üii de Omgeving SPORT. Dinsdag 13 Juni 1922. BINNENLAND. Mgr. Ariëns over den voetbal. Mgr. dr. Ariëna heeft in een interview met de „Geld.", op de vraag hoe hij over voetbal dacht, geantwoord Voet-balt Voetbal is erger dan drank, heb ik pa-ter Elpidiue eens hooren zeggen en daar is veel van aan. Jo moet al een heel erge drinker zijn, als de drank je hcele leven z-al bcheerschon, maar hoe gauw zie je dat al bij een voetballer. Het is er mee als met de speculatiowoede. De speculant staat met zijn speculatie- cijfers op en gaat er mee ter ruste. Geen krant kan hij aanpakken of de nieuws gierigheid naar de resultaten van zijn speculatie woede heeft hem te pakken. De speculant gTaait in de cijfers, heel zijn geest is er van vervuld, over veel anders denkt hij niet. Heele steden mogen ver woest worden, groote rampen mogen de menschheid treffen dat alles interes seert den speculant minder dan zijn cij fers. Een ras voet balier vergaat het al niet minder. Steeds houdt hem dat spel, het wedstrijdverloop, het competitie-resultaat bezig. Voor andere, hoogere dingen ia hij als onverschillig. Hij spreekt, hij denkt hij twist over voetbal. De voetbal alleen is zijn ideaal. Andere kent hij geen of slechts heel weinige. En van dat standpunt beschouwd, ziet mgr. Ariëns weinig heil van de voetbal- beweging. Roomsch Nederland, open de oogen. Door „Sobriëtas'' zijn gedurende den Katholiekendag te Nijmegen 15.000 circu laires verspreid onder den titel: „Roomsch Nederland, open de oogen." Uit deze circulaire blijkt, dat Neder land in 1921 voor 360 millioen aan alcoho lische. sterke en andere dranken heeft op gedronken, waarvan 120 millieen of 2J4 millioen per week voor rekening van Roomsch Nederland komt. Wat er op deze wijze verdronken wordt door Roomsch Nederland Do circulaire zegt het kort en duidelijk: De volledige R-. K. Universiteit in 4 wekenEen nieuwe R. K. kerk in een dag; De. R. K. Universiteit met 3 facul teiten in 6 dagen. Veel, zeer veel zelfs wordt al door Ka tholiek Nederland gedaan. Maar hoeveel moer, dat ook noodig is en dat nu wach ten moet, zou er niet gedaan kunnen wor den, als eens de helft, of een derde van de opgedronken 120 millioen aan goede doeleinden werd besteed 1 En dan nog te moeten bedenken, dat de 120 millioen Roomsch kapitaal, uitgegeven aan drankgenot, zijn weggesmetenNeen. erger nogHot alcoholisme werkt anti godsdienstig en anti-zedelijk. Het is een ramp voor individu, voor Kerk en maat schappij, een geesel voor ons volk, erger dan oorlog en hongersnood te zamen. Is het dan niet onverantwoordelijk, het werk der katholieke drankbestrijding als overdreven en onnodig voor te stellen? BODEGRAVEN. Personalia. De heer D. A de Jongh, sands do oprichting van de Middenstandsbank voor zatter van den Raad van Toezicht en sinds 1 Jan. 1S21 commissaris van het kantoor Bode graven der Algem. Centrale Bankveroeniging voor den Middenstand, zal. met ingang van 1 Augustus a.s werkzaam worden gesteld als ge delegeerd commissaris aan genoemde Bank. Voor de acte Gemeentesecretaris ia ge slaagd de lieer G. Hospere. ambtenaar ter Ge meentesecretarie alhier. Vostbal. De door B. V. V. uitgeschreven Scricwcdstrijden zullen worden gehouden op 13 en 25 Juni a.s. Ingeschreven hebben: 0. N A I to Gouda. Alphia T te Alnhen aan den Rijn. Z FEUILLETON Da broeders des verdsrfs. Oorspronkelijke Roman. (Nadruk verboden). 12) Ja, natuurlijk, maar ik zal mij daarbij in hoofdzaak althans tot Sens moeten be palen. Gij begrijpt toch, dat waar (hans vast staat, dat de Broeders ook hier hun zetel hadden opgeslagen, waar bovendien bewezen is, dat de Tournel hier door lien van zijn vrijheid beroofd werd, gij be grijpt zc-g ik, dat het daar mijn taak is alles te doen om den graaf uit do klau wen der misdadigers te redden". „Gij gelooft dus", vroeg lord Nibbling- ton, „iidat do Tournel nog in leven is en nog binnen Sens verblijft?" .Ja, sir, dat geloof ik zeker. Waarom .touden de misdadigers hem dooden? Zij hadden het dan onmiddellijk kunnen doen. „Goed. maar waarom zouden zij hem sparen?" „O, daar kunnen vele redenen voor be slaan. Gij spraakt van het meisje dat hij redde. Welnu men kan persé willen weten, waar dit meisje is. Men weet ook, dat er onder de Broeders een verrader is men zal er dus prijs op stellen, gewaar Ie worden, wie dit zijn kan." „Gij veronderstelt dus dat do Broeders dit van graaf de Tournel willen ver nemen?" „Ja." „Oh, maar dan zijn ze verkeert. Hij zal weigeren j.e spreken". V. V. I lo Zwammsrdam, terwijl B. V. V. I eveneens zal medo spelon. Do loting heeft uit gemaakt dat O. N. A. uitkomt legen Z. V. V. ter wijl onzo plaatsgenoot en de nation alen Bullen bekampen. B. V. V. I word aangezocht door do voot- balvercenigïng M V. V te Montfoort tot hot spelen van een Eerewedslrijd tegen M. V. V. I om een Gouden medaille. Zulks ter ge-logonheid van de Opening van het nieuwe terrein een do to houden seriewedstrijden van laatstgenoemde vereeniging. Waar dezo wedstrijd tegelijk was vastgesteld met de finale dor wedstrijden van B. V. V. verzocht deze vereeniging dezen wed strijd te verplaatsen. M V. V. heeft hieraan vol daan en den datum vastgesteld op 2 Juli waarop B. V. V. de uifcnoodiging heeft aangenomen. Gemeenteraad. (Vervolg). B. en W stellen voor om bij de a.« stemming voor de Tweed© Kamer niet het Gemeentehuis maar de Verhoef Rollmanschool te gebruiken. Aldus besloten. De Voore deelt mode dat B. en W plannen hebben om voor te stellen de scholen A on C als één school te verbinden. In verband hiermede werd uitstel gevraagd voor de benoeming van een Hoofd aan school A. welk uitsto! van het Ministerie werd gekregen De heer A Schul'ng werd door B en W. als tijdelijk hoofd benoemd van school A. Van de Gemeentebesturen te Nieuwkoop on Zegveld zijn brieven ingekomen, houdende me- ded-eeling dat men bereid is, om bij te dragen volgens de L. 0 wet in de kosten van het ouderwijs voor wat betreft het onderwijs der schoolgaande kinderen in de Meijo De bereke ning zal dan per kind plaats hebben. Op voorstel van B en W wordt besloten aan den beer A van Ranvsfoorst wederom voor eon jaar f 200.toeslag ot> zijn pensioen te geven. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling dat de aanbesteding voor den aanleg van het electrisch net reeds heeft plaats gehad, terwijl de gunning is aangehouden tot de aankomst der rost eer en de kabels De inschrijvingen waren als volgt: Firma Wolff te Maarssen 74.209.50. Fi-rma Mijnden te Amsterdam 67,017. Hcemaf te Hengelo (O) 60.437.50 Firma Groeneveld te Amsterdam f 156.573.75 Firma Croon te Delft f 70 399J>5. Firma Boxtel te Tilburg 72.00550 Firma van der Lof t« Frnrnen 57.008.75 Nivó te Hengelo (0.) 52.215,— De heer Beijen vraagt of B. en W. bij de gunning zullen bepalen dat de aannemer ver plicht zal zijn. om de werkkrachten uit de Gemeente Bodegraven voor te laten gaan bij anderen Spreker heeft Teeds iets gehoord van de plannen doch wensoht gaarne officieel een toezegging op dit punt te hebben De Voorzitter z«\gt dat het de bedoeling van het Dag Bestuur is om de belangen van de werkloozen in het oog te honden Wethouder van de Marei zc-gt i dat B en W. bij de gunning zullen vastleggen dat de aannemer verplicht zal zijn om de bruikbare werkkrachten aan te stollen voor het bedoelde werk. welke uit de gemeente Bodegra ven zich daarvoor aanbieden De heer Beijen dankt voot de bekomen inlichtingen. Hierop komt aan de orde de verk;czin<r van leden voor de Sfombureaux Als Hoofdstem bureau worden gekozen: H le Coukre, Burge meesier. Voorzitter, J. Beijen. P. Bat daan. J. v d Marei en A. de Vos. Plaatsvervangende leden: C. B. Batelaan, B, Batelaan en M G. Stolwijk Voor bet bureau Verhoef Bol'fman school: Voorzit ter H. Lo Coullre, Leden J. Beijen en C B Batelaan. Plaatsvervangende leden- R M Lobman L Hortentius en D Tur kenburg Voor het Bureau rn de Meiio School worden gekozen: J. v. d Marei. Voorzitter. Le den P Mouris en A. C Hoogendijk Plaalsver- vaneondo leden: H. Hefker, A. C. Lcliveld en A Nap. Voor hot Stembureau te Nieuwerbrug in ..Het Grauwe Paard" J. H. Ruling, C van Rijn en M. G. Stolwijk Plaatsvervangende leden: A. van Baren. H. Koning en J. M. A Moons. De Raad gaat hierna over in geheime zitting tot bespreking reclames Hoofdelijke Omslag en ter bespreking van do Kohieren H. 0. in het tijdvak 1 Jan.30 April 1922 Na heropening der vergadering worden de kohieren vastgesteld, zoo sis in besloten Verga dering besproken, eveneens de reclames Het vermenigvuldigingscijfer voor 19221923 wordt op 1,2 vastgosteld. De Voorzitter vraagt vervolgens een crediet voor den aankoop van een geschenk, aan te bieden aan de heer-en J. v. d. Schenk en S van Bacbum de Boer. Kol crediet wordt toegestaan. Besloten wordt vervolgons lot den aankoop van ernud in den bn<*k Wi!'runstraatKntiincrstrna* „Men liceft middelen om liem het spre ken te dwingen. Men zal niet schromen die middelen althans te beproeven". „Wat", riep de Linar, „zij zouden onzen vriend desnoods willen pijnigen om te weten waar het meisje verblijf houdt? Neen, dit kan ik niet gelooven". „Acht gij er dc Broeders dan te goed voor?" „Helaas neen. Gij hebt gelijk. Van hen kan men alles verwachten". „Maar staan wij dan machteloos tegen over de schurken? Is er dan niets tegen hun grenzelooze tyrannic te beginnen? O, het is om te knarsetanden van spijt, als men daaraan denkt". „In ieder geval", zei nu lord Nibbling- ton, „is het zaak ie trachten de Tournel zoo spoedig mogelijk te hulp te komen. Er valt geen tijd te verliezen". „Dat ben ik volkomen met u eens", ant woordde de commissaris. „Maar alles geschiedt zoo wonderbaar, zoo ongelooflijk. Hoe toevallig, dat wij juist te Sens uitstapten, waar de Broe ders blijkbaar hun hoofdkwartier hiel den". „Dat ia nog de vraag en in ieder geval hoe meer avontuurlijk de voorvallen zijn, hoe grooter kans er bestaat dat zij tot de ontdekking dér misdadigers voeren zullen Gij hebt nu trouwens verschillende aan- knodpingspunten om tot hun opsporing te geraken. Ik bied u mijn hulp aan". „Die aanvaarden wij gaarne", antwoord de lord NibbliDgton, „want wij moeten de Tournel redden. Maar komen wij om hem te redden te laat, dan zullen wij zeker zijn dood wreken en dc Broeders des Ver- lenomdo do straat aldaar te kunnen, doortrek ken, voor een bedrag van 4000, Zonder b s. wordt eveneens het ontworpen kohier hondenbelasting goedgekeurd Goedgekeurd worden eeuige af- en oversell rij* vingon, waarbij alle overschrijdingen van posten nog uit den post onvoorzien" over 1921 kunnen worden gedekt. Bij de rondvraag vestigt do heer Mouris de aandacht op do diepe wagensporen in bot ach tereind van don Megeweg en klaagt over de werkzaamheden van den Gemeentewerkman aldaar. Spreker verzoekt in dezen toestand te voorzien door do wagensporen gelijk to maken, waardoor de weg beter zal worden Wethouder v. d Marei merkt op, dat voor ongeveer drie maanden de heer Mouris geen aanmerkingen op den gemeentewerkman had -toen spreker en do heer Beijen deze wel meenden te moeden maken De Voorzitter zegt bespreking bij B. en W. toe Wethouder v d. Marei verzoekt bekeu ringen te maken bij overtredingen van het pu bliek op do laan der Begraafplaats. Men loopt ir. het gras en in de verhuurde tuinen welke daar gelegen zijn. Ook dit punt zal bij het Dag. Bestuur besproken worden. De heer Mouris vraagt nog wanneer de metselaar in de Meije zijn geld kan OLtvangen. voor bet gelegde straatje daar. Do Voorzitter merkt op, dat een dergelijke vraag op do Secretarie kan worden gedaan; indien cle metselaar komt kan hij ont vangen lietgeon hem toekomt. Wethouder v. d. Marei dringt aan op scherpe controle wat de ontvangst der kal)els enz. aangaat. Spreker wensebt dat niet alleen de Adviseur doch ook B. en W. alle facturen nagaan. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaTen en merkt op dat de facturen voor den heer v d. Marei ter inzage zijn De heer Rating vraagt om een spoedig begin der werkzaamheden voor do waterleiding om Nieuwerbrug. De Voorzitter merkt op. dat de uitvoering niet voor rekening der Gemeente, doch voor de Waterleiding Maatschappij ia. Voorf9 zag de Heer Ruting de verordening toot de Elodriciteit gaarne spoedig behandeld en vraagt ten slotte wanneer een begin zal worden gemaakt rnst- den aanleg van den dam in de Goudsohe vaart. De Voorzitter zegt dat de be doelde verordening wellicht spoedig aan de orde zal komen, en is overigens bereid nogmaals te schrijven aan de Ncderiandscho spoorwegen met het verzoek om don dam spoedig te leggen. De heer Beijen vraagt of de omroeper het recht heeft een gewone bekendmaking te weige ren om rond te roenen en zoo ja of dan een ander persoon de bekendmaking mag doen door omroeping. De Voorzitter kan hierop oogenblik- kelijk geen antwoord geven doch zal dit punt eens nazien Voorts zegt de heer Beijen dat de zware automobielen Tele buizen doen schudden door de te snelle vaart. Spreker zou gaarne een verordening zien waarin een en ander werd geregeld. De Voorzitter zegt dat er een alge- raeene provinciale wet komen zal. die dit regelt Ten slotte dringt de heer Beijen aan op het advies van B. en W inzake de maatregelen welken genomen kunnen worden om den Goud- schenstraatweg te doen overgaan aan het Rijk- Spreker noemt deze weg thans levensgevaarlijk door het slechte onderhoud. Diepe kuilen liggen daarin en in „De Kampioen" werd Teéds hier over geschreven. No er plannen bestaan om de tolgelden op dezen wotr lo vtvrhoogon en de Concessie per 3-1 December eindigt, kan mis schien een overname tot stand kennen waardoor het hoofddoel: afschaffing der tollen, een feit kan worden. De Voorzitter zegt dat B. en W in de vol gende vergadering me>t. een voorstel zullen ko men om zich als gemeente tot de Provincie te richten Hierna wordt de vergadering gesloten. "(Door een vergissing van onzen Correspon dent is dit vervolg verslag zoo laat in ons bezit gekomen. Red Brandwaarborg-MaatschappR. Dezer da.gen bad in liet Gafé „Het Grauwe Paard" te Nieuwerbrug een kuit-ongewone leden vergadering plaa ts der Coön. Brand waarborg-Maatschappij .Nieuwerbrug en Omstreken". De vergadering werd pe- onend en stond onder leiding van den voor zittear den heer J. H Ruting terwifl me de aanwezig is Mr. Naut.a uit Utrecht'. Do voorzitter zet op zakelijke wijze uit een. wat de beweegredenen zijn voor deze vergadering welke zijn oorsprong vindt in het verzoek van een derde der leden, we gens het royeeren door hot bestuur van 3 polissen. Er werd op gewezen dat de herverze kering te Gorredijk reeds meerdere ma len bezwaar had gemaakt togen deze 3 posten waarom het bestuur ten slotte tot- deze daad was overgegaan. Bovendien heeft r.a dien tijd met dc betrokken pen- sonen een bespreking -plaats gehad, waar bij met 2 leden een bevredieende oplos- der fs zullen hun gerechte straf niet ont gaan." in. Do Ketel lappers. Twee dagen na hot voorgevallene in het vorige hoofdstuk verhaald, bevond zich op den weg van Orleans naar Parijs een armoedige woonwagen, waarvoor een ma ger paard was gespannen. Twee slordig gcklccde kerels liepen naast den wagen en waren to zamen in een druk gesprek ge wikkeld. Wat zij zeiden scheen niet voor vreemde ooren bestemd, tenminste wan neer men op den stoffigen weg menschcn tegen kwain, werd het gesprek geslaakt, of werden eenige onverschillig© woorden geuit. Maar zoodra was het gevaar ge hoord te worden niet voorbij, of het ern stige gesprek ving weder aan. En had men de beide mannen kunnen beluisteren, dan zou men tot z'n verwondering ge hoord hebben, dat hun taal die was van lieden uit den beschaafden stand en dat zij geenszins ruw en plat spraken, zooals men dit toch van dergelijke zwervers zou verwachten. Het waren dan ook geen werkelijke be woners van woonwagens, zooals die ge woonlijk' het platteland onveilig maken. Neen deze twee mannen hadden een ver momming aangenomen en de schamele kerels, die naast den vuilen en armoedi- gen wagen voortliepen waren lord Nib- blingtoiren baron de Linar, die niet voor hun plcizicr als iaridloopers naar Parijs terugkeerden. Hoe waren zij dan op het denkbeeld gekomen zich aldus te vermom sing wend verkregen. Op verzoek vaai den derde was het bestuur er da-arom toe overgegaan dezo vergadering te beleggen, waartoe het niet verplicht kon worden. De voorzitter treedt in nadere beschou wingen omtrent do geroyeerde pollissen. Het belang der vereeniging moest bo venal gaan, zoodat ten slotte noode tot deze stap was overgegaan. Genoemde drie polissen te hor verzekeren zou zooveel van de financiën vragen dat het een stellig© schadepost zou beteeken en, wanneer re gehandhaafd bleven, zoo dat het bestuur zich bepaalde tot zijn eens genomen be sluit. Bij het gelegenheid geven tot gedach tewisseling vraagt Mr. Nauta uit Utreoht als gevolmachtigde van de firma P. van Dam en Zn. het woord. Spr. begint met er op te wijzen dat het bestuur vóór tot een dergelijke daad over te gaan aller eerst overleg had moeten plegen met de betrokken personen, terwijl ieder gevoelt, dat het voor een oprichter een pijnlijke zaak is wel te mogen zaaien maar de oogst aan anderen over te laten. Aan de hand van Art 5 der Statuten betoogt spr. verder dat het besluit onwettig is, wijl het art. uit het huishoudelijk reglement, waarop het bestuur zijn bevoegdheid grondt, in strijd is met de statuten, zoo dat. onvoorwaardelijke herroeping gebie dende eisch is. De heer van Baren vraagt of vóórdat tot royeeren is overgegaan aan de betrokken personen aangeboden is hun winstaandeel terug te betalen waar op de secretaris antwoordt dat niet voor die-n tijd doch wel voor deze vergadering een dergelijk voorstel is gedaan. De heer De Yos van Bodegraven steunt het be stuur in de getroffen regeling en komt nog weer eens op tegen bet premievrij verze keren er op wijzende dat 30.000 reserve een kleinigheid is tegen ruim 5.000.000 verzekerd kapitaal. De heer Heikoop wis selt met den secretaris van gedachten over het verzekeren boven een bepaald bedrag wa airdoor hoogere premie moet betaald worden, wat te danken is aan do O. B. H. te Gorredijk. Mr. Nauta merkt bij interruptie op, dat het punt van be handeling is: het royeeren der drie po lissen. Mr. Nauta vraagt vervolgens stem ming van de leden over deze zaak, het geen door hem als punt 1 wordt aange stipt, terwijl bij afwijzing punt 2 zal vol gen. het geen inhoudt, een procedure der Fa. P. van Dam en Zn. tegen de onder linge Assurantie-Maatschappij, waarbij me.t klem betoogd wordt dat de onwettig heid door de rechtbank erkend zal wor den. Hierna, wordt 10 minuten gepauzeerd. Na de pauze deelt de voorzitter mede dat. het royement ingetrokken iB en de firma van Dam in alle baten der vereeni ging blijft doelen. Mr. Nauta brengt het bestuur hiervoor zijn dank. De polissen van de hoeren H. de Koning en A. v. d. Berg worden eveneens wederom in de portefeuille genomen. Na nog eenige op merkingen van enkele leden dankt de voorzitter do aanwezigen voor hun belang stelling. Hij hoopt, dat er bij de leden on derling een goede harmonie mag heer- sehen hetgeen wel eens iets te wcnschcn overlaat De vergadering wordt hierop ge sloten. ZOETF.RWOUDE. OPE.MAICHTMEETJNG. Na de pauze word! door de aanwezigen gezongen hef. lied Roomsche Blijdschap en treedt de heer Chris Jansen als spreker op, na een woord van dank te hebben ge bracht aan den heer Bomans die hem reeds bij het publiek aandiende. Dan releveert hij hetgeen de heer B. betref fende minister Aalberso gezegd heeft en hij rekent het zich tot een eer door den heer Bomans in het zonnetje to worden gezet, want immers dc heer B. heeft zoo veel voor ons Katholieken gedaan dat men hem een kleine ondeugendheid niet ten kwade mag duiden. Voor zulke mannen als hij is. moet men den hoed afzetten, we moeten trots gaan op die eminente mannen, die metterdaad getoond hebben iets goeds tot stand te kunnen brengen. Wanneer men die mannen beschouwt heeft men lak aan al die nieuwe partijen en nieuw-bakken politici. In dezen benar- den tijd dienen zich wel mannen aan die zeggen dat zij alleen het weten en de an deren het mis hebben, doch dat zijn poli tici van de koude lccuken. Het schijnt zoo dat wanner men slcchfs ouder is dan 16 jaar, een wapperende das cn polka haar heeft, men als candidaat-kamerlid naar voren kan treden. Onze mannen, onze R- men? Och het toeval, dat zoo'n groote rol spelen kan, had hen hiertoe gebraolit. Toen zij namelijk op liet politiebureau te Sens met den wakkeren commissaris van politie nog overlegden en bespraken, wat hen te doen stond, hadden een paar agen ten een tweetal landtoopers opgebracht, die met hun woonwagen zich even bui ten Sens tijdelijk gevestigd hadden. Men had, omdat er bevel gegeven was al de voertuigen aan te houden, hen daar ontdekt, maar hun wagen, bevatto niets verdachts. Evenwel de hccren hadden nog eenige weken hechtenis te goed, wegens stroopc- rij of een andere overtreding en dus wa ren zij meteen maar medegenomen om hun straf te ondergaan. De landloopera, ketellappers van beroep, waren over dit buitenkansje niet zeer gesticht, maar met een zekere bonhomie schikten zij zich in het onvermijdelijke en zij verzochten al leen den lieer commissaris beleefd, of hij er voor zorgen wilde, dat liun wagen voor den tijd, dat zij in hechtenis zouden zit ten, goed bewaard bleef. Toen ze vervolgens weggebracht waren, sprak de commissaris: „Deze mcnschen brengen mij op een idee, hceren, dat u misschien vreemd zal schijnen, manr dat ik u niettemin in ern stige overweging geef. U wilt immers do Broeders des Verderfs opsporen? Welnu, daarvoor gaat u natuurlijk naar Parijs le rug. Wat hier te doen is, dat zal ilc op mij nemen". I/ord Nibblinglon knikte. „Ik geloof', zeide hij, „dat u deze zaak wel toevertrouwd is". „Ja", vervolgde de> Linar, „en wij kun- K. Staatspartij telt afstammelingen van hen die 20 eeuwen geleden den strijd aan bonden met het ongeloof. Het heeft on* Katholieken wel zware offers gekost om het hoofd rechtop te houden, om de cata- combenhicht uit onzo kleeren te doen waaien, en zouden we dan nu voor een bord linzensoep van het materialisme dat alles gaan verkoopen? Neen, we zul len liever nieuwe offers brengen, des noods met bloedend harte. Eenheid zij onze leuze, eenheid onze plioht en we zul len nummer één stemmen van onz© Roomsch-Katholieke lijst. De nieuwe candidaten dienen zich wel aan met een dosis gezond versland, doch zij zijn kort van geheugen en moed.Thans na 4 jaren regeeren mogen we wel eens be lichten wat onze mannen gedaan hebben" en tevens zorgen dat de laatste N.K.P.'er» over 14 dagen zijn weggevaagd. Hierna memoreert spreker hoe de link- sche partijen in 1918 de teugels van het bewind niet in handen durfden nemen en hoe thans de S.D.A.P. en de liberalen smalen op do mannen die dat wel durfden Derderang8-menschen noemt men ze, doch laten wc dit als een eereJtcl be schouwen; bij die mannen is men veel be ter dan bij hen „die zich vergissen". Door het stellen van voorbeelden maakt hij vervolgens duidelijk hoe critiek wordt uitgeoefend op het regceringsbeleid. Men verwijt ons stuurloosheid, zegt spr., doch' laten de liberale hoeren, die dan weer eens nieuwe partijtjes scheppen, dan ze weer concenfrceren, de hand in eigen boe zem steken. Het lijkt wel of ze telkens bij prof. Steinach op visite gaan, om een verjongingskuur te ondergaan. Ook in het socialistisch kamp is stuurloosheid. Als men vroeger sprak over den ellcndigen toe stand in Rusland, beschouwde men dit als een aanslag op de S.D.A.P. in Nederland; thans nu de socialisten weer laten wer ken, het grootste leger op de been helpen' houden, moeten ze niets meer van Rus land hebben. Het is bij die heoren steeds verhangen van de bordjes; zoo ook in Frankrijk, België en in Duitschland. Hier roepen ze in 1922 de socialisatie uit en in" Zweden verwijzen diezelfde socialen ze naar de studieclubs. Troelstra wilde in Amsterdam de wethouders van hun zetels trappen, doch wij zullen hpn de K »mcr uittrappen (applausL Vuur bluscht men niet tinor r vuur bij te gooien en daarom roept spr. allerf op om eendrachtig en gelijkgezind als Ka tholieken ter stembus op te trekken. Niet het rood, niet het blauw, niet het wit, doch het rood-wit-blauw-gee! zij onze leuze. Eenheid ven cfanden. eenheid voor elkander. Alsdan roept spreker'de vrouwen op om trouw ter stembus te komen, want zij hebben het in hun handen om den door slag to geven. Onder daverend app:aus verlaat dê- spreker daarna hel gestoelte. Nadat door do aanwezigen was gezongen „Aan U, o Koning der Feu wen", sloot de heer A. Paardekooper deze grootsohe meeting met den Chrislelijken Gri/et^ na een woord van dank te hebben ge bracht aan al de aanwezigen en onder het uitspreken van den wensch dat slrnks al len als één man zullen stemmen op nr. 1 der Roomsche lii?' Bestuursvergadering Ned. Voetbalbond. In de op Zaterdag 10 Juni II. gehou den bestuursvergadering van den N. V. B. werden do stemgerechtigde afgevaardigden met advisee rende slem gekozen. Het jaar verslag, voorzoover het in concept ge reed was, werd behandeld, terwijl de agenda voor de op 16 Juli as. t© 's-Graven hage te houden al gemeen© vergaderi ng werd vastgesteld. Een voorsted voor 'le indeeling van de competitie in het Wes ten. waardoor het mogelijk geir wordt, dat een vrij groot aantal nkuwe vereeniginigen tot den N. V. B. kunnen toetreden in den loop dor eerstvolgende ia re, zal in ai wachting van ovont. voorstel len uit de andere districten, in de be stuursvergadering behandeld worden, we! ko op 2-1 Juni aa. is vastgesteld. Met betrekking tot het internationaal programma voor he4. seizoen 1922/1923 werd besloten in November a.s. den <iit- nen dan binnen. Parijs het wild opsporen. "Wij hebben toch eenige aanwijzingen, die ons misschien verder brengen. Wij weten bijvoorbeeld vast en zeker, dat onder de bedienden van de Tuurnel een verrader moet schuilen, anders toch hadden do Broeders nooit kunnen weten, dat wij niet van plan waren naar het Zuiden to gaan. En dan, ik ben al vaster overtuigd, dat tegenover de woning van de Tournel, toen wij wegreden, een man ons bcspion- ncordc. Van het raam uit, waar hij stond, moet ook het vergiftige pijltje afgescho ten zijn". „Als ik u een raad mag geven", zei nu de commissaris, „neem dan een bekwaam detective in den arm en laat hij te zamen met u trachten uit- te vorschcn wie de ka- mors, waar gij dien man gezien hebt, be woont of heeft bewoond. Het lijkt mij, na alles wat ik gehoord heb, ook wel waarschijnlijk, dat daar een der misdadi gers zich had gevestigd. En dan, gij inoet cr zien achter te komen wie van de be dienden van den graaf uwe gesprekken heeft afgeluisterd en verraden. Misschien gelukt het u ook door hem gewaar te worden, wie de misdadigers zijn, die zich achter den naam „Broeders des Ver derfs" verschuilen". „Maar', riep lord Nibblington, „die kan sen zijn zoo gering en ondertusschen is onze vriend in handen van do misdadi gers. Wij moeten hem zoo spoedig moge lijk redden". „Gij zult dan toch eerst de misdadiger» moeien opsporen, niot waar? Ik weet geen korteren weg". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3