Tweede BSad Js Leitte tarnt". Zaterdag 3 Juni 1922 De Wijziging der Arbeids wet en de S.D.A.P. XJit al hetgeen door de soc.-dem sinds 1de indiening van het w ijzigings ontwerp tot de behandelimig in de Tweede Kamer over dit ontwerp geschreven en gesproken werd moest blijken, dat de verandering van de Aureal in 48-urenweek, den 8 --urendag (zonder den verplichten vrijen Zatexdag- j^ddag er bij te memoreeren), voor de eoc.deni het ergste, het verschrikkelijkste, het gruwelijkste in deze wetswijziging was. Daarin lag de „sabotage van en de aan slag op den 8-urendag". Dat was het „ver raad aan de arbeidersklasse". Daartegen richtte zich de soc.-dem. oppositie. Terwijl dit liedje nog uit den treure in al de 1 Mei-redevoeringen geklonken had, ving den dag daarna, 2 Mei, in de Tweede Kamer de behandeling van het wijzigings- ontwerp aam En wat hoorden wij toen van de soc.- dem- in de Tweede Kamer? Het „Katholiek Sociaal Weekblad" laat eenige, niet de minste, van die heeren eens de revue passeeren. Schaper, nog schor van het liedje, dat hij bij de 1 Mei-betooging had voorgedra gen, verklaarde op 2 Mei in de Kamer o.a. het volgende „Vroeger was men aan de overzijde prat op de 45-urige werkweek van den Minis ter. Ik herinner mij, dat ik in mijn voor stel had opgenomen de 46-urige werkweek en ik heb gelezen de grootspraak in hun couranten: dat voorstel der socialisten, welk een pruileboel. Onze Katholieke Mi nister neemt de 45-urige werkweek: leve de Katholieke vooruitstrevendheid. Dat heeft twee jaar geduurd, en nu moot het weer 48 uur worden. Maar dit is niet he;t ergste in dit ont werp. Het spijt mij, dat onwillekeurig in het Voorloopig Verslag de schijn wordt gewekt, alsof dat voorstel eigenlijk^ het ergste is, maar dat is niet zoo. Ik geef toe, dat er nog een kleine kern van redelijk heid in zit. Er zit eenige logica in, dat men zegt: het is in de geheelo wereld 48 uur als maximum en daarom moeten wij dat hier ook hebben. Ik vind het kinder achtig en zal er niet toe medewerken. Maar men kan voor dit alleen den Mi nister niet voor reactionair uitmaken. Ik vind het niet goed, maar ik kan in dien gedachten ga lig komen en de Minister en ik zullen er geen messen over trekken." (Handelingen blz. 2520). Dezelfde verklaring als Schaper afleg de, dat de 48-urige werkweek niet het erg ste was. hooren wij ook Van der Waerden op dienzelfden 2en Mei des avonds in de Kamer afleggen: „Die 48-urige werkweek is voor mij niet het ergste. Er is een bepaling in het wets voorstel van den Minister, nd. art. 28, 7de lid, dat toestaat, dat bij overeenstemming fyisschen arbeidersorganisaties en we-rkge- ïersorga.nisaties jeugdige arbeiders mogen ■werken 10 uur en dat ook vrouwen zullen mogen werken 11 uur pe>r dag en 62 uur per weekverder een bepaling, die zelfs ïoelaat, dat bij ploegenverwisscling 18 uur per dag wordt gewerkt en dat 2500 uur ?al worden gewerkt, over het gebeele jaar TerdeeldDat is het ergste wat deze 4ret zou brengen. Dat laat toe verschui- ling van den arbeidstijd, zoodat tijden ran werkloosheid kunnen- afwisselen met tijden, dat de arbeiders 9. 10 of 11 uur zou den moeten werken." (,HandeHngen 2548, 8649"). Ook Troelstra verklaarde den volgenden 'dag, 3 Mei, in de Tweede Kamer „Do eigenlijke inhoud van het wetsont werp is voor mij niet 'in de eerste plaats gelegen in de verandering van do 45-urige werkweek in een 48-urenweekv. maar nog meer in de veranderingen, die gebracht worden in artikel 28. Handelingen" 2665). Gaan we nu van de Tweede naar de Eerste Kamer, dan hooren we daar Vlie gen, den ©enigen soc.-dem., die daar bij de behandeling van de Arbeidswetswijzi- FEUILLETON De broeders des verderfs. Oorspronkelijke Roman. (Nadruk verboden). 6) UI „Mijn God", riep deze, „wat ziet gij bleek, wat is er gebeurd?" ,.Ach Linar, hij zal er aan sterven. Reeds beginnen zich verschijnselen te ^vertooncn. Nibblington schijnt als ver lamd. Hij ligt stil en zwijgend in zijn stoel cn de dokter constateerde dat het hart zwakker werkt". ..Hij zal niet sterven", antwoordde de h nar, „hier is het geneesmiddel, dat hem zal redden". Hij begaf zich naar de kamer waar de dokier met dqn lord was en gaf den laat ste in een beetje water de druppels. Eerst toen dit gebeurd was, vertelde hij aan dc Tournel, hoe hij het tegengif ge- kregen had. „En zou het helpen?" vroeg deze. .JU twijfel er niet aan", antwoordde de hinar. Lord Nibblington sprak niet, hij viel in slaap cn slechts fluisterend spre kend bleven de drie anderen bij hem. De dokter voelde hem nu en dan den pols erkende, dat deze niet veru'er ver zwakte. En des morgens toen het ochtendlicht doorbrak en lord Nibblington, dien men de canapé gevleid had, verkwikt ont maakte, constateerde de dokter, dat het hart weder geregeld en normaal klopte. „Het is ongelooflijk", zei hij, „en toch het waar. Gij zijt zeker vergiftigd ge- ging het woord voerde, al weer 'tzelfde, ma-a/r nog iets sterker verkondigen als zijn partijgenootein in de Tweede Kamer. Vliegen zeide 18 Mei in de Eerste Ka mer o.a. het volgende „Het gaat niet in de eerste plaats om do -verhooging van 45 tot 48 urern Het ge beele beginsel en 't geheel© systeem had den kunrnon blijven bestaan met die 43 uren. Aan het daarvoor aangevoerd argu ment is zelfs niet beteekenis te ontzeg gen, ook omdat in Duataohland en België de 48-uren als norm zijn aangenomen. Daartegen gaat het bezwaar niet in hoofd- zaaik. Waarneer er niets anders was, dan ware over de geheele zaak te praten, of schoon er in verschillende landen, met na me dn Engeland, bedrijven zijn, die het met de 45-urige werkweek best kunnen uit houden. Maar ik zeg, dat is de hoofdzaak niet, omdat daarmede niet afgeweken wordt van het beginsel van dien aebturen- dag. .Handelingen", 1038). Laten wij nu, na de soc.-dem. in de Tweede en in de Eerste Kamer gehoord te hebben, eens de rekening opmaken. Hoe heette het ook weer vóór de behan deling van het wijaigimgsontwerp in de bi^idlei Kamers De verandering van de 45-urige werkweek in een 48-urige werk week was het ergste in het wijzigingsont werp. Do K-w^dag. Dat was: „afschaf fing van den achturendag." Dat was: „een aanslag op" en „sabotage van don acht urendag". Dat was een „verraad aan de arbeidersklasse." Daartegen moesten de arbeiders uit alle macht vechten. Dat was het bewijs, dat Aalberse bukte voor de reactie. En hoe heette nu de verandering van de 45-urige werkweek in een 48-urige. werk week, dus de 8 -urendag met verplichten vrijen Zaterdagmiddag, volgens de soc.- dem in de beide Kamers Schaper „niet heb ergste." „er zit nog een Meine kern van redelijk heid in." „er zit eenige logica in." „hij zou daarvoor den Minister niet voor reactiounair uitmaken" „hij kan in dien gedachten gang komen en de Minister en hij zullen er geen mes sen over trekken." Van der Waerden: „inmt het ergste". Troelstra „de eigenlijke inhoud van het wetsont werp is daar niet in de eerste plaats ge legen." Vliegen „•daar gaat het niet in de eerste plaats om". „daartegen gaat het bezwaar niet in hoofdzaak." „daar ware over te praten." „daarmede wordt niet afgeweken van het beginsel van den aohturendag." Dus wat volgens de soc.-dem in de Ka mers „niet het ergste" was, weid door de soc.-dem. buiten de Kaniers maanden lang als het ergste, aan do arbeiders voorge steld. Datgene, waarmede volgens de soc.- dem. in de Kamers „niet wordt afgewe ken van het beginsel van den achturen- dag", werd door de soc.-dem. buiten de Kamers genoemd: afschaffing van den achturendag, sabotage van den achturen- dag, aanslag op den achturendag. Op zulk een leugenachtige wijze werden de arbeiders maanden lang door soc.-dem. schrijvers en sprekers opgehitst. "TI'NInëïïlaÏDT" Reclame bij de verkiezingen. Te Botterdam zijn maatregelen getrof fen waardoor 't den kLesverecnigingon ge makkelijk gemaakt wordt, reclame voor haar candidaten te maken, en de burgerij verschoond blijft van den overlast van plakketrij. B. en W. zullen de plaatsen aanwijzen, waar biljetten aangeplakt mogen worden. Indien op andere dan de aangewezen plaat sen geplakt wordt, zullen de plakkaten verwijderd worden, als straf ook van de officieel© aanplakgelegenlieden. Boskooper bloemen per vliegtuig naar Londen. Boskooper tuinders hebben besloten, pioenrozen, latherussen on wat meer in hun kassen en in hun tuinen bloeit, dage lijks in Londen op de markt te brengen. Zij maken daarbij gebruik van de vliegbui- weest, door een mij onbekend gif, dat sterk op het hart werkt. Maar die drup pels hebben die wèrking belemmerd en tegengegaan. Het' weinigje, dat er van dit tegengif overbleef, mag ik zelcer wel be houden om het te onderzoeken". „Zeker", zei de Tournel, „doch zwijg van dit alles". De dokter beloofde dit en vertrok. De drie vrienden waren weer alleen. „Welk een nacht van verschrikking", zei de Tournel huiverend. „Dat was het", antwoordde de Linar, „doch wij mogen God voor den goeden afloop danken". „En wij hebben Zijne hulp noodig in den strijd, die ons nog te wachten staat", sprak Nibblington plechtig. „Wij weten nu met welke gevaarlijke vijanden wij te doen hebben. Maar wij zullen niet ver sagen en hen tot het uiterste bestrijden". „Zeker en tevens zullen wij de raadse len oplossen, die zich voordoen. Wij zul len weten aan wie gij uw redding te dan ken hebt, wie het arme stomme meisje is en nog vele geheimzinnigo dingen meer", sprak dc graaf de Tournel. „Ja", voegde baron dc Linar er bij, „dood aan de Broeders dei. Verderfs, dat zij de leuze van ons driemanschap". II. De Graaf verdwenen. De aanslag op den graaf do Tournel was mislukt, hoe meesterlijk deze aanslag ook beraamd mocht zijn. Maar de Broeders des Verderfs hadden zich daarbij niet bloot gegeven en men gen der Kon. L'uohtvaarlm aatsohapp ij. De bloemen worden des avonds gesneden in Boakoop en des morgens in de vroegte verpakt en per automobiel naar het vlieg veld Waalhaven te Botterdam gebracht. Van daar gaan zij per ochtend-toestel van 10 uur naar Londen, waar ze om half twee op het vliegveld Croydon aankomen en terstond per auto over Londcnsche win kels verdeeld worden. Zij zijn daar dan des middags reeds te koop, op denzelfden tijd, dat de Vfcrsch gesneden Boskooper bloemen in onze Nederlandsohe steden in de winkels verkrijgbaar zijn. De eerste zending gaat Dinsdag na Pink steren, en het regelmatige vervoer zal ge durende heit gehede seizoen voortgaan. De zendingen beloopen per dag meer dan 100 K.G. Alvorens tot dit vervoer werd besloten, zijn uitvoerige proeven genomen, welke bewezen, dat de bloemen het vervoer per vliegtuig uitstekend kunnen doorstaan. Zij kwamen even versoh aan, als de bloemen, welke per trein in onze Nededandsche ste den worden aangebracht. Uitvoer van bieten. De gezamenlijke Nederlandsche suiker fabrieken hebben, zoo meldt de Grondw.t aan den minister van landbouw, nijver heid en handel een adres gericht betref fende surtax© op suiker in België en Frankrijk. In hoofdzaak komt het adres hierop neer, den uitvoer van bieten naar die landen slechts toe te staan, indien de Nederlandsche suiker, even goed als sui ker in den vorm van Nederlandsche bie ten in Fxanikrijik en België ingevoerd al daar vrij is yan surtaxe. Uit de Omgeving HILLEG0M. Bouwen. Aan den aannemer O. Vee- lenturf is opgedragen het bouwen van 2 winkel- en woonhuizen aan de Meerstraat hoek Jxilianastraat voor rekening van den heer A. K. Koppers, alhier. KATWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg.) De heeren A. den Dikken cn C. v d. Rhee, wenschen van de gemeente te koopen ieder een perceel grond naast den heer T J Kraal groot 176 M2 B. en W. adviseeren hiertoe over te gaan ad 6,per M2. vrij geld. Met de gewone voorwaarden. Goedgekeurd, Voorstel tot aanvulling van het gemeenschap pelijk raadsbesluit Keuringsdienst. De Voorzit ter zegt, dat deze verordening nog een aanvul ling behoeft, betreffende een aan te stellen knecht. Deze knecht wordt aangesteld door B. en W. van Katwijk na overleg met B. en W. van Rijnsburg en Valkenburg Do heer Grimbergen vraagt of er behalve een slagersknecht nog een knecht noodig zijn zal Volgons B. on W. niet. De verordening wordt aldus gewijzigd. B. en W stellen bovendien voor over te gaan tot stichting van een gebouw keurlokaal voor noodslachtin- •gen Dit gebouw IraMex^-B. cn W zich voorge steld op het plein bij de Kwakel, langs de Voor straat Kosten ongeveer 4000.De beer Grimbergen zegt niet enthousiast te zijn voor deze plaats. De voorzitter zegt dat ook niet te zijn, doch uit bezuiniging is dit terrein gekozen. Men heeft daar gemakkelijke aansluiting aan rioleering, gas, waterleiding, eleotriciteit. Dit bespaart grootc kosten, bij een plaats zooals bijv. de Gemeentetuin. Dan wordt het tarief voorge lezen. Voor een paard 5,Rund 7,Kalf 2,Varken 2,50 De raming is dat ge slacht zullen worden te Katwijk 5JX) runderen, 1100 varkens: te Rijnsburg 98 runderen, 385 varkens; te Valkenburg 2 runderen, 35 varkens. Totaal 600 runderen, 1520 varkens. Dit geeft een vergoeding van 4020,voor de runderen 3800.voor varkens, totaal 8000,Do kosten bedragen ongeveer: Salaris Keurings- veearta 4050,slagersknecht 1500, •bureau 150, rente en aflossing 400,on derhoud 100, gas en eleotriciteit 600, bu reaubehoeften 600,onvoorzien 250, totaal 8000. De vordering den keuringsdienst van vee en vleesch wordt vastgesteld als voorgesteld in vorige vergadering. Alsmede do verordening op de heffing van keurloon en de invordei'ing daar van. Volgt vaststelling der verordening tot wijziging der verordening op de Zeebaden on hot Strand. B. en W. verschillen van meening met de Com missie, die deze aangelegenheid, in handen heeft geliad. had niets ontdekt, wat tot de opsporing der misdadigers kon voeren. Hierop had den de drie edellieden gehoopt. Was er een sluipmoordenaar, gewapend met dolk en pistool, op de Tournel afgezonden, dan had men, nu men vooruit gewaarschuwd was, die persoon in handen kunnen krij gen, om door hem op het spoor der mis- dadigers-organisatie te komen. Want dit stond wel vast, dat de Broeders des Ver derfs een vereeniging vormden, waarin eenige leden zeker in de hooge kringen verkeerden. Hierover waren de drie moedige man nen, die zich verbonden hadden tegen do Broeders des Verderfs, het wel met elkan der eens toen zij eenige dagen na het voor gevallene beraadslaagden over do vraag, wat heil tc doen stond. „Wij moeten", zei baron de Linar, „weer trachten met de misdadigers in aanraking te komen. Alleen zoo toch kunnen wij hen op het spoor geraken". „Natuurlijk", antwoordde graaf de Tournel, „maar daarvoor zullen wij geen moeite behoeven te doen. Gij begrijpt, dat de lieden, die mijn dood gezworen heb ben, het niet bij één poging zullen laten. Nu zij bemerkt zullen hebben, dat hun goed beraamde aanslag toch mislukt is, zullen zij wel een andere doeltreffender manier vinden om mij naar een andere wereld te helpen. Wellicht zijn zij dan gelukkiger, maar misschien ook mislukt hun aanslag opnieuw en hebben wij dan meer succes met ons pogen een van de schurken in handen te krijgen". „Ho, ho", zei nu lord Nibblington, „dat is wel de gevaarlijkste manier voor ons om met hen in contact te komen. Wij De Commissie wilde lot strand in 5 gedeelten zien, waarvoor verschillende voorschriften B. en W. achten hot botor dit in 3 te verdoelen. Om zich ongekleed voor het baden op te hou den moet mijn zijn 500 M. fen Z. van don Vuurtoren of ten N. Oosten der Uitwatering. Voor do Boulevard moet men gebruik maken van een badkoets. Tea N Oosten der Uitwate ring moet men tevens gebruik maken van een ontkleedtent. Aangenomen zooals door B. en W voorgesteld. Dan zal voortaan op het strand niet mogen worden gefolographeerd door be roepsfotografen, "mits men hiertoe vergunning heeft van B. en W, Ook niet venten zonder deze goedkeuring. In do verordening, regelende de heffing van havengeld: en de verordening op de invordering daarvan, zal oen wijziging moeten worden aan gebracht. God. Staten zeggen, dat het niet toe laatbaar is volgens de wet, dat een privilege aan de Tuiinbouwvereoniging Iv. en O. wordt gegeven door vrijdom van betaling van haven geld, zooals in de verordening 6taait aangege ven Te beginnen vanaf 1923 zal dus, ook voor de grocntenschuiton van de tuinders aan de veiling havengeld moeten worden betaald. Volgens den voorzitter zal dit per abonnement zijn ƒ2,50 p. jaar en per vlet. B. en W. hebben voorstellen betreffende de afzanding der aan gekochte Domeingronden ten Zuiden der Adria nastraat. Do aannemer Joh. Boezaard, laagste inschrijver ad 14000,zal hot overtollig zand vervoeren naar het P. H. Kanaal, por paarden of stoomkracht. Als hij hiervoor workloozon neemt, bespaart dit do gemeente veel gold. Voor gesteld wordt 10 ct. per M. te geven als toelage indien Boezaard hiervoor neemt werklooze ar beiders en geen paarden Dit kan kosten onge veer 4000,In totaal zal het egaliseercn van dien grond dan 18000, kosten Na lang gediscussieer, waarbij blijkt dat sommigen de zaak niet begrijpen, wordt besloten volgens het voorstel van B. en W. Als er geen werkloozen meer mochten zijn, houdt de vergoeding op. Rondvraag, De heer Grimbergen vestigt de aandacht van B. en W op den elechton toe stand van het fietspad hij de R. K. Kerk. De voorzitter zegt hierin te zuiden laten voor zien. De heer v. Walscm zegt dat het gebleken is, dat aan de Gemeentespaarbank wel eens credie- ten worden gegeven aan personen, die het ver trouwen niet verdienen. Zulks is nog pas weer gebleken, itoen iemand failliet ging. De borgen zullen nu moeten betalon Hem is gebleken dat rooit op tijd rente is betaald. Spreker verwacht dat B. en W. hieraan de noodige aandacht zul len schenken en strengere eischen zullen laten stellen voor het verstrekken van gelden door de Gemeentespaarbank. De Voorzitter zegt in deze aan het verlangen van den heer v. Walsem te zullen voldoen. De heer De Ruijler Zijlker vraagt of het on derzoek naar de schuldigen inzake de achterstal lige belasting over 19171920 al hoeft plaats gehad, en de voorzitter al mededeelingon kan doen. De voorzitter zegt. dat dit onderzoek plaats heeft gehad. De gegevens zijn gerangschikt en in handen gegeven der commissie. Die zullen hun bevindingen meedeelen aan B en "W., waarna deze in de volgende raadszitt-ng een en ander zullen meedeelen. Hierna sluiting dor vergadering. LANGERAAR. De veiling. De eerste peulen werde aangevoerd bij do R.-K. Tuindersvereeni- ging door F. Sassen aan. liet Papenveer. Verzekering. Namens de af deeling van do pasopgerichte onderlinge verzeke ring „Do Geit", instelling van den R.-K. Prov. Bond van Geitenfokve-reeniginge-n in Zuid-Holland alhier, werd door den ver tegenwoordiger den heer L. de Haan voor heb eerste do o del ijk ongeval aan J. v. d. Voorn alhier ten volle uitgekeerd. Er is nog een geval van geneeskundige hulp ge weest. Ongetwijfeld zullen, nog meerdere zich bij de verzekering aanmelden. WOERDEN. Gemeenteraad. Woensdagmiddag -vergaderde ld© Raad dezer gemeente. Na de gebruikelijke ope ning met gebed werden de notulen na een opmerking van den heer J. Zon goedge keurd. Ingekomen stukken: Schrijven van het bestuur der Bad- en Zweminrichting waarin mededeeling voor waarden gratis baden Verslag ver. Kinderverpleging Utrecht. D© heer Zon vraagt of de kinderen van 18 en 20 jaar. die in dit verslag worden hebben met geslepen schurken te doen, die wij het op zoo'n manier al erg mak kelijk maken u uit den weg te ruimen. Gij moogt u niet als een schietschijf voor hun kogels aanbieden. Zij zullen u dan zeker raken en het is dan nog de vraag of wij hen in handen zouden krijgen". „Maar wat wilt gij dan, dat wij doen zullen?" „Heel eenvoudig, gij moet verdwijnen". „Moet ik verdwijnen? Gij meent dus dat ik voor de schurken op de vlucht gaan zou? Dat nooit". „Gij begrijpt mij niet. Ik heb een plan gevormd, dat ik aan uw beider oordeel onderwerp. Ik geloof, dat het goed is en voor ons het meest veilig. Gij moet mij goed begrijpen en niet denken dat ik de Broeders des Verderfs zou vreezen. Neen, zoo is het niet. Wij zullen, ik zoowel" als gij, alles wagen om Parijs van die misda digers te verlossen, maar wij behoeven daarbij ons niet noodeloos in gevaar te stellen". „Goed, maar wat wilt gij dan?" vroeg de Linar. „Luister. Ik wilde voorstellen, dat de Tournel op reis ging en Parijs verliet, niet om te vluchten, doch om als een an der terug te ke2ren. Natuurlijk vergezel len wij hem. De Broeders des Verderfs moeten ons spoor verliezen, meenen dat wij uit vrees voor gevaar gevlucht zijn. Dan zal het ons gemakkelijke vallen lien te bestoken". „Hm, wat gij daar zegt is wel waar, doch hoe zullen wij met lien in aanraking ko men; als ik hier blijf, komt die aanraking zeker". „Jawel, maar op een onaangename ©n genoemd nog geen eigen kost kunnen var* dienen. De Voorzitter antwoordt dat ia het geheel slechts 100 subsidie van Woorden wordt ontvangen. Deze 8bukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek Woningbouwv. „St. Willebror- dus" om aanleg twee meterstoepen aan dal Singelzijde. De Voorzitter stelt voor dit adres te renvoyeeTen naar B. en W. om advies. De heer Hofman is voor directe behandeling en om goedgunstig hierop te beschikken. Dit voorstel wordt onder steund door den heer Smit en met alg. stemmen aangenomen. Schrijven stokers van de glasfabriek waarin deze hunne bezware ontwikkelen tegen de af schaf Eng van het drie-ploegen- stelsel. De Voorzitter stelt voor dit schrij ven voor kennisgeving aan benemen. Do heer Roozeboom is hiertegen daar deze mensehen zijn gedupeerd. Zij krijgen om de drie weken slechts een vrijen dag en kunnen Zondiags dikwijls niet ter kerke. De heer Smits wijst er op, dat er een to kort aan personeel is. Dit is reeds geble ken eerst een man, toen zijn er weer twee man bijgekomen, terwijl tenslotte do gaspijpen verstopt zijn geraakt. De Voor zitter zegt van den directeur nog geen klachten te hebben vernomen. De heer Snel onderschrijft het gesprokene van den heer Smit. Uit het onderzoek, 'twelk spr. op de gasfabriek heeft ingesteld, meent hij te mogen opmaken, dat de directeur, die feitelijk de technische leiding heeft, weinig te zeggen heeft. Als dit zoo is, en men wil bezuinigen, stuur dan deze weg, dan besparen wij jaarlijksch 36 a 3700 gld. De Voorzitter interrumpeert en zegt dat het niet in orde is een ambtenaar op der gelijke wijze verdacht te maken. De heer Snel vervolgt en zegt, dat het werk der stokers veel te zwaar is, met het gevolg, dab er reeds e,en is uitgevallen. Men heeft niets bereiktalleen enkele arbeiders 6 a 7 cent per uur minder betaald. Spr. had verwacht dat de commissie voor de bedrij ven deze zaak eens wat ernstiger had on derzocht en met een ander voorstel was gekomen. Weth. Engel zegt dat het geen manier van doen is een ambtenaar zoo af te maken als de heer Snel doet. Wan neer wij dien weg opgaan dan zal men spoedig hier geen enkele fatsoenlijke aml» tenaar meer kunnen krijgen. Spr. ver klaart, dat de Directeur wel degelijk is gehoord en dat ook de commissie voor de bedrijven de zaak ernstig heeft onder zocht. Spr. stelt voor de discussie te slui ten en eerst eens een paar maanden deze regeling af te wachten. De heer Snel is' hiertegen en herhaalt wat hij in eerste instantie heeft betoogd. De heer Zon geeft een uiteenzetting van de werking der regeling. Eerst was er een man te kort bij verstopping der gaspijpen er is toen een terreina.rbeider bijgekomenvolgens dor Directeur werkt de regeling nu goed. De heer Snel interrumpeerten snaoht-s. De heer Zon antwoordt-, dat er dan ook twee personen werkzaam zijn. Wat betreft het rendabel zijn der gasfabriek, dat zal af hangen van den gasprijs. De heer Boze boom blijft zich nog verzetten op grond van niet behoorlijke Zondagsrust. Oe heer Hofman is het geheel eens met B. en W. Spr. is stellig overtuigd dat de regeling goed is. De arbeid der stokers is niet te zwaarzij verwerken per 24 uur 12 H.L, kolenhet openmaken der klimpijpen ge schiedt door twee personen. Spr. heeft heb advies van den Directeur gaarne opge volgd. Heb komt allen ten goede, behalve van niet behoorleijke Zondagsrust. De hr. Snel wijst nog op groot gas verlies bij Tol ling der retorten enz. Het voorstel van B. en W. wordt ^/>rna aangenomentegendo heeren Snel, Smits en Roozeboom. Reclames Vergunningsrecht. B. en W. stellen voor den" aanslag van de Societ-eil met ƒ12.50 te verlagen. Dit voorstel wordt na eenige discussie aangenomen; tc-geo de heeren Snel en Smits. Benoeming hoofd U.L.O. School Met al- gemeene stemmen wordt benoemd no. 1 der voordracht. do heer II. Iles'.inga, hoofd U.L.O. School Waddinxsveen. No. 2 was de heer A. C. ter Tooien, hoofd U. L.O. School te Werkendam De datum van indiensttreding wordt bepaald on 1 Aug. 1922. Stemming over terrein poffertjeskraam Hierover staken weer de stemmen, zoodat het voorstel nu is verworpen. De lie< r Engel doet nu een bemiddeling-voorstel, zoodat er sluiting is 's avonds 12 uuv cn Zondags den geheelen dag. Dit voorstel voor ons zeer gevaarlijke wijze. Ik vraag u, waarom staan onze tegenstanders zoo veel sterker dan wij? Het is, omdat zij ons onbekend zijn, omdat wij hen niet ken nen en zij ons wel. Zoo zijn wij in het nadeel, doch we zullen gelijk slaan, indien zij evenmin weten, waar wij ons ophou den. Bovendien zullen zij misleid worden en denken, dat gij voor hen op de vlucht gegaan zijl". „Lord Nibblington heeft gelijk", sprak de Linar, „zijn plan is goed, wij moeten verdwijnen". „Als gij beiden dit meent, welaan dan stem ik toe", antwoordde de Tournel, „laten wij dan den schijn aannemen voor hen te vluchten". „En zoo spood'g mogelijk". „Wanneer?" „Vandaag nog. Over twee uren ver trekt dc exprestrein naar Marseille. Daarheen nemen wij een plaatsbiljet on* verder naar Italië te reizen. Zoover even wel zullen wij niet gaan. Onderweg slap pen wij af om als vreemden naar Parijs terug te keeren, waar we zorgen, zullen niet herkend te worden". „Goed", zei do Tournel weer, laat ona alles in orde gaan maken'. „Ik ben klaar", antwoordde de lord, „Wacht maar een oogenblik". Hij liep naar het telefoontoestel, vroeg aansluiting met zijn hotel en gaf zijn be diende kort en duidelijk bet bevel binnen twee uren de koffers te bezorgen aai* den trein, die dan naar het Zuiden ver trok. Deze, die zijn lieer kende, antwoord de, dat hij voox: alles zorgen zou. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 7