van de vooraanstaande Arabieren te Jeruzalem was niemand tegenwoordig. Van het Vaticaan. 's Pausen eerste Encycliek. In Vaticaansche kringen verluidt.dat de voor September aangekondigde publica tie van 's Pausen eerste encycliek, weder om uitgesteld is. De datum van de pu blicatie is nog niet vastgesteld. De reis van de Koningin naar Scandinavië De Seraphynen-orcLe, welke de Koning Tan Zweden aan onze Koningin heeft ver leend, is de eerste van alle Zweedsche or den en werd in 1334 door Magnus IV in gesteld om de herinnering aan hot beleg van Upsala te bewaren en het Katholieke geloof te beschermen. Het aantal leden is beperkt tot 32, waarvan 8 vreemdelingen zijn De decoratie bestaat uit oen gouden kruis mot acht punten, aa-n de vier hoeken hangen Seraphijnea. Op hot middensehiLd staan de letters 1, H. S. (in hoe sïgno Hot kruis is gedekt door de koninklijke kroon. De ridders dragen de decoratie en écharpe aan een breed hemelsblauw lint en de plaque op de linkerzijde van de borst. Hot grootkruis van de Wasa-orde van Zweden, aan onzen minister van buiten- lawdache zaken verleend (de rang van groot officier, dien het telegram noemde, bestaat' niet), wend in 1772 door koning Gustaaf III gesticht. De orde telt drie klassen, grootkruizen, ooimmandeurs en ridders, en is ingesteld ter herinnering van verdiensten op kunst-, landbouw handels en industrieel gebied. De orde besitaat uit een Grieksoh kruis in goud, met wit geëmailleerd, tusschen de takken vier gouden kronen cn in het midden een dubbele gouden garf (vaas be te ekend garf), omringd door een rooden band, waarop men leestGustaf den tred- je matintare MDCCLXXIÏ. De decoratie wordt aan een groen lint gedragen. De heer van Ravesteyn hoeft den Min. van Buitenl. Zaken de volgende vragen ge steld, meldt de „Trib." Wil de minister meedeelen, met welk doel hij in zijn ambtelijke functie de Koningin heeft vergezeld op de reis naar de hoven van. Kopenhagen, Stockholm en Christiania 1 Heeft het bezoek de bevordering van commercieele en economische betrekkin gen ten doel gehad of had het een verdere strekking, namelijk een algemeene poli tieke toenadering tot de regeerangen der Scandinavische staten? Kan de Minister meedeelen, welke kos ten voor den Staat der Nederlanden uit deze bezoeken voortvloeien? De sluitingszitting van de Staten-Generaal Bij Kon. be>sluit van 30 Augustus is be paald De tegenwoordige buitengewone zitting der Staten Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September, des namiddag» te 3 uren. De Minister van Binnenlandsohe Zaken is gemachtigd zich op het in art. 1 var- melde tijdstip te begeven naar de verga dering dor Staten-Generaal, ten einde in eene veroenigde vergadering der beid» Kamers de zitting in naam dier Koningin' te sluiten. De Winterdienst der Spoorwegen. Naar wij vernemen zal de gewijzigd* dienstregeling der spoorwegen, de zg. winterdienst mot 8 October, dus tegelijk met het eindigen van den zomertijd, wor den inge%-oerd. In het algemeen is het aan tal treinen niot veranderd. Slechts zijn voor verschillende treinen de uren vaU

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1