Tweede Blad. Zaterdag 7 Januari 1922 Een Centraal Bureau van Katholieke organisaties. WaMTMSer men aan <To idee Van interna tionalisatie, die over d'e gelieele weröM voort durend veld wint, de volle aanidaéht wijdt, dan komt men tot de overtuig in®, dat ook voor 1de Ka lih olieken deze „eenlhoi'd, die madht maakt" van overgroot belang moet zijn. Zeker, in hun algemeene Moederkerk zijn zij sterk floor eenheid van geloofs- en zodenleer, maar waar hel geldt associatie 'op gebied van onder wijs en wetenschap, van werken van socialen aard en van naastenliefde, van pers en pro paganda. daar zien wij hen, door het gemis ynn een wero.dvcTr.and,- bij al hun sterkte nog betrekkelijk zwak in hun nationaal isole ment. De verschillende, bij alle volkeren en in alle landen reeds beslaande organisaties met uitsluiting van de zuiver godsdienstige en de politieke door een ouderlingen band ver- eonigen. met behoud nochtans van eiker auto nomie, mag in het groot en moeilijk tijdsge wricht, dat wij doorleven, niet alleen wenscho- lijfc, maar veilig noodzakelijk worden genoemd. Ton einde dit doei to bereiken heeft zich reeds geruamen tijd geleden een comité ge vormd. bestaande uit vijf personen van vor- scliiftcnde nationaliteit en ieder reeds werk zaam op een bepaald gedeelte van het gohcole terrein. "Wijl intussdhen. de zaak waarom het gaat een internationaal karakter heeft, wilde het Comité niets ondernemen zonder zich vooraf en vooral vergewist te hebben van de inzich ten dos H Vaders zélren. In een particuliere audiëntie verleend aan een der leden in het midden van 1919, heeft Z. H. Benedictus XV ffiet plan „goed" verklaard, overwegende dat de bedocdrng was, 1. alleen katholieke organisaties •e vereenigen, en 2o. in alle vraagstukken, waarin de 71. Stoel zidh uitsluitend de beslis sing voorbehoudt Rome te zullen volgen Daarna hebben de leden, elk in eigen land. de goedkeuring en instemming gevraagd van den flanrvoor aangewezen Prins der Kerk en van enkele gezaghebbende personen in het veree- nigingsleven. Zij mochten bij allen onvexdeelde BymipaHhie voor het plan ondervinden. Aangemoedigd door de instemming met het (denkbeeld, betuigd door het allerhoogste kerke lijk ge»as en zoovele ter zake bevoogden, heeft Ihet Comité daarop enkele vertegenwoordigers van oeniee organisaties uiit verschillende lan den in vertrouwelijke bijeenkomst uitgonoodigd teneinde te geraken tot een plan van uitvoe ring dat vermoedelijk aller modewerking zou verkrijgen en waarmede men met kans op suc ces zou kunnen beginnen. Deze vergadering, waarhij een dertigtal vereenigingen uit acht landen waren vertegenwoordigd, aanvaardde eenstemmig het beginsel van toenadering der organisaties van alle landen en sprak zich. tosgelijks eenstemmig, uit, om, tér bereiking twin dit doel, een Centraal Bureau op te rich ten, dat rich in verbinding zou stellen met de over de eeheele wereld verspreide organisaties. Dit Centraal Bureau zal dan door middel van briefwisseling, door het uitgeven van een jaar boek en een tijdschrift, do verschillende orga- ofoaties inlichten over elkanders bestaan, streving, arbeid en succes; bevorderen de op richting van organisaties waar ze nut kunnen etrdhiteo, maar waar ze nog niot zijn; eindelijk aansporen tot en zoo mogelijk helpen bij actie, dear waar de gemeenschappelijke katholieke belangen dat vragen. Als gevolg van de betrek kingen tnsscben het Centraal Bureau en de Organisaties, op deze wijze aangeknoopt, zal (dun langs geleidelijken weg en als vanzelf, de onderlinge band tot stand komen en zoo de gowonschte eenheid ontslaan, niet opgelegd floor wil of wet, maar gegroeid uit het leven. De vergadering, op 2 en-3 Februari 1921 te Parijs gehouden, koos tot Voorzitter Z. D H Mgr. Joseph Sehrembs. D D.. destijds Bisschop ■van (Obin) Toledo en President van het De partement Leekenactie" bij het Katholiek Bu reau der Vereonigde Staten, die, op uitdruk- keliilc mrinugen van Z TT den Paus de tot hom gork'hlo uitnootlig'ing had aangenomen. Zij verzocht haren doorluchtig en Voorzitter een Idoi/u Comité to kiezen, dat do uitvoering van het eenstemmig goedgekeurde plan zou voor bereiden en verzorgen. Mgr. meende niet beter te kunnen doen clan het Comité, ihctwefflk de' eerste stappen had gezet, bestendigen en was zoo welwillend do plaats, (lie zijn landgenoot, mr. Edward Hcarn, Oversea Commissioner der Knights of Columbus, daarin had bekleed-, zelf in to nemen. Allereerst werden nu eenvoudige statuten ontworpen, welke do volgende punten bevatten. Doel en middelen, als boven om schreven. Definitieve plaats van het Centraal Bureau, Rome. Indeoling vier departementen: 1. On derwijs en Wetenschap; 2. Eigenlijk sociale werken; 3. Sociaal-charitatieve werken; 4-. Pers en Propaganda. Financiën een uit giften.te crccereai kapitaal voor de oprichting van hot Bureau en zijn instandhouding gedurende de eerste jaren, bonovens vrij willige bijdragen van de organisa ties die rich als lid bij het Bureau hebben aangesloten, legaten, enz. Leden. Elke organisatie, goedgekeurd door den Bisschop van het Diocees, cn, daar, waar dat vereiscfot wordt, wettelijk erkend, waarnam het Bestuur aansluiting heeft aange vraagd. Bestuur. Een Raad van Actie, be staande uat den Ddreoteur van het Centraal Bureau cn de chefs der Departementen. De le den van dozen Raad worden gekozen door den Algemeen en Raad. De leden van den Alge- meencn Raad worden benoemd voor een tijd perk van drie jaren door Z. H. den Paus of door een Kardinaal-Besohermheer van -het Werk, aangewezen door Z. H. Als eerstp Alge meene Raad worde door Z. H. bevestigd het door Mgr. Schxemibs benoemde Comité van voorbereiding. Eeroraad. Als leden hiervan zuilen eer- bied'igldjlk worden uitgenood igd Prinsen der Kerk, in elk land één. De H. Vader, zich voorbehoudend het on derzoek van een plan tot federatie van de ka tholieke organisaties der geheele wereld, heeft het ontworp-statuten van het Centraal Bureau zijn volle aandacht wel gelieven to schenken en enkele behartigenswaardige en natuurlijk ook behartigde opmerkingen gemaakt. Zoo gaf bijv. bij het artikel „Finanoiën" Z. H. den raad een „Comité van Stichters" in het leven te roepen, waarmede men aan personen en groepen de gelegenheid biedt een aanzienlijke bijdrage te offeren en zoo blijk van bijzondere bolangstolling te geven. Op dc vraag naar een formeele goedkeuring antwoordde de Paus; „de Bisschop dient niet het Doopsc', maar hot Vormsel too". Toch, in hét verlangcu om bij te dragon in de onkosten die do organisatie van het Centraal Bureau zou veroorzaken, schonk do H. Vader oen gift van 25000 lire en werd daardoor do eerste Stichter. Met deze even zeldzame als waardevolle aan moediging heeft het Gonrtó zich toen gericht tot do Prinsen der Kerk, in elk land tot één met het eerbiedig verzoek het eerelidmaatschap van hot Centraal Bureau wel te willen aan vaarden. Het Comité acht zich gelukkig te kun nen mododeelen dat tot "heden van -verscheiden li oog waard igh eidsbekleoders een gunstig ant woord is ontvangen, nl. van Kardinalen en Aartsbisschoppen, o. a. van Mgr. Henricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Thans wendt rich het -Comité vol vertrou wen tot de Katholieken der gdheéle wereld, personen, groepen en organisaties, om sleenen en steentjes, opdat zoo spoedig en zoo dege lijk mogelijk het Centraal bureau knnno worden opgericht. Elke gift mn 25000 lire, of van het aequilvalent, geeft het recht om, onder den naam van den H. Vader zel'ven, als Stichter (persoon, groep of organisatie) te worden in geschreven, terwijl, het spreekt vanzelf, ook minder aanzienlijke bedTagen, zelfs het „pen ningske van de weduwe" hartelijk welkom zijn. De opzet van dé onderneming zal evenredig zijn aan het succes der wcreldinzamcling. Wij vertrouvvon dat dit groot zal wezen, immers in de tele landen waarin d'e sociale arbeid reeds een boegen trap van ontwikkeling hoeft bereikt zal men verlangen om door een internationale samenwerking nog verder te komen, terwijl daar waar dit nog niet zoozeer het geval is,-de kracht van do eenheid als een welkome steun zal worden begroet bij den als noodzakelijkheid gevoelden opbouw van liet katholieke vereeni- gingsileven. Eindelijk zal het feit, dat de Vader der Ghristenheid en zoovele Prinsen der Kerk hot werk aanmoedigen en bevorderen, ongetwij fold alle mogelijke aarzeling doen overwinnen en in hof vertrouwen, dat het hier gaat om een.' groot good, allen: royaal "doen medewerken om het tot stand te brengen.;J. i.j J.._i J Het Comité van voorbereiding: t JOSEPH SGHREMBS, 1) D, Bisschop van Cleveland (Ohio), President van hot Depar tement „Looken-actie" van het National Ca tholic Welfare Council, U. S. A., Voorzit ter. Markies DE COMILLAS, Vice-President van de „Junta Central do A colon Catolica", Madrid. WILLIAM P. MARA, K. S. G.. Eero-secretails der .Westminster Catholic Federation". ALPHONS STEGER, Ph. Dr., Oud-Prosident van do Afd. Wis- en Natuurkunde der R. EL Wetenscfhappelijko Vereenig-ing, 'e-Graven- hago, Secretaris. JULES ZIRNHELD, Oud-President der „Fe deration Fran r aise dea Syndicate d'Em- ployos catholiqucs", Parijs. P. S. Voor Nederland zijn de giften te stor ten hij dó Firma Theodoor Gilissem, Heeren- gracht 166, Amsterdam; onder motto „Centraal Bureau van Katholieke Organisaties." Uit de Pers. SOCIALISME EN SPORT. De Sportkroniek bevat liet vol gende bericht: „Een beker van „Het Volk". Met genoegen maken wij melding van het •feit, dat het hoofdorgaan der sociaal-de mocratische arbeiderspartij „Het Volk" een zilveren wisselbeker heeft beschik baar gesteld voor het lagere Amsterdam- sche voetbal. Die vermeerderde belangstel ling van arbeiderszijde voor onze sport verheugt ons. Mogelijk zal nu ook „Het Volk" in de gelegenheid zijn haar verte genwoordigers in Kamer, Provinciale Sta ten en Gemeenteraden eeh beetje meer belangstelling to vragen voor de lichame lijke opvoeding en de sport. Wijion Spiek man was een echte sportliefhebber, en ook wethouder Vliegen toont dikwijls zijn be langstelling. Om nu op den „Volk'-beker terug te komen: Hierom zal worden gespeeld door de vertegenwoordigende elftallen van de drie Am&terdamscbe voetbalbonden, de A. VJB., de A.V.V.B. cn de A.K.V.B., volgens het halve competitie-systeem. De beker moet, om in eigendom te komen, driemaal in het geheel of tweemaal achtereen wor den gewonnen. De wedstrijden zullen worden gehouden na afloop van de com petities. Laten we hopen, dat deze vlug afgewerkt zullen worden, opdat nog' in het voetbalseizoen deze „Volk"-bekerwedstrij- den zullen kunnen plaats vinden". De Volkskrant maakt naar aan leiding hiervan de volgende opmerkingen: „Onlangs publiceerden we een bericht uit het buitenland, waaruit duidelijk sprak do „belangstelling", die van socialistische zijde wordt gekoesterd voor het „neu trale" voetbal. Wc noemden die belangstelling toen ver dacht. Thans komt het roode hoofdblad uit den hoek en biedt, aan.de/lrio hoofdstede lijke voethalbonden een wissclbcker aan. Die voetbalbonden zijn neutraal, en zullen natuurlijk als echte neutralên(?) dien be leer wel aanvaarden! In de ware neutrali teit schuilt immers de pil, om een aanbod, zelfs door socialistische zijde gedaan, niet te durven afslaan! Of zullen die bonden, hun neutraliteit getrouw, een afwijzend ge baar maken jegens hen, die de groeikracht ontloenen aan een goed-doorvoeldo neu traliteit? „Socialistische Voetbalbond" klinkt niet vreemd. Eerlijk gezegd, snappen we den hoofdre dacteur van „De Sportkroniek" niet goed, in zijn commenteering op dat bericht. We proeven er een slokje propaganda uit. En dót past tóch niet te gaan propageeren voor een bepaalde partij, in een neutraal sportblad. Of... hebben we het in dit opzicht mis?" 1)E VRIJHEIDSBONDS ALS BEZUINIGER. De Nieuwe Leidsche Courant schrijft: De mannen van den Vrijheidsbond tre den bij voorkeur op in de rol van bezui nigingsapostelen. Iedere nieuwe belastingdruk moet worden afgewezen! Er moet hezuinio-d. krachtig bezuinigd! Hot is vooral met deze- eis eken dat. mon in openbare vergaderingen optreedt on hoo kan hot anders vaak een dankbaar gehoor vindt. In schrille kleuren worden, geteekend de grooto uitgaven voor ambtenaarssalaris sen eerst door mannen als Mr. Dros- selhuys zelf opgedreven en de onrust barende stijging van de belastingen, om dan niet zonder pathos den eisch te stel len, dat het. nu met die verkwisting maar eens uit moet zijn en dat een gebiedend „halt!" moet worden gehoord In hot concept-program van actie wordt de bezuinigin gseisch dan ook op den voor grond gesteld als het heet: „Krachtig en onvermoeid streven naar vermindering van staatsuitgaven. Afwij zing van iederen 'nieuwen belastingdruk, zoolang de publieke levenswijze niet tot de grootst mogelijke zuinigheid wordt te ruggebracht." In verband daarmede wordt dan o.m. gevraagd: voorkoming van buitensporigen Bchoolbouw waarbij het bijzonder on derwijs wel hot loodje zal moeten loggen wijziging van de volkshuisvestingspoli- tiek, beperking van ambtenareninvloed enz. Een ernstig pogen dus om tot bezuini ging te komen. Het klinkt waarlijk heel mooi. Maar de geestdrift wordt toch wel een weinig getemperd, wanneer men ziet welke eischen verder in het program naar voren worden gebracht. Om to beginnen wordt gevraagd een goed gesalarieerd ambtenaren corps. Wij zijn er dus nog niet wat de salaris sen betreft. Verder wordt gevraagd invoering van de verplichte ziekteverzekering. Een heel goede eisch, maar zal de Vrij heidsbond dat doen zonder kosten en zon der ambtenaren? In een volgend artikel heet het: „Toekenning van een premievrij ouder domspensioen van staatswege, in te gaan op 65-iarigen leeftijd aan ieder, onver schillig of hij al of niet in loondienst werkzaam was, en die zonder een geregel de uitkeering boven zijn inkomen niet kan voorzien in eigen onderhoud en dat van zijn gezin/" Een premievrij pensioen voor al len. onverschillig of men zelf gezorgd heeft of niet. En dan nog wel een pensioen, voldoende om behoorlijk in eigen onderhoud en dat van het gezin te kunnen voorzien.. Waar moeten de tientallen millioenen voor dit doel gehaald worden? Wie moeten dit vorkiezingslokkebrood betalen? Toch zeker de belastingbetalers! En meent men dat men zulk een mil- lioenon-verelindende pensioenregeling kan invoeren, zonder een leger van ambtena ren? Maar wo zijn ©r nog niet. Op het verlanglijstje van den Vrijheids bond komt verder nog voor: wettelijke regeling van de verzekering tegen werk loosheid en voorziening tegen do gevolgen van de crisiswerkloosheid mot hulp van staatswege. Opzichzelf wenschelijke zaken, maar die toch moeiliik te vereenigen zijn met den eisch: „afwüzing van iederen nieuwen be lastingdruk." Maar nog zijn wij niet aan het eind. „Een uitsluitend materialistische opvat ting van het leven zoo lezen wij verder in het program, heeft bij velen de hoo ge waarde van het geestelijke en godsdien stige op den achtergrond gedrongen, tot schade van het beschavingspeil en de zede lijke kracht der bevolking. Ook do gemeen schap behoort aan den geestelijken weder opbouw aanstonds krachtig de hand te slaan." Wat hiermede bedoeld wordt, op welke wijze, de Vrijheidsbond den goestolijken wederopbouw wil bevorderen is niet dui delijk. Wil men schouwburgen en opera's sub sidieeren of zullen do kerken en evangeli saties onbekrompen worden gesteund? Of zoowel schouwburgen als kerken? Iedere nadere verklaring ontbreekt en al geeft het verleden van den Vrijheids bond en zijne samenstellende deelen hier wel eenigo aanwijzing, wij zullen niet trachten de bedoeling te raden. Maar dit is wel zeker, een krachtige be vordering van den geestelijken wederop- b'ouw van staatswege, zal geld kosten, zoete veel geld. Een van twee, öf men zal al deze eischen moeten laten varen, öf de leuze: afwijzing van iederen nieuwen belastingdruk ia slechts een Jeuzo en moet, wil men eerlijk zijn worden vervangen door den eisch; „invoering van nieuwe belastingen." Een tusschenweg i3 hier niet. En wij zijn dan ook niet onbillijk wan- neer wij dit program kenschetsen als ver» kiezingslokkebrood. KERKNIEUWS. Nieuwjaarsreceptie bij Mgr. A. J. Cal li er* Zondagmiddag, den len Januari kwam de Geestelijkheid uit Haarlem wederom aanbieden aan Z.D.H. den Bisschop hare wenschen bij de intrede van het nieuwe jaar. De Hoogeerwaarde Vicaris Generaal sprak Z.D.H. den Bisschop loc als volgt; Monseigneur! De telken jarc terugkcercnde Nieuw-» jaarsreceptie bij hunnen Bisschop wc-rdtJ door uwe Priesters begroet als aangename gelegenheid, om hunne oprechte gevoe lens van eerbied en liefde jegens U. D. H. openlijk uit te spreken; en liet is voor mij dan ook wederom een voorrecht, hun tolk te mogen zijn op dezen blijden ochtend. Monseigneur, vol dankbaarheid tegen over God sloten wij gisterpn het oude jaar af. Wel zijn wij nog onder den pijnlijken indruk van het droeve afsterven van uw betreurden Plebaan, dien wij ook voor onze samenleving zoo zeer zullen missen; wel ontbreken op dit oogenblik door onge steldheid enkelen uwer Priesters, die an ders in de voorste rei voor U verschenen toch moeten wij God dankbaar zijn, dat Hij in het afgeloopen jaar zóo betrekke lijk weinig offers heeft gevraagd. Terwijl negentien nieuwgewijden tot het heilig dienstwerk toetraden, ontvielen aan de „cara animarum" slechts tien Uwer Pries Iers: zeven door den dood, drie door eer vol ontslag. Zóó was U in staat drie nieu we Parochiën op te richten en vier te doen voorbereiden, al bleef ook bestaan de schadelijko „penur'.a sacerdotum" en al bleef U onmachtig, om het zware werk.te verlichten, wat vooral in de groote steden zooveel eischt van de krachten uwer Gees telijkheid. Dankbaar sloten wij het oude jaar. om dat God Uw levenskracht versterkt heeft en U onder de toejuiching van geheel Uw Bisdom in staat stolde met de uitvoering te beginnen van Uw lievelingsplan: den bouw van het nieuwe Seminarie. Monseigneur, het jaar 1922 is onder me nig opzicht een gewichtig jaar. Door onze voorlichting en opwekking, door ons gebed vooral zullen wij moeten trachten ons christelijk Ministerie. wat zooveel weldaden aan het vaderland bracht, te behouden, zoo mogelijk te ver sterken. In 1922 verwacht U de H. Vader voor uwe „visitatio ad limina". Bovenal: in 1922 zal U sieren de gouden Priesterkrcon. Als God ons dagelijksch „memento", „pro Antistito nostro" verhoort, dan wordt na uwe voorspoedige Roomsche reis op uw gouden jubeldag uw hoogepriester- lijk hart verjeugch'gd en verruimd, wan neer Gij zult gevoelen, hoo door daadwer kelijke medewerking, kinderlijke volg zaamheid en innige toewijding priesters en geloovigen uwen zegenrijken arbeid voor het U vertrouwde Diocees diep be seffen, hoog waardeeren en krachtig steu nen. Dit in het bijzonder willen wij te ken nen geven, wanneer wij U. D. H. eerbiedig wenschen: Zalig Nieuwjaar! Hierop nam Z.D.H. de Bisschop het woord cn dankte den Hoogeerwaarden Vi caris voor dc uitgebrachte wenschenbij het vele werk, hetwe'k thans van de Gee~- te.ijkheid wordt gevraagd, hoopte Mgr. dat men steeds dit als het voornaamste zal beschouwen, dat onze Katholieken meer innerlijk warden vervolmaakt; aPdan zal men-in hen vinden krachtige medehelpers voor do goede zaak. Mgr. voelde nogmaals behoefte allen te bedanken voor den steun, ondervonden voor het nieuwe Seminarie, dat in het nieuwo jaar verder zal worden afge bouwd thans zijn m\ds .geleed de fnn- FEUILLETON De geheimzinnige Derde. door WILLIAM HOLT. (Nadruk verboden), :4) „Het zal noodig zijn hem tegen verdere aanslagen te beveiligen. Daarom is dit on ze bedoeling: Mijnheer Evan en zijn doch ter zullen voor een dag of acht de stad verlaten. Hij heeft de beschikking over een huis, dat zeer afgelegen ligt. Daarheen vertrek! hij nog heden avond. Als jullie beiden nu met hem meegaat en een paar dagen bij hem logeert, dan zou dat een groote geruststelling zijn vooral voor zijn dochter. Als zijn vijand, of zijn vijanden, niet ontdekken waar hij vertoeft,loopt hij geen gevaar en hebt. ge niets te doen. Mocht echter het - tegenovergestelde wel het ge val zijn, dan „Dan zullen wij er nog zijn om aan slagen af te weren. Het staat mij wel aan", riep Antoon van Gielen. „En ik wil ook graag het mijne doen", zei Werner. „Acooord. Dat is dus afgesproken. Om •acht uur van avond -*eizen jullie af, van hier." „Ik zal er zijn", antwoordde Werner. „Maar voorzichtig, de geschiedenis kan fcrger worden dan wij meer n. Spreek ®iet niemand over deze dingen", waar schuwde mijGheer Van Gielen Eo beide jongelieden beloofden dit. II. Frits Werner zat een half uur later bij den hoofdredacteur van zijn blad. „Ik zou", zei-de hij, „gaarne een paar da gen .vrij af hebben "om mij geheel t.e wij den aan het onderzoek in de zaak Evan, rk heb reeds de zekerheid, dat achter dien dreigbrief iets ernstigs steekt, die ver moedelijk groot opzien «zal baren". „Aha", riep de hoofdredacteur, „wat hebt u ontdekt?' „Hetgeen ik te weten gekomen ben is van strikt vertrouwelijken aard. Ik mag daaromtrent tot mijn spijt geen mededee- ling doen. Ook u niet". „Goed! Zorg evenwel, dat zoodra gij wel iets kunt mededeelen, wij daar van op de hoogte komen. Ik zon niet gaar ne willen, dat een ander blad ons vóór wa9. Er bestaat toch geen kans, dat het geen gij weet morgen in een ander blad zou slaan?" „Neen, daarvan is geen sprake. De poli tie is daarvan zelfs niet op de hoogte, en de personen, wien het aangaat, zullen er over zwijgen". „In orde dan. Je kunt zooveel dagen of weken aan het onderzoek besteden als ge zelf noodig oordeelt. En ik hoop, dat ge succes zult hebben. Maar denk er aan, van succes zal geen sprake zijn, indien een ander ons vóór is". Frits Werner groette en wilde heengaan „Een oogenbiik", sprak de hoofdredac teur, en greep zijn cheque-boek, „ge moet over geld kunnen beschikken. Hoeveel meent ge misschien noodig te hebben?" „O, ik geloof niet, dat ik bijzondere kos ten zal behoeven te maken". „Het is altijd goed, als men zoo noodig een flinke uitgave kan doen. Ik open u een crediet van drie duizend gulden. Zou dat voldoende zijn?" „Ik heb het niet^noodig". „Men kan het niet weten". „Maar dan had ik liever geen cheque. Ik blijf niet in de stad en weet niet of ik in de gelegenheid zou zijn, als ik geld ge hoefde, een cheque te verzilveren". De hoofdredacteur had z'n cheque-boek al ter zijde gelegd en schreef een briefje. „Hier', zei hij, „laat de kassier u dan drie duizend guiden uitbetalen. En ik wensch u veel succes." „Dank u", antwoordde Werner. Ilij had het geld spoedig geïnd en begaf zich naar huis, waar z'n hospita in niet ai te vriendelijke stemming zat te wach ten. Het was al bijna zes uur en hij kwam geregeld om vijf uur eten. „Het is niet prettig zoolang het eten warm te moeten houden", mopperde zij. „Dat begrijp ik volkomen, maar ik kon onmogelijk vroeger hier zijn. En ik wilde u even zeggen, dat ik voor een paar dagen op reis ga." Deze mcdedeeling stemde do kostjuf- fi\)uw dadelijk weer vriendelijk. Zij hield een commensaal om haar schrale inko men te vermeerderen en zij beschouwde het als een niet te versmaden voordeel, dat hij cenige dagen op reis ging, die hij natuurlijk wel betaalde. „En wanneer komt u terug", vroeg zij. „Dat weet ik nog niet rnet zekerheid, maar langer dan een week blijf ik vermoe delijk niet weg". „En als er brieven voor u komen? Aan welk adres moet ik die opzenden?" „Laat u zo maar liggen. Mogelijk geef ik u per brief mijn tijdelijk adres op". Werner at haastig en maakte zich toen gereed. Hij ging op avontuur uit, maar moest er, meende hij, toch een beetje netjes uitzien. De mogelijkheid bestond, dat er niets bijzonders gebeurde. Van Gie len en hij zouden dan eenvoudig oen paar dagen gasten zijn van professor Evan cn diens dochter. Maar aangezien hier dus ook van een jonge dame sprake was, acht te hij het noodig in zijn leeren handkoffer een gekleed pak mee te nemen, benevens nog een en ander, waaraan hij anders niet gedacht zou hebben. Evenmin echter ver gat hij z'n zesJoops revolver bij zich te steken, na dit geduchte wapen met de meeste zorg geladen te hebben. Om half acht telefoneerde hij om een taxi cn tien minuten vóór acht was hij present aan de woning van den heer Van Gielen. Een groote reis-auto stond er voor de deur en zijn vriend Antoon was juist bezig den chauffeur een koffer aan te reiken, dio deze bovenop plaatste. „De mijne kan er meteen op", riep Wer ner. 'Toen zag hij, hoe twee bedienden met een tamelijk groote, vierkante kist kwa men aandragen. En blijkbaar hadden zij aanwijzing gekregen deze kist voorzichtig te behandelen. Ze werd met véél voorzor gen ook boven op den auto geladen en daar stevig vastgesjord. Werner stond er naar te kijken cn z'n vriend kwam naast hem staan". „Die kist moet ook mee", zei hij, ,.m'n vader heeft ze zelf in onze goede zorgen aanbevolen. Maar het is acht uur, we kun nen nu gaan". „Eu do anderen?" „Die voegen zich bij ons. Dat veftel ik je straks wel". Zij stapten in, de chauffeur zette den motor op gang cn de wagen reed weg, „We rijden naar het academisch zieken huis, daar voegen de professor Evan en z'n dochter zich bij ons. Het schijnt ren voorzichtigheidsmaatregcl. M'n vader heeft het zoo geregeld. Hij interesseert zich ontzaglijk voor dit alles. Hij schijnt voor de Ev^ns toch meer vriendschap te koesteren, dan ik wel wist". „Maar waar gaan wo eigenlijk heen?" „Ja, dat weet ik ook niet. De chauffeur is do meest vertrouwde bediende van va der, hij heeft zijn instructies. En ook. het kan ons tamelijk onverschillig laten of het landhuis, waarvan papa sprak hier of daar ligt, heel yer weg zal het wel niet zijn". „In ieder geval maakt die onbekend heid de geschiedenis wat meer avontuur lijk", meende Frits Werner. „Ik begrijp er eigenlijk steeds minder van. Zio eens, wij willen een ro-1 in deze geheimzinnige zaak spelen, maar ik krijg zoo het gevoel, alsof wij zelf geen spelers zijn, maar stuk ken, d'ie geschoven worden, waar men ons hebben wil". „Kom, wat i3 dat een zwaar-op-de-hand sohe redenecring", lachte Antoon van Giet len. „Ik ga mee om den professor te be schermen, als dat noodig mocht zijn, col jij immers ook. En als het kan wil jij graag meer omtrent deze geschiedenis hoo ren. Dat zal ook wel kunnen, want omdat wij helpen zal men ons wel in vertrouwen moeten nemen". (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5