PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLIJK Verdronken. Te Wijlio is liet zoontje van den slager G. bij het. spelen in een sloot gerankt en verdronken. Gevat. Do to Veenendaal uitgebroken ladelichter is gisteravond in de omgeving van „De Valk" cm= der Ede weer gevat en gevankelijk teruggebracht. De verongelukte motorbotter. Do door de sleepboot „Titan" to IJnraiden aangebrachte goederen zijn thans herkend als afkomstig van den motorbotter H. D. 185, zoo dat als at ij zeker mag worden aangenomen, dat genoemd vissehersvaartuig in den jongs ten storm, bij eene poging, om de haven van IJmuiden bin-; nen te loopen, met de drie opvarenden, is ver-; ongel ukt. Brand. Gisterochtend ongeveer 10 minuten over vijf uur is brand ontstaan in perceel Spui 181, te 'sGravenliage, een uitdragerij, in gebruik als bergplaats van meubelen enz. Toen de brand-* weer onmiddellijk daarna ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen uit drie verdiepingen en uit het dak. De brand werd onmiddellijk omsingeld; de naastliggend© bewoners werden gewekt en vluchtten op 6traat, omdat er gevaar bestond voor overslaan van den brand naar die belen dende gebouwen. Er was een dikke rook in de vertrekken van het brandende perceel. Vermoe delijk is de brand in een tusechen-étage ont- staan. De oorzaak is onbekend. Met vier stralen op de waterleiding wa6 men het vuur in een half uur of drie kwartier meester. De brandweer, die werkte onder leiding van den onder-commandant, den heer Spoelstra, ondervond bij haar werk goede hulp van een inspecteur en agenten van de politie, bureau Nieuwe Haven. Het perceel 181 brandde bijna geheel uit. De belendende ge* bouwen bleven ongedeerd. De inboedel van den huurder en gobruiker den heer Fuld, die, naar men vernam, naar VLissingen was, was niet ver-* zekerd; het perceel zelf eigendom van den heer Polak, wèl. Een roovergeschiedenïs. Sicilië d'oet zijn [traditie eer aan met de vol gende galante roovergeschieclenis, waarvan do ■Milaneesche correspondent van de Times gewag anaabt. Turi Rapisarda, toen oen jongeling van 19 jaar, leverde negen jaar geleden een veldslag -tegen .de kara-biuiers, die zijn broer in zijn oog en onrechtvaardig hadden opgepakt, en schoot twee hunner neer, waarop hij de vlucht nam in de 'bossbhen en ravijnen van de Etna. Hoewel er een g-roote belooning op zijn hóófd was ge steld, was bij tot dusver nimmer aangehouden, daar de bevolking hem beschermde, daar zij de zen vogelvrij verklaarde lief had1 als een be schermer van het -mijn en dijn en een maai met een edelmoedig en hulpvaardig karakter. Rapi sarda bestreed ml. op eigen houtje de roovers en ander gespuis van de streek-en trad hij familie- veeten als scheidsrechter en bemiddelaar op. In den oorlog maakte hij jacht op deserteurs en dwong hep naar li-wn regimenten terug te kee- ren Hij p.laoht, steeds keurig gekleed, met drie schildknapen te paard de streek te doorkruisen. Zoo keerde -hij Zondagavond, nog van verschei dene vriend-es vergezeld, terug van 'n dansfeest te PiancariUa, toen plotseling drie karabimiers zdoh in zijn weg plaatsten en hbm bevalen zich over te geven. Zijn gevolg nam de vlucht en Rapisarda die hun een „Lafaards!" nariep, gaf «ach gewillig gevangen. Hij bleek in het bezit van drie revolvers met 500 patronen, een jacht mes en een pr ach tig en dolk met ivoren heft. In de gevangenis weigert hij te eten. De bevolking heeft een politie aan den ko ning opgesteld om gratie voor Rapisarda te vragen, welke reeds door duizenden gelee- kend ie. Yerd'waasd volk! De strijd tegen de misdadigers. Het hoofd van de New Y-orkscbc politie ver toeft op het oogenblik te Londen waar hij be sprekingen voert met de autoritei ten van Scotland Yard, in verband met het uitwerken van een plan voor den internationalen strijd tegen de Wat in de eersto plaats gewenscht is, is vol gens het hoofd der New Yorksche politie dat de leidende personen uit de Enropeesclie politie- wereld de politieconferenitie zullen bijwonen, welke in September a.s. te New York zal wor den gehouden.- Om de internationale mis dadigers w er eld -met succes te kunnen bestrijden is ook een interna tionale samenwerking lusschen de verschillende politiemachten noodzakelijk. Tal van toezeggin gen tot 'bijwoning van genoemde conferentie zijn dan ook reeds door de Europeesche politie autoriteiten gedaan. i Een tweede belangrijk hulpmiddel bij do be strijding van het handietenwezen acht het hoofd der New Yorksche politie het langs diraadloozen weg verzenden van fotografieën. Op deze wijize 'zal het mogelijk zijn, foto's van vingerafdrukken in enkele uren naar alle doelen van do wereld te verzenden. Wel ie waar dient deze methode nog eenigc verbetering te onder gaan, maar, als dit is geschied, hoeft men een enoranen vooruitgang bereikt Op het oogenblik toch gaan er nog altijd vele dagen verloren, voordat omtrent de een of -andere zaak 'belang rijk materiaal tussöbem de beide worelddeelen is gewisseld. Er bestaat reeds een plan om te New York een dergelijke draadk>ozo methode toe te passen, waarvoor van de politie-autoritei- ten in de groote sleden rond New York -binnen een gebied met een straal van 1000 mijl mede werking is verkregen. De draadlooze telefonie wordt eveneens een belangrijk hulpmiddel van de politie. Ook dien aangaande bestaan te New York groote plan nen. Rij de een of andere misdaad of-hij onge regeldheden zal het op deze wijze mogelijk wor den, aan de politiemannen onmiddellijk dusda nige medodeelingen te verstrekken, dat zij de misdadigers direct zullen kunnen herkennen, zoo dezen zich op hun weg bevinden. Aan de voornaamste toegangswegen tot de steden zullen kleine gebouwtjes worden neer gezet. ook aan de groote bruggen, waar de draadlooze modedeelingen eveneens zullen worden opgenomen'. Op deze wijze zullen de crpisdacligers moeilijk kunnen ontsnappen. Overal, waar zij een uitweg trachten te zoe ken, vindeu zij "een agent, die op hen loert. Be Russische kt oonjuweelen en kerksieraden. De bolsjewiki hebben besloten, om alle kei zerlijke kroon sieraden aan het buitenland te vei-koop en. Zij denken daar/oor 700 milldoen grudroebei to zullen krijgen. Volgens de berekening der Sovjet-autoritei ten zal do verkoop dor kerkschatten bun onge veer 20-0 mi'Uioen goud roebel opbrengen, dat is, legen den huidigen koers aan do beurs te Moskou, 35 triljoen Sovjetroehels. Van deze som krijgt het comité voor hulp aan de honger lijdende gebieden slechts 10 triljoen voor don aankoop van graaft. De rest zal worden ge bruikt voor algemeene staatsbeboefton. 0. L. School der 3de klasse No. 6, te steileu aan het hoofd der 0. L. School aan de Paul Kru- gerttraat B: 1. den heer P. G Hoeks, thans hoofd der O. L. School der 3de klasse no. 7, te stellen aan het hoofd der 0. L. School aan den Z-uidsin- gel B; ro. den heer M. J. Krop, thans hoofd der 0. L School der 3de klasse No. 8, te stellen "aan het hoofd dor 0. L. School aan de Medusa- straat B; n. den heer A Dirks,-thans hoofd dor 0. L School der 3de klasse No 9, te stellen aan het hoofd der 0 L. School aan do Vrouwenkerk- steeg B: o. don heer F. H. N. Bloem ink, thans hoofd der 0. L. School der 3de klasse No. 1. Ie stellen aan het hoofd der Centrale school voor -hel 7e leerjaar A. Gemengde Berichten. Daling van den prijs der ede-ren. De prijs van kippen-èieren daalt in Westerwoïde met den dag. Als laagste prijs werd D-onderdag genoteerd ƒ0.80 per stijg (20 stuks). Gestoorde bruiloft. De familie v. V. te Vlaai-dingen zat ge zellig bijeen ter viering van de zilveren bruiloft. Onverwachts braken de binten van den vloer en het geheel gezelschap met kasten, orgel, tafel enz., zakte naar de laagte en kwam-terecht in het -mod derwater onder den vloer. Persoonlijke ongelukken kwamen niet- voor, allen kwa men met den schrik en eenige lichte kwetsuren vrij. Den huiseigenaar was kort te voren me degedeeld, dat de binten slecht waren. Prijs van de melk. Naar de Held. Crt. uit goede bron ver neemt is bij Ged. Stalen van N.-Holland bezwaar gerezen tegen de door den Raad van Helder den iGden Mei j.l. vastgestelde en direct afgekondigde verordening, waar in op grond van art. 135 der Gemeentewet een maximumprijs voor melk van 13 ct. wordt bepaald. Dit college acht n.l. de verordening in strijd met de Distributie- wet, die alleen aan den Minister het recht tot het- stellen van maximumprijzen ver leent. Grcnsmoeilijklicdon. Een lezer schrijft aan het „Hbld.' Ik wil u toch even mededeelen, dat het niet waar is, dat officieel indertijd be paald is, dat men van Duitschland naar Nederland reizend, voor M. 1000 aan nieu we artikelen als „geschenken" bedoeld, mag medenemen. Mij werd gisteren uit drukkelijk door de hoo-gere ambtenaren ten kantore te El ten verzekerd, dat rnen zonder uitvoerbewilliging zoo goed als niets mag medenemen en het eene gratie is, wanneer de visiteur oogluikend iets passeeren laaL Er worden dan ook 'nog voor millioenen Marken aan waarde da gelijks benaderd. Bonafide reizigsters (reizigers) dienen dan ook gewaarschuwd te worden. Zilver- en goudgeld wordt on herroepelijk afgenomen ook Zwilserschc of Nederlandsche munt of tegen rae- taalwaarde vergoed. Dat het bij een klei ne schare ambtenaren toch aan menigeen gelukt om iels over'.te brengen, wat dan zegevierend lachend rand verteld wordt, en weer menigeen er in doet loopen, is te betreuren. Het is noodig er nadrukkelijk op te wijzen, dat men alleen dan eigenaar van zijn bezittingen (nieuw uitziende waarde-artikelen als horloges, broches, ringen, goud- en zilvergeld, phototoestel, enz. enz.) blijft, als men zich bij zijn in trede in Duitschland daarvan een schrif telijk bewijs laat geven, ook natuurlijk aan de Zwitsersch-Duitschö grens, als men Duitschland passeert om huiswaarts te gaan, anders heeft men kans, dat in Zwitserland gekochte Artikelen, aan de Duitsch-Nederlandscho grens worden af genomen. Verduistering. Door de politie te Maastricht is aangebonden E. G-, wie&elagent, kant-oorhoudend te Maas* tricht, -wonend te Luik, verdacht van verduister ring. Particulieren uit Maastricht en Eysden de den aangifte dat zij G, geld tegen kwitantie ge^ geven hadden voor den aankoop van stukken. Deze stukken werden na meerder© aanmaningen niet afgedragen. Het onderzoek is in vollen gang en zal moeten uitmaken of nog meerdere personen de dupo zijn geworden. INDRUKKEN UIT DE NIEUWE TSJECKISCH-SLOWAAKSCHE REPUBLIEK (BOHEMEN) IV. (Nadruk verboden). Baedeker geeft aan, dat men, om liet. slagveld van Königgratz en Sadoa te be zoeken, een tien- of elftal uren pe-r rijtuig n-oodig heeft. Dat i-s juist, maar geldt uit- riuitend voor de militaire technici, die en zelfs dat nu niet mee-r er prijs op stellen om den slag tot in alle ond-erdee- len nauwkeurig te kennen. Vóór den oor log was zulks natuurlijk van groot belang maar deze groote oorlog heeft zoodanige principieel© veranderingen gebracht in el ke vechstwijze, dat van den slag van Kö- wiggratz nauwelijks meer iets te leeren valt. Zij dan ook, die uit historische over wegingen dit slagveld bezoeken, doen het beste zich van Königgratz onmiddellijk te begeven naar het dorpje Ohlum, waar in 1866 het hoofdkwartier van den Oos ten-rij ksohen maarschalk Ben-edeok geves tigd was en waarvan de inname het lot yam den veldslag bezegelde. Een klein eind je voorbij Ohlum heeft men, in het bijzon- dier ter wille van militaire studiën, een hoogen uitzichttoren opgericht, geheel ge bouwd van doorzichtig ijzerwerk, dus niet aan te bevelen voor lieden, die last van duizeligheid hebben. Maar is men eenmaal boven op dezen -- toren gekommen en neemt men de uitnemende overzichtskaart van den veldslag voor zich, dan herleeft voor den bezoeker datgene wat hier in 2866 is geschied. Dan ziet men, hoe tegen over elkander de Pruisische en de Ooa- tönmjksche korpsen waren opgestelddan Buitenlandsche Berichten. Aardbeving in Noorwegen. Donderdagavond is een hevige aardbeving waargenomen in het district van de Noordfjord bij Aalosund. Do beving duurde 52 seconden en was zoo hevig, dat de huizen 6tonden to echud-i den en potten en pannen in scherven sloegen. ziet men op het punt, w-aar nu een prach tig graf-denkmal aanwezig is, de plaats, waar de z.g. batterij der dooden door den voreenigden aanval der Pruisische gaaxle- korpsen letterlijk in. de pan werd gehakt. Dan begrijpt men hoe hopeloos de stelling der Oosten-rijkers werd, toen in den na middag het tweede Pruisische leger ia den slag ingreep. Meai doet het veelal voorkomen, alsof inderdaad de uitslag van dezen slag tot op het laatste oogenblik onbeslist zou zijn gebleven wie de op stelling v-an de kaart gelijk ze -hier gege ven is, volgt, kaai zich dat niet voorstel len. Immers, reeds V-rij vróeg zijn toen de Pruisen tot Sadoa doorgedrongen en toen daarna het dusgenaamde tweede leger on der leiding van den kroonprins ingreep, en Ohl-u-m genomen werd, was inderdaad de zege bes-list-. In de onmiddellijke na bijheid van Ohlum had zich Benedeck voor de leading opgesteldvanuit dezen uitzichttoren kan men zien w-aar het Pruisische hoofdkwartier was gevestigd. Ook toen dus verkeerde men in den toe stand, dat, zij het ook zeer uit de verte, de vijandelijke opperbevelhebbers elkan der konden ziennu zijn zij in den re gel beiden uren van elkander verwijderd, opgesloten in een groot vertrek met tele foons en andere aanwijzers Het bezoek aan het slagveld van Kö niggratz loont in allen deele de moeite. Niet minder dan ruim 240 ge denkte eken en verheffen zich op de plaatsen, waar het bloed het hevigst heeft- gevloeid en waar nu de. rustige landbouwer zijn bedrijf uit oefent. Hier on daa-r ziet- men midden tus- ■sehen he' b'of ir- ie koren plotseling een kruis e--" - earn' prachtig mar 1VQQRDEELIÏÏ1 misdadigers, al-dus verneemt de „Daily Chro nicle". Vooral zal worden aangestuurd op een Dauw ere samenwerking lusschen de politie machten van de Nieuwe en Oude "Wereld. Reeds zijn daartoe plannen voorgelegd aan de politie autoriteiten in verschillende stalen van Europa, waar zij overal -met enthousiasme zijn ontvan gen. meren gedenkteeken naar boven steken. Nog meer dan op de slagvelden van 1870 en 1871 treft hier de rust van het land bouwbedrijf naast de wreedheid, die de oorlog heeft achtergelaten. Vrijwel iai de nabijheid van Ohlum, als men o-p den uit zichttoren staat en het oog naar Sadoa wendt voor zich, is een boseh, waar hef tig gevochten is, waardoor het tweede Ie ger zich moest heenbreken om Ohlum te bereikeneen bo-sch thans bezaaid ah.w. met gedenkteekenen, die er aan herinne ren, hoe velen hier zijn gevallen hoe hef tig haea- de slag wa-s. In Sadoa zelf vindt men een eenvoudigen herberg, die in zijn naam herinnert aan den slag, terwijl de portier, bewaker van den «uitzichttoren, tevens een verzamelaar is van oude gra naten kartetsen e d., die er heel wat on schuldiger uitzien dan de tegenwoordige. Bij dezen ligt het vreemdelan-genboek ter toeken ingzoo nu en dan treft men daar in de verzamelde handteekenlnge-n van officieren van een Oosten rijks oh. of Buitseh regiment, van militaire missies uit Ame rika, Japan, Engeland en tal van andere landen, ook van eenzame ear enkele bezoe kers. Toen wij er in Mei 1922 waren, droeg de laatste handteekening voor ons den datum v-an Juli 1921, zoodat van een druk bezoek aan deze historische plaats zeker niet meer kan worden gesproken. Königgratz heeft, voorloopig althans, voor den laatst en keer Bohemen doen die nen tot groot internationaal slagveld evenals België is het Bohemen's lot ge weest om tal v-a.n malen tot slagveld te dienen en daardoor de. verschrikkingen van den krijg in alle ellende te ónder vin den. Vooral in den zevenjarigen oorlog, Wacmteneciro is niet meer. Gisteren heeft tie gezanteuraad het oude ko ninkrijk van de Zwarte Bergen van do kaart van Europa gevaagd door de grens tusscbcm Zuid-Si avië en Albanië te bekrachtigen, waar mee voor de eerst© maal officieel erkend dis, dal Montenegro sinds 1919 door het koninkrijk der Serviërs.' KSirwojieiV is 'optresJókf. De Leipziger W!ess. Men schrijft ons uil Leipzig: De gestadige en. sterke groei dezer instelling heeft nieuwe eischen van organisatie en ruim- -lev-oorziesning doen ontstaan. Aan de vervulling daarvan wordt met kracht gearbeid, hetgeen den bezoekers der van 27 Augustus tot 2 Sep tember 1922 te houden Herfst-Messe voldoende blijken zal. Ter vergrooting van de Texlielmesse as men bezig met den houw van een reusachtig textiel- hui-s, uitsluitend bij hel Grassi-museumMet 'bel reeds bestaande complex vair-textiel-ver koophuizen aan de Kónigsplatz wordt dit nu een zoodanig afgerond en ruim geheel, dat o-n de toekomst de Leipziger Textaolmessë het mid delpunt der geheele Ruilsche markt van dit artikel worden kan, zooals nu reeds de be langrijkste Duitsche firma's haar goederen in deze afdeeling exposeeren. Een kraohügcn vooruitgang loont ook een an dere groep der Leipziger Messe, de afdeeling voor het kino- en fotowezen, de optiek en fijn- mechaniek welker zetelplaats (Frankfurter Tor) werrdit verbouwd en aanmerkelijk uitgebreid, "ten ■einde reeds tijdens de komende Herfst-Messe meer plaatsruimte voor de talrijke nieuwe deel nemers te kunnen verschaffen. Aan de verwezenlijking van belangrijke uit breidingsplannen is ook de Deutsche Schu-h- und 1 edermesse doende, terwijl vervolgens de nieuwe verkoophuizen „Union", ..Ringmesse- haue" en ,,Ribelmessehaus" vermelding verdie nen. Maar het sterkst komt bet streven naar ex- liccfi de VcToinVutj.dur V/trkzcagm. 'sol inéj fa or j ken uk: run sik bring oener groote werk tuigmachine-!,al. met ecj, tentoonstellingsopper- vlakte van 10 lot 1200 M2. Verder zal reeds tegen het voorjaar 1923 bót groote ..Aussiel- ulngspalast der Elcktrotoohnik" betrokken, kun nen worden 0-o-k wordt op liet terrein van do Technische Mosse een flinke bal voor de Hy- giënemesse opgericht. Door lief. Kenipressoren- vorband', een onderafd'oeling van de Vereng Deulsoher Mas-chmenbauan stalten, wordt op het zelfde terrein een uit 'twee verdiepingen be- saonde hal van gewapend beton gebouwd. De stad Leipzig zorgt op haar' beurt voor verbete ring van de vork e erst oeska n-d en op d e Techni sche Messe en heeft tot dat doel een belangrijk bedrag gevoteerd. Het is zeer begrijpelijk, diait do toonaangevende technische kringen voor een centralisatie van hel Duitsche jaarbeurswezen in Leipzig algemeen gunstag gestemd zijn. Andere kenteekenen van vooruitgang zijn de verbouwing van hek bij het Leipziger Mess-amf in gebruik zijnde pand-, noodig geworden door den zeer drukke bezoekersverkoer aldaar gedu rende de Messen: dan de uitgaaf door het Messam-t van oen grooten Braziliaanschcn cata logus van Dui'tscho exportfirma's en "ten laatste de prijsv-enmiin d-erioig, die weder van buitenland sche spoorwegen ten behoeve van de bezoekers der Leipziger Mes-se zijn verkregen o. a. in Zwit serland een reductie van 20 pc-t. voor doorgaan de reizigers, die kot het bijwonen der Messe uit Italië gekomen zijn. SPORT. VOETBAL. R. K. V. V. „Leiden." Zondagmiddag specl-t „Ledden II" in de finale dei- serie wedstrijd en te Warmond kogen Geel Wdt II uit Haarlem, om 2 uur. Vertrek -per fiets orn •-1 uur aam de Haarlem- in er-trekvaart of 12,4-5 per treim. Seriewedstrijden te Lisse. A.s Zondagnamiddag zullen in de Serie wed strijden spelen-: 1,30 uur: Geel Zwart III. Haarlem Zilfc II uit Zilk,- 3 uur: Geel Zwart IL F. C. I alhier. Seriewedstrijden S. M. C. Warmond. Program-ma voor niorgne: 12,30 uur: Sparta II—V. P. C I 2 uur: Geel Wik I—Leiden II. 3,30 uur: S. M. C ILugdu-num II 4.30 uur: Lisse II—Sparta I. KORFBAL. NEDERLANDSCH KORFBALB-OND Op de laatste vergadering van het Bondsbc- stuuir'van den N. K. B. werd besloten tot bet uitschrijven van oen dist ri ets v erg ad e ring te Am sterdam, waarop onder leidimg van den heer Vliegen met de -afgevaardigden der Noordb-ol- lamdsche en Utreohtsche clubs, de competitie- iudeeii-ng der 2de klasse N. H. besproken zal worden. De heer Ribbels zal te Almelo vergade ren met de Geldersche clubs ter bespreking der Geldersche 2e klasse competitie. Het contract uilot den Haagschen. KoTfbaJiM»id zal op" verzoek-van den H. K. B. worden ver lengd. i „Wilhelmus'' krijgt t-oestemming tot het hou den van seriewodstrijden op 27 Augustus. Spar taan krijgt eenzelfde vergunning De R-otterd-amscho K-orfbalbond krijgt toestem ming tot het houden van Stedeinveds-trij-den voor 2c en 3o klassers op 3 September. Dc aanvang der competitie 192223 wordk gesteld op 10 September. Hot Boiidsbcstuur beslaat thans uit dc hecren: N. Broekhuijeen, voorzitter, W. A. Deen en, vice- voorzitter. Iv. J. Heyboer, S. A Wilson, H. W. Vliegen, H Ribbels Jzn., S. II. Koster. Dc verschillondo Commissies zijn als volgt samengesteld: Pers- en Propaganda-Commiss-ie: W. A. Deenen. voorzitter, K. J. Bolle-en L. D. Veraluys; Technische Commissie: K. J, II/yboeT, voorzitter, E'. J. 0. Wiebols, A. N. Baliego, H Kryn, H W Vliegen; Wedstrijd-Commissie: S. H. Koster, voorzitter, L. D. Versluys, H Ger- fcding R. M van 'l Hart, A Schippers; Red/"rtic- com-missie: N. Brockhuyseu, voorzitter, V. A Deenen, E. J. 0. Wiebols; Protest-Commissie: S A. Wilson, Voorzitter, G. Francoy-s sc'rta- j ris, Dr. A. KJairen-beek; Plaatsvervangende /oden H v. d. Burg, D. Bal, H J F van Hezel; Com missie Z N. v. d. Dagbal: J. Fu-nke, eere-voor- zi-tter, H. W Vliegen, voorziüër, L. B. Versluys, secretaris, M. A. Sprank Jr., V. Zwaan; Regle- men-ts-Commissie: W A Deenen, voorzitter, A. van Beek, B. A. G Smeets. A-ls secretaris-penningmeester en com politie leider fungeert wederom de heer L. D Versluys.- dien Fr ede rik de Groote met onhe-rstel- bare energie voeaxle tegen een overmacht van vijanden, is Bohe-men meermalen p-La-t- ge-tireden en geb-ra-nds-chat. Voor Praag werd een de-r bloedigste slagen van die eeuw geléverd en een gedearkte^ken voor den g-rooten Pruisisehen maarschalk Schwerin herinnert op dén weg naar den Witten Berg aan de pl-aat-s, w-aar deze viel. Bij Collin, thans een bloeiende industrie stad, werd Frederik de Groote door eigen onvoorzichtigheid geweldig verslagen. In Königgratz, vroeger een vesting, thans een zioh merkwaardig uitbreidende han delsstad, brok hij zich terug, toen bijna aan hek einde van den zevenjarigen oorlog een stoutmoedigen aanval op Olmütz ver loren ging. Hier naderen wij reeds de grenzen van Siilezië, dat in dien zevenjarigen oorlog evenzeer het tooneel van meni-gen strijd was. Maar die slagvelden, die geheel be bouwd zijn wei-licht, w-aa-r niets meer he-r- 1 innert aan liet gruwelijke, dat e-r zich heeft afgespeeld, worden vergeten, en ver moedelijk zal de. tijd niet Verre meer zijn, dak ook deze slagvelden van 1866 en 1870 voor den toerist weinig belangwekkends meer bieden Er is een groot aantal route-s te. vol gen voor dengen-e, die Bohemen wil lee ren kenaien anders d-an uit Praagsche oogen. Men kan b.v. van Pra-ag naar Dresden gaan, via het belangrijke indus triegebied om lke-ichenburg heen, hetwelk intusschon in hoofdzaak, zo-o eigenlijk niet geheel en al, Duitsch isin welk ge deelte do a-an-da-cht valk op T.heresiensladfe en Lobositz, terwijl het zich aansluit bij. de S-aiksis-ch-Bohee-msche Sc-hweiz. Eene geheel andere richting daarentegen volgt imen, wanneer men van Praag over Pi hen naar Fürt/h en vandaar verder na-ar Neu renberg en Münohen gaatmen gaat dan de Past-rihz over en dringt, hoewel niet diep, in het zeker niet onaanzienlijke Bo- ■heeroisehe Woud-gebergte binnen. Men kart ook van Praag naar Weenen gaa-n; man. ■kan den weg nemen over Brünn, dan wel over Gniind. In het eerste 7:val -maakt men kennis met eene der brtang- rij-ksto industriestreken va-n Bohemen; j Briin zelf heeft belangrijke fabrieken, ter-, wijl in de plaatsen, die men voorbij gaaf, verschillende gras fabrieken gelegen zijn. Gaat mon daarentegen over Gniind, dan -gaat men door eene meer Bohecrnsche om geving, waarvan Tabor nick een der minst- belangrijke plaaksen is. Teil slotte is er do weg v-an Praag naar Breslau, ook in tweeën to split-sen. waarvan een der doe len over Königgratz voert. Zoo-dra men hier de grens gen-ador-d is, raakt men den spoorweg van Wee-nen naai' Bresl-au, on komt men in geheel 'hek Silezasché gebied, dat in de bei-do Silozischo oorlogen tus- sdicn F-rederik den Grooten en het Oor* t-enrij-ksohe Huis, later i-n den zevenjari gen oorlog hek terrein v-an zoo me.nigen slag is geweest. 0-mvitz, Jagerndorff en Troppau zijn plaatsen, die ir. de geschie denis dezer oorlogen voldoende spreken. Rechtstreeks waar Weenen komt men ook van Karlsbad en Marienbad, zonder Praag aan te doenin dit gedeelte van het -land. vlak kogen de Duitsche -grenzen aan, ligt geheel de badplaa-bsstreek, waarvan de beide bovcngenocmJo namen, ver meerderd mot da© van Franzesbad en Tepplitz, roods duidelijk genoeg spreko,

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4