'c v Gedsdicnsi-EOinoIogic. o eerde Week voor Godsdicnsl-Ethr.o- legie zal onder leiding van den bekenden Pater Wilh. Schmidt S.V.D., dit jaar van 6 tot 14 Sept., to Tilburg worden gehou den. Deze weck, voor godsdiensthistorici, ethnologcn en missiologen van even groot belang, werd als Semaine d'Ethnologie Religiose in 1912 en 1913 te Leuven ge houden en daarna tengevolge van den ©orb»g gestaakt. Intrekking van Intrekking. XSti genreen te-ra-ad van Engwirden be sloot destijds tot invoering van een Tap- veo-bod van Zaterdagmiddag 12 tot Maan dagmorgens 8 uur, die van Scboterland enkel dee Zondags. Te Heerenveen mocht dus in het eene café Zaterdagsmiddags sterke drank getapt worden, in het andere niet. Op verzoek der Engwirdeir caféhouders werd voor een paar weken het tapverbod op Zaterdagmiddag ingetrokken. Nu vraagt het Draak we er comité in die ge meente aan den raad die intrekking weer in te trekken, aldus vertelt/ het „Hbld". H. Th. Hoogveld t In den afgeloopeir nacht is te Wehl (G.) plotseling overleden de heer H. Th. Hoogveld, burgemeester dier gemeente en lid der Prov. Stalen van Gelderland De overledene was Tooral in R.-IL Landbouwkringen een zeer ge ziene persoonlijkheid. Zoo was hij hoofdbe stuurslid van den Aartsdioceranen Boeren- en Tuindersbond en directeur van een onderlinge Zi ek t everzeker i ngs-M ij. Zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in den loop vam 1921, heeft hij niet aangenomen. Een herinnering. Morgen, 14 Juli. zullen 1300 jaran zijn ver- ïoopen sedert de bekende vlucht plaate vond van Mohamed van Mecca naar Medina en naar welke vlucht de Mokamedanen hunne jaartel ling, de Hedschrah of HegiTa genoemd, hebben ingericht. Ook uit een ander geschiedkundige gebeurte nis is 14 Juli merkwaardig. Op dien datum tooh had de bestorming plaats in 1789 tijdens de Fransene revolutie, van de beruchte gevange nis de Bastille te Parijs. De burgemeester van Rotterdam, de heer Zimmerman, scheidsrechter in West-HongaaT- eche aangelegenheden, ie to Boedapest aange komen en heeft de Hongaarsche rogeering de Oostenrijksche eischen medegedeeld. Gemengde Berichten. Ontsporing. Van den sneltrein welke vanmorgen te 9 uur 56 min uit Leiden naar Amsterdam is ver trokken, is bij Vogelenzang 't eerste personen rijtuig ontspoord tengevolge van een defect aan bet rijtuig. Dientengevolge had het treinverkeer a de richting Amsterdam ongeveer •n uur vertraging. Persoonlijke ongelukken 'den niet plaats. .and- en Tuinbouw. Aardbeien. schrijft uit Beverwijk aan het „Hbld.": aanvoer van aardbeien blijft zeer gering, •n op de betere gronden ie de teelt nog .nd geweest, door de hooge prijzen, die te ken zijn, maar uit Heemskerk, Limmen, ■a ut poort blijft de aanvoer ver ten achter bij dien van verleden jaar. Men rekent er al op, dat de export veilingen, bij gebrek aan voldoenden aanvoer, reeds in de volgende week zullen eindigen Gemiddeld was deze week weer 65 cent per Kg. te maken, zoo- dat dit althans nog een meevaller voor de tuin ders is. Dat deze hooge prijzen nog te maken zijn. is mede te danken aan den export naar Engeland, naar welk land groote hoeveelheden aardbeien verscheept worden. Zonder dezen ex port. welke vroeger vrijwel uitsluitend naar Duitschland gericht was, zou het er voor de tuinders nog veel slechter uitzien Toch zal het voor velen spannen en ziet menigeen met zorg den komenden witter tegemoet. SPORT. WATERPOLO. Het 2e zevental der Leidsche Zwemclub won gisteren een in Den Haag tegen de Residentie- Sportvcreeniging gespeelden polo-wedstrijd na verlenging met 2—1. Uit de Omgeving. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ongeval. Op de sloom vruchtensapfabriek van de firma W. Vartisseau kreeg gisteren de werkman v. d. Z., de heetcn inhoud van een vait bessensap over de beenen, waardoor hij zooda nige brandwonden bekwam dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Muziek. Woensdagavond gaf de Harmonie tot groote tevredenheid van alle muziekliefheb bers (sters) nog eens een concert in de muziek tent bij ,,de Roskam". Bloemenhonde!. Het is de laatste dagen in den bloemenhandel al even treurig gesteld als ir don hjftidel in tuinbouwproducten. In tegen stelling met andere jaren als de prijzen soms tot 't belachelijke daalden in de maand Aug., is deze val reeds nu in de maand Juli al inge treden. Verschillende soorten bloemen hebben gewoonweg geen waarde en loopen op de bloe menveilingen tot 5 a 8 cent per 100. Begrijpe lijk dat er een allesbehalve pleizierige geest heerscht onder de kweekers. En nu hebben we nog geen warm weer gehad. Als zulks het ge val zijn zou zijn de bloemen heslist onverkoop baar. Vernieuwing. In vroeger gehondc-n raads- zH'.mg werd besloten enkele straten in de ge meente te vernieuwen. Hieronder behoorde ook liet ..Overrijn" v.'.naf de trambrug tot ophaal brug. Met de vernieuwing van dezen straatweg ie men thans begonnen en zal alzoo de entree Tan ons dorp er behoorlijker gaan, uitzien.- WajOit werkelijk het was daay noodig. NOGRDWIJK AAN ZEE. Verdrenken. Weer heeft een tragisch on geval alhier plaats gevonden aan het Zuidcr- strand. Gisterenmiddag te ongeveer drie uur, begaven zich drie kelluers van het Reiubrandt- Hotel te water om zich te baden. De hecrcn vermaakten zich met waterpolo, wat in zee zeer gevaarlijk is, das*:^r.en dan al te zeer op het spel en niet op eigen veiligheid let. Zoo ge beurde ook hier; één der heer en begaf zich te ver in zee met het noodlottig gevolg dat hij door de sterke trekking niet meer naar het strand terug kon zwemmen. Op zijn hulpgeroep kwam een zijner vrienden toesnellen doch deze kon hein reeds niet meer vinden. De beer G. v. d. Voet was juist op het strand aanwezig om te gaan baden en repte zich zoo vlug mogelijk, doch ook hij kon den drenkeling niet opsporen. De twee badmannen van het zuiderbad P. Barn- hcorn en D. van Duin zijn toe® met hun boot, waarin zich ook de heer J. de Groot Ez. be vond, naar de plaats des onheils geroeid, doch zonder gunstig resultaat. Daarna werden nog pogingen aangewend met de boot van Huis ter Duin, die, bemand met de heeren Admiraal, J. Tan Konijnenburg, C. van der Wiel en C. van der Luit, eenigen tijd op de plaats des onheil6 verbleef, doch ook zonder resultaat. Door Dr. C. H. Hermanides waren intusschen vanuit het Rerobrandl-Hotel de leden van de reddingsbri gade opgebold, wat door een bijzondere gunstige «chi&king met het postkantoor spoedig was ge beurd. Alles was spoedig present met hulpmid delen zooals zuurstofapparaat enz Ook Dr. Goenraads Nederveen en de Inspecteur van po litie waren spoedig aanwezig. De heeren Jan van Kan, D. Barnhoorn en Waasdorp zijn te naard gaan dreggen doch ook zonder resultaat. De verdronkene was een Duitscher M. E., 24 jaar oud ©n geboren in Kxieziiigo bij Wurtemburg. Wanneer zal men in zee nu toch eens voor zichtiger worden? De Commissaris heeft aan de naastbijgelegen kustplaatsen bericht gezonden met het oog op het aanspoelen van hot lijk. Oranj evereen iging. Gieterenavond verga derde in Hotel Centraal 'e avonds te acht uur bovengenoemde vereoniging. De Voorzitter, de heor H do Boer, was verhinderd. De beer A. v. d Berg opende deze eleoht bezochte vergade ring met een welkom en zeide ondanks de slech te opkomst met het programma te zullen door gaan; anders wordt het weer te laat. Gezien de slechte opkomst stelde een der leden voor, nog niet tot het vaststellen van feestelijkheden over te gaan. De vergadering was juist van tegenover gestelde meening. Vooxloopig werd het volgende besloten: Half tien muzikale wandeling door het dorp met de kinderen, die hierna getrac- teerd zullen worden. Voor muziek kan nu bij tijds worden zorg godragen. Te half twee des middags ringrijden. Aanbeveling zal het verdie nen het rijtuig te versieren terwijl minstens één van de twee oen inwoner van Noordwijk aan Zee moet zijn. De regeling van Let ringrijden zal dit jaar gemakkelijker worden gemaakt. Te half vijf volksspelen op het strand voor jongens en meisjes Dit moet nog nader worden uitge werkt. Na afloop rit reiken van de prijzen bij don heer Peeperkcrn. 'e Avonds te acht uur muziek op de Boulevard on vuurwerk. Aangaande de kindertraotatie werden door den heer Van Rooijen zeer voordeelige aanbiedingen gedaan. Hierna werd een begroo- tang opgemaakt. Gevraagd werd of er toot srtraatversiering kon worden gezorgd. Aan dit punt zal de aandacht worden geschonken. Van uit de vergadering werd nog de opmerking ge maakt dat de voorzitter na de oprichting van de O. V. niet meer is aanwezig geweest en men meende hieruit af te mogen leiden dat de zaak hem niet interesseert en dat hiermede bij een o. v. bestuursverkiezing rekening gohouden dient te worden Het aantal leden is 43. Pro paganda zal worden gemaakt om bet ledental te vergrooten. Tevens zal er voor reglementen ge zorgd worden. Hierna kloot de waarn. voorzitter de vergadering. WASSENAAR. Aanbesteding Politiebureau. Bij de heden gehouden aanhestodi-ng van het beuwen van het Politiebureau met twee bovenwoningen, fcrandspujitgarage met droogtoren en lijkenhuis werd ingeschreven als hieronder veTmeld. De gunning werd aangehouden. L. Castelijn te 's-Gravenhage voor ƒ80000. A J. Krijnen te 's-Gravenhage voor 7999. Brink en Tiemenso to Wagoning en voor 74977.J. W. Matthijs te Utrecht voor 74967.H v d. Helm te Wassenaar voor 73900.j. B. Veen te 's-Gravenhage voor 71300.H. Boel te Voorburg voor 69969.Th. Remmerswaal te Wassenaar toot 69960.A. Haepers te Wassenaar voor 69589.A J. van Kleef te '6-Graven- hage voor 68600.C. Boel te Voorburg voor 67950.Gebr. Havelaar te 's-Graven hage voor 67923.A. Manders en BruyeTS te Rotterdam voor 67790.Bleijenberg en Schenk te Rotterdam voor 65490.W. Bout kan te Wassenaar voor 63533.'t Hart te Leiden voor 63520.H J. van den Berg te Leidscliéndam voor 68380.P C. Kroyen en Dijkmans te Haarlem voor 61693.L. Vingerling te Wassenaar voor 60850.W. F. Marcolis en H. C. Heemskerk te Leiden voor 58328. Academienieuws. LEIDEN. De Geneeskundige Staafs- oomnxissie bevorderde beden tot arte de heeren H. F.. Gtreidanue te Haarlem en A. de Vries te Den Haag. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. (Vervolg van 2e blad.) Plaatselijke belasting voor het inkomen. Ged, Staten deelen eenige bezwaren mede aangaande de desbetreffende verordening van 9 Mei 1921. Zij willen het maximum vermenigvuldigings- cijfer niet bepaald zien op 1.5, doch op 1.25. Hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar. Voorts mcenen zij dat ook de zuivere inkomens van 700 tot J 800 van ongehuwden onder de verordening moeten vallen. Hoewel B en W. daarvan niet do noodzakelijkheid inzien, stellen zij tooh voor aan den geuiten wensch te voldoen Gymnasium. Daar het Gymnasium geen ruimte biedt, om onderwijs te geven in scheikunde en teek enen (zooals bij de wet vereischt) s!. :i B. cn W. voor over to gaan tot een verbouwing, waarvan zij de kosten echatten op 91,000. Landbouwverleven. B. en W. stellen voor, den tijd voor de krach tens de Leerplichtwet voorgeschreven laDdbouw- verloven, te zamen uitmakende hoogstens vier weken, te stellc-n in de 2de helft van Juni en in de 2de en 3de week van October. De Huurcommissie. Daar de Huurcoramissie met 1 October het perceel in de Kloksteeg zal moeten verlaten, heeft zij bij de gemeente m huur gevraagd een tweetal vertrekken van het perceel Breestraat 119 B. en W. stellen voor, aan dat verzoek te voldoen tegen een huurprijs van 50 per maand met inbegrip van vuur en licht. Chr. Korfbalclub „Pernix". B. en W. etélien voor aan de Leddsche Chr. Korfbalclub ,,Pernix" een strook grond aan de Truinstraat (groot 2500 M2.) te verhuren voor- 150,'e jaars. H. B- S. voor meisjes. B. en W. stellen voor de desbetreffende veror dening aldus te wijzigen, dat aan leerlingen van buitengemeenten op gelijken voet toegang zal worden verleend. Voormalige CerJrale Keuken. B. en W. 6tellen voor, om het op den openba ren weg, de Pasteurstraat, geplaatste gedeelte der voormalige Centrale Keuken te verwijderen en het gemeentelijk waschbureau onder te bren gen op een terrein, beboorende bij het Openbaar Slachthuis. De kosten .zullen 3500 bedragen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Bovengenoemde Kamer houdt oen openbare vergadering op Vrijdag 14 Juli 1922, des nm. te 2 uur, in Maison Bruyns, Rapenburg 8, Leiden 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken'. 3. Gunstig antwoord op het adres aan de Ned. Spoorwegen, inzake combinatie der twee vrachtgoedercnstatiojw te Leiden; 4. Gunstig antwoord, op het verzoek inzake regeling van vrachtbrieven bij de Nederiandsche Spoorwegen; 5 Certificaten van oonprorg; 6. Samenwerking der Kamers van Koop- haaidel; 7. Wijziging Zee-Ongevallenwet; 8. Presentiegelden; 9. Invoerverbod van Duitsche sigaren. Van de Kamer van Koophandel te Eind hoven is ingekomen een afschrift van een adre6 gericht aan de Tweede Kamer om uit te vaar digen een invoerverbod van Duitsche sigaren, daar dit het meest doeltreffende middel zou zijn om de werkeloosheid met daaraan verbon den belangrijke uitkeerïngen te bestrijden. Van de Kamer van Koophandel te VGraven- hage een afschrift van een adres gericht aan den Minister van Financiën om tot een betere to passing van art. 32 der Waavdewet te ge raken om zoo de dreigende vernietiging dor sigareninduslrie te voorkomen. Ter nadere oriënteering worden eenige cij fers betreffende den in- en uitvoer van sigaren bijgevoegd. 1913 Totaal Invoer in Nederland K. 20597 1921 606753 1913 Uitvoer uit Nederland 2871882 1920 1669858 Jan. 1921. Import Sigaren 963 Kilo Nov. 1921. 38000 Dec. 1921. 110000 Jan. 1921 133000 133000 Kilo is gelijk 13 inillioen sigaren m n 20 v/h. Ned. gebruik i» arbeid voor 2000 man gedurende 1 jaar. Aantal arbeiders dat schade heeft geleden door: verschil van invoer en export 5000 man. 15 Febr. 1922 waren van de 18769 georgani seerde arbeiders ongeveer de helft werkelooe. 10. Vergoeding Secretaris Kamer van Koop handel te Katwijk. 11. Rondvraag. Dioc. Ver. van Bijz. Onderwijzers. Gistemamiddag kwam onder praesi- dium van. den heer H. G. de Boer uit Noordwijk de afdeeling Leiden en Omstre ken van de Dioc. Ver. van Bijzondere On derwijzers ern Onderwijzeressen bijeen in de bovenzaal van de „Harmonie". De geest-el. adviseur prof. Tb. Seijsener van Warmond, opende met gebed, waar na de voorzitter den bekenden Jezuiet pa ter Ermaim, die straks zal spreken, en de ditmaal zeer talrijke aanwezigen welkom heette. Notulen worden gelezen door den secretaris, den heer A. Vreeburg en de voorzitter doet eenige mededeelingen van hetgeen geschied ie gedurende den tijd na de laatste vergadering. Hij memoreert o.a. naar aanleiding van het ten einde loopen van de jongste 4-jarige regeer periode hetgeen in dien tijd tot stand is gekomen op onderwijs gebied, daarbij hulde brengend aan het ministerie. Even wordt de technische herziening van het Lager Onderwijs aangeroerd en het feit, in herinnering gebracht dat de voorzitter van het Federatiebestuur, de heer F. A. Moerel, tot lid der Tweede Kamer is ge kozen. Aan den trein, die pater Ermann huis- toe zal voeren, wordt de volgorde der agenda opgeofferd, zoodat de pater nu kan aanvangen met zijn causerie, eenige losse gedachten over apologetisohe ontwik keling. Al ons weten begint met het gelooven een kind gelooft zijn onderwijzers. En al onze wetenschap van het bovennatuur lijke is gebaseerd op het gel ooi in de ge openbaarde waarheden. Moet ied ereen al les gelooven? Impliciet ja; expliciet al leen die waarheden, welke hij kent of voorzoover hij ze kent. Wie gelooft in den Christus, gelooft ook impliciet (daarin op gesloten) alles wat Hij geopenbaard heeft, ook al kent hij niet den vollen omvang dezer openbaringen. De eenvoudigen behoeven ons H. Ge loof niet in al zijn finesses te kennen, doch hoe ontwikkelder men is, des te grooter behoort de kennis der Geloofswaarheden te zijn en des te grooter ook het expliciete geloof. De eenie persoon gelooft gemakkelijker -dan de andere, is meer mystiek aangelegd, minder sceptisch van nature dan een an- 'dk?tr. Evenals bij vq!e 'andere neigingen speelt ook bij die godsdienstige geneigd heid de erfelijkheid, zeker een groote rol. Doch men vergete niet, dat ook voor den scepticus de feiten van Christus' god heid b.v. even waar blijven en dat hij zich van de waarheid niet kan afmaken met het Jantje van Leiden: „Het ligt niet in mijn natuur te geloo ven, zooals do anderen." De scepticus heeft een tekort, dat hij moet overwinnen na veel strijdhij heeft te onderzoeken de oorzaken van zijn scepticisme, vooroor- deelen wegnemen en vooral bidden. Br is, vooral tegenwoordig, een duide lijke neiging te bespeuren naar het Ka tholicisme, een neiging die d» overzijde „verroomsohing" noemt. Na een uitweiding over deze „verroom1- ©ching" waarover spr. interessanter citaten van ongeloovig© of andersgeloovige schrij vers aanhaalt, bespreekt pater Ermann de moderne twijfelzucht, den twijfel om to twijfelen. Is twijfelen voor den Katholiek zonde? Eon onvrijwillige twijfel is een bekoring en een bekoring kan nooit zonde zijn. Men Yorsche eerlijk na wat men omtrent het twijfelpunt te gelooven heeft. Och, wan neer men eerst eens goed wist, wat men eigenlijk te gelooven heeft, hoevele twij fels zouden nooit gerezen zijn. Hoe komt het dat een katholiek zijn ge loof verliezen kan? Altijd is de oorzaak daarvan eigen schuld. In vele niet alle gevallen ligt de fout op zedelijk gebied. Het kan ook zijn hoogmoed des geestes, zooals bij de ongelukkige apostaten Renan en Dolliojger, waar het zeer duidelijk is, dat de hoogmoed, het halsstarrig volhou den van eigen meening, ook al staat deze geheel alleen, de oorzaak is geweest van hun diepen val. Het kan ook zijn en dat ie helaas meer dan eens het- geval onder hooge- schoolstudenten dat het gedrag van wetenschappelijk hoogstaande maar onge- loovige mannen den indruk vestigt, dat wetenschap en geloof eigenlijk niet samen gaan. Dit proces gaat meestal gepaard met onvoorzichtigheid op het gebied van lectuur en verwaarloozing van het gebed. Maar de groote factor is het gemis aan voldoende kennis van het geloof, Daarom zorge de meer ontwikkelde speciaal hieT de onderwijzer ervoor, dat hij zijn geloof kent en het kan verdedigen, dat hij kan antwoorden, wanneer tot hem een vraag over geloofszaken wordt gericht. Dat is vooral in onzen tijd geien overbodi ge weelde. Deze causerie, die de grijze Jezuieteiv. pater, frisoh en levendig van geest al® hij is, wist te doorkruide» met vele geestige gezegden, oogstte luid en langdurig ap plaus. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om eenige inlichtingen van hem te vernemen. Deze vragen gaven prof. Seyse- ner, den geestel. adviseur aanleiding zich beschikbaar te stellen om over de to beTde gebrachte onderwerpen van gedachten te wisselen. Na het dankwoord van den Voorzitter aan pater Ermann, bracht de heer Paar de koop or van Leiderdorp, als afgevaar digde naar de Federatie-vergadering te Utrecht daarvan verslag uit. Als data van de vergaderingen in het a.s. winterseizoen werden vastgesteld een Woensdag in het laatst van September en een Zaterdag in den loop van 'December. Medegedeeld werd nog, dat de heer Schouten zich beschikbaar wilde stellen in September eenige lessen te geven over er felijkheid, speciaal toegepast op planten, Van de rondvraag werd door verschil lenden gebruik gemaakt e» nadat den aan wezigen een prettige vacantie toege- wenscht was, werd deze buitengewoon goed .geslaagde vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. N.V. Ned. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen Aan het hedenmiddag aan de vergade ring van aandeelhouders der N.V. Neder iandsche Fabriek van Verduurzaamde Le vensmiddelen voorheen W. Hoogenstraa- ten Go., Leiden—Alkmaar, uitgebrachte jaarverslag, ie het volgende ontleend. In elk opzicht is 1921/22 voor de Ven nootschap een abnormaal jaar geweest. In de eerste plaats was het 't eerste jaar, dat do in October 1929 in werking getre den vijf en veertig urige arbeidsweek, op de groentencampagne drukte. Waar voor elk uur, dat per week na bekomen mach tiging langer dan 45 uur gewerkt werd, overuren betaald moesten worden, was een groote stijging van het hoofd „Ar beidsloon" onvermijdelijk. Niettegenstaan de den noodgedwongen minderen aanmaak bedroeg deze stijging meer dan 11 In de tweede plaats werkte men ender abnormale omstandigheden, doordat de werkzaamheden te Alkmaar, door de groo te uitbreiding der fabriek atdaar, plotse-» ling zeer moesten worden opgevoerd, hetgeen onvermijdelijk met zich bracht het aanstellen van veel nieuw personeel dat nog geheel en al voor dat. werk moest worden opgeleid. Ten slotte had men te kampen met een misoogst, die voornamelijk voor snij_ en spersicboonen, wortelen en andijvie prij zen bracht tot nu toe ongekend, voor een kwaliteit, die verre beneden het gemiddel de bleef. Deze misoogst d nikte des te meer, daar men uitsluitend de beste kwaliteiten verwerkend daardoor loch niet in de-gelegenheid was zooveel aan te maken als voor den verkoop noodig werd geacht. Ter vergelijking van de prijzen voor do hoofdsoorten groenten in het verslagjaar betaald, volgo hier eene opgave van hun ne gemiddelde prijzen in 1921 en in het laatste voor-oorlogspaar 1913. GEMEENTELIJKE AAKK0M0IS1NGÈ 1913 1921 Gulden Gulden asperges per 1000 bos 342.50 621.60 spinazie 4000 K.G. 27.24 55. doperwten 1000 K.G. 89.70 238.70 kropsla 4000 krop 7.44 25.77 snijboonen 1000 K.G. 91.— 378.20 spersieb. w 1000 K.G. 106.90 C47.30 andijvie 1000 struik 9.02 64.73 wortelen 1000 K.G. (ges.) 109 50 713-70 Gemeentelijke Visckvarkooii. De Burgemeester van Leiden brengt te kennis van de ingezetene» dat VrijfVt aan den gemeentelijken Vischwinite Viscbmarikt 18, verkrijgbaar is SCHEL VISCH k 0.12—0.24, SCHOL k 0.2 0.40, SCHAR k 0.16 en TARBOT 0.50 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester leiden, 13 Juli 1922. KATHOLIEKE AGENDA LEIDEN. Donderdag. Tentoonstelling R. K. Vakschoc voor Meisjes, Noordeinde 50, van 2,3 5 en van 79 uur. Zafe. dag. Musenmbezoek voor meisjes, kinderei van leden R K, Volksbond, te 10 Zaterdag. Hortus-bezoek voor leden R. K. Volke bond, door Comm. K. en W. vooi t Volk, te 3 uur. OEGSTGEEST. Maandag R.-K. Voiksboud, Café Kortekaas, te 8 uur. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zondag-?' geopend zijn; P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 13i3. De apotheek van het Ziekenfonds tol Hulp der Menschheid is steeds geopend D ©elir ..I der mee slai lijk' he« Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgei» van 13 Juli 1922, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroligisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand: 76G 5 H&pnrar ia Laagste Barometerstand: 748.0 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 14 Juli: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige rprrpn temperatuur. j-.-*- <j. ..o, unci n<.*1 afgeloepen boekjaar bedraagt ƒ361.973.74}, dus slechts circa ƒ3000.— minder dan over het vorij boekjaar, terwijl het netto-winstcijfer ad. ƒ57.640.56 een bedrag van omrei ƒ36.700.lager is. Waar het seizoen 1922 althans hoofdsoorten, met uitzondering van asper ges en doperwten, door den inmiddels vallen regen een zeer ruimen oogst, doet verwachten, vertrouwen Commissarissen, dat in het thans komende jaar de nieuwe fabriek ten volle aan de gestelde verwach tingen zal beantwoorden, zoodat de betere resultaten van het geconcentreerde be drijf de hoogere afschrijving op fabriek' en industrieele inventaris minsten® zul len compenseeren. Do fabriek is thans geheel gereeu, vol ledig geïnstalleerd en geheol betaald. Ten einde zich rekenschap te geven van de werkelijke waarde van grond, gebouwen, machineriën en installatie, hebben Comm. deze door alleszins bevoegde taxateurs la ten waardeeren; het bedrag waarvoor deze waarden thans op de ballans voorkomen, Week aanzienlijk beneden de taxatie waarde te zijn. Dit vindt zijn verklaring hierin, dat le. alle uit Leiden ovei ge brachte machines voor een zeer gering bedrag in de boeken stonden, 2e de waar de van het gedeelte der fabriek te Alk maar, dat behouden Weef, veel hooger was dan de boekwaarde, 3a het restant' van de post „Diverse belangen" reeds in den loop van liet verslagjaar van de fa briek was afgeboekt Ofschoon de netto-winst aü f57.G4O.50 een grootero uitkeering zoude toelaten, meenen commissarissen toch, in verhand met de mogelijkheid, dat de prijzen lager zullen worden dan zij met recht meenen te mogeti verwachten, te moeten voorstel len van de gemaakte winst een bedrag van 19.473.06 op nieuwe rekening over te boe ken. De balans per 30 April 1922, benevens, de winst- en verliesrekening over het af- geloopen boekjaar werd hierna goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 5 c/o. De aftredende commissaris do heer Mr, J. A. PhiHpse, werd herkozer De balans op 30 April wijst aan een eindcijfer van ƒ1.453.647.87, en de winst en verliesrekening een eindcijfer van 361^73-74}. Dc Jonge Garde. Bovengenoemde politieke propaganda- olub hield gisteravond een vergadering, waarop de belangstelling grooter was dan op de voorgaande bijeenkomsten. De voorzitter, de lieer A. Boekraad, opende de vergadering, heette in 't bij zonder welkom den oud-voerzitter, den heer Molkcnboer, en zeide, dat deze ver gadering was bijeengeroepen naar aan leiding van klachten over de verkiezir.gs- ac-lie. Spr. stelde aan de orde de vraag: Wat j heeft er aan de actie ontbroken en hoe moet in den vervolge de grondslag wezen. I Over deze kwestie werd een discussie gevoerd, waaraan de geestelijke adviseur, j de weleerw. heer Nieuveen v. Dijkuro, en vele aanwezigen deelnamen. Men kwam tot do volgende conclusies: Er moet komen een afzonderlijke afdeeling voor dames en heeren; het be-' j stuur zal in een volgende vergadering af- j I treden, opdat do leden in de gelegenheidl zijn, daarin nieuwe functionarissen brengen. I Van meer dan een zijde, \yerd met na-J]| druk gewezen op de misvatting, dat dej Jonge Garde alleen zou zijn voor jonge- lui. I Wij komen nader op deze vergjWerin&j I terug. f

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2