zijde van het publick buitengewoon veel belangstelling* Ilijks- «;n~ bereden' gc- meerdc-politie zorgde evenwel uitstekend voor de goede onic. Te circa hall' a Ier zette hel liooge bezoek den tocl.it .naar bovcnuenoenKlo meren vuurt. U.-K. Kio.svcroeniging. Vrijdagavond werd weder een a'gve.e-ne ledenvergade ring gehouden van do R.-K. Kiesvereeni- ging. Nadat door den Voorzitter de vrij goed bezochte vergadering met- den Chr. groet was geopend, werd door hem een krachtig woord van opwekking gespro ken lot de aanwezigen, om op 5 Juli hun plicht, tc doen, door le stemmen op Np. 1 van het lijstje 3d. Op duidelijke wijze .weerlegde spr. de leuze der linkerpartijen o.m. dev rouwen werden er op gewezen, van het stemrecht gebruik te maken en hare mannen aan te sporen op de Room- schc lijst, te stemmen. Met vele voorbeel den toonde spr. het belang aan, gelegen hi het behoud eener Christelijke regèe- ring, hetwelk alleen mogelijk is. als alle kiezers stemmen op No. 1 van lijst 33, op Kooien. In aansluiting met het gesprokene nam de Z.Eeiw. heer Deken het woord, om de noodzakelijkheid te betoogen, (jat rechts wint in het belang van Maatschappij, Kerk en Gezin. Wij, Roomsche mannen en vrouwen, aldus spr., hebben te zorgen, dat er een Christelijke regeering blijft. Spr. doet een beroep op de Roomsche vrouwen. Nu het vrouwenkiesrecht be staat, is het voor de vrouw een plicht, er gebruik van te maken, om de Chr. regee ring te behouden. Niemand van de vrou wen blijve thuis; allen stemmen op No. 1 lijst 33 Mr. Kooien. Hierna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld tot het stellen van vra gen, waarvan door enkele gebruik werd gemaakt. Na de bijeenkomst gaven velen zich op voor de propaganda. Dinsdagavond 8 uur worden alle pro pagandisten dringend verzocht in de zaal tegenwoordig t.e zijn. HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente hield Vrijdag middag een openbare vergadering te 2 uur. Aanwezig de burgemeester en 11 le den. Wegens ziekte afwezig wethouder v. Zanten. Er is één vacature. De voorz; opent de vergadering met gebed. Eenige comptabiliteitsbeeluiten worden genomen. Tot lid der commissie tot we ring van schoolverzuim wordt gekozen de de heer J. C. Bol, No. 1 der voordracht. De heeren J. H. A. Vooren en A. Bh. Murk worden herbenoemd als commissarissen van de NV. Electricdteitsbedrijf HRlegom- Lisse en Susseniheim. Aan den heer K. v. Bourgondiën Czn. wordt eerv. ontslag ver leend als lid der Schattingscomroissie Rijksinkomstenbelasting onder dankbetui ging voor de bewezen diensten. Met 8 stemmen wordt in de vacature benoemd de heer A. Th. Murk tegen 3 stemmen op den heer G. J. W. Mathot. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het. verzoek van de Gymnastiek- en Schermver. „Kracht door Oefening" om een lokaal der openb. lag. school wordt aangenomen. Aan de afd. Hi 11 egom van den R. K. Prov. Bond van Geitenfokv. in Zuid-Holland wordt 100 subsidie toege kend alleen tegen de beide socialistische Raadsleden (niet tegen de Roomschenü verslaggever). Aan de Ver. „Pro Juventu- te" te Haarlem werd 100 subs, verleend (met aig. at.) en aan de Hillegomsehe Harm. Kapel 300. De gevraagde gelden voor uitbreiding van de St. Josephsohoo], Hoofdetr. 133, werden toegestaan. De in structie voor den keurings veearts werd vastgesteld en de verordeningen op de heffing en invordering van keurloon even eens datum van inwerkingtreding 1 Aug. 1922. De erfpachtscanon voor Goed Wo nen werd geacht te zijn ingegaan 5 Juni 1920, terwijl de vereeniging 1 Aug. 1920 had gevraagd. Het ontwerp-ve-rordening inzake pensioneerang van de wethouders werd aangenomen. Tijdens de behande ling had wethouder Balvers zich verwij derd. (De andere weth. was wegens ziekte afwezig). De voorz. bracht een woord van dank aan de commissie voor het verrich te werk, terwijl de weth. Balvers mede namens zijn collega voor de aanneming den Raad dank zegde. Het presentiegeld voor de commissie tot wering van school verzuim werd gebracht op ƒ3 per persoon en per vergadering. De heer Paase maak te aanmerking uit bezuinigingsoogpunt. De heer Vooren verdedigde het goed recht. De door Ged. Staten van Zuid-Holland gemaakte bemerkingen inzake het beheer van het gasbedrijf werden besproken en de gewenschte wijzigingen werden aange bracht. Hetzelfde geschiedde inzake ver ordeningen op de heffing en invordering van plaatselijke inkomstenbelasting. Be noemd werd nog tot onderwijzeres aan de openb. lag. school mej. H. Vogel, thans tijd. onderwijzeres aan die school. Ingeko men was een adres van de Hillegomsehe Hard dra v ij-ver eeniging om gebruik te mogen maken van de Van den Endelaan en van het terrein der voorm. Ijsbaan, vermoedelijk op 13 en 14 Sept. a s. voor Draverij en Volksfeest. Hierover werd breed gediscussieerd, doch het verzoek werd ten slotte ingewilligd. Deze beide laatste punten waren niet geconvoceerd. De rondvraag gaf niets bijzonders, zoodat de openbare zitting werd gesloten. Statuten. De St.crt. bevat de Ko ninklijk' goedgekeurde statuien van de afd. Hillegom van den R.-K. Dioc. Vrou wenbond, alhier. r--s— LISSE. Gemeenteraad. r De gemeenteraad kwam in- openbare vergade ring bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester Eenhuis. In de notulen zal op vóór stel van den beer Pijnacker worden ingolaschf. dat inzake de lig- hallen ook dank wordt betuigd aan hc*t R. K. Armbestuur en, de Wijkzusters voor -de steeds bereidvaardige hulp. Aan do orde is punt: 1. Aankoop van een strookje grond langs cle Savensloot van het R. K. Armbestuur ter groot te van 500 Meter. Tot dan^ toe had de gemeente di'! in huur waarop zij cfe stallen beeft geplaatst, B. en W. vragen machtiging van den Raad cm dit strookje grond van het R. K. Armbestuur •te koopen tegen den prijs van 0,70 per meter onder voorwaarde dat dezen grond vrij van' hypotheek c-n laslc-n wordt .geleverd. Het voorstel van B. en W. wordt z. h, s. aangenomen. Mede wordt z. h. s. aangenomen punt 2: Over name van diverse straten van particulieren. In verband hiermede verzoekt het Bestuur der Wo ning vereeniging „Volksbelang'' om ten laste der gemeente over te nemen in eigendom en onder houd do aan genoemde vereeniging in eigendom toebJi ooi en-de openbare straten ml. Julianastraat Wilhelminastrant cn Nieuwstraat. B. en W. vroegen en verkregen machtiging van den Raad deze straten voor den gezamenlijk en prijs van ƒ1,voor de gemeente aan te koopen, onder bepaling, dat deze aankoop, niet alleen den gn oud, maar ook do verharding, rioloerlng en alle verdere uitgevoerde werken betreft en de kosten op do overdracht vallende voor rekening der Gemeente te némen Punt 3 is een verzoek van het Kt nis ver bond „Si. Jan de Dooper", de Mariavereendging en de afdeeling van de Christelijke Gcheefoutkou- dersvereeniging om den verkoop van sterken drank in de café's des Zaterdagsnamiddags van 12 tot 7 uur te verbieden. Wegens niet juiste ondorteekming en 'bovendien om niet den schijn té verwekken als zou bet in Lisse *s Zaterdags- namiddags een dronkemansboel zijn werd dit v erzoek .afgewezen Als punt 4 is aan de orde benoeming van twee commissarissen in de N. V. Electricite.its- bcdrijf Hillegom, Lisse en Sassenheam wegens aftreding van do heeren J. M. van Til en A. Verduiju Jr. ingevolge het aftreddngsroosler. Op voorstel van B. en W. werden beide heeren herbenoemd met op een na algemeene stemmen. Punt 5 belidist d"e benoeming van ee® hd in de .schattingscommissie bedoeld in art 57 der wet op de Inkomstenbelasting wegens bedanken ran den heer J. Rotteveel. Op voorstel van B. en W. wordt in deze vacature benoemd do beer P. Warmerdam, lid van den Raad, en wel met 8 van de 11 stemmen Punt 6. Verzoek van Mej. C. Kapteijn om haar beloomng als schoonmaakster der Openbare School te verhoogen van 150,tot 200, vanaf 1 April 1922. Op voorstel van B. en W. en de Commissie voor Sociale aangelegenheden wordt de verhooging toegestaan, ingaande op 1 Juli 1922. Punt 7 is een verzoek van den heer K. Tam is, deurwaarder der plaatselijke belastingen, om eene vergoeding van 175,voor extra ge presenteerde diensten in 1921. Met algemeene stemmen werd op voorstel van B. en W. en de Sociale Commissie een vergoeding van 100, toegekend. Punt 8. Aankoop van een tweede paard ten dienste van Gemeentewerken. B. en W. doen in verband hiermede opmerken, dat voor den goe den gang van. publieke werken mei de kracht van één paard -niet meer kan volstaan worden. "Willen alle werken tot tevredenheid worden uit gevoerd dan zal zeer dikwijls een paard' ge huurd moeten worden. Men meent, dat dit voor de gemeente nadeeliger is, dan wanneer een tweede paard' aangekocht wordt, vooral nn de Gemeente door aankoop van land voor een twee de paard voldoende voedsel heeft. Daarom stél len B. en W. voor het paard, hetwelk de Ge meente thans op proef in gebruik heeft van den lieer Van Tol te Haarlemmermeer voor den prijs van 600,aan tg koopen. Dit voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Pijnacker tegen, w.ie meent dat het te duur is en de ge meente goedhooper een paard kan buren. Aan de orde is punt 9. Vaststelling van bot vermenigvuldigingscijfer voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting 19221923. B en W. stel len voor dit vast te stellen op 1.35. De heeren Pijnacker en v. Til meen en, dat dit kan volstaan met 1,25 welk voorstel den ook mei algemeene stemmen werd aangenomen. Punt 10. Gomptabilifei-tsbesluiten. Hierna werd de openbare zitting gesloten en ging de Raad in Comité Generaal ter behande ling reclames Hoofd. Omslag. Botsing* De maixufa-cturior A. J. As seler alhier toog Zaterdagnamiddag als naar gewoonte per motorfiets naar Den Haag met op de duo een jonge bediende. Onder de gemeente Wassenaar kwamen een viertal fietsers uit tegenovergestelde richting hem tegen en beginnen de dom heid niet allen naar een kant uit te wij ken. Hierdoor geraakte A. vermoedelijk de kluts kwijt, botste tegen een der rij wielen aan, kwam te vallen en. werd be wusteloos opgenomen en naar het Haag sche ziekenhuis vervoerd. De bediende kwam er wonder genoeg met een lichte kwetsuur aan de band af. Laat in den avond, men. had imtussehen zijn vrouw ge haald, was A. nog niet bij kennis, zooda-t het ergste wordt gevreesd'. NOORD WIJK ER HOUT. Woningwet. B. en W. hebben aan de N.V. Hanzebank te Delft, vergunning verleend tot het bouwen van een bankgebouw met bovenwoning en een winkelhuis met woning. Verkiezingen. I.n deze gemeente hebben 14 kiezers,-voorkomende op de kiezerslijst dezer ge meente verklaard, in eene andere gemeente te willen stemmen en 15 kiezers niet voorkomende op de kiezerslijst hebben medegedeeld in deze gemeente te willen stemmen. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdag 30 Juni 1922. Voorzitter do burgemeester. Afwezig is de heer Zandbergen. 1. Ingekomen stukken. Een schrijven deé gemeente Leiden, waarbij een verslag van. den Keuringsdienst van Waren te Leiden over het laatste quartaal. Gedeputeerden deelen mede, dat de uilkee- ring aan de Gemeente bij beschikking van den Min. v. O. K. en W. ter gemoetkoming in de on derwijskosten ruim f 2500 bedraagt. De verhoogdo Rijkeuitkeering zal bedragen f 1553.10*. Do jaarwedde van den Gem.-ontvanger is door "Gedeputeerden bestendigd voor het volgend jaar. Do boeken en kas van den Gem .-ontvanger zijn in orde bevonden; in kas was f 14420.09. De rekening en verantwoording van do Gezond heidscommissie to Katwijk wijst oen batig saldo aan van f 1940.77}. Een schrijven der wed. v. Kuycren. Deze verzoekt den Raad haar vergunning op nieuw te verleen en. B. en W. hebben dit ver zoek roede afgewezen, daar do Raad het aantal vergunningen reeds tot 2 beperkter. Voor kennis geving aangenomen. De heer P. SchippoTus en eenige hondordo anderen verzoeken do Kerkstraat w-eer voor het rijwielvorkoer open te stellen. Do meerderheid van B. en W. stellen voor' tot opheffing van het verbod over te gaan. De heer J. Schoneveld heeft reeds vroe* gor over deze quae6tie willen interpelleeren, maar nu dezo zaak toch tor sprake komt wil spr. er het zijne over zeggen. Dit adres acht spr. nu juist geen beweegreden tot opheffing der verordening. Maar het heele verbod met zijn willekeurige ontheffingen is dikwijls uitermate kwetsend en velen een doorn in T oog. We wis ten indertijd geen ander middel, maar wanneer men nu de groote ergernis der ingezetenen in aanmerking neemt lijkt het middel neg erger dan de kwaal. Met de strekking van het adres, dat betoogt, dat er goen gevaar in de Kerk* straat bestaat, i6 spr. het niet eene, maar het verbod is veel te ver strekkend, wordt door velen genegeerd en verzwakt zoodoende het pres tige der politie. De heer v. d. G u g t e n zegt, dat duidelijk gebleken is, dat de verordening geen doel treft. Dosalniettemin blijft zoo het gevaar bestaan en spr. .geeft B. en W. in overweging alle voertuigen daar stapvoets te doen rijden. Dien kant zullen we toch uitmoeten. Dr. Jonker zegt, dat het gevaar, ter voor koming waarvan de verordening is vastgesteld, Dog bestaat. En als B. en W. geen ander mid del daartegen aan do hand doen, kan spr. zijn stem niet geven aan 't voorstel tot opliefffing. De hoor S. Schoneveld vraagt of B. en W. wel met een goed doordacht advies gekomen zijn, gezien de recente datum, waarop het adres binnenkwam. Spr. zou in overweging geven de quaestie tot de volgende vergadering aan te hou den, misschien kon met een wijziging der veror* dening worden volstaan. De heer J. Schoneveld ie hier tegen. Het optreden in de Kerkstraat ie de laatste dagen gewoonweg revolutionair. Zoo trekt de burgerij zelf de verordening in. De zaak wordt aangehouden. De Rijnsburgeche Burgerwacht verzoekt haar een jaarlijksche subsidie te verlecnen. De openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening deelt de Voorz. mede, dat subsi die verleend zal werden, mits men een financieel overzicht jaarlijks verstrekt. De directeur der Leidsche Lichtfabrieken doolt mede, dat de gasprijs met ingang van 1 Mei met 1 cent per M3. is verlaagd. De Commissie van toezicht op het L. 0. deelt mode, dat de progressie bij de sehoolgeldregeling te ver is doorgevoerd, waardoor de oudere door de hooge kosten do kinderen vroeger van school nemen, dan andere het geval zou zijn. Dr. Jonker komt terug op den gasprijs. Bij de behandeling dezer quaestie in den Leidschen Raad, zeide een doT leden dat de buitengemeen* ten evenveel betalen als Leiden, wat door nio* mand werd tegengesproken. Dit is evenwel niet waar. Waneeer we dit aan het Loidsch Gem.-beetuur kenbaar maken wordt de prijs misschien met 2 cent verlengd. De hoor J. Schoneveld vindt, dat Leiden te veel geld van de buitengemeenten heft. Men neemt, hieromtrent geen besluit. De stuk ken worden voor notificatie aangenomen. 2. Wijziging gemeenschappelijke keurings* dienst, door aanstelling van een keuringskneeht te Katwijk. Conform besloten. 3. Verordening op den keuringsdienst. De Ge zondheidscommissie te Katwijk aan Zee advi seert tot vaststelling der haar toegezonden con cept-verordening. De verordening is den leden reods toegezon den en wordt na eenige discussie vastgesteld. 4. Verordeningen heffing en invordering keur loon. Idem. 5. In de begroeting 1921 moeten eenige af- en overschrijvingen plaats hebben. De heeren v. Iterson en S. Schoneveld zullen met den heer Kramer, den -Raadsadviseur, daar toe confereeren. Wegens het vergevorderde uur wordt nog slechts punt 8: Aanvrage schoolbesturen meerde* rce uitgave leermiddelen (f 5365.85 door de Julianaschool en f 4790 door de Herv. school) in behandeling genomen. De heer S. Schoneveld merkt op, dat deze. quaestie niet op de agenda hoeft voor te komen; dit is een zaak tusschen B. en W. en de school besturen volgens de L., 0. Wet. Daarop hebben B. en W. zelf vroeger al eens gewezen. Spr. stelt voor de zaak aan B. en W, over te laten. Aldus besloten. De Raad gaat hierop in geheime zitting ter behandeling van do reclames H. 0. Stemming. Bij de stemming voor de 2<le Kamer is behalve aan liet Raadhuis ook een stembureau bij den heer J. Yer- bree; een zeer goede verbetering. Bestrating. Er is een aanvang ge maakt met de bestraling van den Leid- schenweg; het is een goede verbetering en een genot, daar deze weg, die smal is en slecht was, haast niet meer was te be rijden. WASSENAAR. Personalia. De rijksveldwachter Brig, titulair S. Halma alhier is bevorderd tot Brigadier met standplaats Zierikzee. In den ouderdom van 51 jaar over leed alhier de heer A. W. van den Berg, onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool. Omze pla-atsgenoote Mej. M. van der Velde- slaagde bij het gehouden examen voor leerares in costuumn aaien. Aaamgehouden. Door de politie zijn twee jeugdige Belgen a-a.iigehouden, die bun verzorgers uit de oorlogsjaren eens kwamen opzoeken, echter met de bedoe ling wat geld machtig te worden. Zij ble ken zonder een cent op zak te zijn en werden, dus op transport gesteld voor uitleiding. Botsing. Zaterdagmiddag had een botsing plaats tusschen een wielrijder en een motorrijder wegens het naar den ver keerden kant uitwijken van den wielrijder, zekeren V. alhier. Beiden kwamen on zacht met de straatsteenen in aanraking. De wielrijder bekwam slechts eenige ont vellingen, doch de motorrijder bekwam een bloedende verwonding zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. „Excelsior". Ons muziekkorps „Excel sior" alhier behaalde Zaterdag te War mond een 2en prijs in de afd. Harmonie en een len prijs in den marsohwed-strijd ia de le afdeeling. Gemengde berichte??. De pseu do-ingenieur. Men schrijft uit Alkmaar aan het „H'bld.": .Woensdagmorgen is de pseu do-ingenieur der Hf IJ S. M-, in werkelijkheid Kok uit Buss urn, ex-stoker bij de H. IJ S. M., uit het politie bureau, waar hij was opgeslotennaar het Huis van Bewaring overgebracht, waaruit Ihij de vorige week pas was ontslagen. Hij zat daar nl. preventief wegens gedurende de Pinkster dagen in de Wieringerwaard gepleegde oplich tingen geheel in 'den-zelfden trant als hij te Ber gen in practijk bracht. Op advies van den '■dokter"hij was t. :b. c.-patiënt werd! hp wegens gezondheidsredenen voorloopig op vrije voeten gesteld, doch heeft van die vrijheid direct gebruik gemaakt, om opnieuw met de politie en strafrechter in aanraking te komen. Gelukkig voor de betrokken winkeliers is. niet slechts, zooals ie gemeld, een groot ge deelte van de voorwerpen en artikelen, die hij zich door oplichting wist te verschaffen; nog din zijn bezit gevonden, doch alles, op een hand jevol sigaren na. Zelfs één ring, die nog vct- mist werd is terecht gekomen; het bleek, dat hij deze gracieus el ijk aan een juffrouw had ge schonken, die hem natuurlijk direct weer aan de politie afstond, toen zij vernam, wie de per soon was, die haar het gouden souvenir had1 aangeboden. Menigeen zal zich afwagen wat er met het •handkoffertje is gebeurd, dat hij le Nieuwersluis aan het station een witkiel ter verzending had aangeboden en waarin zich de voorwerpen be vonden, die hij te Bergen had machtig weten te worden. Dit zit zóó: hij had het aan zijn adres •te Utree-ht geadresseerd en het aldaar weer -in ontvangst genomen toen hij den chauffeur in hotel „Noord-Brabant" verlaten had, zeggende dat hij nog even moest telefoneeren en zich la ten scheren doch niet terug kwam NaaT wij vernemen is het hem niet direct ge lukt een machinist van de tram wijs te maken, dat, hij ingenieur der H. IJ S. M. was. Toen liij den eersten keer op den locomotief sprong, om naar Bergen aan Zee te rijden, vroeg de machinist of hij zich kon legitimeer en. „Natuur lijk'^ w-as zijn antwoordt, „er ontbreekt echter nog een stempel op, wacht, dat zal ik er zoo even op la.ten zetten, dan ga ik straks met een andere locomotief mee." Met deze woorden sprong hij van de locomotief af en herhaalde liierna bij een andoren machinist dezelfde truc, die toen gelukte. Hij had den eersten machinist nog een complimentje gegeven, omdat deze eerst zijn legi'timatiekaart wilde zien, want dit was correct. Aan de politie komt een woord' van hul de toe voor de vlugge wijze waarop ze dezen pseudo-ingenieur, die thans een fantasierijke op lichter is gebleken te zijn, heeft weten te knip pen. Moordaanslag op een Chinees. Voor den zooveelsten keer hoeft te Amster dam een onderlinge twist onder de Gbinee-zen van de stoomvaarimaatsfihappij „Nederland" plaats gehad. Zaterdagmiddag werd de eerste officier van het stoomschip „Rotti" door oen der leden van de Chineesche bemanning gewaarschuwd, dat er in het logies van dat vaartuig gevochten word. De stuurman begai zich naar onderen en, vond in de afdeeling, die voor de gele beman ning bestemd is, een Ghinees op den grond liggen. De man bloedde uit drie wond-en. De vorm der kwetsuren doet het vermoeden rijzen, .dat hier met een mes is gestokeu. De stuurman legde den getroffene, die steken had ter hoogte van de kin, den hals en een der schouderbladen, een eerste verband en telefoneerde de politie van het bureau Kattenburg, alsmede den Ge neeskundigen Dienst. De Chinees, wiens toestand ernstig, doch niet levensgevaarlijk is, werd naar het Binnengasthuis overgebracht. Het politie-onderzoek wees uit, dat de grond waar het slachtoffer gelegen had, schoon was gewasschen, doch dat er nog eenige bloedsporen te zien waren. Het bleek, dat op het moment van den aanslag een aantal Chineezen in het logies aanwezig zijn -geweest. Doch niemand had natuurlijk gezien, wat er gebeurd was. Ze zeiden, op dat moment geslapen te hebben. An deren beweerden, dat de dader het was niet moeilijk vast te stollen wie het geWeest was naar Rotterdam gevlucht was. Do politie heeft dus allen grond aan te nemen, dat deze zoon van het Hemelsche Rijk niet naar Rotterdam is -ge gaan. Vermoedelijk houdt hij zich in een der Chineesche logementen of opiumkitten te Am sterdam op. Het mes werd nergens gevonden. Vermoede lijk heeft de dader het overboord geworpen. Oneerlijk brievenbesteller. Bij de postadminastxatie te Eindhoven kwa men reeds langen tijd voortdurend klachten in over vermissingen van brieven met gelds waarden (niet aangeleekende stukken). Naar aanleiding hiervan nam de directeur van het postkantoor de recherche in den arm/doch zon der gunstig gevolg. Korten tijd geleden werd een brief, waarin een bankbiljet van 100,— vermist en eenige dagen later een postpakket met sigaren. Opnieuw werd de recherche ver wittigd, die thans na scherp onderzoek een spoor vond. Zaterdagmorgen stelden zich de rechercheurs der gemeentepolitie De Bruin en Baken verdekt in het postkantoor op en fouil leerden bij bet uit dienst gaan een brievenbe steller uit Woensel, die in den laalslen tijd een buitensporig leven leidde. Er werd een brief op hem bevonden, waarin een bedrag ad 4,50, geadresseerd aan een ingezetene van Eindho ven, en een partij ongestempelde postzegels, klaarblijkelijk van onbeslekle brieven afge scheurd. De man bekende den diefstal van. den brief en tevens die van de vroeger vermiste waarden. Volgens zijne bekentenis heeft hij reeds gedurende een jaar geregeld brieven met geld; die aan de Post waren toevertrouwd, ontvreemd. De verdachte zal naar Den B'osch worden over gebracht. Brutale motordiefstal. Teen de hee.r S. gistermorgen naar zijn gara ge te Amsterdam ging om zijn motor te balen, bemerkte bij dat de deux, welke door een Lips- siot gesloten was, was geforceerd en dat zijn Harley Davidson met- zijspan, benevens die van zijn compagnon verdwenen waren. Nadat- de heer S. do politie had gewaar schuwd bleek later, dat omstreeks halflwee in den nacht 2 Har ley's met zijspan Sloten waren gepasseerd. De politic, die vermoedde, dat de dieven Den Haag lot doel hunner reis gekozen hadden, stel de zich onmiddellijk met de recherche aldaar i& verbinding, wat tot gevolg bad dat de daders •reeds gisterenavond geknipt waren. Dreigbriefschrijver. v Te Veen dam is gearresteerd de arbeider J verdacht do schrijver te zijn van een dreigbrief'7 aan den lieer H F. Panman, landbouwer tj Ommolaoiderwijk, waarin dezen bevolen wciG 2000 te brengen op een nadere plaats. Door den stroem gstlccd. 1 Gistermiddag kwam le Bome Lij het verheiden' van een nieuwe electrische geleiding a*«i do bestaande stroomleidingen, een monter- aan/ een dor draden waar nog stroom op stond. Hij was tors t on d do od Buitenlantlsche Berichten. Het drama te Antv erpen. De heer Sleinmann, het slachtoffer van he< geheimzinnig drama te Heidu, is Zondagnacht overleden. Het gerecht had zijn vrouw toege staan hem nog te bezoeken, in de hoop natuurlijk diat dit laatste wodorzien een of andere nieuwe aanwijzing zou opleveren. Deze hoop werd echter verijdeld. De sterven de was uiterst zwak en kon nog slechts door een pijnlijken glimlach te kennen geven, dat hij zijn echtgenoote, van wier arrestatie hij nootit iets heeft geweten, herkende. Mevrouw Slein mann barste in snikken uit. Gisterenochtend werd het lijk van hel slacht offer naar het stedelijk ziekenhuis van St. Elisabeth overgebracht, waar dadelijk werd: overgegaan tot -het verwijderen der kogels uit he>t lichaam Een ide&al-bezuinigingscandidaat. De eenige vrouw, die zitting heeft in het Canadeesche parlement, miss Mac P-ha-ii, heeft van haar jaarlijksche vergoeding van 1 4000 dollar een bedrag van 1500 dollar in de staatskas teruggestort daar zij van oor- doel is. dat haar arbeid in het landsbelang met 2500 dollar ruim genoeg is betaald! Door een erksan geteisterd. Uit Moskou wordt gemeld: Eenige dagen geleden heeft een orkaan Ik»ven Groznyj gewoed. Meer dan 30 boortorens wer den vernield, tal van electrischo kabels gebro ken en een groote ecliade aan verschillende ge bouwen aangericht. Door dit -ongeval 'wordt de petroleum-productie, die toch reeds gering was, tot een minimum teruggebracht. De schade word't geschat op 35000 goudroebels. Een vreemde epidemie. In het katholieke Josephaus te Mülheim is tengevolge van een tot nog toe onopgehelderde oorzaak (men vermoedt een typheuse vleesch- vergifügkng of een nieuw soort griep) een epi demie uitgebroken. Reeds zijn negen meisjes overleden, terwijl nog verscheidene andere ernstig ziek zijn. Juweeiendiefstal. Opnieuw wordt in de Bngolsche bladen van een belangrijkendiefstal van juweelen melding gemaakt. De eigenaar, ddc -in c-en hotel le Lon den vertoefde, was even voor zaken de stad in gegaan. Bij zijn thuiskomst vond hij zijn kamer in wanorde on de juweelen, welke hij in zijn slaapkamer had gedeponeerd, gestolen. Deskun digen schijnen bier bun slag te hebben ges-lagen daar juist de meest waardevolle diamanten wé ren verdwenen. Onder het gestolene bevinden zich ook meer dan 1000 ringen. In bet geheel 1* den juwelier voor een waarde van 15,000 ponfr sterling ontstolen. De stierengevechten. Te Lima (hoofdstad van Peru) heeft zich bj_" een stierengevecht een angstwekkend tooneöt voorgedaan. De stierenvechter Beinionte was in het strijd1- perk getreden tegen een vierden slier, t-oen hit ■op een gegeven pogonhlik door het woedend® dier gegrepen en drie malen achtereen in do hoogte werd gesmeten, waarna het beest den man met de voorpootcn begon te vertrappen. Met wonden aan het been on in het gezicht - werd de stierenvechter do arena uitgedragen. Ondanks het verzet van zijn vrienden keerde f Beinionte echter in de arena terug en ging t een gevecht aa.n met een vijfden stier, dien hij tenslotte wist te dooden. De chclera in Oekraïne. J Een telegram uit Gliarkoff meldt: Nog steeds breidt de cholera zich-op onrust barende wijze in de Oekraïne uit. Tot 7 Juni waren reeds 247 gemeenten door deze ziekie aangetast. Van. Januari 1922 tot 1 Juni zijn 7000 cholera gevallen geconstateerd. Gedurende dezelfde pe riode van het vorige jaar werden slechts 400 •gevallen geregistreerd. De sanitaire toestand is ontzettend Sinds 5 Juni zijn de apothekersbedienden in staking gegaan en zijn alle apotheken gesloten. D* staking draagt een economisch karakter. De apothekersbedienden, die tevens slaats= ambtenaren zijn, omdat do slaat ook de apo theken in bezit heeft, hadden sedert twee maan/ den geen salaris ontvangen. De staking heeft ten doel uitbetaling van bet achterstallige loon af te dwingen. De sterfte in de steden heeft een geweldigen omvang aangenomen. Burgerlijke Stand. 6EGSTGEEST. Geboren: Henriëtte, d. van G. Boon en A. G. van Unen. Overleden P. de Boer, 68 jaar gehuwd met Ma. van Waarde. WASSENAAR. Ondertrouwd: J. A. Jolies 31 jaar en A H. Wouters 23 jaar P. J. Blom 63 jaat- en M Slingerland, 48 jaar. Geboren: Theodores Gregorius, z. van J. TriMAj o-n M. A. DolftthoK Geertrui da Mmm d ran L. J. A Hazeïroek eu G Apeldoorn C Jaooba Maria, 'd. ran A. Bloemendal en J Ankeren Theodorue Johannes, z. ran C. J< r T Kuipers en G G. H. Garand Hendrik Klaas aoon van Ph Pehlig cn M. Klazema, Overleden: Jacobus van Dijk, wodr. van M. Lodder, 83 jaar.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4