të© Jaargang. ZATERDAG 31 DECEMBER 1921 No. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 12.60 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 1 2.60 per kwartaal. Franco per post 12 96 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af zonderlijke nummers C ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON iNTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: opZiterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYERTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop t 0.75 'a Zaterdag, overige dagen i'0.50 Dit nummer bestaat uit vijf biaden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. NIEUWJAAR. Daar opent zich weer voor ons eon. nieuw jaar, met een wijd perspectief in hot onbekende. In het onbekende"Wij weten niet, wat hot nieuwe jaar zal brengen voor ieder onzer, persoonlijk, voor de maatschappij. En in deze troebelen tijden van onrust en verwarring is die donkerte van onzeker heid omklemmend met angstgevoel In het onbekendeNeen, Goddank, er is ons tóch. veel, en zeer veel bekend het voorn a a. mste zelfs weten wij. Wij, kinderen dor Katholieke Kerk, we iten, dat, wat er ook moge vallen, de Kerk blijft staan dat, wat er ook moge gisten in vertroebeling des geestes, de Waarheid van het Geloof zal blijven lichten met rustige klaarheid Ieder mens oh, die in oprechtheid van wil zioh stelt in de dienst van God, die in waarheid godsdienstig is, kan die angst van het onzekere doen vervangen door een blij Godsvertrouwen! En zóó, in de kracht en in de blijheid van het Geloof, mi-gen wij allen ingaan het nieuwe jaar d&t is de beetekenis van den hart-grondigen w-ensch aan alle onze lezers cn vrienden: een Zalig N-deuw- jaar! Het jaar 1921 ie uit; en alles, wat het gebracht heeft is verdwenen? Neen. er is zo veel wat blijvend^ is, on wat eens in levende werkelijkheid zal 'staan voor 't oordeel des Eeuwigen Rech ters. Er is zooveel wat blijvend is van ons in nerlijke leven in het afgeloopen jaar Dat vormt de stoffe voor .een stil gewe- ~f n somferzo èk. Er is zooveel wat blijvend is van onze - 'daden-naar-buiten. God-zij-dank. in ons land, in 't bijzonder ook in ons gewest, mogen wij roemen op een Katholiek leven, dat- zich openbaart en uitstraalt en leeft in daden-naar-bui ten. En met voldoening gewagen wij van den band, die or bestaat tussehen de Katho lieken in dit gewest en hun dagblad. Door het daadwerkelijk meeleven en door 'de daadwerkelijke sympathie der Katho lieken groeit onze oouraitt in verbetering en vervolmaking en, onder Gods zogen, werkt- zij zoo des te krachtiger mede aan de uitbreiding en verdieping van het Ka tholieke 'even in stad en dorpdie groote, al-omvattende levenstaak van ons allen! Ons aller levenstaak óók voor 1922, op- dat het. nieuwe jaar worde in de volle bo- - teekenis van het- veel-zeggende woord Z a- iig Nieuwjaar! V Durf. Do socialisten miniton bij hun propa ganda uit door durf, brutalen durf. We vonden daar weer een staaltje van in „Het Volk". De bekende heer A. B. Kleerekooper is op Kerstavond geweest „in den antieken Begijnenhof, in het Engel- sche kerkje" te Amsterdam, waar hij mid- <dene$uws-che Kerstliederen heeft hooren gingen. En hij schrijft dan daarover En ik zeivtot mezelf, daar ik huis waarts ging, dat deze meuschhedd id les wa-t- goed is en vroom heeft ver brijzeld tussehen ijzeren fa-brieksknuis- 'ten, en dat er, ondanks alle gewild- iverfijn.de potsernijen in alle takken van kunst, geen ware schoonheid en zuiverheid zal zijn vóór wij de natuur lijke levens-vormen hervonden hebben. Er zal zuivere schoonheid noch diepe vroomheid zijn vóór het so cialisme volbouwd is ill bet andere is ijdelheid der ijdelhede.n en jagen naar wind - «Th, deze menschheid heeft verbrijzeld Iveel van wat goed is en vroom tussehen.... 8e ijzeren oneeloofsknuisten van liberalis me en socialisme. En hoe meer zich verbreidt het onge loof van het socialisme, des te minder zal er zijn „zuivere schoonheid" en „diepe vroomheid"! 't Is verbijsterend-brutaal om het tegendeel te beweren. Om te kunnen genieten de „zuivere schoonheid" in het beloven van de „diepe - vroomheid" moet de mensoh zich los wringen uit het materialisme, niet langer jjjagen naar wind" en met do oogen des y gdoofs klaar inzien het ijdelheid der ijdel- bedeij I nieuw feuilleton f 'Dinsdag beginnen we met een nieuw i feuilleton een zeer boeiende roman, hraarvan onze courant het auteursrecht «eeft verklagen. BUITENLAND, HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Een belangrijke resolutie van Senator Root op de ontwapeningsconferentie. De spoorwegstaking in Duitschland. De wederopbouw van Europa. De Ontwapenings-conferentie. HET D51 'K DO OTEN VRAAG STUK. De resolutie van Root. De vlootcommissie heeft zich in voltal lige zitting beziggehouden met de behan deling van de resolutie-Boot, luidend als volgt: 1. Aan koopvaardijschepen moet wor den gelast te stoppen alvorens zij in be slag kunnen worden genomen. Zij mogen niet worden aangevallen tenzij zij weige ren te st-oppen en zij mogen niet worden vernietigd, alvorens de bemanning en de passagiers in veiligheid zijn gebracht-. 2. Oorlogvoerende duikbooten zijn on der geen omstandigheden van bovenstaan de algemeene regelen uitgezonderd, en als ee.n duikboot op een wijze, die niet- in over eenstemming is met deze regelen, een koopvaardijschip buit kan maken, dan eisekt het volkenrecht, dat de duikboot zich van aanval z-al onthouden en het schip ongehinderd zal laten passceren. 3. Do onderc eekende mogendheden er kennen, da-t hot- zoo goed als onmogelijk is, om de duikbooten als ve.rnietigingsniid- del voor den handel te gebruiken, zonder een inbreuk op de a-lgemeene, door de be schaafde naties aanvaarde bepalingen ter bescherming van het leven van neutralen en noncombattanten, te maken en opdat het verbod va-n een. dusdanig gebruik al gemeen zal worden erkend, als deel uit maken- van het volkenrecht, verklaren ondergeteekenden hun goedkeuring aan een dusdanig verbod te hechten en noodi- gen zij alle naties uit-, zich eveneens aan deze overeenkomst te houden. 4. De on-der°"e'opker<Ion verklaren, da-t een ieder, in dienst van een mogendheid, welke deze regelen heeft erkend, en die in breuk maakt op deze bepaling, za-1 wor den beschouwd als een schender van de oorlogswe-t'ten en als zooda-n-ig kan hij wor den onderworpen aan een gerechtelijke vervolging en voor daden van zeerooverij worden gestraft. Het eerste gedeelte werd in beginsel reeds aangenomen. Een belangrijk amendement. Bij de behandeling van de tweede reso lutie wam Root waarbij het gebruik va-n de duikboot algemeen verboden wordt als mid del tegen de handelsschepen, aangezien het optreden der duikbooten niet mogelijk is zonder schending va-n het volkenrecht, deed Balfour het voorstel dat de 5 groote mogendheden, wanneer zij in dit opzicht tot een besluit kwainen, aanstonds heb verbod bindend zouden verklaren zonder te wachten of de andere mogendheden met het verbod a-ccoord gaan. Hij belichaamde dit in een amendement dat luidt als volgt: De 5 mogendheden verklaren met zulk een verbod in te stem men en liet voor zich aanstonds bindend te verklaren, terwijl zij alle a micro natiën uitnoodigen zich bij deze overeenkomst aan te sluiten. De verdere besprekingen van de zoo geamendeerde, resolutie werden verdaagd. Senator Root verklaarde zijn in stemming met heb voorstel van Balfour. De hulpstrijdkrachten. Naar verluidt is de commissie voor de vloot-aangelegenheden der Washingt-on- scha conferentie gistermorgen overeenge komen, dat de tonnen-maat der hulpst-rijd- krachten za-1 worden beperkt tot tiendui zend ton waterverplaa-teimg per bodem. Alle delegaties hebben het voorstel aan genomen, met uitzondering van Frankrijk. De Fransch© delegatie verklaarde, dat zij na-ar zij verwachtte la-ter haar for- meele goedkeuring aan liet voorstel zou hechten. Alle mogendheden stemden er in toe, dat het- kaliber der op de hulpstrijdkracli- ten gemonteerde kanonnen niet zwaarder zal zijn, dan acht inch. Duitschland. De Spoorwegstaking. Onverwaoht heeft ook een groot gedeel te van het Berlijnsche spoorwegpersoneel zioh bij de staking aangesloten. Gister avond heeft ongeveer 75 pet. van het tech nisch personeel den arbeid neergelegd. Het- goederenverkeer stond reeds geheel stil. terwijl op de spoorwegwerkploatsen van de hoofdstad de staking algemeen ia. Het Deutsche Eisehbahn Verband, dat 14.U00 van de 54000 spoorwegarbeiders en spoorwegbeambten van Berlijn omvat, re kende. er op, dat hedenochtend de staking in de hoofdstad algemeen zou zijn. De lei ders in het spoorwegdistrict Hamburg heb ben aan de centrale der vakorganisatie te Berlijn medegedeeld, dat aldaar do sta king hedenavond eveneens algemeen zou zijn, tenzij onderkissoliën de regeering de eicchen der -stakers zou hebben ingewil ligd. Men verwacht-, dat- heden de beslissing over een eventueel© algemeene staking zal vallen. De levensmiddelen - .en kolewvoor- zïening, vooral van Groot-Berlijn, baart ernstige zorgen. Men verwaait, dat daar voor noodmaatregelen zullen worden ge troffen. Frankrijk. Het herstel van Europa De economische conferentie, die aan de bijeenkomst van den oppersten raad te Cannes voorafgaat, is giste ivo ormidda-g be gonnen. De Frar.sche en Engelsehe experten, fi nanciers e,n indu-st-rieelen, werden net eens omtrent een plan, dat als basis zou die nen voor de reconstructie va-n Europa. Aan de Italianns-ohe en Belgische gedele geerden werd daarna van dit plan mode- deeling gedaan. De conferentie zal binnenkort een voor- loopige verklaring public cc reai omtrent de voorwaarden voor ee-n hervatting van de handelsbetrekkingen met andere landen, met nam© met Rusland. Deze voorwaar den zouden in hoofd,zaak neerkomen op den eisóh, dat de landen in kwestie zioh voegen naar de in beschaafde la-Aden be staande. gebruiken en gewoonten en het particulier eigendomsrecht, alsook dc_ door den staat aangegane verplichting erken nen. De bc üenlandsche politiek. Briand heeft tijdens het debat in den Senaat over de begrooting van buitenland- selio zaken gesproken over de buite.iila-nd- sche politiek der regeering. Hij zette uiteen, dat hot vraagstuk van het herstel in de situatie van Frankrijk domineerdehierin was. geen transactie mogelijk. Over dit punt zijn de geallieer den het- eens. Hij bracht do woorden van Lloyd George op de laatste Londensche conferentie inh erin nering: „Frankrijk moet schadeloos gesteld wordenwanneer dit opoffering kost, dan is het aan de an deren landen, om daarin toe te stemmen." Sprekende over - •w.sV.-^etie _vwn Europa, verklaarde Briand, da-t voor Frankrijk het herstel van Centraal- en Oost-Europa niet zonder belang was, want wanneer Duitschland aan de verheffing van Rusland zou meewerken, dan zou het zeker daaruit- voordeden trekken en Briand vond, dat het met- zoo'n slechte operatie zou zijn, indien deze voordeelen ten bate van d-e betaling der schadevergoe ding zouden komen. Over de conferentie te "Washington zeide hij nog. dat liet noodzakelijk bewezen was, dat Frankrijk, 'twelk geen enkele agressieve gedachte heeft, zijn militaire zekerheid moest bewaren. Briand bracht Frankrijk's concessies in herinnering ten aanzien van de groote schepen, en toonde aan, dat liet onmogelijk was toe te geven ten aanzien van de kruisers en onderzeeërs, noodig ter bescherming van de kust eu de kolonies, Frankijk zou te dien aanzien dit stand punt behouden. Zuid-Afrika. Staking in de mijnen. Uit Johannesburg wordt gemeld t De mijnwerkers van het Witbankbekkcu hebben zich met 177 tegen 53 stemmen ten gunste eener staking uitgesproken, üi ver band met de loonsverlaging va-n vijf shil ling per ploeg, welke dezer dagen van kracht zal worden. Buiteriandsctie Berichten, Treinongeluk in Hongarije. Nabij Boedapest heeft een botsing plaats gehad tussehen een personentrein en een goederentrein. Twee personen werden ge dood en veertien gewond, waarvan vijf ernstig. Frankrijks bevolking- Het resultaat van de jongste algemeene volks telling is, dat do bevolking van Frankrijk, met inbegrip van Elzas-Lolharingen, 39.402.739 zielen telt van wie er 1.550.449 buitenlanders zijn. In 1911 telde Frankrijk 39.504.992 inwoners van wie ex 1.132.696 vreemdelingen waren. Branden. De groote oliofabriek aan den boulevard Sainl-Ch-arles te Marseille is totaal door brand verwoest. Vijf en twintig duizend tons eoprak gingen in vlammen op. Het vuur verlichtte do ganscho stad. He schade bedraagt meer dan drie millioen francs. Volgons bericht uit Le Puy is een groot deel van bet dorp Saint-Vert afgebrand. Het raad huis, de school, de pastorie en tal van huizen zijn verwoest. He kerk kon gered worden. He schade is zeer groot. Een Encjelscli oorlogsschip in nood. Gistermorgen is het greote Engelscho oor logsschip „Vengeqce", metende 12.950 ton, hul peloos drijvende gevonden ter hoogte van Kaap La Hague. Door een passcèrend schip worden een drietal sleephooten te hulp geroepen, om het oorlogsschip op te sleepen. Wegens de hoo- ge zeeën braken de sleeptrossen evenwel af en men zag zich genoodzaakt het groote schip aan zijn lot over te latera. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het conflict in de metaalindustrie. Het collectief contract in het bloembol- lenbedrijf. Uitstel eerste oefening. (Leger en Vloot). Dc Typhusepidemio te Zwolle. De herziening van de Ziektewet. Op de vragen van den lieer Wijnkoop betreffende liet nemen van maatregelen tegen den opnieuw heerschendon typhus te Zwolle heeft Minister Aalberso geant woord dat er maatregelen moeten worden genomen om de directie van do barak voor lijders aan besmettelijke ziekten in het Sophia-Ziekenhuis aan een genees-: heer on le dragen, opdat contact tussehen dezo lijders en besmette goederen met de ziekcninricliting zij buitengesloten en de handelingen van liet dienstpersoneel in do barak voortdurend onder deskundig toe zicht staan. De Minister vindt in de feiten geen aan leiding tot het treffen van maatregelen, waartoe de wet hem trouwens niet de be voegdheid geeft. Zoodra het ontwerp betreffende de ge zondheidsdiensten wet zal zijn geworden en de herziening van de Ziektewet van 1872 welke in zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert, haar beslag zal hebben gekregen, zal men in omstan digheden, als zich te Zwolle hebben voor gedaan, krachtiger cn doeltreffender kun nen optreden. liet conflict in dc Metaalnijverheid. Een kleine meerderheid doors taken. Het voorstel lot doorstaken tegen elke loonsverlaging is door do gezamenlijke motaalfeowevkcrsarganisalies aangenomen met 6096 van do uitgebrachte 11.863 stem men; die meerderheid bedraagt dus slechts 164 stemmen. Voor het voorstel van den Mclaalbond ter opheffing van dc staking, met thans 5 pc-t. loonsverlaging en 1 Februari weer 5 pet. loonsvermindering voor alle meiaal bewerkers zijn 609 stemmen uitgebracht. Voor bet z.g. tegenvoorstel van de orga nisaties n.l. do hervatting van het werk op liet tuide, loon, op 1 Maart a.s. 5 pet. loonsverlaging en op i Juni a.s. nogmaals 5 pet., zijn 4907 stemmen uitgebracht. Bezuiniging. De kantongerechten te Alpben a. d. R ij n en te Woerdc n zullen worden op gelieven. De spoorwegstaking in Duitschland. Wegens dc staking van bet spoorweg personeel in Duitschland is, meldt een V. D.-bericht, het reizigers- en goederenver voer via Kranenburg gestremd. De Tweede-Kamerverkiezingen. Dc beer J. Barendse, voorzitter van den Bond Yereeniging Westland cn Poeldijk, heeft zich als candidaat van. de R.-IC. par tij voor de Tweede Kamer in den Kies kring Dordrecht, waar hij als no. 3 op de lijst voorkwam* teruggetrokken. Dc Katholieke Vakbeweging en de Volkszang. Het Bureau voor de R.-K. Vakbeweging heeft een prijsvraag uitgeschreven lethel verkrijgen van een tekst voor ccn „Strijd lied voor do R.-K. Vakbeweging". Het Bureau heeft een jury benoemd,die inzendingen op dezo prijsvraag bcoordoc- len zal en de bevoegdheid heeft om aan den inzender van het h. i. beste antwoord een prijs toe te kennen van 50. Deze jury bestaat uit: Pastoor A. P. Ha mers, Dr. G. H. Huigens. Mr. A. van Jole, Mgr. J. A. S. van Schaik en de beer P. J. S. Scrrarens. Nadere taakomschrijving wordt door het Bureau (Drift 12, Utrecht) op aan vrage verstrekt. De termijn van inzending eindigt 1 Maart 1922 en de Jury zal zoo spoedig mo gelijk na dezen datum uitspraak doen. OM 35.000 ZIELEN TE REDDEN IN GUATEMALA. Leg er en Vloot. Vorig bedrag 373.25 S. te Warmond 2. G. te Warmond voor dea armen Missionaris 2.50 P. A. te Voohout. Ter eere van hot Kerstkindje 3. M. te Sassenheira. Ter eere van St. Cornelia J. A. B., to Leiden. 5.— N. N. to Leiden 5. M. H. te Alphen aan den Rijn 2.— N. N. to Boskoop. Op hoop van zegen 5.— - Totaal 403.75 Warmond. J. P. VERHAAR, Pr. Groot-Scm i nar i e. van de derdo ploeg lichting 1922, voor- loopig buiten oproeping worden gelaten. Omtrent hunne opkomst onder de wa penen zullen nadere bevelen worden ge geven. Mochten bij het verzenden van verlof passen aan do hierbij betrokken perso nen vergissingen zijn gemaakt, dan belioo ren deze onverwijld te worden hersteld. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aangezien de lichting 1921, voor wat be treft do infanterie, genie, wielrijders en pontonniers in drie gedeelten (ploegen) is ingelijfd, is in do beschikkingen, waarbij aan deze dienstplichtingen uitstel van eer sto oefening werd verleend, vermeld, dat dit geschiedde tot opkomst van de. derde, dan wol laatste ploeg van de lichiting 1923. Do lichting 1922 zal echter niet in drie ploegen, doch in twee ploegen voor eerste oefening onder dc wapenen wor den opgeroepen. In verband hiermedo moeten de liierbcdoeldc dienstplichtigen van de lichting 1921, aan wie uitstel van eerste oefening is verleend, tot opkoms Uit de Qmqevinq. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Lagere Landbouwschool. Naar wij ern-emen, lioeft het Bestuur der Vereeftiging tot stichting eoner lagere Landbouwschool al hier van den Minister van Landbouw bericht ontvangen, dat de Regeering in principe bereid, is, de noodige gelden toe te staan uit 's Rijks kas voor de exploitatie ecner Chr. Lagere Landbouwschool to Alphen aan den Rijn. R. K. Sporlvereenigi-g. De n. K. Sport- ereeniging „Wilskracht" hield deze week haai aarvergadoring. Dc bijeenkomst werrl op d® gebruikelijke wijze door den Voorzitter ge opend mot een welkomstwoord tot' de' Ie ii, inzonder lot den Z.Ecrw. lieer Deken en dcU Geestelijken Adviseur. Do notulen werden ia onveranderd goedgekeurd. Ennigo in gekomen 6lukkcn worden aangehouden tot r?a volgendo vergadering. Punt 4: Voorstel tot invoering van een emeeno H. Communie voor de loden Hierlo® werd besloten en deze word vastgesteld oj don 3den Zondag der maand. Naar aanleiding an dit besluit volgde een opwekkend woord lol de leden door den WelEerw. Adviseur Mededecling volgde van de aansluiting dei Voreeniging bij de D. H. G. B waaraan d« leden hun goedkcurig gaven. Het Jaarverslag an den Secretaris wordt onder dank goedge keurd. Alsnog wordt besloten op twee avonden een uitvoering te geven. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging, uitgenomen do verkie* van den heer J. Ponsioon in de plaats van den beer R. Pijper. De Rondvraag had ccn zeer geanimeerd verloop. Nog werd ten behoeve der Voetbalafdeeling een terrein- en Centrale Commissie gevormd. AALSMEER. Gemeenteraad. In do raadsvergadering van Aalsmeer kwam ter tafel een voorstel van vier leden, om alle besluiten tevoren genomen, waarhij de droog legging van den Wostplas werd toegestaan of bevorderd,, in lo trekken en zich uit te spre ken tcgon deze drooglegging als zijnde niet in het belaug -der gemeente en alle maatregelen ta treffen, bevordert ijk om do drooglegging lo oorkomen. De Voorzitter deelde mede, dat dit voorstel, ngovolgo het Reglement van Orde van den Raad, niet in behandeling mocht worden geno men en moest worden uitgesteld tot do volgen de vergadering. Do Voorzitter deelde verder mode, dat da voorwaarden,- waaronder do gemeente bereid aa hare bezittingen in de Westpias voor drooglegging te verkoopen, ook niet konden orden vastgesteld, omdat de heer Ten Bokkol Huinink, die eene aanvrage daartoe bij den Raad had ingediend, nog steeds in gebreke as gebleven, de concessie aan den Raad over. te leggen. Vervolgens werd mededecling gedaan- van eene door de Afdceling „Aalsmeer" van de Ncderl. My. voor Tuinbouw en Plantkunde» ontvangen motie waarin er wordt aangedron gen alle maatregelen te treffen om een droog legging te voorkomen en verzocht werd het destijds gen-omen besluit, waarbij tot droogleg ging was besloten, in te trekken. Hierna kwam in stemming het voorstel van den hoer Spaargaren, waarover in do vorige, vergadering de stemmen hebben geslaakt, om de destijds aan don heer Korthals Altes ge stelde voorwaarden, tot verkoop der bezittin gen der gemeente te handhaven. Mot 6 togen 5 stemmen werd het voorstel ver, worpen. Wethouder van der Meer, die tegenj stemt, motiveert zijn stem, dat hij vrij blijft ten opzichte van het bepalen der voorwaarden waaronder de gemeente dc bezittingen zal ver koopen aan den heer Ten Bokkcl Huinink. Daarna wordt de heer Ten Bokkel Huininï in de gelegenheid geeield zijn plannen aan den Raad nader toe to lichtep Op een vraag van den voorzitter aan den. heer Ten Bokkel Huinink of dezo bereids in 1 het bezit was gekomen van do concessie ant-

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1