BUITENLAND No. 3807 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent t week, 12.50 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week, 2.60 per kwartaal. Franco per poet 12 96 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar 0 betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- derliike nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYEBTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur pr> verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dacen f0.5 nummer bestaat uit twee bladen Een adres. gisteren medegedeeld, heeft de Vereeniging van Industrieelen adres gericht tot de Tweede Kamer in- Arbeidswet, van welk adres de ilusie luidt: i*n waarom verzoekster de Ka- ier eerbiedig verzoekt, zieh stellende de basis van een normale werkweek an -'i8 uur, dat de mogelijkheid worde eopend om bij overleg tusschen indi- ïducelen patroon en betrokken arbei- »rs te komen tot een verlenging van den erktijd. Voorts alle onnoodige eri inge- !j ikkelde onderscheidingen, waarvan er'zoekster er hierboven één heeft aan- jeven, uit de wet te schrappen en eze in alle opzichten voor de Industri- !le praktijk bruikbaar te maken, eze vereeniging wil dus: afwijken van telijken arbeidsduur na overleg tus- en individueelen patroon betrokken arbeiders, tire een dergelijke regeling in dezen nog mogelijk!Kon men maar te- keeren naar den voorvaderlijken toe waarbij de patroon zich gevoelde was: patroon, d.w.z. bescher- r van de hem ondergeschikten, en laatsten hem ook als zoodanig wilden nen. maatschappij zou er zeer yeel beter ien! aar de hemel beware óns voor den terug tot het tijdperk van de liberale oecono- 'gevolgd op het eerstbedoelde, waarin de oon beschikte over de arbeiders zonder maar eenigermate rekening te bou rne t dezer wens oh en. dat gevaar zou ongetwijfeld liggen >en regeling, waarbij de individueele non' bepalingen kan maken in zéér be- rijke aangelegenheden met de betrok- arbeiders zonder dat voor deze sten het nooddeurtje van beroep op de organisatie open staat. &t bij goed-willende (zooals er geluk- \elen zijn), doch bij verkeerd-willende rwns (zooals er óók zijn) zou hier de ;ht wel eens kunnen overheerschen recht.. och ook voor de patroons z-elf zou er, en de concurrentie, een vreemde toe kunnen worden geschapen, als ieder lichzelf, zonder eenige beperking, maar afwijken van de Arbeidswet wat be den arbeidsduur. Zij zouden zich wel eten binden door een onderlinge af- ik.... En de arbeiders gehéél op zich- laten staan? en begrijpe ons nu niet verkeerd en goed. fbeiders, die bij een meeningsverschil hun patroon d a d e 1 ij k klaar staan 'e organisatie dit en de organisatie zij handelen vóór een goed-willen- ipatroon eenvoudig: onu itstaan- ir. aar ten slotte moeten zij toch in aangelegenheden hebben wij naden 't: het nooddeurtje hun organisatie. de Leidsche Vereeniging van Indus- len dit niet inziet dan ziet zij o.i. of te lig naar dezen tijd of te veel naar ridueele belangen hare-r leden. HET VOORNAAMSTE NIEUWS, st einde der conferentie te Genua zou Mei bepaald zijn. In een rede, te Bar ic gehouden, zeide Poincaré o.ra, dat krijk, onder het voorbehoudgeen scsies aan Duitschland of Rusland, tonf&rentie zal blijven. antwoord van Angora aan de Geal- in. De conferentie te Genua: DE RUST WEERGEKEERD. aar het einde der conferentie. incidenten zijn weer gesloten en de is weergekeerd. Of bet voor goed zal 'i de vraag, want steeds komen nieu- irucht-en opduiken, om don ge»delegoer oieüwe verrassingen te bezorgen. b.v. de bewering van Engelsohe als zouden Duitschland en Rusland 'eer afzonderlijke geheime verdragen gemankt. Van officieele Duitsche is dit eobter beslist ontkent. nieuwe onrust ontstond door het !^t, als zon Rusland onderhandelen geheim verdrag met Hongarije, •"j men elkaar wederzijdsoh zou steu- |ogen Roemenië en de Kleine Enten de een hiernaar ingesteld onderzoek een ontkenning van het bericht, sssdhon nadert het einde der cqnfe- bijzondere correspond eait der ,.Vos3. meldt althans uit Genua, dat in den nacht van 23 op 24 April Lloyd George aan den Itiliaansohen min.-pxesiidenb Fac ta heeft medegedeeld, dat hij tegen het einde dezer week Genua moet verlaten om het bezoek van het- Engelsche konings paar aan België bij te wonen. Ha langdurige besprekingen zou men overeengekomen zijn, om de conferentie officieel 2 Mei met een zeer plechtige slui ting te beëindigen om de reet van het nog te verwerken materiaal der subcommissies buiten Genua af te bandelen. In det slotzitting zal de uniforme opvat ting der uitnooidigende en uitgenoodagde mogendheden worden -bekend gemaakt,- dat de aanval van een mogendheid tegen over een andere in de toekomst als in strijd met den geest van Cannes en Genua op de afkeuring en terughoudendheid der geheele were-ld zal kunnen rekenen. De besprekingen over R us 1 and. In de zitting der commissie van deskun digen voor de Russische kwestie met de sovjet-delegatie kwam in bespreking een document der Russen, waarin het volgende, gezegd wordt: Verondersteld,, dat de mogendheden staatscredieten toestaan, welke overeen komen met de behoefte van Rusland en verondersteld, dat ook dezelfde mogend heden toestemmen in een erkenning va-n Rusland de jure, vraagt de Russische de legatie. Ie. de schrapping van alle oorlogs- schulden.2e een moratorium, gedurende hetwelk Rusland geen interest aan zijn schuld eis dhexs zal betalen. Men heeft re denen om aan te nemen, dat na de indis creties, door de sovjet-gedelegeerden be gaan, dit moratorium zal loopen over een periode van 30 jaar. 3e. V/at betreft de eigendommen, blijft do sovjet-delegatie weigeren om deze te restitueer en. Zij voor ziet meer in mogelijke impensaties in den vorm van concessies in Rusland. De. voorzitter der commissie, sir Wor- thington Evans, verklaarde daarop, dat hij zeker was de opinie van zijn collega's te vertolken, wanneer hij aan cLe aanwe zige sovjet-gedelegeerden verklaarde, dat zij konden gaan en dat de exporten der ge allieerden aan bun regeerirag vexislag zou den uitbrengen. De plenum-zibting der exporten werd dan verdaagd. De experten der geallieer den zullen zomdepr de Russen bij eenlkomen, om in een proces-verbaal het eenige feit van de zitting neer te leggen, te leggen. Wat Duitachlamd heeft bereikt. De Duitsche delegatie te Genua heeft, naar H. N. uit Berlijn verneemt, geconsta teerd dat de toestand thans na de jong ste nota der Entente als volgt is: Het Duit&ch-Russische verdrag blijft van kracht, Duitschland blijft aan de be spreking dier kwesties deelnemen, welke niet direct met genoemd' verdrag verband houden en de commissie van juristen heeft niet kunnen vaststellen, dat het verdrag in tegenspraak is met het verdrag van Versailles. Het protectionisme. De economische sub -commissie heeft de vraagstukken, verband houdende met pro tectionisme en vrijhandel, besproken. Voor zoover ieder land, dat aan de conferentie deelneemt, door zijn geografische, econo mische en fina-ncieele positie het een of het andere stelsel voorstaat, heeft het zich daarover kunnen uitspreken. Men is het eens geworden over den tekst van een resolutie, welke in den grond der zaak alle belemmeringen van den vrijen handel veroordeelt, rekening houdende echter met de bijzondere omstandigheden van den tegenwoórdigen tijd. Een rede van Poincaré over Dnitschlan dR u s 1 a nd. In een rede welke Poincaré heeft ge houden bij de opening van den algemeenen raad van het Departement van de Maas te Bar4e-Due zoo seint Bavas uit Parijs, heeft hij om. gezegdFrankrijk kan niet .voldaan zijn, zoolang de bepalingen van het verdag van Versailles betreffende de schadeloos telling en de ontwapening niet behoorlijk zijn uitgevoerd. Sprekende over de schadeloosstelling bracht Poincaré in herinnering, dat Duitschland van af 31 Mei het program van de Commissie van Herstel aal hebben uit te voeren. Mocht Duits ohland weigeren, dan zullen de geal lieerden maatregelen moeten nemen, waar van. het wenischelijk zou zijn, dat zij na ge meenschappelijk overleg worden toege past. Iedere natie afzonderlijk heeft ech ter het recht deze maatregelen zelf te treffen. Het verdrag van Rapallo kan voor Po len een directe, voor Frankrijk een indi recte bedreiging worden. De openbare meeniiig in Frankrijk zou 't gebillijkt hebben indien na de be kendmaking van dit. verdrag de Conferen tie van Genua onmiddellijk was opgehe ven, doch de Fransche delegatie heeft zioh vereenigd met de welwillende nota, welke aan Duitschland is overhandigd. Frankrijk blijft echter vasthouden aan zijn beginse len n.l. dat de kwesties der schadeloos stelling en onit wapening niet ter sprake mak komen. Indien Frankrijk deze begin selen niet kan doen eerbiedigen dan zal het niet langer zijn medewerking aan de conferentie verleeoen. Wij zullen slechts te Genua blijven op voorwaarde dat wij aan Duitschland en Rusland geen conces sies behoeven te doen en ons strikt aan ons memorandum kunnen houden. De geallieerden zullen den door het DnitschRussisch verdrag geschapen toe stand moeten onderzoeken en er all© con- sekwenties uittrekken in verband met het verdrag van Versailles, de toekomst van Europa en de handhaving van den vrede. Engeland. De lersche kwestie. Oollins te Killarney. Reuter meldt uit Dublin, dat de komst von Michael Ool'lins te Killarney door woeste tooneelen werd gekenmerkt. Oollins en zijn gezelschap werden aan het station opgewacht door een troep met revolvers gewapende mannen, die zeiden dat de vergadering waar Oollins 't woord wild© voeren, niet mocht doorgaan. Niettemin slaagde Oollins er In, de markt te bereiken, ondanks het feit, dait hij menschen, met gevelde bajonet tegen over zich vond. Zoo gelukte het Oollins, om van uit een particuliere woning een groote menigte toe te spreken. Zijn trein ontmoette onderweg tweemaal hindernisen. De eerste op het kruispunt bij Head ford, waar de toegangen afgeslo ten en de wissels versteld waren en .daar na buiten Killarney, waar een lorrie op de lijn was geplaatst. Een over eenkomst. De oorrespondent van d'e Westminster Gazette verneemt, dat er een overeen komst is bereikt tusschen de militaire lei ders der strijdkrachten van de republikei nen en den Vrijstaat, 'Weike van groote be- teekenis is voor de vredespogingen in Zuid-Ierland. Zij is zuiyer utilitair en heeft geen betrekkng.op de politieke kwes tie tusschen de twee partijen. Nieuwe botsing en. Uit Dublin wordt bericht, dat een vijf tigtal gewapende manuien Zaterdagochtend vroeg een poging heeft gedaan, om het stoomschip Ratklin, behoorende tot de U1- sterNavigation Company, te vernietigen. Na den bewaker te hebben doodgeschoten goten de aanvallers petroleum over het dek uit, staken deze aan ~en namen daar na de wijk. De bemanning slaagde er in, het vuur te blusschen. Tot dusver zijn geen arrestaties gedaan. Zondagavond is te Belfast een bom ge worpen op het voorplein eener Roomsche kerk, vóór den aanvang van den dienst. Een vtouw werd gedood, een konstabel ge wond. Er volgden schietpartijen; de kerk dienst moest worden opgeheven. De drukkende belasting. De hooge druk der belastingen in Enge land doet hoopvol uitzien naar de voor gestelde verlagingen van minister Horne. Deze heeft, de plannen zelf nog niet on der den knie.. De uitgaven toch worden geraamd op 900 millioen, de inkomsten op, 940 millioen. Een inkomstenbelastingverlru- ging met een shilling geeft echter reeds een vermindering der inkomsten met 50 millioen, terwijl andere voorgestelde ver lagingen weer 4-0 millioen zuilen kosten. In dien verlaging der belastingzoo echter niet mogelijk is, verwacht men een voor st! tot het sluiten van een leenlng. Het conflict in do macliinc-nijvorheid. De onderhandelingen mislukt. De poging om de. onderhandelingen te heropenen tusschen de patroons in het machinebedrijf en 47 niet tot de Amalga mated Engineering Unions behoorende Vakvereenigingen. zijn definitief mislukt, seint Reuter. Dientengevolge zal, tenzij de onderhandelingen worden hervat, de uit sluiting der 47 vakvereenigingen worden afgekondigd. Dit beduidt de werkloosheid van GOO.OOO arbeiders buiten de 250.000 reeds uitgesloten leden der Amalgamated. Ook de onderhandelingen tusschen do patroons en de arbeiders in de katoen in dustrie over het loongeschil zijn mislukt. Tegenhet einde der week wordt een al- geheele stopzetting van het bedrijf ver wacht. ioego-Slavië. Ministercrisis. In Joego-Slavië is een rninistercrisls ont staan, doordat de ministers dear Muzelmon- schen partij uit het ministerie zijn getre den. Turkije. Het antwoord aan de Geallieerden. Uit Gonstantinopei wordt gemeld De vertegenwoordiger van de regeering te Angora heeft aan de geallieerde hooge oommissradsseh. alhier het antwoord over handigd op de laatste intergealiieerde no ta. De regeering van Angora is bereid ge delegeerden te zenden naar Ismid, ten einde daar voórloopige besprekingen met de vertegenwoordigers der geallieerde mo gendheden te hebben. China. De burgeroorlog. Naar uit Sjanghai verluidt, heeft S>un- IatiSen, het hoofd van de regeering van Kanton, Tsjenasji-sun van het minister schap over Kwantoeng en het bevel over de troepen ontslagen. Sun zelf heeft het commando over leger en vloot op zich ge nomen, terwijl Woe-tingfang tot burger lijk gouverneur is benoemd. Men gelooft, dat het ontslag von-Tsjen verband, houdt met Sun's vriendschappe lijke verhouding tot Tsjan-tso-iin. Britsch-ludië Engelsehe insubordinatie. Een ernstig geval van insubordinatie door Indische inboorlingen-troepen wordt gemeld. Het eerste keizerlijke lanciers- korps, ontevreden over de betaling, weiger de de uniformen van Nizam te dragen. De order werd uitgevaardigd, dat allen, die weigerden hun plicht te doen, zouden ont slagen worden. De order werd uitgevoerd, maar toen weigerden 190 man van het tweede corps te antwoorden bij het num meren. Dientengevolge werden 250 man van het eerste corps en meer dan hon derd van het tweede corps ontslagen. De houding der soldaten was in het geheel ruw. Beide regimenten hadden een goede getuigenis in den oorlog. Buitenlandsche Berichten. Gasverstikking. Een familiedrama. Zaterdagavond heeft er te Molenbeek bij Brussel een droevig drama plaats* gehad. Een daar wonende gehuwde vrouw, moe der van drie kindere- rr- vrouw naar den schouwburg gegaan. Toen zij naar huis terugkeerde, bemerkte zij een sterke gaslucht en de slaapkamer bin nentredende vead zij haar man bewusteloos op zijn bed liggen. Het slaapvertrek der kinderen binnengaande, bevond zij, dat de ze alle drie geen enkel te eten van leven meer vertoonden. De inmiddels ontboden geneeskundige hulp slaagde er in den man tot het be wustzijn terug te brengen. Deze ver klaarde, na het heengaan van zijn vrouw naar het theater, de kinderen naar bed te hebben gebracht en vervolgens verschil lende café's te hebben bezocht. Hij was toen dronken thuis gekomen en had plot seling het plan opgevat, zelfmoord (ople gen. Na een schroefdop van een gaspijp te hebben losgedraaid, waardoor het gas bij stroomen de vertrekken vulde, had hij zich te bed belegd. Ondervraagd over de beweegredenen van zijn daad, verklaa'rde de man, dat hij geen bepaalde ernstige redeu had orn zelf moord te plegen, maar dat hij vond dat het leven toch niets aantrekkelijks meer voor hem had. Doodeüjk schol. Toen juffrouw Barbès Vrijdagavond in haar woning te Puteaux (Frankrijk) bezig was voor haar vijf kinderen de soep op te scheppen, klonk er een schot, glasscher ven rinkelden en d'e arme vrouw, door een kogel in het achterhoofd getroffen, zakte dood ineen. Wie had het schot gelost? Den geheelen nacht heeft de politie ver gee fa getracht den moordenaar te ontdek ken. Zaterdag, toen het ongeluk te Puteaux bekend geworden was, is er een man zich bij de politie komen melden. Ik heb bij ongeluk, zeide hij, juffrouw Barbès ge dood. Hij legde verder uit, dat hij dien Vrijdagavond bezig was geweest om met een kennis op een braak liggend stuk ter rein, dicht bij het huis van de juffrouw, mot een revolver to schieten en dat hij een schot gelost had zonder zich rekenschap te geven van de richting, waarin het af ging. Het schot m-oet de arme moeder ge dood hebben, die op het oogenbük waar op zij getroffen werd, den rug naar het venster, waarvan ze geen meter verwij derd was, toegekeerd had. „N. R. Crt." Betere oogstvooruitziehten in Rusland, Volgens een telegram uit Moskou is de ■«•corjaars-uitzaai Van graan met grocti succes geëindigd. In twee maanden tijds hebben talrijke provincies haar geheele aandeel zaaigraan, bestemd voor het Welga-gebied, opgebracht, sommige zelfs meer dan haar aandeel. Alle binnenland- sche zaden zijn naar de aangewezen dis tricten vervoerd. Het mecrendeel der bui tenlandsche zaden is reeds onderweg voor tijdige aflevering. De hoeren hebben, ondanks de hongers- noodellende, toch gezaaid. Men hoopt, dat men in de honger-provincies een succes volle zaaicampagne zal hebben, zoodat men dit oogstjaar een hongersnood zal kunnen vermijden. De ramp te Monastir. Nog steeds is het juiste aantal slachtoffers van. de ontplkiffiin.göraimp te Monaöt'Lr in Joego Slovië niet bekend. Men komt echter tot de ooncliusüei dat >dM Beker eenu'iga duizenden zal bedlrajgen_ Er wordt nog steeds hard gewerkt aan de oprui mistig van. die puinihoopon en tót- kens worden weer lijken gevonden. Hotelbrand te Washington. Zondagmorgen heeft naar de „Times" meldt eon geweldflige brand in het New-Williard Ihotel, een der voornaamste van Washington, gewoed'. Et wedd juist een partij gegeven, waarbij de president en de vice-president der Vereen igde Staten met hun echtgenoot on en veischiMendo aanzienlijke gasten, genoodigxï waren. Handling had het hotel, kort voor do brand uitbrak, verlaten. Het vuur wais ontslaan in de groote halzaal op de tipnide verdieping". De gasten moesten in hun lichte toiletten den kou den ochtend in, waarbij zij op de marmeren trappen van het gebouw door een stroom van water gevolgd! werden, die door die grootste spuiten van Washington op de vlammen werd geworpen. Naar veriuidt, is do schalde buitengewoon groot. BINNENLAN De Kamerverkiezingen. De heer Kruyt zal, zoo meldt de Cour., om gezondheidsredenen geen Kamerzetel meer aannemen. Nummer 3 op de com munistische candidatenlijst wordt nu ver moedelijk de heer Bergsma, geëxterneerd uit Indië. Naar het Hbld. verneemt, heeft zich een aantal personen van vrijzinnigen huize, welke zich bijzonder interesseeren voor de belangen van Ned. Indië,.tot een oom missie gevormd om de verkiezing te be vorderen van de door den Vrijheidsbond, den Vrijz. Dem. Bond en de Democratische Partij op de c-andidatenlijstcn geplaatste candidaten, geleid door de overweging, dat het van groot belang zou zijn, dat ook van vrijzinnige zijde Indische specialitei ten de belangen van Indië in ons parle ment kunnen voorstaan en verdedigen. Nog een part ij! Gisteravond is tè Amsterdam opgericht de Landelijke Kiezorspartij van Handels reizigers en Agenten. Op Zaterdag 2i April a.s. zal deze nieuwe partij in een te Amsterdam te houden vergadering dc candidatèa voor de a.s. verkiezing der Stc ten-Generaal stellen. Te 's-Gravenhage is overleden do heer M. M. Couvée Jr., lid van den ge meenteraad. Tot voorzitter van de R.-K. Kamer- Centrale Haarlem is in de plaats van. mr. Bornans, die bedankt had, ter vergadering op j.l. Zaterdag, gekozen mr. J. Heerlcens, Thijssen. Geiuengae tentine; Typhus en diphtoritis te Zwolle. In dc vorige week deden zich te Zwolle weer drie gevallen van typhus vo.or, één bij een schipper, liggend aan de Beesten markt, en twee bij verpleegsters in bet Sopliia-Zickenhuis. Onlangs heeft men de draagster van de diphteritisbacillen ontdekt. In hetzelfde ziekenhuis kwamen telkens en telkens weer diphteritisgevallen voor zonder dat de haard ontdekt kon worden. De draag ster is thans gebleken te zijn een ver pleegster in het Soph'ia-Ziekenhuis. ..Ilbld." Doodelijk ongeluk. De vrouw van Doop te Haskerdijke na bij Heerenveen is bij het o-pbangen vaal bedgordijnen gevallen. De knop van een stoel drong haar door het liohoain. Nog den zelfden dag is zij overleden. Een kordaat oudje. Een vaddenboapm au vervoegde zte'h te Hoofddorp op het erf vam een 73-jarign vrouw, zag nieuwe kousen buiten hangen^ borg deze gauw in een grooten zak on ging toen aan de deur vragen' of er nog vodden te koop waren. De oude vrouw miste omniddeÜBjt ma 'hot vertrek van den man, do kousen, lies( dadelijk den weg op en slaagde er in hom isi te hailien. Toen hij aan haar verzoek om da vodden oven uit te spreiden* niet wilde vofr doen, rukte sdj den man dien aak, varn den ru®, •ledigde hem op den weg en haaldte er haas eigendom uit te voorschijn. „Vod.**- Zaterdagmorgen geraakt^ cp die Koninklijke Stooanadhoenfahriek van Ai H van Schijn del te Waalwijk, een meisje va* Aldr. v. d. Hoerakker met haar beenen tuaf- schem de miuuroip&n|iing en de lift bekneld. Ruim oen uur was noodig om door uiHhaJkkïmg va« een stuk muur 'haar uit' haar benauwde po sitie te bevrijden. Beide boenen, d'och vooral de voeten, zdjn ernstig gekwetst en op meer1- dere plaatsen gebroken. Ta Steenbergen viel hei

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1