BUITENLAND. 13e Jaargang. 28 JUMl 1922 No. 3861 Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent per week, 18.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 5 2.60 per kwartaal. Franco per post 18,06 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar tegep betaling van 50 ct. per kwartaal, bQ vooruitbetaling. Af- loncfetrltjke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. IL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAG Op Zaterdag 85 cent per regel Overige dagen 80 centperrege Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoog6te 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Nlorgen, Feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus, zal „de Leidsche Courant" niet ver schijnen. PROPAGANDA. Groote propaganda-vergodering te HOOGMADE Donderdag a.a. te 7 uur (oude tijd;) in ©afé Hillebrand. Spreker de weleerw. heer kaip J. B. Th. Moesik, te Rijp wetering. Uiitgenoo- tiigd worden, de kiezers vam Hoogmade, IWoubrugge t en Hoek van Roelofarend®- veen. ZEVENHOVEN Vrijdagavond o.s. Spreker de heer F. A. Moe-rel, te Oude w ater. Alle Katholieke® worden uk-genoodaigd. 5 JULI. Vost shan't, dah iedere Katholiek, hetaij man of vrouw, die de kiesbevoegdheid be zit, stemt op de Katholieke lijst d. w. z. in den Kieskring Leiden op Lijst 33 Hij of zij maakt op bet stembureau rood heb hokje vóór No. 1 oi» genoemde lijst, dus voor den naam Mr. Dr. Kooien. Vaststaat ook, dat iedere Katholiek, hetzij man of vrouw, propagandist wil zijn in de dagen, die ons nog scheiden van 5 Juli. En om propagandamateriaal te hebben raden wij hen voor vandaag aan, om mot aandacht te lezen een veo-siag mn d» gisteren te Leiden gehouden politieke meeting, elders in dit nummer. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Bij de begrafenisplechtigheid van Ra- thenau hield rijkspresident Ebert een in drukwekkende rede. De militaire actie in Sovjet-Rusland. Ernstig spoorwegongeluk bij Berlijn; Vele dooden. (Zie Buitenl. Berichten.) Duitschland. DE MOORD OP RATHENAU. De begrafenisplechtigheid, ff! Een redo van Ebert De rouwplechtigheid ^por Rathenau, iwelke gisteren te 12"uur aanving, was zeer indrukwekkend. De wandelgangen, •van den rijksdag waren met rouwfloers behangen. De katafalk was nabij den voorzitterszetel geplaatst en was bedekt imeb kransen. De lampen waren omfloerst De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door het geheele corps diplomatique en de rijksdagleden, ook door den leider der jDuitseh-nationalen, dr. Hermsen. De stemming was voortdurend waardig Geen enkele wanklank werd vernomen. (Rijkspresident Ebert verhief zich om streeks 12 uur Vqn zijn zetel tot het uit spreken zijner rede. (Hij zeide o.m.: In de diepste ontroering staan wij haast de familieleden van den doode hier bij het stoffelijk overschot van Rathenau. Met de bloedverwanten treurt in diepe smart de heele natie om dezen man, die tin dienst van het vaderland voor het wel zijn des rijks arbeidde en die geroepen jwas, voor de toekomst van Duitsohland groote dingen tot stand te brengen. Vervolgens schetste de rijkspresidenï Üe uitmuntende karaktereigenschappen van den overledene, zijn prestaties voor het economisch leven en als staatsman eh leider der natie, een leider, die Duitsch land in de wildernis van den tijd den weg naar een goede toekomst moest wijzen. Rathenau heeft in de heele wereld reeds .vroeger een goeden naam gehad, dien hij dankte aan zijn persoonlijkheid. Zijn Woord had in de wereld en in de kringen 1 [Bij de laatste woorden, die de rijkspre sident op de sprekerstribune met bewo gen stem sprak, boog hij voor de lijkkist De vice-president van den rijksdag, de centrumsafgevaardigde dr. Bell, 'sprak zijn grooten afschuw uit over de daad, die haar brutaliteit sa zinneloosheid zeU *wn iq dej geschiedenis is .voorgekomen. De democraat, dr. Korell, schetste de persoonlijkheid en den arbeid van den af- Daarna werd de lijkbaar naar buiten gedragen. De leden van den rijksdag en andere autoriteiten liepen in den stoet. Bij het standbeeld van Bismarck stond een compagnie van de rijksweer, die het saluut bracht. Toen het stoffelijk overschot naar het kerkhof werd vervoerd speelde de rijks- weer een treurmarsch. Het plein en de omliggende straten wer den door de politie afgezet. De belangstel ling van het publiek was, ondanks het slechte weer, zeer groot. De eigenlijke begrafenis werd doornie mand buiten de familie bijgewoond. Het openbaar vorkeer was stopgezet. Een dreigbrief. De „Frankf. Zfg." meldt uit Darmstadt, dat staatspresident Ulrich uit Mainz een direigbrief heeft ontvangen, inhoudende, diat de organisatie G heeft bepaald, dat hem als eerstvolgende hetzelfde lot zal treffen, dat Rathenau is wedervaren. Frankrijk. Groote openbare werken, uit te voeren mot behulp van Duitschland. De minister van openbare werken, Le Trocquer, heeft, in overleg met Poincaré, nagegaan in hoeverre Duitschland zou kunnen deelnemen aan de constructie van groote werken ten bate van het alge meen belang van Frankrijk, na goedkeu ring der commissie van herstel en con form het vredesverdrag. De opbrengsten van die werken zullen ten goede komen aan de verwoeste gebieden. Het programma van Le Trocquer bevat het construeeren van electrische werken met behulp van waterkracht in het Rhónegebied. Deze werken zullen 8 mil liard fr. kosten, t. w. 200 millioen voor spoorwegen, 800 millioen voor een tunnel onder het Kanaal, 3 milliard voor zeeha vens, 5 milliard voor kanalen, t.w. het Rhóne-Rijn-kanaal en het N.W.-kanaal. De totale kosten van het programma be dragen 18}m illiard fr. Duitschland zal handenarbeid en materiaal leveren voor 6 milliard. Een interministerieele commissie onder presidium van Golrat zal de plannen be- studeeren en completeeren. Le Troquer is gereed met het dossier voor de com missie van herstel voor de eerste groep van werken. Het lijdt geen twijfel of on middellijke overeenstemming zal worden bereikt, waardoor de eerste reeks wer ken zullen kunnen worden uitgevoerd. Een onthulling van Daudet. Maandagmiddag beraadslaagde de Ka mer over een wetsontwerp om den minis ter van buitenlandsche zaken een buiten gewoon crediet van 35.000 francs te ver- leenen voor vertegenwoordiging der regee ring bij het huwelijk van den koning van Servië. De communisten weigerden dit crediet goed te keuren en maakten er ge bruik van om Poincaré aan te vallen. Bij het debat verklaarde Daudet, dat hij een brochure ter beschikking van den "mi nister-president stelde, te Münchgn uit gegeven en getiteld: „De verantwoorde lijkheid van Poincaré voor den oorlog", welke brochure bepleitte Duitschland vrij te stellen van iedere betaling en waarin aangezet werd tot het vermoorden van Poincaré. Het crediet werd ten slotte goedgekeurd me 517 tegen 02 stemtaen. Engeland. De Iorsche kwestie. Nieuwe ongeregeldheden. De .geregelde troepen van den Vrijstaat hebben commandant Henderson, een der leiders van het ongeregelde leger, gear resteerd. De arrestatie werd verricht in verband met den inval in een garage, eigendom, eener firma te Belfast. De in val was geleid door Henderson, die de functie bekleedt van „directeur van den boycott" tegen Ulster. Bij wijze van re présaille voor de arrestatie van Hender son hebben ongeregelde troepen luitenant generaal O'Conneli 'ontvoerd!, adjunct- chef van den staf van het geregelde le ger van den vrijstaat, die als gijzelaar wordt gehouden voor de vrijlating van Henderson, Een Britsohe nota! aan! dé voörloopige regeering. Dé „Evening News" geeft den tekst der nota, die, naar gemeld wordt, de Britsche regeering Zaterdag aan de regeering van den Iersclien vrijstaat heeft gezonden. In de nota wordt gezegd, dat, ten eerste, de vodrioopige regeering spoedig en krach tig een eind moet maken aan de organi satie van vreesaanjaging en moord, be stemd om het verdrag te doen mislukken en geleid uit het hoofdkwartier der oage- regelde troepeg te Dublin. Ten tweede. wordt gezegd, dat als de yoorloopige re- geering er niet-in slaagt de orde "te her stellen, de Britsche regeering verplicht zal zijn te 'handelen. Een neutrale zone aan de grens van Ulster. Gisteren is een begin gemaakt, bij wijze van proef, met het inrichten vari een neu trale zóne in de omgeving van Pettigo en Belleek. Aan weerszijden van de grens is het gebied over een afstand van 2} mijl onder volledig toezicht dér politie ge plaatst. De gendarmerie van Ulster heeft posities aangenomen aan de eene zijde der grens en de politie van den "Vrijstaat aan de andere. Uitbreiding van do luchtvloot. De Londensche bladen deelen mede, dat de kosten tot vermeerdering van de lucht strijd krach ten met ongeveer tien eska ders, waartoe besloten is, zullen worden bestreden uit de gelden die vrijkomen door het verminderen van de uitgaven voor het leger en de vloot Rusland. Trotzki on zijn leger. In verband met de. opwinding, die in het sovjet-leger uit uiting komt, heeft Trotzki onlangs dagorders aan leger en vloot gericht, waarbij hij op de destruc tieve actie van de z.g. partijloozen wijst. Trotzki doet een beroep op zijn man schappen, om gehoorzaam te zijn aan de sovjet-autoriteit. Hij wijst op de agitatie in het roode leger en verklaart, dat deze zou kunnen leiden ot een burgeroorlog. Ruslands veiligheid wordt nog door een buitenlandschen oorlog bedreigd. Die be dreiging komt vooral van Frankrijk, Roe-, menië en Polen. Deze dagorder heeft intusschen geen indruk gemaakt op de sovjot-troepen en mén hoort meer en meer stemmen als: Wo hebben genoeg van ..-leg. oorlog! Weg met Trotzki. Volgens een telegram uit Moskou zou de proclamatie van Trotzki integendeel den strijdlust der troepen weer hébben aangewakkerd. Deze. strijdlust openbaart zich vooral ten opzichte van Roemenië. Men wil een militaire actie, waarvan het doel zou zijn de bezetting van Bessarabië. Mexico Opnieuw ecu aantal Amerikanen ontvoerd Uit Mexico zijn berichten ontvangen, dat generaal Grorozabe met 240 goed ge wapende opstandelingen veertig Ameri- kaansche employé's van de Cortez Oil Compagny gevangenheeft genomen en buit heeft medegevoerd ter waarde van meer dan 250.000 dollar. Hij verlangt een losgeld van vijftienduizend peso's. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken beeft bij de Mexi- caansche regeering een krachtig protest ingediend en aangedrongen op een behoor lijke bescherming van het leven en de eigendommen der Amerikanen. De Haagsche Conferentie. De ziting van gisteren. Het gemeenschappelijk communiqué der 3de sub-commissie (credieten) der niet- Russische commissie en der Russische com'misie luidt als Volgt: De derde sub-oomimissie (credieten) der niot-Russische commissie heeft gister middag om 4 uur in 'het Vredespaleis ver gaderd gezamenlijk met de Russische com missie. Deze laatste was samengesteld uit de heeren Lilwinoff, Krestinski en Sokolni- koff. Teneinde het werk der sub-commissie te vergemakkelijken stelde de president voor, dat de sub-commissie zich geduren de het eerste gedeelte harer werkzaamhe den zou bezig houden met het verzamelen van feitenmatriaal, en derhalve verzocht hij den Russischen deskundigen, zoo goed' te willen zijn, het reconstructieplan te ^svil len overleggen, dat zij zich hadden voor gesteld, te Genua in te leveren, daarbij rekening houdende met de meest dringen de behoeften van Rusland en den aard dér gevraagde kapitalen. De heer Litwinoff drong er van zijn kant bij de sub-coinimissio op aan, dat het noodzakelijk was, zich er van te over tuigen, of de ter conferentie vertegen woordigde staten bereid zijn, de voor den wederopbouw van Rusland benoodigdecre dieten te garandeeren. Na bespreking der kwestie, 'of de sub commissie bevoegd is, zich ook met de regeeringswaarborgen voor credieten in te laten, en na betoogen van don presi dent, van den beer Ghevillv fFransch des kundige) en commander Hilton Young, heeft de heer Litwinoff verklaard, voldaan te zijn en de besprekingen in de volgende bijeenkomsten te willen voortzetten vol gens het door; den voorzitter voorgestelde werkplan, - De Russen die aanvankelijk een eigen communiqué hadden toegezegd, deelden mede, dat hun eigen communiqué gelijk luidend was met dit officieele communi- quó. Een nota van Litwinoff. De voorzitter van de Russische com missie de heer Litwinoff heeft gisteren aan den voorzitter van de niet-Russische commissie, den heer Patijn, de volgende nota doen toekomen, waarin hij verzoekt om een verklaring, of België en Frankrijk en Noorwegen al dan niet aannemen de to Genua aangenomen zes clausules, welke de basis vormen voor de Haagsche Confe rentie. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Politieke meeting te Leiden. Staatsgarantie bij exportcredieten. Na dere bijzonderheden. De inwerkingtreding der Tabakswet Nadere bijzonderheden. De persoonlijkheid van den Pauselijke Internuntius. De Pauselijke Internuntius bij het Nederlandsche Hof. DokomstinNederl and. De Romeinsohe correspondent van ,,De Tijd" seint dat de nieuwe Internuntius Monseigneur Ges-are Orsenigo Zondag as. te 's-G-ravenhage zal arriveer en. De Romeinselie correspondent vam de „Msb." seint d.d. 27 dezer: Bij het afscheid overhandigde de Paus aan mgr. Orsenigo Zijn eigen met briLLan- ten en zes Oostersche Ohrijsolithen bezet borstkruis, een erfstuk van den Milanee- echen kardinaal Ferrari en eveneens een praohtigen antieken bisschopsring. Wegens de begrafenis van kardinaal Valfró da Bonzo, die een intieme vriend van de familie van den Internuntius was en welke begrafenis morgen plaats heeft, is de reis naar Nederland uitgesteld. Op verlangen van Z. H. draagt mgr. Orseni go een plechtige H. Mis van Requiem op voor den overledene. Waarschijnlijk zal de Internuntius nu den 5den Juli in Den Haag aankomen. Als een bijzonderheid kan vermeld wor den, dat mgr. Orsenigo op heb oogenblik Nederlandsöh studeert; hij spreekt Iba- liaanseh, Duibsch en Fransoh. De redacteur van de „Msb." te Parijs seint dd. 27 Juni: Wij hebben een Ihaliaamsche persoon- lijkheid kunnen onderhouden over mgr. Cesare Orsenigo, die heden staf en mijter heeft ontvangen. Mgr. Orsenigo behoorde tot de meest aanzienlijke leden van de Milaneesche geestelijkheid. De eerste 15 jaar van zijn priesterschap bracht hij door in pastoralen arbeid. De invloed, die mgr. Orsenigo uitoefende ais kapelaan in de parochie van St. Fidele, ee,n der meest be langrijke van Milaan, trok zeer de aan dacht van kardinaal Ferrari en leidde hem later tot de benoeming van deken van het kathedraal. Mgr. Orsenigo kon zich daardoor meer vrij maken voor de historische en apologetische studies, waar aan hij zich gaarne wijdde. Hij werkte mede aan verschillende pe- Nog een week. en de stemming is geschied. Wie zich verantwoordelijk gevoelt ea nog wil medewerken aan de propaganda speciaal in Leiden ver voege zich bij1 bestuur Kiesvereeniging of Propaganda^ dub. Mgr. Osenigo deed een werk verschijnen over St. Carol us, dat zeer de aandacht trok. Vervolgens beschreef hij het leven van Ozanam, publiceerde studies over La- menais en verschillende andere. Doch te gel ijketijd met de studies heeft mgr. Or senigo een levendig apostolaat uitgeoefend door prediking, conferenties, enz. Hij had bovendien in het patronaat van St. Fi dele -het contact weten te behouden met de ItaJiaamsche jeugdige werklieden, aan wier lot hij zich met groote toewijding gaf. De Tabakswet Bepalingen voor Juli Ten vervolge op de mededeeling in de Staatscourant van 2/3 Juni 1922, no. 197, wordt ter kennis van belanghebbenden en van ambtenaren der accijnzen gebracht dat gedurede de geheele maand Juli 1922 de aflevering van tabaks fab rik a-ten door fabrikanten aan Mekikandolaren ongeban- derolleerd mag geschieden, mits de ver schuldigde accijne wordt betaald tegen een door den ontvanger der accijnzen ai te geven quitantie, die tevens binnen de op die quitantie te stollen tijdruimte kan dienen voor uitslag uit de fabriek, het vervoer naar en den inslag in de localiteu ten van de kleinhandelaren. De quitantie moet door den kleinhandelaar na den in slag van de tabaksfabrikaten in zijne looaliteit worden ongele'verd bij dien ohef van de ambtenaren der accijnzen ter plaat se, opdat bij de controle op de voorraden met aldus ingeslagen tabaksfabrikaten rekening kan worden gehouden. Belasting op vruchtenwijn? Volgens Ned. Fabrikaat bestaan «r plannen bij de regeering om vructhenwij- xiert, voor zoover zij alcoholisch zijn, den vervolge te belasten met een accijns van 18 of 36 per 100 Liter, naar ga- lang het alcoholgehalte lager of hooger is dan 10 pot. Exportcredieten. Aangezienhet gebleken is, dat over het karakter van den regeeringssteun voor exportcredieten misverstand bestaat, deelt de rijkscommissie van advies inzake de ex porter edicten heb volgende mede Het is de bedoeling van den regeerings- steun in zake exportcredieten, dat fabri kanten en handelaren, indien hun bankier "bezwaar maakt een bepaalde uitvoer- transactie voor hen ten volle te financie ren, in bepaalde omstandigheden en on der zekere voorwaarden staatsgarantie kunnen verzoeken en verkrijgen. In geval de staatsgarantie verleend is, neemt de staat een telkens te betalen por tage (noodt meer dan 50 pc-t.) op zich van het uiteindelijk verlies, dat de bankie-r zou kunnen komen te lijden door de finan viering van den wissel. De staatsgarantie treedt dus iu wreking indien er verliea blijft, nadat, bij niet-betaling van den wis sel, de bankier het bedrag niet heeft kunt- non terugbrengen van den exporteur en xndere personen, die eventueel hunne handteekening op den wissel hebben ge- 1, terwijl ook eventueele verdere ze kerheden onvoldoende zijn gebleken. Fabrikanten en exporteurs moeten daar toe samen met hun bankier een schrifte lijke aanvrage doen door tussehen komst van de rijkscommissie van advies in zake de exportcredieten ten kantore van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Hot tot stand komen van dien uitvoer moet in het belang zijn van de opvoering an de werkgelegenheid hier te lande en strekken tot het behouden of herwinnen, ran relaties in het buitenland. Inlichtingen zijn te bekomen bij dexwse- cretaris van bovengenoemde rijkscoinmis- sie ten kantore van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. De Haagsche Conferentie. De correspondent van de „N. R. Orb.'' schrijft Blijkens een artikel in Europe Nouvellé is Nederlands beproefde vriend Henry As- selin zeer ingenomen met de schikkingen, Den Haag voor de conferentie en dé journalisten getroffen. Hij zegt Op alles is gerekend in de behendige or ganisatie van dit Babelde Nederlanders zijn de betrouwbaarste gastkeeren tor we reld. Zij hebben de gave der gastvrijheid. De Nederlantdsche ontvangst op zichzelf heeft iets geriefelijks en weldadigsalles dit land, de wijze van optreden van de mensohen, hun tevreden uiterlijk, hun ■erwonderlijke kennis van vreemde talen, de zindelijke en vroolijke gevels, de net heid op straat, de mooie tuinen, de rusti ge kanalen, alles waarlijk noodt tot wel be hagen. Ze hebben een onvertaalbaar woord, dat uitdrukt de prettige gewaar wording van zich te nestelen in iets har monieus naar het lichaam en naar den geest: gezellig. Ja, deze conferentie zou heelemoal gezellig zijn, als Kort en goed, de journalisten heeft men uitbundig verwend. Zij zijn de opvatting der wereld. Men heeft hun op het Bin nenhof een pershuis gesticht. De vertegen woordigers van de pers uit alle landen ijn er als prinsen gezeteld. Het is hun werksoc-iëbeit met ter plaatse documents*- en een staf van hupsoho e»n veel talen sprekende inlichters. De heer Assolin eindigt zijn praatjes de jioxxamjalisten zullen niet meer uit Den. Haag willen terugkomeo*. STADSNIEUWS. POLITIEKE MEETING. De politieke meeting werd gistermiddag van wege het ongunstige weder gehouden in de zaa$ van de Burcht, Do Voorzitter, de heer A. J« Oostdam, verwelkomde mr. dr. Kooien, voorzit* ter van de Tweede Kamer Spreker verklaarde, dat mr. Kooien krachten® zijn kwaliteit van voorzitter in de Tweede Kae mer niet aan de discussies aldaar kan deelno men. 't Is te hopen, dat de uitslag van de Ka merverkiezing zóó zij, dat mr. Kooien voorzitten blijft wij kunnen geen beteren krijgen (Ap plaus). Vandaar dat mr. Kooien, getrouw aan de gewoonte van zijn voorgangers, in den ver-, kxozingslijd geen spreekbeurt vervult, opdat heé door hem gesprokene later niet in de Kamer- debatten worde betrokken. Daarna verwelkomde de beer Oostdam 4« sprekers Prof. J. D. J Aengenent en den heedÜ j Moijman, die was gekomen bij. verhindering vaai i den beer Loerakker. 1 "i if) Red© Prof. <A n g e n e n t. f Door uw opkomst, aldus spr., hebt gij getoond, te beseffen, dat het een gewö< t ens plicht is yoof ieder en Katho-

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1