BUITENLAND. 13e Jaargang. ZATERDAG 17 JUNI 1922 No. 3852 CeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, - 2.50 per kw&rtanL Bit (rare Acenten SO cent per week, 12.60 per kwartaal, ïranco per post 12 96 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad 1b voor de Abonné's verkrijgbaar Meen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af zonderlijke nummers C ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 -> POSTBUS No. IL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Op Zaterdag 85 cent per regel Overige dagen 80 cent per regej Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE AD YEBTE JUTEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f 0*50 Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. PROPAGANDA. Maandag 19 Juni te NOORDWIJKERHOUT groote propaganda-vergadering, in „Het .IVapen van Noord wijkerhout", te 8 uur. Dinsdag 20 Juni te OEGSTGEEST groote pro paganda-ver gade-ring in café Kortekaas, te 8 uur. Spreker op beide vergaderingen de Zeereerw. Heer Pasto or B. v. Leeu wen te Hillegom. Onze eenheid. In de rede, door pater dr. van Gtinneken SJ. gehouden ter opening van den Nij meegs ohen Katholiekendag, beeft deze geleerde Jezuïet de naastenliefde bezon gen, bezien in het zonne-perspect-ief der Katholieke beginselen en daarbij ook eenige direct practische dingen Zoo b.v. deze Beseffen wij allen hoog en laag im mers, da-t onze stands- en groepslief- de, wel verre van in conflict te moe ten komen (gelijk domme mensclien beweren) met de liefde van anderen voor him eigen groep, zich in die an dere groepsliefde organisch kan laten opnemen om daarmee samen te groeien tot één grootere vreugde van massaler liefde en geluk? Hebben wij wel altijd bet pra et-is eb offerbegrip in onzen geest present, óók als het over collectieve belangen gaat? of zijn wij althans koel en nuchter genoeg om ons hoofd niet op hol te laten slaan met de simpele zweepslag van eigen belang of groepsbelang. Een praetische les ter bepaling van het standpunt der Katholieken bij de aan staande verkiezing. A 1 1-e belangen van ons, Ka tholieken, moeten organi a ch kun nen samengroeien tot één geheel ook al vraagt dit offers. En onze actie moet er op gericht zijn, om die mogelijkheid werke lijkheid te doem worden. Met dit pogen is 't in strijd, als wij daden stellen, welke juist uiteengaan, afscheiding en verwijdering beteeike.nen. En meer dan iets anders aldus de Leidsohe hoogleeraar prof. Barge op denzelfden Katholiekendag Meer dan iets anders is de politiek het terrein van de d a a d, en indien wij al binnen het raam onzer begin selen in abstracte» vrijheid van opvat ting erkennen inzake hunne interpre tatie, zoo is toch, al kost- dit offers van persoonlijk iaizioht, bij de daad werkelijke toepassing er van het ge meenschappelijk volgen van één rich ting onafwijsbare noodzahelijkhe.id Bat de Katholieken van die onafwijs bare noodzakelijkheid allen doordron gen mogen zijn, wanneer zij op 5 Juli hun ktem moeten uitbrengen. V Vervreemding der harten. Onder ons, Katholieken, kan meenings- verscli.il rond-uit naar voren worden ge bracht. Doch en dit is 'n Katholieke plicht 'daarbij worde de liefde steeds betracht, en zaken onderscheiden ,va-n personen. Voor een kwade bedoeling is Mg geen voldoende aanwijzing dat neniand kwaad doet natuurlijk niet; laajur daarnaar stemme men dan ook al- hjd z'n beoordeeling. Er moet juist in een heeben strijd van toeauingsverschil, juist" bij een botsing van willen en streven met de uiterste zorg gorden gteracht te voorkomen een ondcr- hnge verwijdering, een v e r v r e e m- L.n der harten van elkaar. Katholieken behooren tot één zelfde ge zin. Als een voorbeeld, hoe kan worden ver oordeeld een streven, zonder dat bij die veroordecb'ng plaats vindt een onderlinge verwijdering, zonder dat daarbij de har en van elkaar worden vervreemd als «en voorbeeld daarvan zij 't ons vergund, w|Jzen op de uitspraak van het Door luchtig Episcopaat in zake de politieke oiding onder de Katholieken, gedaan op den jongsten Nederlandschen Katho- Mkendag. Helaas, zouden in deze zelfde .^gelegenheid ook voorbeelden van het baald j6 11 6 kunnen worden aange- l°* «leze betrede Katholiek1 Neder- ,p voetspoor zijner Bisschoppen 6t betrachte de. liefde, zooals Deze HET VOORNAAMSTE NIEUWS. In de zitting van gistermorgen op de Haagsche Conferentie behandelde men de samenstelling en het karakter der eerste commissie. Duitsch-nationale actie in Duitschland op 28 Juni ter herdenking van den derden verjaardag van de onderteekenig van het Vredesverdrag. Een onwaarschijnlijk gerucht over een moord op den Belgischen socialistenleider Vandervelde. België. Vandervelde te Moskou vermoord? Gistermiddag liep in de Kamer liet ge rucht, dat de socialistische leider, Emiel Vandervelde, die zich, zooals men weet, op het oogenblik te Moskou bevindt als verdediger van het vijftigtal revolutio nair socialisten, die zich aldaar voor de sovjets hebben te verantwoorden, in die stad vermoord zou zijn. Dit bericht wordt door de Indépedance Beige met het meeste voorbehoud medege dccld. Duitschland. Do vcrtlceling van Oppcr-Silezië. De overdracht begonnen. De regeling omtrent de overdracht der aan Duitschland en Polen toegewezen Opper-SilezLsche gebieden, opgesteld na overleg tusschen de entente-commissie en de Duilsc-he en Poolsche gevolmachtigden ■is gisteren geteekend. Daarna heeft generaal Lerond do gren zen, opt voorstel van den volkenbond ge trokken, medegedeeld, en de twee regee- iïngen uitgenoodigd binnen een op 10 Juli afloopende termijn die hun toegewe zen gebieden te bezetten. Do DuiLsch-Naüonalen in actie. Den 28sten Juni zullen, naar de „Msbd." mededeelt, in versohillend'o deelen des rijks nationalistische beloogingen plaats hebben in verband met den derden ver jaardag van de onderteekening van het verdrag van Versailles. Eenige dagen te voren zal te Caub aan den Rijn, waar Blücher in den vrijheids oorlog den Rijn overtrok, een betooging worden gehouden voor het standbeeld van Blücher, waarbij o.a. Luaendorff en de Duilsch nationale afgevaardigde Vuile het woord zullen voeren. Aan den anderen kant van den Rijn zijn do Fransche troepen gelegerd, welke om standigheid aan deze belooging een bij zondere beteekenis schijnt te moeten ver- lecnen. In verband met een en ander doen in de socialistische bladen geruchten de ronde over oen monarchislischen Putsch, waar hij ret volgens de „Freiheit" tot een bloedbad zal moeten komen. Dit blad be weert, dat de politie zelfs in de monar chistische bonden zou zijn ingedeeld, het geen natuurlijk onzin is, ofschoon een groot deel der politie-officieren, naar van bevoegde zijde bevestigd wordt monar chisten zijn. Ondertusschen beslaat -er kans, dat het op 28 Juni tot botsingen zal komen, al zijn er blijkens een verklaring van het Ber- lijnsche polilie-presidium geen redenen lot bezorgdheid. Het partijbestuur der sociaal-democra ten publiceert een oproep tot het orga- niseeren van tegenbetoogingen. In den rijksdag heeft de onafhankelij ke socialist Dittmann een voorstel verde digd, om de interpellaties der beide so cialistische partijen over de talrijke regi mentsfeesten en andere monarchistische drijverijen op de agenda te plaatsen. Hij zoide, dat het de voornaamste taak van den rijksdag is de voortdurend toenemen de nationalistische betoogingen te be sproken. AI die regimentsfecsten en para des moeten stemming maken voor een nieuwen Putsch. De rijkskanselier heeft zich bereid ver klaard de interpellatie te beantwoorden, doeh eerst na behandeling der vastgestel de agenda. De omstandigheden zijn ech ter van dien aard, zcido Dittmann, dat be handeling nog lieden noodzakelijk is. Het voorstel werd verworpen. Alleen de onaf- hankelijken en communisten stemden voor. Zelfs de meerderheids-socialisten, die mede de interpellatie onderteekend hebben, stemden tegen het voorstel tot onmiddellijke behandeling. Italië Anli-ItaJiaanschc betoógingen. De bladen publiceeren een telegram uit Durazzo volgens hetwelk een afdee- Iin Albaneesche soldaten een Italiaansch postkantoor heeft aangevallen, waarbij de ruilen werden vernield en het schild naar beneden werd gehaald. Een anli-Ilaliaan- sehe manifestatie had plaats, zonder dat de Albaneesche auforiteiten lusschenbei- 1 de kwamen Te Skutari hebben Albanee sche gendarmen eenige tolken van het Italiaansche consulaat gearresteerd. De Italiaansche vertegenwoordigers protes teerden hiertegen, waarop door de Alba neesche autoriteiten werd verklaard, dat de tolken zich aan politieke intriges had den schuldig gemaakt. De bladen melden, dat Schanzer stappen heeft gedaan, opdat algeheele voldoening zal worden gegeven Zuid-Siavië. Een ernstige IKitsing tusschen Kroatcn en Serviërs. Uit Agram wordt gemeld, dat daar naar aanleiding van een nationaal gymnastiek- feest een ernstige botsing heeft plaats ge had tusschen Servische, nationalisten en aanhangers van het Kroatische blok. Bei de partijen schoten met revolvers op el kaar los, zoodat vele personen gedood werden. Rusland. Een geheime staatsgreep? Telegrammen uit Rusland, uit verschil lende deelen van het land afgezonden en in de Britsche pers gepublioeerd, wijzen er op, dat het inderdaad zeer goed moge lijk is, dat er heel in het geheim een staatsgreep te Moskou heeft plaats ge had, gedurende de afwezigheid van Tsjitsjcrin, Sinovief en Radek, die nog te Berlijn zijn of op weg naar Den Haag. De Russiche handelsdelegatie, die tot nog toe onder Krassin heeft gestaan,heeft een bericht ontvangen uit Moskou van Litwinoff dat men van Moskou uit een nota aarf de regeeringen van Finland, Let land, Estland en Polen heeft gezonden. In die ota wordt het voorstel gedaan, dat deze landen opnieuw afgevaardigden naar oen conferentie met de sovjetregeering zouden zenden, om een vermindering van de beslaande legers te bespreken. Amerika. Dc dreigende Spoorwegstaking. Naar Reuter uit Cincinnati meldt, heb ben do leiders der bonden van spoorweg personeel, welke betrokken zijn bij aan gekondigde loonsverlaging, medegedeeld, dat bij stemming een overweldigende merderheid zich voor een staking heeft uitgesproken. Bedoelde bonden hebben een ledenaan tal van anderhalf millioen. De Haagsche Conferentie. De zitting van gisteren. Het officieel communiqué van gisteren luidit: De inleidende bijeenkomst der confe rentie heeft in haar tweede volledige zit ting, welke hedenmorgen onder voorzit terschap van Jhr. van Karnebeek in het Vredspaleis gehouden is, de organisatie van de eerste commissie (niet-Russisch) besproken. Als basis der besprekingen diende een voorstel van den heer Cattier, den Belgi schen gedelegeerde. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten, dat de commissie zal bestaan uit alle staten, die aan de in leidende bijeenkomst deelnemen, voorzoo- ver zij den wensch te konnen geven, daar in vertegenwoordigd le zijn. Bovendien zullen drie sub^commissies gevormd worden, .één- ter behandeling van de kwestie der Russische schulden, één voor de particuliere eigendommen en één voor do credieten. Elke sub-commissie zal bestaan uit elf leden, welk aantal eventueel kan worden uitgebreid tot dertien. Elke delegatie, die zitting heeft in een sub-commissie, zal daarin vertegenwoor digd zijn door een expert, bijgestaan door een secretaris en adviseurs. Do leden der commissie en der drie sub-commissies zullen vóór Maandag a.s. benoemd worden. In haar zitting van gistermiddag heeft dc conferentie besproken, welk karakter zal worden gegeven aan de werkzaamhe den der eerste commissie. Men is overeengekomen aan deze werk zaamheden een zuiver technisch karakter te geven, met uitsluiting van alle politie ke kwesties. Do heer Steward, Engelsch gedelegeerde voor persaangelegenheden heeft, naar het „Vad." meldt, in zijn conferentie met de journalisten omtrent het verloop van de vergadering medegedeeld dat bij de ope ning der vergadering de heer Cattier, ge delegeerde voor België een rode heeft go houden, waarin hij de algemcene begin selen uiteenzette, welke z.i. door do Con ferentie konden worden aanvaard. Hij gaf in over toeging dat elke mogend heid, Ier conferentie vertegenwoordigd, zich zou bereid verklaren lid te worden der algemeene commissie. Wat de kwestie van de benoeming van sub-commissies betrof, gaf hij in overwe ging drie sub-commissies in te steller., elk van 11 leden. Hierover worden algemeene discussiën gehouden. Sir Philip Lloyd Greame stemde volko men met dit denkbeeld in.De gedelegeerde van Zwitserland meende echter dat 11 leden niet voldoende waren, aangezien reeds zes plaatsen daarin werden ingeno men door de vijf uitnoodigende mogend heden en één door Nederland, zoodat vijf zetels te weinig was voor de agglomeratie van kleine landen. Hij meende dus dit het aantal grooter moest zijn. Do heer Cattier stelde daarop voor dat de alge meen commissie zou worden samenge steld uit alle mogendheden die zich bereid verklaarden, daarin zitting te nemen en dat er 3 sub-commissies zouden worden ingesteld, één voor de schulden, één voor de particuliere eigendommen en één voor de credieten, ieder besinando uit 11 le den. Elke staat, deel uitmakende van zulk een sub-commissie, zou vertegenwoordigd zijn door een deskundige, .één secretaris en één of meer adviseurs, naar den aard van den te verrichten arbeid en overeen komstig do besluiten der betrokken sub- comjmissic, zoodat iedere sub-commissie het aantal dier adviseurs zal bepalen. Zwitserland kon zich hiermede vereeni gen, mits de president, minister van Kar nebeek, de bevoegdheid zou krijgen zoo noodig het aantal leden van 11 op 13 to brengen. De president vereenigde zich hiermede, doch sprak de verwachting uit, dat hij van zijn bevoegdheid geen ge bruik zou behoeven te maken don in vol komen overeenstemming met de confe rentie. Franscli oordcel over Van Karncbcck. De „Tcmps" verheugt zich over de be noeming van Van Karnebeek tot president der Haagsche conferentie. De vertegen woordiger van Frankrijk was één derge nen, die dezo keuze voorstelden. Hij gaf uiting aan het vertrouwen, dat Frank rijk heeft in het gezond oordeel van het Nederlandsche volk en in de bijzondere hoedanigheden van den minister, die de politiek vau Nederland leidt. Vervolgens releveert het blad het feit, dat van Karnebeek een rede hield, waar in men niet alleen den diplomaat herken de, maar ook den bestuurder. Van Karne beek heeft een groote kennis van zaken, die een eerste voorwaarde is voor allen nuttigen arbeid. Wij wenschen, dat de con ferenlie van Den Haag zich slechts be- zighoudc met realiteiten en alleen den weg van het mogelijke zal volgen, hoe beschei den dit dan ook moge zijn. Een verklaring van Tsjitsjcrin. Tsjitsjerin, die te Berlijn verblijft, heeft aan Berlijnsche vertegenwoordigers' van Fransche en Engelsche bladen verklaard, dat Rusland in geen geval de grondslagen van zijn politiek en sociaal systeem zal prijsgeven. Het ziet echter, in verband met de dringende noodzakelijkheid van hot oogenblik in, dat er een algemeene eendracht in het herstel van de wereld ge\yenscht is. Als men onbevooroordeeld nauwkeurig liet Russische vraagstuk onderzoekt, zal het blijken, dat de te Genua voorgestelde oplossing onmogelijk was. Als nu ook de verdere pogingen, om to overeenstemming le komen, zouden mislukken, zou de verantwoordelijkheid daarvoor niet bij de Russen liggen, meent de sovjetleider. Eon schrijven van Burgemeester Patijn. De burgemeester van 's-Gravcnhage, de •heer J. A. N. Patijn, heeft d.d. 12 Juni aan dc politie een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Binnen enkele dagen komt tc 's-Gra- venhage de vergadering van vertegonwoor .dïgers van een groot aantal staten bijeen. Onze gemeente zal in die dagen het onder werp van belangstelling van de geheele wereld zijn en ook daarin alom worden besproken. Yoor den goeden naam der gemeente, en van het land, is het van de grootste beteekenis, welke indrukken de vreemde bezoekers van hun verblijf zul len modenemen. De politie kan hierop veel invloed uitoefenen. Door rustig en be leidvol optreden, voortdurende waakzaam lieid, netheid in uiterlijk en manieren, bc leefdheid cn voorkomendheid, wat zeer goed gepaard kan gaan met, zoo noodig, krachtig ingrijpen, kan do politie een voorbeeld geven en zorgen, dat onze stad in die dagen een toonbeeld van goede orde zij. „Ik vertrouw, dat iedere dienaar van politie, door uiterste plichtsbetrachting er toe zal medewrken, dat de goede naam, dien wij in de wereld hebben, in deze voor ons land uiterst gewichtige weken worde hoog gehouden en verder verbreid". Buitenlandsche Berichten. Vreeselijke ramp te Hamburg. Eom g x o o t stoomschip omgeslagen.. In de haven van Hamburg heeft, naar aan do „Tel." wordt gemeld, gisteren een zeer merk, HERINNERING. Wij maken nogmaals opmerkzaam op deze twee belangrijke dingen Wie verhuisd zijn Wie na 1 Februari verhuisd is, behoeft niet naar zijn vroegere woonplaats te ver trekken, om daar op 5 Juli te stemmen. Hij kan stemmen in zijn tegenwoordige woonplaats, mits hij daarvan aangifte doet op de gemeentesecretarie voor Uins. dag a.s. Wie nDinsdag komt, komt te Iaat. Men denke er aan Wie elders vertoeft Wie zeker weet, dat hij óp den stem dag (5 Juli) elders vertoeft, kan dakr zijn stem uitbrengen, mits hij daarvan aangif te doet op de gemeentesecretarie voor Dinsdag a.s. waardige scheepsramp plaats gehad. Do Alvareo van de BrazilLaansclie Lloyd, die zich in het Vulkandok bevond, is bij het verlaten van dit dok omgeslagen en in tion seconden gezonken. Arbeiders, die op het dek van het schip aan het werk waren, konden zich slechts inet groot® moeite redden. Een groot aantal arbeiders b® vonden zich echter in het scheepsruim, ala mede een aantal leden der bemanning. Hot aantal slachtoffers kan nog niet worden vast gesteld. Een duiker zal trachten, zoo mogelijk eenige der gozonkenen te redden, doch hierop bestaat zeer weinig hoop, daar het schip omgeslagen ia en slechts zeer moeilijk weer opgericht zat kunnen worden. Omtrent deze ramp meldt het blad nader: Toen het schip Teeds voor het grootste doet uit het dok in het water was gegleden, helde het plotseling zoor sterk naar stuurboordzijde ever en zonk binnen enkele seconden aan dio zijde in de diepte. Een derde deel van hot schip, de bakboordzijde, bleef boven water uitsteken. Dc zich aan boord bevindende Braziliaansoh® scheepslieden en arbeiders van de werf, die zich. aan bakboord bevonden, konden bun leven red den door in het water te springen, waar zij door de onmiddellijk toegesnelde motorbooten werden opgevischt. Allen, die zich aan stuurboord bevonden, werden evenwel door de zuiging in de diept® gezogen en men vreest, dat zij er hot leven bij hebben moeten laten. Onmiddellijk na bet bekend worden van hot ongeluk kwam de brandweer tor assistentie op dagen on wist met behulp van snijbranders ga tc-n in de romp van hot schip te snijden, ton einde den arbeiders, die nog in hot schip onder water waren ingesloten, lucht te verschaffen. Do Braziliaansche kapitein vau het schip werd gewond door neervallende schocpsdeelen, uit het water opgevischt en hoewel hij reeds 'bewusteloos was, mocht het aan de brandweer lieden golukkeu, hom weer tot bewustzijn terug te roepen. Hot is nog niet vastgesteld, hoeveel personen zich tijdens den ramp aan boord van het schip bovenden; evenmin is reeds geoonslatocrd, hoe groot het aantal slac-htoffera is. Hot schip meet 12,000 ton en behoorde vroa ger onder den naam „Sierra Nevada" aan da Hamburg-^—Zuid Amerika stoomvaartniaalschap pij Volgens het verdrag vau Versailles kwam bet schip evenwel in het bezit van do Brazi liaansoho regeering. Nader seint men ons draadloos: De berichten aangaande het ongeval, hetwelk het Braziliaansche s.s. „Avare" is overkomen, zijn sterk overdreven. Er waren de wildste ge ruchten in omloop Men sprak van 180 dood en. Men heeft geconstateerd, dat zich tot 4 uur nam* 118 geredden hebben aangemeld. Men vreest, dat zich nog GO personen op het sclup bevinden, waaromtrent echter nog geen zekerheid bestaat.. Elf arbeiders van Hainburgsche expoditiefirma'a die op 'het schip werkten, zijn in don avond niet verschenen om hun loon te ontvangen en géiden,1 voorloopig als vermist. Tot middernacht kon slechts één lijk, van de Braziliaansclie stewar des, geborgen worden. De kapitein van het stoomschip werd iu bewusteloozen toestand uit 'het schip gehaald en naar het ziekenhuis go bracht. Het gezonken stoomschip vormt eert groote hindernis voor de schoepvaart Ongeluk bij een oefening met handgranaten. 3 dooden, 7 gewonden Naar do „Intransigeant" uit Milaan verneemt, is hij een oefening mot handgranaten een gra: maat ontploft, waardoor drie soldaten op slag werden gedood. Generaal Rocca word zwaar gewond. Verder werden nog een kolonel, een1 luitenant en 4 soldaten gewond. De toostandi van den goneraal is zeer zorgwekkend Klok neergevallen. Te Antwerpen is tijdens bet luiden der kloW ken der St. Augustinuskerk de groote klot Augustinus naar beneden gekomen en mot groot' geraas op straat te pletter gevallen. De scherven vlogon in alle richtingen. Wonder bovon woa der is niemand gekwetst geworden. De geweldige brand op Long Island. Bij den brand op Long Island werden, naaaj. de „Times" meldt, belialve het dorp Arverne, ook do dorpen Edgemore en Hammél verwoest'.^ De brand woedde van 5 uur 's middags tot rnidi^ dernaebt. 500 huizen, meestal van bout, een.' i, twaalftal hotels, twee stations en 'n groot wasoh! i buis werden in de ascb gelegd.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1