HUNTLEY PALMERS ..NURSERY" Let vooral op onze aanbieding ir De Dnüergetesker.de bericht hiermede, dat hij zich oevestigd heeft als KASSIER £8 CÖÜISSIGiAIR IN EFFECTEN AardappeSenhartdel, belang van do. boonion vereenigbaór is; anders toch zou de beplanting geschaad of misvormd worden. Onder d?zc omstandigheden geven B. en W. den Rood. overeenkomstig het go- voelen van ae Commissie van Fabricage, in overweging, op liet verzoek van R. Flu c. 8. lol bet. vellen van do boonien aan den huizenkant van den Willen Singel tusschen de Groenhovenstraten, niet in te gaan. 1 Jaarwedden onderwijzers. Bij B. en W. zijn ingekomen een 10-lal aanvragen van besturen van de in deze ge mcenle gevestigde bijzondere scholen voor lager uitgebreid lager en meer uit gebreid lager onderwijs, om toekenning, over 'liet jaar 1920, van de vergoeding be doeld in art. 59 decies der wet tot regeling van bel lager onderwijs 1978, n.l. de ver goeding uit de gemeentekas van de jaar wedden van aan bijzondere scholen ver bonden onderwijzers boven het aantal, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de besturen worden vergoed (de z.g.n boventallige onderwijzers'! Ingevolge de desbetreffende uitvoe ringsvoorschriften zendt liet schoolbe stuur, dat op de vorenbedoelde gemeente lijke vergoeding aanspraak maakt, in de maand Januari na afloop van liet jaar. waarover de vergoeding wordt gevraagd, een verzoek aan het Gemeentebestuur in. onder overlegging van de in die maand aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ingezonden aanvraag betreffende de Rijksvergoeding over dat jaar. Binnen een maand na ontvangst der beslissing van den Minister op die aan vrage zendt liet schoolbestuur een af schrift. dier beslissing aan hot Gemeente bestuur met opgave van de namen der on öerwijzers, voor wie aanspraak wordt ge maakt op de gemeentelijke vergoedingen van het bedrag dier vergoeding. Na ont vangst van deze opgaaf beslist de Ge meenteraad op het verzoek om vergoe ding uit de gemëenfekas en deelt zijn be sluit mede aan bet belanghebbend school bestuur. Evenals over 1919 hebben B. en W. ook over 1920 een slaat opgemaakt, waaruit blijkt hoeveel boventallige onderwijzers gemiddeld op de openbare scholen voor gewoon lager en meer uitgibreid lager on derwijs gedurende het jaar 1920 zijn werk zaam geweest. Dezen staat als maatstaf nemende voor de berekening van het aantal boventallige leerkrachten, dat voor rekening vau de gemeente aan bijzondere te-holen over 1920 Verbonden kon zijn, meenen B. en W dat de door de besturen gevraagde ver goedingen, behoudens een kleine rectifi catie in de berekening van sommige be dragen, zonder bezwaar kunnen worden ui [gekeerd. Op grond van een en ander geven zij den Raad in overweging aan de besturen der bijzondere scholen, voor het. jaar J920, eene vergoeding krachtens artikel 59 de cies der wet op het lager onderwijs 1879 uit de gemeentekas te verleenen ten be drage van ce som in de betrekkelijke ko lom van den hieronder afgedrukten staat voor ieder uitgetrokken: Gesticht „de Voorzienigheid", Hooge- woerd 57, f 425. Vereeniging tot instandhouding der bij. zondere school voor M.U.L.O. aan het Noordeinde 38. ƒ6400. Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor Lager- en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs op Gerefor meerden grondslag, Hoog). Iverkgracht 20a ƒ1675; Heeren&ingel 28 f 771.52. Vereeniging voor Christelijk Onderwijs ten behoeve van on_ en minvermogenden te Leiden, Pasleurstraat 2b ƒ3600; Pioters kerkgracht 9 ƒ2157.36. Gesticht „de Voorzienigheid", Hooge- woerd 57 ƒ683.33. Bestuur der Roomsch Kath. Par. Jon gensscholen Rapenburg 48: ƒ4772.49; Peli kaanstraat 20: 16-11.66; Haarlemmer straat 210: ƒ2411.10. Te zamen ƒ24537.46. De zakelijke belasting op het bedrijf. Tot hun leedwezen kunnen B. en W. geen vrijheid vinden den Raad in overwe ging te geven op de verzoeken inzake af schaffing der zakelijke belasting op het bedrijf in te gaan. Gaarne erkennen B. ën W. dat de zakelijke belasting op het be drijf geen ideale belasting is en dat, in dien lot verlaging of afschaffing van be lastingen kan worden overgegaan, deze heffing een der eerste is, om voor ver mindering of afschaffing m aanmerking te komen. Doch hoe iemand, die op de hoogfo is van den financieelen toestand der gemeente en het hooge percentage, hetwelk aan gemeentelijke belasting op het inkojnen moet worden opgebracht, op dit o'ogBflbJik afschaffing van' de zakelijke belasting op he,t bedrijf kan bepleiten, zien B. en W. niet in. Zeer terecht dringt de Kamer van Koophandel er dan ook slechts op aan de desbetreffen de verordening zoo spoedig moge lijk in to trekken. B. en W. zijn volkomen bereid om, indien de financieele toestand der gemeente be ter wordt, te overwegen, in hoeverre 'de' zakelijke belasting op het bedrijf om te beginnen kan worden verminderd. Voor dit jaar is dit echter ten eenenmale on mogelijk. te meer nu het vermenigvuldi- gingscijfer voor het belastingjaar Mei 1922Mei 1923 zoo laag mogelijk is ge steld en dus eene verlaging van de zakelij ke belasting op het bedrijf om van af schaffing nu maar niet te spreken slechts tot een aanzienlijk tekort op de gemeenterekening zou leiden. Wijziging van de heffing in dien geest, dat bij de bedrijven met gemiddeld meer dan 9 arbeiders (de belasting vangt aan bij bedrijven miet tenminste gemiddeld tien arbeiders) voor de eerste 9 arbeiders of voor jeugdige krachten geen belasting verschuldigd zou zijn, zooals in de ad/es sen wordt aangeprezen, is niet mogelijk, aangezien een dergelijke regeling in strijd zou zijn niet artikel 242e der Gemeentewet Ook het leggen van verband tusschen de uitkomsten van het bedrijf en de te be talen belasting heeft hier geen zin, aange zien een belasting met een zakelijk ka rakter natuurlijk geheven wordt los van de gemaakte winst of het geleden verlies, aldus B. en W. Geen tapverbod. Het Leidsch Drankweer Comité beeft verzocht, te besluiten tot invoering van z.g. tapverbod van sterken drank, gelden de van des Zaterdagsmiddags 12 uur tot des Zondags op bet voorgeschreven slui tingsuur, zoomede op den 3den October. Na ampele overweging van de vraag, of vaststelling van een z.g. tapverbod voor deze gemeente in den geest als cioor genoemd Comité aangegeven, gewenscht is, zijn B. en W. tot de overtuiging ge komen, dat hoezeer het tegengaan van drankmisbruik op zichzelf te loven valt en steun verdient tegen de invoering van zulk een tapverbod voor Leiden over wegende bezwaren bestaan. Deze bezwaren zijn deels van practi- schen aard, deels een gevolg van de op vatting, welke de Kroon ten opzichte van het tapverbod is toegedaan. Een voornaam bezwaar van practischen aard is, dat de naleving van een verorde ning, waarbij de verkoop of het toedienen van sterken drank gedurende de bovenge noemde dagen wordt verboden, nooit ten volle is te verzekeren, waardoor het doel, dat men met het verbod wil bereiken, voor een groot deel wordt gemist. Zoo zal een doeltreffende controle uiterst mcei- lijk zijn en zal het constateeren van clan- destienen verkoop van sterken drank vaak op vele moeilijkheden afstuiten. Het behoeft geen betoog, dat juist op dit ge bied een dergelijke, overigens onvermij delijke, leemte een groot bezwaar tegen de betreffende verordening vormt. Doch gesteld al, dat het mogelijk ware de ver ordening ten volle te doen naleven, dan nog zouden hare bepalingen zonder veel moeite kunnen worden ontgaan. Immers een tapverbod van de gemeente Leiden zal den ingezetenen niet kunnen verbie den buiten de gemeente sterken drank te koopen erf te ge-bruiken, en het ligt voor de hand le veronderstellen, dat zij, die zich met een. tapverbod niet kunnen ver- eenigen, zich door het bezoeken van bui len Leiden gelegen inrientingen aan de werking daarvan zullen onttrekken. Zou men het drankgebruik willen beperken, dan behoorde dit daarom naar de mee- ning van B. en W. te geschieden door ëehë Bijt regeling hiel door 'de plaatse lijke wetgevers, ieder naar eigen inzicht. Voegt men bij het bovenstaande de grooto waarschijnlijkheid, dat men, door van te voren drank in te slaan, veelal zal zorgen om op de dagen, waarvoor het tapverbod geldt, toch van sierken drank voorzien te zijn,dan is het duidelijk.dat met een zooda nig verbod het beoogde doel niet zal wor den bereikt, ja dat er verkeerde gevolgen uit zullen kunnen voortkomen, waan'an de nadeden niet mogen worden onder schat. Zoo heeft, de praktijk elders reeds geleerd, dat onder de werking van een .tapverbod gedurende de kermis en feest dagen het., aantal wegens drankmisbruik opgemaakte próce-sscn-verbaal niet roc- menswaard verminderen. Ten slotte achten B. en W. het. uitvaar digen van. een tapverbod voor de Zonda gen en voor feestdagen ook hierom or.gc- Wensclif, omdat daardoor wegens het mis bruik, dat enkele personen dan wellicht van sterken drank maken, cok allen ove rigen ingezetenen op die dagen ieder ge bruik van sterken da-ank elders dan te huis of in sociëteiten, zou worden ont zegd, eene beperking van de vrijheid dei- burgers, welke naar hunne meening ver zou gaan. Naast a'l deze bedenkingen naar het B. en W. voorkomt ïnlusschen reeds van genoegzaam gewicht om van do invoering van een tapverbod te weerhouden staat het bezwaar, dat, aan de nieuwe veroiao- ning vermoedelijk een kort leven zou zijn beschoren, aangezien de Kroon liaar raar alle waarschijnlijkheid in strijd met de wet zou achten en mitsdien op grond van artikel 153 der Gemeentewet vernietigen. De Kroon toch stelt zich, blijkbaar hare beslissingen,, op het. standpunt, dat. wil de Raad van de hem bij art. 7 der Drankwet gegeven bevoegdheid gebruik maken, dit alleen geoorloofd is ten opzichte van die. dagen, waarop misbruik van steikcn drank is te vrcezen. Voor zooveel het verzoek van liet Leidsch Drankweer-Comité-betreft het in voeren van een tapverbod voor den 3den October, meenen B. en W. hier met enkele woorden te kunnen volstaan. Het is den Raad toch bekend, dat de verordening op vergunnings- en vcrlofslocaideiten er. lo gementen in de artikelen 5, 6 en 7 aan den Burgemeester de bevoegdheid geeft om, indien bij buitengewone pmstanJighe den drankmisbruik en dientengevolge or de verstoring is te duchten, de noodigc maatregelen te nemen. In voorkomende gevallen zou dus. zoo noodig, een overma tig gebruik van sterken drank op 3 Celo ber. gepaard met inbreuk op de openbare orde, kunnen worden tegengegaan. Prof. de Josselin de Jong. De nieuwe hoogleer a-ar in de algemeene volkenkunde aan de Leidsohe "Universi teit, dr. Jam Petrus Benjamin de Josselin de Jong. conservator aan het Kijks Ethno grapbisch Museum alhier, werd 13 Maart 1886 hier ter stede geboren, waar zijn vader leer aar in het Engclsch was aan de H. B. S. voor jongen-s. Hij bezocht het Leidsche Gymnasium en werd in 1904 aan de Universiteit alhier als student in de Nederland sche letteren ingeschreven. In 1910 legde hij met gunstig gevolg het doc- toraal-examen af en maakte daarna twee studiereizen naar Amerika- om de India nentalen te bestudeeren. De eerste reis maa-k-te. hij tezamen met prof. Ublenbeck. Als resultaat van deze studiereizen ver schenen van zijn ha-nd „Original Ojibwe Texts" in het Gaesoler Archiv en „Black- foot Texts" in de verhandelingen van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen. In 1911 werd hij benoemd tof- conserva tor van de afdeelimgen Amerika. Afrika- en Australië van 't Rijks Ethnographisch Mu seum. In den loop der jaren zijn verschillende pubHca-tiën en geschriften van zijn hand verschenen o a. The Procolumbian and Early Postcolumbian Population of Aruba, Curasao and Boneira, in het Intern. Ar- ohiv fiir Ethnographie (welk werk nog niet is voltooid) alsmede verschillende tijdschrift artikelen in Onze Eeuw, he,t Intern. Ar chiv für Ethnographie, de West-Indische Gids enz. Prof. de Josselin de Jong zal het. ambt va® conservator te zamen met dat. van hoögleeraar blijven In het najaar gaat de nieuwe hooglce- raar tezamen met d-r. Hatt van hot Na tionaal Museum te Kopenhagen en Me vrouw Hatt een archeologische expeditie ondernemen in de Antillen, waarvan hij in den loop van Juli 1923 denkt terug te keeren. SPORT. PAARDEN. De draverijen te Leidschendam. De harddraver ij-v er eeniging „Ons Ge noegen" te LeidschendamVeur had to gen gisteren weder harddraverijen uitge schreven, des morgens voor paarden van ingezetenen, des middags voor geregis treerde paarden (aangespaainen). Voor de draverijen in den ochtend had den 8 deelnemers ingeschreven, zeven er van walen opgekomen, waarvoor zes prij zen waren beschikbaar gestold, bestaan de uit kunstvoorwerpen ter waarde van 40, 20, 10, en 5 en troostprijzen van 10 en 5. De uitslag was als volgt le pr. Madam, eig. S. v. Dam (afst. 325 M.)2e pr. Loulou, eig. C. de Mooij, (afst. 235 M.) 3e pr. Bobby, eig. A. B. Beukers (a-fst. 300 M.)4e pr. Calharina, eig. A. H. v. d. Akker (afstand 300 M.)le troost prijs Mika-, eig. M. Hijdra (afst- 310 M.) 2e. Nelly, eig. J. v. Rijswijk (afst. 300 M). De handica p-d r a v e r ij. Voor deze draverij waren ingeschreven: „Lady Chimes", eig. stal Dolex, Den Haag, ber. D. Pronk, „Leopold M.", eig. C. J. v. Cassel, Voorburg, ber.-eig., „Ka-tharina H", eig. A. Wassenaar, Zoetermecr, ber. J. G. de Boer, „Little T", eig. D. Teske, Leiderdorp, ber. P. P. de Jong, „Fini", eig. J. A. Ringeling, A'cl am, ber. J. Sijthof, „Madam", eig. S. v. Dam, Stornpwijk, ber. N. v. Leeuwen, „Kenneth", eig. stal Dolex Den Haag, ber. D. Pronk, „Chique", eig. C. J. v. Cassel, Voorburg, ber. eig., „Ca therine Spier" eig. G. J. Heldeymans, Den Haag, ber. J. E. de Boer, „Fendel", eig. v. d. Graaf, Den Haag, ber. N. v. Leeu wen, „Lady Wilwel", eig. stal Duin en Dal, Den Haag, ber. A. Commijs. „Edel A", eig. Th. Schreuder, Watergang, ber. eig, en „Esther M", eig. stal Duinen Dal, Den Haag, ber. A. Commijs. Niet opgekomen waren Fini en Ede-1 A. De heer P. Oly, Den Haag, was handi- capper, starter was de heer A. H. v. d. Akker Johz. Te even 2 uur verschijnen Lady Chimes en Leopold M. aan den start- De eerste heeft 345 M„ de tweede 300 M. te loopcu, zoodat er in het begin wel eenige' span ning heersebte, doch Lady Chimes weet zich eerste te plaatsen. Ook in de tweede ronde, behoudt Lady C. de overhand op Leop. M. en i6 het eerste door de finish. Hetzelfde resultaat hadden dc twee courses tusschen Katharina H. en Little T. Beiden hadden 310 M. af to leggen, doch Little T. van veel geringer grootte dan Ka tharina kon met- zijnkleine irippasjes geen meerderheid behalen, hoewel het paard best. liep. Als Madam dan twee ritten alleen ge maakt. heeft, komen Kenneth en Chique te genover elkaar, de eerste met 325 M., de tweede met 300 M. De eerste rit won Ohique, de tweede verloor hij echter. Catherine Spier wist op 325 M. twee maal Fendel te slaan op 310 M. en Lady Wilwel en Esther M. maken beide twee alleenritten. Kenneth moet hierna nog een rit over- loopen togen Chique en ook hier komt hij als eerste aan. Dan wordt er eerst gekampt om de troostprijzen tusschen Leojdold M„ Litlle T., Chique en Fendel. Leopold M. wordt tweemaal geslagen door Little T„ Chique eenmaal door Fen del, doch wint dan achtereenvolgens twee ritten. In de twee volgende ritten om den eer sten en tweeden troostprijs weet Ohique beide keeren nummer één te eindigen. Hierna bleven over voor de prijzen: La dy Chimes, Katharina H., Madam, Ken neth, Catherine Spier, Lady Wilwel en Esther M. In dc eerste ronde slaat Lady Chimes Esther M„ Katheriaia H. op zijn beurt Madam en Kenneth doet hetzelfde met Catherine Spier, terwijl Lady Wilwel een aloe n.rit maakt- De tweede ron de heeft juist- den zelfden uitslag, zoodat Madam en Esther M. niet voor prijzen itf aanmerking komen. Lady Chimes, die voortdurend goed liep, sloeg hierna Lady Wilwel. doch in de vol gende ronde was liet resultaat juist anders, doch dc derde rit bracht de zege weer aan Lady Chimes. Kenneth won in twee ronden van Ka tharina H„ zoodat. om den derden en den vierden prijs gekampt moest worden tusschen Lady Wilwel en Katherina H. Deze won in de eerste rib van Lady Wil- wil doch in de tweede rit verloor hij weer, maar de derde rit plaatste hem no. 3, zijn tegenpartij No. 4. In twee. ritten was nu de strijd om den eerst on en tweeden prijs beslecht. Beide keeren won Lady Chimes van Kenneth. De volledige uitslag is dus le prijs Lady Chimes 3002e prijs Kenneth 100, 3e pr. Katharina „H. 50 en 4e pr. Lady Wilwel 25. le Troostprijs Chique 40, 2e troostpr. Little T. 20. De belangstelling in den ochtend wa-s vrijwel bevredigend, des middags echter waren er vrijwel alleen bookmakers. De tijd voor deze draverijen leek ons dan ook minder geschikt. Alles toch in het boe renbedrijf is druk in de werkzaamheden en slechts een enkele kon het er van nemen. Bovendien was do entree vrijwel hoog. Misschien is de ondervinding voor het be stuur ook hier de beste leermeesteres. Stoomvaartberichten. STV. MIJ. NEDERLAND. GROTIUS, uiir., vertr. 10 Juli v. Suez. KANGEAN, thuisr., vertr. 11 Juli van Bilbao. SALABANGKA, thuisr., arr. 11 Juli te Suez. KON. NED. STB. MIJ. AGAMEMNON vertr. 11 Juli van Gi braltar. EUTERPE arr. 11 Juli te Bordeaux. TELLUS vertr. 10 Juli v. Ca-rthagena. KON. WEST-I ND. MAILD. HERMES arr. 12 Juli te Amsterdam. HOLLAND AMERIKA LIJN. MOERDIJK vertr. 10 Juli van San' Francisco. RIJNDAM vertr. 12 Juli v. Rotterdam. HOLLAND OOST-AZIE LIJN. GEMMA vertr. 12 Juli v. Bremen. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. DRECHTERLAND vertr. 10 Juli van Monrovia IJSELSTR.ÖÖM arr. 12 Juli te Amst. RCTTERDAMSCHF. LLOYD. CEYLON, thuisr., arr. 11 Juli ts Suez. JACATRA vertr. 8 Juli v., Singapore. STOOM V MIJ. OCEAAN SARPEDON vertr. 10 Juli v. Medan. Burgerlijke Stand, LEIDEN. 11 Juli. Geboren Maria d. van H. Starre en A. C. Pardon Joeoba Wilkéhhina d. van W. J. Wassenburg en W. v. d. Doemaart -Comolla z. van G. Rueman en J. v. d. Kaay HridrikiïS' Vineenliue z. van A. Piket eu M. H ue Haas Hendrik z. van H. Schouten en W. F. S. v.- Wocren Alfonsa Theodora d. van P. A. R. Kleijn en H. F. van Rijk Adriamt:<\ j van J. Bij en H. A. Stol Bastiaan z. van S. Weeda en M. Onderwater Cornells Jozef z. vaa F. Turk en J. Bax. Overleden: P. Gadri wedr. 84 j. 12 Juli. Geboren Maria d. van L. v. d. Nieuwen* dijk en W. F. v. d. Linden Willem Lourena z. van L. Zitman en J. C. Nieuwcnhuizen - Cornelis z. van H. Slegtenhorst en J. M. Strijk Cornelia d. van H. Beekman en A. Fokking Adrianue z. van P. Braamzeel en E. v. Eos-t malen. Ondertrouwd: J. C. Kamerling jm. 24 j. on J. S. SosEon jd. 23 j. J. H. R Rippe jm. 32 j. en A. M. A. Dingjan jd. 30 j. Gehuwd: G. Brugman jm. en C. Bavelaar jd. 0. Klomp jm. cn M. Devilee jd. A. V. Bergman jm. en F.Tisseur jd. P. Eniet jm. en F. de Laaf jd. H. D. Beerink jm. en C. C. Mulder jd. J. Rijsclam jm. en J. v. d. Meer jd. J. Azior jm. eu J. M. C van der Hoes jd. G. Brands jm. cn J. C. Otgaar jd. P. Piket jm. en J. Veldhuijzen jd. W. J. H. Timan jm. en A. H. ropeschaar jd. Overleden: G. Plasmeijer z. 55 j. (voor eik et; leeftijd). 7215 Ziet onze specials Etalages. te ALPHEN AAN DEN RIJN. Voorloopig Adres: Stationsstraat 34, Teieph. 16! 7220 BEE&. KNAAPEN. KORTE BSARE TELEFOON 932 Aan dagprijzen, welke dagelijks lager worden^ kunnen wij aanbevelen 7217 Zand- era Klelsardappeieet, vroege soort. Kwaliteit is van het beste wat er is te bekomen. S. P. ISRAEL. ïiüfyunuüi Bondsrijvrieihersteller - Tel. 1215 lOOO GLPLöEiNI BELOON1NG die een rijwiel kan aanwrijven, dat lichter loopt, eleganter Es of goedkooper in aanschaffing en geferusk dan een „!ÏIEBvyRIU5"-Rtrts.'iel RUIME KEUZE IN ALLE MODELLEN EN PRIJZEN. REPARATIE-INRICHTING wan alle soorten en merken RIJWIELEN Groote voorraad in Banden en Onderdeelsn - Agent Simplex- sn Sisrcurius-üiiwielen PIETERSKERKGRACHT 2 (Hoekhuis) AdverSeerers doet verkoopetr. De beste Beschuit voor kinderen en voor zieken Gemakkelijk te bereiden met Kokende melk cf water.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4