R.H.W. LIMONADES Prssna I-2 gaafs f 1.50 12.00 Vergelijk prijzen en kwaiiteii. liek om op 5 Juli le stemmen op do of ficieele Katholieke lijst. Dit is een wetenspiioht. nog afgetien van do verkla ring van het Episcopaat, omdat er mike hooge en heiligo belangen bij do verkie- litis op het spel staan. 't Is een gewetensplicht, om op de 01- ficieele Kath. lijst te stemmen om ons geestelijk en om ons stoffelijk belang. Om ons geestelijk belang, omdat wu als Katholieken niets liever kunnen wenschen, dan dat de Christelijke begin selen het openbare loven beheerscben. Er aiin talrijke punten van wetgeving, die onze hoogste en heiligste beginselen raken Spr. noemt op de eerste plaats: het on derwijs. In de toekomst zullen wij moeten strijden om de gelijkstelling voor de la. gere school te behouden. Wij heb ben ook dezelfde financieele gelijkstel ling noodig voor ons middelbaar en noo- ger onderwijs. Wij kunnen dat onderwijs niet veilig achten in handen van hen, die zulke geheel andere levensbeginselen aan hangen dan wij (applaus). Vervolgens noemt «pr.: de huwelijks wetgeving. Geen heidcosche elementen mogen onze huwelijkswetgeving binnen sluipen. In bioscoop, tooneel, feuilletons en romans wordt de heiligheid van het huwelijk neergehaald. Op de derde plaats: de sociale welge» ving. Ook in de sociale wetgeving is mo gelijk, dat heidensche elementen binnen komen. Spr. herinnert aan de moeder- schapsverzekering, waaronder de socialis ten verstaan een systeem, dat aan de vrouw, die moeder wordt, geheel *08*e' loos een uitkeering wordt gedaan, omdat mik een vrouw een dienst bewijst aan den Staat Wij stellen het moederschap heel wat hooger en houden het voor heel wat heiliger. Ook aan de ongehuwde vrouw willen zij. deze premie uilkeeren Ten opzichte van dergelijke vrouwen wil len noch mogen wij hardvochtig zijn, doch het strijdt tegen onze Chr. opvatting om dergelijke vrouwen wat haar rechten be treft op één en dezelfde lijn te stellen met do gehuwdo vrouwen (applaus). Een vierde punt. Ook voor onze Kolo niale wetgeving is een rechtsche regee ring noodzakelijk. Wij eischen volledige vrijheid van beweging voor missionaris sen en religieusen. Als vijfde punt noemt spr., dat wij voor de Kath. Kerk en de priesters over de ge heel linie vrijheid van beweging eischen, De geschiedenis van de laatste jaren in andere landen leert, hoe de Kath. Kerk wdt bestreden, als de tegenstanders aan ftet bewind zijn. Wijnkoop heeft ook voor Nederland reeds den wensch geuit om op de kerkelijke goederen beslag te leggen. Ook al zou een recbtscfoe regeering duurder zijn dan een linksche regeennj wij zouden het offer van ons geld moeten brengen. Doch het is niet waar, datr een rechU scho redering hoogere belastingen vraagt Ook om ons stoffel ij k b; moeten wij op de officieele Kath. lijst stemmen. Men zegt, dat onze Gbrrtelijke regee ring smijt met het geld dat onze be lastingen veel te hoog zijn, in 't bijzon der tengevolge van de sociale wetgeving. Spr. geeft op deze beschuldiging een viervoudig antwoord. Eer-sten s. 't Is waar, dat de belas tingen zeer hoog zijn. Maar het grootste gedeelte wordt geëischt door de gemeen ten, doordat vele gemeenten leven op een te grooten voet. Ten tweede. Wij hebben acht zeer moeilijke jaren achter den rug. Onze jegeering vond een jaarlijksch tekort van 33 millioen en eenige honderden millioe- nen schuld. Schulden zijn gemaakt moe ten worden. Men had toch niet kunDen eischen, dat de regeering niets deed, om te voorzien in den schrijflenden, woning nood. Vooral van Kath. standpunt bezien, waren die uitgaven noodzakelijk. Ook do werkloosheidsuitkee-ring was noodzake lijk. Er hebben misbruiken daarbij plaats gehad Doch is er één, die een betere regeltng kan aanwijzen, om te voorzien in de behoeften der werkloozen. Er wa- rtn ook groole sommen noodig voor de uitvoering van <fe onderwijswet. Er1" is 50 jaar geleden en gestreden om de alge- heele gelijkstelling te verkrijgen en nu critiseert men ook in onze kringen. Bovendien,de ambtenaren-salarissen moes ten. vooral wat de lagere betreft, worden verhoogd. De betere salarissen zijn ech ter niet veel de hoogte in gegaan: een professor b.v.. die vroeger een salaris had van 40006000, ontvangt nu COOO—9000 gld. In de bladen circuleert een bericht, dat 600 millioen voor de ambtenaren wordt uitbetaald, doch dit moet zijn 246 mil lioen: de andere helft betalen de gemeen ten. Daar onder vallen 38.000 onderwij zers, leeraren, professoren, de rechtelijke macht-, enz. Ten derde: De belastingen zijn zeker niet zoo gestegen tengevolge van de sociale wetgeving. Het Ministerie van Arbeid kost 70 millioen, terwijl het ge- heele Staatsbudget 900 millioen ko«t, dus nog niet een twaalfde. De invaliditeits verzekering zou zoo duur zijn, dat van de gestorten premiën 70 pCt. zou weggaan aan do administratie. Er gaat zelfs geen enkel procent van de premieën of zegels af voor de administratie. De administratie kosten worden van builen of door den Btaat er bij gelegd en bedragen lang niet Ten vierde: Zoowel bij de regeering als bij de Kath. Staatspartij is bet ern stige streven, om zoo sterk mogelijk te bezuinigen. De Kath. Staatspartij schrijft het duidelijk in haar program. De regee ring is gaan bezuinigen inzake woning bouw, scholenbouw, onderwijswetgevng, het aanstellen van nieuwe amntenaren.^ De woorden "san do liberalen zijn in strijd met de feiten. Op 4 Dec-. 19i8 ontwikkelde de heer Dresselhuys een program van sociale wet geving, dat 250 millioen meer zou kosten dan dat van deze regeering. De heer C/tto wilde de salarissen der onderwijzers met 16 millioen Yerhoogen. De heer San nes stelde voor de ouderdomsrente met 30 millioenen te verbeteren; de lieer De Mu- rait met 5 millioen. De lieer Ter Laan deed een voorstel tot duurtetoeslag voor Rijkspersoneel. De heer Helsdingen stelde voor een extra uitkeering voor het Rijks personeel. Steeds stemde de linkerzijde voor en verzette rich de regeering en de rechterzijde. En nu praat de Vrijheids bond over zuinigheid 1 De regeering zou socialistische polities hebben gevoerd in de laatste jaren, 't Is schromelijk onbillijk en grievend, zoo iets te lezen, vooral wanneer het komt uit den rechtschen hoek. *n Minister Ruys de Beerenbrouck, 'n minister Aalberse, 'n Nolens, 'n Van Wijnbergen, 'n Kooien, on ze nobelste mannen, zoo bejegend te zien, 't is buitengewoon grievend. Weet men wel, wat socialistische poli tiek is? Socialistische politiek voert men alleen dan als men uitgaat van deze twee ten- dènzen: Vooreerst dat de productie-middelen moeten komen in handen der gemeen schap; vervolgens dat het geheele oecono- misch leven tot in alle bijzonderheden moet worden geregeld door de Staats- overheid. Onze regeering heeft juist het tegen deel nagestreefd. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft absoluut verklaard, dat de Christelijke regeering tegen do socialisatie stelling .neemt. Minister Aalberse heeft onophoudelijk verklaard, dat hij inzag, dat het eigenlijk niet lag op den weg van den Staat om de oeconomische verhoudingen te regelen., en dat brij hoopte, dat het de laatste maal zou zijn, dat de Staat op een dergelijke wijze moet optreden, bij gemis aan ande re organen. In de periode, die wij achter den rug hadden, waren diep-ingrijpende maatre gelen ten bate van het volk noodig. Al die diep-ingrijpende wetten zijn in de Tweede Kamer aangenomen met alge- meene stemmen (behalve die der com munisten) en in de Eerste Kamer even eens met algemeene stemmen. De oud- liberalo ex-minister v. Houten verklaarde in die Eerste Kamer, dat 1 hem een voor recht en geluk- was voor de 8-uren wet te stemmen 't Trof spr. de vorige week in „Kath. Staatkunde" dat ook daar diezelfde be schuldiging van socialistisch-zijn aan de regeering werd gedaan; de schrijver zegt, dat de invaliden en ouden van dagen een bedeeling ontvangen uit de Staatskas. We staan verwonderd als we zoo iets lezen. Een van beide: Degene, die dat schrijft, weet het beter en schrijft tegen beter weten in, maar dat willen noch mogeri we veronderstellen; óf de schrijver is abso luut onbekwaam, om als leider op te tre den van een nieuwe of betere richting (ap plaus). Juist toch hebben de Katholieken en Christ, partijen er voor gestreden, dat --er geen staatspensioen zou wórden uitge keerd- Die invalide of oud wordt krijgt geen cent uit de Staatskas. Hij krijgt pensioen uit de premies, die door de pa troons zijn gestort. De premies worden alléén geadministreerd door den Staat. Behalve ons geestelijk en stoffelijk be lang is er nog als motief de dankbaarheid aan onze regeering voor wat zij in de laatste jaren heeft gedaan. Eerstens heeft zij de revolutie-woelingen gekeerd; twee dens heeft zij de neutraliteit weten te be waren. En ten slotte is daar nog de uiterlijke uitstraling van onze eenheid, die van een enorme beteekenis is voor het prestige van de Kath. Kerk in Nederland. Ook om die eenheid te demonstreeren,^ is het van het allerhoogste belang, om te stemmen op de officieel Katholieke lijst. Het Licht van Boven, aldus eindigde spr., verlichte alle Katholieken, om als één man op de oude, vaste officieele Kath. Staatspartij te stemmen-. Na het langdurig applaus dankte de voorzitter den spreker voor de professora le wijze, waarop hij nauwkeurig en dui delijk het politiek beleid der regeering had uiteengezet en verdedigd. Geen bete ren spreker had voor deze bijeenkomst kunne worden gekozen (applaus). De heer Oostdara, voorzitter van den Rijkskieskring droeg hierna het presi dium over aan den heer Wilmer, bestuurs lid der R.-K. Kiesv. te Leiden. (De voor zitter der Leidsche Kiesver., mr. Bol- sius. was verhinderd wegens uitlandig- heid). Rede W, Mooyman. Door niet minder dan 46 partijen wordt gestreden tegen de Kath. Staatspartij, al dus spr. Waarom wordt deze rechtsche regee ring zoo bestreden? Heeft in 1918 de rechterzijde om het bewind gevraagd? De partijen der linker zijde hadden zoo weinig gelijkgezindheid, dat men er geen kans toe zag, om het schip van Staat langer te besturen. En de ministers waren nauwelijks aan het bewind gekomen, of de critiek brak als los. De regeering werd aansprakelijk gesteld voor de ellende, waaraan ons land: ten prooi was tengevolge van mobilisatie en distributie. Toen minister Treub het Kon. Nat. Steuncomité had opgericht, toen waren Jiet de yakyereenigings-bestuuujloraj fiie Fruit Cream-soda's, Ginger-ales, Sorbets. VOOR ALLE INLICHTINGENTELEFOON 122. 4685 vroegen om werkverschaffing in plaats van 6leun. Spr. gaat vervolgens na, wat de vakvereenigingen hebben gedaan, om de misbruiken bij de steunverleening te gen te gaan, en me.t succes. Er is geen scherpere contróle mogelijk, dan de con trole, uitgeoefend door de vakvereenigin gen. Zij, die tengevolge van onvrijwillige werkloosheid een uitkeering ontvangen zij hebben inderdaad recht op steun. Als 't waar zou zijn, dat deze regeering voor de sociale wetgeving te veel zou heb ben gedaan, dan zou daardoor worden be wezen, dat de linkerzijde in dit opzicht hare plichten schandelijk had verwaar loosd. De liberale minister van Houten heeft den kinderarbeid wettelijk tegenge gaan. Maar veel meer is er niet gebeurd. De Veiligheidswetgeving is er gekomen door de rechterzijde. De Ongevallenverze kering heeft de linkerzijde gemaakt, doch de rechterzijde heeft er de middelen voor gevonden. In 1913 heeft de linksche regee ring de sociale wetten van de voorgaande regeering Ziektewet en Invaliditeils- en Ouderdomswet niet willen uitvoe ren. De rechterzijde heeft daarna de so ciale wetgeving weer weten le redden. Spr. herinnert er aan dat het Paus Leo xm is, die in zijn Encycliek Rerum No varum den weg heeft gewezen ter oplos sing van het sociale vraagstuk. De R.-K. Staatspartij staat als een een heid, waarin alle standen hun rechtige belangen kunnen behartigd vinden, zooals spr. nader uiteenzet. Spr. wij9t vervolgens op de socialisti sche actie en toont daarnaast aan den aard van onze Roomsehe actie, orn te be sluiten, met een geestdriftige peroratie, aansporend tot propaganda voor nummer 1 van de Roomsehe lijst. Onder luid applaus besleeg hierna mr. dr. Kooien den katheder. Zeer juist, aldus spr., is bij den aan vang der vergadering door den voorzitter verklaard, waarom een Kamervoorzitter geen verkiezingsrede kan houden. Toch wil spr. hier een enkel woordje zeggen. Er is op gewezen, dat er 50 politieke partijen treden. Dat is een dwaasheid; er zijn geen verschillende zienswijzen op politiek gebied; dat is oen slecht ge volg van de Evenredige Vertegenwoordi ging. Maar spr. wilde waarschuwen, om niet de Ev. Vert. zelf daarom af te keuren en hij toonde aan, dat dank zij dit 9telsel iedere Katholieke stem waarde heeft en iedere Katholiek op een Katholiek kan stemmen. Vervolgens bracht spr. dank aan hen die bij de vorige verkiezing op hem had den gestemd, en hij geeft de verzekering, dat, mocht nij weer worden gekozen, hij in de toekomst met denzelfden ijver zijn plicht als Kamerlid zal vervullen als in de afgeloopen 17 jaar (Luid applaus). De voorzitter, de heer Wilmer, sprak als nu een kort slotwoord. Hij dankte de aanwezige belangstellenden, wier aantal grooter had kunnen en moeten zijn. Valt het te betreuren, dat er zoo weinig perso nen aanwezig zijn, aldus spr., uit den hoogeren stand, daarnaast verheugen wij ons over zooveel belangstelling van 'den kant der vrouwen. Spr. wekte allen op om propagandist te zijn voor de Katho lieke lijst, waarop no. 1 slaat, onze Kath. Kamervoorzitter, van wien iedereen over tuigd is, dat hij door geen beteren kan wórden vervangen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Een collecte ten bate der R.-K Kiesver. bracht op ƒ25.28?. Ncderlsndsche Aannemersbond. I. Heden en morgen houdt de Nederlandsobe Aannemersbond alhier zijn algemeene jaarver gadering in de Stadsgehoorzaal. Gisterenmiddag te 4 uur werd het hoofdbe stuur in café-restaurant Zomerzorg ontvangen door de besturen der afdeeling Leiden, de afdee ling de Rijnstreek en de Regelingscommissie. Te 5 uur had de officieele ontvangst plaats ten stadhuize door het gemeentebestuur. Hier werden de deelnemers ontvangen door ïooo-burgemeesler, wethouder J. C van der Lip, wih. J. Bols en den gemeente-secretaris, mr. dr. A. van Strijen. van samenkomst voor de algemeene vergadering, deelingsbesfuren met hunne leden hartelijk welkom en hij rekende het zich een eer, dal zij de stad Leiden hadden uitgekozen tot plaats van samenkomst voor de algemeene vergadering Het was het gemeentebestuur zeer aange naam, dat zy het stadhuis met een bezoek wil den verceren. Immers, wijl het stadhuis zoo dikwijls door vreemdelingen wordt bezocht, verheugt het spr., dat het thans wordt bezocht door personen die in het practisoh leven zich bewegen. Met belangstelling zegt spreker het program- R van werkzaamheden der vergadering te hebben ingezien en hij wijst hier vooral op de groote beteekenis van het le nemen besluit in zake de definitieve oprichting van een Onder linge Ziekte-. Risico-Vereeniging uitdenNJLB. Spreker constateert voorts, dat de aannemers- stand de laatste jaren een slechten tijd heeft doorgemaakt en dat er thans gelukkig eenige opleving is te bespeuren Hij spreekt de hoop uit, dat allen mogen medewerken, om den ach terstand, door de wereldcrisis ontstaan, in te halen. Tenslotte wijst de heer v d. Lip erop, dat er voor de deelnemers aan het Congres op archi tectonisch gebied veel te zien is en hij uit dan ook den wensch, dat deze eerste vergadering van den bond in Leiden zulk een aangename herin nering moge achterlaten, dat spoedig weer vergaderd worde, doch dat dan burgemeester Jhr. Mt. Br. de Gijselaar hen zal mogen ont vangen, De bondsvoorzitter, de heer F. de Herder, uit Zwolle, dankte voor deze woorden en wees op de vele moilijkheden, waarmede de aannemer tegenwoordig te tampen, heeftj yooral ®at be»-1 treft het bouwen van woningen ia eigen be heer en door associaties. Spreker wijst erop, dat aller streven erop ge richt is deze moeilijkheden zooveel mogelijk te overwinnen. Dan dankt spreker voor deze officieele ont vangst door B. en W., welke voor ieder een bemoediging aal zijn en hij eindigt met den wensch. dat burgemeester Do Gijselaar spoedig geheel hersteld- moge zijn. De loco-burgemeester dankte den voorzitter voor dezen bartel ijk en wensch. Vervolgens werd de thee rondgediend en te 6 uui^vercenigden zich hoofdbestuur, afdeelings- besturen en leden aan een geraeenschappclijkcm maaltijd in huize Bruins. Te 9 uur ha-d een bijeenkomst plaats van af gevaardigden en leden in Zomerzorg en te 11 uur vertrokken de deelnemers naar Noordwijk, alwaar gelogeerd werd. Hedenmorgen te even 10 uur werden hoofd bestuur en afgevaardigden in de Stads- GehoorzaaJ verwelkomd door de afd. Leiden, die bij monde van haar voorzitter, den heer H. J. PI anjer, allen hartelijk welkom heette. Spr. rekende het zich tot eer, dat do Ledd- eche afdeeling mocht optreden als gastvrouwe van den N. A B. en hij sprak den wensch uit, dat het vertooven in Leiden en Omstreken bij allen een- aangename herinnering moge achter laten. Hierna werd de algemeene vergadering ge opend met een rede van den Voorzitter, den heer F. de Herder. Een blik werpend- in het afgeloopen jaar, memoreert spr. in do allereerste plaats, dat de N A. B. zooveel verdienstelijke leden door den dood heeft verloren. Naast het 25-jarig jubileum van den N. A. B. in 1920, volgden vele afdeelingen met hun zil veren jubileum. Spr oonstateert, dat de economische en sociale moeilijkheden voor den aannemer steeds grooter worden, doch de Bond heeft zich steeds, waar noodig, waakzaam getoond. Uitvoerig memoreert de Voorzitter hier de moeilijkheden, verbonden aan de wettelijke bepalingen van In- va li diteits- en Arbeidswet. De ongeregelde toestanden in het bouwbedrijf gaven de regeering aanleiding tot het instellen van een Commissie van Onderzoek, wier rap port door allen met belangstelling is vernomen. Bt dit rapport worden o.m klachten geuit betreffende een woningbouw te Leiden welke kiachten echter bij informatie schromelijk over dreven gebleken zijn. Spr. weidt dan verder uit over het bouwen in eigen beheer en hij twijfelt niet of de proef nemingen, waartoe de Leidsche Commissie ad viseert, zullen ongunstig zijn voor eigen be heer. Ook de woningnood en de in verband daar mede in dagbladen en tijdschriften door ieder een geschreven artikelen worden door spreker besproken en hij wijst uitvoerig op de vele beschuldigingen, die den aannemer klakkeloos worden aangewreven. Met voldoening wijst spr. er verder op, dat de rechtsverhouding tussohen aannemer eener zijde directie en aanbesteder anderzijds in do toekomst gunstige vooruitzichten opent. De herziening van de A. V. van Waterstaat opgedragen aan een Staatscommissie, mag goede resultaten doen verwachten. Door deze herziening wordt een meer billijke rechtspositie voor den aannemer vastgesteld in, aan de ervaring getoetste voorschriften en be palingen, waarnaar de aannemer zijn werken heeft uit te voeren. Een blik werpend in de toekomst, wijst spr. op het opgewekt vereenigingsleven, dat uit de agenda blijkt Hij uit ten slotte den wensch, dat de te nemen besluiten mogen strekken tot bevordering van aller belangen. Hierna worden de notulen der vorige alge meene vergadering voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat tegenwoordig zijn 60 afdeelingen, uitbrengend 307 stemmen. Vervolgens werd door den secretarie, den heer Mr. A. J. M Hcndrix, bet jaarverslag uitge bracht. Hieraan is het volgende ontleend: Met voldoening kan worden teruggezien op den afgolegden weg. en tal van feiten, gebeurte nissen en daden kunnen in herinnering worden geroepen, die getuigen van de levensvatbaar heid en de stuwkracht van den N. A B De terugslag van de economische inzinking heeft zich ook in de bouwnijverheid en in zonderheid in het aannemersbedrijf scherp doen gevoelen door verminderde vraag naar bouwwerken van allerlei aard. De compensatie, gevonden in de velerlei op drachten van woningbouwwerken hebben, om- der invloed der van overheidswege ter bezui niging uitgevaardigde beperkingen, is tot een minimum gereduceerd. Een tijd van echaarschte aan werk en dientengevolge zeer scherpe con currentie staat voor de deur. Niettemin kan men voldoening geconstateerd, dat het afgeloopen jaar getuigde van de ener gie en de activiteit van den bond. Hierbij wordt o.m. gewezen op de met goed raultaat bekroonde actie inzake den arbeidstijd tcor het bouwbedrijf en die tot opheffing van de crisis-instelling. N. V. Centrale 'Bouwmate rialen-voorziening. Daarnaast wijzen de be moeiingen van den bond tot reorganisatie der landelijke werkgeversvereniging voor t bouw bedrijf. die tot instelling van een goed leerling wezen en lot oprichting tam een eigen vereeni- girg ter verzekering van het risico, aan de verplichte ziekte-uitkeeringon aam werklieden Terbonden, erop, dat de N. A. B ook opbou wend werkzaam was. Met vertrouwen wordt het nieuwe verecni- gimgsjaaT tegemoet gegaan, bouwend op de hechte grondslagen, ruim een kwarteeuw ge leden door de ©lichtere gelegd. Het jaarverslag geeft verder een uitgebreid overzicht van de gehouden vergaderingen en de verrichtingen der diverse oommissies. Hierna bracht de heer A. Raotsmijder Hzn., uit Amsterdam, hot finantieel verslag uit over het afgeloopen jaar. De winst- en verliesrekening ehrit met een bedrag van 65.855.41)4, met eon voordeelig saldo van 16.161.09)4. bcgxooting voor 1922 [wordt vastgesteld, 1 GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Visch-verkoop. Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stads hulp werf) verkrijgbaar isSCHELVISCH a 0.13- 0.22, SCHOL h f 0.14, SCHAR èi k 14, en TARBOT f 0.50 per pond. J. C. YAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 28 Juni 1922. KATHOLIEKE AGENDA LEIDEN. 1 Woensdag Opening Grafisch© Tentoonstelling,, Bonds gebouw, te 8 uur. Woensdag R.-K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers enzBonds- gebouw, t© 8 uur. Woensdag. R. K. Vrouwenbond. Lezing ©n Too neel, St. Joscphzaal, te 8- uur. Woensdag. Bezoek Ethnographisch Museum voor do jongens, kinderen van Volks bondleden, groep A te 2,30 uur. Vrijdag Lezing over Papierbereiding. Bondsge- bouw, te 8 uur. Zondag R.-K. Bond van Houtbewerkers, H. Mia en algemeene H Communie, Mon Père Kerk. Zondag Bedevaart naar Noordwijk. j. ROELOFARENSVEEN. Zondag Politiek© Moeting Plein R.-K. Jon gensschool. te 2 uur. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zondag^ geopend zijn: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171# Tel. 502. De apotheek van het Ziekenfonds toti Hulp der Menscbheid is steeds geopend# Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van £8 Juni 1922, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroligisch Instituut te Do BildL Hoogste Barometerstand: 764.0 Lugano. Laagete Barometerstand: 742.6 Thorshavn Verwachting tot den avond van 29 Juni: Meest matige tijdelijke krachtige Westelijke tot Zuidelijke later ruimende wind, betrok ken tot zwaarbewolkt met regenbuien, later wellicht opklarend, iets koeler. op een bedrag van 50.300, waarin een voor deelig saldo van 10.455. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats vcor 5 leden van het hoofdbestuur. Bij enkelo candidaatstelling werden gekozen de heeren F de Herder uit Zwolle en A Riet- sEi'jder Hzn., uit Amsterdam Verder worden gekozen de tieeren C. P. StuiC, Nijmegen, G. W. Boltje. Heerenveen, N M* Bollen, Utrecht. Bij herstemming werd gekozen de heer M. J« Bcdeaux uit Tilburg. Het rapport der Commissie van Reduoti© voor het Bondsorgaan wordt voor kennisgeving aangenomen. Tot leden in de commissie van Redactie wor den de periodiek aftredende leden, de hoeren F. de Herder, Zwolle, A Rietsnijder Hzn., Amsterdam, A. J. de Haan, Amsterdam, J. X Cos, Warmond on C. J.Rijnierse. Amsterdam, herkozen. Het hoofdbestuursvoorstel tot het nemen vair een besluit tot definitieve oprichting eener Onderlinge Ziekte -Risico-Verceniging in den N. A. B., wordt, na een duidelijke on uitvoerige toelichting van den algemeenen secretaris, aan genomen. Hierna kwam in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur tot het treffen van maatrege len waardoor een nauwere samenwerking kan worden verkregen tusschen den N. A. B. en den Patroonsbond voor d© Bouwbedrijven, inzake handharing en vaststelling van Arbeidsvoor waarden Ter toelichting zegt het H. B., dat van beide zijden ki den laats ten tijd herhaaldelijk de wensch werd uitgedrukt van nauwere samen werking tussohen beide organisaties. Het H. B.- stelt zich voor deze samenwerking te zoeken door instelling van eene afzonderlijke Commis sie voor arbeidszaken, welke regelmatig voeling zal houden met het H B. Tan den Patroons bond. De Secretaris doet hieromtrent nog nadere mededeeJingen. De afgevaardigde van de afd. Haarlem deelt mede, dat naar aanleiding van dit voorstel verschillende leden van de afd Haarlem vani den N. A B., die tevens lid rijn van den Ka tholieken Patroonsbond aldaar, in verband met elijke conflicten, aanleiding hebben gevon den om voor het lidmaatschap van don U. A. B. te bedanken. Hij vraagt daarom, of dit voor stel ook kan worden uitgestrekt tot den Katho lieken Patroonsbond. De afgev. van Heerenveen betoogt, dat alleen' een goede landelijke federatie een goeden toe stand kan scheppen, vooral in verband met het loonvraagstuk. Hij juicht het voorstel van ihet H. B. dan ook ten zeerste toe. De afgev. van Sneek is van meening, dal diti i voorstel afbreuk zal doen aan den N A. B. in- dien hdj geen neutraal standpunt blijft innemeni en hy spoort aan tot voorzichtigheid om zich met arbeidsaangclegcnhedcn te beifloeicn. Het contact om met de kwestie op de hoogte blijven, juicht hij echter toe. De secretaris mr. Bendrix. de verschillende,1 sprekers beantwoordend* 2egt o. m. dat hot; geenszins de bedoeling van den N A. B. zich alleen aan te sluiten bij den Neutralen! Patroonsbond. Hij constateert ten ©lotte met voldoening, daitf' de bedoeling van het H. B goed wordt begrepen#' Het H. B.-voorslel wordt tenslotte z h. aangenomen. Hierna werd de vergadering geschorst tot hst gebruiken van de lunch in den Foyer. Te Delft slaagde voor het ingenieurs- examen voor scheikundig ingenieur mej, iJ.L, Graf, alhier,

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2