kundig hadden afgesneden, was aan de bollen in den grond schade toegebracht. De schade werd op. eenige honderden guldens geschat. Tegen ieder der beklaag "den werd zes weken gevangenisstraf ge- eischt. i KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter heeft veroordeeld: Wegens openbare dronkenschap: J. W. J.; A. S.; J. P S; J K; S P; J J. do K.; P. J van H.; J. va» M.; J. S. allen tot 3 of 3 dagen hechtenis: H.' de H tot 1 of 1 dag hechtenis; H J. S.; D. H. W; L W; J van der H; J J N; W F. do W.; M. J. H. van H; H A de M; W F de la R.; W. S.; A. L. F.; J W; B van der K; H B.; W. F. van der B.; B. J van der L; J H R; N W van G; L. J F. van L.; P. K. van G; J van der S.; A. P. B.; A. K. van L; J W W, ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; F. W. van H. 2 of 1 dag hechtenis; W. C. 0,50 of f dag hechtenis; G. A. S. 1 of 1 dag hechtenis; M. C. Rotterdam 3 of 3 dagen hechtenis; L. G; G. M van der P; H "W allen te Sassenhetm no 1 en 2 3 of 3 dagen hechtenis; no 3 5 cf 5 dagen hechtenis; P. W. Noordwijkerhout 3 of 3 dagen hechtenis; W. W. aldaar 3 of 3 dagen hechtenis; J van D. Katwijk a. Zee 3 of 3 dagen hechtenis; J. H.; G. van D.; P A' van der V. allen te Noord wijk, ieder tot 2 maal 3 of 3 dagen hechtenis; P. P. B.; D. G. K.; A ven dor W.; H K; D H allen zwervende, ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; wegens loo pen op veriboden grond: A. D. en A. D.; C. M. allen te Noordwijkerhout, no 1 en 2 3 of 3 dagen hechtenis; no. 3 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; wegens als getuige opgeroe pen zijnde opzettelijk wegblijven: A." D. 0,50 of 1 maand tuchtschool; wegens een trekdier onbeheerd laten staan: J. D. Scheveningen 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der arbeidswet: J. C. van dor S, 3 of 3 dagen hechtenis; L. L. J. G 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis; J. P. 3 of 3 dagen hechte nis; C. J van V. 2 of 2 dagen hechtenis; X. G J K. 0/50 of 1 dag hechtenis; T. J. EL. 3 of 3 dagen hechtenis; J. L Noordwijk 2 of 2 dagen hechtenis; A. L R. Sassenheim 3 of 1 maand tuchtschool; wegens overtreding der spoorwegwet: J. B. K., Den Haag, 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der wa penwet: W, W te Noordwijkerhout 2 of 2 da gen hechtenis; wegens overtreding der trekhon denwetJ. van H. 2 of 2 dagen hechtenis; K. L 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis; J. van I 2 of 2 dagen hechtenis; L. N. Sassen heim 0,50 of 1 maand tuchtschool; B. A van H. Zoeterwoude 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; wegens overtreding van de motor en rijwielwet: A. D. Sassenheim 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; wegens overtreding dor visscherijwet: H. van B. 3 of 3 dagen hechtenis; C. B. Leiderdorp 1 of 1 maamdi tuchtschool; wegens overtreding van het Prov. reglement op de wateren: C. J. C. Alkemade 5 of 4 dagen hechtenis; W. P. van der G. Delft 5 of 5 dagen hechtenis; G. D Noordwijk 5 of 5 dagen hechtenis; N.'0. Poel dijk '2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; J. L. de .B. Hoofddorp 5 of 5 dagen hechtenis; L. van P. Kethel 5 of dagen hechtenis; wegens over treding van den algemeenen Keur van Rijnland: G. P Oude Ade 3 of 3 dagen hechtenis; W. R. aldaar 3 of 3 dagen hechtenis; wegens rijden met een motorrijtuig zonder licht: G. de M., Rijfisburg 2 maal 10 of 2 maal 10 dagen hechtenis; wegens rijden met een rijwiel zonder rem: D. de B. 3 of 3 dagen hechtenis; wegens rijden met voertuig zonder licht: B. H. van der H 2 of 2 dagen hechtenis; P. t. d P 0,50 of 1 maand tuchtschool; wegéns rijden met een rijwiel zonder bel: G. G. van G.; A. H S.; A J J; P M ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; F. G. P. F. le P. 1 of 1 maand tuchtschool; A. A. Haarlemmermeer 0,50 of 1 maand tucht school; J. M Lisse 2 of 2 dagen hechtenis; A. W. Sassenheim 2 of 2 dagen hechtenis; wegens rijden met een rijwiel zonder licht: T. H D. B.; B. S. van K; J van S ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; G. M. 0,50 of 1 maand tuchtschool; C. J. A. M N; B N; P J K; J B de B.; J. W I M S ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; P H. W. 2 of 2 dagen hechtenis; G. W. Z1 of 1 dag hechtenis; G H T 0,50 of 1 maand tuchtschool; M van D. 0,50 of 1 maand tuchtschool: J. G 1 of 1 maand lucht school; J. L. 0.50 of 1 dag hechtenis; H. J. K. 1 of 1 maand tuchtschool; W S 3 of 3 dagen hechtenis; A. T. 3 of 3 dagen hech tenia; J. H. F. de P 0,50 of 1 maand tucht school; A. M. M M Sassenheim 1 of 1 maand tuchtschool; W R; J H. R.; E V, allen te Vo gelenzang ieder 3 of 3 dagen hechtenis; L. C. B, en J. J B. beiden te Noordwijkerhout, ieder 3 of 8 dagen hechtenis; A. van der S. Lisse; C. de V. Warmond; C. JA M. Warmond R P Zoeterwoude ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; A. L Zoeterwoude 2 of 2 'dagen hechtenis; H P W Den Haag; A V G Oegstgeest C. de G. Leiderdorp ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; A. C. H Hillegom 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der Politieveror dening der gemeente JLeideni B. S.; A. R. de G.; 1. van L.; J M; J W Voorschoten; B K Zoeter woude; L. van V.; H. A de V Zwammerdam; C. A S.: J van K; Idem; J. C. S.; U. T; G B, C van H.; J. M.; P. C.; N. J B; N H H Voor schoten, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; M H L B Voorhout; E. R.; K. W. ieder tot 0.50 of 1 dag hechtenis; A S; H W Tan den H ieder tot 0,50 of 1 maand tuchtschool; F W V 2 of 2 dagen hechtenis; N van der H 's Graven zaïide 3 of 3 dagen hechtenis; R S 1 of 1 maand tuchtschool; Ch Ph R 2 of 2 dagen hechtenis; W. G. R 2 of 1 maand tuchtschool; D. M. 10 of 10 dagen hechtenis; F. C. van der S.; A. G van T ieder tot 3 of 8 dagen hech tenis; J. de K 5 of 5 dagen hechtenis; C. J. v d. Z 5 of 5 dagen hechtenis; A van der S Den Haag 10 of 5 dagen hechtenis; C. H. W. Den Haag 10 of 10 dagen hechtenis; B. G. Den Haag 3 of 3 dagen hechtenis; B. N. S. Den Haag 3 of 3 dagen hechtenis; F. Ch. den H.. Harderwijk 10 of 10 dagen hechtende; A. de L Leiderdorp 3 of 3 dagen hechtenis; J. H. H. Voorschoten 3 of 3 dagen hechtenis; W. R. V. van Z. Hillegom 3 of 3 dagen hechtenis; S. J. R. Zoeterwoude 1 of 1 dag hechtenis; A. M Scheveningen 8 of S dagen hechtenis; met vrijspraak van het moerdere van het bij dagvaarding ten laste gelegde; Ph S. Amsterdam 10 of 5 dagen 'hechtenis; J. A. v. d S. Wassenaar 3 of 3 dagen hechtenis; A. J. L. M Overschie 10 of 10 dagen hechtenis; F. W. Apeldoorn 10 of 10 dagen hechtenis; J. P M. de G. 2 of 2 dagen hechtenis; H W; G J B 0,50 of 1 dag hechtenis; C. K.; P. Z.; A. K. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding van de politieverordening der ge meent e Oegstgeest: B. K Oegstgeest 3 of 3 dagen hechtenis; F. W. D.; F. L 2 of 2 da gen hechtenis; R. V.; G de W ieder tot 5 of 5 dagen hechtenis; J T Lisse; J. S. Amsterdam; M. F Amsterdam; G. J V Schiedam ieder tot 10 of 10 dagen hechtenis; H. J. M. Aimster dam 10 of 5 dagen hechtenis; B. A. Rotter dam 5 of 5 dagen hechtenis; R S Wijk aan Zeo en Duin 5 of 5 dagen hechtenis; C. D. V. Alphen aan den Rijn 10 of 5 dagen hech tenis; wegens overtreding van de Politieveror dening der gemeente Rijnsburg: C. K. Rijn^burg; G. B. aldaar ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding van de Pol. verordening der gemeente Katwijk: H. van P. te Katwijk aan den Rijn 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der Politieverordening der gemeente Noerdwijkerhout: G. J van T Noordwijkerhout 3 of 3 dagen hechtenis; wegens idem van Sassenheim: J. D 3 of 3 dagen hechtenis; wegens als bestuurder van een motorrijtuig des gevraagd geen rijbewijs vertoonen: D. M 10 of 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken werden: H. A H. de J. te Noordwijk; A. M. H de J te Beverwijk, beklaagd van rijden op verboden grond; N. H. H K. te Warmond, beklaagd van overtreding der motor en rijwielwet; P van der B. te Voorho-ut; W. H Voorhout, beklaagd te hebben gereden met een rijwiel zonder licht; C. W. S beklaagd van overtreding van de Politieverordening der ge meente Oegstgeest; L. P van E te Rijnsburg, beklaagd van overtreding der Politieverordening der gemeente Rijnsburg werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Waar geen woonplaats staat vermdd, zijn de veroordeelden te Leiden woonachtig. Gemengde Berichten. Valschheid in geschrifte en verduistering bij de Haagsche Öoöp. Voorscholver- eerviging en Spaarbank. Do voorzitter van de Haagsche Coöp. V oorschot ver eeniging en Spaarbank 'aan de Amna Pauiownastraat deed aangifte van valsobheid in geschrifte annex ver duistering, vermoedelijk gepleegd doer Z., ^penningmeester dier vereenigtnig. Nader wondt h.o. gemeld In verband met de nog steeds be staande malaise wilde het bestuur van de vereeiniging gaarne een overzicht hebben van den ficancdeelen toes tand op het oogenblik. Te dien einde was den penning meester opgedragen Tl balans op te stel len over den toestand op 1 Mei jl. Deze balans moest den 14 dezer wor den overgelegd. De penningmeester, de heer Z. aarzelde evenwel aan de hem ge geven opdracht te voldoen. Op aandrang van het bestuur in de vergadering van Dinsdagavond hieromtrent nadere inlich tingen gevraagd, waarna eindelijk de heer Z. er toe overging eenige cijfers te noemen. Deze cijfers kamen het bestuur even wel hoogst onwaarschijnlijk voor en het verlangde nadere bijzonderheden. De heer Zthans in het nauw gedreven, verklaar de daarop ten slotte, dat hij reeds .ge durende een 10-tal jaren gelden van de vereeniging had verduisterd. Deze mededeeling verwekte natuurlijk groote verbazing, temeer waar. de heer Z., die reeds 20 jaren het penningmeester schap waarnam, zoowel van het bestuur als van het publiek het volste vertrouwen genoot. Na de bekentenis volgde aangifte bij de politie, die Z. wist te arresteeren. Het totaal-bedrag van de verduistering kan nog niet worden opgegeven, aange zien deze over zoovol© jaren loopt, ten gevolge waarvan het boekenonderzoek, dat nog steeds gaande is, veel tijd vordert Hoewel dus nog niets met zekerheid kon worden geconstateerd Z. noemde wel een bedrag, maar dit kwam het be stuur eveneens onwaarschijnlijk voor verluidt eohter, dat het bedrag zeer hoog moet zijn, en in de tonnen zou loopen. Hiertegenover staat echter ook weer, dat Z. verschillende bezittingen, zoowel roe rende- als onroerende goederen heeft, waarop beslag was gelegd. Ook dragen volgens de statuten de aandeelhouders do verantwoordelijkheid voor den gang van zaken, en het bestuur is van meening, dat de spaarbankhouders op den duur niet veel schade van de fraude zullen ondervinden. Het bestuur doet alle mogelijke moeite om de kwestie zoo spoedig mogelijk 'baar beslag te doen krijgen en het vertrouwt, dat de spaarbankhouders haar daartoe in de gelegenheid zullen stellen. Gisterenochter.d kwamen reeds verschil lende spaarbankhouders bun gestorte gel den terugvorderen. Verbrand- Te Wateringen beeft het 2 ja rig zoontje van den heer W. A. van Zeijl zich ernstig aan kokende koffie gebrand met het gevolg dat hel kind kort daarna is overleden Inbraak in een pastorie. Te Linne (L.) is inbraak gepleegd in de pastorie. De dieven hadden zich door het uit snijden eencr ruit toegang weten te verschaf fen. Er werden ruim 300 gestolen en een kistje sigaren. Van do dieven geen spoor Een slecht begin. De burgemeester van Emm en weigerde een jong paartje te trouwen, omdat de bruidegom stomdronken was'. Het „paartje" werd uit de trouwzaal gezet 1 Ongeluk. Te Beverwijk had) de heer F. Springers heft ongeluk met zijn hand in een machine te raken De geheelc hand werd afgefcneld. De ongelukki ge is direct naar Haarlem vervoerd. Verdrenken. Uit de Lekhaven in Den Haag is opgevischt het lijkje van den 8jarigen B., uit de Oudshoorn straat aldaar, die sedert Maandagmiddag vet mist werd. Baas boven baas. De heeren van der Tuuk en Oosting te Assen hebben een schaap van 1AA jaar met 3 poolen en een lam van dat schaap 3 maanden oud met 6 pooten. SPORT. Do Olympische Spelen te Parijs. ;Tien millioen y a n de Franeoh e regeering. In de Kamerzitting van gisteren werd besloten een crediet van tien millioen francs beschikbaar te stellen voor de voorbereiding der Olympische Spelen in 1924 te Parijs. Een eom van zes millioen francs zal daarvan worden gebruikt voor de organi satie en installatie van de 6pelcn zelf, de rest is bestemd als waarborgfonds voor de transformatie van de speelterreinen te Oolombes. Groote oppositie is er niet geweest; het tien-millioen-credlet werd gemakkelijk toegestaan. ZWEMMEN. V De zwemtocht over hot Kanaal. Piet Ooms gaat een p oging doen. Naar de „Tel." verneemt bestaat bij Piet Ooms het voornemen, dit jaar een poging te doen om het Kanaal over te zwemmen. In verband met deze poging heeft onze oud-kampioen zich reeds on der leiding gesteld van zijn vroegeren trainer, den heer Bram Felleman. Zooals men weet., heeft Piet Ooms gedurende zijn geheel e succesvolle loopbaan als zwemmer, onder leiding van den heer Helleman geoefend. SCHERMEN. Te Leiden is opgericht een Schermver- eeniging, die den naam zal dragen van „Kracht door Oefening". Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Hartman^ Voorz., J. Hartman Jr., Pen- ningm., P. Galjaard, Secr., Volmblen- gracht 23a te Leiden. LUCHTVAART. Vliegongeluk in Frankrijk. Uit Dyon wordt gemeld: Tengevolge van een defect aan den mo tor is een tweedekker tegen een boom ge slagen. De motor ontplofte. De vliegenier verbrandde, terwijl de bestuurder ern stige brandwonden bekwam. Land- en Tuinbouw. Vergiftiging door Chilisalpeter. Het trok in het voorjaar in het Noorden van ons land! de aandacht, dat de stand! der rogge, welke over het algemeen slecht was, 'het ongum etigst was op stukken, welke flink wat Chili sal peter bij do voorvrucht hadden ontvangen. Dit deed vermoeden, dat Chilisalpeter de schuldige was. Evenals dat in vorige jaren, vooral in 1907 1911 en 1917 was geweest. In vroeger jaTen had men zelfs kunnen waarnemen, dat veldjes, gere geld met Chili bemest, soms achter etonden bij perceelon, die al jaren lang in het geheel geen mest hadden ontvangen Omtrent het verschijn ©el, dit voorjaar opgemerkt, werd door een prnc tious den heer A. G. Mulder te Groningen en den heer Hudig, oen der directeuren van bet Gro ninger Proefstation, een onderzoek ingesteld. In herinnering zij hier gebracht, dat bij vroeger waargenomen verschijnselen dit eigenaardige zich voordeed, dat de dunne „uilgewinlerdo'' rogge, welken dunnen stand men aan de Gkili salpeter meende te moeien toeschrijven, weer 05 haar verhaal kan worden gebracht, lot uitstoa ling en extra forschen groei kon worden gedwon gen door een overbemesting met dezelfde meststof Ra, ra, hoe zat dal? 't Was dus duida lijk, dat aan een specifieko Ghiliv/erking niet kon worden gedacht. Maar wat dan? Zoo bleef men vragen. Men had sterke vermoedens van Perchloraatvergiftiging. Perchloraat (Overcloor zuurzout) komt soms in z.g „nesten" in da Chili voor, en kan dan vergiftigingsverschijnse len veroorzaken, die bij voorjanrsuitstrooiing, van Chilisalpeter zich openbaren door het krul len der bladeren. De heer Hudig wildo nu on derzoèken of de dunne stand der rogge mogelijk ook veroorzaakt kon zijn door perchloraat van Chili, gegeven aan het voorgaande gewas. Was dat zoo, dan openbaarde zich dezo nawerking geheel anders dan de genoemde voorjaarsuit werking. Bij de nawerkingsschade ziet men de vermelde vervormingen der bladeren (ontstaan, doordat de bladscheede de groeiende bladspitsem niet loslaat) slechts sporadisch, in geringe mate soms niet eens meer dan men hij nauwkeurige beschouwingen in alle gezonde gewassen kan, vinden. Hier blijkt, nadat aanvankelijk de plan ten goed door den winter zijn gekomen, bij den eersten voorjaarsgroei heel wat planten niel sterk genoeg, deze verdwijnen, de rogge stand wordt dus eenvoudig dun, zonder meer Om na 4e gaan, of alle deze vermoedens juist waren, heeft de heer Hudig de volgende proef genomen. Wij geven aan hem zelf het woord: Op een normalen zandgrond werden in 1921 aardappels geteeld en bemest voor zoover de stiketofvoorziening aangaat, met zuivere natron' salpeter. Een strook' ontving bovendien perchlo raat naar 4 Kg. per H. A., oen andere perchlo raat naar 2 Kg en een 3do strook geen percMo raat. Deze stroken waren in duplo aanwezig. In het najaar werd rogge gezaaid en wel in dria verschillende perioden. Be eerste partij werd den 24sten Ootober gezaaid, de tweede den 17eni November en de 3e den 8cn December. Met deze differentiatie beoogden wij de waar neming in de pTaCtijk te controleeren die er op wees, dat laat gezaaide rogge, lang niet zoo ge voelig voor de vermeende vergiftiging is. De uitkomst van deze proef is nu aldus: le. De rogge, welke in November en Decern her gezaaid werd, is gezond en staat behoorlijk dicht; 2e die van October, staat slecht en zeer dun waar 4 Kg. perchloraat kwam, dun waar 2 Ke perchloraat kwam (per H.A. berekend!) en g# zond en dicht waar geen perchloraat kwam! Die verschillen van sub 2 zijn zoo frappant, dat wij niet meer twijfelen aan de juistheid aan het vermoeden, dat hier inderdaad, een perclilo raat nawerking aanwezig is! Wanneer men nu op aardappelen 500 Kg. chilisalpeter per H A aanwendt, behoeft dezo meststof maar 0,4 pet. perchloraat te bevatten om een belangrijke schade te veroorzaken; bij een gehalte va.n 0,8 pot. kan men in ons geval al van mislukking spreken. Het is onze overtuiging, dat in den loop der jaren door dit verschijnsel al heel wat schade is berokkend, zoodat het van groot belang is, dat de practijk met deze vergiftiging in kennis wordt gesteld; de schade kan immers voorko men worden! Wij geven nu den volgenden raad: le gebruik op do voorvTucht alleen perch) raatvrije salpeter, of wend het nieuwe kunst product natTonsalpeter asn 2e als de grond alcalisch of zeer zwak zuur ie, kan men op de aardappels, die de rogge plegen voor te gaan, ook zw arara aanwenden 3e. men kan desnoods, wanneer perchloraat 'houdende salpeter op de voorvrucht is uiige zaaid en men toch rogge zaaien moet. deze laat zaaien. Voor dit geval zal door den belang hebbende beoordeeld moeten worden of hij deze 1 risico dragen kan Voor sommige streken schijnt de Tisico niet groot to zijn. Ten slotte wekken wij de belangstellenden op, de proef te komen zien welke op het terreinl. van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen ligt on vragen die practici, die slechte én. dunna rogge hebben, ons mededeeling le doen van hun geval, met do toelichting of zij d'eze schade al of niet toe kunnen schrijven aan de perchloraat vergiftiging Ook voor andere belangrijke waar nemingen in deze kwestie houden wij ons ten zeerste aanbevolen C B. Buitenlandsche Berichten. De regenval in Engeland. De hevige regenbuien, die Woensdag een einde maakten aan do langdurige droogte, heb' ben den angst der boeren eenigermato vermin 'de man, dien zij dien middag bij zich had den gehad, verklaarde in den wagen bij den gewonde te zullen blijven, terwijl bo vendien nog een ander medeging om de ketellappers den weg te wijzen. Toen al les geregeld was, ging het voorzichtig en langzaam op weg, terwijl er weinig ge praat werd. Lord Nibblington had het hoofd vol gedachten, hij maakte in stille allerlei plannen, welke hij een oogenblik later als onzinnig weder verwierp. Dit stond vast, er moest wat gedaan wordet», rnaar jvat moest men doen. Dat was moei Kjk te zeggen. Zou men desnoods trachten de twee geleiders van kant te maken om dan met den gewonde te rijden, naar het politiebureau te Sens, of was het mis schien beter eerst te zien, waarheen de gewonde vervoerd moest worden. Maar daar zouden meer van de schurken bijeen zijn en men had dan geen kans meer den man, die in den wagen lag mee te voeren. Noen, het beste was, dat men zoo spoe dig mogelijk handelde. De lord was hier toe vast besloten en toen hij een oogen blik naast de Linar liep, stootte hij dezen aan en fluisterde: „Houd u gereed, ik wacht een gunstige gelegenheid om aan te vallen". Die gelegenheid bood zich spoedig aan en maakte het werk gemakkelijker dan de lord het zich had voorgesteld. Toen men namelijk den zijweg uit was, reed men een eind den weg naar de stad op, maar toen nam rnen een zijweg links, die aan weerszijden met boomen en hak hout omzoomd was. Men was dezen weg, die ^eer goed en gemakkelijk berijdbaar bleek, evenwel nog niet ver ingereden, of er weerklonk een zacht gefluit.Blijkbaar was dit een afgesproken teeken, want de mian, die bij den wagen liep, gelastte-de ketellappers stil te houden en hij floot toen op dezelfde eigenaardige wijze. Een ander persoon trad nu nader uit de duis ternis in den lichtkring van de lantaarn en hij fluisterde: „De weg is niet veilig. Een eind verder liggen eenige gendarmen ter zijde van den weg. Zij loeren misschien op stroo- pers, maar zullen zeker den wagen aan houden". Op dit oogenblik kwam degene, die bij den gewonde in den wagen gebleven was, te voorschijn en vroeg op ongeduldigen tooD, wat het oponthoud beduidde. Toen hij de reden hoorde, stampte hij toornig op den grond en uitte een krachtigen vloek. „Het zijn gendarmen?" vroeg hij, „en liggen ze hier ver vandaan?" „0 neen," was het antwoord, „een hon derd meter of zes, verder niet". „Zoo, nu dat geeft een vertraging van belang, maar die kerels moeten, daar in ieder geval weg. Wacht ik ga met u mede. De wagon blijft hier staan on als ik fluit" aldus vervolgde hij tot den man, die met de ketellappers bij dein wagen zou blijven,, „rijd dan weer door". „Nu of nooit", dachten de beide ketel lappers en toen de twee mannen in het donker vefdwenen waren, pakten zij op de meest onverhoedsche wijze hun gelei der beet. Lord Nibblington greep hem eensklaps bij do keel en hoewel de man zich wanhopig verzette, werd do hals hem zoodanig dichtgeknepen, dat hij geen kreet kon slaken. Slechts een dof gereutel bracht hij voort. Maar bereikte het ge rucht van de worsteling ook de beide per sonen niet, die den weg verder op waren gegaan, het was wel gehoord in den wa gen, waarvan de deur een weinig open gelaten was. En de gewonde, die daar be- wegenloos lag, scheen te beseffen, dat hij in gevaar verkeerde. Met uiterste krachts inspanning richtte •hij zich halverwege op en liet nu het gefluit hooren, maar zo: •krachtig en scherp, .dat het in den stillen, nacht ver hoorbaar moest zijn. „Vervloekt", mompelde lord Nibblington en hij liet den man los, wiens hals hij met ijzeren greep omkneld had. De onge lukkige was bewusteloos, misschien wel dood. maar in ieder geval buiten gevecht gesteld. De vrienden draalden nu zoo vlug zij konden den wagen. De Linar sprong er voor op en legde de zweep over het paard en lord Nibblington was tegelijk binnen in gesprongen om den gewonde te bewa ken. En voort ging het in ratelende vaart over den weg. De oude wagen stootte ver schrikkelijk, wat den gewonde eenige ma len pijnlijke kreten ontlokte, doch daar mede kon men thans geen reksDing hou den. Men kwam vrij spoedig weer op den straatweg en het ging nu in flinken gang op Sens aan. „Rijdt maar wat kalmer", riep de lord tot zijn vriend. „Men haalt ons nu niet meer in en ik krijg medelijden met dezen man hier. Hij is geheel bewusteloos geworden van de pijn. Hij zou er Le veel van kunnen krij- ge a". De Linar zag even achter om, zonder nog den gang van het paard veel te mati gen. „Er zou weinig aan verspeeld zijn", zei hij onverschillig, „en dan, roofdieren zijn taai". „Maar zijn leven is voor ons van yeel waarde". „Het is waar", beaamde de baron en hij hield het paard wat in, zoodat het nu stapvoets over den weg reed. Men nader de de stad, toen eensklaps onze vrienden een schok voelden, die hen deed omtui melen er was een rad van den wagen geloopen. „Wat nu", riep de Linar, zullen we dan nu we zoover gekomen zijn weer gehin derd worden". „Neen', antwoordde de lord snel beslo ten. „Wij laten den wagen hier staan, kom, dit kleine eind kunnen wij den ge wonde nog wel dragen. Maar wij moeten voortmaken, want natuurlijk volgen de andere schurken ons". Men maakte eerst het -paard! lnog los van den half omgevallen wagen, dat nu rustig ging grazen en de twee ketellappers be gaven zich op weg, dragen het rustbed waarop hun doodsvijand lag uitgestrekt. „Maar waarheen?" vroeg de Linar. „Naar het bureau van politie", ant woordde de lord, „ik weet niets beter, hoewel ik in dit geval liever niet terstond de politie moeide". „Ja, het was goed, dat te vermijden," gaf de ander toe, „maar wacht. Ik ken hier een dokter en studievriend van mij. Laten wij naar hem gaan. Hij is niet rijk, den last, dien wij hem aandoen, zullen wij hem betalen". Men was nu in een buitenwijk van de stad aangekomen en ontmoette in de dood stille straten geen mensch en zoo kwam men voor het huis van den dokter, geluk kig zonder dat men was aangehouden Men belde aan en spoedig verscheen dö dokter aan de deur, die vroeg, wat men verlangde. „Wij hebben hier een gewonde", zeide de Linar, „onderzoek hem eerst, dan zul len wij u nadere verklaringen geven". De geneesheer zag de twee ketellappers even wantrouwend aan, maar hij opende niettemin de deur om den gewonde, die zijn hulp noodig had, binnen te laten. „Wat scheelt den ongelukkige?" vroeg de dokter. „Wij gelooven, dat hij door een kogel gewond is". „Maar", antwoordde de arts, die den' man intusschen beschouwd had, „hij reeds verbonden, geheel zooals het be hoort. Een geneesheer heeft hem reeds onder behandeling". De beide ketellappers zagen verrast op; del dokter ondertusschen onderzocht den be« wustelooze. „De man is alleen bewusteloos gewor den door het vervoer, dat niet met d« noodige voorborgen heeft plaats gevon-. den". (v-rl>r^t vPTVOÏg&y

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4