r 'en gezonde Leger en Vloot. Uit de Omgeving. NIEUWJAARSGROET Ingezonden stukken. Vrijstelling wegens broederdienst. Schriftelijk beantwoord e vragen. Op de vragen van den heer K. te Laan betreffende vrijstelling wegens broeder- dienst antwoordde de minister van Oor log, dat bij de wet 28 Mei 1920 de Militie- aangevuld is in dien zin, dat ook land- stormdienst voor broederdienst kan gel den. Ten aanzien van hen, die zoowel bij da militie als bij den landstorm hebben ge diend, is in het derde lid van heb toen in de Militiewet ingevoegde art. 24a be paald, dat de werkelijke dienst, dien de broeder bij de militie en die, welken hij bij den landstorm heeft vervuld, worden sa mengeteld. Hierbij is geen enkele beper king gemaakt, wat betreft de wet, waar uit de werkelijke dienst voortspruit. Ten opzichte van de wet van 22 Febr. 1917 is dus geen uitzondering gemaakt. Integen deel deze wet was juist één van de twee wetten, die aanleding hebben gegeven tot opneming van de bepaling omtrent de be doelde samenstelling. Laatstgenoemde wet diende om ver vroegde inlijving van de lichting 1918 mo gelijk te maken. Ingevolge art. 2 dier wet gewijzigd bij de wet van 23 Mei 1917, zijn de vrijstellingen behoudens uitzonderin gen voor die lichting later dan gewoon lijk ingegaan, en wel op 20 Maart 1919. Dientengevolge zijn vele indienstgestelden op 21 Maart 1919 overgegaan van de hoe danigheid van militieplichtige in die van landstormplichtige. Hetzelfde heeft zich voorgedaan bij de lichting 1919, ingevolge de wet van 20 April 1918. De vraag, in hoever het noodig of wen- schelijk is den werkeiijken dienst, vervuld ten gevolge van de genoemde wetten van 1917 en 1918. bij vrijstelling wegens den dienst van een landstormpliohtigen broe der in aanmerking te nemen, is derhalve bij de totstandkoming van de aangehaalde wijziging van de Militiewet onder de oogen gezien. Art. 24a is toen in heb le ven geroepen met betrekking tob perso nen ,die als landstormpliohtigen hebben ge diendten aanzien van hen, die uitslui tend bij de militie hebben gediend, zijn. de regelen voornamelijk neergelegd in art. 24 der Militiewet in 1920 onveranderd gebleven. Uit een en ander moge blijken, dat een nadere voorziening niet noodig ia om de bepalingen in zake landstormbroederdiensb voor zoover noodig, van toepassing te doen zijn op werkeiijken dienst, vervuld door dienstplichtigen van de lichting 1918. Wèl is het wensehelijk geacht om bij de algemeene herziening van onze dienst plichtwet geving ook in de vereischton, waaraan vervulde dienst moet voldoen om voor broederdienst te kunnen gelden, in grijpende veranderingen aan te brengen, veranderingen, die beoogen om zooals in de Memorie van Toelichting bij art. 16 tweede en derde lid, van het ontwerp- Dienstpliehtwet is uiteengezet voor de toekomst algemeen te doen gelden een stelsel in den geest van dat, hetwelk in 1920 enkel met betrekking tot landstorm- dienst is ingevoerd. ALKEMADE. Gemeenteraad. (Vervolg). Aan het 6lot dor vergadering vraagt cn ver krijgt de heer de Koning het woord tor be antwoording van den heer Verwey, die bij do algemeen-o beschouwingen over de begrooting do houding der R. K. raadsfractie en der R K. Kiosvereeniging aan een uitvoerige critïek had onderwori>en De heer de Koning herinnert aan Eet dcor hem gesprokene bij de algemeene beschouwingen het vorige jaar, waarin hij betoogde dat in AL kemade van een politieleen strijd niet kon worden gesproken en van oordeel is dat de raad zich één gevoelt in het christelijk beginseL Als spr. maar ©enigszins had kunnen vermoeden dat leze woorden een steen des aanstoots had geweest voor den heer Yerwey, hij zou ze niet hebbm uitgesproken. Hij wist dit echter niet eu onwe tendheid zondigt niet. Wel wist hij dat vele raadsleden Eet „IaiuF1 hebben aan alg. beschouwingen en was het hem totaal onbekend dat er waren die eigenlijk een hekel hebben, dat er in Alkemade geen politieke strijd bestaat. Spr. wil thans voorzichtig zijn met zTn woor den en er voor oppassen dat nogmaals in een verslag van den gemeenteraad van 'Alkemade (dus nog niet eens in het donkere zuiden) vermeld zou staan dat iemand door de R. K. kiesvereenis ging naar den Raad zou zijn afgevaardigd die beweert, dat in den socialen tijd, in dezen tijd van actie van geloof en ongeloof, er geen gemeente politiek bestaat en er dus van een politieken strijd in een gemeenteraad niet moest worden gesproken. Ht bevreemdt spr. in hoogs mate dat dit hem wordt aangewreven door iemand als de heer iVerweij, die weten kan dat epr. in 1919 bij de raadsverkiezing er hij de R. K. kiesvoreeniging sterk op gewerkt heeft, ©en Katholiek gemeente program saam te stollen en dit den candidaten ter toekening voor te leggen. Hieruit blijkt dat hij wel degelijk een £emoen-i ïepolitiek erkent, maar in Alkemade, waar de Raad beslaat uit R. Kath., Anti-Rev. en Chr. Hist, de drie partijen die gedurende een kwart eeow hebben saamgewerkt onder één vaandel in den strijd tegen ongeloof, mag van een politie ken strijd niet worden gesproken. ,j Scherpe lijnen zijn hier niet Een politieke strijd gaat volgens spr. nïst over het benoemen van een persoon en over de wenechelijkheid van het al of niet behouden van een brug en dergelijke zaken; een politieke strijd heert dieper ondergrond en gaat over de - vraag of de sociale belangen van het volk over-) aenkomstig geloof, godsdienst en zeden worden behartigd. KS-jU -1- _A1 het overige is laag-Lij-tleu-grnn'Lelfo partij- jolitiok, en beoogt reclamepolitielc om ziekjes <o winnen onder de leuze: „Zoo de wind waait, Waait rnïjn jasje!" De Katholieke partij is het best cvüscipfineerd Vanaf heden fof en met 27 December a.s.", is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau en bij onze Agenten en Bezorgers, om in het nummer van 31 December, den gebruikelijken te plaatsen, PRIJZEN ZIJN BIJ VOORUITBETALING: per 4 regels 10.50 8 16 1.- 12.- DE ADMINISTRATIE. geus spr. het minst mank gaat aan dit euvel. Aan rcclamépolitiek doen wij niet mee! De Katholieke partij is het best gediciplineer'd en wegens haar godsdienstige overtuiging, welke geen verschil van meening toelaat, het krach* tigst vereend. Spr. zet uiteen dat do Kath. partij ter willo van het behoud der evolutie, grooto of fers heeft gebracht en bespreekt in dit verband het veelbesproken processieverbod. Terwijl het iedere partij of vereeniging ver* oorloofd is him vaandel, het symbool van hun sproken en denken, al is hot nog zoo rood en al predikt het zelfs opstand tegen het wettig ge zag, in hun rijen meo te voeren, den Katholiek is dit in het- vrije Nederland verboden. De Katholiek mag zich niet in het openbar'" vertoonen, maar mag slechts in kerk en Gods huizen, in besloten krinv Pi.dde Tirsnsren aan zijn God cn Schepper, ondanks do Katholieke partij bijna 2/3 der regeeringsgroep uitmaakt. Een schreeuwende tegenstelling 'noemt spr. het, dat voor een kleine groep der bevolking zelfs een tegemoetkomendo houding wordt aan genomen wanneer er gewetensbezwaren worden geuit tegen vaccinedwang terwijl aan 2/3 der bevolking wordt opgelegd zich niet in het open baar te vortoouon wanneer zij vrij en frank, het mystery van hun geloof willen demonstrceren. Indien de Katholieke partij niet een onbepaald vertrouwen had gehad in haar leiders, er zou in het geheele land een 6torm van verontwaardia ging zijn opgegaan. Spr. wil riet verder hierover spreken, maar heeft slechts willen aantooncn dat er wol dage* lijk een politieke strijd bestaat, zelfs onder av alitiegenooten over de Ti noests belangen. Ons collego heeft daarover echter niets te zeggen, dit is geen gemeentepolitiek. Niet in algemeencn zin =-•= versta, dif wel p=5 maar ten aanzien van deze gemeente, ontkent spr. een gemeentelijke partijpolitiek maar loven wij allen uit oen christelijk beginsel. En dit christelijk beginsel sluit in zich dat het steunt op een program en dit pregram heeft spr. aan-* vaardt als Katholiek en sociaal voelend mensch. Komende tot den aanval van den heer Verwey op de R. K. Kiesvereeniging inzake de laatste wothouderskenze, geeft 6pr. een breeds histori sche uiteenzetting van de geschiedenis der raads verkiezingen en het daarbij gepleegd overleg tusschen de A. R. en R. K. partij. Vanaf het jaar 1909 behandelt spr. dit onder worp. Voor 1909 was de heer Bonda de vertegena woordiger der A. R. partij in den raad. Om wel ke reden weet spr. niet, doch in 1909 werd de heer Bonda niet meer candidaat gesteld door de A. R. Kiesver., maar de heer Verwey. De heer Bonda werd echter als aftr. lid her kozen cn had daarbij den steun van een groot aantal Katholieke kiezers, zoodat de candidaat der A. R. Kiesver. reeds hij lo stemming uit viel. In 1910 ontving de R. K. Kiesver. een s brij- ven van de A. R. Kiesvor., waarin verzocht werd in den vervolge hij gemeenteraadsverkie zingen steun te verleencn aan don candidaat der A. R. Kiesver. en waarin leedwezen werd he-, tuigd over het optreden der kiesver. hij de laat ste stemming van den gemeenteraad. Dit laatste kon alleen zijn naar aanleiding van Let feit dat de candidatuur Bonda door enkele R. K. bestuursleden was aanbevolen. Immers de kiesvoreeniging zelf, kon dit verwijt niet tref* fen, omdat zij in die dagen als Kiesvereeniging zich niet bemoeide met de gemeenteraadsverkie zingen. Dit schrijven in dezen vorm gesteld, was geen pleiziorige kennismaking. De A. R. Kiesvereeni ging gaf door haar optreden den indruk van een „buldog", ofschoon zij gerekend naar haar ge talsterkte, hoogstens recht had als een .kef hondje"- op te treden. De R. K. Kiesvereeniging antwoordde hierop dat deze zaak haar niet aanging, aangezien zij volgens de statuten geen recht had, actie te voeren bij do gemeenteraadsverkiezingen. De A. R. Kiesvereeniging met dit antwoord niet tevreden zijnde, vroeg een conferentie aan. Eerst werd deze conferentie afgewezen door de R. K. Kiesvereeniging, als zijnde van te weinig nut, doch werd later toch tot het houden van een conferentie besloten. i -j Het resultaat er van was, dat aan "de R. Kiesver. werd bericht, dat het bestuur der R. K. Kiesver. zou trachten het daarheen te leiden dat voortaan de candidaat der A. R. Kiosver. zou worden gesteund, b.v. bij ontslagname van één der niet Katholieke ra&'V«rT<>-n en dat naar getalsterkte der partijen, 9 zetels 'door do R. K. rartij zouden worden ingenomen, terwijl 2 ze tels protestant zouden blijven. Met dit voorstel ging de A. R. Kiesver. aceoord, 1 Toen echter do verkiezing van 1911 plaats had en de heeron Strijk en v. Rijzen (Kath.) en de heer Los (Prot.) aftraden, vroeg de A. R. Kiesver. in de plaats van den heer Strijk een zetel te mogen innemen, met belofte dat als staks de zotel van den heer Bonda vrij kwam, de A. R. partij op eon R. K. kandidaat zou stemmen. 1 ,.jp Hierop werd door do R. K.Kiesver. zooals van zelf spreekt niet ingegaan en het' verzoek afgewezen, waarop de A. R. Kiesver. berichtte dat zij van verdere onderhandelingen afzag en zich van stemming zou onthouden. In Febr. 1911 kwem do stemming in de vac.- v. d. Guit. Door de A. R. Kiesver. werd bericht, dat zij met een eigen candidaat zou uitkomen, n.L den heer Verwey. i -'i - De uitslag van doze verkiezing Was, dat een Katholiek gekozen werd en de hoer .Verwey slechts 70 stemmen had. In 1915 kwam weer de periodieke verkiezing en was do heor Bonda aan de beurt, op wiens verkiezing men blijkbaar van A. R. zijde .liet den minsten prijs stelde. Evenwel werd nu 'door 'de A. R. Kiesver. b"e. richt, dat zij wegens de tijdsomstandigheden van het stellen van een eigen candidaat afzag. Enkele maanden later echter, toen een Kathos liek raadslid overleed, was men er weer als do kippen bij den heer Verwey te stellen, ofschoon do tijdsomstandigheden nog precies dezelfde wa ren. De heer Bonda zag men gaarne verdwijnen, doch blijkbaar wilde men dit aan de Katholieken over laten. Eindolijk kwam de vacature Los en werd de candidaat der A. R. partij, de hoor Ver wey hij enkele candidaatstelling gekozen;" ziedaar do lijdensgeschiedenis der samenwerking. Spr. begrijpt niet hoe na al dezo mi6èro de heer Verwey dorst zeggen, dat ziju partij door de Katholieke partij steeds met een kluitje in hit riet was gestuurd. De houding der R.-K.-partij is steeds correct geweest. Spr. komt op tegen de bewering van den heer Verwey als zou er steeds overleg zijn gepleegd tusschen de boido kiesverecnigingen. Allocn bij de laatste Wethouders-vacature ia er overleg gezocht door do A.-R.-partij cn toen is het resultaat geweest dat zij niet met een kluitje in het riet is gestuurd, maar werkelijk een bokking geschoten heeft. Voorts wordt door Spr. de benoeming van den heer de Jong tot Wethouder verdedigd en do eisch een wethouder toe te kennen aan een zeer kleine groep der be volking afgewezen. Over de houding dor A.-R.-partij te Leider dorp, dio fen Wethouderszetel aan het eenigo R.-K. Raadslid afstond kan spr. als te weinig met de zaak op de hoogte niet oordcelen. Er zullen hiervoor wel uitzonderingen zijn ge weest, of anders is het de uitzondering die den regel bevestigt. Spr. staat tenminste verbaasd over dit feit, want waarlijk, de Katholieken zijn op dit punt niet verwend. Spr. wijst in dit vor= hand op de geïnssnto Haarlemmermeer, waar van do 10 tot 15 ambtenaren slechts één Kat holiek is. Voorts herinnert hij aan wat onlangs in do Leidsche bladen is te lezen geweest over het personeel van den Raad van Arbeid te Lei den, waar het geheele personeel uitsluitend pro testant is. Eu hoe is het hier in Alkemade zelf. Do 4 rijksveldwachters zijn allen protestant. Do 3 stationschefs oveneons protestaut; .do rijksont vanger, de directeur van het postkantoor, heiden protestant. Wanneer de hoer Verwey dus vraagt waarom houdt gij alle zetels in het dag. bestuur Katho liek, dan is het antwoord, omdat bij de laatste stemming is gebleken .dat 81 pet. der bevolking R. K. is. En stel eens dat de R. K. partij een zetel zon inruimen, dan betwijfelt spr. sterk of deze zetel dan wei zou worden toegewezen aan het zittend lid der A. R. partij, aan wiens capaciteiten hij overigens niets zal afdoen, omdat hij dit niet in het belang der gemeente zou achten net het oog op de samenstelling vanhet dag. bestuur. Zeer etellig, zou dan de heer Los de man. zijn. Wanneer dit, echter gebeurde gelooft epr. niet dat dit naar den zin der A. R. Kiesver. zou zijn, omdat do heer Los niet namens een bepaalde partij zitting nam maar voor een losse groep kiezers en in 1919 door den lieer Verwey werd opgemerkt bij de algem. beschouwingen dat de heer Los „nog vleesch nog visch was.'4 Hieruit blijkt dat de lieer Los dus verder ver wijderd staat van do A. R. partij, dan de R. K. partij. Ten slotte hoopt epr. dat niemand persoonlijk door zijn betoog zich zal gekwetst gevoelen. In dat geval biedt hij gaarne zijD verontschuldiging aan. Hij .heeft geen blad voor den mond willen Alleen do verkoerdo uitlegging van zin woorden deden hem spreken als hij deed en hij hoopt dat de heer Verwey ten volle zal begrijpen do waarheid van het spreekwoord: „Die don bal kaatst, moet liem terug verwachten.'4 De heer Verwey heb woord verkrijgende zegt dat het betoog van den heer de Koning een groote hoeveelheid dingen bevat, welke hij als niet ter zake dienende zou willen betitelen. Wanneer hij hem daarin zou willen bestrijden zou hij precies hetzelfde moeten doen als de heer de Koning in do vorigo zitting deed, en moeten verzoeken in cene volgende vergadering zijn betoog te weerleggen. j Hij zal dit echter niet 'doen, maar zal daar later wel op zijn ti.id en wijze op terug komen. Spr. hoeft gedurende 25 jaar alles persoonlijk meegemaakt en is in staat een heel ander licht te doen schijnen op de historische toekening van den heer de Koning. Hij heeft jaren aaneen geijverd voor de coali tie. Met name to Haarlemmermeer heeft de A. R. partij grooto offers weten te brengen. Het beloog van dqn heer do Koning is hem niet meegevallen, hij beeft zich op allerlei zij-* paden begeven, en toch blijk' gegeven, trots zijn bestrijding, de lijnen wel te zien. j Spr. begrijpt niet' waarom do heer de Koning vaak noodelooa scherp en sarcastisch was. Do door hem gevoerde algem. beschouwingen Eaddon hiertoe toch geen. aanleiding gegeven. Op rijn zakelijk gestelde vragen is do heer do Koning het antwoord schuldig gebleven. Gaat er om dat de rechten der minderheden erkend zullen worden. 'Al is die minderheid ook klein. 1 Nadat nog de Eeeren de Jong, Loe en Rotteveel hebben te kennen gegeven, dat hun meening is dat in een gemeenteraad als die van 'Alkemade goen algemeene beechoniwingen moeten worden gevoerd, en geen partijpolitiek moot worden besproken, waarop door den heer Verwey wordt geantwoord dat, wanneer de heoren zich dit als illusie hebben gevormd, hij ze dan moet teleurstellen on dit een illusie aal moeten blijven, omdat hij zich het recht voorheko-Jlt en van dat recht zal weten gebruik te maken, de dingen te zeggen zooals hij zo ziet, sluit de V o o r z. de vergadering. Doze zitting (openbare en geheime) duurde van 's morgens 10 tot 's middags 2.30 uur. LISSE. R. K. Middenstandsverccniging. De R K. Middenstan dsvereeniging, afdeeling van „De Hanze" hield Woensdagavond in het café van den heor J. Tijssen eens vergadering. Met den Christel ijken groet opende de voorzitter, de heer F. G. J. van dor Eerden, de vergadering en heette allen welkom. Spreker wierp een terug blik op de Hanzeweek en meer in het bijzon der op den Hanzedag te Lissc; welke uitste kend is geslaagd. Hij deelde mede, dat naar aanleiding van de daarna gehouden propagan- davcrgadeiing, waar de heer Somers heeft ge sproken, niet minder dan 33 aandeelen op de Hanzebant zijn geplaatst. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Een schrijven was inge komen van het Volksbondbcstuur, waarin zij meedeelden dat naar aanleiding van de con- forenlio tusschen de besturen inzake do vliegen de winkels on het Bondsgebouw eerst na een ledenvergadering van den Volkshond een defi nitief antwoord kan worden gezonden. Het ver loop van deze conferentie zoide do voorzitter, was prettig en hij verwachtte wel, dat resul taten zullen worden bereikt, terneer daar door de Manufacturers een compromis is voorge steld, waardoor men, na overeenstemming, eon afzonderlijke regel zal trachten te verkrijgen met de Volksbonderp. Do grootste grief was, aldus de voorzitter, dat die verknopingen open baar waren. Hierna bracht de heer Wessoling een zeer uitgehreid verslag uit van do op 26 October jl. gehouden vergadering van den Central en Raad. De voorzitter bracht hem in eenige goed gekozen woorden den 'dank der vergadering over. Aan de orde was hierna vaststelling ge dragslijn Santos-Commissie, naar aanleiding van het gevallen besluit van den Central-en Raad. De afdeeling Lisso verplicht zich min stens 10 cent per lid af te dragen. Als vol gend punt was aan de orde bespreking inge komen circulaire van de Centrale Werkgcvers- Risico-Bank. De voorzitter zette uiteen, hoe dé leden in 2ake de verzekering hadden te han delen. Spreker wees er op dat er zich voor den kleinhandelaar veel moeilijkheden zullen voor doen en beval voornoemde bank aan. Do heeT Weber doelde mede dat de heer Buurman be zig is de betrokkenen alhier te bezoeken en de formulieren in to vullen, wat voor velen zeer zeker gemakkelijk is. Bij het bestuur zijn formulieren voor het Centraal Beheer steeds verkrijgbaar. Hierna is aan de orde do behan deling van do Begrooting 1922. Deze sloot in ontvangsten en uitgaven tot oen bedrag van 790.Niemand der aanwezige leden had tegen een der posten iets in te bren gen, zoodat ze conform werd vastgesteld. Daar de kas van de propagan'daclub tot den bodem leeg is, zal ze van de afdeeling een subsidie ontvangen. Bij bet punt contrihulieverhooging werd besloten hier niet toe over te gaan, doch zoo men aan het einde van het jaar voor een tekort zou komen te staan van de leden ©en toeslag tc heffen. Besloten werd voorts het ko mende tweede lustrum niet buitengewoon te vieren, docli Kever te wachten tot het 12X--jarig bestaan en dit meer luisterrijk te herdenken. \Vo derom worden een viertal nieuwe leden aan genomen. Na de rondvraag, welke niet veel opleverde, werd do vergadering met den Chr. groet gesloten. t i OEGSTGEEST. 't Jubileum. ,H. Gordijn, wagenmaker, wo nende Terweewog alhier hoopt den 23 dezer zijn zilveren jubileum te vieren, daar hij dan 25 ja ren onafgebroken werkzaam is geweest bij de firma v. d. Amcele alhier. Gemeenteraad. Maandagavond 7 uur verga dert de Raad dezer gemeente. Ha en zuivere ademhaling ver krijgt men, wanneer men Lakerol-Pastilles gebruikt, KagfiPs&fei die goed smaken en onmid dellijk een verkoudheid in de ademha lingsorganen verzachten. Verkrijgbaar bij apothekers en de meeste handelaars Fl. 0.50 per doos. 13« Staien-Generaal. TWEEDE KAMER. ;;ïV Vergadering v. gisteren. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. FT. Kooien. Grondwetsherziening. Aan 'de orde zijn eenige stemmingen over amendementen op de 'Additioneels Artikelen. Het amendement-Bciuner (tot opheffing van den stemplicht) wordt verworpen met 50 tegen 35 stemmen. Het amendement-Albar-da op art. 1131 (andere regeling van evenredige vertegen woordiging voor de Eerste Kamer) wordt verworpen met 46 tegen 39 stemmen. Heb amendement-v. d. Laar op dit arti kel (eveneens een wijziging in heb stelsel der E. V.) wordt verworpen met 60 tegen 24 stemmen. Het amondement-v. 'd. Laar op art. 113* (om voor de kleine partijen slechts 50 pet. ui plaats van 75 pet. van den kiesdceler te eischen) wordt verworpen met 63 teen 22 stemmen. Art. 113r wordt goedgekeurd. Aan de orde is heb voorstel van den' voorzitter om het amendement van d,en heer Snoeck Henkremans (C.k.)' op artikel XIV van heb wetsontwerp niet' als zoodanig toe te laten. De heer SnoeckHenkcmana' (C.H.) vraagt heropening der discussie. Dit voorstel wordt verworpen met 53 té, gen 33 stemmen. Het voorstel van den Voorzitter om het! amendement niet toe te laten wordt aaa.j genomen met 65 tegen 20 stemmen. qj Het amendement-Ketelaar op art. XIV, (pensioenregeling voor afgetreden Kamer, j leden, die niet gepensioneerd zijn) wordt", verworpen met 50 tegen 35 stemmen. ,^j Art. XIV wordt goedgekeurd met 71 te,] gen 14 stemmen. Hoofdstuk XI der Grondwet wordt af.' gehandeld. De Grondwetsherziening is hiermede af.'; gehandeld. De eindstemmingen zullen de volgende! week Donderdag plaat-s vinden. Algen Staatsbegrooting voor '1922. Beschouwinj L"i De heer W ij n k o o p (C. Fr.) 4felt's voor dit jaar geen algemeene beschouw in-] gen over de Staatsbegrooting te beginnen.-) Spr. gelooft, dat het niet mogelijk is bipj de aangenomen rantsoeneering algemeene j beschouwingen te houden. Het voorstel wordt niet voldoende onder-! steund en komt dus niet in behandeling. De heer Dresselhuys (Vrijfi.] Bond) opent de algemeene beschoüwhw gen. Spr. herinnert in de eerste plaats aan 'fc bestaan der commissie-Nolcns voor het so. cialisatieplan. Niemand vraagt daar ech-i ter meer naar en de belangstelling voor) dit denkbeeld is wel tot nul gedaald,'] Eveneens is 't R.-K. bedrijfsorganisaties tel.' sel een ongeboren vrucht gebleken. (Zoo zoo Spr. aclit overdreven de hulde, die aatv de Regeoring wordt gebracht. Hij wijst er bijvoorbeeld op, dat nog steeds niet is! meegedeeld, aan welke oorzaak de vorige minister van Financiën is overleden. -I Onbillijk is liet de verantwoordelijkheid!' voor den bcstaandem slechten toestand cpf. dit Kabinet to schuiven, maar wel mag ge-S vraagd worden, wat dit Kabinet deed, om7 die toestanden to verbeteren. De Re,gee-" ring klopt zichzelf met goedkeuring op detf rug. (Gelach.) Alles is kis ar, zegt de Re geering, alleen de Jntotwu wacht nog op goedkeuring. Van zelf vol tone ""luk zalig. heid is dit Kabinet vervuld. Is de Regeering wel doordrongen uiï: den ernst der tijden 1 Spr. gelooft' van oiet.j (Critiek is gemakkelijkHij wijst o.a, op] de noodzakelijke bezuinigingen, die nietb voldoende zijn. De Minister van Financiënl had krachtiger tegen zijn ambtgenootenf moeten optreden en hen moeten dwingen'! zich te beperken. Er is een bekert ge-; raanid van 48 millioen. Maar dit is veel te klein; spr. verwacht eer een tekort van 100 millioen. Spr. zal voor geen enkele he-) lasting stemmen, zoolang de Regeering] niet door bezuiniging heeft getracht alle? begrootingen sluitend te maken Van hek sluiten van een leening kan geen sprake 1 meer zijn en dus moeten we terug naar het' stelsel der sluitende budgetten. Bezuiniging dus! De Regeering spot met" degenen die daarop a-andriusen en spr... acht dien spot ongepast. Hii herinnert! aan de motie die spr. met de11 heer Oud] heeft ingediend en. hij hoont de Rc-]: geering niet ten derde n">to erdedi- ging verwacht. Srr. die-* ie cv in tot versobering der Uensfc. Vervolgens betoogt, spr. dat verbeteringJ van het maatschappelijk stelsel in demo- cratischen zin moet plaats hebben. Het' economisch vrijheidsbeginsel dient den leiddraad te geven. De v. d. L a a r (G. S. P.) bespreekt]/' den droevigen economischen toe stand',]/ waarin thans de maatschappij verkeert.) Deze Regeering mag nooit tot loonsvérla-,; ging overgaan, tenzij zij door ruimer kin derbijslag in den nood der gezinnen blijft voorzien. De heer B r a a t. (PI. Partij) zegt, dafi men internationaal wel de landarbeiders belangen behartigt, maar de landbouwers- belangen worden verwaarloosd. Hij be pleit de instelling van een landhuurders contract, dat een einde zal maken aan nog bestaande diensten. Spr. stelt een motie voor om de Re gee- ring uit te noodigen alle begrootingshooM- stukken terug te nemsn en nieuwe in te dienen, die 350 millioen gezamenlijk lager 1 zijn. (Gelach). "Wat de heeren willen rneti bezuinigingen is verkiezingsmanoeuvre. Vervolgens dient hij een motie in om Staatskolenmijnen en de domeinen te ver- koopen en de opbrengts te gebruiken voor aflossing der schulden. !i De. S. D. A. P. wil lekker eten, niet wer ken en lang slapen. "(Gelach). Zij komen er eerlijk mee voor den dag. De Regeering' doet niets om de uitbuitérij der plattelands I bevolking tegen te gaan. We moeten terug, meent spr., want voor uitgang leidt tot ondergang. (Gelach). Beide motie-Braat komen in behanJc- ling. De, heer Kol the k (S. P.) betoogt, nat de Regeering veel to weinig inlichtingen verstrekt en daardoor de Kamer in haar taak belemmert. Vervolgens behandelt hij; de verschillende politieke partijen, dio to-, buiten de Kamer anders doen en zeggen dan in de Kamer. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) d De ncod onder de Drrjnfsche vcerarbejdcra t Er is nood onder de veenarbeiders in Drente^ Reeds heeft dit geheele jaar zich gekenroerk do^r groole werkloosheid, maar sinds de gra-i verstijd afgeloopen is, heeft de werkloosheid

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4