a.s. 13e Jaargang. DINSDAG 13 JUNI 1922 No. 3848 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 3 2.60 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 3 2.60 per kwartaal. Franco per post 3 2 96 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af zonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. .1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Op Zaterdag 3o cent per regel Overige dagen 30 cent per egq Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop t 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer beslaat uit twee bladen v Propagandisten! Is stil wij zouden haast zoggen: benauwend stol "Weinig of niets bemerken we van de En over 'n paar weken heeft de stem bus reeds gesproken. Nog slechts luttele dagen en. de strijd is beslist. Toch ontbreekt letterlijk alles wat anders voorteeken van harden strijd is. yjles stil en diood. En dat voor een strijd, die over het voortbestaan der rechtsche meerderheid zal beslissen. Zeker, luidruchtig (krijgsrumoer zal de overwinning niet brengen, maar wordt in derdaad gestreden, wordt inderdaad ge werkt 1 Wordt ook alles in gereedheid gebracht om de lammen en tragen naar de stena- bus te brengen? Wordt ook alles voorbereid om op den stemdag de achterblijvers op te jagen Propagandisten, de weinige dagen, die ons nog resten vóór 5 Juli, aan den ar beid Verspreidt vlugschriften, stroobiljetten, de Katholieke perst Maakt duidelijk aan de kiezers dat zij moeten stemmen, hoe zij moeten stemmen, opdat hun stem geldig zij, n.l. slechts één hokje zwart maken voor één naam, dat zij, als ze katholiek zijn, den p/ 'b t hebben te stemmen op de Ka^ tuweke lijst, dat zij, als ze niet Katholiek zijn, toch moeten wenschen een krachtige regeering, o.a tegen het soc. gevaar, en daarom stemmen rechts, op één der rechtsche lijs ten. Wij richten ons nu tot de propagandis ten. "Wie zijn propagandistent Ten slotte kan IEDER PROPAGANDIST zijn. Ieder kan en dus IEDER MOET propageer en, althans in zijn eigen omge ving. op 5 Juli den stemplicht GOED to vervullen. Leidsche Propagandis- t e j>+ er is nog zoo ontzaglijk veel te dojT Meldt U aan als werker hij het bestuur van Do Jonge Garde. Wacht niet, maar doet It heden nog, meldt U heden nog aan als bereid om mede te werken aan, wat over te hebben voor dè goede zaak. Want de verkiezing is toch waarachtig een strijd voor de goede zaak, een begin- cel-strijd. Voorzitter van De Jonge Garde is de 'beer A. H. Boekraad, secretaris de heer H. v. Meel (Stationsweg 16). Wij willen, dat bij de a-s. verkiezing zooveel mogelijk personen getuigen, dat 'zij zijnKatholiek. Maar, als wij dat ernstig willen, moet er ook ijverig worden gewerkt aan de propaganda. - -Aan den arbeid Allen propagandist! V Vreugde voor de gekken. De S. D. A. P. verspreidt, ook hior ter stede, een verkiezingsblaadje. En dat blaadje draagt als motto ge .zoudt 't in geen duizend keer raden! „Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde-leven"! Prachtig-eerlijk Met dit gezegde wordt aangegeven het doel van het blaadje: Vreugde te bezor gen aan,de gekken". 't Blaadje n.l. staaf vol, van a tot z, van beloften: „Veel beloven". Beloften, die in vreugde zullen doen leven de lezers, als dezo...: „doet de gekken in vreug de leven". BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het Erigelsche antwoord op het memo randum van Poincaré err de Fransche re pliek. Onderhandelingen tusschen Duitsch- fcpd en België over de kwestie der 7 A milliard. Or. Kapp te Leipzig overleden, België. De kwestie der 7A milliard Mark'. Op hot departement van binnenland- zaken to Brussel zijn gisteren de oni- derhandeJingen begonnen voor de regeling van de overname door Duitschland van de 7 Yt milliard Mark. Vooïioopig werd overeengekomen, dat Duitschland 4 milliard Mark zou overne men, tegen 1.25 fr. en twee andere milliar- den tegen 25 centiem. Daarentegen zouden de Duitscho goe deren, welke in België in beslag genomen werden, vereffend worden, ten voordeele hunner Duitscho eigenaars. De Marken zouden in pand gehouden worden in de kassen der nationale bank en de Duitsche administratie zou wissels teekenen, die door België kunnen wonden gediscon teerd. Duitschland. Dr. Kapp overleden. De „General-landschaftsdirector a.d." Kapp is gistermorgen in het ziekenhuis te Leipzig aan de gevolgen van zijn oog ziekte gestorven. Kapp had half April uit Zweden in een brief aan Duitsche bladen medegedeeld, dat hij van plan was. zich ter beschik king te stellen van het rijksgerechtshof te Leipzig om zich te" verantwoorden voor de door hem in Maart 1920 geleide putsch. Inderdaad kwam hij 17 April te Sassnitz aan en werd hij onder bewaking onmid dellijk na-ar het huis van bewaring te Leipzig overgebracht. Kort daarop bleek, dat Kapp a-an een enrstige oogkwaal leed en hij moest daarom in de universiteits kliniek worden opgenomen, waar hij op 24 April werd geopereerd. Het bleek, dat de ziekte reeds zeer ver gevorderd was het linkeroog moest geheel worden verwijderd terwijl ook gedeelten van den schedel moesten worden weggenomen. De zware operatie, waarbij ook de voorhoofdsholte moest wörd'Cn geopend, had tot gevolg, dlat men zich zeer bezorgd maakte over zijn leven. Later voelde de zieke zich schijnbaar iets beter. De laatste dagen werd zijn toestand echter erger en van morgen vroeg trad de dood in. Tel. Engeland. Het memorandum van Poincaré. Het Engelsche antwoord. In heb antwoord der Engelsche regee ring op het memorandum van Poincaré, wordt allereerst gezegd dat de regeering enkel deslcundigen naa<r Den Haag zal zenden, geein diplomatieke vertegenwoor digers zullen aan de werkzaamheden deelnemen, zelfs niet aan de voorbespre kingen van 15 tot 25 Juni, een tijdsruimte welke voldoende is om de procedure vast te stellen. De deskundigen zullen ad refe rendum handelen. De Britsohe regeering meent, dat er haa-rs inziens geen reden be staat de sovjets te, verzoeken om voorloo- pig van hun financieel memorandum van 11 Mei te willen afzien. Het tweede deel heeft betrekking op de alge-meene lijnen van heb reglement. De voorwaarden van Cannes moeten daarvan de basis zijn. Dooh de houding van Frank rijk stemt niet volkomen overeen met de ze resoluties. Particuliere eigendommen moeten te ruggegeven worden, zoo niet moeten zij het voorwerp zijn van een reeële vergoe ding, welke niet de schaduw van een ver goeding zijn. zal, doch te dien opzichte moot men aan Rusland niet meer vragen dan aan eenige andere regeering. Tevens dient rekening gehouden met het souve- reiuileitsbeginsel va-n Rusland en moet men het van te voren geen programma opleggen, als men zijn medewerking, wel ke onontbeerlijk is, wil verkrijgen, voor de toepassing der besluiten van Cannes, Allo politieke kwesties moeten zorgvul dig vermeden worden in Den Haag. Het derde deel heeft betrekking op de vraagstukken welke te Den Haag moe- bn behandeld worden. Wat de Russische schulden aangaathet is noodzakelijk de Russische oorlogsschulden gedeeltelijk te' verminderen. Eindelijk betreffend© de door particulieren te verleunen credieten, moeten deze waarborgen hebben, tot het •verkrijgen waarvan de regeeringen kun nen behulpzaam zijn. Er kan geen sprake zijn van een capitulatie van Europa, daar de staatslieden welke medewerken aan het herstel van Rusland aan alle oischen voldoen om hunne belangen te verdedigen. Aan het slot van het antwoord wordt gezegd, dat de regeering niet haar krach- tigen wensch verheelt, dat de drie kwes ties, waarom het gaat en meer in het bij zonder die van den particulieren eigen dom in Rusland, te 's-Gravenhage op bevredigende wijze zullen worden opge lost-. De Fransche repliek. In het antwoord der Franschen op het Engelsche antwoord wordt gezegd, dat 't blijft staan op standpunt, dat het on- gewenscht is, dat de afgevaardigden der Geallieerden op 26'dezer zullen samen komen met de vertegenwoordigers der Sovjet regeering, zonder vooraf on derlinge mccningsverschillen uit den weg te hebben geruimd, en heb eerst over de hoofdzaken eens te zijn geworden, alvo rens de Rusen aanwezig zullen zijn om dezen niet in verleiding te brengen om te profiteeren van de mogelijke verdeeld heid onder de delegaties. De Fransche regeering zal er op blijven staan, dat men noodzakelijkerwijze van. de Sovjets een teruggave moet verkrijgen van den particulieren eigendom aan de ibuitenlandsohe onderdanen. Ten aanzien van.de oorlogssohulden is Frankrijk geneigd om faciliteiten in de betaling te verleenen, mnar het zal niet nu reeds genoegen nemen met een vermin dering der aan Rusland geleende bedra gen. Frankrijk zal voortgaan van de bols jewistische regeering erkenning te eischen van de rechten der houders van aandee- lcn in de Russische leening van voor den oorlog. Ten opzichte van een aan Rusland te ver leenen crediet, dit zal ondergeschikt zijn aan de waarborgen, welke Rusland aan de leeners zal aanbieden. Ten slobbe verdedigt de regeering zich tegen het argument, dat het Rusland een plan tot herstel wil opdringen. Het wens oh t integendeel, dat de werk wijze zal slagen, daar anders het werk in Don Haag tot een echec zou zijn ge doemd. Voorts weigeit Frankrijk een onder zoek ter plaatse in te stellen. Indien men het over deze punten het eens wordt, dan behoeft Rusland zooals het Engelsche memorandum zegt, in dat geval nog niet overgelaten te worden aan de concessiesjagers. Een dergelijke poli tiek zou al-gewen afgekeurd worden, zou represailles meebrengen en zou een her vatting van normale betrekking© met de Sovjets ten eenenmale verhinderen. Italië Razzia onder vrouwelijk kantoorpersoneel. Te Prat-o, een kleine twintig kilometer van Florence, hebben leden der vereeni- ging van ex-soldaten met behulp van fas cisten een raziza gehouden onder het vrou wel ijk personeel van verschillende kanto ren en al de dames van ha-ar posten ver dreven. De oud-soldaten hadden toe nu toe tevergeefs ge-ëischt, dat zij op regeo ringsbureaux, bankkantoren of fabrie ken to work notiuCMi -"-or-cl-o/i gesteld on gin gen nu in arren moede tot dezen geweld- maatregel over. Troepen werden ontboden om de orde te herstellen, m-aar hot publiek is geheel op de hand van de oud-strijders en tegen do patroons, die weigeren het damesper- soneel te ontslaan. China. Li Yoeang Hung aanvaardt het presidentschap. Li Yoeaaig Hung, die in 1917 door de mi litaristische groep uit het presidentschap w-as ontzet, is uit Tientjin te Peking aan gekomen en heeft het presidentschap op zich genomen. Zuid-China weigert samenwerking. Namens het ministerie van Buitenland she© Zaken te Kanton wordt officieel ver klaard, dat Zuid-China zal weigeren me de 1e werken met de nieuwe regeering te tot de unificatie van Ghina. Van het Vatieaan. De gezondheidstoestand van den Paus. Do Romeinsche correspondent van de „Msb." seint d.d. 12 Juni: Er gingen de laatste dagen geruchten over den gezondheidstoestand van den H. Vader, die minder gunstig heette. Ofschoon de buitengewone en voortdu rende werkzaamheid van Z. H. op zichzelf reeds een afdoende tegenspraak was van deze berichten, heb ik mij heden om in lichtingen gewend tot den Pauselijken lijf arts, professor Amici. Deze sprak de ten dentieuze berichten beslist tegen. Hij had, zeade hij mij, gisteren nog den H. Vader een bezoek gebracht. De Paus maakte het uitstekend en van een leverziekte, waar van ook al in krantenberichten melding was gewaakt-, was hoegea-amd geen sprake. Trouwens wie den Paus gisteren bij de voorlezing van het decreet, waarbij Z. H. een lange toespraak hield, van nabij hoeft kunnen gadeslaan, zal hebben opgemerkt, dab de H. Vader er voortreffelijk uitzag. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De „Nieuwe Katholieke Partij" heeft besloten haar actie te staken. Te Rotterdam is in het bouwbedrijf voor een groot deel het werk neergelegd. DE „NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ". Gistermiddag te half drie kwaim de Nieuwe Katholieke Partij in buitengewo ne vergadering bijeen in het Haagscho Koffiehuis te Ultccht. De vergadering, die door een vijftigtal leden, waaronder verschillende candida- ten der N. IC. P., werd bijgewoond, droeg een streng vertrouwelijk karakter. Voor en na de vergadering wendden wc ons tot den voorzitter, notaris Swane, oiü eenige mededeelingen; te ontvangen. We vernamen, dat deze vergadering was samengeroepen, teneinde de houding der N. K. P.- te bepalen ten opzichte van de door Z. D. H. den Aartsbisschop af gelegde verklaring in de openingsverga dering van den Tweeden Nederlandschen Katholiekendag te Nijmegen. In die verklaring werd geen verbod gezien aan de katholieke kiezers om te stemmen op de lijst der N. K. P. Zooals de voorzitter ons mededeelde, had men zich telegrafisch gewend tot de hoogste autoriteiten in het land, die in deze recht te spreken hebben, doch daar op werd nog geen bericht ontvangen. En, voegde notaris Swane hieraan toe, men kan dezen autoriteiten moeilijk voorschrij ven, telegrafisch te antwoorden. Van dit antwoorde echter, verzekerde hij ons, waarbij het op een ehkel woord aan komt, zal onze beslissing afhangen. Verdere inlichtingen kon de voorzitter ons niet geven. Hebben we evenwel goed begrepen, dan is een formeel antwoord verzocht op de« vraag, of de actie der N. K. P. en het' stemmen op haar lijsten in strijd is met het geweten. „Msbd." De actie- gestaakt. Vas Diaz meldt ons nader:- De gisteren gehouden vergadering van leiders der N. K. P. uit het geheele land besloot met algemeen© stemmen, de verkiezingsactie op uitdrukkelijk ver langen van het Episcopaat te staken. Nadere mededeelingen hieromtrent zul len volgen. Pauselijke onderscheiding. Naar wij vernemen, heeft het Z. H. den Paus behaagd, -den heer A. J. van der Sluys te Nijmegen te onderscheiden met .het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". De heeT Van der Sluys bewoog zich wel eer, vooral in Rotterdam, zeer druk op charitatief gebied. Gedurende de laatste jaren maakte hij zich ook verdienstelijk voor de St. Vdncentiusvereeniging. „Tijd". Tegen do talmksbclastinjj. Zaterdagavond is te Wageningen een vergadering gehouden van de sigarenfa brikanten aldaar, waarin algemeen de overtuiging werd uitgesproken, dat de pas ingevoerde tabakswet in haar gevolgen fataal blijkt te zijn, aangezien de bepalin gen van deze wet aan verschillende fa brikanten het fabriceeren onmogelijk ma ken en voor allen onoverkomelijke be zwaren scheppen. Besloten werd langs or gan isatorischen weg een scherpe actie te beginnen ten einde deze wet zoo spoedig mogelijk opgeheven te krijgen. De Woningbouw. Volgens het maaudelijksch overzicht in. de Meiaflevering van het Maandschrift van he.t Centraal Bureau voor de Statis tiek betreffende het bouwbedrijf in den lande bedroeg de netto vermeerdering van den woningvoorraad in de maand Fe bruari 1922 (zijnde het verschil tusschen 2033 voltooide en 111 onbewoonbaar ver klaarde, gesloopte en aan haar bestem ming onttrokken woningen). Deze cijfers waren voor Februari 1921 ond. 2103 (2219 en 116): Maart- 3161 (3271 en 110); April 2706 (2S51 en 145)Mei 3375 (3544 en 169) Juni 2924 (3107 en 814) Juli 33-18 (3517 en 169); Augustus 3678 (3372 en 194), Sep tember 4170 (4297 en 127(; October 3315 (3478 en 163)November 3546 (3690 en 144)December 4186 (4329 en 143)Ja- nuari 1922: 2279 (2392 en 113). Uit het Bouwbedrijf. Nadat Zaterdag eenige. patroons in de bouwbedrijven te Rotterdam aan hun per sonecl een individueel contract- ter teeke- ning luidden voorgelegd, hetwelk een aan tal werklieden, in opdracht van hun orga nisaties, hehben geweigerd te teekenen, zijn deze werklieden door hun werkge vers ontslagen. Tengevolge van dit ont slag staat op eenige kleinere bouwblok ken in den S pan ges oh e polder en Putsche.- boeht, -alsmede op grootere werken, als do R.-K. kerk aan de Pijperstraat., het thea ter Soesman aan de Kruiskade en do nieuwe hooge-r© burgerschool aan den Berg singel, het werk stil. Aan het nieuwe postkantoor, de ge meentelijke bibliotheek op de Nieuwe Markt, den woningbouw aan den Beuke-ls- dijk en den Hillevliet en op groot werk in den Spongesche.polder wordt gewoon •doorgewerkt. Evenizoo op tal van kleinere ka-rwijen. Sommige -werkgevers laten werken zon der contract ook zijn er patroons, die hun werkvolk acht dagen uitstel gegeven hebben om alsnog een individueel con tract te teekenen. Uit de Omgeving NIET STEMT OF VERKEERD STEMT VOOR DE GEVOLGEN Onder het Vergroot-glas. De Kamer-C.cniralc Leiden. Elders in dit nummer is geplaatst eet verslag van de R.-K. Kiesver. te Alphen a. d. Rijn. Daarin lezen we, dat er één candidaat werd aangewezen voor de Ka mer-Centrale. Op deze mededeeling zij hier even de aandacht gevestigd. Denk-n de Iviesvereenigingen er aan, dat zij tot 1 Juli candidaten kunnen indienen voor het bestuurslidmaatschap van de Kamer-Ceu- trale? Op de vergadering der Centrale, waarop de bestuursverkiezing zal gcschie den, zullen de afgevaardigden, wil hun stem geldig zijn, zooveel namen op het briefje moeten plaatsen, als er bestuurs leden moeten worden gekozen. Ook met dit laatste dient rekening gehouden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vergadering. De R.-K. Kiesvereeni- ging „Recht en orde" hield een vrij tal rijke bezochte ledenvergadering. De voor zitter opende op gewone wijze do bijeen komst, waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekomen - stukken was een schrijven van den heer H. G. Vcliman, betreffende zijn onlslr.gna me als bestuurslid der Kiesvereenicing en Secretaris der Centrale. In aansluiting ■hiermede brengt de voorzitter dank aan het scheidend bestuurslid voor de toewij ding door hem betoond aan de R.-K. Kios- vereeniging. De rekening van den 'pen ningmeester wees een batig saldo aan ad 74.49; de financieele commissie had de rekening in orde bevonden. Laatstgenoem de en den penningmeester werd voor hun accuraat beheer door den Voorzitter dank gebracht. Nog werd medegedeeld, dat Dinsdag 20 Juni een algemecne leden vergadering zal worden gehouden, w in als spreker zal optreden de heer Mor rel. Dringend worden allen, inzonder de vrouwen, opgewekt dan tegenwoorTie le zijn. Als bestuurslid voor den Kamerkies kring werd aangewezen de heer J. B. Bes. De voorzitter wijdde vervolgens eenige beschouwingen aangaande de komende verkiezingen. In den breede werd door spr. gewezen op het grooLe gewicht voor de Ivath. zaak daarin gelogen. Hierna volgde de rondvraag, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. HILLEGOM R.-K Postmannen. Zondag hield da afd. Hilcgom en ^Omstreken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. en T.-personecl in café „Flora" haar jaarvergadering De voorzitter, de heer. J. Heemskerk, opende met den chr. groet en een woord van welkom, mcmoreere.nd de berichten omtrent wijziging van art. AO van het, Be zoldigingsbesluit. Hij wekte in verband hiermede vooral de ongeorganiseerden op om lid der vereeniging te worden, om ge zamenlijk te strijden tegen vermindering van salaris of slechtere dienslvoorwaar- den. De notulen werden ongewijzigd goed gekeurd. Het jaarverslag van den secre taris bracht nog een exlra dankwoord aan den Weleerw. lieer Kapelaan Nieu- wenhuizen, die in het afgeloopen jaar lot: zijn vertrek naar Heemstede, zooveel voor de afd. heeft gedaan, Uit 't fin. verslag bleek een batig saldo van ƒ180.10. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor het con gres te Utrecht (op 19 en.20 Juni te hou den) behandeld. De aftredende bestuurs leden, de hoeren J. Heemskerk, J. G. van Yclzen en II. J. van Bemmel werden bij acclamatie herkozen. In de vacalure-C. A. van Schie koos men de heer J. C. Luiten te Heemstede. Hierna rondvraag en sluiting met deq, Chr. groet. H00GMADE. Jubileum. Den lsten Juli zal het door allen geacht hoofd der R.-Iv. Parochiale school, de heer H. Meijer, den dag her denken, dat hij 40 jaren als hoofd dier school werkzaam is geweest. Onzen ge- achten jubilaris zal het niet aan blijken van belangstelling Ontbreken. Hij heeft aller erkentelijkheid ten volle verdiend, ZEVENHOVEN. Tijdverschil. Sedert acht dag'eri be leven wij hier het niet dikwijls voorko- mende geval, althans niet In die mate, dal

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1