\$e@de aterdag 8 April 1922 N E N L A M 0. IUSSISCHE KINDEREN NAAR NEDERLAND. [de naar aanleiding van de vele aan- en nib verschillende streken van het die bij het Centraal Bureau der [A. te Leiden binnenkomen, heeft dit jm h^t gevoelen van bevoegde aar tor i- {a ingewonnen omtrent eventueele erbraaisporten uit Rusland naar Aldaar was men van meening Ids regeering vrij stellig in het belang je volksgezondheid voorshands be zou moeten maken tegen dergelijke pogingen. Ook o.a. de Engelsche heeft dezer dagen, na 'ernstige om dezelfde redenen bare toe- moeten weigeren, wijl het gevaar verbonden, zelfs bij de grootste niet te ontgaan is. gehouden overleg toss oh en het R.-K. comité te 's-ïïertogenbosoh Centraal Bureau der K. S. A. had resultaat, dat besloten moest worden Toorloopig van dit plan af te zien, om- jle moeilijkheden en de gevaren, aan een onderneming verboaiden niet te «schatten zijn. Bijgevolg zullen binnen inbaren tijd geen Russische kinderen :ons land komen, hoe gaarne men dit zou wensehen. hierdoor teleurgestelde liefdadig- Izk der katholieke Nederlanders zal ar zeker op velerlei andere wijze de e Russische jeugd weten te helpen, iften in geld worden ten allen tijde in ontvangst genomen door voor- Centraal Bureau, Oude Singel 78, (Postrekening No. 57216.) INDISCHE CONFERENTIE li o u d e n te 's-G ravem.ka.ge len 2 April in hotel Witte Brug'' door de ui e der R.-K. Studenten. vergadering werd Zaterdag 1 April geopend door prof. P. Groenen, een schrijven van Minister De Graaff" :nd maakte, waarin deze zijn wen- i uitspreekt voor het welslagen der erentie. ie leading van de vergadering wordt gedragen aan J. Cohen, voorzitter der aoademiaie missieaotie. b eerste spreker treedt op dr. J. Smut- die het onderwerp behandelt „Sociale tonen van Indië". ,a ten historisch overzicht beschouwt spefcer de verhouding van den Europ. pver en inlandsohen werknemer, tin het midden van de vorige eeuw is toestand van verdrukking en af- de vrije arbeid ontstaan. Grooten cd heeft de vroegere toestand van porpenheid en daar naast ook 'de or op hem uitgeoefend. De inlander t zich slaafsch onderworpen, listig ou- voor de vrucht van zijn arbeid, rust als den begeerlijksten zien we andere volken in hetzelfde aal levend, die blijken geven van een ondernemenden geest. Dit geeft ons wanneer de Javanen do onderdruk- ontgroeid zullen zijn. Vereering en Jelooze volgzaamheid van leiders is deeds het kenmerk der Javanen. Ook le Indische vakbeweging zien we dezen ten invloed van leiders. Ook is de sie een belangrijke factor in het ver- gingslevende regecring heeft deze isie in. woorden, die de gevoeligheid der aders typisch karakteriseeren, straf- r gesteld. oor de sociale vraagstukken is slechts oplossing ni. de blanke werkgevers, in eerste plaats dn katholieken, moeten, moeilijk dit ook zij, den inlander van hun persoonlijk geestelijk m de gelegenheid tot het vragen van aan den spreker wend1 rijke- de avondvengadering trad als spre- op de heer Ir. van Aroken over het Ziekenhuis op Java. Spreker schert- de groote moeilijkheden, waarmee men Stopen heeft gehad en bracht vooral de aan de dames en meisjes op Java, wier energieke medewerking groote '®en bijeen.gebraeht zijn. 'r. Schmutzer gaf nog een verhandeling i bet. St. Melaniawerk, dat zich ten •1 stelt inlandsche meisjes en vrouwen, die reecTs een katholieke opvoeding genoten hebben en zich dua Europeesóhe beschaving hebben eigen gemaakt, te behoeden voor een weer vervallen totde inlandsche cul tuur, welk doel men vooral tracht te be reiken door een contact te krijgen tusschen Europeesche en Indische vrouwen en meis jes. Om half elf werd de vergadering ge sloten. Zondag 2 April trad 's morgens als eer ste spreker op pater van Lith S. J., met 1 als onderwerp: „Het geheim van den Ja vaan". Spreker zegt, hoe bij ons Hollan ders de regel voor het goed gebruik van de tong is lieg nietterwijl bij den Javaan grief niet. Toch zou spreker het geen lie gen willen noemen, wat de Javaan doet het is als het ware een stilzwijgende af spraak om nooit rechtuit de waarheid te spreken. De Javaan beschouwt het als een beleefdheid ieder verzoek in te willigen al is het onder voorwaarde of uitstel, wat be- teekent een beleefde weigering. Spr. gaf hiervan eenige sprekende voorbeelden. We moeten dit niet beschouwen als een bedoe ling om te liegen, maar als een karakter trek, dat ze niet stooten willen. Zooals wij den inlander voor een leugenaar willen aanzien, wordt de Europeaan door den in lander voor een dronkaard aangezien en is „dronken Hollander'' de gemeen© naam voor een Maaike. De Javaan is niet vlug in het vellen van een oordeelhij buldert niet, spreekt im mer z-acht en geslepenvloeken zal men niet van hem hoeren. Wij Hollanders kunnen een hard woord verdragen, niet een onoprechtheid, de Ja vaan daarentegen voelt zich bij een hard woord beleedigdterwijl hij ee>n leugen als iets heel gewoons beschouwt. Een Ja vaan zal, als hij iemand grieven wil, tegen hem juist den titel gebruiken, die hem toe komt, maar de meerdere titels, die gewoon lijk gebruikt worden om iemand te eéren, zal hij weglaten. Dit wordt door een Jar- vaan als iets zeer grievends gevoeld. Kenmerkend voor het karakter der Ja vanen en hun opvatting omtrent de leu gen is, dat wanneer in de biecht aan kin deren gevraagd wordt of ze wel gelogen hebben, deze steeds ontkennend zullen ant woorden. Spa*, zet vervolgens uiteen, dat we niet moeten denken, dat de Javaan geen be grip van straf beeft. Men kan als Javaan niet aan de volksgewoonte ontkomendit dringt reeds in de kinderjaren bij ben door. Dit is in zekeren zin ook een onderdruk king van den wil, bet kind kan niet altijd zijn" zin doenbet moet zich houden aan de volksgebruiken. Van moreel kwaad of goed hebben ze echter geen begrip. Ook zijn hun opvattingen omtrent eigendom en diefstal anders dan de onze, maar ze kun nen ook onbegrijpelijk trouw en aanhan kelijk zijn. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat men de - groo tste resultaten be reiken zal door het vertrouwen van den in lander te winnen. Door een der aanwezigen werd nog de opmerking gemaakt, of de meening, ■die in Holland gangbaar is, dat er onder de inlanders druk door de priesters gemis sioneerd wordt, wel juist is, daar er vele priesters zijn, die uitsluitend den Euro peaan geestelijke hulp verschaffen. Zou het daarom niet gewenscht zijn missiecen tra op te richten. Pater Van Lith S.J. antwoordt, dat de ac tie hieromtrent in vollen gang is en onder hand elingen tusschen de apostolische vi carissen worden gevoerd. Ook wees spr. er op, dat er niet zoozeer behoefte aan pries ters als wel aan priester-onderwijzers wa.s. De heer Monod de Froideviile voegde hier nog aan toe, dat ieder priester, wien de zorg over Europeanen in Indië werd toe vertrouwd, toch ook op verschillende wij zen voor het zielenheil der inlanders zorg de. Wel leidt het meer speciale zorgen voor de Europeanen er toe, dat men den inlander minder leert kennen. In de middagvergadering trad als eer ste spreker op de heer Monod de Froide viile met als onderwerp: Indische organi saties. De Katholieken moeten samenwerken. Vele ouders laten hun kinderen niet naar Indië gaan onder het argument dat de Katholieken in Indië achteruit gezet wor den vooral door de loge. Spr. geeft als zijn mcerdmg te kennen dat deze invloed niet opzettelijk is, maar in hoofdzaak een ge volg van het feit dat er geen of bijna geen Katholieken zijn in- de leidende posities. Katholieken worden gepasseerd, niet om dat ze katholiek zijn, maar omdat ze geen voorspraak hebben. De beer Ir. Eeber sprak de meening uit hoe ook in Indië de groote strijd zal 'ga streden worden tusschen katholicisme en anarchisme, tusschen God en den Satan. Vervolgens .gaf Dr. Verb erne een uiteen zetting, welke gevaren een verblijf in In dië met zich meebrengt, en hoe we deze jdioor een diep katholiek leven te boven ko men. Door verschillende der aanwezigen wend 'die conclusie, het vorige Jaar op de Indische conferentie genomen, nl. dat een verblijf in Indië niet meer gevaren met zich meebrengt dan in de groote Europee sche steden, herhaald. Hierop werd de In dische conferentie, die zeer groote belang stelling, vooral van den kaait der R.-K. stu denten heeft getrokken, gesloten. Uil de Omgeving. HILLEGOM. Korenband „Kring Hillegom". avond, werd weder in café „Flora" een cursus avond gehouden. De opkomst was zeer goed van alle aangesloten (koren. De secretaris, de Wed Eerw. Heer Kapelaan H. J. M. Naeuiwemhuizen opent met gebed en een woord van welkom, in (het bijzonder goridht tot Prof. van de Wied. Deze betreedt nu het spreekgestoelte om het onderwerp te behandelen: „Wat moet ieder (koorzanger weten van de Liturgie?". Na een korte geestige inleiding komt do Hoog leeraar tot het kernpunt van den Godsdienst: de H. Mis, die als koesterende bron hare zielsver- warmende stralen uitgiet over eütk.geloovige. En waarom? Als voortzetting van (het kruisoffer De Liturgie der H. Mis is er niet om stemming to brengen, dodh vertolkt een waar gebeuren: een zielsgemeenschap die zóoli uitspreekt in ge bed Hier is de grootste werkelijkheid, die van God. Prof. zal zich nu bepalen tot de geschied kundige en letterlijke beteekenis der Mis. Litur gie al is daarnaast de mystische zin. Reeds de oudste schrijvers zien in de H Mits de aandui ■ding van het geheele verlossingswerk. De ge wijde redenaar wil dan ter verduidelijking on derscheiden, a. de mis der doopleerlingen tot en met het evangelie en b. die der geloovigen. He eerste is van een overwegend leerstellig karak ter, terwijl de tweede de wezensdeelen Off. Gonseer, en Nuttiging vooral naar voren brengt Dan gaat Prof. van de Wiel de ver schillende gebeden tot en met het Evangelie met de vergadering na en wijst op verschillende in het oog springende zaken. Zoo het Godsver trouwen na de belijdenis der sobuld, diepe ver ootmoediging enz. Houdingen gebaren van den celebrant vertolken" diepe expressie, elke klei nigheid in 's priesters handeling of houding is het opmerken overwaard. Dan komt het „mise- reatur" dat het verhoogde vertrouwen van priester en volk aanduidt. Dan wordt stil ge staan bij den groet Bominus vobiscum en den wedergroet des volks, de altaarkus volgt als symbool der gemeenschap der heiligen. Gliris- lus als middelpunt beheers ctit alles in de H. Mis, alles getuigt van: „door Christus onzen Heer" Dan gaat Prof. Van de Wiel na het 4 maal bewierocken des altaars bij een plechtige H. Mis en verklaart den diepen zin. Zoo dui delijk toont deze priester aan wat alles zijn moet nl.: eerst lof em dank en dan pas vra gen. Dan lioht de redenaar toe het „Gl. i. E", het duidelijkst bewijs dat onze godsdienst alleen J Chr. als grond heeft en geen heiligenveree- ring zelfs op Mana's feest (8 September) iets daaraan verandert 't Kerkgebed weet zoo juist het, evenwicht te bewaren tusschen God en volk. In het G. i E. zien we het hoogste ideaal van volmaaktheid van gebed. Of is het slot niet een stormachtige sympbwdie. de hoogste acte van volmaakt geloof? Gij alléén de Hoogste.En voor ons zan gei's ligt in dit begrijpen het middel om dein geest te begrijpen die we hebben moeten tot waardige uitvoering van zulke bemelische ge zangen. Na het Gloria volgt de uitnoodigiug tot ingetogenheid: thans begint de Collecte, een of meer o ratio's van het allerhoogste belang tot het begrip van bet feest van dcoi dag Elke oratio bloeit in eigon schoonheid op aooals Prof Van der Wiel zoo duidelijk illustreert; alle zijn gericht tot God den Vader; alles wat gij den Vader in Mijnen Naam zult vragen! Dan wordt nagegaan de kracht der oraties en zoo mooi aangetoond, bet sociale in desze gebe den en hoe wij coöperatief onderhandelen met den Hemel, hoe gesmeekt wordt voor en door de gc-heele vergadering van zielen over de gan- sche wereld. Dan komt h t onmisbare voedsel:, de leering bij Epistel, waarop bet Evangelie volgt en zoo schitterend uitkomt de eerbied der kerk voor den bijbel (stukje apologie tegen bew ringen van on-kath.!). Hiermee is de Mis der Gatecbiuanenen uit. De volgende maal zet Prof. zijn heerlijke lezing voort. Luid on hartelijk was het applaus, dat de professor inoogstte. Ook van de Bestuurstafel werd een hartelijk dankwoord gericht. Hierna een kleine repetitie en daarna overvoldaan huis toe LEIDSCHENDAM. De Hanze. Deze vereeniging hield een buitengewone ledenvergadering in het Pa tronaat. De Voorz. heel de aanwezigen hartelijk welkom, betreurende dat niet meerdere le den deze hoogst belangrijke vergadering bijwonen, en deelde mede dat deze ver gadering ook toegankelijk was gesteld voor zoons van leden van 18 jaar. Het be stuur was tot dezen maatregel overgegaan uit overweging, dat ook onze toekomstige middenstanders in de gelegenheid moeten worden gesteld zich op mid'denstandsge- hied te ontwikkelen, waartoe het belang rijke onderwerp, dat door den Geest. Adv j zou behandeld worden, zeer zeker zou bij dragen. Na voorlezing der notulen werd de Geest. Adv., Kapelaan Knots, door den voorz. geïnstalleerd, waarna door de Com missie, bolast met het nazien der rekening van den Penningmeester rapport werd uitgebracht en de rekening goedgekeurd Tien aandeelen der leening van bet Vaandelfonds werden uitgeloot. Hierna kwam de Geest. Adv. aan hel woord, die in een schoon en duidelijk betoog uiteenzette de bedoeling en werking van den Centralen Raad van bedrijven. De Eerw. spreker begon met de uiteen zetting der indeeling der verschillende Bedrijfsraden, waarna doel en werking op uitnemende en duidelijke wijze door den Eerw. spreker werden verklaard. Met een krachtige peroratie eindigt de Eerw. spreker zijn schoone en leerzame rede, welke met een langdurig applaus werd beloond. Hierna werd door d'en -voorz. gelegen heid gegeven tot gedacblenwisseling aan gaande het behandelde onderwerp, waar aan door cenige hoeren werd deel geno men, waarna de voorz. den Eerw. Adv. hartelijk dank bracht voor de wijze, waar op Zijn Eerw. dit aetueele onderwerp had behandeld. Bij één punt der rondvraag werd naar aanleiding der ultnoodiging op deze ver gadering door een der leden gevraagd of het bestuur plannen had om in dezen ver der to gaan en to trachten een band te vormen om do jonge middenstanders in de gelegenheid te stellen zich to vereêni- gen, waarop door den voorz. werd ver klaard, dat van het bestuur in deze geen voorstel was te verwachten. Op grond daarvan werd uit de vergadering het voorstel gedaan het bestuur op te dragen stappen ie doen, om daartoe te geraken, welk voorstel met op één na algemeene stemmen aangenomen werd. Naar aanleiding van dit besluit ver klaarde do voorz. de door de- vergadering gegeven opdracht te aanvaarden, wijl het de volle sympathie heeft van het bestuur, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen zal nemen welke het in deze noodig acht. Na een opwekkend woord, om vooral met de vereeniging mede te leven en trouw de vergadering te bezoeken en daar zijn wensehen en klachten kenbaar te maken, sluit de voorz. deze zeer geanimeerde ver gadering met den Chr. Groet. Ernstig on gel uit. Donderdagmorgen had- de heer E., waarn. (iirecteur der posterijen, liet ongeluk met zijn motor fiets, door de gladheid der straten in d'e Damstraat te slippen, tengevolge waar van hij over den weg slingerde en een dijbreuk bekwam. De lieer Halverhout, voorz. E. H. bij O., legde met Dr. v. Zee land het eerste verhand, waarna E. per brancard naar St. Antoniushove werd ver voerd. Telkens blijkt maar weer dat de vereeniging E. H. bij O. een nut afwerpt en de steun, deze vereeniging geboden, niet onnuttig is. LISSE. Coöperatie. Donderdagavond hield de R.-K. Cooperatio in het Bondsgebouw een uitstekend bezochte vergadering. De voorzitter opende met gebed en heette al len welkom. Naar aanleiding van het feit, dat verschillenden zich ongerust maken over de strekking van artikel 6 der sla- tuten lichtte de voorzitter dit artikel na der toe, waaruit bleek d'at,mocht het spaak loopen met de cooperatio de leden hoog stens kunnen worden aangesproken voor tweemaal het nominaal bedrag van het verplichte aandeel van ƒ5. Echter als de zaak blijft loopen zooa'ls tot heden, zal zij best blijven marcheeren. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Aan de or de was thans het voorstel der vorige ver gadering n.l. om de coöperatie uit te brei- d'en met do branche brandstoffen. De voorzitter zeide dat de zaak door het be stuur breedvoerig van alle kanten was be keken en zij was tot de conclusie geko men, dat de zaak als men er toe overgaat, breed moet worden opgezet. De kost- n van oprichton en installeeren zijn dan echter niet gering. Bij algemeene deelna me kan d'e zaak echter best marcheeren. Door verschillende leden werd hier over het woord gevoerd en daaruit bleek dat allen er welgemoed voor waren. Met algemeene stemmen besloot men d'e brandstoffenhranche aan de -coöperatie te verhinden, terwijl zich reeds 120 personen als lid opgaven, terwijl de niet-aanwezi- gen zich aan den winkel kunnen opge ven. Na de rondvraag werd deze goed ge slaagde vergadering gesloten. N00RDWIJK. 1 Voetbal. Zondag speelt voor de comp. van den District Voetbalbond Aan den p.H.V.B. SJ.C. juniores (B.) tegen N.V.O, juniores uit NoordWijk om één uur, ter-, wijl cm halfdrie SJ.C. II een comp. wed^ strijd speelt tegen Geel Zwart II uit Haar lem. Dit belooft een aardige wedstrijd te worden en wanneer gespeeld wordt als 1.1. Zondag, mogen wij een kleine overwin ning voor SJ.C. II verwachten. S.J.C. III gaat N.V.C. III bekampen Le Noordvvijker, hout. Onze jongens zullen zeker hun best doen en voor goede wedstrijden zorgen. e. WOERDEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag a.s., des na middags 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Per centage II. O. en wijziging verordening H. O. 3. Wijziging invorderings-verordening Hondenbelasting en markLgeld, leges en begrafenisrechten. 4. Adres inzake geor ganiseerd overleg. 5. Adres Excelsior om subsidie. 6. Regeling continubedrijf. 7. ïfe organisatie bij de administratie der Be drijven. 8. Adres A. Breevaart e.a. koopen grond. 9. Vaststelling rooilijn Utrecht- sche Straatweg. 10. Eervol ontslag markt meester. 11. Gebruik toren voor lucht vaartdienst. 12. Voorstel B. en W. onbe woonbaarverklaringen. 13. Wijzigingen be grooting. 14. Voorstel B. er. W. inzake ver zoek subsidie. Arbeidsbemiddeling Gouda. 15. Adressen om standplaats poffertjes kraam en circus. SPORT. VOETBAL. Overzicht. De strijd om het Westelijk kamipioeasChap is dit seizoen "wel spannend. Al hebben in den beginne eenige ctuibs de eer genoten de leiding gehad te ihdhbon, waar in bet geheel niel op gerekend werd (D F. C. en Spartaan) later bleken slc-chts vier clulbs serieus mede te din gen, (Ajax, Blauw Wit, Haarlem cn Feijen- ooriL) terwijl tenslotte de Rotterdammers ook nog afvielen en dus thans wel met zekerheid kan worden geconstateerd dat óf in Haarlem óf in Amsterdam, hetzij bij Ajax, hetzij hij Blauw Wit, de Westelijke kampioencLub zal zetelen. Maar een definitieve aanwijzing durven wo nog niet doen daar momenteel elk der drie teams het nog halen kan. He N V. B. zal dan eindelijk eens gevolg geven aan een advies van H V V. om twee teams die nog tweemaal tegen elkaar spelen moeten elkaar op Zaterdag en Zondag te laten ontmoeten. Vanmiddag nl. om 3 uur speelt Blauw Wdt tegen H. V. V. in het Stadion en morgen aan den Wassenaarsóhen weg. Be Zebra's zullen dan ork voor 'wee zware ontmoeLingin slaan want do familie Kessler zal in verhand met de benoeming voor het Ned. Elftal wellicht van de partij zijn en het v. d.- Kluft c. s. zeker lastig maken. Hal de kansen der Zebra's Maandag nog oven -goed staan als heden, kunnen we niet gelooven. Feijen-oord'Haarlem zal een interessante ontmoeting wordon die tenslotte in het voor deel der roodlbroeken kan eindigen, maar waarbij vo-lledngheid en constante spelvorm be slissende factoren zijn. Ajax is gastvrouw von V. O. C. Zou men ge neigd zijn de verrassende nederlaag van de roodzwarte Rotterdammers als een goed voor- tceken voor de roodwitten tc beschouwen, dan kon men wel eens verkeerd uitkomen en we raden de Amsterdammers in hun eigen belang aan de zaken serieus aan te pakken of In de ondersteregionen is het in de laatste weken ook gaan spannen. R. G. H. en V. V A. boeken nu bijna iedere week goede resultaten met het onverwachte gevolg dat ook Spartaan en U. V V. in degradatie-beslissing betrekken worden. IJ. V. V. bengelt momenteel al onder aan, ondanks de goede resultaten tegen Ajax en H F. G. (0O). Hee het zij, ook hier valt nog niets met volle zekerheid te zeggen, al wa ren R. C. H. en V. V. A. al sinds langen tijd gedoodverfd als de a.s. Ov erg angers In dit verhand zullen de uitslagen der wed strijden SpartaanH. B. S., U V. V.V. V.. A. en R. G H.D. F. G. met belangstelling tegemoet gezien worden waarbij we in de eerste twee gevallen de ontvangende vereenigdngen en in het derde geval de bezoekende club wel met de punten zien strijken. A. S. G sipeelt haar laatsten competitiewed strijd tegen Forhuna. Wanneer we ons laten verleiden om ©enige „als" naar voren te bren gen dan is wel de eerste deze: als A. S. C. maar slechts gelijk had gespeeld legen Naptunus dam zouden de roodzwarten nu een zekere kana hebben, die nu woliswaar nog wel goed is maar nog geen zekerheid kan bieden. Voorloopig moeten de Leiidenaars met een flinke snelheid de finish passeeren en dan dient te worden af gewacht hoe Unitas (oenigst concurrent in dat geval) het nog af te werken programma afwik kelt. Maar we hopen dat „Warns" c. s morgen! FEUILLETON geheimzinnige Derde. door WILLIAM HOLT, (Nadruk verboden). door het voor te stellen of hij Alice's broer in het ongeluk zou ®nan storten, toen dit niet hielp, door bet bewijsstuk van haar vaders te laten zien. was om de eer van zijn nage- °aienis te redden, dat zij meende in een met mij te moeten toestemmen". waarom vertelt gij dit", riep 6rnes weer, „wij behoeven het niet te (iea". moet het wel weten Frits", luidde ernstig© antwoord, „omdat Alice u Jeeft. En als gij weet dat zij deson- i s met mij trouwen wilde, dan zou dit Y^'eerd beoordeelen. Dat wil ik j'.En ik, vraag u tevens te gelooven, Jk, niet geweten heb, lioe mijn vader WaonS"< I„„|, „Dat heb ik nooit betwijfeld". „Goed, ik dank u daarvoor. Mijn vader wilde de uitvinding van den professor ver koopen, ook nog na diens dood en, eigen aardige opvatting, hij maakte zich zelf wijs, dat hij daarmee niemand te kort zou doen, indien Alice en ik trouwden. Onver klaarbare verblinding, die ik hem vergeef, want hij meende er mijn geluk mee te be vorderen". „Mijnheer Van Gielen", zei Bunning nu, „wij hopen innig, dat hij een genadig oor deel gevonden moge hebben. Maar spre ken wij verder hierover niet". „Oh", antwoordde Van Gielen, „dat mijn vader zoo heeft kunnen zijn. Maar had hij veel schuld, hij heeft ook veel geleden Hoe heeft hij in voortdurende onrust ge leefd van dien nacht af, toen de moord geschiedde. Hoe heeft hij gebeefd, dat de ware toedracht ontdekt zou 'worden en het recht op de uitvinding hem ontnomen. Daarom is hij dien zelfden avond, dat de moord gepleegd werd op den Beukenhof geweest, zonder den moord te kunnen ver hinderen, daarom heeft hij Jozef Evan zijn recht geweigerd in een vreeselijk on derhoud, dat zoo'n abrupt einde nam. Jo zef Evan was de man dié mH üujn vader in de automobiel reed, toen deze veron gelukte, die zoo zonderling verdween. Wat 'n leven voor mijn vader, denkt u eens in, zware financieele zorgen, steeds loerde de vijand op hem. Ik begrijp het wel, ande ren zullen vooral zijn schuld zien, maar ik herinner mij allereerst, wat hij leed, zij het dan door eigen schuld". „Wij veroordeelen hem niet", zei Wer ner en hij drukte zijn vriend hartelijk de hand, „maar wat zijn uw plannen?" „Ik zal zoo spoedig mogelijk het land verlaten om elders te werken en om te trachten of ik kan vergeten", zei Van Gie len. „Welnu, gij zult vergeten, want het is geen eigen schuld en wroeging die u drukt". Men nam hartelijk afscheid en huiten gekomen zei Bunning: „Arme kerel, hem dei} verwenden ban kierszoon, die door zijn vader huiten alle zorgen gehouden werd, is wel de ernst des levens op een vreeselijk harde manier duidelijk geworden. Maar", vervolgde hij op vroolijken toon, „thans moet ge mij nog vergezellen, ik heb nog een bezoek af te leggen, waarbij jou tegenwoordig heid een ei - !;V b „Zoo?" vroeg Werner. „Ja. Je weot dat Alice Evan dadelijk vrijgelaten is, ik moet haar nu gaan ver tellen, dat haar broer morgen uit z'n hech tenis ontslagen zal worden". „En dan?" „O, die gaat op/zoek naar zijn vrouw. Van zijn nihilistische gezindheid is hij wel zoo wat bekeerd, maar de dochter van Janowski hoeft hij nog lief. En misschien nu haar vader niet meer zijn fanatieken invloed uitoefenen kan, wordt zij ook nog wel anders'. „Maar waarvoor moet ik mee?" „O, ik heb meer te d'oen en daarbij is een getuige noodig". Een half uur later waren de heide jon gelieden in tegenwoordigheid van Alice. „Mejuffrouw", zei Bunning, nadat hij haar de gunstige berichten omtrent haar broeder had meegedeeld, „nu heb ik nog iets. Het zijn een paar papieren mot che mische formules en dergelijke, maar ze vertegenwoordigen een zeer groot© waar de, U is de eenige erfgename er van. An- toon van Gielen wil er niet van weten, uw broer heeft het recht dat hij er op kon doen gelden ook afgestaan". Hij reikte haar een couvert over. „Hot geheim van uw vader", zeide hij. Alice beefde toen zij de papieren aan nam. Maar dan eensklaps trad zij op het oipen haardvuur toe, wierp de papieren! in de vlammen, zonder een woord te spre ken, waar ze binnen eenige seconden tot! aseh verbranden. Toen slaakte ze een: zucht van verlichting. „Dank u", zeide zij, „ik kan er niets be ters mee doen". Even zagen de drie elkaar zwijgend aah „Dat was mijn boodschap", zei Bunning weer, „mijnheer Werner heeft nog een andere". En voor de anderen wisten wat hij wil de, waren zij alleen, want de detective had plotseling d'e kamer verlaten. Een half jaar trouwde Frits Werner met Alice Evan. Het ging alles heel eenvoudig. Maar van de getuigen was de een de hoofdredacteur van „Hot Eerste Nieuws", en de ander een jongmensch, zoo fijn naar de laatste mode gekleed, zoo fatterig, dat de heeren den neus ophaalden en alle jonge dames hem bewonderend nakeken. Dat was Bunning, de beroemde dcleclivö EINDE.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 7