je ieiiscie ComooI". ^CTfiirAir Tweede Blad von de werkloozenkas is bijna gesboel stop gezet. Met schrik en oilts tel tenia zien on dernemers en werknemers dé toekomst te gemoet. Slechts een onverwijld ingrijpen van de re gee-ring kan hier uitkomst bie den. Dat de regeerinig eindelijk eens luis-t tere naar de stem van zoovelen, die doof' •den nood van industrie en van huisgezin nen gedwongen worden, een dringend be roep tot haar te richten om de moordende concurrentie van Duitsohiand onmogelijk te maken en hét voortbestaan van het schoen- en lederbedrijf te. verzekeren. Ontslag bij do Hevea-fabrieken. Woensdag aa. zal in Den Haag een con ferentie plaats hebben van den National en Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Merourius" en den R.-K. Bond van Kan toorbedienden „Sb. Francisous van Assis- sië" met den directeur-generaal van den arbeid, den heer Zaalberg in verband met de aanvrage van de Hevea-fabrieken te Oosterbeek aan den Minister van Arbeid om een lOurigen werkdag of 55-urige werk week te mogen invoeren (tegen een loon plm. 10 pot. lager dan het huidige over 52 y, uur). Zooals men weet, heeft de di rectie dezer rubberfabrieken haar gelieele ciroa 500 personen omvattende personeel per 31 dezer ontslag aangezegd en haar voornemen aangekondigd om haar bedrijf op dien datum te sluiten, tenzij het ver zeek aan de Regeering voor dien tijd mocht worden ingewilligd. Bedoeld verzoek is zonder overleg met de vakorganisaties, als bij art. 25 der gewijzigde Arbeidswet vereischt, ter tee- tening voorgelegd aan het personeel, waar in slechts 170, meorendeels meisjes en min derjarigen, hebben toegestemd. De beide bovengenoemde bonden hadden, na over leg met het administratief personeel, on middellijk den Minister verzocht de aan vrage der directie nie.t toe te staan, al vorens overleg was gepleegd met alle be trokken organisaties, daar de handteeke- ningen van hot pers oneel groetend eels zijn aiged wongen. KJeinfabrikanten Sigarenindustrie. Het hoofdbestuur van de Vcreenigde Kleónfabrikanteai in de Sigarenindustrie, heeft aan den Minister van Financiën en aan de Commissie van Deskundigen voor «den Tabaksaccijns, naar aanleiding van een motie, waarin den Minister van Fi nanciën er op wordt gewezen, dat- de lieer G. Lubbers niet meer kan worden be schouwd als de vertegenwoordiger dér hl ei nindustrie in genoemde Commissie, me degedeeld^ diat genoemde organisatie deze zienswijze niet deelt, overtuigd zijnde, dat de heer G. Lubbers alleszins de belangen der Hein-industrie behartigt. He.t hoofd bestuur dringt er verder bij den Minister op aan, met de uitspraak dezer organisatie rekening te willen honden. De paspoorten. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin een schrijven gezonden, dat o.m. inhoudt: Nu verschillende landen hunne tijdens den oorlog uitgevaardigde paspoorten weder gaan vereenvoudigen en daarbij o.a. opnieuw toestaan, dat eenige personen op een zelfde paspoort reizen, zullen u uiter aard aanvragen voor „meerpersoonspas- poorten" bereiken. Met het oog op het gemis van een duidelijke wetsbepaling dienaangaande, verzoek ik u, bij de beoor deeling van zoodanige aanvragen de vol gende aanwijzingen als richtsnoer te nemen. Paspoorten voor twee of meer personen, waarvan de kosten f8 bedragen, behoorcn alleen te worden afgegeven aan: a. een echtpaarb. een echtpaar of een der oudera met minderjarige kinderenc. een weduwe of weduwnaar met minderjarige kinderen; d. een voogd of voogdes met zijne of hare inwonende pupillen, indien deze laatsten geen inkomsten hebben. In alle overige gevallen zal de afgifte van een paspoort aan meer dan één per soon gezamenlijk behooren te worden ge weigerd. Met name zal dit moeten ge schieden bij aanvragen om een gezamenlijk paspoort door personen, die slechts dit met elkaar gemeen hebben, dat zij zich voor een zelfde doel gemeenschappelijk op reis begeven (z.g. collectieve paspoorten). Het voorafgaande is uitsluitend van toe passing op de afgifte van paspoorten aan Nederlanders. Aan vreemdelingen zonder nationaliteit behooren geen „meerpersoons- paspoorten" te worden uitgereikt". Gemengde Berichten. Docdeiijk motor-ongeluk. Vrijdagavond i® op de nieuwe Parklaan te 's-Gravenhage, nabij den Wassenaarschen weg J. H. A G. BI eek er te Loosduinon mot zijn np>torrijwiel tegen een paal der el-ectrieche tram geredon. Het stuur brak. De man viel over hei rijwiel on. was onmiddellijk dood. Een agent die het ongeval gezien heeft, verklaarde dat B. zeer woest reed. Brand. Te Delfzijl ia in den nachit van Donderdag op Vrijdag geheel afgebrand een houten maga zijn met huishoudelijke artikelen en speelgoede ren, ioebehoóiend aan A. Visser, rijwielhande laar te Farnsum. 'Alles ging verloren. De oor zaak is onbekend. Vrijdag brak te Spekholzerheide brand uit in den coöperatieven winkel van „Eigen Hulp". "Na een paar uur blussohen was men hot vuur meester. Eenige kaïmors brandden uit, terwijl veel winkelwaren verbrandden cn waterschade leden. In den Brookvoenpolder nabij Hoogedam ontstond door het springen van vonken op het dak brand in de -bouwhoeve van den landman v. Sch. De borgachiiHir, twee volle hooibergen, het pakhuis en beuken brandden uit; het voorste deel bleef behouden. Verbrand. Te Appingedom is oen kindje van Biliefeld in kokend water gevallen en zoodanig verbrand' dat bet aan de govolgen is overleden. Tjalk gezonken. Vrijdagmiddag is de tjalk ..Rival" uit Giosaa- dam die te Gadzand lag, tijdens het lossen van een lading steenen lék gestooten en gezonken. Geen persoonlijke ongelukken. Verdronken. Men meldt uit N.-Schans aan de ,,Msb.": Bij het baden zijn nabij Spieker-oog de 11- jarigo R. Fink en de 12-jarige Stcph. Fi-nk, twee kinderen uit één gezin verdronken. Te Oosterbierum (Fr.) ia de 68-jarige vrouw R. v. d. M. in oen regenbak verdronken Te Stadskanaal is een kind van B. verdron ken. Een zev en jarig knaapje Gerard Maas te Amsterdam, dot sedert Donderdag werd ver mist, blijkt verdronken te zijn. Het lijkje is Vrij dagavond uit de Haarlemmervaart bij de gasfa- j brick opgedregd. Overreden. Zaterdagmiddag werd een zoontje van den heer A. van A., te Oud-Beijerland, dat al spe lende de straat overstak, door een daar passee- rende auto overreden en een eind -medoge- sleurd. De bestuurder trachtte nog door 'krach tig remmen het ongeluk te voorkomen; hero treft geen schuld. Het ernstig verwonde ventje werd per auto naar zijn woning vervoerd. Door dr. Van Dongen werd do eerste hukp verleend. Aangehouden. Eenigen lijd geleden werd bij do Reoherohe te Eindhoven aangifte gedaan, dat door zeke ren J E wonende aldaar, verduistering van goed was geploegd, waarna hij Eindhoven had ■verlaten en de wijk naar België had genomen. Vrijdag vernam do politie bij geruchte, dot bedoelde persoon zich wederom to Eindhoven bevond. Een onderzoek werd ingesteld met het gevolg dat hij te "Woensél werd aange houden. Hij is Zaterdag op last van den Com missaris van Politie ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te 's-Hertogen- bosch. •Oplichting. Te Delft werd-en verschillende ingezetenen op gelicht door een juffrouw die zich als baker verhuurde maar na ontvangst van don z g. Godspennning niets meer van zich liet hooren. Do oud® truc. Een winkelier in gouden- en zilveren werken aan do Kinkerstraat to Amsterdam, is de dupe geworden van een paar oplichters, die een ouden truc toepasten. Een man &,wam in den winkel en zeide een gouden ketting te willen koopen De wrakelier legde enkele exemplaren op do toonbank. Ter wijl do aspiraot-koopor nog aan het uitzoeken was, kwamen twee andere mannon den winkel binnen en zeide enkele woorden tot de winke lier, die dientengevolge den eersten bezoeker een oogenblik uit het oog verloor. Deze maakte van de gelegenheid gébruik om snel te ontsnappen met medeneming van zes gouden kettingen. De twee laalstgekomen deden of zij zeer ontsteld waren, maar de winkelier vermoedde, dat zij medeplichtig waren. Vóórdat echter do politie kon worden gewaarschuwd wa- Maaüdag 14 Augustus 1922 De Kabincts-crisis. je T ij d" schrijft over de vermelde mededeelingen van den Haagschen redac teur van het Hbld.: „De heer Colijn zelf, die in het buiten land vertoeft, zal lichtelijk glimlachen, ale hij deze perseend ziet opvliegen Uiter aard zal een ernstig bezuinigingsplan de grondslag van het program vormen, waar over op het oogenblik tu&schen den Kabi netsformateur en do drie rechtscfoe politie ke partijen wordt onderhandeld, maar dat die grondslag door den heer Colijn zou zijn gelegd, zal deze zelf wel niet bevesti gen. In de bekende bezuinigingsrede, door Minister de Geer in de Kamer uitgespro ken, vindt de Hbl.-correspondent roede eenige aanwijzing van de richting, welke de toekomstige Kabinetsformateur te ne men heeft. Dat laatstgenoemde met het geen. ook in do verkiezingsprogramma's der drie christelijke fracties staat welke geenszins eensluidend zijn had rekening te houden ligt evenzeer voor de hand, als dat onder yooraanst. politici over een on ander van gedachten zal zijn gewisseld. Maar het. regeeringsprogramma den 2en Augustus j.L aan de drie retht- eche Tweede Kamerfracties toegezonden, behelsde slechts 't bezimiiginsplan, waar op eerst thans de mededeelingen der anti revolutionaire Kamerfractie, dus ook van den heer Colijn, moeten worden ingewacht >Vat de Hbl.-hoef ijzer correspondent dan ook over oen plan van honderd en moer roiïlioen mededeeli, in onjuist en waar schijnlijk te danken can een:ge fantasti sche combinatie mot hes <-i noidig voor het sluitend maken dor begroeting" Het tekort op de as. begrooting. De R©3.-Bode deelt mede, dat reeds bij het ontwerpen van. de begrooting van 1923, hetgeen reeds lang voor de verkie zingen geschiedde, de Regeering had be volen, dat de uitga-ven minstens met hon- jderd millioen naar beneden, moesten. De Rijnsleepvaart. In verband met de afwijzing van de uit spraak van het scheidsgerecht, in z&ke de loonen, ia te Mannheim de staking van het Rijnsleepvaaripersoneel begonnen. De stillegging van het .gelieele Duits oh® Rijnsleepvaart verkeer is binnen drie da gen te wachten. Het schoen- en lederbedrijf. V e r z o e k 0 m in vo er -belemmering. De gezamenlijke werkgever» en werkne mers in de schoen en leder-industrie te lichtenvoorde hebben aan den minister van bdnnenhandsche zaken geschreven Idat het schoen- en lederbedrijf te Lichten voorde in een jammerlijken noodtoestand' (verkeert dat deze toestand zich afteekent in het •bijna geheel stilliggen van de fabrieken, en als gevolg daarvan in een sinds maan den heerschende en steeds ©rooter. wor dende werkloosheid dat deze toestand veroorzaakt ia en voortduurt door de abnormale concurren tie van het buitenland, met' name van iDuitschland. dat vrij en onbelemmerd zijn producten over onze grenzen .invoert en daardoor een productief werken voor dé hier be. staande fabrieken onmogelijk maakt- redenen waarom adressanten den minis ter dringend verzoeken, zoo spoedig mo gelijk een invoerbelemmering van schoei den en led-er te stellen, als aangegeven in het adres van werkgevers en werknemers in het schoen- en lederbedrijf en van de Kamér van Koophandel te Waalwijk. Het voornaamste bedrijf in onze ge meente gaat, schrijven adressanten ver der, ten grondehonderden a-rbeiders en arbeidsters zijn beroofd van hun -brood winning gansche gezinnen varkeeren in behoeftige omstandigheden; de uitkeeriag FEUILLETON De broeders des verderfs. Oorspronkelijke Roman. H (Nadruk verboden). 62) De ondcrstelilng wordt er minder waar schijnlijk door. Doch de doktors zijn bezig het lijk aan een onderzoek te onder werpen. Misschien zijn zij met hun oor deel gered. Ik zie daar den gerechte dokter". Deze trad de ruime kamer, waar het Terhoor plaats vond, binnen. „Welnu doktler", vroeg d'e ambtenaar v&n justitie, „wat is uw oordeel over de óoodsoorzaak?" „Het meest waarschijnlijke lijkt mij hartverlamming", antwoordde de dokter, „maar er zijn eenige merkwaardige af wijkende verschijnselen, die op vergifti ging wijzen. Ik wil eerlijk bekennen, dat |k daar welliöht niet op gfelet zou hebben, indien mijnheer Turner mij niet gevraagd had, voor we dot het onderzoeik overgin gen daar speciaal op te letten. En ik heb me afwijkende verschijnselen, dfie hij tie- roren aanwees, ontwijfelbaar kunnen vaststellen". Aller oogen richtten zich op den detec- y tive. „Mijnheer Turner, waarom verwachtte u bepaalde verschijnselen?" Turner antwoordde: Parijs zijn, zooals do beeren weten Verscheiden menschen het slachtoffer ge Worden van het gehoimie genootschap: de orders des Verderfs. Ik herinner aau eenige rijke lieden, die oen dreigbrief ontvingen, waarin hen geboden weixl op een bepaalde plaats een groote som golds te deponeeren. Zij gingen met den dreig brief naar de politie, die maatregelen voor hun veiligheid nam. Maa.r de onge- lukkigen ontvingen daarna hun doodvon nis door het 'bekende driekante briefje- Ondanks dat de politiebewaking Werd ver dubbel'd en de menschen met geheime agenten werden omringd, werden zij door den dood getroffen. De doktoren spraken van hartverlamming, doch er waren af wijkende verschijnselen, die op vergifti ging wezem. Ieder hoeft 'do -overtuiging, dat die menschen slachtoffers waren van de Broeders. Welnu op diie afwijkende verschijnselen heb ik den dokter geatten deerd. En cfiat hij deze gevonden heeft kan mij slechts in de overtuiging verster kten, dat deze onbekende vrouw gestorven is door hetzelfde vreemde vergift, dat dé Broede>rs andere slachtoffer^ toedienen". „Dus uw conclusie is, dat we hier weer te déen hebben met een misdaad van dat ellendige genootschap". „Juist. En düt te meer, daar hier ole vrouw verbleef, die van dét genootschap deel uitmaakt". De Tournel sprong op. „Mag ik hier een opmerking tegen ma ken?", zei hij. Toen de rechter toestemmend knikte vervolgde hij levendig: „Mijnheer Turner moet zich vergissen. Hij meende, dat dlie dame hier verbleef. Toen we het lijk vonden, dachten we niet anders, dan dat zij vermoord was, doch toen wij een geheel andere vrouw hier .vonden, wisten we meteen, dat zij hief niet geweest was. De helper van mijnheer Turner heeft uitdrukkelijk verklaard; dat liier behalve een heer en een dame niemand verbleef dan een dienstbode". De anderen zagen Turner vragend aan. „Juist", zei hij, „er waren hier twee vrouwen. Maar de vermoorde vrouw was ook niet de dame, die de kamer bowoon- de; waar we het lijk vonden, de vermoor de vrouw was de dienstbode". De Tournel haalde verachtend de schou ders op. „Bo\ en", zei Turner, die deed of liij dit niet bemerkte, „zult u een dienstboden- kamer vinden. En daa- worden de overi ge kleeren gevonden van deze vrouw". „U meent dus, dat zij niet in de kamer woonde, waar zij vermoord is?" „Neen, zij is vermoord in de kamer van di'o andere vrouw, die nu verdwenen is". „Acht u die vrouw aan dien moord schut dig?" vroeg de man van de justitie. „Wel ja", kon de Tournel zich niet weerhouden te roepen, „misschien durft u wel beweren, dat zij d'e schuldige zijn moet". Maar de detective schudde het hoofd. „Hobr eens", zei hij, „ik zal niet gaarne iets beweren, dat ik niet bewijzen kan. Ik heb volkomen duidelijk getzegd, wat ik meen. Hiór 1c wannen voor eenige dagen per auto aan een heer en een dame, die ziek scheen te zijn. Misschien was ze be wusteloos gemaakt. Op di-t landhuis was toen al een vrouwelijke dienstbode of huishoudster. De 'dame die hierheen ge voerd werd scheen hier gevangen gehou den te worden. De huishoudster is gister avond vermoord, de heer en de dame zijn vedwenen. Dat zijn de feiten". ren. ook doze vogels gevlogen Zij zijn later cp den Nieuwendijk gearresteerd. De eerste bezoe ker is nog voortvluchtig. „Ifbld." Een vreemd geval. In het Braziliaansche Ziekenhuis, Rue de Vaugirard te Parijs, ie Woensdag ondre geheim «innige omstandigheden -overleden de Neder- land-sého voerman Hutting, ®oo wordt aan de E-ngelsclie bladen geseind. Zondag was een po li tie-agent te hulp geroepen in verband met oen twist -tusschen Hutting en een vrouw. Na hot vertrek van den agent vond een buurman Hutting stervende op den vloer liggen. Hij werd naar hot hospitaal vervoerd, waar hij ■overleed zonder bij kennis te zijn geweest. De agent verklaarde Hutting een oorvoog te hebben toegediend, maar verder niets te hebben gedaan. Er waren geen getuigen; de vrouw was ge vlucht Een lijkschouwing is gelast. Een kiesch gekozen moment Voor een begrafenis naar de begraafplaats Te Vraag bij Amsterdam was, zoo meldt men aan het N. v. d. D., om financieelc redenen met den aannemer gecontracteerd 8 dragers ia plaats Yan 12. Toen hot lijk nu gisterenmorgen in de lijk koets geplaatst was en imen zou wegrijden, werd opeens een volgkoets geopend en meldden zich twee leden van het bestuur der Dragersvereeni- ■ging aan, met de medodeeling, dat de dragers zouden staken, wanneer er niet eerst nog vier man bij genomen waren, die, zoo zeidon zij, ook reeds aanwezig waren. Er 3choot niet an ders over dan toe te stemmen; de droovigo plechtigheid kon toen doorgaan. Verdachts lui. -Men meldt uit Delfzijl aan do Prov. Gron. Crt.: Een paar jongelui uit Groningen hadden Dinsdag een snoepreisje gemaakt naar Delfzijl en in het Café Tivoli nackUogies bekomen. Na don avond gezellig in liet café te hebben door gebracht, vermiste een der medebewoners van het huis den anderen morgen een bankbiljet van 200, door dezen in een vestzak geborgen Al spoedig viel de verdenking op het jonge paar, dat zich intusschen weer naar Groningen had begovetf Onzo politie wist ze aldaar echter op te sporen en naar hier over te brengen. Do jonge dame, zekere H L., wérd al spoedig tot bekentenis gebracht het biljet te hebben wcg- gonom-on. Haar geleider, genaamd J. B., wordt verdacht van heling. Beiden zullen lor beschik king der justitie worden gesteld. Slecht afgeloopeo. Men bericht aan de Tijd: Een mijnwerker le Kerkro.de, in socialistische kringen goed bekend, vierde krank, «ooals de geëikle term onder de mijnwerkers luidt Hij w-as ziek en mocht dus geen ander werk ver richten. Toch had bij er 'n centje bijverdiend als Miner. Dit was een mijnopzichter ter oore ge komen die dit, naar do mijnwerker meende, had veTtokl,, zoodat hij word ontslagen. Het toeval wilde, dat beiden elkaar ontmoetten. Et ont stond een vechtpartij, waarbij de opzichter flink werd mishandeld Deze deed aangifte bij de politie en deed het voorkomen of de mishandeling op Nedorland3ch gebied had plaat» gevonden en dat de mijnwee- kor ook het rijwiel had meegenomen. Hit het onderzoek bleek, dat de mishandeling opDuitsch gebied plaats vond en dat van diefstal van het rijwiel geen sprake was. Thans zijn beiden ge- arrosteerd: do mijnwerker wegens mishandeling ■do mijn op zich for wegens het doen van een val- acho aangifte. r Gevaarlijke bergplaats. De landbouwer v. G. te Ospel, had een vrij aanzienlijk bedrag aan geld in de snijmachine geborgen. Do kinderen van niets bewust, gingen stroo snijden en vonden hot geld aan snippers gesneden. Een waterhoos. Omtrent elf uur Zaterdagochtend was aan het strand te Scheven in gen een hoos zicht- haar. die bet water uit de zee optrok. Men kon •haar zeer duidelijk volgen, tot zij in Noordelijke richting verdween. Professor-Straalmurikant. Te Roermond, vertoeven reods eenige dagen eenige Hoiigaarscke violisten De leider is -professor van hot conservatorium te Praag; zqu drie dochter» vergezellen hem. Zij vormen niet hun kwartet een straa talrijk je, dat heel wat ophaalt. Goedkoop. Aardappelen en groenten zijn thans ten plat- tolande zeldzaam goedkoop. Vrijdagmorgen ventte men te Sohagen met paard en wagen aardappelen tegen 1 de 33 Kg.; voor vier bos wortelen betaalde me.n een dubbeltje, ter wijl men voor 1 dubbeltje 2 flinke mooie bloem- toolen -kreeg. „En die 'tlaane is dezelfde die deel uit maakt v-ain het beruchte geheime genoot schap?" „Ja". „Mijn-hoer Turner, wij danken u zeer voor uw inlichtingen, maar zeg ons nu nog, wie d'e -heer was, op wien wei aller eerst de verdenking vallen moet'. „Dat is oen der Broeders". „Di Cava zelf?" „Neen, ni-et di Cava. Zijn naam ken ik niet. Hij verwissolt van naam gelijk wij van klecdingstuk, ieder ma-al als hem dit te pas komt'. Do drie edellieden zagen elkaar aan. Zij wisten niet wat te denkeu, de detective was zoo heslist geweest in zijn mededee lingen, dat men niet anders aannemen kon, dan dat hij zeker was van zijn zaak. 'Alleen de Tou-rnel verwierp de gedachte, dat Turner gelijk hebben zou, geheel. Maar hij voelde wel, dat zijn voorstelling, alsof signora Chiarina hier niét goweest «ou zijn, ge-en geloof vo>nd. Op dat oogenblik kwam er een agent de kamer binnen en deölde den rechter van onderzoek mede, 'dat er een jongen uit het hotel was, diie een telegram had, dat daar voor mijnheer Turner was aan gekomen. Turner hooide het. „Dat zal van mijn assistent zijn", zei hij, „ik heb in het hotel last gegeven, dat a-Is er een telegram voor mij komen zou, dit dadelijk hierheen gebracht zou wor den". De jongen kon binnen komen en reikte het leflegram aan Turner over. Deze zag het in en zei: „Het is wel juist zoo-als ik verondersteld Longen pest onder de varkens. Uit Gorlnchem wordt gemeld: In de A-lbla» scrwaard heersebt onder de vorkone de lor^eik- pest Vol-e stallen zijn ui (geel or ven. Buitenlandsche Berichten- Mgr. Penon vijfmaal bij een spoorwegongeluk aan den dood ontsnapt. Onder do reizigers in don peigrimstrein voor Lour des, waarmede hij Mielan een ongeluk ge beurde, was ook mgr. Penon, bisschop van' Moulins. Het was het vijf-de spoorwegongeluk, dat de bisschop meemaakte, meldt de „Gafh. Times". Voor de vijfde maal is hij weer, behou dens enkele -kwetsuron van niet emstigen aard% op wonderlijke wijze den dood ontkomen. Een korte samenvatting dor epoorwogi-ncidenr ten moge hier volgen: Op weg naar Italië om aan de feesten der beatificatie van ufo H. Jeanne d'Arc deel te ne men, werd de wagon, waarin 'hij zich bevond in splinters gereden. Na meer dan een uur tus schen de puinen bekneld te zijn geweest werd) -hij bevrijd en Week ongedeerd Op de terugrei» ■naar Frankrijk vloog zijn coupé in brand en d» bisschop redde zich door op de spoorwogbaan le springen. Wederom bekwam hij geen letsel-. Bij zijn aankomst te M-oulina gewerd hem de uitnoodiging tegenwoordig te zijn bij de begra fenis van den bisschop van Evreaux. De treiu- welke Mgr. Penon naar Evreaux zou brengen, kwam in botsing met een goederentrein. De wa gon, waarin rich de biesohop bevond, was in elkaar gereden, -doch de prelaat liep geen enkele, verwonding op. Dan maakte hij hot spoorwegongeluk met den polgrimstrein te Ville Gomtal mede. De bisschop had plaats genomen in een eerste klas-rijtuig vlak achter de locomotief. Hij was echter z. i. te dicht bij de machine en zocht een plaats meer achteraan in een derde-k-Las-wagon. Bij de bot sing werdén alle reizigers van de oersle '/fes wagon gedood. Ten slott beleefde hij, zooals gezegd, de spoor wegramp van Mielan Volgens de eerste berich ten was mgr. Penon ernstig gewond maar zijn gelukkig behoud bij de andere spoorwegongeluk ken gedachtig, twijfelde men er niet aan of hij zou ook dezen keer weer op gelukkige wijze zijn ontkomen. Toen dan ook do bisschop van Tar- bes do gewonden in.het hospitaal ging bezoeken, was een van de eersten, die hij daar ontmoette, mgr. Penon, die zelf ook rreds op ziekenbezoek' was. Een Benedictus-seminai'ie. Naar Kipa moklt, is op voorstel van aarts bisschop Messmer door de missievereeniging van den vrouwenbond van bet diocees Milwau kee een groote aotie op touw gezet om tot op richting te komen van een seminarie ter gedach tenis aan Paus Benediclus. Het instituut zal de opleiding van iniandsche geestelijken be oogen. Men wil daardoor er toe bijdragen, dat oen herhaling van zekere treurige toestanden, zooals door den wereld-oorlog zijn geschapen, zooveel mogelijk vermeden wordt. Toen werden tot groot nadeel der zielen in vele landen, waar zij gewerkt hadden, missionarissen en zusters van hun post verdreven. Do naam van het semi narie staat in verband met de encycliek, welke Paus Benediohis, gelijk men weet. over de op richting van seminaries voor -inlanders heeft uitgevaardigd. De hongersnood in Ruslond. Hot hooge commissariaat van dr. Naiiseti deelt mede: In de Russische pers wordt tegenwoordig openlijk erkend., dat in sommige streken van Riisl-and de vroeselijko hongersnood blijft voort duren Kort geleden deelde de „Isweslia" mede, dat de hul p v or! e en Ln gan hare werkzaamheden in sommige streken zouden moeten- uitbreiden. De toestand in de Krim is wanhopig. Daar zijn 400,000 mensehen, die honger lijden: slechts de helft van deze ongohtk-kigen wordt door de overheid verzorgd. De oogst in de Krim bedraagt niet eens een derde gedeelte van de gewone opbrengst. Boschbrandrn in Ztiid-Slavië. Uit Servië worden, naar het „Hbld." uit Wee- non verneemt, reusachtige bo3chhranden gemeld. Hot gevaar bestaat dat zij naar Bosnië over slaan. Boschbranden in Algiers. Sedert zes dagen vernielt een brand de bos- schon in de streek tusschen Bone en de grens van Tunis. Er zijn reeds 20,000 H.A verwoest. De brand wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. Ongeluk bij een filmopname- De ongelukken die ai vaaJc bij het verrich ten van levensgevaarlijke loeren door film acteurs voorkwamen, schijnen sommie- Ameri- a—«BB—illllCI II WillB—■MBBCL/— had. Mag- ik voorlezen, wat mijn lielper seint?" „Wij verlangen niet« liever". „Welnu cfan, hij seint: Toen iik gisteravond bij Veldzicht kwam stond auto voor deur. Er slaip-tc in heer en dame. Dam-e scheen hersteld, hond werd ook meegenomen. In huis kan ^'lleen nog huishoudster zijn. Ben reizigers da delijk gevolgd". „En van waar bet telegram verzoiv- den?" „Twee uren. geleden van Orleans". De rechter gilimlaohte voldaan. „Dat schijnt, een vasthoudend jong- mensch, die assistent van u". „O ja, hij is als een fox-terrier, wat hij beet heeft, laat hij zeker niet meer los". „Prachtig. En liet. telegram bevestigt geheel uw voorstelling van 7,00 straks". Er werden nog eeniige menschen ge hoord, dre bij „Veldzicht" woonden, maar iets van'bet-eeke'nis konden zij niet medie- deelen. Alleen een man d-ie laat per fiefs .«nga het landhuisje gereden was, had gezien, dat de auto voor het huis stond. Hij na*! een dame zien instapipen. „Kreeg u den indruk, dat die dame go- dwongen meeging?" „O neen, heelemaal niet. De heer hield beieefd bet portier voor haar open. Het' was 'heel gewoon". 'De Tournel maakte een ongedu beweging, maar hij ze.i niets. Niihblingtcm, diè hem goed kende, fluis terde h-em toe „Protesteer maar niet, de schijn m te gen haar". (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3