Jaargang. WOENSDAG 22 FEBÜUARI 1922 No. 3755 30NNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Lciden 19 cent per week, 19.60 per kwartaal r Aeenten 20 cent per week, 2.60 per kwartaal inca per post 96 per kwartaal Lll„«treerd Zondagsblad te voor de Abonné's verkrijgbaar betaling van 60 cl per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af. tliike nummers 6 ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 4 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. I!. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag So cent per regel Overige dagen 30 cent per rege Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dnbbeie van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin a u_j verhuur .50 A.uvisiiA'j&nij.fca, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige°daeen fO,5< nimmer bestaat uit twee bladen PROPAGANDA. fl0 volgende plaatsen zijn groote pro vergaderingen uitgeschreven, voor organisatie, zooak medegedeeld, fcourant bemiddelend is opgetreden. NIEUWKOOP, nderdag 23 Februari et Patronaatsgebouw te Vuur. ker is de heer B. Th. deWoli OUDEWETERING, ij dag 24 Februari afó v. d. Borst te uur. ker:PastoorJ. deKok, van wtering. Hulde aan Cs. Lieftinck. ninee W. H. Lieftinck heeft een ver gelijke, sympathieke daad gesteld. menschen vaak van sleur en „men- ijk opzicht", onthouden ons tè dik- an afkeuren, waar spreken plicht is. ii dien sJeur en dat „menschelijk op- in, heeft de em. pred. Lieftinck een ifcig ageerend protest laten hooren in de groentijd-schandalen van het ihtsohe studentencorps, tutrechte oh studentencorps de reputatie van groentijd-schan- n ni 'l alleen lanks zenden nog zooveele ret- ibele ouders him zonen naar die etu- a-corpsen, waarin zulk een geest icht. Des ondanks vieren in een ge- ite de meest-vooraanstaande menschen eesten van zulke corpsen officieel mo- "t Is. alsof men demonstreer en wil, dat i van beschaving in de modern- snsche samenleving hangen aan de op- lakte der dingen. iben gisteren een gedeelte geci- uit deu open brief, dien ds. Lieftinck de leden van het c-orps heeft gericht, volge nog het slot: Reinigt zelf uw A glas-stal van zijn ruil van eerewoord brëuk, tuchteloos- leid en beestachtigheid. Gebeuren net het toch goedschiks of kwaad schiks; dat zult gij nu wed inzien, jaat dus uw beter „ik'', ook als stu- lent en corpslid, zegevieren! Opan- >aart in deze, voor het U. S. C. zoo iritische dagen, een jeugdige geestdrift roor alles wat wd&r is en récht; een ïeerlijk idealisme waarvan ik "on- lanks alles overtuigd ben, dat het lok in u leeft en zich wil laten gelden. En moge God u daarbij zegenen I D. H. de Aartsbisschop Mgr. H. v. d. Bring heeft, zooals medegedeeld, den Lieftinck een adhaesie-betuiging ge- n, welke als volgt luidt: WelEerwaarde Heer Naar aanleiding van uw laatste ichrijven en in verband met de door aan ons gedane mededeelingen inza ge de Groentijdscliandialen van het Utrechtsch Studentencorps, zij het ons toegestaan U.W.E.W. te berichten, dat tv ij bij deze gaarne en volkomen fidhaesie betuigen aan het door u bij den Academischen Senaat ingediende adres. de Aartsbisschop betuigt dus arne en volkom c n adhaesie het krachtig protest van ds. Lieftinck. je dit idealisme op z'n schoonst der mannen zegevieren over hun kwajon- achtige op z'n leelijkst i moge althans den ouders in den lan- toch eens eindelijk de oogen open BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. '•gens de „Times" steunt de Britsche fing het standpunt, dat de bemoeiin- .der intergeallieerde controle-commis- in Duitschland voor onbepaalden tijd ten worden voortgezet. waarschuwing van den Duitschen eersminister Gröner tegen eventueele •we stakingsplannen van het spoorweg- oneel. 7 vakverecniging van Duitsche spoor beambten verklaart niet geneigd te een nieuwe staking te beginnen. Midden-Duitsche mijnwerkersstaking beperkt tot 20.000 arbeiders. en nieuw Fransch-Duitsch incident te ^dorf: Opper-Silezië. lii?5wKrt ^ews »s bet door Italië ge- ort p "^oma" brandend in zee De Volkenbond. vermindering van bewapeningen. 'orloopige gemeugde Commissie Tan bewapeningen q,Q den Raad van den Volken bond te verzoeken de leden, waarmee de commissie moet worden uitgebreid, te kie zen uit een der laaiden van Latijnsch-Ame- rika, Spanje, Frankrijk, Engeland, Polen of Zwitserland. De Commissie geeft in overweging, bovendien een werkgever, ge kozen door den Raad van den Volken bond, en een arbeider, aangewezen door de internationale organisatie van den ar beid, aan de Commissie toe te voegen. Lord Esher zal een resumé geven van alle voorstellen, dat zal dienen als grond slag voor de besprekingen. Duitschland. Een nieuw incident. Naar van volkomen betrouwbare zijde uit Gleiwitz wordt gemeld is Zondagavond te Petersdorf een nieuw incident voorge vallen. Een Fransch soldaat schoot zonder eeni- ge oorzaak uit een lokaal op voorbijgaan de burgers do oh trof niemand. Toen hij door een Duitschen wachtmeester tot kalm te werd aangespoord, schoot hij dezen op staand en voet dood. De Duitsche regee ring heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld. ,.Hbl." De stakingsbeweging. Uit Leipzig: Een conferentie van bij het bruinkolen tarief betrokken organisaties begroette de bemiddelingsactie van den Alg. Duitschen Vakbond en besloot in geval van een niet- inwilljging der eisclien den strijd aan te binden. In het belang van het economische •leven zullen echter geen middelen onbe proefd worden gelaten om tot een vreed zame oplossing te komen. Daardoor is de toestand in Midden-DuiIschland in zoo verre verbeterd, dat de staking beperkt blijft tot de c.a. 20.000 arbeiders van de Mannsfelder ertsmijnen en de bruinkolen- mijnen het bedrijf voortzetten. De „Lokal Anzeiger'' meldt uit Dresden, dat de conferentie van de vakvereeniging van Duitsche spoorwegbeambten, waar vertegenwoordigers uit het heele Rijk aan wezig waren, een resolutie heeft aange nomen inhoudende, dat zij niet geneigd is een nieuwe staking te beginnen. De confe rentie sprak haar vertrouwen uit in het bestuur der vakvereeniging voor haar hou ding bij de staking. In het „Reiohsverkehrshlatt" schrijft de rijks verkeersminister Gröner e.en artikel in verband met de mogelijkheid van de her vatting der staking. Hij herinnert er aan, dat de Rijksdag de houding der regeering ten opzichte van de staking heeft goed gekeurd. De regeering kan het stakings recht der beambten niet erkennen, doch blijft het neerleggen van den arbeid als een opstandige daad beschouwen. Bij een herhaling der staking zal tegen de staken de beambten krachtig worden opgetreden en de meeloopers kunnen ditmaal niet op een verschoonende behandeling rekenen. Engeland. De ontwapening van Duitschland. De „Times" meldt, dat de meening der groote meerderheid van de leden der in- tergeallieerde controle-commissie in Duitsch •land, dat de controle voor onbepaalden tijd moet worden voortgezet, thans door de Britsche regeering wordt gesteund. De ze beslissing is, volgens het blad, door alle Britsche officieren van de controle commissie met voldoening ontvangen. De „Times" zegt, na verscheidene ontdekkin gen van clandestiene wapenvoorraden in Duitschland te hebben opgesomd, dat be wijzen van Duitsohlands kwade trouw in dit opzicht onbepaald kunnen worden ver meerderde De bezuinigingscommissie-Geddes. De oommissie-Goddes heeft haar derde en laatste rapport gereed gekregen. Het zal waarschijnlijk heden aan den kanselder der schatkist worden aangeboden. Do op dracht der commissie was in de verschil lende departementale begrootingen hon derd millioen bezuiniging te vinden. Do drie gecombineerde rapporten bezuinigen slechts negentig millioen. In haar laatste rapport ariti soort de commissie het stelsel der controle op de staatsuitgaven, (De commissie had, naar men zich herin nert, in haar beide interim-rapporten een bezuiniging van ruim 75 millioen pond aangegeven op een totaal van 428 millioen p.st. aan uitgaven. Het totaal bedrag aan uitgaven, waarop de commissie had te be zuinigen, was 528 millioen, zoodat, wilde de commissie de honderd millioen halen, welke zij zich voor oogen had gesteld, nog 25 millioen moest bezuinigd worden en dat wel op oen bedrag van 100 millioen aan uitgaven, waaromtrent in de eerste tweo rapporten nog geen opmerkingen waren gemaakt. Zij beeft het echter, blijkens bo venstaand bericht, niet verder- kunnen brengen dan tot 15 millioen. Red.) Denemarken. De Uitsluiting. De onderhandelingen in het Deenschc arbeidsconflict hebben er toe geleid, dat tot dusver 17 organisaties, gezamenlijk 40.000 arbeiders tellende, een nieuwe over eenkomst hebben gesloten. Portugal. De toestand is weer kalm. Uit Lissabon d.d, 21 Febr. Het is hier volkomen kalm. Het geschut, de mitrailleurs, enz. zijn naar het arsenaal teruggebracht. Amerika. Zeven schouwburgen gesloten. Naar aanleiding van de ramp in den Knickerbocker-schouwburg, welke haar oorzaak vond in de slechte constructie van het gebouw (men herinnert zich dat het dak instortte door den zwaren sneeuw val), heeft de bestuursraad van het dis trict Columbia verordend dat zeven thea ters moeten worden gesloten, daar hun structuur niet krachtig genoeg is bevon den door de deskundige commissie. BINNENLAND. NEDERLANDSCH INTERNATIONAAL MISSIECONGRES. Utrechtsche Missieweek. Het ligt in de bedoeling, om bij gelegen heid van de Utrechtsche Missieweek, die schitterend belooft te worden, een pro grammaboek uit te geven. In dit programmaboek denkt het Uit voerend Comité mede op te nemen een foto en, korte levensbeschrijving van Missionarissen uit Utrecht afkomstig. Om het werk van het Pers comité, waar aan deze taak werd toevertrouwd, te ver gemakkelijken, verzoekt ondergeteekende loeleefd en vriendelijk aan families, die iemand als Missionaris werkzaam hebben, van dezen een foto met korte levensbe schrijving te mogen ontvangen of inlich tingen, waar het Comité zich vervoegen kan, PATEB A. ABELS. Dispensatie tijdens u'e Jaarbeurs. We lezen in liet „Centrum1': Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht verleent bij deze aan alle Katholieken, die gedurende de a.s. Zesde Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht (21 Febr.3 Maart) hunne maaltijden gebruiken in de hotels of restaurants binnen de grenzen der bur gerlijke gemeente Utrecht despensatie in het Kerkelijk Vasten- en Onthoudingsge- bod. De Kamerverkiezingen. Het oud-lid van den Baad van Indië, prof. mr. J. H. Carp entier Al tang, heeft, naar Aneta meldt, op een telegrafische vraag uit Indië geantwoord, een van de mocratisch zijde aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer te willen aanvaar den. Ingetrokken Zilverbons. Zooals wij reeds meldden, kunnen de in getrokken zilverbons van 2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van 1 (model 1916) alsnog tot en met 31 Dec. 1922 ter inwisseling worden aangebo den ten kantore van het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amster dam (Korte Spinhuissteeg No. 3). De „St.-Ct." deelt mede, dat dë bons per post aan bovenstaand adres kunnen worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van ee,n postwissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. De gelegenheid tot inwisseling wordt niet meer opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1, 2.50 en 5 van den ouden vorm (modell914)op het oogenblik zijn nog alleen in omloop de zilverbons van 1 en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zil verbons. welke dus niet behoeven te wor den ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening 1 Febr. 1920, terwijl do bons van 250 zijn gedag teekend 1 Juli 1918 of later. B. en W. van Valkenswaard hebben den Minister van Financiën medegedeeld, dat de inwerkingtreding van de Tabakswet een ramp beteekent voor deze gemeente, welke onoverkomelijk zou zijn, daar meer dan de helft der bevolking haar bestaan vindt in de sigaren- en tabaksindustrie. Als de Minister het daarheen lean lei den, dat de wet voorloopig bijv. de eerste twee jaren buiten werking gesteld en dit spoedig bekend gemaakt wordt, hebben zij de garantie dat de groote werkgevers daar op volle kracht doorwerken. De nieuwe Pensioenwet. Naar men aan „Voorw." meldt, zullen aan art. 30 eenige nieuwe alinea's worden toegevoegd. Hierin zal do te heffen bijdra ge worden geregeld. Deze bijdrage zxm worden een doorloopendo korting van 3 pOt. voor eigen pensioen en 5y» pet. voor weduwenpensioen. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Baulus heeft den minister van financiën en aan de Eerste Kamer een telegram gezonden, waarin het over de verwerping van de pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren, uitsluitend op bezuinigingsovorwegingen en over do door den minister aangekondigde salaris vermin dering zijn ernstige teleurstel ling uitspreekt'. De Tabakswet De vereeniging van Reizigers in Ruwe Tabak heeft een telegram gezonden aan den Minister van Financiën^ waarin zij dezen verzoekt niet over te gaan tot uit voering der tabakswet, aangezien de heer- schende malaise in dë tabak- en sigaren- industrie ook het bestaan der reizigers in ruwe tabak bedreigt en eene opheffing der wet den handel ongetwijfeld zal doen her leven. De vrouw en het rechterlijk ambt. Een Kamerbeslissing. De Tweede Kamer heeft met 41 tegen 36 stemmen aangenomen de bij de behande ling van de begrooting van justitie inge diende motie-Kleerckoper, luidende „Do Lamer, van oordeel, dat het ge- wenscht is, de vrouw tot het rechterlijk ambt toe te laten; dat mitsdien de ten gevolge dier toelating noodige wettelijke voorzieningen dienen te worden aange bracht; noodigt de regeering uit, voorstel len tot dat doel ten spoedigste bij de Ka mer aanhangig te maken, en gaat over tot de orde van den dag." Arbeidstijd Bouwvakken. De Ned. Ver. van Fabrikanten van Tim merwerken heeft zich in een adres tot den minister van Arbeid gericht, waarbij de vereeniging adhaesie betuigt aan de door den Ned. Aannemersbond te dezer zake kenbaar gemaakte voorstellen, teneinde te komen tot een verlenging van den arbeids tijd in de bouwvakken. De vereeniging wijst er op, dat het met betrekking tot de mogelijkheid om te voldoen in de behoef te van den woningbouw en met het oog op de buitenlandsche concurrentie nood zakelijk is om den arbeidstijd te verlengen en tot verlaging van het kostprijsniveau te komen. Zij legt er tevens den nadruk op, dat de prijzen van het afgewerkt product der stoomitimmerfabrieken sedert gerui- men tijd zijn gedaald en zich nog steeds in dalende richting bewegen door verlaging van de prijzen der grondstoffen en dat een verdere noodzakelijke daling slechts kan worden verkregen door vermindering van den kostprijs door middel van verlen ging van den arbeidstijd als anderszins. Aangezien door de Nederlandsche Stoom timmerfabri eken uitsluitend aan binnen landsche afnemers wordt geleverd, meent de vereeniging derhalve alle verzoeken vaa betrokkenen bij het bouwbedrijf om tot meerdere bedrijvigheidin den woning bouw te komen, krachtig te moeten steu nen. Opheffing Kamers van Arbeid. Naar de Haags che redacteur van de „Msb." verneemt, heeft de Commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, aan wie door den minister de vraag was voorge steld, of behoud der Kamers van Arbeid in verband met de publiek rechtelijke be drijfsorganisatie wenschelijk was, thans advies uitgebracht en deze vraag ontken nend beantwoord. In verband hiermede is zeer spoedig een wetsontwerp tot opheffing van de Kamers van Arbeid te verwachten. Het contract in de meubelindustrie. Thans zijn bij de samenwerkende ar beidersorganisaties in de meubelindustrie de voorstellen der patroons ingekomen. De voornaamste veranderingen, die deze •voorstellen bevatten, zijn een loonsverla ging van ongeveer 15 pCt. in het alge meen, terwijl voor de routine-arbeiders de verlaging 20 pCt. zal bedragen. De be paling, omtrent den arbeidsduur in het tegenwoordige contract vervat, wenschen de patroons niet langer te handhaven.Men wil volstaan met de wettelijke regeling. - „Volk". Een naklank van November 1918. Do heer H. Kolthek, lid van de Tweede Kamer, schrijft aan de „Tel.", dezer da gen, gebruik makende van het recht, dat in art. 95 van liet Reglement van Orde voor de Tweede Kamer aan de Kamerle den is toegekend, een brief gezonden te hebben aan den voorzitter van de Twee de Kamer, waarin hij verzoekt de vol gende vraag te mogen stellen aan den mi nister van binnenlandsche zaken: Is de minister bereid mede te declen wat er waar is van de volgende verklaring van den WelEd. lieer J. E. van Buuren, directeur van de Geref. Kweekschool voor Onderwijzers te Leeuwarden in een bro chure, getiteld: De Anti-Rev. Partij in het ministerie Ruys de Beerenbrouck: Het is zeker een ernstig verzuim ge weest van liet ministerie, dat het niet ge reed was in Nov. 1918 om het centrum van het gezag afdoende te beschermen. En hoe is bet toen gered? Langs den weg der particuliere partij-organisaties der R.-Kath. en Anti-Rev. partij. Voorloopig met particuliere middelen, zijn een paar duizend soldaten, man voor man ver trouwd, naar Den Haag gezonden. En pas loen deze aankwamen, was de troon van Oranje buiten gevaar. En het ministerie herademde. Niet het ministerie heeft toen het land gered, want dit was militair ge heel onvoorbereid, maar de R.-Kath. en Anti-Rev. mannen, door een vit |ge en vlot werkende organisatie in den kortst mogclijken tijd naar Den Haag gebracht". Een paar dagen later werd den heer Kolthek door den voorzitter medegedeeld, dat hij deze vraag niet meende te moeten doorlaten; er hestonden daartegen bij hem staatsrechtelijke bezwaren. De heer Kolthek heeft nu aan den mi nister van binnenlandsche zaken meege deeld, dat hij do zaak bij de a.s. behande-« ling van hoofdstuk V van de Staatsbe- grooting voor 1922 ter sprake zal- brengen Notaris L. J. van Oppen f Te Gulpen overleed in den leeftijd van bijna 81 jaren de heer Mr. L. J. van Op pen, notaris aldaar. Mr. van Oppen werd geboren den 24en Juli 1841 en vestigde zich, na aan de Leid- sche Universiteit te zijn gepromoveerd; als advocaat te Maastricht, waar hij de rechtskundige praktijk uitoefende, totdat hij met ingang van 1 Mei 1879 benoemd werd tot notaris te Gulpen. Met zijn ouderen broeder mr. Eugene van Oppen begon hij omstreeks 1870 de uitgave, van het in de juridische wereld zoo bekende standaardwerk: De Neder landsche Pasicrisie, welk werk hij na het overlijden van mr. Eugene van Oppen in 1885 voortzette totdat het in 1894 door zijn beide neven mrs. Aug. Savelberg en L. B. J. van Oppen werd overgenomen. Ook belette zijn drukke praktijk hem niet nog een ander groot en zeer bekend werk samen te stellen. Met mr. Sasse, kanton rechter te Helmond, bezorgde hij de uit gave van „De Nederlandsche RechtsUtte- ratuur" een werk waaruit vele juristen groot nut geput hebben. Zijn uitgebreide juridische kennis en scherpzinnigheid vonden zeer veel waar deering. In 1885 werd hij benoemd lot lid van de Staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek. Op godsdienstig en charitatief gebied zal de naam van notaris Van Oppen inde plaats zijner inwoning nog lang blijven voortleven. Een langdurige ziekte maakte een einde aan dit vruchtbare leven. Met mr. Leo van Oppen daalt een buitengewoon scherpzinnig jurist, een verdienstelijk no taris en een der achtenswaardigste inge zetenen van Ulpen ten grave. Hij ruste in vrede. „Msb." Mr. B. i. A. Storck f. Te 's-Gravenhage is overleden de heer mr. B. J. A. Sterck, oud-president van het gerechtshof aldaar. Geboren 16 April 1855 te Amsterdam, promoveerde hij aldaar 30 Juni 1881. Na in 1887 benoemd te zijn tot kantonrech- ter-plaatsvervanger te Amsterdam, kwaml hij in 1808 bij do rechtbank te Rotterdam in functie als substituut-griffier. In 1891 werd hij rechter in die rechtbank en in 1901 vice-president van dat college. Van daar kwam hij in 1904 als raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Vijf jaar later ongeveer werd hij vice-presi dent van dat Hof en met ingang van 1 Januari 1913 trad hij op als president* welke functie hij bekleedde tot 1 Ja nuari j.l. Hij was ridder in de orde van den No- derlar.dschen Leeuw. Vrijdag zal zijn stoffelijk overschot op de R.-K. Begraafplaats aan do Kerkhof- laan te s'-Gravenhago worden bijgezet, na dat in de kerk aan de Princessegracht een uitvaartdienst zal zijn gehouden, wrelke to 10 uur zal aanvangen. De „R es.-bode" deel' mede, dat Fre- derik van Eed en Zondag in het klooster der Bonedictijnor-Abdy „St. Pauluste Oosterhout het H. Doopsel heeft ontvin gen. Zondag a.s. zal hij in <le kapel van het Aartsbisschoppelijk Paleis te Utrecht door den Aartsbisschop worden gevormd. Monseigneur dr. Nolens bood gister middag in den Haag een maaltijd aan da Katholieke Kamerleden aan ter gelegen heid van zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap Tengevolge van slapte in het bedrijf ziet de firma J. Wicherson en Zn., stoom* houtzagerij te Steenwijk, zich genood1- zaakt haar bedrijf in te krimpen. Een deel van haar personeel is daarom met ingang van 1 Maart a.s. ontslag aangezegd. Komt er niet spoedig opleving in genoemd be drijf dan zal de zaak nog meer inge krompen moeten worden en het ontslag van meer knechts volgen. De heer G. A. J. Beukers, te Schie dam, do ruim 100-jarige, die onlangs defli dag 'herdacht waarop hij 75 jaar geledeal do St. Vincenlius Vereeniging aldaar hielp oprichten, is gisteren overleden. Van de „Dclftsche Post", het maand blad van A. IIillen'8 Sigaren- en Tabaks fabrieken die deze week haar 150-jarig bestaan herdenken, is een jubileumnum mer verschenen, waaraan eenige tccke- naars an journalisten van naam liun me-

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1