Ingezonden stukken. goiïicci'.ir, in een herberg aldaar. Op zet er igenb.l'k o.-ii-tend een lievige woordentwist over taalkwestie tussckem den heer Van der Por re en den 30-jarigen landbouwer Durand Toen de twist om één uur in den morgen op zijn hevigst was, zette do herbergier al zijn klanten buiten de deur. Vier uur later vond een werkman, die naar zijn werk ging. het lijk van Bura-nd met inge slagen schedel langs den weg liggen. De waar nemende burgemeester is, ender verdenking don moord te hebben gepleegd, gearresteerd. Hei dak van een moskee incestert Gisterenmorgen is het dak ingestort van de ia het centrum der stad Cairo gelegen moskee Aboe Leileh. waarin zich juist een groote me nigte bad verzameld om een godsdienst feest te vieren. Er werden 14 pereouen gedood en 20 ernstig gewond. Er werd aanzienlijke schade aangericht, vooral aan kostbare antiquiteiten. Mexicaansche vendetta. De „New York. Herald" verneemt, dat te Mexico City een 15-jarig meisje. Maria del Pilar Moreno, vier schoten heeft gelost op het kamerlid Tejada Llorca Tavenge, die doodelijk werd getroffen. Hot meisje heeft verklaard, dat zo den dood van haar in Mei jl. godooden va/deer, eigenaar van bet blad „Horald-o de Mejioo" heeft willen wreken. Een kind voor een paard. Een boer te Quebec beeft dezer dagen zijn zoontje van 9 jaar aan enkele zigeuners af ge staan in ruil voor een oud paard. De boer be weerde, dat het kind zijn eigendom was en dat hij er dus mee kon doen, wad bij wilde. Een oom ontfermde zioh echter over den kleinen boy en wist dezen, uit de banden der zigeu ners te krijgen. Cholera le Boekarest. Te Boekarest zijn vijf gevallen van Aziatische cholera geconstateerd. De ziekte is overge bracht door een soldaat, die uit Bessarabië, na bij de Russische grens, is gekomen. De cbolera-epidemie in Rusland. De cholera breidt zich thans met buitenge wone hevigheid uit. De ziekte beeft alweer nieu we streken aangetast Het aantal zieken be draagt meer dan 20,000; bet grootste aantal lij ders treft men in de Oekraine en in de Krim. De sterftecijfers varieeren tueschon 25 en 60 pel. De steden, welke bet meest door do epide mie getroffen zijn, zijn Odessa met 120 gevallen, Mikolaje® 98 en verder Sympbropol, Jekateri- noslaw, Biala, Techerkieff en Kieff. N'iorfweer te Marienbad. Te Marienbad heeft bet. ontzettend gehageld en gesneeuwd en geregend. De straten staan blonk en in de kelders staat bet water tot lM M. hoog. Een valsche muntersbende te Breslau gearresteerd. De politie te Breslau heeft een bende valsche munters van zes k zeven personen gearresteerd die reeds langs fotografisch en weg verkregen cliché's voor de vervaardiging van valsche dol larbiljetten in bun bezit hadden. Deze cliché's zijn in beslag genomen. Geheimzinnige dood van 'n Russisch generaal. De Berlijnsche redacteur van de „Msb." meldt In het ziekenhuis van St Georg te Hamburg is den lSen Juni overleden de scheikundige Anatol von Falejeu, die bij zijn opname denzelf den dag verklaard bad, bij chemische proeven zen 6tikstofvergiftiging te hebben opgeloopen. De overledene is een voormalig tsaristisch generaal, die te Hamburg voor een- scheikundige werkzaam was. Hij bad verteld, dat bij op bet punt stond een sensationeele uitvinding te doen. Het raadselachtige van het geval is, dat de aanteekeningen over deze uitvinding en ook de werkgever van den overledene, niet te vinden zijn. De duurte in Hongarije. De Hongaarsche pers wijst op de snelle stij ging van de kosten van hot levensonderhoud, die sedert eenigen tijd in geheel Hongarije, maar speciaal in de hoofdstad aam den gang is Het blad „Szozat" geeft een staatje van de welelijksche kosten voor levensmiddelen, die een klein eenvoudig gezin heeft te maken. Deze kosten waren voor den oorlog 25 Kronen, in de afgeloopen week waren ze te Boedapest 3570 Kronen Sedert Januari van dit jaar is de duurte met llll-^ pet. toegenomen. Vólgens de ..Szorat" werd in de afgeloopen week vóór een inorukken UlriOE NIEUWE tsjechisch-slowaaksche republiek (bohemen) lil. (Nadruk verboden). De Boheeansohe republiek heeft alle ge bouwen van het Hradschin, zijnde Staats gebouwen, in bezat genomen en er de ver schillende ministeries gevestigd. Daar wo nen, naar 't buitenl. gebruik ook de betref fende ministers, en dan is geheel de reeks vian zalen in den bekenden Louis XIV en XV stijl, gelijk wij dien uit Schönbrunn kennen, waar Re-nes buitenlandsclie gasten ontvangt en waar dan keurige buffetten zijn aangericht. Uiteraard komt bet daar door, dat het meerendeel der gezantschap pen aan de z.g. kleine zijde van den Mol- dau zijn gevestigd, in het oude, het kei zerlijke Praag, in tegenstelling met het nieuwe, waar ook wel geschiedenis is ge maakt, maar waar toch niet de regea- limgsdaden, die voor geheel Bohemen van belang waren, zijn geschied. Om het Hrad schin heen is het een gewriemel en gewe mel van kleine en nauwe straatjesmen moet, gaande naar eene der recepties van de Regeering, per auto een vrij steile heiling van het Hradschin. opstuiven, en een chauffeur scherpe bochten zien me men met een gang, die niet alledaagsch is, om overtuigd te geraken, dat het chauf- feeren in eene dergelijke, eigenaardig ge bouwde stad, gelijk wij die in oms land niet kennen, zijne bijzondere moeilijkhe den heeft. Het eigenaardige is, dat om dit oude Praag heen, hetwelk daarin zon der dat men hel bemerkt overgaat, weer een geheel nieuw stadsgedeelte is ge bouwd, met. ruime, breede, maar tegelijk moderne, niets zeggende straten. Boven idit alles zijn de vrij groote wandelplaat- heerenpak f2.000 Kronan betaald, voor can eenvoudig damoscostuunr 13,500 Kronen, voor een paar kousen 4S0 Kronen., voor ©en over hemd 1000 Kronen, een boord 1^0 Kronen, manchet Ion 170 Kronen, heer ens cboenen 2400 Kronen, damesschoenen 2300 Kronen, ©om doosje lucifers SK Kroon. Een eenzaam eiland. Een Britsck missionaris op Tristan da Ounha doet in een schrijven, waaraan de „Manchester Guardian'' een en an-der ontleent, zijn beklag- over den betreurenswaardigen toestand, waarin zijn eiland verkeert en de vetrwaarloocng van de 2ijde van Engeland. Het komt voor, dat men er gedurende meer dan een jaar geen schip zact en do bewoners, 140 in getal, zijn dus volkomen geïsoleerd, ter wijl bun eiland zes dagen varens van Zuid- Af-rika is verwijderd. Het geboortecijfer is er boog, bót sterftecijfer laag. de gezondheidstoe stand uitstekend en men vreest, dat «r binnen enkele jaren overbevolking zal ontstaan. De af zondering maakt, dat men er bijna steeds aan alles gebrek beeft, zoowel wat levensmiddel en als bouw- en andere materialen betreft. De schrijver dringt aan op een betere en geregelde verbinding met het eiland, of op bet overbrengen der bewoners naar Zuid-Afrika. Uitroeiing van roovers! Uil Sofia wordt gemeld, dat het Sobranje in «ersto lezing een wetsontwerp heeft aangenomen tot uitroeiing der roovore. De laateten maken namelijk provincie en grensstreken steeds meer onveilig. De tengevolge van den oorlog keer- Bchende wanorde en het gebrek aan gediscipli neerde troepen hebben de ontwikkeling van roo- verbenden bogunstigd, en de gedwongen ontbin? ding van heit leger, dat elechts gedeeltelijk door onbetrouwbare elementen van twijfelachtig allooi kon worden vervangen waar de Bulgaarsche klei ne boer slechts zelden zich voor twaalf jaar mi litairen dienst verbinden wil, heelt het euvel nog doen toenemen. Overvallen op reizigers, ook op klaarlichten dag, zijn niets bijzondere meer. Het wetsontwerp maakt het mogelijk in al die streken waar rooverbenden huizen, krijgsraden in te stellen die recht zullen spreken in kort ge ding. Wanneer de vervolging van een bende door politie, gendarmerie ol troepen niet tot het gewensckt© resultaat leidt, moeten do districts-* bestuurders detachementen vormen uit de plaats eelijke bevolking. Op de hoofden der roovers zijn premies van vijf tot tienduizend lewa gesteld. Wordt bij de vervolging een inwoner gedood, dan ontvangen de nabestaanden een schadeloos stelling van 50.000 lewa en een pensioen. In bet wetsontwerp wordt elkeen als roovor beschouwd, die vijf dagen lang zonder bekende woonplaats is, en die of in verband met zijn verleden onder verdenking 6taat of wel den roep heeft van roof te leven. De namen van dezen verschijnen in de staatscourant en in een dagblad; ieder die zich vijf dagen na dien niet vrijwillig aanmeldt, is vogelvrij en kan door elkeen straffeloos word m gedood. Gevangenneming leidt tot veroordeeling door den krijgsraad tot den dood door den strop. Hoogor beroep bestaat niet, wie zich vrijwillig aanmeldt, kan rekenen op genade. De definitieve afdoening van het ontwerp is bepaald in de volgende zitting van hot Sobranje, na 24 Juli du6. Men wil door deze tuascbenpoos den roovers tijd laten alsnog tot inkeer te ko men. SPORT. VOETBAL. Dc a-s. jaarvergadering van den N. V. B. Naar de „Sp.kr." heeft vernomen, zijn er in het bestuur van den N. V. B. een aantal leden die in principe zouden willen aansturen op een sterk gewijzigde indee ling der competities. Een schema daar omtrent zou op het volgende neerkomen; Indeeling van het land in vijf districten7 (thans vier). Bergen op Zoom en Breda af te scheiden van het Zuiden en te voegen bij het Wes ten. "Vervolgens het Westen in een Noord en Zuid-Westelijke afdeeling te splitsen, waarbij Den Haag de scheidingslijn zou vormen. Toevoeging van Amersfoort bij het Wcs ten en Nijmegen bij het Zuiden. Handhaving van V.V.V. in de Zuidelijke le klasse en van Vitesse in de Oostelijke le klasse. Opheffing van "de overgangsklasse in het Westen. sen em markten, die voer een deel belmo ren tot het voormalige SIot^Belvédère, het. welk onder Ferdinand I door den Italiaan Delia Stella in renaissance-stijl werd ge bouwd en waarvan nu de Belvédère-tuinen met den daarbij onmiddellijk aansluitenden Ohotek-aanleg, een prachtige wandeling verschaft. Vandaar komt men in den dus- genaamden Raumga-rten, terwijl geheel aan de andere zijde van den kleinen kant van den Moldau de Hasenbrug is, dit is een veelbezocht, maar niet zoo gemakkelijk t,e bereiken uit spa nniags oord voor de Praget inwoners. De aanleg is hier aldus, dat men vrij gemakkelijk, langs niet te steile trappen en langs slingerwegen de hoogste punten kan bereiken het zijn de kroon prins R udolf-tuinen, die op de kaden langs de Molda-u uibloopen en dit steeds hooger stijgen mogelijk maken. Hier behoeft niet aan te worden toege voegd, dat een ritje door de naaste om geving van Praag, dat slechts dit tegen heeft, dat zij niet overal even artistiek is verbonden, veel merkwaardigs ople vert-. Zulks ook, wijl onmiddellijk in deze omgeving zich verheffen de verschillende stadions, die men gebouwd heeft of eigen lijk sportterreinen, die men wel wat al te grootseh dezen naam heeft gegeven. Er is een speciaal voetbalstadion, waar ds goede elftallen van Slavia en Sparta mo- nigen internationalen wedstrijd hébben gewonnener is in de onmiddellijke nabij heid daarvan do groote renbaan, die 1000 M. meet en waaraan het de bedoeling schijnt een moderne wielerbaan te ver binden er zijn daarnevens nog een paar kleinere sporttereinen, die' getuigenis af leggen van de belangstelling, welke de sport bier ondervindt. Dat blijkt trou wens ook uit de Sokols, de bekende turn en gy ninasl i ek vereen igin.gen, die zoowel bij jongeren als bij ouderen prestaties op- LUCHTVAART. tiet vliegongeluk bi Ned.-lmJië. Naar Aneta verneemt, t&i dé conclusie van de commissie, ingesteld om de oor zaak van dé vliegramp bij Antjol te" »oc- ketn, waarschijnlijk luiden, dat- het toe stel niet overbelast was zooals oorspron kelijk algemeen vermoed werd, doch. diat hij een lichtere belasting het ongeluk waar adhijffdijk voorkomen zou zijn. De bestuur der Hussni was de bekende Turlasche oor- logpvlieger, later in Duibschen dienst. De heer v. Hunt dankt rijm leven aan bet feit, dat hij ed ©enige passagier was, die niet vastgebonden was, aangezien de riem te Mein bleek. Hij werd in de bocht uit het toestel geslingerd en viel van een hoogte van 50 meter in het ©truaikgewas. De Indische pers verzamelt gelden voor de oprichting van een monument voor de gevallenen. (Builen verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. KJ voorbaat dank ik u voor do verleend© plaatsruimte. Nu reeds eon pa^r weken praatjes omtrent het leveren van vergiftigd) voer door den heer C. Plomp van Noorden in omloop zijn. kan ik niet nalaten, het een en ander daaromtrent me de te deel en Toen op 22 Juni 1.1. gebleken was, dat mijn kalveren gestorven waren aan schimmel vergif tiging van beukenootkoekenmeel van den heer G. PHam, is door hem direct alles in het werk goatuLd om oen goede afdoening van zaken te verkrijgen, Qp heden is reeds naar eigen taxa tie aan mij uitbetaald. Alle praatjes ten naxleele van hem zijn geheel misplaatst, ook aJ, omdat toen uit het onderzoek aan het R. L. P. te Wa- geningen gebleken was, dat er schim m el v erg if- ■tiging in het epel was, alke direct bij alle koo- pers op zijn kosten is terugbetaald, na vooraf gaande waarschuwing, dat wij vooralsnog het bedoelde voer niet mochten geven. Tevens zij nog opgemerkt dat de schuld niet bij hem berustte blijkens de koopacte, dat bij het voor zuiver frisóh en gezond voer had gekocht. M. P. v. d. WEIJDEN. Andere bladen worden verzocht, dat over te nemen. Katholieken van Wassenaar. Zondag 16 Juli a.s., wordt bij het aan- en uitgaan der H. Missen woder het jaarlijksche Tuberculosespeldje aangeboden. We hopen, dat gij de jonge dames, die zich dit jaar wederom welwillend met den verkoop hébben belast, tor wille zult zijn, zoodat eikoen, niemand uitgezon derd. op Zondag 16 Juli mot ons speldje ge tooid is, en daardoor blijk geeft, de zaak der katholieke tuberculose bestrijding te w-aar- deeren en te steunen-. Velen onzer herinneren zidh nog gaarne d-fe zoo schitterend geslaagde lezing met lichtbeelden,' over het werk van „Herwonnen Levenskracht", gehouden Decem ber' 11. Zij allen waren toen vol lof over zulk eon schoon werk van naastenliefde. Welnu, steunen we ook nu met milde hand, opdat „Herwonnen Levenskracht" zijn zegenrijk werk aan oöze lij dende zusters en broeders kan blijven voortzet ten, en laten zij. die dit zoo gemakkelijk kunnen doen, iets meer dan „één dubbeltje" geven, ge denkende dat ziekenbezoeken en dan (goed verstaan) hen helpen en steunen, een der wer ken van barmhartigheid ie. Mcge de speldjesdag van 1922 wederom een succes voor Roomsch Wassenaar worden; dit is ons allervriendelijk et verzoek. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht te Wassenaar. J. F. KNIJNENBURG, Secretaris. HET DAGELIJKSCH LEVEN VAN PAUS PIUS XI. De bijzondere correspondent van de „Msb." te Rome schrijft: Met geringe veranderingen heeft Paus Pius XI de inrichting der vertrekken gehandhaafd, zooals zijn voorganger die had ingesteld. De particuliere vertrekken liggen op de derde verdieping van het. Valicaan aan den Zuid- en Zuid-Oostkant Licht en lucht is er in ruime mate, terwijl men daarboven een heerlijk verge zicht heeft. Van d« pijnboom en van den Janicu- leveren, die door de buitenlanders terecht als eene merkwaardigheid wo-rden be schouwd. Slechts een zes- of zevental E.M. van Praag of eigenlijk va-n Strahol, in welks kerkgebouw men het graf van Pappen- heim vindt, verwijderd, ligt de Witte Berg. Wie daarheen rijdt in de verpach ting, er nog iets te zullen vinden uit den tijd van den slag van 1621, waarvan de afloop voor Bohemen zoo uiterst belang rijk was, komt - bedrogen uit. De Witte Berg, slechts 397 M. hoog, draagt de Ma ria Victoria-kenk, een vriendelijk, lande lijk kerkje, dat op Zondagochtend meest al geheel met in natio-naal-costuum ge kleed© bezoekers is gevuld. De Winterko ning had zijne troepen op den Witten Berg en de hellingen daarvan gelegerd, maar Maximiliaan van Beieren, het hoofd van de Katholieke Liga. greep die troe pen zóó heftig aan, dat in nauwelijks een uur tijds eene beslissende overwinning was verkregen. Wie thans van den Witten Berg naar Praag rijdt, betgeen in een goed loopende auto in nauwelijks een kwartier geschiedt, kaïn zich niet begrij pen, dat geheel het koninklijk gezin, rus tig bijeen aan een feestmaaltijd in het Hradschin, er in is geslaagd om Praag ongehinderd te verlaten, te meer niet, wijl clo medewerking, die door de Prager in woners daarbij werd verleend, niet in al le opzichten veelbelovend was. Men moet in het. Hradschin de schoten duidelijk heb ben gehoord, zoo niet in den aanvang dan zeker aan het einde van den slag, en het moet gebrek aan doortastendheid van den zeizerlijken generaal zij geweest, die een gevangenneming van bet koninklijk gezin heeft verhinderd Wie Bohemen buiten Praag gaat. be reizen, zoekt in den r.vu-rnr tevergeefs naar het typisch f-h-V'?, dat men er lue tot de steeneiken der Villa Medici, van de 1 Mastodootische paleizen der Prati tot aan de huizenzeo der oude stad, kan men den blik lalen rondweiden.; het beetle zon-overglansde Rome met zijn monumenten en fonteinen ligt daar in ttijn heerlijke kleurenpracht voor ons. Slechts ecu. vaag gerucht vau het drukke stadsleven dringt, daarboven tot bet oor door. Klein en ver ef schijnt de wereld, die daar in de diepte figt Zoo onvergelijkelijk schoon als bet uitzicht is, zoo eenvoudig en bescheid on Is de inwendige in richting dier vertrekken. Het zijn groote hooge kamers, maar geen geweldige zaalachtige ruim ten, zooals men die veel in Romeinsche paleizen aan/treft. Meubilair en verdere stoffeering vertoonen niets bijzondere. Men ziet er eenige kerkelijke voorwerpen, verscheidene beeltenissen van re ligieuzen aard en gebruikte meubels als uil het bisschoppelijk huishouden in een provinciestad. De vertrekken maken een kouden, strengen in druk. Elke pronk en praal en artistieke versie ring ontbreken er. In de voor het particulier gebruik des Pau sen bestemde kamers bevindt «ich slechts het burgerhuis. De wanden zijn met eenvoudig behangsel bekleed, evenals de slaapkamer van den Paus. Slechts de kapel is met roode damast zijde behangen. D© particuliere vertrekken bestaan uit zeven afzonderlijke ruimten: entree, twee voorkamers, eetzaal, studeerkamer, kapel en slaapvertrek. Hot laatste vertrek ligt op een hoek met een ven eter naar het St. Pieterpleiu en mét een venster dat op den Engelenburcht uitzicht geeft. Dan volgen de woningen voor de beide dienstdoende geheime kamerheeren, mgr. Confalonieri en Mgr Vamini die reeds te Milaan in kardinaal Ratti's omgeving vrkeerden en die hij nu als bijzondere vertrouwensmannen ook hier om rich heen wenscht© te zien Dadelijk na zijn Pauskeuze heeft Paus Pius XI gelast, dat de sterfkamer van Paus Bene dicts XV tot kapel zou worden ingericht, ter wijl hij de ruimte der vroegere kapel als slaap kamer gebruikt Het is 'n ruun vertrek^ maar hoogst eenvoudig. Witte tapijten bedekken d© wanden, lage witte gordijnen hangen voor de vensters. Geen kleed bedekt den steenen vloer. Voor -het bescheiden ledikant, dat uit koper ver vaardigd is, ligt een roode pluche mat. Boven het bed hamgt een groot beeld van O. L. Vrouw van Goeden Raad, voor wie de Paus veel devotie heeft. Terzijde van het bod staat een gladde mahoniehouten kast, waarop een kleine scheerspiegel. Voor het venster staat een maho niehouten schrijftafel, waaTOp een groot kruis beeld uit ebbenhout en ivoor Drie stoelen vol tooien het meubilair. VerdeT ziet men niets: geen boeken, ge©n familieportretten, geen sieraden ol bloemen, geen gemakstoel of iets dergelijks, wat tot -e levens veraangenaming kan bijdragen. De Paus zoekt zijn slaapvertrek eerst laat op. Slechts een korte rust is bem tengevolge van zijn dTukke werkzaamheden gegund: de <i,'d van- middernacht of zelfs later tot tegen ze ven uur '6 morgens. Slechts uiterst zelcion gaat de Paus overdag naar zijn slaapvertrek om ie rusten. Alleen de ajutante di camera (kamerdienaar) beeft tot 's Pausen vertrekken toegang en als de H. Vader zijn vertrekken verlaten heeft, ook de huisdieBaar. Studeerkamer en eetzaal zija eveneens hoogst eenvoudig gemeubileerd en ma ken denzelfdeu kouden indruk als het slaapver trek. In de eetzaal elaat een gewoon buffet, een schenklafeltje en een groote tafel, met houtsnij werk. In de studeerkamer is een breed e gemak kelijke schrijftafel geplaatst met daarbij passende si oei uit rietwerk. Terzijde staat een groote leunstoel voor een eventueelen bezoeker. Op de secretarie staat een mozaïekbeeld der Madonna, oen klein kruisbeeld en welriekende bloemen. De I-aus is namelijk een groot liefhebber van bloe men en nit de Vaticaansche tuinen, van parti culiere personen', van kloosters en van pelgrims cnivangt hij dagelijks de schoonste rozen en andere bloemen. In bet slaapvertrek en in de etudeerkamer ie geen boek te zien. En toch leest do Paus veel en steil zich voortdurend van dc loop en do zaken op de hoogte. Ook volgt hij met opmerkzaamheid de pbilosofische en cultureelo beschouwing van den tegenwoordigen tijd. En dit niet alleen: hij is ook een vlijtig lezer van Italiaanscke en bui ten!an dscho dagbladen. Zijn litterair en ander studiomateriaal be vindt zich in. zijn particuliere bibliotheek op de tweede verdieping. Hij haalt hetgeen hij noodig heeft daaruit en neemt hot 's avonds laat met zijn bekende accuratesse weer inee naar beneden cm het op zijn plaats te zetten. Dagelijks leest d© Paus een tamelijk groot den kizerlijken generaal zijn geweest, die zen van Oostenrijk en Servië gelegen ge deelte, vertoont dit Slavische karakter natuurlijk het sterkst; is ook daarom het meest typische, wijl de inheems che Meederdraehten er het meest en het ge- trouwst worden gedragen. Trouwens, zelfs in de straten van Praag ziet men dik wijls deze nationale kleederdrachten, die zeker karakteristiek en kleurrijk, maar niet altijd elegant zijn. Op het land bren gen zij een afwisseling, daar waar dit land veelal vlak is gelijk bij ons. Eerst, wanneer men meer naar bet Zuid-Oosten komt en de uitloopers der Karpathen be reiktof wanneer men in de richting van Breslau gaat en het Reuzengebergte na dert of wanneeT men zich naar het Zuid Westen wendt en het Bohee-mschc wond bereikt, komt men in minder vlakke stre ken. De richting over Brunn naar Weenen doorsnijdt een zoodanig stuk; de weg naar het Beiersche Fürth eveneens. Tem slotte ook de weg maar Press- burg. Hier vindt men meer iets wat men in het Slavische Bohemen verwacht, ter wijl die reizen, die men maakt vanuit Praag, althans wat. het eerste deel betreft, meer aan Holland dan aan een geweldig ■bergland herinneren. Vandaar da.n ook, dat de sanatoria, die Boliemen in vrij groot aantal heeft, zich uitstrekken in het meer Zuid-Oostelijk gelegen deel; in de Karpathen zeiven waar tal van mooie punten te. vinden zijn, die ook loone-nde bergtochten toelaten. En vandaar mis schien tevens, dat de badplaatsen, waar aan Bohemen zoo rijk is men denke sleolits aan Karlsbad, aan Mariënbad, aan Franzonsbad, aan Tepplitz zich uit strekken daar, waar een dal omgeven wordt door een min of meer hoogen berg muur. Wie in Praag is. onderneemt allicht de aantal stukken door, die liem door zija particulieren secretaris worden voorgelegd, maar niets biijft op zijn schrijftafel liggen. Alleg wordt dadelijk afgewerkt of beantwoord. De H Vader is in zijn particuliere vertrek ken in zekeren zin van de buitenwereld geïso leerd. Geen schildwacht bewaakt overdag of dog nachts den steeds gesloten ingang tol zijn woning Niemand, zelfs niet de ajutante di camera^ slaapt in de onmiddellijke nabijheid van den Paus. De kamerdienaar heeft wel een kamer,,' op dezelfde verdiepingi maar zoo ver van dier' des Pausen verwijderd, dat deze hem niet eens van zijn kamer uit zou kunnen roepen Dc vertrekken der geheime secretarissen heb ben geen onmiddellijke verbinding mol de pau« sol ijk e vertrekken-. Er hcerscht daar een kloos terlijke stilte. Ver van het geruisch der wereld er. der monschen trekt d© Paus van zijn ven-, moeiend© dagtaak zich daar terug. Met dezen eenvoud stemt ook de bescheiden* •heid in de keuze van het dienstpersoneel over* ©en. Gelijk reeds gemeld, zijn voor de persoon-* lijkc bediening van den Paus bestemd: de aju tante di camera en de zoogenaamde scopalora séfcreto. De eerste, signor Malvestiti, was een| vertrouwensman van wijlen kardinaal Ferrarif en werd na diens dood door zijn opvolger, kar dinaal Ratrti, in dienst gehouden. Toen laatst genoemde tot Paus gekozen was, liet hij hen* dadelijk naar Romo komen. De ajnlanle di camera, die bet slaapver trek des Pausen in orde heeft te houden enl hem aan tafel bedient geniet op grond van deze bevoorrecht© positie de grootste achting bij het heele overige personeel van het Valicaan. Als de kamerdienaar den Paus bij het ver richten van zijn hooge functies vergezelt,- dTangt hij het Spaansclie cosluum, overeen komend met dat, hetwelk de leden van de edelwacht dragen, maar zonder dëgen. In ge wone omstandigheden is hij in rok. zooals del' bedienden in deftigen huize. Dc scopaitoro segreto, die 's Pausen kamers schoonhoudt, draagt bij plechtige gelegenheden» een donker violet buis, kniebroek en gesp- schocnen. Zijn taak is het dan, voor den H.- Vader den roode® mantel en den rooden met goud geborduurde hoed in gereedheid te hou- d©D In huis draagt hij een eenvoudig van boven toegeknoopt buis Do kok, d'io altijd onzichtbaar blijft, is dó eenige persoon in bot Vaticaan, die geen unw förm bij d© ceremoniën draagt. De in de-par terre gelegen keuken is met de derde verdie* ping door een spijslift verbonden. Het middag- en avondeten van den Paus, a'isook dat der secretarissen, is zeer beschei den. Niemand van het personeel, behalve de ajutante di camera, ontvangt eten uit de pau selijke keuken Wie wel hot dagelijksch menu voor den» pauselijke® disch samenstelt? Dit behoort o. a. tot de taak van signora' Linda, het oude factotum der familie Ratti te Milaan, waar ze meer dan veertig jaar de' moeder van den iegenwoordigen Paus in de huishouding geholpen heeft. Zij werd door 's Pausen moeder als wees aangenomen, nadat li ze in een klooster was opgevoed en stond haar meesteres tot i® haar laatste dagen terzijde. Zij volgde den geleerden bibliothecaris in? diens bescheiden woning in de Ancibros'!anp_en later naar Rome, toen hij aan de Vaticaansche bibliotheek was aangesteld. Mgr Ratti had daar een gemeenschappelijke huishouding met zijn moeder en toen deze stierf, was hrt signora Linda, in wier armen de oude wouw dot laatsten adem uitblies, toen mgr Ratti a's de nieuwe nuntius in Polen te Warschau ver toefde. Daarna nam de 'oude getrouwe Laar intrek: in een klooster te Milaan, totdat kardmaal - Ratti haar tot huishoudster in zijn aarlslris- st-hoppelijke residentie aanstelde. Toen tere slotte de verkiezing van kardinaal Ratti lot Paus volgde, wilde signora Linda weer naar het klooster terugkeoren, doch kreeg van mgr. Confalonieri aanzegging, dat zij ook naai" Rome kon vertrekksh. waar zij als gardero- bière dee Pause® werd aangesteld. De meer dan 60 jaar oude vrouw die nogl heel flink is, heeft tot taak. het linnengoed en de overige kleeding van den Paus in orde te houden evenals die van de beide geheime secretarissen. Ook de sleutels van ctens- en provisiekaste® bevinden zich hij haar in ver- zekerde bewaring. Zij contro'eert de keuken- rekeningen en ziet mauwlet'.end toe. dat en zonder verkwisting, „echt burgerlijk" word® gekookt -X- reis naar Königgratz en Sadoa, het be kende slagveld van 1866, waar Moltke de Oostenrijkers onder Benedeck voorgoed en bloedig uiteen joeg. De reis daarheen is naet buitengewoon interessanteerst op het verdere traject vaai dezen tocht naar Breslau, eigenlijk eerst dan, wanneer men de grenzen van Bohemen uiterst dic-ht genaderd is, neemt het interesse in dit landschap toe. Daarbij komt, dat het, spoorwezen in Bohemen. al mag er geen kwaad van worden gezegd, zach evenmin als andere reisonderdeelen onderscheidt door geweldig veel comfort. Integendeel, de wagens, vermoedelijk oude Oostenrijk> sche wagens, zijn weinig gemakkelijk en veelal weinig zindelijkde brandstof die men stookt, laat een vuiligheid na., die aan Indië gelijk is en daar onmiddellijk toe vlucht doet nemen tot stofjassen. De trei nen zijn bovendien niet prettig ingericht, al is heb aantal plaatsen, dat me-n in elke coupé heeft-, kleiner dan bij ons of in Bel gië en Frankrijk. Een zelfde gemis aan oomfort treft men in de hotels, die, mei uitzondering va-n de luxeuse badplaatsen, degelijk en goed zijn, goed eten geven, maar b.v. missen eene prettige* eetzaal, een prettige hall, aangenaa-m aangekleed© kame.rs. kortom al datgene wat de ver wende reiziger van den tegenwoordigen tijd nu eenmaal wenscht in een eerste klasse, hotel. Nu moet men niet vergeten, dat Boliemen nog een heel jonge Staat is en dat men, om met de woorden van Be nes te spreken, het een paar jaar den tijd' moet geven om zich te ontwikkelen. Wel licht is dit ook met al het comfortabele van het reizen het geval en zal dit over enkele jaren heel anders zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4