Bijzondere aanbiedingen in Jongenspakjes @11 Kinderjurken hëMÉËkÊx&Z- ik->■•--%*' UITVE *sr v^Sfc- \:;ri» mk$mm ■■■•■;.- .,.-/v <-J v-- i\ W-v i K de dorpsklok èn die van de katholieke kerk ongeveer 15 minuten verschillen. En daar de afstand tusschen die t>vee uur werken zoowat twee kilometer bedraagt is dit te opmerkelijker. Misschien rekenen de betreffende klok kenisten naar verschillende meridianen. Zoo zou het b.v. mogelijk zijn, dat de een zijn uurwerk regelde naar de meri diaan van Amsterdam en de anderen naar die van Frankfort. Maar in ieder gpval heeft die van Frankfort dan beslist ongelijk. BQSKOOP. Personalia. Men bericht ons, dat de heer II A. Boekraad, Directeur der N. V. Rijn en Gouwe Maatschappij tot Exploitatie van onToer rende goederen, gevestigd te Boskoop, zich in verband met zijn "werkzaamheden heeft genood1- xaatot gezien, zijn ontslag als zoodanig aan commissarissen aan te vragen, hetwelk dezen hem eervol hebben verleend. R. K. Kiesvereeniging. Zaterdagavond hield de R. K Kiesvereeniging een propaganda- vereadering De Voorzitter, .de heer Th A. Houdijk, «preekt er zijn vreugde over uit, dat zoovelen zijn opgekomen ter vergadering. Deze vergade ring is levens een verdienstelijke propaganda voor Do Leidsche Courant, die voor dezen avond den eminenlen spreker B Th. de Wolf, directeur van het Centraal Politiek Propa ganda-Bureau te Roermond in ons midden voert tot het houden van een politieke Tede. Snreker heet vervolgens allen welkom in het bijzonder den ZeerEerw. heer Pastoor, mede ter vergadering aanwezig Hierna wordt het woord gegeven aan den heer B Th do Wolf, met het onderwerp Room- scho kiezersplicbt. Spreker zegt dat het allereerst een Roomsche kiezerspUcht is oen goed katholiek dagblad te leren, en hel ook goed te lezen om van onze plichten doordrongen te worden; een goed ka tb oh» di gblad is -hier in de omgeving voor het grijpen in De Leidsche Courant, welk blad snr s."jh hen. die nog een niel-Katholiek Wad lezer, aanbeveelt. Smekend over onzen Poliiïeken toestand, he- ban'1'tt, spr' de voorna.amste partijen in haar Spreker meent dat do Vrijheidsbond een af- treks l is. en naar hij hoopt het laatste, van de eenmaal in de lande zoo machtige libe raio partij. De Vrijheidsbond spreekt van bezuinigen. Vaar hoort men wat de heer Dressalhuys den b'^zors belooft, dan zon dat ettelijke tientallen m UKoenen kosten om uitgevoerd te worden Bij br-t bezin dezer Sociale Wetgeving, zei de relfd'1 Dresselhnys: do minister zal grootere maatregelen moeten nemen om de uitvoering dpr Sociale wetten spoedig en goed uit te Troel -tra zegt: wat durven nu anderen over rijn -rifheid te zeggen, de ware vrijheid i« alleen bij ons te vinden, bet gelukkig makende socialisme, de partij van geen man en geen cent, weg met het militairisme is zijn leuze. Gaat echter maar eens kijken hoe ziin Internationale confraters dal in andere landen waar zij de lakens uitrleelen toepassen dan weet men ge noeg. Wjinkoop op zijn beurt spreekt weer over de vrijheid van. Troelstra en zijn socialisme, en zegt. dat bet ware socialisme alleen is te vinden in dc communistische party; kijk maar naar Rusland waar alles vrijheid en geluk is. Wij. Katholieken, beloven echter niet, wat wij nïc-t geven kunnen Wilt ge de belangen het beste gediend zien, van eiken stand, houdt ge den Godsdienst hoog, wilt ge do opvoeding van de kinderen bij de Christelijke ouders en niet bij den Staal, stemt dan in nw welbegrepen eigen belang, stemt No. 1 van de lijst, der ééne Katholieke Staatspartij. Belasting vermindering; die belofte 'hopen wij in vervulling -te d-oen gaan met Gods hulp. Kunnen dat ook de andere partijen? Spreker gaat de groote verdiensten na van het ministerie Ruys de Beerenbrouck in de af geloopon vier jaar, en zogt: wijst na 1848 maar eens een Ministerie aan met een staat van dienst als dit! Heeft de S. D A P. in 1913 toen dr Bos haar 3 zetels in het Ministerie bood de verant woordelijkheid durven aanvaarden? Troelstra bedankte omdat hij zijn politieken dood nog niet wenseh'.o Wij Roomschen. geven thans leiding Wat eon ire hil met 25 jaar terug! Laten wij zorgen die leiding te behouden Het is onze dure plicht. Als wij op 5 Juli a.s allen onzen plicht doen, dan kunnen we lachen om alle wan gunst en klein gedoe, waarvan thans de at mosfeer vol is. Een Roomsch Rood blok is ten eene male' buitengesloten Daar aan denkt niemand der onzen na dc duidelijke uitspraak door Mgr. Nolens gedaan. Pp rek en r! over de splitsing in onze - par tij wijst spreker op de materialistische sfeer, waarin men acht jaren heeft geJeefl: geld ver dienen was het parool. De schuld van de malaise wil men op Min. Ruys de Beerenbrouck werpen en vooral op den emiaenten Aalberse, maar geheel ten onrechte. Is er nu nog reden voor de N K. P om zich af to scheiden van ons. na het waarschuwend woord van den H Vader en hef Doorluchtig Episcopaat? Welk practisch verschil bestaat er in do programs? Spreker noemt het onverant woordelijk werk in enkele maanden te willen Teraiokgon. wat door onze voormannen in 40 jaar is opgebouwd. Zijn er niet onder de critici van thans, die huu koffers in 1918 gepakt had den, om naar Engeland te vluchten, toen het revclutiegevaar dreigde! Zouden zij het regecren van onze mannen in die dagen hebben verbeterd? Spreker hoopt dat allen hun materieele over wegingen zullen prijs geven. Na de met veel aandacht aanhoorde en meermalen door applaus onderbroken rede, dankte de Voorzitter 6jroker voor zijn zoo schoone voordracht, waarvan allen zoo ruim schools hadden genoten, en sloot de vergadering met den Chr. groet. HILLEGOM. Paard dood. Het paard van den kruide nier S. uit Haarlem werd Zaterdag bij den weg ziek. Het werd in den stal van den vracht rijder W. alhier gebracht, waar het dier plotse ling dood neerviel. De ontboden veearts schreef den dood too aan hot overmatig gebruik van haver Zoo kan zelfs een paard' van het goede te veel krijgen Personalia. Tot onderwijzer aan de Prinses Julianaschool, Fahrcniheitstraat, te Amsterdam is benoemd de heer B. Verleur alhier. Voor het examen diploma A correspon- tiesclirift 6ys(eem Stolzo Wery slaagdo do heer L van der Meer alhier. Treurig. Vrijdag verkeerden een man en vrouw in zulk een staat van dronkenschap (ze dronken samen spiritus!) dat twee veldwachters ze per handkar van de Weeresleinstraat naar het politiebureau moesten vervoeren. Een bof! Men schrijft ons: De heer L van Dijk is een liefhebher van bijen, doch zijn beide korven zijn dezen winter door de kou uitge storven. Men begrijpt, hoe verrast hij was, toen deze week een zwerm bijen op een der korven zat. Toen het vlieggat vrij was gemaakt, be trokken de bijen hunne nieuwe woning. Het komt wel zeer dikwijls voor, dat een zwerm wordt opgevangen en in 'n korf wordt geplaatst maar 't is een hooge zeldzaamheid, als een zwerm bijen zijn nieuwen korf zelf Opzoekt. Men verzekerde ons, dat zoo iets nog nimmer is waargenomen. VOORSCHOTEN. R.-K. Volksbond. Zondagavond hield de R.-K. Volksbond eene feestvergadering ter herdenking van de uitvaardiging van do Encycliek „Rerum Novarum" in het R.-K. Verenigingsgebouw alhier. Des morgens had eene algemeene Heilige Communie plaats van de leden. De voor zitter, Th. Bergman, herdacht in zijn ope ningswoord Paus Leo Xm z.g., den paus der werklieden, waarna de Zeereorw. heer B. Rengs, kapelaan alhier, het po dium betrad en eene zeer schoone rede hield over den inhoud van de Encycliek „Rerum Novarum", in het kort bespre kende de verschillende deelen (hoofdstuk ken), die deze encycliek heeft, Waarin de rechten, maar ook tevens de plichten van de werklieden worden uiteengezet, waar in de arbeid wordt verheerlijkt als een bron van verdiensten, als een middel om onze kroon met parels te omgeven. De Eerwaarde redenaar wekte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de Roomsch-Ka- tholicke vereenigingen, om alzoo een macht ie vormen tegen de vijanden van de R.-K. Kerk en spoorde de aanwezigen aan met liefde hun arbeid te verrichten. Daarna kwam de R.-K. Tooneelvereeni- ging aan het woord en deed hare beste krachten ten looneele verschijnen met verschillende voordrachten, die zeer in den smaak van het publiek vielen. De voordragers gaven de verschillende typen uitstekend weer en een gulle lach klonk door de zaal, een bewijs voor de spelers, dat zij hun werk zeer goed verrichtten. Nadat eenige voordrachten waren gege ven, verscheen pater Rengs wederom op het podium, besprak het schoone liefde werk der gesloten retraiten en zeide dat verschillende menschen zoo dikwijls een zaak beknibbelen die ze niet kennen. Ve len hebben gebrek aan een ernstige le vensopvatting. Iedereen heeft noodig ge bed, boete en het maken van voornemens voor de toekomst. En geen betere gelegen beid is er voor deze zaken dan een geslo ten retraite, die de Eerw. redenaar ten zeerste aanbeval. Het plan beslaat om in deze "parochie een fonds op te richten om diegenen te ondersteunen, die niet bij machte zijn zelf-geheel dc kosten voor een gesloten retraite te dragen. De voorz. bracht daarna verslag uit van de vergadering van den Central en Raad, gehouden te Haarlem. Nadat de tooneelvereeniging haar programma had afgewerkt, sprak de voorzitter een woord van dank tot den Zeererwaarden lieer B. Rengs voor het gesprokene, tot de too- neelisten voor de medewerking op deze feestvergadering verleend en tot den -heer Joh. A. Mens, daar deze steeds bereid is gevonden de feestavonden van den Ned. R.-K. Volksbond op te luisteren door pianospel, en bood laatstgenoemde een kistje sigaren aan, hetwelk in dank werd aanvaard, waarna door de aanwezigen werd gezongen het lied: ..Aan U. o Koning der Eeuwen", uit de Leewerk, waarmede deze feestavond werd besloten. WOERDEN. Ongeval, Zaterdagmiddag brak bij een hier passeerenden auto, bestuurd door dr. v. d. P. te Utrecht, de vooras. Per soonlijke ongelukken vonden niet plaats. De autorit werd hierdoor echter een vijf tal uren vertraagd. R.-K. Kiesvereeniging. Het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging verzoekt be leefd opgave van alle parochianen boven de 25 jaar, welke zich na 1 Februari al hier vestigden of na dien datum uit de-ge meente vertrokken zijn. Een en ander is noodzakelijk voor een goede kiezerslijst- controle. Mededelingen "hiervan ont vangt bij voorkeur de voorzitter der kies vereeniging, de heer J. P. van Breukelen, Achterstraat. Verbouwing. De verbouwing der mo demagazijnen van den heer B. de Mol al hier is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan den heer J. C. van Staveren, aannemer alhier, als zijnde de laagste in schrijver. Voetbal. Zaterdag speelde de Korfbal club Swastika alhier een vriendschappe- lijken wedstriqd legen Vios uit Mijdrecht Uitslag 62 voor Woerden. De R.-K. Voetbalclub VE.P. I alhier neemt a.s. Zondag deel aan de serie-wed strijden te Mon-tfoort. Uitslag serie-wedstrijden Voetbal vereniging „Vooruit", Zondag li Juni: Alpliia I—Gouda II J—2 Vooruit IUtrechtenaren I 1O Alphia I—Utrechtenaren I Vooruit II nam Zondag deel aan de serie-wedstrijden te Gouda en verwierf daar den len prijs, zijnde een zilveren lauwertak. Concours. De Chr. Zangver. „Oefe ning en Stichting", alhier, directeur de heer van Reehnen te Utrecht, hoopt 2 Aug, a.s. deel te nemen aan het groot con cours to Alphen a. d. Rijn. ZOETERWOUDE. Verhoopiug. Bij het, door notaris C J. A. Boom te Voorschoten op heden in bod zetten van een woonhuis, genaamd: „Wist ik het maar", met timmermans werkplaats, loods, schuur, tuin en erf te Zoeterwoude aan het Watertje D 5, werd de hoogste bieder voor 4800 N. v. d. Krogt alhier. HAARLEMMERMEER. Distilleerderij ontdekt. Door de Haar lemsche recherche is in samenwerking met de Rijksrecherche in een boerderij in den Waardemeerpolder, gem. Haarlem mermeer een geheime distilleerderij ont dekt. De geheele inventaris mot bijbe- hooren is in beslag genomen, benevens een automobiel waarmede dranken ver voerd werden. De stoffen werden vernie tigd. LANGERAAR. Druk verkeer. Dat het verkeer over de aardansche brug, "welke in aanbouw is. nog al tamelijk is, bleek bij telling, wijl nu bet vervoer per pont geschied Op één dag passeerden 1400 personen waarbij 900 wielrijders en 4 auto's. NOORDWIJKERHOUT. Tragisch. Toen het pleegkind van den heer v. d. Knoest alhier Zaterdag in de huiskamer zat zakte zij ineen, en was terstond een lijk. Toen de huishoudster Mej. G. dit bemerkte schrok zij zoo dat zij krankzinnig werd en wel in zulke mate dat zij dadelijk naar ee<n krankzinnigen gesticht moest worden overgebracht. RIJNSATERWOUDE. Ongeval. Toen Zondag C. H. met ino- torscbipper v. S. mede voer, had hij het ongeluk bij het afstappen tu9schen de brug en de schuit te water te geraken. Met veel moeite mocht het den schipper gelukken hem uit zijn gevaarlijke positie te redden. Zondag zou J. de J. met de huisge- nooten per rijtuig een reisje maken. Ge komen op den dijk van wed. V., waar door een hek gereden- moest worden, liep het paard achteruit, zoodat de wagen om sloeg. De inzittenden zijn er gelukkig goed afgekomen. De materieele schade aan den wagen is nogal aanzienlijk. Voor zeker geen voorspoedig reisje. .^DPlJtl'fASlErrEIH Per koksfp'GO ci. bij Apothekers en crsór,ier Gemengde Berichten. Ernstig auïo-ongcluk tc Amsterdam. Hedenmorgen omstreeks half elf ie in -d< Huidenstraat nabij de Keizersgracht te Am sterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee mensehen zware kwetsuren hebben opgeloopcn. Een beladen vrachtauto, komende van de Keizersgracht, kwam in de Huidenstraat in aanrijding met een handkar, die uit de tegen overgestelde richting kwam Do handkar kwam in do étalage van 'n bijouteriezaak in Huiden straat 30 toredbt, tengevolge waarvan een ont zettende verwoesting in den winkel is aan ge richt. De bestuurder van de handkar kwam tusschen do glasscherven in den winkel terecht Aan de Telefoon. Rrrrrrrtj Hallo 1 l, Met wie? Mot den secretaris van „St. Paphaêl". Leden zorgt hedenavond te li uur aan wezig te op de vergadering. De agenda is zeer belangrijk. Rrrrrrt... 1 Ai. en kon na veel moeite uit zijn hachelijke positio gered worden. Toen hij bevrijd was, bleek de man, de 29-jarige R-enkink, ernstige kneuzingen aan de borst bekomen te hebben Ook een tweede persoon, de 32-jarige Verzijl'herg, was bij de aanrijding bekneld geraakt en werd vrij ernstig aan het been gewand. De beide ge wonden werden naar het Binnengasthuis ver voerd De geheele étalage van den bijouterie winkel werd in elkaar gedrukt en alle sieraden waren onder de glasscherven bedolven. De 17-jarige pleegdochter van den heer Gronlok, den eigenaar van de zaak. ontkwam nog bijtijds aan het gevaar van -doodgedrukt te worden tusschen de étalage en de toonbank, waarvan geen epaan is heel gebleven. De schade is aanzienlijk. De vrachtauto en de aangereden handkar kregen slechts geringe schade GEMEENTELIJKE AANK0KG1GIKGEH- SPORT. VOETBAL. Sericwcdstrijden Lisserdijk. Zondag j.I. speelde Lugdunum I voor'bo vengenoemde wedstrijden tegen "Vogelen zang I en won met 3—0, zoodat Lugd. Zondag a.9. in den eindstrijd tegenover Alphen komt te staan. Faillissementen. Geëindigd: A. Ober, boekbinder. Leiden, wegens verbindend worden eenige udtdeelmgslijst. Curator mt. G. H. E. Nord Thomson. Academiemeuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Docto raal examen in do Geneeskunde de hee- ren R. Ie Coultre, Noord wijk en A. A. Bui tendorp, Den Haag. Candidaats-examen in de Rechten de heeren G. J. D. C. Goedhart, den Haag, J. H. P. E. Mijnssen, Amsterdam en Mej. M. A. Klomp, Dordrecht. Doctoraal examen Rechten Mej. E. J. M. de Niet, Sohevcningen, Mej. M. C. D. Stoller, Oldenzaal en de heer P. J. J. Wes- trik, Haarlem. Candidaats-examen Rechten: Mej. E. C. H. Eversdijk Smulders, Den Haag, Mej. M. H. de Holl, Borne (Dr.) en de heer P. N. Janssen, Utrecht. De Senaat der Leidsche Universitet heeft benoemd tot doctor honoris1 causa in de theologie dr. Kirsopp Lake, vroeger hoogleeraar in de theologie aan de Leid sche Universiteit, thans aan de Harvard University Cambridge (Massach). Letteren en Kunst. Gemeentelijke Vischverkoop, De Burgemeester van Lei-den brengt ter' kennis van de ingezetenen, da-t morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadsihulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH 0.16— 0.26, SCHAR k f 0.15, SCHOL k 0.16 0.28 en TARBOT 0.50 per pond J. C. VAN DER LIP, Weth.. loco-Burgemeester, Leidten, 13 Juni 1922. Hugo Verriest t Raakte onlanga bij geruchte békend, dat pastoor Hugo Verriest ziek was. Een man van de Standaard is toen te Ingoyghem eens gaan kijken en vond- er den- grijsaard gelukkig weer aan de beterhand. Hij vertélt: „Zijn goedige o-ude brave meid, Pauliintjo, leidde ons bij Mijnheer de Pastoor, boven op het kamertje links; jHij kruipt van de eene kamer naar de andere, zegde zij ons, om da koelste plaats te zoeken", en intusschen stonden wij bij het ziekbed van dén grooten Pastor. „Leon.. Leon., mijn goede oude leerling!" en 'hij weende en Leon weende ook en beiden bleven eenige stonden sprakeloos. „En gij, mijn jonge vriend. Wat ben ik gétaikkig <flat ge gekomen zijt." „Mijnheer do Pastoor, zoo sprak ik, we vernamen van Willem Putman dat gij ziek ■waart?" „Och ja, 3c ben op tweeden Paaocbdag in mijn bed mosten truipen, ik heb zulike vreese- lijke nachten gehad, maar nu gaat het beter: ge moet weten, ik nader de 82... „Uw wezen Mijnheer de Pastoor ziet zoo goed uit en, naar wij inogen gelooven, fs allo gevaar geweken?" „Ik zou nog willen leven, oog zes jaar. „En waarom maar zes jaar meer, Mijn heer de Pastoor?" „Zie, op 0 October 1987 zal het honderd- jaar geleden zijn, dat mijn goede ouders te Deerlijk getrouwd zijn, die verjaardag zou ik wiüen vieren. Voor ge weg gaat, -beneden in de kamer, moet ge den huwelijksdicht lezen, aan die achtbare zielen opgedragen, door Va der Renier en Notehaert den 9 October 1827 't Is lange geleden, nietwaar? En zióh naar Leon wendende: „Loon, 't is ook lange geledon dat we in 't Seminarie te Rousselare waren, met Berten en zooveel anderen -uif dien gooien ouden tijd. 't Waren clan goade Professoren. KATHOLIEKE AGENDA LEIDEN. Dinsdag R K. Werkmecstersbon'd, Bondsgeboufy te 8 uur. Woensdag R. K. Volksbond, bezichtiging foto's kasteel Haarzuylon voor kinderen van 'Bondsleden, Boudsgebouw, 1.39 uur,. Daarna bezichtiging Zeevaartschool 2 uur Donderdag R. K. Volksbond. Bezichtiging foto's kasteel Haarzuylen voor Bondsleden etf bespreking bezoek van dit kasteel^. Rondsgebouw, 810 uur. OEGSTGEEST. Donderdag R. K. Prop. Club, Café K-ortekaa^ te 8 uur. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in densnorgen van 13 Juni 1922, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand: 771.3 Valentia Laagste Barometerstand' 757.0 Toulon Verwachting tot den avond van 14 Juni: Meest matige Noordwestelijke tot Noordo» lijke wind, half-tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk eenige regen, zelfde temperatuur. nietwaar? Verriest, Demonie, Yankee en an dere en andere.... En meester en oudleerling smokten nog van innige zelfvoldoening als si over die zonnige dagen van Rousselare spra ken. „Maar, Mijnheer de Pastor, wat dunkt U van de Vlaamsche beweging? Vindt ge niet, dat we met Tasse schreden naderen tot de verwezen lijking van VI aan der ens verzuchtingen?" „Nu roht ik mij. jonge vriend." Hij schoof het kussen achter den rug, zijn gelaat 6traalde, do monkel kwam op de lippen, diezelfde monkel, dien wij zoo dikwijls zagen, als hij over Gezelle en over Berten 6prak. Zijne han den gingen in de hoogte en hii antwoordde zoo overgelukkig: „Och ja-1 we zijn zooveel gena derd, het zal -er komen, maar luistert goed, een enkel woord „Groeien". „We moeien' groeien." „We moeten hoogere mannen hebben, vek en zeer véfe. die hef volk voeden en leiden; velé profssoren. zooals Prof. Daels en anders en andere. Oh Professor Daols is zoo'ne goeifl man Hij spreekt zoo schoon, zoo klaar, zoo .zuiver. Hebt ge bet geboord te Antwerpen? Ik beb hem zoo menigmaal geboord, ik be wonder dien grooten man, en met zulken zij* we zeker er te komen. „Dcnikt U, Mijnheer de Pastoor, dat we ef nog ver af zijn?" „Neen jonge vriend, ik zal het misschien nog wel beleven." Ja. Mijnheer de Pastoor Ge vraagt no? zes jaar; we bidden God, er nog zes bij l' doen en zoo zal 't zeker gaan. en zal er over echot zijn, en dan zullen wij voor Pastoof Verriest den optoott doen, en juichen en vie ren over der Vlamingen verworven rechten. Moed, mijne besten, zegt dat Pastnof Verriest nog Jeeft, zegt -riet -te veel goed vaö zijn gezondheid, en ook ntet to vee] kwaad, waobt niet lang van eens weer te keeren. peinst -dikwijls op diezelfde woorden, dio is voor het eerst in 't openhaar sprak: 't vvaa te Rousselare in het Paradijs, waar wit Vlaamsche Bonci was gesticht Het is "rijft# jaar geleden, het is meer: Bond: is eene ver eeniging van krachten, die naar een en hel' zelfde doel trachten. „En "nu, besten, tot i" zonnige dagen STADSNIEUWS. Volksbondnieuws. te 114 uur bijeen ikomst van de kinderen der leden van. den Volksbond ter bezichtiging van de foto'J van 't kasteel Haarzuylen, daarna bezoeK aan de Zeevaartschool. Dus jongens, zorg op tijd aanwezig te zijn! Om twee uur vertrek van het Volksboii

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2