De heer Do Lange wil een opmerking ma ken over hot stenografisch verslag van 15 Mei waarin do toelichting bij het voorstel van Spr. ontbreekt, waardoor het voorstel absoluut onbe grijpelijk wordt. Nu is do toelichting weggelaten uit zuinig heid, daar spreker zo niet had voorgelezen. Spreker verzocht nu, het voorstel met toe lichting alsnog op te nemen. De Voorr. zegt dat sinds 1921 de toelichtin gen niet meer worden opgenomen Er zijn ver schillende gevallen aan te wijzen, waarin precies hetzelfde gobeurd is. Spreker geeft daarvan vc^ehiilende voorbeelden. Het is een bezuini gingsmaatregel die reeds anderhalf jaar in wer king is. SpTeker heeft echter geen bezwaar als- «og aan bet verlangen van den beer De Lange te voldoen. De heer Do Lange ze^t. dat hij opname vraagt, omdat zijn voorstel anders onbegrijpe lijk is. Spreker acht het niet juist automatisch de toelichtingen weg te laten. De Voor z. doet mededeeling van de ingeko-^ men stukken, waarbij een missive van den Commissaris der Koningin, dat aan den burgeme os t at verlenging van rerlof is verleend tot 1 Juli aanstaande. Verder is nog ingekomen een verzoek van den heer M. van Wam el en om eervol ontslag als hoofd cener Jongensschool le klas. Voorts verschillende amendementen op het Toorstel tot reorganisatie van het L. 0., die bij punt 17 aan de orde komen zullen. lo. Benoeming van een Ambtenaar van 3en Burgerlijken Stand. Benoemd wordt de heer M. M W. A van Possum dn Chat el, met 11 stemmen, iegen 2 op den heer R. de Wilde en 1 op Dr. Trings. 7 briefjes zijn in blanco gelaten, 1 briefje van onwaarde. Er was op gC3cbreeen: „Tegen 0en anti-stadsruiver." 2o'. Voorstel: a. om aan den leeraar in het Duitsch aan het. Gymnasium, Dr. G. G Kloeke, verlof to verleenen voor den cursus 1922/23, buiten bezwaar van de gemeen'e- kas; b. tot benoeming van een tijdelijk leeraar in hot Duitsch aan het Gymna- sium, voor den cursus 1922/23; c. tot vaststelling van diens jaarwedde. Benoemd wordt Dr. Theodor Fringe te Bonn. 3o. Praeadvies op het verzoek van M. Hoogeveen om eervol ontslag als Di recteur der Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen. Goedgekeurd. 4o. Praeadvies op het verzoek van A. van Zandvliet om eervol ontslag als on derwijzer in de lichamelijke oefening bij het Lager Onderwijs. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot wijziging van de aanstel ling van Mej. A. M. D. Langezaal, leerares aan de Hoogere Burgerschool voor Meis- Jes. Goedgekeurd. 6o. Praeadvies op het verzoek van J. Pander om een te bouwen tuinhuisje in den tuin van perceel Hooge Rijndijk No. 2, van hout te mogen make». De heer v Hamel spreekt zijn instemming uh met wat de- heer Pander schrijft. De auto- ïastwagens veroorzaken een ondTagelijken last. De Voorz. zegt, dat deze zaak niet aan de •rde is. B. en W wijden daaraan echter hun ne aandacht. to. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedepu teerde Staten vengunning is verleend tot den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn onder de gemeente Wad dinxveen, ten behoeve van de Papier-' fabriek „De Schoone Haas." Goedgekeurd. 8o. Voorstel tot verhuring van het IJk- kantoor aan de Lammermarkt aan den Staat der Nederlanden voor 400 (tot nu toe bedroeg de buur 375.) Goedgekeurd. 9d. Verordening tot intrekking van de -herordening van 29 November 1920 (Gem. >lad No. 53), 'óp het gewicht van brood. Mevr. van It al lie vraagt naar het adres 5an de Gezondheidscommissie. Welk motief -toert zij aan? De Voorz. zegt. dat de verordening feitelijk van rechtswege is verval! en. Het voorstel wordt goedgekeurd lOo. Voorstel in zake bet sluiten van ^asgeldleeningen, ge-durende het 3e kwar taal 1922. Goedgekeurd Mo. Voorstel lot afstand van het recht Van beplanting op den berm van den Warm onderweg onder Oegstgeest, tegen over het perceel Sectie P No. 98. Goedgekeurd '42o. Voorstel tot beschikbaarstelling gelden 2223) voor de kosten der. vrijwillige Ouderdomsverzekering ten hame van in gestichten voor rekening van de gemeente verpleegde armlastige krankzinnigen. De heer Dubbeldeman vraagt, of er wel -tee gerekend: ie, dat verschillende vaa die on- velokkigen niet den vereischten leeftijd zullen bereiken. De heer Heemskerk vraagt of deze zaak =*u dadelijk wordt afgewerkt, daar over vorige Mrea de begrootingaposten ontbreken De heer Per», wetb., zegt, dat met den toe stand der patiënten wordt gerekend. Alleen eoor hen, die daarvoor waarschijnlijk in aan merking zullen komen wordt een verzekering gesloten 13o. "Voorstel: a. 4ot wijziging van het raadsbesluit *an 24 April 1922, tot wijziging van de verordening van 17 November 1881, rege- vnde de heffing eener plaatselijke belas ting op de honden te Leiden; b. tot opnieuw vaststelling der wijzi gingsverordening. Goedgekeurd. iAo. Praeadvies op het verzoek van de afdeelingen Leiden van de Alg. R.-K. !dftó»tenarenvereeniging en van den Alg. Jfed. Christ. Ambtenaarsbond, in zake uitbreiding van bet bestaande stelsel van kindertoeslag voor personeel in dienst ran de gemeente Leiden. Goedgekeurd r: 15o. Voorstel: a. tot yerhooging van het aan d« Wo- nïngbpuwvcreenigihg „De Eendracht" toegekende bouw voor schat voor den aan koop van den grond en den bouw van 124 woningen op liet terrein benoorden den Lagen Rijndijk (bouwplan II); b. tot verhooging van het aan die vcr- eeniging toegekende bouw voorschot voor den aankoop van den grond en den boiuv van 65 woningen en 1 pakhuis op liet I - rein benoorden den Lagen Rij «.lijk (bouwplan III.) De heer De Lango wil met een ent woord zijn voldoening uitspreken, dat de R.rnd van Arbitrage blijkbaar zeer objectief de zaak heeft beoordeeld, zoodat do gemeente er vrij goed af komt. daar van de 65,000 die gevraagd word ruim 9000.werd toegestaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. 16o. Voorstel in zake de exploitatie rekening en de openstelling van-, de toe lating tot- en het tarief voor het gebruik van het Volks- en Schoolbad in de van der Werf straat. De heer W ilbrink heeft met groote be langstelling dit voorstel gelezen*. Hij kan echter niet geheel meegaan. Hier wordt voorgesteld, dat de onderwijzers (essen) voor do reiniging van de kinderen te zorgen hebben Daartegen heeft spreker bezwaar. Als de gemeente do laak uit handen van de ouders neemt, kan spreker daarin niet meegaan. We hebben nu al schooi voeding, kleeding, enz. en spreker wenscht er niet toe mee te werken het huisgezin nog meer te ontwrichten. Spreker zou geen bezwaar heb ben, als de kinderen kosteloos mochten baden, maar bij wensebt niet op deze wijze de huisge zinnen to ontwrichten. Verder vraagt spreker of de onderwijzers de kleine kinderen moeien helpen kleed-en enz. Kunnen ze daartoe worden verplicht? Spreker hoopt dat do ouders nog zooveel plichtsgevoel zullen hebben, dat al de kinderen biervan geen gebruik zullen maken, zoodat do regeling een mislukking wordt. Do heer DeLange zegU-dat deze zaak reeds in Januari 1920 is beslist, toen dit voorstel werd aangenomen. Principieel staat spreker op het zelfde standpunt. Maar we zitten nu eenmaal met het geval. Het gebouw beeft pl.m. 13o000 gekost. Spreker zou nu gaarne willen, dat B. en W. maar alles doen wat ze kunnen om het ge bouw aan zijn doel te doen beantwoorden Spr. zegt dit, omdat we met het badhuis van „De Eendracht" al een fiasco hebben. Spreker zou omtrent de exploitatierekening gaarne inlichtin gen hebben. Uit wat hij er van vernam bleek hem dat bet een mislukking is geworden. Spreker kan zich begrijpen dat de besturen van do bijz. scholen geen aandrang op de on derwijzers willen uitoefenen de kindertjes te gaan wasscben. Spreker vraagt of het niet mo gelijk is, dat onvermogende gezinnen, die er bezwaar tegen hebben dat hun kinderen onder schooltijd door de onderwijzers worden gebaad, niet de gelegenheid kunnen krijgen hunne kin deren" kosteloos te baden. Verder merkt 6preker op, dat voorgesteld wordt, de kinderen van de 3e klasse scholen kosteloos toe te laten. Dit klopt echter niet met het voorstel tót reorganisatie van het L. 0., waarin de 3e klasse scholen vervallen. Ook in verband met de schoolgeldregeling merkt spr. op. dat het volstrekt niet zeker is, dat kinderen van deze scholen onvermogend zijn Men had naar spreker meent de grens bij het inkomen moeten stellen. De heer Groene veld zegt, dat de heer Wilbrink 2 jaar telaat komt. Verder is het ook spreker opgevallen dat hier nog van de 3e klas scholen sprake is, die met September moeten vervallen. Spreker zou dit woord willen ver vangen door: scholen voor gewoon lager onder wijs. De heer De Lange sliet voor de grens te stellen bij een inkomen van 1500,per jaar. De heer Meijnem vraagt, of de heer Groe- neveld alle lagere scholen bedoelt De hoer Groeneveld antwoord toestem mend. De heer Knuttel wil.het badhuis voor alle ingezetenen en voor alle kinderen kosteloos openstellen. Dit is een inrichting voor openbaar nut waarvan! ieder gebruik moet kunnen maken. De kosten moeten dan uit de belastingen gevonden worden Wie niet meedoet en toch moet betalen, moet dat dan maar zelf weten Spreker crilisecrt verder het optreden van de besturen der Christelijke scho len. die niet meewerken en betoogt, dat het ba den een deel moet worden van het onderwijs programma, waaraan alle kinderen moeten deel nemen. Als de wet het niet verbiedt wil epreker dit zelfs verplichtend stellen. Voor de openbare scholen, stelf-hij een amendement in dien geest voor. De heer De Lange verandert zijn voorstel in dien geest, dat het schoolgeldkohier als basis wordt genomen, zoodat dus ook met het aantal kinderen wordt gerekend. De heer Knuttel stelt voor het badhuis kosteloos open te stellen. De Voorz sluit zich wat den heer Wilbrink betreft aan 'bij den beer De Lange. De pfïhci- pieele kwestie ia in 1920 beslist. Verder wijst spreker er op, dat de scboolba- den reeds bestaan. Een deel der kinderen wordt reeds gebaad in het badhuis van .,de Eendracht'' Wat de kleinere kinderen betreft, zegt spreker, dat ze zich als regel wel zullen kunnen helpen. In bijzondere gevallen zullen de onderwijzers wel even bijspringen De vraag of de onderwij zers gedwongen kunnen worden, wil 6preker laten rusten Hij hoopt dat die vraag praclisch niet aan de orde zal komen. Nu de amendementen. Dat van den heer Groeneveld kan spreker niet aanbevelen. Hij ziet geen enkele reden, waarom anders die 't zelf best kunnen betalen hierin te helpen en hunne kinderen kosteloos te baden. De heer De Lange wil een inkomengrens, om dat de 3e kl scholen vervallen Spreker heeft hierover ernstig nagedacht, maar hij meent, dat wat de beer De Lange wil practisch onuitvoer baar is. In elke school moeten dan de kinderen die 't wèl en die 't niet kunnen betalen, worden uitgezocht. Daarom wil spreker de scholen ne men, waar die kinderen ver in de meerderheid zijn, dus straks de scholen die eindonderwijs geven. Dat is geen juiste maatstaf, dat geeft spreker toe, maar een andere regeling is niet uitvoerbaar. Spr. kan dus niet met die amendementen mee gaan De resultaten van het badhuis van „De Eendracht" zal spreker te zijner tijd gaarne aan den Raad overleggen. Met het amendement Knuttel kan spr. ook niet meegaan. Er ie geen enkele reden, het badhuis maar voor iedereen open te «tellen. De heer Knuttel vraagt waarom de -bestu ren der Ghr. Scholen niet meegaan.- De Voorz kan dit niet meedeelen Het is hen niet bekend. Spreker heeft van den heer De Lange begrepen dat do besturen de onderwijzers niet kunnen verplichten. Dit is een merkwaar dige tegenstelling met de openbare onderwijzers, die geen bezwaar maken. Uit het antwoord van don Voorz. op het voor stel van den heer De Lange, blijkt, naar spreker meent, dat zijn voorstel en dat van den heer Groeneveld moet worden aangenomen. Wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dan wordt gepcaejudiceerd op de reorganisatie van het onderwijs. Daarmee wordt dan tevens uitgesproken dat we klassescholen zullen hou den. Spreker blijft daarom zijn voorstel aanbeve len. Do heer De Lange zegt, dat de uitvoering vain deze zaak ongetwijfeld' een behoorlijke mate van kieschheid en tact oischt. SpTeker staat heelemaal niet op het standpunt, dat -de kinde ren zullen worden gedwongen. Spreker hoopt dat alle ouders goed zullen weten dat de Over heid helpend wil optreden, all oen als de ouders dit wcnschen. Er is geen heiliger huisje dan het huisgezin. Geroep: In de Bouwelouwesteeg. Nu gevoelt spreker dat zijn voorstel de uit voering van do zaak iets bemoeilijkt We moe ten het respect van de ouderlijke meening vol komen handhaven, daar dan de schifting veel gemakkelijker wordt. De zaai is toch al moeilijk. Er kan straks nooit een klasse tegelijk weg. Combinatie zal toch mogelijk zijn en wordt nu het voorstel van spreker aangenomen, dan ver valt het odium: dat zijn nu scholen voor kinde ren van minvermogende ouders. De heer Groeneveld wil de kinderen van do M. L. 0. scholen uitschakelen, omdat die kinderen z. i. te groot worden voor een geza menlijk schoolblad Overigens, er zullen zeker ouders zijn, die 't zelf kunnen betalen, maar in het belang van de volksgezondheid acht spreker het toch ge- wenscht, dat alle kinderen hiervan gebruik maken, vooral ook omdat de 3e klasse sc-holen vervallen, al zullen ze volgens den voorzitter m de practijk blijven bestaan. Met het voorstel De Lange kan spreker niet meegaan. Gezinnen met 1500,inkomen (na aftrek van kindergeld?) moeten toch tot de al- lerminsten worden gerekend. De heer Wilbrink ontkent, dat in 1920 principieel zou zijn besloten de zaak op deze wijze uit te werken. In elk geval kan z i. de heer De Lange thans geen bezwaar hebben met zijn voorstel mee le gaan. Spreker is voor een gelegenheid waar gebaad kan worden, maar hij komt er tegen op, dat ouders, die hun kinde ren niet naar een badhuis zenden, ze niot be hoorlijk zouden reinigen. De heer Dubbelde man: Zeer moeilijk. De heer Wilbrink: Er is zooveel dat moeilijk is. Manr spreker wenscht er niet toe mee te werken, dat de' Gemeente de taak van de ouders overneemt. De heer Knuttel: Vele kinderen zullen dan niet behoorlijk verzorgd worden. De heer Wilbrink: Maar u zult ze toch ook niet kunnen dwingen om te baden. Dit voorstel ligt geheel in de socialistische lijn.. Spreker meent dat wat gedaan zou kunnen wórden, door kaarten aan minvermogenden be schikbaar te stellen. Mevr. v. It al lie is er voor de uitdrukking 3e kl scholen te laten vervallen Als alle kin deren worden toegelaten, dan zal er een natuur lijke schifting komen. De Vootz.: Dan moet u voor het voorstel Groeneveld stemmen. Mevr. v 14 a 13 i e Neen ik wil -het niet voor allen kosteloos stellen De Voorz.: Maar de echoolhadcn zijn kos teloos. Mevr. v It all ie kan dfn met het voorstel Groeneveld meegaan. De heer Oost dam meent, dot in verhand met de gesejèn bezwaren aanhouding van dit voorstel gewenscht is. Do uitdrukking Se klas scholen bijv. zal niet kunnen blijven staan. Daaf om zal een andere -uitdrukking gevonden moe ten worden. De Voorz. zegt, dat niemand gedwongen zal worden Wat overigens de voorstellen Groene veld en De Lange betreft, spreker ziet geen kans de zaak practisch uit te voeren, als de tegen woordige 3e klas scholen of wat dan straks ook in de plaats komt, niet in het voorstel blijven* staan Er moet een groote lijn worden getrokken. Als de scholen die eindonderwijs geven in aan merking komen, dan hebben we een regeling die in hoofdzaak juist is Spreker ziet geen enkele reden waarom het voorstel thans niet zou worden afgehandeld. De heer Wilbrink wil kaarten geven. Dan gaat het dus niet per klasse maar individueel. De kinderen kunnen toch niet zonder geleide gaan? (De heer Wilbrink: dan worden ze onder de vacant ie ook niet zoo vuil). De vraag van den heer De Lange of oudere die bezwaren hebben dat hunne kinderen met de klas meegaan persoonlijke kaarten krijgen, -zal spreker overwegen Het voorstel Groeneveld wordt verworpen met 16 tegen 12 stemmen. Voor de Soc Dem. Mevr. v. Itallie en de heeren Bisschop, Heems kerk, Knuttel en Sijtsrna Het voorstel de Lange wordt verworpen met 24 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Jan de Lange, Sijtsrna, Wilmer en de Lange Het voorstel Knuttel wordt verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Voor de heeren Bisschop, Jan de Lange, Knuttel. Wilmer, Sijtsrna en de Soc. Democraten. De heeren Bisschop en Wil m er blij ken zich te hebben vergist. Het voorstel van B. en W wordt daarna aangenomen met 20 togen 7 stemmen Tegen de heeren Meijncn, Wilbrink, Jan de Lange, Oostdam, Kuyvenhoven, Eexdmans en de Lange. 17o. Voorstel in zake de reorganisatie van hef, Openbaar Lager Onderwijs. Mevr. v. Itallie zou nu eerst punt 18 be handelen. De Voorz maakt daartegen, bezwaar, daar hij meent, dat dan de reorganisatie-plannen vandaag niet gereed zullen komen. Het voorstel-Mevr. v. Itallie in stemming ge bracht wordt aangenomen met 17 tegen 11 6temmen Thans komt dus aan de orde 18o. Praeadvies op het voorstel van den heer van Eek in zake verlaging van den prijs van het gas en voorstel tot nadere vaststelling van den prijs van het gas. De heer v. Eek kan zich met het voorstel van B. en W niet vereenigen, 't Komt spreker voor, dat de argumenten tegen een verlaging van 2 cent uiterst zwak zijn, daar er volgons de begrooting toch nog een winst zal zijn van pl.m. 2S00,B. en W achten deze winst te gering, maar waar de directeur een zeer voor zichtig man is, ziet spreker hier niet het minste bezwaar, temeer, daar de kolenprijzen nog steeds dalende zijn en belangrijk lager, dan waarop bij de begrooting gerekend is. Wordt het voorstel van spreker niet aangeno men, dan zal een belangrijk bedrag dat anders door de belasting wordt opgebracht in den vorm van gasprijs moeten worden opgebracht, waarbij progressie is uitgesloten. Het voornaamste argument van B. en W. houdt verhand met de verwachtin gen voor de -toekomst, daar men vreest, dat later de prijs verhoogd zal moeten worden. Deze angst is gebaseerd op de verwachtingen omtrent de nieuwe fabriek, waarvan juist een zeer voordeelige exploitatie is verwacht. Spre ker wijst echter op Haarlem waar absoluut geen bezwaren zijn voorgevallen. De mogelijkheid bestaat, dat de exploitatie het volgend jaar voordeeliger zal zijn, maar als dat niet het geval is, is er dan bezwaar in derge lijke bijzondere omstandigheden, het reserve fonds.van 1.300,000 aan te spreken? Spreker wil ook niet uit -het oog verliezen, dat de gasverbruikers ook het vorig jaar veel meer dan den kostprijs hebben betaald Commissarissen betoogden dat het reserve fonds ook moest dienen om als bijv. ingeval van brand het bedrijf schade zou lijden, do verliezen to dekken. Spreker acht het eohler niet noodig het gereserveerde bedrag al te zeer uit te zetten Hij stelt daarom voor de gasprijs met 2 cent te verminderen. De heer De Lange zegt dat de heer Van Eek vandaag de mooie rol heeft SpTeker zal dan do minder mooie voor zijn reken'ng nemen Hot voorstel van B. en W. heeft spreker eeni- germate bevreemd. We -hebben in April de me- dedeelingen ontvangen, dat commissarissen meenden, dat, als de stokerij in gebruik was genomen, de prijs misschien verlaagd zou kun nen' worden. Thans echter, nu de stokerij nog niet gereed is, komen B. en W reeds met een voorstel tot verlaging, terwijl toch de kolenprijs reds eerder verzekerd is. Met de theorieën van den heer Van Eek ko men we hier niet verder De 'heer Wibaut ver klaarde terecht in den A m s' er dam sch en Raad, dat, als men eenmaal op dergelijke inkomsten is ingericht, men ze moet trachten te behouden Spreker vestigt er nog de aandacht op. dat eén nieuwe inrichting toch altijd moet pokken en mazelen. We kunnen wel hier een mooie rol spelen, maar spreker meent, dat het voorstel Van Eek in geen geval met een goede bedrijfs- politiek is overeen to brengen. Met een winst uit de gasfabriek van 10,000,kunnen we in 1922, naar epreker meent, niet rondko men; Met schroom zal spreker met het voorstel van B. en W. meegaan. Dat van den heer Van Edk acht hij niet te aanvaarden. Spreker is blij, dat de heer Van Eek geen wethouder van de Lichtfabrieken is. Do heer Oost-dam: Och, dan is hij wel anders! De heer De Lange zegt. dat het niet aan gaat, het Téservefonds te gebruiken op dc ma nier als de heer Van Eek wil. De heer Knuttel zegt, dat het altijd is voorgesteld, dat de nieuwe stokerij voordeelen zou geven. Nu praat men weer anders Spreker meent, dat het te wagen zou zijn er nog een cent af te doen. Hij zal geen voorstel in dezen geeest doen, maar het voorstel Van Eek kan in elk geval worden aangenomen. De heer WilmeT is niet voor het maken van groote winsten(de heer Groene veld, maartoch kan een matige winst in het belang van de geheele burgerij zijn Wc moeten in elk geval belastingverhooging voor komen, en het niet zoo maken dat de belasting voor de burgerij niet meer te dragen is. Ook om practisc-he redenen is spreker voor het voorstel. Men zegt dat deze belasting niet naar de draagkracht drukt, maar men vergeet, dat ook de buitengemeenten in de betaling van het gas bijdragen. Het te derven bedrag zal dan geheel door de Leidsche burgerij moeten wor den gedragen, wèl naar draagkracht, maar dan toch gedragen. De voordeelen zullen naar spr. uitrekent ook voor de kleine gebruikers niet van beteekenis zijn Daarbij komt dan nog dat zij gemakkelijker voor het gas kunnen betalen, dan in den vorm van belasting. De heer S ij t s m a zegt, dal de heer De Lange indertijd bij do belastingverlaging de mooie rol speelde. Spreker is toen met het voor stel van B. en W. meegegaan en hij heeft nu ook bezwaar met het voorstel Van Eek mee te gaan, daar we dan een belangrijke -bijdrage van de buitengemeeniem zullen derven. De heer Bots, weth., zegt, dat, toen 't voor stel Van Eek aan, de orde kwam, hot er met de gemeentekas vrij goed voorstond. Daarna is echter door de verlaging van het vermenigvul- digingscijfer1 een belangrijk bedrag verloren ge- gegaan, waardoor de toestand weer geheel anders wordt. Spreker vestigt er voorts nog de aandacht op, dat door niet natuurlijke personen, sations, stichtingen enz., niet bijgedragen wordt in de belasting, terwijl ze in het gas wel worden ge troffen. Voor de ingezetenen is het voordeeliger indien een bepaald bedrag uit de gasprijzen gevonden wordt. Blijkt dat de nieuwe fabriek goed werkt, dan kan do prijs altijd verlaagd worden Spreker vestigt er voorts de aandacht op, dat de kolen niet meer als voorheen een overheerschende factor vormen. De heer v. Eek verdedigt nog nader zijn opvatting, waarbij hij opmerkt dat aanvankelijk geen winst begroot werd, terwijl men een flinken winst noodzakelijk heet. Op die wijze krijgt deze zaak een principieel karakter. Spreker betoogt voorts, dat er geen enkele reden is om het re servefonds, stel diart het noodig mocht worden, niet aan te spreken. Wat heeft de burgerij aan zulk een gToot reservefonds? Spreker geeft toe, dat een in'dividueelo belasting gemakkelijk be taald wordt, maar het moet toch betaald worden Men wijst op d© buitengemeenten, maar we mo gen die njenschen toch niet gebruiken als melk koetjes. De heer Bots, wetb., zegt, dat B. en W niet tegen verlaging van den gasprijs zijn; vandaar dat ze nu ook met hun voorstel komen. Maar ze willen een voorzi htig© politiek -poeren, De Voorz zegt, Jat hier van een indirecte* belasting geen sprake is. Spreker heeft vroege* ook zoo geredeneerd, maar het is toch een fou tief standpunt. We hebben een bedrijf, en nu is het do vraag of het winst mag maken. Niemand! dio deze vraag ontkennend beantwoordt. En nu zal er toch niemand, zijn dio zal willen volhou den, dat B. en W een overmatige winst willen maken Spreker wijst bijv. op Zaandam, waar meer dan een ton winst gemaakt werd. De heer Van Eek: Maar dat was gedwon gen door Ged. Staten. De Voorz. vervolgd, dat er geen enkele grond is om te zeggen, dat een fabriek als dezo niet een matfgo winst mag maken. Do zaak zou anders zijn, als do gasprijs hier buitengewoon hoog was. Dat is echter niet het geval. Het amendement Van Eek, verlaging met 2 ccni'. wordt nu in stemming gebracht De uitslag -is, dat de stemmen staken. Voor stemmen del .heeren Bisschop, Wilbrink, Jan do Lange, Kui- venhoven, Heemskerk, Knuttel, Mevr. v. Itallie en do Soc Democraten. In de volgende vergadering zal dus opnieuw worden gestemd (Afwezig waren de heeren Sanders, Eikerbout en Schoneveld). Hierna wordt de vergadering geschorst. Uit de Omgeving ALPHEN AAN DEN RIJN. R.-K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond! 8 uu-r worden wij weder al-leoi opgeroepen tegenwoordig te zijn op de vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging, waarin de heer Moerel van Oude water ons met de kracht zijner overtuiging zal wijzen op den ernstigen plicht die wij allen te ver vullen hebben bij de a.s. verkiezingen. Wij mogen ons overtuigd houden dat niet slechts de mann-en, doch ook vooral de vrouwen nu eens in grooten getale hare belangstelling zuilen toonen. HAZERSWOUDE. Personalia. Tot commies der directe 1 belastingen stand-plaa-ts alhier is benoemd de heer J. Luiendijk van Rotterdamde heer J. Zeldenrust alhier is benoemd te Sneek. LEIMUIDEN. Ongeluk. Zondagmorgen had aas Ringdijk van den Haarlemmermeer nabi£ ons dorp een ernstig ongeluk plaats. Een fietsrijder komende van Burger- veen werd nabij de brug aangereden: door een motorrijder, komende uit Am sterdam, Laatstgenoemde haalde niet ge noeg uit, en kwam met. dolle vaart tegen den fietsrijder aan, 6leurde hem een heel eind mee, en ging ten slotte over hem heen. Beiden bekwamen ernstige verwonding gen, en moesten door dokter Bouthoort verbonden worden; de fietsrijder was 1H uur buiten bewustzijn. De schuld van deze aanrijding berus>:t geheel en al bij den bestuurder van dt motorfiets, die hij ook als pand voo* schadevergoeding moest achterlaten, zoo dat hij per voet- en per trein den terug reis naar Amsterdam aanvaardde. WARMOND. Collecte. De opbrengst van de col lecte voor den gewapenden dienst bedraagt 30.49. WOERDEN. Personalia. Onze plaatsgenoot dó heer Th. Buys Cz. slaagde Vrijdag aan de Technische Hoogeschool te Delft voor mijnbouwkundig ingenieur. SPORT. ATHLETIEK. De wedstrijden der L. K. C. „Vi'sssc". De uitslagen der Zondag gehouden athleliek- V wedstrijden door de L. K. G Vitesse" luiden als volgt: Afd. Seniores, Heeren: Verspringen: 1. P. Kaiser 5,50 M 2. N. van Ginkel 5,29 M. Hoogspringen: 1. P. Kaiser 1,65 M 2. J,- Prange 1,40 M. 100 M. Hardloopen: 1. >J Prange 13 sec. 2t P. Kaiser 132/5 sec. 100 M Hardl. met 3 keerpunten: 1 J. Prang» 20 1/5 sec.; 2 P. Kaiser 20 4/5 sec. 500 M. Hardloopen: 1 P. Kaiser 1 min. 41/4 6C-C.; 2 N. A. C. van Beeck 1 min. 43 4/5 sec. Duitsche driesprong: 1 P. Kaiser 10,67 M.; 2 N. van Ginkel 10,28 M Vergooien met bal: 1 P. Kaiser 33,20 M. 2 J. Prange 32,75 M. Sneldoelen: 1 N. A. G. Beeck 19 doelen in 1 min. 2 J. la Rivier e 15 doelen in 1 min. Afd. Junioxes Heeren: Verspringen: 1. H D. Kolkman 4,33 M. Hoogspringen: 1 J. A Maas 1,45 M. 100 M hardloopen: 1. J A Maas 14 sec, 100 M. hardloopen, 3 keerpunten: 1. H. D. Kolkman 22 sec. 250 M hardloopen: 1 H. D. Kolkman 47 1/5 seconde. Duitsche driesprong: J. A. Maas 8,58 M. Vergooien: J. A Maas 27,97 M Sneldoelen: J. A. Maas 18 doelen in 1 mïn.- A f d. Seniores Dames: Verspringen: Mej M. Schijfsma 3,86 M. Hoogspringen: Dezelfde 1,40 M. 80 M. Hardloopen Mej. W. v. d. N ordaa 12,9 seconden. 100 M hardloopen met 3 keerpunten: Mej. M. Scbijfsma 22 2/5 sec. 250 M. hardloopen: Dezelfde 53 sec. Duitsche driesprong: Dezelfde 7,53 M. Li' Vergooien: Dezelfde 24,10 M. Sneldoelen: Dezelfde 11 doelen in 1 min. Afd. Juniores Dames: De nummers: verspringen, snel-doelop, 100 M. •hardloopen met 3 keerpunten; 80 M. hardloo pen werden gewonnen door Mej. J. Ballego De nummers hoogspringen, 250 M. hardloopen, Duitsche driesprong door Mej. Netty v. d. Noorda. Totaal aantal p u n t o n Afd. Se niores Heeren: 1 P. Kaiser 102,2 en 2 N A C. -van Beeck 89,1 punten. Afd. Juniores Heeren: 1 J. A. Maas 129,4 en 2 H D. Kolkman 11* punten. Afd Seniores Dames: 1 Mej. M Schijfs ma 99.3 en Mej. W. v. d. NooTdaa 70,4 punten. Afd. Juniores Dames: 1 Mej J. v d. Noordaa 85,48 en 2 Mej. J Ballogo 84,65 punten-

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4