H. wed. O.; K. K vrouw van C; L S vrouw van A. G, Katwijk aan Zoe, ieder tot 3 of 3 <Iagcu kecktonjö; A. M. wed. M. Katwijk aan Zee; A. do J wed van dor P. Katw ijk aan Zee- 2 of 2 dagen hechtenis; >L. D. vrouw van G. 0. wed). B Katwijk aam Zoe 0,50 of 1 dag hech tenis; G. van der B. vrouw K.; K. IJ1, vrouw S Katwijk aan Zee 1 of J. dag hechten ie; G. Z. Katwijk aan dien Rijn; A. B. aldaar; P. K aldaar 5 of 5 dagen hechtenis; J. K aüdjiar tot 2 maal 2 of 2 maai 2 dagen hechtenis; G. P. S. Oegstgeest 2 maal 3 of 2 maai 3 da gen hechtenis; wegens overtreding van het Frov. reglement op de wateren; J. v. d. M. Noord- wijk; A. van der K. Zoeterwoude; L de H te Spijkenisse; E. B. Leiderdorp; J. M. G de H Voorhout; G. van E. Voorhout; W. van S. Haar lem; P. L. aldaar; K van der A zwervende ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; H. H Noovdwijk 1 of 1 dag hechtenis; D. B. Woerden 2 of 1 dag hechtenis; wegens als bestuurder met een motorrijtuig rijden, zonder deze voorzien te hebben van remmen: P. D. L. Wassenaar 5 of 5 dagen hechtenis; wegens oen rijwiel berij den zonder rem: G. T. Amsterdam; W. G. ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; wegens met een rijwiel rijden zonder bel: B. N. R„ Sassenheim; P. V. D. P Katwijk aan Zee, ieder tote/ 3 of 3 dagen hechtenis; A. K. Katwijk aan Zee 3 of 1 maand tuchtschool; P. van D. Oegstgeest 1 of 1 dag hechtenis; wegens rijden met een voer tuig zonder licht: J. M. L. 3 of 3 dagen hechtenis; wegens rijden met een rijwiel zonder 'licht: J. D. van E.; F. de H.; W. M; R S; J H M; W. K.; A. A.; J. H. R; J H Voorschoten; S. B. aldaar; L. A. van der K., Zoeterwoude; J. J Rijnsburg; J B; P G H; N. G.; P. M. v. d! B, allen te Katwijk aan Zee; L. A. van der L. Sassenheim; C. S.- Sassenheim; C. N. van der L. Noord wijk aan Zee; J. P. aldaar; C. van der L. aldaar; W. A; N D. beiden te Noordwijk; H. H van N Lisse; D. H.; A. J van der B; A J de W; J H; P. T allen io Voorhout; L. C. Leiderdorp; B V. Amsterdam, ieder tot 3 of 3 dagen, hechtenis; R. N.; F. A. W van der L ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; J. J C, 2 of 2 dagen hechtenis; N. van D. Katwijk aau den Rijn 0,50 of 1 maand tuchtschool; J. C. van der V. Voorhout 2 of 2 dagen hechtenis; N. H. Z., Wassenaar 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis; wegens het opgeven van een valschen naam: C. J. v. d. V. Voorhout 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding van de Pol. verordening der gemeente Leiden: Th, W. B.; A. B.; W K; H A S, Slompwijk; G F B F 't H.; W. H. M.; P. A. K; W B, Den Haag; A van der W; A F S B; K. P. F.; J. V.; P. A de H; A van der M.; C. van der W.; G. F. H.; II S; C de R.; Oli Th. H.; M. van der H.; J M; G W van L; W W zwervende, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; M. J. Alkemade 2 maal 0,50 of 2 maai 1 dag hechtenis; P. A. 0,50 of 1 dag hechtenis; J. P. van der P.; A. van der N Voorhout; J die G. ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; J. J. N. tot teruggave aan de ouders; D. van der 0.; J. J J; L van E; ieder tot 0,50 of 1 maand tuchtschool; J. V. huisvrouw R.; J. B. huisvrouw W.; S J N; ieder tot 0,50 of 1 dag hechtenis; J H. 3 of 3 dagen hechtenis; Jhr. P. M. van B. van S 5 of 5 dagen hech tenis; C. J van A Rotterdam; P K Zoeterwou de; J, B. S. Den Haag 5 of 5 tloagen hechte nis; wegens tc Oegstgeest ais bestuurder met een motorrijtuig met groofcre snelheid rijden als geoorloofd: is: G. J. van der H. 5 of 5 dagen hechtenis; J. C. van S 3 of 1 dag hechtenis; G. H. Amsterdam; H. P P aldaar; D van der T. Voorhout; W. van W. BloemendaaJ; G S M T W aldaar; G R C Rotterdam; A. A. V. Haarlem, ieder tot 10 of 10 dagen hechtenis: J. B. Amsterdam 2 of 1 dag hechtenis; A. H. Don Haag 2 of 2 dag»n hechtenis; II. K. Oogslgeest 5 of 5 dugen hrch'.eais; wegens overtreding der Politieverordening der gemeente Katwijk: W. K. Kal wijk aan Zee 2 of 2 dagen, hechter.J«r, B C. van der N. aldaar; G. A P al- 7 daar, ieocy t1 t?f 1 dag hsadenis; W. van M aldaar 2 of 1 itujadcI tuchtschool; wegens overtreding dar Pci'tifrv'acodening d^r gemeen- y <o Sas*eahalTn: G. Ta,. <kv V. Saacc-nheim 1 of 1 meaxtd tr-ohlrtch-rd, wog'-ns overtreding dor Foïi liever ordco iag der gcn..van.te Zoeter wou de: J. Tii. var C. te Zoe ter won do 1 of 1 dag hecli icüiei; Vrijgesproken wordenS. J. v. d. H., beklaagd i van het rijden met eon rijwiel zonder licht; N. H. Z. te Wassenaar, die terechtstond voor eenzelfde feit; W. L.; J. N; G N; N G, beklaagd van óverlred'ing dor Politieverordening der ge meente Leiden. Waar geen woonplaats staat vermeld, zijn de veroordeelden te Leiden woonachtig. Burgerlijke Stand. 35 Juli. Geboren: Johannes Hendrik Willom z. van L. Schilthuizen en T. Kooine. Willem z. feil L. Bergwerf en A. M. C. Visser Martha tJa- tharina-d. van A. C. Mollers en W. v. d. Brcgge Juliana Wilhelmina d. van M. H. Mommers en W. M.-Kraak Ailda d. van H. de Heer en M. Neuteboom Hilletje Alio d. van T. v. d, Meij on M. P. lleijneveld Jan Fietser z. van J. Verbiest en L. F. de Bruin Hendrik Willem z. van H. W. Keerweer en M. C. Brands Petronella d. van D. de Mooij en J. Beij i Christina Wilhelmina d. van W. Guldemond en G. v. d. Blij Cornelis z. van W. F. H. GuL. demond en M. J. Berger Elisabeth d. van C. Reizevoort en E. de Beer Alplionsus Johannes Jacobus z. van J. Wolters en J. J. Albrcgt Iieraianus Theodoras z. van D. Wijsman en P, M. v. Dinten Jan z. van L. Rbijnsburger eu J. M. Bertram Hendrik Gerardus z. van C. L. Wortman en J. M. Willem6 Johanna Re-= bocca d. van A. v. Zeist en J. R. Wallaart. Gohuwd: W. F. Vermond jm. en H. P. Ketfcenis jd. A. F. J. de Doe6 jm. en W, 0verdijk jd. K. Blanejaar jm. en A. de Graaf jd. J. J. Zitman jm. en S. v. Loef i A. Janwsen jm. en A. Colpa jd. C. B. Rijk» v schroeft jm. en J. M. C. Kooreir.an jd. Overleden: M. P. Breueers d. 27 j. i L. J. Wortman z. 15 j. J. Prevo d. 9 rnnd. A. van Thiel d. 21 j. N. P. van Schooten m. 31 j. ZEGWAART. Geboren: Hendrika, d. van P. Cv den r Toorn en J. Pols Adriauus, z. van J. Wens- vecn en M. Straver. Overleden: G. C. Gahrmanu, 3 jaar A. A v. d. Boon, 13 jaar H. G. Gahrmann, 5 dagen Gehuwd: S. de Boer, 31 jaar cn T. van Reeuwijk, 28 jaar J. Stolk 25 jaar en W A. G. Hoogteijling," 18 jaar M. C. Tevènhöfel, 25 jaar en R. de Boer, 26 jaar. Ondertrouwd: C. G. Zonneveld. 26 jaar en H. C. den Hollander, 22 jaar. f^arktóarichten. VOORSCHOTEN, 5 Juli. Veiling V. P. V. Aangevoerd 2040 eieren, prijs per 100 siuk» 77,70, 300 Eendeieren prijs per 100 stuks 6.507,40; 7 hanen per stuk 0,252, Z0ETERMEER, 5 Juli. Veiling. Aangevoerd 4764 stuks. Prijzen 7,257,90 per 100 stuks. Grouie iifsml te Hamburg Pc gohcuwen van de Norddeulscbe Spirit wer- 1 t? Hamburg zijn gisteren door een geweitfï- n brand, do -.r een ontploffing ontstaan, bijna totaal vernield. De schade wordt op 100 millicen mark ge schat. Er zijn twee dooden. Omtrent den brand wordt nog gemold: Daar de fabriek in de laatste dagen van de Reichs- epirit Monopol ver wal tung te Berlijn grootc hoe veelheden spiritus had ontvangen, waren alle tanks gsliee! gevuld. Door de ontploffing van een grootcn ijzeren tank werd een muur inge drukt van het waterreservoir, waardoor acht brandweermannen onder het puin worden be dolven. Zeven hunner werde-n zwaar gewoed, do achtste was op slag dood. De oorzaak van de ramp is nog niet definitief opgehelderd, doch naar verluidt, heeft de chef- machinist, die opdracht had gekregen, den in houd van een ongeveer zeven meter hoogen tank te meten, met een ijzeren maatstok de hoven den tank loopende sterkstroomleiding aangeraakt, hetgeen vermoedelijk de eerste ontploffing heeft veroorzaakt. Het half verkoolde lijk van den chef-machinist is later gevonden. De materieele schade, welke door de ont ploffingen en den brand is aangericht, wordt geschat op vijftig miliioen mark. Treinroof. In den D-trein lusschen Dortmund en Frank fort a.d. M is aan een Afrikaan een portefeuille mei ongeveer 200 dollar, een creddelbrief voor 25000 dollar en een cxedietbrief voor 10,000 dol lar ontstolen. Do daders, een Fransch-sprekend'e dame en twee heeren, zijn nog niet gevonden. De coost in Denemarken. Na de regens van de laatste weken belooft de oogst beter te worden Men verwacht, dat de graanoogst in het algemeen bevredigend, schoon niet meer dan middelmatig zal zijn. Waarschijn lijk zal er een uitzondering gemaakt moeten worden voor tarwe, maar de rogge Belooft voel en gerst en haver zullen misschien boven het gemiddelde komen. De verwachtingen voor den oogst van wortelgewassen zijn verbeterd. Hel gras heeft wat geleden door het koude vorstige voorjaar en dientengevolge ie de hooioogst slechts gering geweest. Een communistisch millionair veroordeeld. Hot hooggerechtshof van Illinois heeft beslist, dat William Bross Lloyd, een communis tisoh millionair uit Ghioago, en achttien andere leden van de thans opge heven communistische arlfeiderspartij, ge vangenisstraf zullen moeten ondergaan wegens het bepleiten van de omverwer ping van de regeering der V.S. In het vonnis werd overwogen dat de eommunis- tieche leerstellingen een beslist gevaar op leveren voor de bevolking van het land. Die leerstellingen moeten volgens het hooggerechtshof worden bestreden, daar zij het aan Amerika dierbare instituut van vrijheid en gelijkheid kunnen ondermijnen en in gevaar brengen. Aan de communisten, wier veroordeeling thans bevestigd is, waren in eerste instan tie straffen, opgelegd van eetn jaar tot vijf jaar en aan sommigen, zooals den mil lionair Lloyd, bovendien geldboeten van 1000 en 2000 dollar. Eer. buitenkansje. Een arm man van het Vlaamsche plat teland, zoo vertelt de „Daily Mail", kwam dezer dagen voor het eerst sinds vele ja ren in Antwerpen en ging daar de bu reaux der „Caisse Communale" binnen om te hoeren, of de obligatie, die hij had ge- FEUILLETON. INDRUKKEN UIT DE NIEUWE TSJECHISCH-SLQWAAKSCHE REPUBLIEK (BOHEMEN) I. i (Nadruk verboden). Het noodlot heeft in de geschiedenis met zwaarder hand nog dan op Polen, op Bohemen gedrukt.. Immers er valt niet te ontkennen, dat het gemis aan eigen zelf standigheid van het vroeger zoo krachtige Poolsohe Rijk gedurende meer dan eene eeuw voor een groot deel is toe te schrij ven aan innerlijke tweespalt ten aan zien van Bohemen valt dit niet te zeggen. Eeuwen achtereen een machtig vorsten dom, dat zelfs een oogenblik de eerste plaats in het Oosten rijks che Staatsbe stuur zou innemen, had niet de bekende slag op het March veld ten gunste van Rudolf II van Habsburg beslist-, werd het ten prooi aan religieuse verdeeldheid. Reeds in den tijd van Johannes Hu® is eir van eene zuivere Tsjechische opleving sprake geweest, toen in groote mate met kerkelijke verschillen vermengdlater stelde Koning Matthias zich tegenover Keizer Ferdinand II, wat betreft de aan de Protestanten te geven vrijheid, en liet Frederdk van de Paltz, de elegante, licht zinnige en ongelukkige Winterkoning zich vinden voor het avontuur, dat met iden slag op den Witten Berg in 1621 plot seling eindigde,. In de eeuwen daarna heeft de Oostenrijksche heers che rsh and zwaar op Bohemen gedrukt; haar hoogte punt bereikte zij toen onder den overigens zoo edelmoedigen Keizer Jozef II de Ihritsohe Volksschool aan Bohemen werd opgedrongen. Eerst in' 1861 is de nieuv- Tsjeehische beweging geboren, die zich steeds krachtiger heeft geuit, vooral in den parlementairen strijd toevlucht zocht en die, ondanks alle pogingen tot verzoe ning en compromis, nog even ver van het heersohend bewind verwijderd stond toen in 1914 de oorlog uitbrak. Met Bohemen is het gegaan als met andere niet Duit- eche deelen van het groote Oostenrijksche rijk; zij vielen af op het oogenblik, dat, te laat, Keizer Karei bereid bleek aan het hoofd van een gefedereerden Staat, te staan. Wellicht, ware deze verklaring vtroegcr gekomen, zou nimmer de ontbin- Idóng van het eens zoo machtige uit Wee- men bestuurde, rijk zijn ingetreden Thans is Bohemen vrij. al blijft in de verbinding in één Staatsverband van Tsjechen en Slowaken een gevaarlijk ele ment over, te gevaarlijker, waar de be nomen in de leening van 1903. bijgeval met een prijs was uitgekomen in een der jaaxlïjkscho irekkiagen. Nadat liiu een heelen tijd gevp&oht. had, terwijl dc i^v-ssicr de registers nasloeg, ord hem locegedeeld, dat zijn obligatie in 190? was uitgeloot, en dat hij recht had óp een uitkeering van 200.000 francs. De stumper wae dus 15 jaar te laat rijk geworden. Het einde van den vrouwenmoordenaar Grossmann. De vrouwenmoordenaar Grossmann, te gen wien gelijk bekend', te Berlijn een proces lie.p, heeft zich gisternacht in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. Toen de rechtbank gisteren bijeenkwam deed de president van het gebeurde aan de jury mededeeling, waarbij hij de jury leden bedankte voor de moeite, welke zij zich tijdens het proces hebben getroost. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie werd vervolgens verklaard, dat het proces niet verder zou worden voort gezet. „Tel." Goote brand te Hamburg. Uit Hamburg wordt dldl. gisteren aan de „Tel." gemeld Sedert, het morgenuur staat de groote spiritusfabriek van de NardsDeutsche Spi rit Werke aan den Biliw-aerder Neudeich in lichte laaie. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Tal van ontploffin gen hebben reeds plaat® gehad. Do kracht der exploisies was vaak zoo hevig dat de daken der fabiieksgebouwen wer den afgerukt. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, bevonden zich alle arbei ders aan hun werk. Een der leden van 't technische personeel werd bij een ontplof fing in de lucht geslingerd. Zijn lijk heeft men nog niet gevonden. Waarschijnlijk is hij onder de puinhoopen van de instorten de muren begraven. De vlammen slaan huizen hoog uit de brandende gebouwen. Het directieigebouw wordt eveneens door de vlammen bedreigd. Tegen negen uur ontploften twee tanks, waardoor de mu ren van de naast het directiegebouw staan de gebouw, waarin zich de waterketels bevonden, werden omvergerukt. Onder de puinhoopen werden vier brandweerlieden levend begraven. Slechts met de grootste moeite gelukte het hen weer van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. In zwaar gewonden toestand" werden zij naar het ziekenhuis vervoerd., waar een hunner inmiddels reeds aan de bekomen verwondingen is overleden. Tot nog toe zijn 4 personen bij deze ramp om het le ven ge-komen. De brandweer heeft zich wegens de ont zettende hitte en het gevaar voor ontplof fingen moeten terugtrekken. De bewoners van de omliggende huizen hebben hun wo ningen ontruimd. Ieder oogenblik ver wacht men de ontploffing van de groote tank. De straten nabjj de brandende ge bouwen zijn door de politie afgezet. Tal van jammerende vrouwen loopon _naar hun mannen te zoeken. De grootte van do schade is nog niet vast te stellen. Een zorrderlinge weldoenster. Tijdens de behandeling van strafzaken voor het politie ge recht van M arylebone, trad gisteren een vrouw de rechtszaal binnen, die met groote belangstelling de verschillende „zaakjes" scheen te volgen. Toen een straatventer wegens verzet tegen de politie tot 30 shilling boete werd veroordeeld en uit de rechtszaal werd teekenis van eene sterke Daitsehe min derheid in dezen Boheemschen Staat niet te ontkennen valt. Dat de reactie zich on middellijk na het intreden van het Tsjechi sche Staatsbestuur heeft doen gevoelen, kan niet verwonderen; dat zij fel is ge weest na zoo lange jaren van Duitsche overke er sc-hing, waarin de Tsjechen slechts met groote moeite rechten op poli tiek, kerkelijk en onderwijsgebied voor zichzelf afdwongen, kan evenmin verwon deren. Toch mag daarom de oppressie, die vooral in 1919 geheerscht heeft, niet van afkeuring verschoond blijven. Thans nog is het in het meerendeel der Boheemeehe steden absoluut onmogelijk voor den vreemdeling, die niet toevallig wat Tsje chisch verslaat, iets te begrijpen van de opschriften, die allerwe-ge zijn aange bracht. Slechts Tsjechische opschriften ziet hijDuitsche verklaringen alleen in het kleine stukje gebied, dat nauw aan Duitschland grenst. Duitsche opschriften op winkels, instellingen e.d. zijn verboden in Praag lokte men een paar ja-ren ge leden daardoor nog een aanval op de spie gelruiten uit. Op straat boort men, tenzij -dan door het Duitsche deel der bevolking, weinig of geen Duitschvraagt men als vreemdeling aan ee-nige beambten in lichtingen, dan zal men goed doen, deze aanvankelijk in het Fransch of Engelsch te vragen, ook al weet men in die taal niet te worden verstaan, om vervolgens met Duitsch te beginnen. Daar staat ech ter tegenover, dat in Praag naast de Tsje chische Opera en eenige Tsjechisch thea ters, eene buitengewoooi mooie Duitsche Opera en een Duitsche theater bestaan, die op geenerlei wijze in hun ontwikkeling worden belemmerd, gelijk ten tijde van het Duitsche bewind tegenover de Tsje chen aanvankelijk wel het geval was. Daartegenover staat, dat er in den storm van reactie reeds heel wat kalmte is in getreden, al blijft de scheidingslijn scherp gemarkeerd. En daartegenover staat in het bijzonder, dat Bohemen in den tegen- woordigen Minister-President Benes be schikt over een kundig man met. een scherpen blik, die alom geroemrl wordt, ook door degenen, die hij vroeger zoo scherp bestreed: de Duitschers, omdat bij begrijpt, dat voor alles eenheid in den Boheemschen Staat noodig is. Niet van belang ontbloot is liet zeker, dat van Pre sident Masarijk, een geleerde van naam hetzelfde kan worden gezegdl Men ve,r- lieze niet uit het oog, dat de Vredesconfe rentie te Parijs in dit opzicht zeer terecht. in Bohemen eene geografische eenheid heeft gezien, die noch geografisch noch economisch viel te scheiden, wilde men aan de. levensvatbaarheid niet voor altijd hinderpalen in den weg leggen. Deze eenheid brengt echter mede, dat zeer ver- weggeüefc", vo&grtk zij den imam en kocht hem vrij door dó boete voor hem te betalen. Li de zaal teruggekeerd, volgde zij de zaak van een steward!, die bij zijn aan komst in een Engelsohe haven gearres teerd was, daar hij krachtens een wette lijk vonnis 20 pond sterling moest betalen voor onderhoud' van zijn vrouw. Den man werd nn door den politierech ter gelast deze som te 'betalen en bij ge breke daarvan tot gevangenisstraf ver oordeeld. De vrouw kwam nu tusschenbeide en met een „wacht u even" ijlde zij heen, naar een taxi iauto, en keerde een paar minuten later terug, waarna zij het- be drag van 20 pond ten behoeve van den ^veroordeelde neertelde. Toen de overgelukkige man woorden van diank stamelde, zed.de zij, dat, als hij weer in den klem zat, hij zeker zou zijn van haar hulp. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Lei-den heeft veroor deeld: Wegens dronkenschap: H. van der Z. te Noordwijik aan Zee 0,50 oi 1 maand tucht school; wegens loopen op verboden grond: N. D.; A. D,; H. F. de K.; N B. allen te Noordwijk aan Zee, allen 3 of 3 dagen hechtenis; B, B. Noordwijk 1 of 1 dag hechtenis; wegens straatschenderij: G. R Amsterdam; H. S. Zand- voort; P. K. Zandvoort, ieder 1 of 1 dag hechtenis; F, K. Zandvoort tot teruggave aan de ouders; wegens s-trooperij: M. J. V. 3 of 3 dagen hechtenis; wegens burengerucht: J. K„ J. J, H; J de V; J D; ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; J. W L L. 1 of 1 maan-d tucht school; wegens overtreding der arbeidswet: J. R. 3 maal 2 of 3 maal 1 dag hechtenis; Ph, B. Zoeterwoude 12 maal 1 of 12 maal 1 dag hechtenis; J. D Katwijk aan Zee 2 of 2 da gen hechtenis; C. de G., Voorschoten 7 maal 1 of 7 maal 1 dag hechtenis; wegens overtre ding der visscherijwet: P, J. S.; A van D.; W. G., ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; we-gens overtreding der trekhondenwet: J. K. Katwijk aan Zee 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechte nis; D. van D„ Katwijk aan Zee 2 of 2 dar gen hechtenis; wegens overtreding der spoor wegwet; P. v. d. B., Amsterdam 0,50 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der motor en rij- wielwet: P. L, Kapelle 5 of 5 dagen hechte nis; H. W. Sas van Gent 3 of 3 dagen hech tenis; wegens overtr van den dienstplicht: W. M.; J. M,; H. van C,': Ch. de K.; PG.JI JM. de G,; N. M.; P. M. H.; Ph. B; H van B, J D, J H. de 1'Ecl.; W. H. van -der K,; G. J do G; N H,; A. D.; M. K.; T de G; allen te Leiden, A. J. S.; D. de B.; C, J van N; J F A U, allen te Sassenheim; J A van der B; L K, Jzo.; K. P.; J. Tan D. allen te Noordwijk; G. S. Bzn, Noordwijkerhout; C. van K Voorhout, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der leerplichtwet: J R,; C. D.; A. van K.; H. K.; P B S; J H S.; J. de W.; ML K.; G, van I; M G V,; J. de. W.; J. K.; P. D.: H S; P N, W W., ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; J. V.; I. an W.; H, van A. ieder tot 2 madl 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; G. "D 1 óf 1 dag hechte nis; P. R. 0,50 of 1 dag hechtenis; L v, d. V Leiderdorp; K. B. wed. v, d T. Katwijk aan Zee, 2 of 2 dagen hechtenis; E. van der S,; C. V.; C, S.; A van der H.; J den H.; C van der M; G van der B; P. van der P-, allen te Katwijk aan Zee 5 óf 5 dagen hechtenis; C. schillende nationale elementen zijn samen gebracht, en het is voor alle. deze elemen ten nu de taak om elkander onderling te vindeai. In Praag, de mooie, ruime hoofdstad van Bohemen, komen deze verschillen daarom wel het sterkst tot uiting, omdat de beide elementen er vrij sterk vertegen woordigd zijn. Praag is in ruime meerder heid Tsjechisch, maar het Duitsche ele ment is er noch in het publieke ruooh in het private leven onbelangrijk te achten. Praag is wat men onverdeeld kan noemen eene mooie stad, waar men tal van malen bemerkt op historischen bodem te loopen, waar uitingen zijn van cultuur van eeuwen her. Er wordt ook tegenwoordig door de Tsjechische inwoners van Praag nog wel geklaagd, dat de ontwikkeling dezer stad kunstmatig door de Regeering te Weenen zou zijn tegengehoudenvoor een deel is die klacht zeker niet ongegrond, omdat men alles in Weene-n wilde onder brengen, maar voor een ander deel moet toch onmiddellijk op den voorgrond wor den gesteld, dat. veel van wat hier schoon is in Praag, is tot stand gebracht door Duitsche handen, Duits chen geest, en zeker niet ten nadeele van Praag. De aan leg van Praag is meer en meer die ge worden van de echt moderne stad, met die breede winkelstraten, die wij' in ons land nauwelijks kennen en die reeds dade lijk zoo iets gross-stadtis-ch geven. De Moldau, bij Praag eene breede, machtige rivier, verdeelt de stad in twee deelen, de oude. gegroepeerd om den Hradsohin een •bergheuvel, waarop de samengevoegde paleizen van dien naam zijn gelegende nieuwe stad daartegenover aan den lagen rivierkant. Reeds dadelijk maakt deze lig ging eene vergelijking mogelijk met. Boe dapest en met Dresden, dat men zoo juist voorbij is gevaren om Praag tc be reiken. Maar, in zooverre is Praag even wichtiger dan Dresden, wijl liet belang der deelen aan bekle oevers gelijk is, ter wijl in Dresden alle® culmineert aan de zijde der oude stad. En -bovendien treft in Dresden dit eigenaardige, dat vrijwel ge heel het complex der historische gebou wen en herinneringen uit den tijd der Sak, sische keurvorsten is bijeengebracht 'U een betrekkelijk beperkte omgeving. In Praag is de historie van dc stad en van het land over geheel de stad verspreid, en spreekt zij tot in de verste uithoeken. Inderdaad, Praag is een bezoek meer dan waard. Niet alleen om geheel den in druk dien het wekt, maar om de vele mooie gebouwen en monumenten, die men daar aantreft. In de onmiddellijke nabij heid van het voornaamste station, vroeger naar Frans Jozef, thans naar Wilson ge- heeten, is liet Boheemsc-ke Nationale Mu- seum, een buitenge woon statig bouwwerk, dat nog veel te groot is voor de overigens ook historisch niet onbelangrijke verzame lingen, die liet bevat, maar dat juist door zijn grootte de zich aan den voet uit strekkende langwerpige Wenzclsplatz bui tengewoon goed domineert.. Vlak voor het museum staat het mooie standbeeld van Koning Wenzel, een der heersohers, aan wie Bohemen veel heeft te danken. Aan 't einde van de Wenzclsplatz komt de Na Pricope, de vroegere Graben, de buiten gewoon levendige hoofdstraat dezer stad, doorloopend tot de plaats waar het groo te Tsjechische theater staat. Hier speelt de Tsjechische Opera.hier worden de verschillende scheppingen der nationale kunstenaars ten tooneele gebracht tus- schen scheppingen .van anderen landaard door, terwijl in de Duitsche Opera in het stadspark, nabij het station gelegen, in hét bijzonder de scheppingen van Duit sche kunstenaars worden vertoond. In de Tsjecliisehe Opera zagen wij Rues al ia, <le sprookjestuagedie, die Dvorak tot zoo in nige muziek heeft geïnspireerd in het na tionale theater zagen wij „De Gebroeders Kaniarazov", een stuk met voldoend be kenden inhoud om het zelfs in een geheel onverstaanbare taal te zien opvoeren. In verschillende deelen der stad vindt men deelen van de universiteit, de oudste op Duitsohen bodem, die werd opgericht en waaruit in den tijd der Hussieten Duit sche hoogleeraars en studenten in groo te n getale uittrokken. Het belangrijkste gedeelte daarvan is zeker het. Clementï- nium, in de onmiddellijko nabijheid van den Grooten Ring gelegen, eene merk waardige verzameling van vroeger blijk baar op zichzelf staande huizen, waar nog het beeld van den student herinnert aan de medewerking, die de studenten schon ken bij de verdediging der stad tegen de Zweden. En dan dient vooral niet te wor den vergeten het Rudolphia, gelegen te genover het parlementsgebouw, helaas ge sloten toen wij er waren, waar naast een niet onbelangrijke verzameling schilde rijen is ondergebracht een pracht collectie kunstnijverheid, het mooiste glas- en aar- de- en porceleinwerk. gelijk men zich dat slechts in Bohemen kan denken. De schil derijen zijn van oude meestersde mo derne. Boheemsehe meesters vindt men in het tentoonstellingsgebouw aan den over kant van de rivier, terwijl men eveneens enkele proeven hunner producten eer lijk gezegd niet de meest geslaagde vindt in het gemeentelijk feestgebouw, dat aan het einde van de Na Pricope is opgericht. Beneden is een groot café res taurant, boven zijn de schitterende ont vangstzalen van heb Praagsche gemeente bestuur, waar reeds velen uit vele landen zijn ontvangen. In die zalen zijn ook de wandschilderingen, die herinneren aan. be kende Boheemsehe persoonlijkheden uit de laatste eeuw, maar die niet van vol doende fantasie getuigen om waarlijk in druk te kunnen maken. De reeds genoemde Groote Ring, naar het Tsjechisch Velke Namesti geheeten, was vanouds en is voor ee.n deel nog het middenpunt van het verkeer. Hier bevin den zich enkele van die paleizen van de grootte Boheemsehe en Oostenrijksche ge slachten, die er vroeger hunne residentie hadden, zoo die van de Kinsky's, van do familie Clam Galles e a. Hier bevindt zich ook de Teimkirche, een der oudste van de stad, een der merkwaardigste tevens, waar zich moet hebben afgespeeld de scène, gericht tegen de zich nog uitende béeklemvergodiog, toen de strenge Calvi nistische predikant van den Winterkoning liier kwam. Om en bij de Teijrfkirche vindt men nog een overblijfsel van dae tal van oude straatjes, die. Praag zoo aantrekkelijk maakten, en die voor een deel aan de eischen van het moderne ver keer zijn opgeofferd moeten worden straatjes, die aan het Praag van de „Go lem" herinneren. Onder de gebouwen op den Ring. neemt het Altes Bathaus zeker de eerste plaats in. Het is nog maar voor een deel het gebouw, dat reeds in de vijf tiende eeuw hier stond, maar de kamer is nog aanwezig, waarin de Husiseten door drongen om den gevangen Huss cn zijne aanhangers te bevrijden, en- bij welke be vrijding e nice le hoofden de-r tegenpartij uit de vensters op straat werden gewor pen. In de groote raadszaal, keurig^ in gericht, hangen, thans twee groote histo riestukken; het eene sprekend van de be kende verzoening in. de Boheemsehe ge schiedenis, het andere, uitnemend van uit drukking, gevende Huss voor zijne rech ters. Merkwaardig in tegenstelling met dit leven en de beweging van de groote stad, die hier op den Bing zijn, is het in 1 de onmiddellijke nabijheid gelegen Joden- kerkhof, dat bijna drie eeuwen achtereen heeft dienst gedaan. Niemand verzuim© toch, dit stukje groote stad te gaan zien. Tengevolge van de slechts matig toegewe zen ruimte, liggen hier de graven op, door en over elkander; geen vierkante c.M. is c,r onbenut gelaten en slechts met moeit© vindt men een pad door deze opeengehoop te graven. Vriendelijk groen beschermt) overal het kerkhof, dat naiiw tusschen d© huizen ingebouwd ligt en binnen hetwelk toch zoo weinig klanken van de na-bij© stad overkomen!

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4