111 «|3e Jaargang DINSDAG 24 J&NÜARI 1922 No. 3730 't eel drie mini e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 12.60 per kwartaal. Bij onze Apenten 20 cent per week, 12.60 per kwartaal. Franco per poat J2 96 per kwartaal. lil el Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'e verkrijgbaar 'eeen betaling van 60 et per kwartaal, by voornitbetalinp. Af- onderfiike nummers 6 ct„ met Geïllustreerd Zondapsblad 10 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: opZaterda? 85 cent per regal Overi-o da^on 30 cent per rega Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIEN, van ten hoog6te 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen 10.50 d' )it nummer bestaat uit twee bladen .ildc- Politiek Advies. Pe vergadering, volgens artikel 9 van rnu* ie: reglement van den Algemeenen Bond dooi a;l R.-K. Rij kskieskringorganisa ties in Ne- erlaatd gehouden, op Zaterdag 21 Januari 1. te Utrecht bijeen tot het uitbrengen ntIe■ au een politiek advies aan de katholiek d°°i COrga»aaeorde kiezers van Nederland, is vor eaftemmig gekomen tot het voor- ?sla candida-tenlijsten samen te stellen, aar- 0omede ze te combineeren in die kie3- laiei welke tot het indienen van één .aden piijtjhndeaide lijst besloten op de volgende °d rijze 1. 's-Hertogenbosch. 1. Jlrr. mr. A. F. O. van Sasse van Yaselt; a bi] Fles kens3. J. J. Wintermans4. r. L. Deckers5 P. J. J. A. van de Putt, ■enmej. F. Jansen, 7. M. Krijgsman, 8. J. J. ird leliën9. mevr. W. Brouns-van Besouw, zj'dl o y, p, "W. van Hout. II. Tilburg. 1 ilr. dr. A. van Rijokevorsel2 J. van ijzewijk; 3 W. J. F. Juten; 4. ir. L J. M. 'eber5 dr. G. M. Kusters6 mr. J. C. A. I. van de Mortel7. mevr. JKaller fcgman8. H. J. Borghels9. F. L. D. :id fivard. ombij 111-1V. Arnhem—Nijmegen. 1. Mr. A. baron van "Wijnbergen; 2-. mr. Pv. H. van Schaak, 3. G. Bulten; 4. P. J. Haazevoet5. L. baron van Voorst .tot ip a oorst; 6 mevr. S. L. 0. Bronsveld-Vi- Jiie rings; 7. mr. 0. Prinzen; 8. L. A. M. van roc lasten Batenburg. (Zie de combinatie met de lijst van 1 gefjkecfct achter het advies voor Utrecht). V. Rotterdam, l. H. Stulemeijer2mej. J. M. J. A. de'joi 3. dr. B. J. J. Huybers, 4. W. Mooy- [egaan5. &r. J. O. 0. Vriens. VI. 's-Gravenhage. 1 Mr. M. J. C. Kolkman; 2. mr. P. J. Aslbcr«o j 3. mcj. J. M. J A. Meijer prof. mr. J. A. Veraart5 H. J. Borg- VII. Leiden. 1. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien; 2. F. A. "oerej3. A. J. Loerakker4 H. J. Borg- movr. S. L. 0. BronsveldVi- ?tani jocri ■ia rif noes irda VIII. Dordrecht ^iTua h 2. H. J. Borglxals3. Mr. .aje r. J. van Best4. mevr. S. L. C. Bronsveld ;aal 'itiinga5. dr. A. C. A.' Hoffman6. ir. i. J. M. Feber7. mevr. W .Brouns-van iesonw 8. Prof. mr. J. A. Veraart. ^pril bij a IX. Amsterdam. 1. J. B. van Dijk; 2. mevr. S. L. 0. ro.is veldVitringa-3. J. H. A. L von trijbag Drab be4. L. H. van Rooijen. X-XI. Den Helder—Haarlem. 1. Mr. J. B. Bomans2. Gh. v. d. Bilt; mx. Paul Reijmer; 4. mevr. S. L. C. tronsTeld-Vitringa5. A. B. Miohiedsen rar. A. J. M. Leesberg7. A. J. Loerak- fcr; 8. B. Veldtman; 9. P. Heilker; 10 liir. M. Jansen. XII. Middelburg. 1 L. A. Fruijtier; 2. F. J. L. M. van i'aesberghe3. J. W. Vienings4. G. IdriaaaisBens. XIII. Utrecht 1. J. G. Surin-g; 2. L. baron van Voorat >t Voorst; 3. P. H. J. Steenhoff. Deze lijst wordit met de lijst Arnlicm-Nij- legen als volgt gecombineerd 1 Mr. A. baron van Wijnbergen; 2. mr. E. van Sohaiik; 3. J. G. Suring; 4 G. uilen6 P. J. J. Haazevoet6. L. baron an. Voorat tot Voorst; 7. P. H. J. Steen- off8. mevr. S. L. 0. Br ons veld-Vitringa; Ja! mr. C. Prinzen; 10 L. A. M. van Basten, lalenburg. XIV-XVI en XVII. Leeuwarden—Gro ningenAssen. L A. C. A. van Vuuren; 2. dr. H. W. Tak- enberg; 3. mevr. W. Brouns-van. Be- ouw4. mr. d-r. J. van Best. XV. Zwolle. 1- A. H. Engels; 2. mr. P. J. M. Aal- ersc; 3. L. baron van Voorst tot Voorst; prof- mr. J. A. Veraart; 6. Chr. M. Jan- wi; 6. mr. A. 0. B. Arts. XVIII. Maastricht. 1- Mgr. dr. W. H. Nolens; 2. j-hr. mr. h. Ruys de Beerenbrouck3. M. O. E. oiigaerts4. H. G. M. Hermans 5. J. J. Anient6. mr. M. A. M. Waszink7. A. W. H. König; 8. J. M. J. H. Lambooy. [Gelijk uit het bovenstaande blijkt, ia de Wgadering, niettegenstaande langdurige h ernstige discussie, niet er in geslaagd, P col uit te brengen politiek advies aan v kouwelijke candidaat een zoodanige «iaU toe te kennen, welke absoluut jK .®.r tot hare definitieve verkiezing oude leaden. De jorgaderiug was van oordeel, dat het 1 <^en goeden gang van zaken op poli tiek terrein zeer bevorderlijk za-1 zijn, in dien de stemming over de candid aten zoo spoedig mogelijk plaats heeft, in elk geval zoo tijdig, dat uiterlijk 15 Maart a%s. in eiken kieskring de lijst definitief is vast gesteld. De vergadering vertrouwde, dat de Ka tholiek georganiseerde kiezers in het be lang der Katholieke partij het bovengege ven advies, naar beste weten samengesteld, zullen opvolgen. Zij meende ook te mogen vragen, dat allen, die met haar overtuigd z'.jn van do zeer hooge belangen, welke bij do a.s. verkiezingen op het spel staan, en die invloed vermogen uit te oefenen, zul len bevorderen, dat het worde nageleefd. Namens de vergadering, De Secretaris, FRANS TEULINGS. Na 's Pausen dood. De volgende bijzonderheden zijn voor een gedeelte ontleend aan de „Msbd." In de St. Pieter. Den tweeden dag na den dood van den Paus wordt het stoffelijk overschot naar do St. Pieter overgebracht, waar het voor het volk tentoongesteld wordt. Op den avond van den derden dag, dat het lichaam van den Heiligen Vader in do St. Pioter tentoongesteld is, wordt het, -in tegenwoordigheid der kardinalen, naar de koorkapel van de St. Pieter overgedra gen. Nadat het nogmaals met het gewijde water gezegend is, wordt het in vol Pau selijk ornaat in een lijkkist van cyprcsscn hout gelegd. De majordomus treedt dan nader en legt drie zakjes, met. evenveel gouden, zilveren en koperen munten in elk als de overle dene jaren geregeerd heef, in do kist, ter wijl de eerste der door wijlen Zijne Hei ligheid benoemde kardinalen een metalen bus draagt, waarin zich het perkament be vindt, dat de beroemde datums uit 's Pau sen teven en aijn regeui-mgsjaren ver meldt. Deze bus wordt door genoemden kardinaal in de lijkkist nedorgelegd, en daarop volgt de omhulling met een doek van de handen en van het aangezicht des dooden, terwijl het gansche lichaam met een rooden sluier wordt gedekt, en daar over het kleed heengeslagen, dat op het bed uitgespreid lag. Nadat vervolgens de gebeden verricht zijn, wordt de kist gesloten, en met de zegels van don camerlengo, den major domus (ieder twee), van den aartspries ter en van hot kapittel van Sint Pieter, gezegeld. Deze eerste kist wordt in een tweede van lood gezet, en deze met de zelfde zegels verzegeld, terwijl een in scriptie op de looden kist de namen, den leeftijd en de regeeringsjaren benevens den sterfdag des overledenen vermeldt. Nu wordt het geheel in een eikenhouten kist geplaatst, en van een en ander door den kanselier van het kapittel van St. Pieter een protocol opgemaakt. Dc plechtige lijkdiensten. Plechtige lijkdiensten voor de zielerust van Z. H. den Paus worden gedurende ne gen dagen opgedragen; de eerste den derden dag na zijn overlijden. Elke kardinaal doet op zijn beurt 'smor gons den plechtigen lijkdienst in de koor kapel van de Sint Pieter. In het midden der kapel is dan een tij delijke graftroon opgericht, omgeven door twintig brandende waskaarsen. Doze lijktroon of praalbaar blijft staan tot den zevenden dag, dan is de groote en prachtige troon in het midden der kerk voltooid. Op het eindo van eiken Dienst zingt men het „Libera" en de dienstdoende kar dinaal geeft de absolutie. Op den eersten dag der lijkdiensten worden cr in de Sint Pieter alleen 200 en op de andere dagen telkens 100 lijkdien sten gelezen, waaronder de H. Missen niet gerekend zijn, die in de andere kerken en kloosters gecelebreerd worden. Den negenden en laatsten dag spreekt een daarvoor aangewezen prelaat een lijk rede uit, tot gedachtenis van het over leden opperhoofd der Kerk. Deze lijkrede wordt gehouden in de eerste algemeen e vergadering der kardinalen. Daarna gaan al de kardinalen rond den ■grooten lijktroon (castrum doloris), waar op inmiddels het stoffelijk overschot ge plaatst is. Vijf van de kardinalen, die de lijkdiensten gedaan hebben, besproeien de rouwbaar met wijwater en wijden die nog eens met wierook en gebeden in. Wanneer het „Rcquiescat in pace" ge zongen is, en zij dit allen met „Amen" beantwoord hebben, verwijderen zij zich en de plechtigheden zijn geëindigd. De voorloopigo begraafplaats. De voorloopigc rustplaats des Pausen is in de Sint Pieter. Tegenover de deur, die naar de tribune der zangers rechts van de koorkapel leidt, bevind zich de zoo genaamde „foculus", een soort van sar- cophaag, waarin de lijkkist wordt ge plaatst. De voorzijde wordt met een mar meren plaat, die den naam des over ledenen draagt, afgesloten. Dit graf is slecht? de voorloopige rustplaats des Pausen, tot na tijd en wijle alles gereed is voor de bijzetting in de kerk, d*ie 1e dode zich bij zijn leven ter grafplaats verkoren beeft en de omstandigheden do overbren ging veroorloven. Het bestuur der Kerk. Gelijk reeds gemeld, is kardinaal Pictro Gasparri, do staatssecretaris van den Paus, de kardinaal-camerlengo van de H. Roomsche Kerk. Het is een zeer hooge waardigheid, dié na den dood van den Paus, groote verplichtingen medebrengt. Met het sterven van een Paus staat fei telijk het gcheele raderwerk van de Kerk stil en houden alle ambten, behalve dat van groot-penitentiarins en camerlengo, op. Alle kardinalen zijn van dat oogen- blik souverein en in rechten gelijk. Voor den dagelijkschen gang van zaken kunnen do kardinalen een commissie vor men, die den eersten dag gewoonlijk is sa mengesteld uit de drie dekens van de drie gepurperde orden. Na drie dagen maken deze plaats voor hun opvolgers in ouder dom en zoo gaat de verwisseling door tot het conclaaf hegonnen is. De camerlengo zit deze commissie ech ter altijd voor, is daardoor boter dan één van zijn hooge collega's van alles op de hoogte en heeft dus gedurende het „in terregnum" vrijwel het geheelo beheer der Kerk in handen. Dc Pauskeuze. Na verloop van de negen dagen, waarop de lijkplcclitigheden voor doü overleden Paus plaats hebben, vereenigen zich de kardinalen den lienden dag in de Sint Pieterskerk, waar de kardinaaldekcn de H. Mis zingt voor de keus van een- nieuw opperhoofd. Daarna houdt een der kardinalen eene Latijnsche redevoering, waarin hij het H. College van kardinalen vermaant, een waardigon mnn Cc Kiezen. Vervolgens gaan de kardinalen in het conclaaf. Onder doze benaming verstaat men niet alleen de verzameling der kar dinalen, die zich tot de keus van een nieu wen Paus vereenigen, maar ook de plaats zelf, waar deze keus gedaan wordt, name lijk het Vaticaan. Voor eiken kardinaal wordt, in het Va ticaan een houten cel gemaakt, die met doek of fijne slof behangen wordt. Deze cellen komen uit op een lange galerij. Elke cel heeft een klein venster, waarlangs van uit de galerij het licht bin nenkomt. De vensters der galerij worden tot den bovensten vleugel toegemefseld, zoodat de cellen tamelijk donker zijn. Boven elke cel hangt het wapen van den kardinaal, die daar verblijft. Elke cel meet gewoonlijk slechts een twintig voet in het vierkant, zoodat er slechts een tafel, een bed, een paar stoe len en een kleine kast kan staan. Naast iedere cel is er nog een andere, voor den geheimschrijver van eiken kardinaal, als ook een kleine kapel en een eetkamertje. Zijn de kardinalen in het conclaaf aan gekomen, dan begeven zij zich allereerst naar de Sixtijnsche kapel, waar de brieven voorgelezen worden, die door vorige Pau sen aangaando de wijze van verkiezing uit gegeven zijn, waarop zij een eed van trouw moeten afleggen. Daarna krijgen zij toelating om het mid dagmaal te gaan nemen, na beloofd te hebben zich tegen den avond in het con claaf te bevinden. Vroeger mochten de kardinalen allo avonden naar huis gaan, om des morgens vroeg weer in het conclaaf te zijn. Tegen woordig mogen zij na den ochtend van den tweeden dag het Vaticaan niet meer verlaten. Alle deuren en vensters van dat deel van het gebouw, waar het conclaaf gehouden wordt, worden toegcmetseld, be halve die, waarlangs de veraf wonende karinalen nog moeten binnen komen en zij die ziek worden, mogen uil gaar. De deur heeft binnen en buiten ver schillende sloten. De sleutel van het bin- nenslot wordt bewaard door den voorzit ter van het conclaaf, die van het buiten- slot door den opperceremoniemeester. In den muur zijn vier draaischuiven aan gebracht-, waardoor het voedsel wordt bin nengedraaid voor al degenen, die zich in het conclaaf bevinden. Den tweeden dag na de intrede van de kardinalen in het conclaaf, wordt in de Sixtijnsche kapel door den kardinaal-de ken de H. Mis van den H. Geest gelezen, gedurende welke al de andere kardinalen communiceeren. In deze kapel hebben ook de kiesverga- deringen plaats, die den derden dag be ginnen 'smorgens te 6*en 's namiddags te 3 uur. Een ceremoniemeester doorloopt eerst de gangen met een bel, al roepende: ,„\d capcllum, Domini I" (Naar de kapel, hee- ren!) Dan begeven de kardinalen zich daar heen en elk neemt zijn zitplaats in. Vóór eiken zetel is een lessenaar, versierd met het wapen des kardinaals. Voor het begin van iedere ochtendver gadering wordt door een Augustijner- monnik een H. Mi3 gelezen tot aanroeping van den H. Geest. Vóór de namiddagver gaderingen zingt men een psalm. In hot midden der kapel staat een lange tafel, waarop de nog onbeschreven kies- brieven liggen naast twee kelken. Daarna worden er drie stemopnemers gekozen en even zooveel toezieners, om toezicht over de eersten te houden. De verkiezing dezer stemopnemers en toezie ners geschiedt met ballen, die elk den naam van een kardinaal dragen. Daarna gaat men over tot de eigenlijke Pauskeuze. De oudste kardinaal gaat het eerst naar do tafel, neemt een briefje, waarvan de vorm nauwkeurig is voorgeschreven en dat aan de achterzijde met allerlei vignet ten bedrukt is, opdat men er niet door heen zou kunnen lezen wat er in ge schreven staat. Hij schrijft daarop den naam van dengene, wien hij zijn stem geeft, vouwt en zegelt het toe. nadert het altaar, doet een stil gebed, spreekt ver volgens met luider stemme het eedsfor- mulicr uit, (dat hij in geweten zijne stem geeft aan dengene, dien hij voor den waardigsten opvolger op den Stoel van Petrus erkent.), legt zijn stembrief in de schaal en daarna in den kelk. Dit wordt beurtelings door alle kardi nalen gevolgd. Wanneer eindelijk al de stembriefjes afgegeven zijn, wordt do kelk weggehaald en op de tafel gezet, v/aar de stembriefje® geteld worden door de stemopnemers. Komt dit getal juist met dat der aanwe zige kardinalen overeen, dan worden ze geopend, door eiken stemopneiner gelezen en door den laatsten luidop afgekondigd. De kardinalen teeltenen de afgeroepen namen aan op do lijst, welke vóór hen ligt Degene, die het wettig hoofd der Kerk zal wezen, .moet twee derden der stem men voor zich hebben. kardinalen dit getal bereikt, dan worden al de stembrieven verbrand. Te dien ein de is er in een hoek van de kapel een ko lenvuur aangebracht waarvan eene buis den rook naar buiten voort. Zoo dikwijls nu het volk den rook van het verbrande papier ziet. opstijgen, besluit bet daaruit, met- recht, dat do keuze nog niet beslist is Zoo dikwijls een keuze mislukt, be gint men den middag of den anderen dag 's morgens opnieuw. Wanneer op een der kardinalen het noodige getal stemmen vereenigd is, wordt, na een laatste onderzoek der stem brieven, de naam van den nieuw gekozen Paus door een der kardinalen, welke aan tafel zitten, luidop afgeroepen. De kardinalen, die aan do zijde van den gekozene zitten, plaatsen zich uit eerbied voor hem terzijde, om te betuigen, dat bij voortaan huns gelijke niet meer is. De jongste kardinaal-deken luidt daarop de klok, tot tecken dat de ceremonie meester en de geheimschrijver de kies- kapel' mogen binnenkomen. Drie daartoe bestemde kardinalen na deren den gekozene en vragen hem: Neemt gij de wettige keuze aan, die op u gevallen is,om het opperhoofd der Ka tholieke Kerk te zijn? De gekozene knielt en stort een gebed om den bijstand van den H. Geest. Dan staat hij op en, indien hij den zwaren last op zich neemt, verklaart hij, deze hoogste waardigheid der Kerk aan te ne men; aanstonds maakt hij. bekend welken naam hij als Paus wil dragen. De opperceremoniemeester maakt van alles een schriftelijk verslag, dat, na te zijn voorgelezen door den secretaris van het H. College, door twee ceremoniemees ters als getuigen onderteekend wordt, Daarna leidt de eerste kardinaal-diaken den nieuwgekozeno tot het altaar, waar hij een kort gebed verricht. Dan wordt hij in de sacristie met het Pauselijk ge waad bekleed. Zoo keert de nieuwe Paus voor het al taar terug, neemt plaats op een draag stoel en ontvangt de eerste hulde der kar dinalen, bestaande uit een handkus en een tweevoudige omhelzing. Hierop steekt, de camerlengo den Paus een nieuwen visschersring aan den vin ger. De H. Vader overhandigt dien aan stonds aan den oipperceremoniemeester om er zijn nieuwen naam in te doen snijden. Dan wordt de nieuwe keus publiek ge maakt. Hiertoe begeeft zich de eerste kardi naal-diaken, voorafgegaan door het pau selijk kruis op het batcon boven het por taal van het paleis en roept met luider stemme: „Ik verkondig u een groote vreugde: „Wij hebben een Paus in den persoon van Zijne Eminentie Mgr. X.X. die den naam van X. heeft aangenomen 1" Daarop beginnen de klokken van de St. Pieter te luiden, terwijl de Zwitserscbe garde van af haar wachtposten vreug deschoten lost. Middelerwijl begeeft do nieuwe Pau3 zich in een cel van het conclaaf, en wacht daar tot de voorloopige toebereidselen voor een tweede openbare huldiging ge-» reed zijn, Daarna wordt de nieuwe Paus process'e gewijs, met groolo plechtigheid, op een prachtigen draagstoel, omringd van edel- gardes, langs de Oonstantijnscho trap, naar de SL Pieterskerk gedragen, waar hij, zittend, van do bovenste trede van het hoogaltaar af nogmaals de kardinalen tot den voetkus toelaat, onder 't zingen van den lofzang Te Deum Laudamus. Dit gedaan zijnde, geeft Z. H. op de trappen des altaars staande, den pausc- lijken zegen aan het volk en neemt bezit van de Pauselijke vertrekken. 's Pausen laatste wilsbeschikking. Overeenkomstig 's Pausen testamentaire beschikkingen zullen zijn neven de be zittingen bij Genua ontvangen, terwijl n'le geld en goederen, die in de Pauselijke ver trekken ten Vaticane zullen ges'onden wor den,den opvolger van Benedictus XV ep den H. Stoel moeten worden overgegeven. De begrafenis. Ingevolge do laatste wilsbeschikking van den overleden Paus zal het stoffel jk overschot worden bijgezet in de Vaticaan- sche grot der St. Pieterskerk, waar rok Pius X begraven werd. De begrafenis zou of Woensdag plaats hebben. Dc overlijdensakte. Het Vaticaan heeft aan de gomeente- autoriteiten van Rome een overlijdensakte van den Paus doen toekomen. De akte luidt: Ondergeteekendc, dok- Ier, verklaart,dat om 6 uur van den 22s(cn dag van Januari 1922 ten Vaticane geslor ven is Z. H. Paus Benedictus XV (Giacomö Delia Chiesa) tengevolge van een long aandoening van griepachlig karakter. w.g. dr. BATTISTINL De burgemeester zal de overlijdensakte getuigen en vertegenwoordigers van den H. Stoel opstellen. De staatscourant publiceert in rouw rand de volgende mededeeüng: Den 22sten Januari, te 6 uur des mor gens is na een kortstondige ziekte overle den Paus Benedictus XV (Oiacomo della Chiesa). Minister Rodino ton Vatieaue. De Italiaansche minister Rodino en de onder-staatssecretaris Longinotli brach ten een bezoek aan het lijk van Paus Be nedictus in het Vaticaan. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NJF'JWS. Het compromis tusschen Noord- er Zuid-Ierland met vreugde ontvangen. De dreigende uitsluiting in Denemar ken. De hongersnood in Rusland. Duitschland. De Belastingkwestie. Inzake de kwestie vom het belasbin-gcom- promis hebben zich opnieuw moeilijkheden voorgedo/an. De rijkskanselier Wirth heeft zijn rede, die hij in den rijks-dag zou hou den, uitgesteld, totdat er over het tot stand komen van het bela&tingcompromis meer duidelijkheid is gekomen. Waarschijn lijk zal hij nu Woensdag of Donderdag zijn rede houden. Duitschland en Rusland. Do commissie voor buitenlandsoho za ken van den rijksdag is onder voorzitter schap van Hermann Muller, den vrocgerett rijkskanselier, bijeengekomen. Bijna alle leden van de commissie ver klaarden er zich voor, zoo spoedig moge lijk weer economische betrekkingen met Rusland aan te knoopen. Rijkskanselier Wirth, verklaarde, dat Duitschland den spoedigen wederopbouw van Rusland wensclit, doch niet streeft naar een economisch monopolie, doch inte gendeel, gemeenschappelijk met de overigö belanghebbenden wenscht samen te wer ken. De spoorwegstaking in Saksen geëindigd. De spoorwegdirectie maakt bekend, dat het 8porwegverkeer van en naar Dresden sedert gistermorgen weder geheel normaal, is. De wilde staking der spoorwegarbeiderf te Dresden is geëindigd. Frankrijk. Een lersch Wereldcongres. Maandag is te Parijs een lersch wereld- congrea begonnen. Verschillende vooraanstaande Ieren, w/>. Collins, het hoofd van de voorloopige Ier- sche regeering en talrijke afgevaardigden uit de Ver. Staten en elders wonen de con ferentie bij.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1