toegepasten aft-rok, tot ee van 25. Salarisverschikk:ng rijkspersoneel. Naar de ,,ïtes. bode" verneemt, heeft de legeering aan da verschillende hoofdeis van takken van dienst meegedeeld, dat zij gaarne voorstellen, resp. beschouwm- gen zal ontvangen over salarisverschik- Mngen in het Bezoldigingsbesluit, met dien verstande echter, dat geen nieuwe kosten hieruit zouden voortvloeien. De bijna algemeen© opinie der hoofden van dienst is, volgens het blad, dat hoe wel onderscheidene lage betrekkingen te hoog bezoldigdworden tegenover ver schillende categorieën vara, hoogeire amb tenaren, salarisverschikking zonder nieu we kosten niet wel mogelijk is, daar ver betering van de eerae groep dan zou moe ten gaan ten koste van een andere groep. Op een verzo.ek vara eenige hoofden van takken vara dienst, de verstrekte opdracht vara den ministerraad op te schorten, heeft de regeering echter geantwoord, da-t daarvoor bij haar geen aanleiding bestaat Gemengde Berichten. Auto-ongeluk. Eén doode, vier gewonden. Uit Utrecht wordt gemeld: Op den Leidscheu- weg nabij Meern reed Zaterdagmiddag notaris Van Walsem uit Rotterdam, met zijn auto in een sloot, waardoor hij bekneld geraakte tus- sehen den wagen en den slootkant en doodge drukt werd Zijn echtgenoote werd uit den auto geslingerd en brak een arm, terwijl een andere dame en twee kinderen, die eveneens in den auto zaten, lichte verwondingen opliepen. Het lijk van notaris Van W werd met een anderen auto naar Rotterdam vervoerd. Verdronken. Do 16-jarige M. van L te Rotterdam was Zaterdag in overspannen toestand, doordat .bij door z'n patroon ontslagen was In z'n wan hoop sprong bij op de Delftsehe Vaart te water Men slaagde er spoedig in den jongen op het droge te brengen, zijnde in bevrusleloozen toe stand. Nadat vergeefs getracht was, door kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wek ken, werd de drenkeling naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht In de Goot is nabij het veer naar het Kam per eiland, onder de gemeente Grafhorst, hij het baden verdronken de vijftienjarige veehouders- zoon J. van der K. Vrijdagmiddag geraakte een vijfjarig knaapje J. van S. genaamd spelenderwijs in het Voedingskanaal te Maastricht. Het ventje zonk onmiddellijk. De politie toog aanstonds aan het dreggen, na een uur werd het ventje levenloos opgehaald. Tussehen Zwolle en Hasselt zijn Vrijdag bij het zwemmen in het Zwarte Water twee personen, nl de heer Terlrurst en zijn 14-jarige zoon, verdronken. Hun kleeren werden aan den wal gevonden. Hedenmorgen te half zes werden hun lijken opgehaald. ■Branden. Te Apeldoorn is de aan den Reigersweg ge legen bergplaats van lompen en vellen der firma Gehrs. Schoolderman finaal uitgebrand Ven deüjk is de brand door broeiing ontstaan De automobiel-brandspuit der Apeldoornsche brand weer kon geen werk doen door gebrek aan w ter in die buurt De poging om water te geve door aansluiting op de waterleiding van den Arnhemschen weg mislukte ook. Slechts door aansluiting aan de Eendrachtsche buisleidi kon eerst VA uur nadat de brand was uitgebro ken, met het hlusschingswerk een aanvang worden gemaakt De onlangs nieuw gebouwde bergplaatsen werden vermeld met de daarin geborgen voor raden Het belendende kantoor bleef gedeeltelijk gespaard Het perceel was verzekerd. Te Baarn is Zaterdagmiddag de Centrale apotheek van den heer J Lindenberg geheel verbrand. De brandweer beeft met veel moeite de belendende gebouwen weten te behouden. De apotheek was verzekerd. Oorzaak van den bran4! was een ontploffing van gemakkelijk brandbare stoffen in het magazijn. De verffabriek met woonhuis vara d-c firma Seven te Veendam is geheel afgebrand. De fa briek was op beurspolie verzekerd. Het landgoed De Bilderberg, dat kortgele den voor 265,000 was gekocht door de ge meente Renkura. is Zaterdag grootendeels in vlammen opgegaara. Omstreeks 12 uur werd de brarad waar.g men ten Zuiden van de spoorlijn op hef traject Wolfheze Ooslerbeek. Do wind was N. 0. en de brand verspreidde zich met groote snelheid in Zuidelijke richting Met man en macht werd van alle zijden de strijd tegen het vuur aange bonden. De Arnbenische brandweer was spoedig tor plaatse. De boschbrandwagen van Schaars bergen die met veel materiaal ter plaatse kwam, bewees uitstekenden dienst. Ook tal van vrijwil ligers groepen arbeiders uit de omgeving, vinders, toeristen enz hielpen het vuur bevech ten. De brarad woedde voornamelijk in jong dennenhout. Meters hoog sloegen de vlammen op Omstreeks half drie was men den brand bijna meester, toen plotseling door een harde windvlaag opnieuw de vuurzee fel oplaaide. Over een vrij brceden weg sloeg het vuur plot seling over naar het eikenhakhout. Nadat op nieuw geruimen tijd alle krachten ingespannem waren, gelukte het eindelijk den brand defini tief te stuiten. Ongeveer 40 H.A. zijn verbrarad De oorzaak van den brand is onbekend geble ven. Overreden. In de SingeLstraat te Delft is Zaterdagmiddag het 1 /4-jarige dochtertje van den heer M. S. overreden door een bespannen voertuig. Het kind was dh-ect dood. Doodgereden. Op het rangeerterrein te Feijenoord is Zater dag de 28jarige rangeerder A. M. door een goederentrein overreden. De man bekwam vre-e- eelijke verwondingen aan het onderlijf en was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter Verbrand. Te Valkenswaard waschte de schilderskraecht K- zijn handen in benzine. Eensklaps vloog deze in rlarai alsook de jongen en ook de verfwinkel •tend weldra in brand. Een paar vrouwen die kwamen toegeloopen- kaiaiea de brandende kleeren stuk en wisten met emmers water den 1 brand te bhisschen De toestand van den jonge- ling is nogal bevredigend. Doocteljjk ongeval le Arnhem. - Een ernstig ongeluk heeft Zondagavond in do Rijnstraat te Arnhem plaats gehad. Een gezel schap voetballers kwam met een versierden vrachtauto uit Nijmegen, toon de wageu er* s- klaps moest stoppen door een defeot aan ren motor Het gelukte niet den motor te hc den en mora besloot den auto door 'n andere doen voorttrekken waartoe een ketting luss- '.en den defecten en dera voorsten auto word bevestigd. Het gezelschap was in een zeer vroolijke stem ming en deed dwaasheden, terwijl men alle voorzichtigheid uit het oog verloor. Een chauf feur, zekere "Wiggers, ging op con voorspatbord van den achtersten wagen zitten, waar hij tracht te in evenwicht te blijveD, zonder zich ergens aan vast te houd n Toen de voorste wagen op aradere versnelling werd gezet, sloeg W. door den schok van liet spatbord af. Hij kreeg een voor- en oen achterwielover het lichaam en werd levenloos opgenomen. Bij het onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, bleek, dat W. zelf de eenige is, die schuld aan het gebeurde heeft. Hij laat een vrouw en vijf kinderen ach ter. Door den bliksem getroffen. Door het hemelvuur zijn zeven koeien van onderscheidene veehouders Ie Oudwoudc gedood. Woestelingen. Tc Arnhem wilde Zondagavond de agent C. een 26-jarig jongmensch, dat zich, zwaar be schonken, misdroeg, naar het bureau overbren gen. Dit ging echter niet zonder hevig verzet. De jongeman werd daarbij geassisteerd door een zestal onbekend gebleven personen, die zich allen op den agont wierpen, waardoor deze eenigen tijd in een vrij lastige positie verkeerde. De helm werd hem vara het lioofd geslagen en bij bekwam tweebloedende hoofdwonden. Op den grond liggende en zijn arrestant stevig vasthoudend track'te hij lot tweemaal toe te schieten, wat niet gelukte Later bleek dat.hij in de hitte van het gevecht vergeten had, dat de pal op „rust" stond Yan het publiek stak nie mand "een hand uit om den agent te helpen. Spoedig echter daagde politieassistentie op. Een hevig gevecht volgde, waarhij aan heide karaten harde klappen vielen. Slechts de eerste arres tant werd naar het bureau gebracht. Gplichfer gearresteerd. Te Geldrop is de beruchte oplichter Walken- bach uit Arnhem gearresteerd, wiens aanhou ding door de politie te Doetincketn, wegens op lichting aldaar gevraagd was. In hotel ,.Hof van Holland" en bij don inspecteur eene.r spaarver- zekering had hij geld ter leen gevraagd, dat hij later wel terug zou sturen Men vertrouwde de zaak niet en riep er de politie bij, die den man ontmaskerde. Hij had eerst nog verschillende val sche namen opgegeven, doch viel eindelijk door dc mand W is eén deserteur uit het Indische leger. Hij zal naar Doetinchem getransporteerd worden. Bijtijds gered. Vrijdagavond waren eenige jongens aan het spelen op de Valkenboschkado te 's Gravenhage, toen een hunner, een 5-jarig knaapje, dat pro beeren wilde uit het water der gracht te drin ken, voorover in het water tuimelde Twee mannen, die echter niet zwemmen konden, trachtten met .een stok den kleine le bereiken, hetgeen niet mocht gelukken, daar het ventje reeds gezonken was Op dat qogenblik kwam een voorbijganger toesnellen, wierp zijn boeze roen uit en dook naar het midden van de gracht, waarbij het hem mocht gelukken, bij de eerste poging reeds het ventje te grijpen. Onder luid gejuich van de toesnellende omstanders, bracht de man het knaapje aan den wal. waar het kind geen leekon van leven meer gaf. On middellijk werden de kunstmatige adembalings- middelan toegepast, waarbij het geluk wilde, dat juist een brandweerman passeerde, die eenige hulpmiddelen bij zich droeg. Langzamerhand kwam er weer leven in <len armen kleine, die per inmiddels gearriveerden auto van de „Eerste Hulp" naar het Ziekenhuis vervoerd werd. Een woesteling. Vrijdag heeft zich meldt het „D. v N. Br.", in de bcnedenbodekamer, welke ten stadhuïze te Breda naast de kamer van B en W. grenst, een ergerlijk en woest tooneel afgespeeld. Wethouder H. J. MoM, in bespreking met der ambtenaren,' trof daar een zekeren de K., die geld eisebte om naar Noord-Frankrijk te gaan werken. Dat kon hem natuurlijk zoo maar niet worden gegeven. De man hield vol. wond zich al meer en meer op. Toen bleek, dat men met een ongeorganiseerde te doen had, en hem gezegd werd, dat zijn optreden heelemaal er haast was, sprong de man onverwacht op den wethouder toe, die een uitval van den w •teling niet pareeren kon. Do man zaaide daarop een kaartenbak door de kamer, en ploeg vervol gens met een stoel alles kort en klein Toen de politie kwam, zat de man, uitgeraasd versuft te kijken. Hij werd meegenomen. De wethouder beeft geen nadeelige gevolgen van het woest tumult ondervonden. Ouderlijke barbaarschheid. Toen slakende landarbeiders in optocht gin gen naar een vergadering te Uithuizon en bij den Zijldijk gekomen waren, viel de aandacht van sommigen uit den stoet op een geval, dat aan de middeneeuwen deed terugdenken. Tot hun ontsteltenis zagen ze, zoo vertelt de „Msb.", een jongentje van 13 a 14 jaar aan een boom gebonden, met een ketting om den voet vastgemaakt door een. hangslot. De handen wa ren op den rug gebonden. De verontwaardiging was algemeen. Het mag dan ook een wonder heeten, dat de vader van het kind, de winkelier E. D., die het had: vastgebonden onder bet toe brengen van hevige slagen, volgens ooggetuigen niet door de aanschouwers van dit tooneel werd aangevallen. De voorzitter en secretaris van den Landarbeidersbond waarschuwden de politie, dio het kind uit de -kluisters verloste. Dat bet kind niet raormaal is, is algemeen bekend. Tragische deod. Zaterdagmorgen beeft te Utrecbt een treurig ongeval plaats gehad Mevrouw Lieflinck, wo nende Burgemeester Rcigerstraat aldaar, be merkte dat haar echtgenoot, de emeritus predi kant ds. W. H. Lieftinck, ara den laatsten tijd bekend door zijn actie tegen de zoogenaamde groenschandalen, niet meer te bed was. Daar de heer Lieftinck zenuwpatiënt waa, maakte men zich ongerust Men ging zoeken en bevond daan- hij dat do deur van de studeerkamer op slot was, terwijl men een sterke gaslucht waarnam. Er werd een smid gehaald en ook aan de politie kennis gegeven. Toen de smid gekomen was, ging de zoon van ds. Lieftinck an een politie agent mee door de baloonkamer naar de stu deerkamer eft poogde men het slot te openen. Terwijl men bezig was ontstond eensklaps een geweldige gasontploffing, waardoor is niet bo kend, ten gevolge waarvan alle drie personen ernstig werden verwond aan hoofd en handen. Vooral de kwetsuren van den zoon van ds Lief tinck zijn zeer zwaar. De ongelukkigen zijm naar do Rijksklinieken vervoerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en weldra was het brandje gebluscht Op een ligstoel vond men ds. Lieftinck, met zijn hoofd in de onmiddellijke nabijheid van een openstaande gaskraan. Het onderzoek, door een geneesheer ingesteld, heeft uitgewezen, dat ds. Lieftinck reeds geruimen tijd overleden was voor de ontploffing. De dood is dus vermoe delijk aara zelfmoord te wijten. De ontroering in de stad over deze tragedie is algemeen. Voor het groote gezin. Men schrijft aan „De Tijd": De actie voor stoffelijke voordeden aan groote gezinnen heeft o. m. tengevolge gehad, dat bakker W de Jong te Gulemborg besloot van 1 Juni af aan de leden der afdeeling van den R K. Bond v-oor Groote Gezinnen een kor ting van 2 centen op elk brood en van 1 cent op een half brood toestaat, terwijl hij indachtig 's dichters woord: „AJs 't kindje binnenkomt, Juicht heel het huisgezin." bij de geboorte van een kind dra het gezin tweo krentenbrooden present doet om te feesten. Buitenïandsche Berichten. Dc basiliek te Quebec. De basiliek van St. Anne de Beaupré te Que bec, bekend als het Canadeesche Lourdes, welke onlangs door brand is vernield, zal worden her bouwd. De kosten zullen drie millioen dollar b>n dragen. Het klooster kostte een half millioen dollar. Gandhi. De zoon van Gandhi, den leider der Hindoes, klaagt er over, dat zijn vader in de gevangenis 6lecht wordt behandeld. Hij wordt als 'n ge« woon misdadiger behandeld, is eenzaam opge sloten en krijgt geen eten genoeg. Bovendien plaagt men hem mot hem koffie en thee voor te zetten, die hij niet kan drinken, aangezien de Indiërs op zijn last koffio en thee boycotten. Een veilighcidspenning. Bij de Great Western-spoorwegmaatschappij is een eigenaardige nieuwigheid ingevoerd. Elke beambte der maatschappij is namelijk voorzien van een soort „talisman" tegen ongelukken. Niet in den vorm van oen fluweelen aapje, beer tje of afgodje, maar in den vorm van een soort penning, welks opschrift een aanmaning aan do mannen bevat om zich steeds af to vragen, of hetgeen zij doen, werkelijk volkomen veilig is. Het doel van dezen^penning is, de mannen voortdurend tot voorzichtig nadenken te dwingen en zoodoende het plaats hebben van ongelukken door nalatigheid zooveel mogelijk te voorkomen. Een ernstige scheepsramp. Het Argcntijnsche stoomschip „Villa franca", dat touristen aan boord had voor de watervallen van Iguazu is op de kust van Paraguay, ten ge volge van een ontploffing gezonken. Naar go- meld wordt, zouden er 80 personen verdronkon zijn. Leger en Vloot. Vervoer voor Rijksrekening en vervoer tegen verminderd tarief. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat, indien militairen voor oefening of detachecring buiten hun garnizoen -tevens woonplaats moeten verblijven, de 'gunstige bepalingen op het ver voer voor Rijksrekening en op het vorvoer tegen verminderd tarief slechts mogen worden toege past, indien het te voorzien is dat dit verblijf langer dan een maand zal duren. Groot verlof. In verband met den duur der eerste oefening vin do dienstplichtigen der lichting 1922, is het vertrek met groot verlof van onderstaande categorieën als volgt bepaald: Tijdvak van inlijving 115 Maart 1922: Ploeg. Duur le oefening. Datum groot verlof 1 5} maand. 12 Augustus 1022. 1 12 maanden. 28 Februari 1923. 1 13 maanden. 30 Augustus 1923. Tijdvak van inlijving 16—20 Maart 1922: Ploeg. Duur le oefening. Datum groot vei lof la 5$ maand. - 30 Augustus 1922. 1 51 maand. 30 Augustus 1922. Tijdvak van inlijving 610 Juni 1922: Ploeg. Duur le oofening. Datum groot verlof 2 51 maand. 18 November 1922 2 12 maanden. 5 Juni 1923. 2 IS maanden. 5 December 1923. De Infanterie dient 51 maand; de Lucht» vaartafdeeling 12 en de Cavalerie 18 maanden. LUCHTVAART. Vliegongeluk. Zaterdagochtend om 11.25 is in de nabijheid van Folkestone weer een vliegongeluk gebeurd. De vliegmachine mot de letters S. A. C. M. H. die den dienst Parijs—Londen onderhoudt, is op twee mijlen afstand van de kust in het Kanaal gevallen. Het vliegtuig voerde met zich den bestuurder Morin en twee passagiers, Mac Gordonley en lord Carroll. De drie lijken zijn zeer verminkt teruggevonden tussehen het vermorzelde vlieg-» tuig. Uit de Omgeving Naar wij in deze courant lazen, werd in de dezer dagen gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda deze aange legenheid eveneens besproken en besloten een verzoek te richten tot het Groot Waterschap Woerden om verbetering van deze brug door verwijding van de doorvaart, verlaging van de sluisdorpel (waarop meerdere malen diepgela- den 6chepen blijven vastzitten), en verbreeding van do brug. Tevens zal aan Ged. Staten ver zocht worden, een en ander te bevorderen. Meer dere malen werd van verschillende zijden er op gewezen dat deze brug een zeer groote belem mering is voor het zeer drukke verkuef en het is zelfs nog slechts enkele dagen geleden dat zich een opstopping voordeed tengevolge van het vastgeraken van een 6chip welke zulk een omvang had dat een der Raadsleden een photo- grafische opname deed maken van dit moment. Waar thans verecnigingen als de hoven gerele veerde zich deze zaak aantrokken mogen wij toch wel verwachten dat na verloop van tijd do zoo noodige verbetering tot stand zal komen. Nicuwo Bank. Ofschoon in deze gemeente zich reeds een 7-tal instellingen op het gebied van geldzaken bevindt (banken etc.) zal thans wedorom tot oprichting van een nieuwe bank worden overgegaan. De „Boas"-bank sticht n.l. ook te Bodegraven een bijbank en heeft den heer v. d. Vlist, eertijds procuratiehouder der Bodogravenscho Bankvereeniging alhier, b©= noemd tot Directeur. HA7ERSW0UDE. Gemeenetezakcn. De verpachting van het water voor te baggeren hot het volgend re sultaat: Tercoel 1, 2, 3, 4, 4a, 6, 8 H. Binnen dijk; perceel 5: Gehr. Maurits; perceel 7: C. van Schie; perceel 9: Wed. J. van Vliet, por- ceel 10: P. den Hooglander. Hier volgt opgaaf besteding krooswerfc: Oostvaart: J. Matze f 24.Schoutenvaart: J. J. Hassefras f f22.—Gemeencwegvaart: G. van Tol f 45.Noordzij Yan 't Dorp: J. Matze f 30.— Zuidzij van het Dorp: P. den Hertog f 22.— Spookverlaat: G. van Tol f 6.— Oostbovenvaart: G. van Tol f60.— Lodewijk- vaart: J. Matze f59.Westbovonvaart: P. den Hertog f35. LISSE. Statuten. Met de St. crt. zijn verzonden do Koninklijk goedgekeurde Statuten van de afd. Lisso van den R. K. Diocesanen Vrouwenbond alhier. VOORSCHOTEN. Statuten. Met do St. crt. zijn vorzonden do Koninklijk goedgekeurdo Statuten van de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, alhier. Z0ETERWOUDE. Werklcozcn. In de afgeloopen maand wer den hij het correspondentschap dor werkloos heidsverzekering 8 personen ingeschreven, waar van er 1 geplaatst kon worden. Thans staan nog als werkloos ingeschreven: 1 boekhouder, 1 tim merman en 3 grondwerkers. Militie. Van de militio-lichting 1923 uit deze gemeente zijn 12 porsonen afgekeurd; 4 hebben vrijstelling aangevraagd wegens geeste lijken en 12 wegens broedordienst. Het totaal aan lal ingeschrevenen bedraagt 35, zoodat vermoe delijk de restoerendo 7 allen in dienst moeten komen. Visch- en jacht-acten. Voor het 6eizoen 1922—1923 werden in deze gemeente aange vraagd 51 visch- en 4 jacht-akten. ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.': Spinnenjagers. Nu Ja-para in alle opzichten Europa eii de Vereenigde Staten van N.-Amerika tracht te volgen op den weg der bescha- nivg en niet zelden die landen 'overtreft en voorbij smelt, spreekt liet van zelf, dat ook daan* de telegraaf ingevoerd is. Nu leeft er evenwel in Japara een soort van spin, die bij voorkeur hare draden hecht en woelt aan de draden van de telegraaf- lijnen, en ze kara dat zoo erg doen, dat d© telegrafisch© gemeenschap er door ver stoord wordt. Cm die storingen, door dife diertje veroorzaakt, nu te voorkomen of te verwijderen, heeft de Begeering bij den tetegrafisohen dienst ook mannen aange steld, die niets anders t© doen hebben, dom jacht op die spinnen te maken en zo te dooden. Hoe dio mannen in 't Japarasch genoemd worden, weet i'k niet, dooh .ge zult het er allen wel over eens zijn, dat men hun in orazo taal geen betere naam geven kan, dan Spinnen-jagers." BODEGRAVEN. De smalle brug. Eindelijk begint dan toch het euvel der veel te smalle brug in doze ge meente de-aandacht der autoriteiten te trekken. De Warmondscke waterleiding. Verleden week is de beslissing gevailen. Ein delijk na 6 jaren werken, merkte een der raads leden op, is het er toch vara gekomeu, en nu is het niet onaardig om eens de balans op te maken van die 6 jaar werken. Er is al heed wat over geschreven, zoodat daarover niet ver behoeft uitgeweid te worden, doch enkel kan-volstaan worden met de cijfers, welke voor een Leiderdorp-aansluiting gegeven, zijn. Tot 1936 zou er van gemeentewege moeten bijgepast worden, nl. van ruim 2100 in 1923 tot 18 ira 1936 afdalend. Doch dan kon men gaan rekenen op winst, die hot eerste jaar 1937 begon met 147,en in 1952 dus na 30jarig bestaan een cijfer zou beloopen van circa 13,500, derhalve bij een percentage van 4 be rekend bijna 4000 rente. Ging men dan verder geheel volgens het systeem van onzen hoogstaan den deskundigen adviseur, dan, brachten de daaropvolgende 20 jaren nog een winstcijfer bijeen van bijna 50,000 zegge vijftigduizend gulden, waarbij een rente gekweekt kan worden hij 4 pet berekening van circa 40,000. Gaat men nu berekenen, dat 13,000 4" 4000 -j- 50,000 40,000 samen meer dan een ton is (deze renteberekening is aan do lage zijde) welk geld men dan mogelijk heel goed gebruiken kan, dan is het wel te begrijpen, dat onze nakomelingen zeer tevreden zullen zijn over wat hun voorouders in 1922 deden, mo gelijk even voldaan als de thans levenden over wat onze vertrouwensmannen, 'n twintig jaren en nog later hebben verzuimd. Verder is en blijft het water van Leiderdorp altijd neg goedkooper, het past in het bouwplan ZwanenburgeTpolder, het Lagelarad zou er van kunnen profiteeren, althans enkelen, en we blijven van brandkranen verstoken. Dit brengt weer mede, dat. wat toch wel moest gebeuren, het blusschingsmateriaal moet worden verbeterd of uitgebreid, tenzij men don gewonen gang van zaken blijft volgen en het kalf eerst laat verdrinken. Door zeer velen wordt dan ook gemeend, dat er een gemeentebelang is gediend, hetwelk na zoolang aarzelen nog to duur gekocht is, want ook in de toekomst meer nog dan vroeger zal bet zaak zijn op het kleine te letten, en met het geld niet op zoo'n. grooten schaal te smijten. Dat het nu nog een sprong in het duisteT ge noemd wordt, gaat toch na een zesjarig onder zoek niet aan. Met de cijfers en gegevens voor cogen was nu wel een oordeel te vellen. Velen blijven den afloop van deze zaak tem zeerste betreuren Een nieuw schrijftoestel voor de telegraaf. Bij d© gewon© tolegxafi© wordt igebruik gemaakt van zeer zwakke st-roo- men, dde geleid worden door een gevoeli ge magraeet, die een anker aantrekt. Dit araker sluit dan weer een stroom uit een locale batterij, waardoor weer een electro- magn-eet magnetisch gemaakt wordt, di© een anker met schrijfpen tegen een afrol lend stuk papier aandrukt, zoodat op dat papier eera streepje komt-, waarvan de leng te bepaald wordt door dein duur van het sluiten van deai stroom, zoodat door een combinatie van lange en korte streepjes al le letters geseind kunnen worden. Eelectro- magraeten zijn steeds betrekkelijk zwaar en hun anker kan niet met zeer groot© smel'hcid bewogen worden, zoodat do sn$:- heidsgreras voor het seinen vrij laag is. Vandaar de noodzaak van allerlei machi» nes, die de snelheid opvoeren door aller lei vernuftige combinatie-s. Eera nieuw seimtoestel, dat ook in het werk gesteld kan worden met een gewo nen stroomonderbreker, ma-ar waarbij d© bewegende deelen een veel geringere mas sa hebben, zoodiat veel snellere beweging en daardoor veel sneller seinen mogelijk is, berust op de statische aantrekking tus sehen een metalen plaat, die iu verbin ding staat met- de eene pool van een bat- te-rij en. een isolator (halfgeleider), die vast verbonden is met een ander stuk metaal, dat in verbinding staat met de andere pool der batterij. He.t principe is als volgt: Men heeft een rol- van agaat, die gemonteerd is op een. stalen as, die langzaam ronddraait en ia verbinding is met de pool van een batte rij. Op die agaten rol ligt geheel los een. uiterst dunne metalen band. zoodat do agaten rol daaronder door draait. Die band is met beide einden verbonden aan spiraal vee ren en een der einden zit ook vast aan een hefboom, die verbonden is met de schrijfpen, die weer tegen een afloopenden ba-nd papier kan drukken, zoo dat dat ein de .van den metalen band bewogen wordt. Verder is die band verbond en met de an dere pool van de batterij Sluit men nu den stroom, dan treedt aantrekking op tussehen de agaten ról era den metalen band. zoodat deze door de langzaam draaiende rol meegenomen wordt en ae schrijfpen tegen het pa-pier doet drukken, waardoor een streep getrokken wordt. Ver breekt men den stroom weer, dan houdt bijna oogcnblikke-lijk de aantrekking tus sehen agaat en metaal op en de pen springt weer terug. Dit toestel is veel ge voeliger dan een electromaguetisch schrijf toestel. zoodat men vele ma-len sneller er mee kan werken. Oorspronkelijk zijn d© proeven genomen met deze soort toestel len voorzien van een rol vara lei. Het •bleek echter, dat op die lei zich a-1 heel ge makkelijk vocht vasthecht, waardoor een ander soort aankleving tus-schen rol en band ontstond, die echter alles in de war bracht. Verder bleek ook, dat bet toestel zeer gevoelig is voor stof. dat zich op de rol afzet. Vandaar dat in plaats van lei de volstrekt droge agaat genomen werd, terwijl tegen het stof gewaakt werd door de agaten rol voortdurend af te borste len. Terwijl de electromagnet!sche relaas en sclirijftoeetellen in hun werking steeds af hangen van de sterkte van de-n gebruikten stroom, is dit bij de nieuwe toestellen net het geval, daar die aantrekking blbkbnar een gevolg is vain electrische ladingen aan de oppervlakte v-ara den isolator (of half geleider) a-gaat en van den metalen ba-nd. Het stroomverbruik is bijna niets, daar de. weerstand, die zich tegen den stroom verzet honderden millioen en ohms bedraagt hetgeen b.v. millioen malen zooveel is als de weerstand in onze gewone lamoen. „Hbld. Stoomvaartberichten. STV. MIJ. NEDERLAND. BENGKA1IS vertr. 3 Juni vin Amsterdam. AMBON arr. 2 Juni te Hamburg. KON. NED. STB, MIJ. CARNA vertr 3 Juni van Amsterdam HEBE vertr 2 Jum van Hamburg. HECTOR arr. 2 Juni te Amsterdam. MEROPE arr. 2 Juni te Malaga HOLLAND AMERIKA LIJN. BTNTEL-DIJK arr. 2 Juoi to San Francisco. EDAM vertr. 2 Juni van Vigo. KON. HOLL. LLOYD. AMSTEU-AND, Ibuisr., verlr 28 Mei va» Montevideo. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK vertr. 3 Juni van Rotterdam. ABBEKERK arr. 2 Juni te Port Pirie. BESOEKI arr. 2 Jum te Rotterdam. HOLL. BRITSCM-INDIE LIJN. BOVENKERK, nitr-, vertr. 1 Juni van Algtcrn STREEFKERK, uitr-, vertr. 2 Juni va» Rangoon. ROTTE ROAM SCHE LLOYL. TABANAN vertr. 3 Juni van Rotterdam, STV. MIJ. OCEAAN. SARPEDON vertr. 3 Juni van Amsterdam. TEIBESIAS air. 3 Juni te Rotterdam. j

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4