BUITENLAND, )3e Jaargang. WOENSDAG 31 MEI 1922 No. 3838 PeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, '2.60 per kwartaal. Bij onze ApeDten £0 cent per week, :2.60 per kwartaaL, Franco per post 3 2 95 per kwartaal. 5et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 et per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- londerlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. i Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: °P Zaterdag 3» cenl per regel Overige dagen 30 cent per cge Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. P;EI,S|E. ADTBBTESTIEB, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 'e Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer bestaai uit twee bladen Eerbied. zichzelf Eerbied voor anderen en voor - liet is Christen-plicht. Een Christen-plicht, waaraan. echter og al eens moet worden herinnerd; die o* al eens openlijk en brutaal, zonder eenige schaamte of terughoudendheid, •ordt overtreden, wordt genegeerd. Wij meldden Maandag in de courant: Van hooggeachte zijde worden da da mes, die aan den Ned. Katholiekendag deelnemen, met aandrang verzocht in een behoorlijke gesloten kleeding to verschijnen, opdat niet te kort wordt gedaan aan den eerbied voor do chris telijke zeden. In dit korto pers-communiqué wordt aan Katholieke dames gevraagd, om eer bied te hebben voor anderen en voor zich zelf, om dien eerbied niet met voeten te treden, niet teneenenmale van zich af te schudden als ballast, door een onzedige, een onbehoorlijke kleeding. Neen, dat is geen preutschlieid, geen achterlijkheid, geen bekrompenheid. Een behoorlijke kleeding kan ook een b e k o o r 1 i ij k e kleeding zijn charme en gratie. Verleden week trof ons zelfs in een weetal liberale bladen (Vaderland en Handelsblad!, niet van denzelfden schrij ver, een stuk, waarin geklaagd wordt over ie zedenverwildering, zich uitend in de kleed ing. De Katholieke vrouw heeft den toon aan te geven in het dragen van een behoorlijke kleeding. Zij is van een hooge „standing", om mee te doen of zich te laten meesleuren met de op 'n zachtst gezegd: dwaze mode-excessen. Zij toch is niet van slavenlijken aard, maar van adel En de Katholieke man moet to on en, overal waar het pas geeft, dat hij zulks van een katholieke vrouw verwacht en verlangt. En niet. in zwakheid of lafheid, zich zelfs juist tegenovergesteld gedra- Eerbied voor anderen en voor zichzelf moeten Katholieke vrouwen en meisjes toon en in hare kleeding. Het meisje moet dit reeds van de vroege jéugd af worden voorgehouden en ingedrongen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het Duitsche antwoord aan de Commis sie van Herstel. Protest in den Rijksdag over de over eenkomst betreffende Opper-Silezië. Debatten in do Belgische Kamer over s buitenïandsche politiek. België. Uit de Kamer. De buitenlandse he politiek. Ia do gisteren gehouden Kamerzitting werd het debat over de buitenlandsohe politiek begonnen met een rede van Strauss, oud-wethouder van Antwerpen, dio hierin opkomt tegen het overijld slui ten van een Fransch-Belgisch economisch Verbond. Frankrijk, zegt hij, beschouwt oen conventie van een nationaal stand punt, terwijl België dit vraagstuk uit een internationaal oogpunt dient te onderzoe ten. Daarna kwam Huysmans aan het w°ord. In verband met de conferentie te Genua zegt hij, het gewaagd te vinden, te verklaren zooals Hijman3 deed, nl. dat Genua de Entente versterkte. Verder lokt 'et- Teel tegenspraok en eenige beroe-ring onder de Kamerleden uit, wanneer Huys- ttans verklaart, dat uit de rede. van %d George blijkt, dat de drie deskun- fcgen, de Engels che, Fra-nsche en Bclgi- ohc, het memorandum eerst goteekend 'ebben. Op het luidruchtig protest van bspar en Theunis houdt Huysmans vol '-egt dat de Belgische delegatie feite- 'jk om niets de conferentie deed misluk- "..Pe «Observer", vervolgt Huysmans, wrijft, dat Brussel liet volgzaam werk ing is van Parijs. Frankrijk wilde Genua hen mislukken. Spreker betoogt uit de van Lloyd Gerorge nog eens, dat de hlgische deskundige het memorandum J'Jtrad, maar Jaspar weigerde te tcekenen. 'Preker zal niet zeggen, dat de minister "Serdc te teekenen om buitenïandsche flen- Het was misschien om binne-n- ®nasehe, ingegeven door twee maatschap- Jl]en- (Onderbreking). Spreker gaat dan lot liet "Westersch blolc. Hij is van dat he,t democratische Duitsch- I geleide-lijk in opgenomen moet wor dan verdwijnt do reactie van zelf, 0 belet men de vorming van een O03- aiS?Duitschlahd en Rusland. Dat .heilzamer politiek zijn, dan aaomoe- -UIS van de Rij npo-litiek, corlogsgesclict- ter enz. Dat brengt een atmosfeer van vrede en verdraagzaamheid. In zijn antwoord zegt Jaspar zich te verheugen over de belangstelling der Ka mer in de buitenïandsche politiek en fei telijk zijn alle partijen he.t eens. Ook Huysmans. Maar, als Huysmans het eens is met anderen, doet hij gaarne of het niet zoo is. De grondslag van onze buiten- landsehe poltdek is het Westelijk blok. De Entente moet behouden blijven. Huysmans zou Duit-flchland bij die Entente, willen voegen. Wij moeten echt-er eerst betuiging van zijn rouw hebben en krachtig herstel eischen. Duitschland. De kwestie der Schadeloosstelling. Het Duitsche antwoord. Het antwoord van Duitsoliland aan de Commissie van Herstel geeft een uiteen zetting van de ontvangsten en de uitga ven van het Rijk, en verklaart te zullen trachten een vermeerdering der vlottende schuld te verhinderen, doch deze pogingen kunnen slechts door middel van een bui tenïandsche leening slagen. Indien dit re sultaat niet wordt bereikt zal heb belas tingstelsel worden uitgebreid. Het antwoord aanvaardt in beginsel do door de Commissie van Herstel voorge stelde controle, onder voorbehoud, dat de souvereiniteit der regeering zal worden gehandhaafd en dat het geheim aangaan de Duitsoliland's fortuin niet zal worden geschonden. Een waa-rborgcomité zal de ontvangsten en uitgaven controleeren. Voorts kondigt het antwoord maatrege len aan om den terugkeer der kapitalen, te bewerkstelligen en de vlucht er van te verhinderen. Het herinnert ten slotte aan de wet, welke de autonomie der Rijks bank verzekert en kondigt de a,s. hervat ting van de publicatie der statistieken aan. De Opper-Silezische kwestie. Protest in den Rijksdag. De Rijksdag hield gisteren een buiten gewone zit-ting ter bespreking van de te Genève gesloten Duitsch-Poolsche over eenkomst betreffende Opper-Silezië. Van het rijksdaggebouw hingen de vlaggen halfstok ten teeken van rouw. In de zittingszaal, tegenover de plaat*, van den president, was een groote ba nier aangebracht in. de Silezische kleuren met -den Silezischen adelaar. De banier was met rouwfloers omhangen. Hoetsch dankte als rapporteur van de commissie vergadering de onderhandelaren en weea e-r op. dat zij voor de Duitsche minderhe den in de Poolsohe gebieden alles gedaan hadden, om hun rechten te waarborgen en hun heb verblijf in het nieuwe Polen mogelijk te maken. Hot was, zeide spre ker, gewensoht, dat deze Duxtschers in hun tegenwoordige woonplaatsen blijven. De redenaar richtte vervolgens eenige hartelijke afsoheidswoorden aan de van Duitschland losgerukte bevolking. Duitsoh- laaid zou steeds met haar geestelijk ver bonden blijven. De commissie heeft voor gesteld, aldus spreker, de door ons in Genève en door den rijksraad uitgespro ken protesten tegen de afscheiding van Opper-Silezië te herhalen (toejuichingen). Rijkscommissaris Schilfer, voerde vervol gens heb wooid. Of heb verdrag door juridische medica menten de bloedende wonde heelen kan, die ons is toegebracht, aldus Sohiffer, is twijfelachtig, en even twijfelachtig is het, of een gezond economisch leven in de af gescheiden gebieden mogelijk is. Heb afsluiten van heb verdrag betee- kent geen afzien van ons protest tegen den grondslag, waarop het verdrag tot stand kwam. (Toejuichingen). Over deze ■dingen moet men geen gras laten gr-oeien. Het onrecht mag geen recht worden. De krasse gewelddaad mag niet worden ver geten. (Levendige toejuichingen). Ernstige relletjes to Kattowitz. Uit Breslau wordt aan de „Tel." ge meld Maandag en gisternacht is het in de industrie-gebieden van Oppor-Silezië en met name te Kattowitz tob ernstige relletjes gekomen. Naar aanleiding van een oproep in de Poolsche bladen van den Poolsehen bond van spoorwegarbeiders, waarin do Poolsche spoorwegarbeiders en beambten in het Duitsche gedeelte van Opper-Silezië worden opgewekt om naar Kattowitz te gaan om de Duitsche arbei ders in Poolsch Opper-Silezië te vervan gen, stroomden groote massa's Poolsche spoorwegarbeiders te Kattowitz samen. Daar niet was gezorgd voor heb onder brengen der nieuw aangekomeuen en voorts bleek, dat de gedane beloften voor een betrekking geenszins zeker waren, kwam men in een opgewonden stemming. De menigte trachtte, zonder succes de ho tels en winkels binnen te dringen. Ook buiten Katt-owitz werden Duitschers mis handeld. Op de mijn Cloothas werd de slaapplaats overvallen, de Duitschers wer den uit de bedden gesleept en afgeranseld. De menigte nam een vijandelijke houding tegen de. politie aan. maar bezadigde ele menten konden botsingen voorkomen. Engeland. De lersche kwestie. De onderhandelingen. Collins en Griffith hebben gisterochtend' een langeduiige bespreking gehad, met Lloyd George, en vervolgens heeft het Engelsche kabinet de lersche kwestie be sproken. De bladen meklen, dat de overeenkomst tiissche-n Collins en de Valera drie moei lijkheden heeft opgeworpen. De eerste is die van de verkiezingen: of deze nl. al leen voor Zuid-ïerlanid zullen zijn (zooals het -Engelseh-lersche verdrag voorsohrijft) of ook voor het Sinn-Feinsohe deel van Ulster op de wijze van de tegenwoordige Dail, de twee betreft de vraag, of de aan hangers van de Valera den eed van trouw aan den koning zullen willen afleggen, en de derde, of er door de samenwerking van vrijstaters en republikeinen een constitu tie kan worden opgesteld, die in letter en geest met het verdrag overeenkomt en dus door het rijksparlement kan worden aanvaard. Mexico Nieuwe revolutie. De „Chicago Tribune" verneemt uit Washington: Op he.t oogebblik, dat de re geering van Harding haar vertrouwen in de energie van president Obregon, om rust en orde in Mexico te handhaven, be tuigt, loopen er weer geruchten over een nieuwe revolutie, welke door generaal Fe lix Diaz zou verwekt zijn. Men is van oordeel, dat Obregon sterk genoeg is om genoemden samenzweerder in bedwang te houden. Maar, indien Fran- cho Villa zijn ranch verlaat om zich in den strijd te werpen, zal de overwinning voor die partij zijn, voor welke Villa den strijd aanbindt. BINNENLAND. HET VUJffMpAWSTF NIEUWST Bepalingen omtrent gedeeltelijke In werkingtreding van de gewijzigde Ar beidswet Benoemd tot hoogleeraar te Utrecht: dr. F. M. J. A. Roels. De candidatenlijsten in den kieskring Leiden. (Stadsnieuws.) Groote Branden. (Gemengde Berichten, 2de blad). De gewijzigde Arbeidswet In werkingtreding van verschillende bepalingen. D0 8*-uren dag op 18 Juni a.s. Van bevoegde zijde meldt men ons: A. op 3 Juni 1922 zullen verschillende bepalingen van de gewijzigde arbeidswet in werking treden. De voornaamste daar van betreffen het volgende: 1. De werkvergunningen wegens bijzon dere omstandigheden of seizoendrukte, zullen voortaan verleend worden, hetzij bij een algemeene ministerieele beschik king geldende voor de ondernemingen van een bepaalde bedrijfsgroep, hetzij door de districtshoofden der arbeidsinspectie krachtens een algemeene machtiging van den minister van Arbeid. Overwerkvergunningen, die niet onder dergelijke algemeene regelen vallen, kun nen door de districtshoofden voortaan zon der voorafgaande machtiging worden ver leend voor 14 dagen (thans voor 6 clagen). Ook voor jongens en meisjes van 14 en 15 jaar kunnen voor het vervolg overwerk vergunningen worden verleend. Ten aan zien van deze personen moet daarbij ech ter de gemiddelde 48-urige werkweek worden in acht genomen. 2. Ook zonder dat bijzondere omslandig- heden of seizoendrukte aanwezig zijn, die aanleiding tot overwerk kunnen geven, kan de minister van Arbeid op grond van verzoeken, gezamenlijk gedaan door vak- vereenigingen van werkgevers en arbei ders in één bedrijf, of bij ontstentenis hiervan door een behoorlijke vertegen woordiging van werkgevers en arbeiders in één bedrijf, afwijkende regelingen van de bepalingen omtrent de arbeidstijden toestaan. Krachtens zoodanige regeling zal niet langer mogen worden gewerkt dan 2500 uren per jaar, ongeveer overeen komende met de gemiddelde 48-urige ar beidsweek. 3. Machtigingen, om bij spoedeischcnde, onvoorziene omstandigheden zonder ver gunning van het districtshoofd te doen overwerken, kunnen voortaan worden ver leend voor ten hoogste zestig dagen per jaar (thans voor ten hoogste 24 dagen per jaar) 4. De br.q0clbakkersp atro0n mag voort aan op Zondag in de bakkerij arbeid ver richten bestaande in het stoken van heele iuchlovens, het met brandstof vullen van ovens met directe verhitting en in het verrichten van werkzaamheden, die met do broodbereiding geen verband houden. Voor Israëlietische bakkerijen geldt een overeenkomstige bepaling t. a. z. van den Sabbath. a5. Door den Minister van Arbeid kan worden toegestaan, dat in broodbakke rijen met ten minste 6 gezellen te vijf uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt begonnen. 6. Bij ministerieele beschikking kun nen gemeenten worden aangewezen, waar, in broodbakkerijen, ongeacht het aantel 'daarin werkendo bakkersgezellen, om 5 u. des v.m. met den bakkersarbeid mag worden begonnen. Van deze bevoegdheid zal alleen voor plattelandsgemeenten ge bruik worden gemaakt. De vaststelling van de lijst dezer gemeenten zal binnen kort geschieden. 7. Vergunning kan worden verleend om in broodbakkerijen met ten minste G ge zellen gedurende 2 uren vopr het tijd stip, waarop daar met den bakkersarbeid mag worden begonnen, voor-arbeid (het gereedmaken van deeg en ovens) te doen verrichten. Verzoeken tot het bekomen cener dergelijke vergunning belmoren lot de districtshoofden te worden gericht. 8. Verzoeken om vergunning om op grond van bijzondere omstandigheden in brood bakkerijen lijdelijk nachtarbeid te mogen verrichten, behooren voortaan tot de districtshoofden te worden gericht. 9. Er geldt een algemeen verbod, om deeg of brood, dat na 8 uur des n.m. van den vorigen dag is gebakken of opge warmd, voor 9 uur des v.m. uit de brood- bakkerij te vervoeren en om zulk deeg of brood voor tien uur des v.m. te verkoo- pen. 10. Algemeene dispensatie van het onder 9 bedoelde verbod kan in bijzondere om standigheden door den minister van Ar beid worden verleend. Vrijstelling van het verbod voor een be paalde onderneming wordt door de dis trictshoofden verleend. B. De artikelen, die den wetlelijken ar beidsduur in fabrieken of werkplaatsen op 85 uur per dag en 48 uur per week en in broodbakkerijen op 48 uren per week stellen, treden op 18 Juni e.k. in werking. In broodbakkerijen, waarin, ingevolge een vrijstelling, als bedoeld in art. 68, He en 12e lid der wet voor een bakkersgezel alleen bet uur van aanvang en dat van einde van den dagelijkschên werktijd zijn ingevuld, wordt deze van dien datum af geacht een uur korter arbeid te verrich ten dan liet tijdsverloop tussclien aan vang en einde van zijn werktijd. C. De bestaande administratieve voor schriften der wet blijven voorshands gelden. De in die voorschriften aange brachte wijzigingen zullen eerst in wer king treden nadat het rusttijden- en ar- beidslijstenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen zal zijn herzien. D. Aandacht wordt er op gevestigd, dat indien in gevolge vorenstaande wetswij zigingen de arbeidsregeling in een onder neming gewijzigd wordt, de nieuwe ar beidslijsten voor of op den datum, waarop de gewijzigde arbeidsregeling in werking treedt, aan het postkantoor ter afstempe ling moeten worden aangeboden en af schriften daarvan aan het districtshoofd moeten zijn verzonden. Bureau voor de Roomscho Kalh. Vakorganisatie. Gisteren werd in het St. Jozephgebouw te Utrecht de 12e jaarvergadering van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie ge opend door den voorzitter, den heer J. van Rijzewijk. Spr. constateert, -dat do R.-K. Vakorga nisatie in het afgëloopen jaar en ook nog thans in ledental achteruitgaat. De algemeene malaise, de werkloosheid enz. zijn daarvan de redenen. Een der oorza ken is ook nog de wijre. waarop de steun regeling voor uitjge!rokkenen geschiedt; ook ae verandering van werkkrng moet ais een der oorzaken aangemerkt worden. Jaren'ar.g is in de R.-K. Vakbeweging een conlra'isalie toegepast, doch soms moest worden geconstateerd, cat welcens ontac tisch werd opgetreden bij werkstakingen e.d. Erkend moet worden, dat vaak de af- declingen en leden uitgeschakeld werden. Het enthousiasme waarmee men vroeger of thans ter algemeene vergadering komt is beduidend veranderd. Do actie, zooals thans vaak gevoerd, wekt dan ook ontstemming. De leden krij gen den indruk, dat de hoofdbesturen, ook gesalarieerden genoemd, alles rege len en met hun belangen geen rekening gehouden wordt. Do regeling van den werkloosheidssteun heeft aan velen soms (ten indruk gege ven, dat het beter ware de subsidies te laten varen en zelf dit vraagstuk op te lossen. Centralisatie is goed. doch men kan ook van het goede te veel krijgen. Het afgeloopen jaar heeft geslaan in het teeken van ledenverlies, doch ook van re actie en strijd. Nu gewijzigde omstandig heden zijn ingetreden \100pt spr. dat alle besturen, die vroeger geen moeite ontza gen om het ledental uit le bouwen, ook nu den strijd weer zuilen aanbii den om het terugloopen van het ledental tegen te gaan. 0 Aan de orde kwam dan 't concept jaar verslag. Naar aanleiding van een opmer king van den heer Loerakker zegde de voorzitter toe, dat het bestuur zal over wegen, om over de belangrijke kwesties, in zijn openingswoord aangeroerd, een ai zonderlijke vergadering te houden. Het jaarverslag vermeldt o.m. dat het Vakbureau op 31 Dcc. 1920 telde 28 vak bonden, met 158.052 leden, op 31 Dé-c. 1921 29 vakbonden met 151644 leden. Een verlies dus van 6408 leden, zijnde ruim 4 procent. Het is goed verklaarbaar, aldus luidt het het in het verslag, dat in 1921 door de vakbondon ƒ672.032.05* besteed moest worden om zich te verdedigen. De vakbeweging heeft daarnaast voort durend den strijd moeten aanbinden to gen hen, die, zich beroepende op de ab normale tijdsomstandigheden, een aanval deden op de sociale wetgeving, speciaal op "de Arbendswet van Minister Aalberse. De laak van de vakbeweging behoort in de toekomst een gansch andere te zijn dan in het verleden, zij zal noodzakelijk moe ten worden van strijd-verconiging een de productie en de samenleving die nend instituut. Met het oog hierop werd besloten een gcregelden veertiendaaeschen leergang te openen voor de hoofdbestuur ders, waar zij de kennis zullen weten te putten, om berekend te blijven voor hun taak als leiders van het volk. Er werden bij de algemeene beschou wingen geen opmerkingen gemaakt over leiding en tactiek. Hoofdzakelijk liepen de besprekingen over éénheid van optre den naar buiten. Nadat voorzitter'en se cretaris do opmerkingen beantwoord hadden ging men over tot do besprekingen in ondcrdeelen. Ecnig debat kwam over de zinsnede, „de taak van do vakbeweging behoort in de toekomst een gansch andere te zijn dan in het verleden; zij zal noodzakelijk moe ten worden van strijdvereeniging een do productie en samenleving dienend insti tuut". Dit werd gewijzigd in een -.meer" de productieenz. Na de pauze ging men over in een huis houdelijke vergaderte? De Zilverbons van 2.50. „S-ts.-Crt." No. 104 bevat ee;n K.B. van 17 Mei jJ. („St.bl." No. 29G), houdende vasb stelling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de zilverbons van 2.50. Daarin wordt, bepaald, dat de voorlaatste alinea van art. 1 van heb K.B. van 31 Maart 1915 zooals dat art. is gewijzigd, laatstelijk bij K.B. van 14 Juni 191S, wordt gelezen als volgt „De achterzijde is gedrukt in licht blauw met bruin en bevat een met versïeriugen aangevulden rand." Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, Naar de Res.bode verneemt heeft de re- geering thans beslolen het bekende artikel 40 van het bezoldigingsbesluit als volgt lo redigeeren „Voor de op 1 Juli 1922 in'dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd, behou dens het geval en voor zoover die wedden: ingevolge de op even genoemden dalunï bestaande bepalingen van dit besluit ver mindering moeten ondergaan". In de toelichting merkt do regeering op, dat de bedoeling geen andere is, dan om, wanneer in eenige toekomst, ver of nabij eenige regeering zou moeten overgaan tot verlaging van de salarisnormen, die regoering daarbij ten aanzien van de na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren of ver leende verhoogingen niet te binden aan de tegenwoordige slotwoorden van art. 40 Bc7AiiniguMj brandstoffen. In een circulaire betreffende bezuini ging op het gebruik van brandstoffen! deelt de minister van binnenlandschc za ken aan de Gedeputeerde Staten in da provinciën mee, dat bij de regeeringsbc- moeiing inzake brandsloffenvoorzicning gebleken is, dat in vele gevallen door ge brek aan systematische voorlichting en' controle, het nullig rendement van de ver-* bruiklo brandstoffen, te gering mocstf worden geacht. In verband hiermede werd het Instituut voor Brandstoffen-cconomio in het IcvouV geroepen, ten einde adviezen te gevcnJ over oordeelkundige stookwijze, over hefiv te gebruiken type ketel, het systeem vaal verwarming, van plaatsing, van aanleg, eaT ten einde controle te oefenen op het ko-t len verbruik ten behoeve van in regee-^ ringsgebouwen gevestigde centrale yerwari mingsinstallaties. Het resultaat met genoemd instituut yeifc kregen, zou aanmerkelijk grooter zijn, sn^ dien ook ten opzichte van do provinciale^ en gemeentelijke gebouwen algemeen re-j"- kening werd gehoudon met de eiscbon vant de brandstoffcneconomie. In verband hiermede heeft de rninisterj van landbouw, nijverheid en handed destfj minister van binncnlandschft zake- visr^i zocht, do aandacht van do Gc-vepvrlocr»5o i Stat en op dit punt lf vorigen aan deze»

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1