BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. ÖO^DETOÜG 3 AUGUSTUS 1922 No. 3893 e Qoidbehd (Bou/fca/nt I Dp ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leider 19 cent per week, 2.50 per kwartaal, pij onze Agenten 20 cent per week, Franco per post Het Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné'e verkrijgbaar e2en betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- onderlijke nummerB 6 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. 2.60 per kwartaal. 2 95 per kwartaal. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. i Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAG op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per reg Voor Ingezonden Mededelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIE», van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f 0.50 Grondwetsherziening. De „Tijd" noemt het bericht in de „Tel." ils zou er kans bestaan op verwerping fan hoofdstuk III van de Grondwet een Tsensatie-nieuwtje". I wij hebben aldus het blad aan dit sensatie-nieuwtjo geen aandacht ge- I schonken, omdat de verwerping van j het derde hoofdstuk .zeer onwaarschijn lijk is. Immers, de voorgestelde wijzi- rgingen van dit hoofdstuk bevatten be- nevens de verhooging van de sc.hadeloos- j stelling der Kamerleden onder meer ook de nieuwe regeling van verkiezing voor leden van de Eerste Kamer op dein I grondslag der evenredige vertegenwoor diging. Deze voorstellen zijn in één wetsontwerp samengevat en vormen een onafscheidelijk geheel, dat alleen als j geheel kan worden aangenomen of ver worpen. Nu bij dé jongste verkiezing voor leden van de Eerste Kamer het meerderheidsstelsel onhoudbaar is ge- I bleken, wat ook van christ.-historische i cn anti-revolutionaire zijde is erkend, hebben de bezwaren tegen de evenredi ge vertegenwoordiging veel van hun I kracht verloren. Uit het voorloopig verslag elders in dit nummer blijkt dan ook, dat, al thans in de Tweede Kamer „zeer vele leden" met de voorstellen der Regeering "medegaan. Zeer juist blijft intussclien de_ opmer king van eenige leden, die betreurden, t dit de voorstellen niet in meer wets- t ontwerpen zijn verdeeld, waardoor het mogelijk zou zijn over verschillende on- fderwerpen, die thans in één wetsont- werp zijn samengevat, een afzonderlij- ke beslissing te nemen. Zij hoopten, dat F bij een volgende, herziening daarmede i'. rekening zou worden gehouden. Wat de ..Tijd" in de laatste alinea op- snerkt heeft ook onze instemming. voDoch intussclien zijn nu eenmaal feite lijk de voorstellen niet in meer wets- jnlwerpen verdeeld. En 't wil ons voor- tomen. dat de „Tel." zich wel eens aan iel verspreiden van berichten heeft schul lig gemaakt, die duidelijker .het stempel 'var. „sensatie" 'droegen! Terwijl toch nu lij de Eerste-Kamer-verkiezing het meer- derhe.idsstelsel onhoudbaar is gebleken, gelijk do „Tijd" opmerkt, was zulks tevo- ren reeds overduidelijk en toch hebben jllji yele Tweede Kamerleden indertijd hun "'i stem ann hoofdstuk* IIT der Grondwets herziening bij eerste lezing onthouden, t>mdai zii hét met andere voorstellen in Haf hoofdstuk niet eens waren. Men be denke ook wel. dat er nu geen gewone meerderheid, doch tweederden vereischt lVij willen geenszins momenteel afstem ming van hoofdstuk III bepleiten, maar 8e mogelijkheid daarvan mag toch wel ■i. onder de oogen worderj gezien. Duitschland. De houding van Beietren. fit München wordt aan de „Vossische Zlg." gemeld: De bijlegging van het tus schen do rijksregeering cm de Beiersche tegecring bestaande meeningsverschil heeft Ook Dinsdag geen belangrijke vorderingen geipaakt. De ministerraad werd op het Jaatslc oogonblik weder afgezegd. hit hangt wellicht daarmede samen, dat plotseling de coalitiekwestie op den voor oud is getreden en men in onbegrijpe lijke verblindheid ten opzicht© van de dnoodlotlige buitenlandsche politiek uit werking van deze binnen la ndsche span- Ji» in Duitschland de bijlegging vol- I B ckt niet voor dringend aanziet. Dreigende Iramsialdng to Berlijn. hij de op 1 Augustus gehouden stem ming onder de employe's der ïïochbahn te 9orn hebben van de 2900 man personeel fW .voor en 329 legen de staking gestemd, erwjji^ 35 stemmen ongeldig waren. Der- a ve is een meerderheid van drie vier- V00r de staking verkregen Do Franscho UHimalum-Nofa In BorlijHsohe diplomatieke kringem Lp de ultimatum-nota van Poincaré Ijn'np Ncrhazi-ng to weeg gebracht Naar 13 aSavand reeds werd medegedeeld, i men deze kringen er op voorbereid, dat «•emrans<:Ile minister-president de gele- ci,lc' 11'et ongebruikt zou laten om zijn rl e hand te loonen iscliOiu^'i'S ,C'e llier heerschende opvatting 'ToinVnin clk °cval vast i-e Staan, dat ïnaphi-1 C i meh dezen stap volkómen eigen swot S heeft gehandeld. KSDnra,skt>n?slp=n do nola had e™ tan hoP u h'aais paar aanleiding I ultimatum. Er werden ge-en be sluiten genomen, doch reeds kan worden medegedeeld, dat de houding van de Duit- sche regeering tegenover de Fransohe eischen onveranderd blijft, zooals in d-e Duitsche nota van Maandag was vastge legd. Volgens de „Vossische Zcitung" is men in toonaangevendo kringen te Berlijn van meening, dat de herhaalde bedreigingen met dwangmaatregelen van Poincaré geen verandering zulten brengen in de houding der Duitsche regeering inzake de parti culiere schulden. Elke herhaling en ver scherping van de bedreigingen maakt voor Duitschland het onmogelijke nog on mogelijker. Engeland. Do toestand in Ierland. In Noord-Ierland, en met name te Bel fast, wordt thans op krachtige en krasse wijze opgetreden tot het herstel van orde en veiligheid. Dezer dagen werden te Belfast negen mannen veroordeeld, om dat zij in het bezit waren bevonden van vuurwapens. Zij kregen tezamen 26 jaar gevangenisstraf en 166 zweepslagen. Trouwens bijna iedereen die thans te Belfast wondt veroordeeld moet kennis maken met „de kat". In Mullinger zijn vijftig opstandelingen in hechtenis genomen, in Donegal zestig. Boland, de Ierscho rebel en rechterhand van De Valera (hij was indertijd- Iersch vertegenwoordiger in de Ver. Staten) die te Skerrie-s bij zijn inhechtenisneming zwaar gewond was, is aan zijn kwetsuren overleden. Poincaré naar Londen. Poincaré heeft de Britsche regeering medegedeeld de uilnoodiging om den 7en Augustus naar Londen te komen, te aan vaarden. De Brilschc nota inzake het annuleercn dor geallieerde schulden. De Britsche nota wordt door de pers vrij goed ontvangen. De meeste critiek is mild. De „Times" is het scherpst. Het blad zegt, niet zonder ongerustheid de echo's af te wachten, welke de nota stel lig aan den anderen kant van den Oceaan zal doen weerklinken. Het acht het voor uitzicht van een algemeene regeling van de vergoedingsquaestie niet verbeterd en beschouwt met vrees het voorstel, dat Britannië voornemens zou zijn Duitsch land te doen, hetwelk niet alleen de ge allieerden en de dominions in een onaan gename positie zou brengen, maar ook de andere Britsche belangen zou schaden. Frankrijk zou ten gevolge van de nota een krachtiger houding tegenover Duitsch land gaan aannemen. Luchtaanvallen op schepen. Gisteren heeft als oefening een luchtaan val 'op het oorlogsschip Agamemnon plaats gehad. Ongeveer 400 bommen zijn geworpen van 8000 voet hoogte. Vervol gens onderhielden andere vliegtuigen ma chinegeweervuur. De bommen waren niet echt. Volgens de resultaten zou het schip vernield zijn door de uitgeworpen ontplof fingsstoffen. De Agamemnon werd draad' loos vanuit een torpedojager gemanoeu vreerd. De manoeuvre wordt beschouwt als een ernstige bijdrage tot de studie van, gevechten tusschen schepen en vliegtui gen. Italië NieuwC gevechten tc Ravenna. Naar het „Journal des Débats" van zijn correspondent te Ravenna verneemt, be gint het er weer te spoken. Er was een soort van vrede gesloten tusschen fas cisten en socialisten; de laatsten zouden de staking opheffen, de eersten de stad ontruimen. Maar een troep fascisten werd toch uit een hinderlaag beschoten, waar bij één doode en één gewonde vielen, en oogenblikkelijk werden de vijandelijkhe den hervat. De mislukte staking. De algemeene indruk van de staking in Italië is,' dat de beweging volkomen mis lukt is, Te Rome is het op het oogenblik rustig. Zelfs zijn een groot aantal buizen bevlagd. Het tramverkeer en 't verkeer van de autobussen is vrijwel normaal. Ondanks de staking is de „Osservatore Romano" uitgekomen. Ook uit de overige steden wordt over al 'kalmte gemeld. De publieke diensten funclionnceren normaal. Bij de spoorwe gen is er bijna geen defeclie onder het personeel. De enkele stakers, die er zijn, zijn door militairen en fascisten vervangen. Alleen uit Genua wordn- enkele stap- partijeai gemeld tusschen fascisten en communisten, waarbij 2 communisten zijn gewond. In Venetië hebben slechts weinig arbeiders gestaakt. Te Triest zijn allen aan het werk en de parkelbooten zijn regelmatig vertrokken. Te Turijn hek ben op de 10.000 werkliedéD van de me taalnijverheid er slechls 800 gestaakt. Te Milaan zijn alle winkels open o.a. café's, theaters enz. Griekenland. Hot dreigende offensief togen Gonsla n tin opol Ondanks het optreden der geallieerden blijft de toestand in Constanlinopel zeer ernstig en is de ongerustheid onder de bevolking eer toenemend dan afnemend De Europeesche bevolking wenscht naar den overkant te trekken, zoodat de inter- geallieerde politie zelfs de verbinding lus schen de beide oevers van de Straat van Conslantinopel heeft moeten verbreken. Uit Athene wordt aan de Parijsche avondbladen geseind, dat volgens de ver klaring van Ballhazzi de Grieksche regee ring een anlwooord voorbereidt op de nota der geallieerden, waarin Grieken land zal uiteenzetten, dat het niet de be doeling is om naar Gonstantinopel op te rukken zonder de toestemming der geal lieerde mogendheden. In die nota zal ver der gezegd worden, dat het doel, datGrie kenland op het oog heeft met het verzoek om gemachtigd te worden de Turksche hoofdstad te bezetten, hetzelfde is, als dat hetwelk de geallieerden nastreefden met hun bezetting van Conslantinopel, d.w.z. dat het Turkije zou willen dwingett te capituleeren en. den vrede in het Oosten te verhaasten. Amerika. De voorstellen van president Harding. De voorstellen van den president tot bijlegging der spoorwegstaking zijn: lo. overeenstemming aan beide zijden om de beslissing van den Arbeidsraad der Spoor wegen te aanvaarden; 2o. alle huidige ge schillen naar den Arbeidsraad te verwij zen; 3o. geen der partijen moet onder scheid maken tusschen stakers of niet- stakers, wanneer de arbeid wordt hervat. Een zccliedenstaking in de Filippijnen. De officieren en bemanningen van veer tien schepen, die het verkeer tusschen de de eilanden onderhouden, hebben het werk gestaakt tot het verkrijgen van loonsverhooging. De gcheele scheepvaart tusschen de eilanden ligt stil. De reeders verklaren, dat zij den strijd tot het einde zullen uitvechten. Federatie van Diocesane Volks- en Werkliedenbonden De algemeene vergadering der Federa tie der vijf Diocesane R.-K. Volka en Werkliedenbonden, die 7 Augustus zou worden gehouden, is uitgesteld. Staking bij de Haarlemmer Ijzergieterij. Maandagmorgen hebben 23 man de minderheid van het personeel op de Haarlemmer Ijzergieterij het werk neen- gelegd. De kwestie ia, dat de directie overwerkvergunning heeft gekregen en be sloten had met ingang van Maandag j.l. 53 uur in plaats van 48 te laten werken, waarhij het wekelijkseh inkomen onveranderd zou blijven. Het Rotterdam sclio wetkoud er s p en- sdoen is van 2800 verhoogd tot 4000. R.K. Jeugdcongres. WOENSDAG. Vakopleiding. In de Sectie „Vakopleiding" behandel de, zooals gisteren reeds medegedeeld, de heer Henk Bus het onderwerp: „Goede vakopleiding ook in verband met de Nij verheids wet" Onmiddellijk hierop ving een nieuwe sectievergadering aan, waarin de heer G. Zegers het onderwerp behandelde: „De godsdienstig zedelijke en maatschappelijke beleekenis van een goede beroepskeuze". Bij liet debat werd gevraagd, of samen werking mogelijk is tusschen nijver heidsscholen en het Zielkundig bureau. De inleider merkt op, dat, men op het kantoor te Utrecht inzage kan nemen van de wijze van onderzoek. Do wetenschap pelijke beroepen worden aan het bureau niet behandeld. Dit zou van te grooten omvang zijn. Het bureau moet zich be perken tot do lagere beroepen, daar het is opgericht als onderdeel van het R.-K. Vakbureau. De samenwerking, tusschen Nijverheids school en zielkundig bureau zegt inlei der zeer gewensclit te achten. Nadat op deze wijze de sprekers in het kort 'zijn beantwoord wordt de vergadering gesloten onder het uitspreken der wen- schelijkheid, dat in vele steden bureaux voor beroepskeuze worden opgericht. Lichamelijke opvoeding. In de aula vergaderde de sectie lichame lijke opvoeding, onder leiding van kape laan F. Hendrikx uit Den Bosch, die zelf de spreker was, over het onderwerp: „De voetbalsport in do R.-K. organisatie". In afwijking van het program voerde, eerst dr. B. Schiphorst uit Heerlen het woord, inleider van het onderwerp: „De lichamelijke opvoeding in het algemeen hygiënisch en in maatschappelijk en gods dienstig opzicht beschouwd". Spr. wees erop, dat wij de lichamelijke opvoeding moeten beschouwen met het oog van den katholiek. De lichamelijke opvoeding is secundair aan de zielzorg, maar evenzeer noodzakelijk. De ziel is doel, het lichaam middel. Bij do lichame lijke opvoeding moet de medische weten schap geraadpleegd worden. Daarom be handelt spr. eerst de beleekenis der li chamelijke opvoeding uit hygiënisch oog punt, waarbij bij eenige ervaringen uit den oorlog releveerde en een versje van 't Duitsch front ter verspreiding op groo- te schaal aanbeval: Nii den stoelgang, vóur het eten, Handen wassclien, niet vergeten. Bij het belang van handen-wasschen en vinger-reiniging stond spr. eenigszins uit voerig stil. Hij wees ook op nauwgezetter reinheid bij tuberculose patiënten en op het belang der zindelijkheid in het alge meen. De hygiëne kan geen schoolvak worden, maar moet van huisuit worden bijgebracht en kan ook in de jeugdorga nisatie worden geleerd. Hij behandelde .daarna de beleekenis van gymnastiek en sport, voor de licha melijke opvoeding. Overdrijving schaadt evenzeer als te veel eten, maar toch is eten noodzakelijk, zoo ook spel en sport. 1-Iet is ge wenscht, dat de jeugd al van jongsaf aan vrije en orde oefeningen doet, de vrouwelijke evenzeer als de mannelijk. In den strijd der laat ste dagen schaart spr. zich aan de zijde van hen, die de hand aan den ploeg wil len slaan om de sport te verbeteren. Uit medisch oogpunt is sport en gymnastiek toe te juichen. Intussclien is het onjuist te meeneu, dat sport en gymnastiek de hartstochten in toom houden. Wat in kampen en op sportvelden soms gebeurt, zou ons de sport doen vervloeken, die er de aanleiding toe was, maar niet be hoeft te zijn. Daartoe is de katholièke organisatie der sport noödig, onder lei ding van degelijke, hoogstaande kalhoüe- ken.Dezulkcn alleen mogen zich bemoeien met de lichamelijke opvoeding der Room- sche jeugd. Na een kort debat sprak kapelaan Hen drikx over: „De voetbalsport in de R.-K. organisatie". Hiervan hebben wij gisteren reeds een verslag geplaatst. Pastoor Bolder komt ertegen op, dat pro voetballers de inleidingen hadden en vraagt, of de voordeelen der R. K. F. ook niet te bereiken zijn zonder de R. IC. F. Hij meent van wel en heeft dit bereikt in Hengelo en Duistervoorde. In de laatste plaats beoefent de jeugd met veel succes de voetbalsport zonder competitie; het kan dus wèl. Spr. weet beslist, dat in De venter door enkelen propaganda voor de Roomsche voetbal is gemaakt onder de jeugd, wier ouders dit niet wenschten. Het is spr. onmogelijk, de vergadering ten einde toe bij te wonen, want hij rnoet weg. (Daar nu de vergadering der sectie „Godsdienstige vereenigingen" moet aan vangen, wordt de vergadering over de R. K. voetbalorganisatie geschorst tot na den middag). Godsdienstige vereenigingen. In de aula vergaderde nu te 12 uur die sectie godsdienstige vereenigingen, onder de leiding van pater Jan Mulder SJ. uit Vught, die den spreker, fr. G. Vrijmoed Q.F.M. inleidde met zijn onderwerp: „De R.-K. sportorganisaties en de godsdiensti ge vereenigingen'. Pater Vrijmoed bepleitte samenwerking of althans overleg tusschen de godsdien stige vereenigingen en de R.-IC. sportor ganisatie. Hij wees erop, dat het onjuist is, het slechte bezoek aan congregatie en patronaat algemeen te wijlen aen de voet balsport bijv. Spr. gelooft dat het moge lijk is, dat de godsdienstige vereenigingen bloeien door middel van de Roomsche sportvereenigng. Spr. merkt op, dat de moderne tijdgeest, waarvan men spreekt, leeft in de harten der mensclien, ook' van de sporljeugd. Daarom moet men de jeugd-'niet aan haar lot overlaten, maar opzoeken en sportorganisaties en gods- dienstigie vereenigingen kunnen in dit op zicht heilzaam werk doen. omdat ze bei den het geluk der Roomsche jeugd bedoe len. Spr. verdedigt de sport legen den aan val, dat ze den terugkeer tot het heiden dom beteekent en zegl, dat in de Room sche sportvereenigingen geen sprake is van he idenscho tendcnzen De Roomsche sport behoeft ook niet heidensch te worden, indien ze goed geleid wordt.; dan is de sport zelfs eclit- Ropmsch! zoo doen, de sporlaclviseurs echt HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het R.-K. Jeugdcongres. De Lichamen!, ke opvoeding. De rekening der gemeente Leiden over 1921. Nieuw spoorwegongeluk in Frankrijk. Graham Bell, de uitvinder van de tele foon, overleden. priesterwerk in do roomsche sportclub; bevestigen deze het roomsche geloof en daarna zijn ze weer aangewezen op samen werking niet de godsdienstige vereënigin gen. De toestand, die door de Intern. Dioc.. Jeugdcommissie gewenscht wordt (n.l. dat elke vereeniging een zuiver gods dienstige vereeniging als hem heeft) be hoort naar sprekers inzien voorloopig nog tot de vrome wenschen. Naar dezen idealen toestand moet gestreefd worden# maar de moeilijkheden zij nog zeer groot. Pater Vrijmoed vervolgt met te beant woorden de vraag, welke godsdienstige vereeniging de beste is, en betoogt. dat dit de Derde Orde is. De voorzitter wijst er. alvorens net de bat begint op, dat in het sectie-bestuur is afgesproken, niet 1© spreken over de voortreffelijkheid van een bepaalde gods dienstige vereeniging. Dit om misverstand te voorkomen. Pater Huf SJ. is eerste debater. Hij zegt, dat de geschetste samenwerking niet alleen wenseheli.jk, maar zelfs absoluut noodzakelijk is. Spr. betreurt het, dat niet alle aanwezigen der vorigo bijeenkomst hier tegenwoordig zijn. Het vernedert hert als priester, dat men wel do jongens kri.jgv voor den voetbal, maar niet, nu hier db kapelaan komt spreken over bun gods dienstige belangen. Intussclien blijft spr. erbij, da[ e gees lelijk element in de sportvereenigingen noodig is. Om dat te bereiken doet spr. een beroep on dn reesfpliikheid. Lichamelijke opvocdii 's Middags werd bet debat ov.. de inlei ding van Kapelaan Hendrikx voortgezet. Het debat liep voornamelijk over het - competitie-stelsel, waarvan eenige beper king bepleitten, terwijl anderen betoog den, dat zulks heel moeielijk zal gaan. Daarna^hegon de eigenlijke algemeene vergadering der sectio „Lichamelijke Op voeding". Behandeld werd hier: „Het ver band tusschen Sport-, Jeugd- en Stands- organisatie." Hierover sprak kapelaan J. G. van Wijk uit Utrecht. Vakopleiding. Des middags werd in een der zalen een sectievergadering gehouden over vakop leiding onder voorzitterschap van den heer T. Gahriël. Als eerste spreker trad op de heer. Jan Ivruyt Wzn. te Amsterdam, die het onder werp behandelde: „Dag- en avondam bachtsschool en avondteekcnschool". Vervolgens sprak de heer B. Steggerda te Breda over: „De vorm van onderwijs, die geacht kan worden een goede schakel te vormen tusschen theorie en praktijk". Godsdienstige Vereenigingen. Gisteravond om 8 uur werd in de aula van het Gymnasium een algemeene ver gadering gehouden onder leiding der sec tie: „Godsdienstige vereenigingen". Voor zitter was do zeereerw. pater Jac. Mulder SJ. Nadat de voorzitter de aanwezigen, in, het bijzonder den voorzitter van het con gres, rector Jansen, had welkom geheeten en op de noodzakelijkheid van verdieping van het godsdienstig leven had gewezen, verleende hij het woord aan rector Jan sen, die de volgende ontvangen telegram men voorlas: Van Z. H. den Paus: „De Heilige Vader aanvaardt met blijd schap de gevoelens van eerbied en kin derlijke gehoorzaamheid van het Katho liek Nationaal Jeugdcongres en zendt van; ganscher harto Zijn Aposlolischen Zogen, als onderpand van overvloedige gunsteni en goddelijk Licht. (w.g.) Kardinaal GASPARRI", Van Z.D.H. Mgr. H. v.d. Wetering, Aar taf bisschop van Utrecht: „Zeer gevoelig voor hulde en wenscheni verheugen wij ons over het welslagen van' uw "congres met do bede tot God, dat hefi zegenrijke vruchten moge brengen AARTSBISSCHOP" Een daverend applaus volgde op dezë voorlezing. Hierna was het woord aan den Weleerw. hoer Jac. Jansen, kapelaan te Venlo, dtó sprak over: ,.De godsdienstige vereeniging als het groole middel tot z-olf-heiliging in de jeuguYorming". Dr. Knippenberg sprak vervolgens over. „De godsdienstige vereniging als een

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1