buitenland. binnenland. 13e Jaargang. MAANDAG 6 MAART 1922 No. 3765 PeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 12.60 per kwartaal. Bij onre Agenten 20 cent per week, B.CO per kwartaal. Franco per poBl '2 86 per kwartaal o.i Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar ,,,n betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- onderlijke nummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per rcg Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADTEBTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige daeen f0.50 j)jt nummer beslaat uit twee bladen HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De gezamenlijke Bisschoppen van Spanje roepen op tot een kruistocht tegen den voortgang van de geloof- en zeden-onder mijnende krachten en invloeden. De bolsjewiki werken met ijver aan het herstel van de vloot De onlusten te Fiume. - Duitschland. Smeets veroordeeld. Smeets. de leider de afscheidingsbewe ging in Rijnland, is tot 5 maanden, hechte nis veroordeeld. Engeland, De uitlevering van keizer Wilhelm. bi antwoord op een. in bet Lagerhuis ge- telde waa-g door den. coalitie-unionist Doyle, wanneer de Engeische regeering voor liet laatst bij de Nederlandscbe beeft aangedrongen op uitlevering van den per soon der keizers, en of de kans nog bestaat dat ook eenige andere hooggeplaatste Dnilschers. alsnog zouden worden uitge leverd, heeft namens de regeering Sir Gor- don Hewant, de nieuw benoemde Lord Hoofdrechter voor Engeland geantwoord. Deze zeilde, dat de regeering op de nota dd. 24 Maart,20 van de Nederlands ohe re geering geen antwoord heeft gekregen. De Opperste Raad, zeide Sir Gordon (thans Lord He wart) zal omtrent de andere be trokken Duit sellers beslissen. Doyle heeft daarop nog geïnformeerd of v iets gedaan zal worden vóór de a.s. nieuwe verkiezingen, daar bij die vorige de rwestie.der uitlevering een rol beeft ge- De politieke crisis. Volgens de „Daily Chronicle" is de span ning in den binnenlandseben polit-ieken joestand verminderd. Alle liberale leden van liet kabinet hebben aan Lloyd George verklaard, dat zij met hem zullen aftre den, indien de minister-president inder daad tot heengaan zou besluiten. ■Mi Te Loughborough heeft minister Chur chill een rede gehouden, waarin hij den linnonlandscben politieken toestand heeft iproken. Z. i. zal er een belangrijke po- eke strijd komen. Hij hoopte, dat deze aam de zijde van zijn partijgenoot-en vol gens een weloverwogen plan en onder kun dige leiding zou worden uitgevochten met een goed georganiseerde en geoombineer- neerde macht. De groote strijd in de toekomst zal gaan tegen het steeds groeiend gevaar van het communisme. Vereenigd zullen wij stand houden, verdeeld zullen we het onderspit Ül delven. Ik zie, eindigde Churchill, den dag komen, waarop de coalitie de blijven de nationale partij zal zijn. Rusland. ?e bolsjewiki en het herstel van de vloot Do „Msb."'-redacteur te Parijs verneemt, dat Stachewslri, die tijdens tsaar Ni colaas marine-attaché was, voor de sovjets ver schillende reizen beeft volbracht in Dene marken, Zweden en Duitsebland en daar heeft onderhandeld met tal van werven en 'Vertegenwoordigers van de scheepvaartin dustrie men raadt bet in geen tienen waarvoorom de Russische vloot hersteld te brijgen. Stockholm o.a. zijn allerlei middelen voor den zeeoorlog gekocht als onderzeeërs mijnen en dergelijke benoodigdheden, ter wijl met de werkplaatsen Stinnes onder handeld is over de reparatie van de oude Russische schepen. De werven van Stinnes lijn niet alleen bereid, die schepen te re- 'Pareeren, maar ook om deskundigen en kerkvolk naar de voormalige Russische werven te sturen, om de hers tellingen al- aar te verrichten. In Denemarken is o.a. onderhandeld met de werven Durmeister Wekten, Sturz, Niel- •en en Winter. Toen Stacliewski te Moskou is terugge ven met de verschillende begrootdn- ^n en aanbiedingen, die hem waren go- daan, waren de sovjets er met groote over haasting bij, instructies te verzenden om aan te nemen. Spanje: Een gemeenschappelijk schrijven der Bisschoppen. ^Proep tot een nieuwen Kruistocht. Het Spaamsche episcopaat heeft een ge- eenschappelijk schrijven, onderteekend r [e acbt aartsbisschoppen, den pa- Serfi •°0!r ^est-Indië en al de zeven-en- vo]kSC'10l)Pein' Spaan- het schrijven verklaren de hooge °rstem dat de tijden der kruistoch ten teruggekeerd zijn en dat een ware volksbeweging noodig is, om den voort gang van de geloof-en-zeden-ondermljn en- de krachten en invloeden tegen te gaan. De bisschoppen roepen het Katholieke volk van Spanje tot dien nieuwen kruis tocht op en ontwikkelen een breed program van-aotae, dat verwezenlijkt zou moeten worden. Het program omvat o.m. de stich ting van een volks-ur'versiteit, uitbreiding en versterking van de Katholieke pers. ac tie voor een uitbreiding van het ware Ka tholieke volkslcv stichting van lagere en technische scholen en instelling, met behulp van den staat, van een ouderdoms pensioen. De correspondent van de „Times" te Ma drid, die deze bijzonderheden aan zijn blad seint, voegt, er nog aan toe, dat er sedert ©enigen tijd een „interessante ontwikke ling" zich onder de Spaansche Katholie ken, speciaal onder de arbeiders, voordoet. Talrijke vakvereenigingen zijn opgericht, die op het oogenblik reeds meer dan 800.000 leden tellen. Vooral onder de land bouwers breidt de beweging zich in sterke mate uit; ze wordt- in de hand gewerkt door verschillende edellieden, welke hun land onder het volk verdeeld hebben. Zoo zal de oproep van de Spaansche bisschoppen een welvoorbereiden en vrucht baren bodem vinden. „Msb." Italië. De,.Kamer-voorzitter treedt af. De „Tribima" meldt, dat de Nicola, de voorzitter van de Kamer, zijn ontslag hoeft ingediend en dus hij op dit besluit in geen geval zal terugkomen. De onlusten te Fiume. De toestand. De bladen vernemen dat de gevechten te Fiume zeven uur hebben geduurd. De fas cisten kregen krachtigen steun van een ka nonneerboot onder bevel van den afge vaardigde Giunta, die aan de Italiaamsche torpedobooten had weten te ontkomen. Volgens de „Paese" zijn er acht dooden en talrijke gewonden. De „Tempo" zegt, dat de troepen van Zanella zich te Drenova verzameld hebben en van plan zijn om met behulp der Kr oa ten een tegen-offensief te beginnen. Naar verluidt, moet Zanella schriftelijk zijn eere woord hebben gegeven zich voor goed uit het openbare leven van Fiume te -zullen terugtrekken. De aansluiting b ij Italië geproclameerd. De gouverneur Zanella heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij mede deelt, dat. hij tem gevolge van den loop der gebeurtenissen gedwongen is zich aan de revolutionmaire troepen over te geven. Hij draagt derhalve de macht over aan het nationaal oomité en de burgerwacht. Een nieuwe voorloopige regeering heeft zioh geïnstalleerd in heit paleis va-n den gouverneur. De „Epooa" meldt, dat het comité voor natianale verdediging een manifest heeft doen aanplakken, waarin de aansluiting van Fiume bij Italië overeenkomstig het resultaat van het plebisciet van 30 Decem ber "1918 wordt geproclameerd. In een an der manifest wordt de handhaving van de openbare orde toevertrouwd aan de Ita liaamsche karahiniers. Uit Fiume wordt gemeld: Zanella, de gouverneur van Fiume en Bellasschi heb ben zich te Fiume aan boord van een tor pedojager begeven, welke naar een ombe kende bestemming is vertrokken. Marokko. In een hinderlaag gevallen. Een patrouille van dertig inlandsolie ruiters onder bevel van twee officieren en c.eu adjudant zijn in een hinderlaag geval len, waarin d)e nog niet onderworpen stam der Ohaib haar had getokt- De overval had plaats dn het grensgebied der Fransohe en Spaansche zones. Allen zijn in de pon gehakt. Een officier, die doodelijk gewond was, heeft voor dat hij stierf, nog inlichtingen gegeven over het gebeurde. China. De staking te Hongkong. Na een conferentie tussohen reders en vertegenwoordigers der zeelieden, die vijf uur duurde, is de staking voorloopig bij gelegd. De zeelieden zullen Woensdag het werk hervatten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS'. Uitslagen van de stemming voor Tweede. Kamer-candidaten uit verschillende ge meenten. De minister dringt aan op spoed inzake de voorbereidende maatregelen voor de Vleeschkeuringswet Do Kamerverkiezingen. Men schrijft aan „De Tijd": Bij do stemming voor de samenstelling in volgorde der definilieve lijst voor de Tweede Kamer, in de R.-K. Kiesvereeni- ging „Gelijk Recht" t Bolsward, op Za terdag en Zondag 25 en 26 Februari gehou den, behaalde dr. Jan van Best het hoogst aantal punten en kwam alzoo van de laag ste plaats tot no. 1, terwijl de afgevaar digde A. C. A. v. Vuuren no. 2 werd ge plaatst. Verlaging van de ioonen dor zeelieden. Een conflict te Rotterdam. In de Vrijdag te Rotterdam gehouden conferentie tussclicn de besturen van de Scheepvaart-Yereenigingen en den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, de Christelijke en R -K. Bonden, is de da tum, waarop de verliging der loonen van de zeelieden zal ingaan, bepaald op 15 Maart. De organisaties zullen vergaderen met hun leden en zullen, naar wij verne men, adviseeren de verlaging te aanvaar den. Bovendien deelde de directie van de Holland—Amerika-Lijn mede, dat ook de Iconen van het civiel personeel verlaagd zullen worden. De organisaties hebben daartegen dadelijk teri krachtigste gepro testeerd. In verhand met deze verlaging is bij de reeder ij van gebre. Van Uden Za terdag reeds een conflict ontstaan; de zee lieden hebben geweigerd te monsteren voor het stoomschip „IJssolhaven", dat Zaterdag naar zee moest vertrekken. De firma wilde nu reeds de verlaagde gages uitbetalen, die bij de andere firma's pas op 15 Maart zullen worden ingevoerd. Als de reedcrij zich niet aan de oude voor waarden houdt, zal het schip tot 15 Maart blijven liggen. Congres van (lo samenwerkende Bouw vakorganisaties. De achturendag. Het congres der saaien werkende orga nisaties van bouwvakarbeiders heeft Za terdag te Utrecht de volgende motie aan genomen: gezien het drijven van den Ned. Aanne- mersbond om voor het bouwbedrijf een verlenging van den arbeidsduur te ver krijgen en de stappen door de Regeering in deze reeds gedaan; protesteert krachtig tegen de voor de bouwvakarbeiders beleedigende bewoor dingen, waarin het adres van bovenge- noernden bond, terzake den achturendag, is vervat; keurt het optreden van de besturen der verschillende bouwvakorganisaties goed en vertrouwt dat de besturen ook in de toekomst al die maatregelen zullen weten te nemen, welke zij noodig en mogelijk achten, om dezen aanslag op den acht urendag af te weren en den thans bestaan den arbeidsduur, geregeld in de Arbeids wet, ongerept le handhaven. Het houtbedrijf. Ont werp-contract. De landelijke organisaties van werkne mers in het houtbedrijf hebben aan de patroonsorganisaties een ontwerp-con- tract aangeboden, waarin de bestaande loonen worden gehandhaafd, doch eenige wijziging wordt voorgesteld, terzake van de groepsindeeling, waardoor enkele plaat sen in een hoogero gemeentegroep komen. Verschillende andere voorgestelde wijzi gingen bedoelen de structuur van het be staande collectieve arbeidscontract te ver beteren. Do Vleeschkeuringswet. Meer spoed. De Minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen doen weten, dat het hem gewenseht voorkomt, dat de gemeenten spoediger voortgang met de vaststelling der verordeningen en instructies der Vleeschkeuringswet maken, nu het gewij zigde wetsontwerp vermoedelijk spoedig in behandeling zal komen. De Minister zal aan H. M. de Koningin voorstellen den termijn, bedoeld bij arti kel 48 in bedoelde wet, thans nader te be palen op 1 April 1922; eerst was 1 Ja nuari j.l. vastgesteld. Weer een nieuwe partij? Een bedreiging? In een Vrijdagavond te Arnhem, gehou den vergadering van ambtenaren deelde de heer Perdok, voorzitter van de vereeniging van personeel in Rijksdienst, die op deze bijeenkomst het woord voerde, mede, dat door de gepensionneerden, wier aantal on geveer 60.000 bedraagt, getracht zal wor den eigen candidaten in de Kamer te bren gen. Deze actie houdt verband met de teleur stelling in de kringen der gepension neerden over bet verwerpen van de Bur gerlijke Pensioenwet, door de Eerste Ka mer. In het begin van do volgende week zal de nieuwe partij in Den Haag worden opgericht. (Zestig duizend kiezers d.w.z. hoogstens twee protestzetels. En dan nog in de veronderstelling, dat alle 60.000 zoo dwaas zouden doen!) R.-K. Werkgeversvereniging. In een vergadering van het hoofdbe stuur der Algemeen© R.-K. werkgevers ver- eeniging is tot lid van den Nijverheidsraad benoemd de heer J. de Vlam te Eindhoven, sigarenfabrikant, lid van Ged. t-Saten van N oord-Brabant. Baad van bijstand directie economische •zaken. De minister van builcnlandsche zaken heeft benoemd tot voorzitter van den raad van bijstand van de directie van eco nomische zaken van het departement van buitenlandscho zaken mr. R. J. H. Patijn, lid van dien raad, en tot secretaris den heer H. A. Hooft, hoofdcommies aan ge noemd departement. Faillissementsaanvrage wethouder van YVormcrvecr. Zooals bekend is, werd tegen de ge meente Wormerveer bij de ïïaariemsche Rechtbank een faillissements-aanvrage ingediend, die, nu het Rijk financieele hulp in uitzicht heeft gesteld, wel zal worden ingetrokken. Thans zal naar de „Zaanlander" ver neemt, door mr. Merens uit Haarlem op 7 Maart den dag waarop door de Recht bank omtrent de faillissemnts-aanvrage van do gemeente zal worden beslist bij dezelfde rcchlbank een vorzoek tot fail lietverklaring worden ingediend van den heer. J'. Schrijver, wethoud van Wormer veer, als procureur van mr. J. B. Bosman, te Alkmaar. Mr. Merens treedt weer op voor den cliënt van mr. Bosman, n.l. de firma Schulle te Alkmaar, die een vordering heeft op wethouder Schrijvers wogens schuitenhuur. Do levering van water voor kaas. Dr. van Hamel Roos schrijft in het „Mbl. t. d. Verv.": Wij vernamen door bemiddeling van „Het Algem. Zuivelblad" dat in den laat- sten tijd groote hoeveelheden kaas uit de noordelijke provinciën naar het buiten land verzonden worden, voorzien van het Nederlandsche officieele controlemerk, doch in hooge mate vervalscht met water Het komt ons voor, dat ten deze onver wijld strenge maatregelen tegen djt euvel genomen beliooren te worden, daar het hier om niet meer of minder dan om onze goede reputatie in het buitenland gaat. De bepalingen die ten opzichte van volvette kaas gelden berusten gelijk bekend is, op den eisch dat zich in de kaas 40 pCt. vet moet bevinden berekend op de droge stof. Een kaassoort zal derhalve 50, 60 of meer percenten water kunren bevatten en natuurlijk toch nog voldoen aan den ge stelden eisch, mits men maar zorg draagt-, dait de resleerendo 50 of 40 pet. vaste stof de vereischte hoeveelheid vet inhoudt. Dat op deze wijze een waterig, afschu welijk product doch toch nog voorzien van bet officieele controlemerk den goeden naam van onze Hollandsche kaas langzamerhand zal vernietigen, behoeft waarlijk geen betoog. Wij bevelen deze aangelegenheid in de aandacht onzer Regeering aan, die wij betwijfelen het niet met bekwamen spoed een einde aan dezen onhoudbaren toestand zal maken. Commissie inzake huiseigendom cn politiek. Het „Vad." maakt melding van de in stallatie te 's-Gravenhage van een' oom kon worden, nu het centraal co- te oefenen op de politieke partijprogram ma's in het belang yan de bouwnijverheid en den huiseigendom. De voorzitter der commissie is mr. A. van der Hoeven, lid van de Eerste Kamer; secretaris is mr. B. J. F. Steinmelz, rechtsgeleerd advi seur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen. Leden zijn: L. Klaver en F. L. D. Nivard te Rotterdam; P. Boendermaker en S. Viseer te Amsterdam; J. S. Schouten,wet houder te Rotterdam; dr. L. A. Radema ker en mr. B. H. Vos te 's-Gravenhage. Besproken werd op welke wijze in het belang van den huiseigendom en de bouw nijverheid op politiek gebied gehandeld kon worden, nu het centraal centraal co mité van den Bond besloten had, geen zelfstandige belangenpolrtiek te voeren. De volgende desiderata werden opge steld en zullen aan do partijbesturen wor den toegezonden: le. Opheffing, zoo spoedig dit mogelijk is, van de Huurwetten. 2e. De overheid trekke zich financieel zooveel mogelijk terug van het terrein der woningvoorziening. 3e. Bouw volgens de Woningwet voor valide arbeiders geschiede zonder bijdra gen. 4e. Beperking van de eischen voor ge subsidieerden bouw. Men zal zich eerst schriftelijk in ver binding stellen met de hoofdbesturen der politieke partijen om daarna een confe rentie aan te vragen. Uit den Middenstandsraad. Zijn de pr ij zen te hoog? De Middenstandsraad lieeft naar aanlei ding van de verklaring van den directeur der Landbouwhandelskamer dat de win- keldrijvende middenstand van de verbrui kers te hooge prijzen eischt, besloten den Minister van Landbouw te verzoeken, daaromtrent een onderzoek in to stellen. In verband met -rechten over de con currentie door ambtenaren, die handel drijven bij wijze van nevenwerkzaamheid, is besloten niet direct op te treden, doch de fabrikanten te overtuigen geen goede ren te leveren aan personen, die van den verkoop er van geen hoofdmiddel van be staan maken. Intusschen acht de raad toch wel een onderzoek gewenseht, of de concurrentie op zoo groote schaal wordt gedreven als wordt beweerd. De Middenstandsraad blijft bezwaar r|> ken legen de faciliteiten aan de Handels kamer verleend met betrekking lot hé disconteeren van wissels nnrw c-.'Vnfsaa. rantie. De Raad heeft- bestolen ül Midden-, standsbonden te wijzen op de wenschelijl; beid om van zijn bemiddeling gebruik lc maken om hunne wenschen aan de regee ring kenbaar .te maken. Uit het antwoord op een daartoe strek kende vraag is den Middenstandsraad ge bleken, dat naar de bedoeling van den be- trokken Minister de Raad zich, ook nm niet rechtslreeks in verbinding zal stelles met Rijksdiensten, die voor den midden stand werken. De Raad zal deze diensten alleen mogen bereiken via het Departe ment; evenzoo zullen ook de diensten zich alleen via het Departement lot den Mid denstandsraad mogen wenden. Ncd. Tentoonstelling te Kopenhagen. Onder leiding van den heer F. K. ,T. He ringa, chef van de afdeeling Handel van het departement van Landbouw, Nijver heid en Handel, is Woensdag j.l. te Utrecht, een vergadering gehouden van belangstellenden bij do Nederlandsche tentoonstelling, welke in den loop vaa den aanstaanden zomer te Kopenhagen zal plaats hebben. De vergadering, voornamelijk bestaande uit Industrieëlcn, was zeer druk bezocht en de plannen der tentoonstelling werden met ingenomenheid begroet. Uit de mede deelingen van den voorzitter cn de leden van do Commissie van Voorbereiding bleek, dat de tentoonstelling in Denemar ken zelf met groote belangstelling tege moet wordt gezien en de kansen voor het welslagenbijzonder gunstig mogen worder genoemd. De tentoonstelling zal uit verschillend!! onderdeelen bestaan, o.a. een afdeeling In dustrie, ondergebracht in een groot re- bouw, een afdeeling Koloniën, een aïzo? derlijke groep Schoone Kunsten, een in.^ zending op het gebied der Kunstnijver heid, terwijl ook in landbouwkringen animo bleek te bestaan om met een afdpe ling Landbouw te Kopenhagen uit te ko men. Hoewel het op deze tentoonstelling niet aan attracties zal ontbreken, zal zij toch, inzonderheid wat de groep Induslri» en Koloniën betreft, een meer zakelijk karak ter dragen; één week de geheele ten toonstelling zal waarschijnlijk 4 a G we ken duren zal op bijzondere wijze aaii het zakendoen gewijd zijn en dus meer het karakter eener beurs dragen. Binnenkort zal de samenstelling der Com: missie, waarin zoowel Nederlanders als Dei cn zitting zullen hebben, bekend ge maakt worden. Intusschen worden de voorbereidende maatregelen krachtig voortgezet. Op een ter vergadering aanwozigo in- teekenlijst voor een te vormen Waarborg fonds werd aanstonds druk geteekend; een gedeelte van het industriegebouw1 werd ook reeds verhuurd. Er is weer 7.9-47.12 J/> gewebensgeldi bij verschillende rijksontvangers ingeko men. Op het congres, dat de Internationa le Anti-Militaristische Voreeiniging liet vo rig jaar te Arnhem heeft gehouden, is oa besloten tot het aanstellen van een gesa larieerd secretaris-penningmeester. De uit slag van het hiervoor uitgeschreven refe rendum is, dat de heer Albert A. de Jong, stenograaf te 's-Gravenha.ge, als zoodanig is gekozen. B. en W. van Amsterdam zullen, dei Rook! een plan voorleggen tot verbouwing van hot Raadhuis. De kosten zullen be dragen 1 millioen gulden. Vanaf heden is bij de politic te 's-Het! togenbosch de werkweek tot 56 uren ver lengd. SPORT. KORFBAL. Overzicht Een zeer beperkt aantal wedstrijden kon we gens de-n regen doorgang liebben. In Amsterdam viel D. E. V. iels togen door slechts met 4 l van Haarlem lo winnen.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1