»°i|3e Jaargang. DINSDAG 6 DECEMBER 192! No. 3691 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. V Een sympathiek antwoord. BUITENLAND, BINNENLAND. RFfPTOKEtë. 0e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week, 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 12.60 per kwartaal. Franco per poet 12 96 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar Ujen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- moderliike nummers 6 ct., roet Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. i TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 85 cent per regel Overige dagen 30 cent per regej Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE AD VEETENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f 0.50 wist Standsbewustzijn, Id het verslag van de verleden week ge houden vergadering van den R.-K. Dioo. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem, la- gen we. dat de geest, adviseur er op wees, dat „vooral den jongen meisjes meer moet gorden bijgebracht de solidarity itsgeest, waardoor langzamerhand zal verdwijnen [iet het standsverschil, maar het stand3- t-pwustzijn, dat onder onze jonge meisjes te veel heerscht". fDe eerw. spreker zal wel in deze brtiar- uswaardige woorden hebben gesproken Y3D een verkeerd standsbewustzijn of althans, gelijk uit den samenhang al duidelijk blijkt, zeker hot verkeerde itandsbewustzijn hpbbpn bedoeld. Ieder mag er zich natuurlijk van be- ist zijn, tot welken stand hij behoort „jet zulks zelfs als redelijk mcnsch. En sis „Het Volk" zoo nu en dan de „intcl- lectueelen" in de partij, die na hun ge wone dagtaan. in een zekere onbezorgdheid over hun vrijen tijd kunnen beschikken, opwekt voor de partij-propaiganda, dan flesnhiedt zulks met een verwijzing, zij 't dan rief in dit woord, naar hun stand, oaar de plichten van hun stand. Het s'andsbewustzija mag er zijn, n.oet zijn. als een herinnering aan en e^n prikkel voor het gestadige vervullen van le aan dien stand bijzonder verbonden ilicbten. Dht is het goede, redelijke süindfl-' «wustzijn. Het verkeerde, onredelijke standsbe wustzijn bestaat in die kalkoenachtige verwaandheid, waardoor iemand van een tekeren stand meent daardoor en daar door alléén meer te zijn dan anderen, zich niet straffeloos in anderer gezelschap als i der hunnen te kuDnen bewegenDat [Is. bezien met het nuchter verstand, een aasheid en. bovendien beschouwd uit et oogpunt der Christelijke beginselen, tg véél erger Dat zulk een verkeerd standsbewustzijn nog te veel onder onze jonge meisjes heerscht wij durven het den geest, ad viseur van onzen R.-K. Dioo. Vrouwen bond niet tegenspreken. Maar het moet verdwijnen om plaats te maken voor dat ware Katholieke soli- darifoitsbewustzijn, voor het klare besef en dp innige overtuiging, dat wij allen zijn kinderen van één huisgezin, en dat alle standsverschil ten slotte iets i»J van zeer ondergeschikten aard en zeer b'ijkomstige bet eek en is. Zoo zal de Katholieke actie op alle ter rein groeien in de kracht der Katholieke solidariteit! In antwoord op het door den bijzonde en kei keraad der Nederlandsch Hervorm- e Gemeente te Amsterdam aan de Ko ningin opgezonden protest inzake de woor den. die de pauselijke internuntius bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven, nde te mogen uitspreken, heeft de ker- keraad. naar het Pred.blad moldit, bet vol gende antwoord ontvangen: Het Loo, 18 Nov. 1921. Voldoende aan de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin, heb ik de eer den Ker ke ra ad dpr Ned Herv. Gemeente te Am sterdam Harer Majesteits dank oven* te brengpn voor de in zijn adres van den 7den November j.l. geuite gevoelens van ver knochtheid aan Haar en Haar Huis. Hare Majesteit verbindt daaraan den wensch, dat zoowel de Kerkeraad dier Gemeente, als geheel de Ned. Hervormde Kerk. den bloei van het Koningkrijk van Christus in ons Vaderland krachtig blijvo bevorde- Po Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin (w. g.) VAN GEEN. ren. Zooals te verwachten was, heeft H. M. do Koningin niet op het protest gereageerd. Wat de Koningin wèl zegt, is hetzelfde als wat in de Kath. pers naar aanleiding van het bewuste protest is opgemerkt: haat de Ned. Hervormde Kerk liever pösi- tief het geloof in Christus' Godheid en de beleving der Christelijke zeden propagee- ren, en liever het ongeloof en de immorli- teit in eigen kringen bestrijden, dan haar kracht, te zoeken in geprotesteer en ge- ageer tegen Rome. De Koningin zegt hot wel niet in deze I woorden, maar het kan zoo worden ver staan en het moge ook zoó indeidaad I worden begrepen. MET VOORNAAMSTE NiEUWS. De lersche kwestie opgelost Een verzoek van Duitschland aan 'de Commissie van Herstel inzake uitstel van betaling. Mijnwerkersstaking in Tsjecho-SIowakije De Ontwapenings-conferentie. DE BONDGENOOTSCHAPPEN. De Engelsch-Japansche Alliantie opgeheven? In een telegram van de „United Presse" uit Washington wordt gezegd, dat als re sultaat van de conferentie Vrijdagavond tusschen Hughes, Balfour en Kato gehou den de Engelsch-Janansche alliantie za-1 worden opgeheven. Zij zal worden vervan gen doc-r een overeenkomst, waartoe de Vereenigde Staten, Engeland Frankrijk en Japan zullen toetreden. Voorts verneemt, de „United Presse", dat de overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten, Engeland en Japan uit twee ge deelten bestaat: le. De mogenheden beloven zooveel mo ge-lijk haar best te doen, om den vrede in den Stillen Oceaan en liet Verre Oosten te handhaven. 2e. Ten einde een dergelijk doel te be reiken en de kans op conflicten te ver minderen, komen de mogendheden overeen de eilanden, van den Stillen Oceaan niet te versterken. De oorlogsgruwelen. Afschaffing der giftige gassen geadviseerd. De teclinische subcommissie welke on der voorzit terschap van generaal Pars hing werkt, heeft de afschaffing van het ge bruik van vergiftige ga-ssen in oorlogstijd geadviseerd. België. De Kabinetscrisis. De aftredende Belgische minister van Financiën Tlieums is door den koning met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hij heeft zijn beslissing tot heden uitge steld. De tramstaking te Brussel. In tegenstelling met een gisteren door ons gepubliceerd bericht van het persbu reau V. D. schijnt de tramstaking te Brus sel nog niet afgeloopen. Hoewel het zich laat aanzien, dat er spoedig een beslissing zal komen waarbij de stakers het onderspit zullen delven, kan van een hervatting van het verkeer toch nog niet gesproken worden. Aanvankelijk dacht men, dat er een wending in den toestand zou komon en dat de staking zou eindigen, doch de stakers zijn zoo verbitterd tegen de maatschappijen dat zij zich met 3010 stemmen voor de voortzetting der sta king hebben uitgesproken. 700 leden stem den tegen, terwijl ongeveer 1500 leden afwezig waren of zich onthouden hebben. Intussehen hebben de maatschappijen reeds meer dan 300 nieuwelingen in dienst genomen, die nu zoo gauw mogelijk wor den opgeleid. Gisteren reden ongeveer 200 tramwagens, meest bestuurd door particulieren, techni sche studenten en leerling-conducteurs. Duifscltland. De Schadeloosstelling. De Duitsche regeering zal spoedig een verzoek aan de Commissie van Herstel doen, om haar een uitstel in zake de beta ling der schadeloosstelling te verleenen. Men verwacht dat de kwestie der scha deloosstelling daardoor in een beslissend stadium zal treden. Mgr. Korum. f Naar de „K. V." meldt is mgr. Korom, bisschop van Trier Zaterdag omstreeks den middag overleden. De dood van don bisschop was het ge volg van een hartvera mmin g. Vrijdag moet mgr. Korum nog tot in don avond in don dom biecht gehoord heb ben. De bijzetting zal Vrijdag 9 December dos voormiddags 9 uur in den dom plaats heb ban. Hongarije. De West-Hongaarsche kwestie. De volksstemming to Oedenburg. Do commissie van intergeallieerde gene raals te Oedenburg. heeft in een schrij ven aan de Hongaarsche regcering ver klaard, dab de pacificatie van West-Hon- garije *en voldongen feit is en do volks stemming in Oedenbarg over acht dagen kan plaats vinden. Officieel wordt gemeld, dat de militaire bezetting van hot Burgenlnnd geëin digd is. Tsjecho-SIowakije. Algcmcene Mijnwerkersstakiiig. Het Tsjeeho-Slowaaksch persbureau deelt medeAan alle schachten van het Marovisch—Ostrauar mijngebied is de al- gomoeno staking aangevangen. Er zijn on geveer 45000 mijnwerkera bij betrokken. De dienst bij de ventilatoren cn pompen is echter verzekerd. Gistermiddag vond op het ministerie voor Openbare Werken een conferentie plaats tusschen vertegenwoordigers van de mijneigenaars en van da politieke partijen, die de arbeidersbelangen vertegenwoordi gen. Het bericht, dat de-kolenmijnen van bot Ostrau-Karwiner mijngebied door militai ren en gendarmerie bezet zijn, is onjuist. Engeland, Do lersche kwestie. Het antwoord v a Sinn Fein. De Sinn Fein-leden, die Zaterdag j.l. naar Dublin waren gegaan, zijn reeds Zon dagochtend teruggekeerd, nadat er een lange discussie had plaats gehad met De Valera en het Sinn Fein-kabinet. Terstond na hun terugkeer riep Lloyd George de lersche vredesconferentie bij een. Lloyd George en allo ministers, die te Londen vertoefden, woonden de conferen tie in Downingstreet bij. De volgende voorwaarden, als zijnde de laatste voorstellen der Britsche regeering aan Sinn Fein, worden genoemd: 1. Een dominion-parlement met een raad voor geheel Ierland, welke binnen twaalf maanden in werking zal treden; 2. In dien tusschentijd zou het parle ment voor Zuid-Ierland, zooals dat bij de government of Ireland act ia ingesteld, over geheel Zuid-Ierland in werking tre den; 3. Gedurende een periode van 6 tot 12 maanden na dit accoord zal het aan Ul ster vrij staan, om te verklaren, of het al dan niet binnen de rechtsmacht van het parlement voor geheel 5erland wil komen; 4. Mocht Ierland er buiten willen blij ven, dan zal het een zekere mate van fiscale autonomie genieten. Het antwoord op deze voorstellen zou Zondag door de Sion-Fein-gedelegeerden aan Lloyd George zijn overhandigd en geheel ongunstig rijn. Do „Westminster Gazette" zegt -daar over: „Het antwoord van Sinn Fein geleek meer op een verwerpen dan op een aan nemen. Een officieel afbreken van de ler sche conferentie heeft echter niet plaats gehad". De „Daily News" zegt, dat een breuk meer en meer waarschijnlijk wordt. De „Daily Chronicle" ziet het vooruit zicht zeer donker in, wijl Sinn Fein zich vooral niet zou vereenigen met' de bepa ling betreffende den eed van onderhoorig- heid. Zij acht dit vooral een gevolg van de verdeelingspolitiek in Ierland. Overeenstemming bereikt Nader wordt uit Londen gemeld, dat de Engelschc regcering met de lersche Sinn Fein-gedelcgeerden tot overeenstemming is gekomen, zoodat de lersche kwestio als opgelost kan worden beschouwd. Rusland Groote verduisteringen. Alle geëmployeerden en beambten van het woningbureau te Moskou zijn wegens groote verduisteringen en het aannemen van tot omkooping dienende gelden in hechtenis genomen. De drukwerk-bestellingen in Duitseliland. Een antwoord van den Minister. Op de vragen van den lieer Ankerman betreffende het doen van belangrijke be stellingen drukwerk voor den Octrooiraad in Duitschland, antwoordt de heer Yan IJsselsteijn, Minister van Landbouw, dat inderdaad een belangrijke opdracht tot levering van drukwerk voor den Octrooi- raad is gegeven aan een firma in Duitsch land. Do beweegredenen, die don minister er toe geleid hebben deze opdracht aan een buitenlandscho firma goed lo keuren, zijn gelegen in het feit, dat de buitenlandsche firma een zeer aanzienlijk lagore aanbie ding kon doen dan cenigo binnenlandsche drukkerij. Het verschil is van dien aard, dat de prijsnoteering der Ncderlandsche drukkerijen gemiddeld iOO pet. hooger is dan die der Duitsche firma. Hoewel nu de minister er in het algemeen zeer voel voor voolt om aan de Ncderlandsche industrie de voorkeur te geven boven de buitenland sche, indien haar prijzen niet belangrijk afwijken van die der buitenlandsche en voor zooveel zijn Departement betreft dan ook reeds sedert ge-ruimen tijd aan de Nc derlandsche industrie bij aanbestedingen een voorkeurrecht wordt toegekend van 15 pet., zoo ia het. toch duidelijk, dat bij een prijsverschil als hierboven aangeduid or geen sprake van kon zijn, de opdracht aan do Nederlandsoho industrie le gunnen Bij de. in alle takken van Staatshuishou ding zoo dringend noodigo bezuiniging zou dit niet verantwoord zijn geweest. Aangeteekend zij hierbij, dat, zooals uit een in te dienen Nota van Wijziging op de begrooting voor 1922 zal blijken, bet be trokken begrootingsartikel voorloopigmet ƒ27.500 kan worden verminderd, terwijl het geenszins uitgesloten is. dat de weike- lijke besparing met dit drukwerk verkre gen, ten slotte nog een grootere som zal blijken te bedragen. Pogingen om van Nederlar.dsche druk kerijen een prijsaanbieding te verkrijgen, die, ware, bet slechte bij benadering, met bovensraande bezuiniging overeenkomt, zijn niet geslaagd. Uitvoering der Vleesch-keuriugswct. Inhet Staatsblad 1190 is afgekondigd het Kon. besl. waarbij bepaald wordt, dat de artikelen der vleeschkeuringswet voor zoo ver deze niet eerder in werking zijn ge steld, in werking-zullen treden met ingang van 1 Juni 1922. Rapport Raaymakers. Het Weekblad van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren deelt uit goede bron mede, dat het Rapport-Raaymakers omtrent Nieuwjaar aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. De melkprijs in N. en Z.-Hollaud. Verlaging met 1 cent. Naar de „Tel." verneemt, is in een gis termiddag to 's-Gravenhage gehouden ver gadering van directies van melkfabrieken en groote melkinrichtingen in Noord- en Zuid-Holland besloten den melkprijs voor beide provinciés met één cent per L. te verlagen. Voor consumptiemelk zal deze verlaging ingaan 25 December en voor industriemelk 15 December. Verceniging van Nederlantlsclie Werkgevers. Naar aanleiding van het verslag van de door de commissie uit de Nederla.idsche Kopergieters- en Metaalwarenfabrikantm te Amsterdam gehouden vergadering ter bespreking van „den onöoudbaren be stand in de metaalindustrie, als gevolg van den ongebreidelden invoer der landen met abnormale valuta", stelt de Vereen, van Ned. Werkgevers er prijs op mede te deeien, dat de vertegenwoordigers dezer Vereeniging, de adjunct-secretaris, mr. J. P. Ekker, uitdrukkelijk te kennen beeft gegeven, die vergadering slechts als be langstellend toehoorder zonder eenig man daat van zijn bestuur bij te wonen, zoodat deze zich diensvolgens ook heeft onthou den van het uitspreken van een bepaalden meening, welke de Vereeniging in deze zou zijn toegedaan. Zomertijd. Het bestuur van den Nederl. Bond van Vereenigingen van den handeldrijvenden en den industrieclen middenstand, ge naamd: „De Middenstandsbond", heeft zich met een adres tot den minister van bin nenlandsche zaken gericht-, waarin het zegt, dat het kennis heeft genomen van de verzoeken, die tot den minister zijn ge richt om don zomertijd in het vervolg niet weer wettelijk in ons land te doen invoe ren; dat het de inwilliging van dio verzoe ken ten zeerste zou betreuren, omdat het van óórdeel is, dat het behoud van den zomertijd voor de geheele bevolking van groote betcekenis is; dat niet-wedcrin- voering van den zomertijd in het bijzonder voor de handeldrijvende en industrieelo middenstanders zal medebrengen een aan merkelijke verliooging van hun bedrijfs- onkost.cn, doordat zij dan zooveel meer gebruik zullen moeten maken van gas- of clcctrisch licht; dat het behoud vaD den zomertijd ook daarom voor deze catego rie van de bevolking zoo uiterst ge- wenscht is, omdat zij dan ook alleen in de gelegenheid is, na sluiting van de win- kels en werkplaatsen het aangename vae. de zomeravonden nog grootendeels bij daglicht te kunnen genieten. Uit do metaalnijverheid. De firma Frans Smulders te Utrecht, aangesloten bij de R.-K. Werkgeversver- eeniging, poogt een oplossing te vinden, voor wat haar fabriek betreft, met demo- taalbewerkersorganisatics. In verband hiermede heeft zij aan ge- noemdo vereeniging voor baar fabriek uitstel van de inwerkingtreding van de loonsverlaging verzocht. De bouwvakken te 's-Gravcnliagc. Naar „Het Vad." verneemt, zullen wel dra allo bouwvakpatroons te 's-Graven hage vêreenigd zijn in een federatie, die ten doel heeft, allereerst bet collectief contract strikt te handhaven en één lijn te trekken, als do vernieuwing van hot cc! lectief contract, in Mei van het volgende jaar. aan do orde komt. Men hoopt op deze wijze te komen tot een wettelijke sanctie van het collectief arbeidscontract en tot een rijkscontrole op dat contract, zoodaf de onderlinge coiitrole overbodig wordt. Se Sociale Weck. Het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, dringt er nogmaals op aan, dat degenen die de Sociale Week van 1217 December a.s. gedeeltelijk of in haar ge heel wenschen bij te wonen zorgen, uiter«> lijk Vrijdagavond 9 December a.s. huu aanvragen om dag- of weekkaarten, Ui het bezit van het Bureau te doen zijn. Wie tot hedeD verzuimde een kaart te bestel len zal derhalve goed doen met onmiddel lijk de aanvrage op te zenden aan het adres: Oude Singel 78, Leiden. Voor inlichtingen omtrent logies wende men zich tot den Secretaris dei io- gies-commissie, den heer H. A. Becxecr, Drift 10—12, Utrecht. Het Programmaboek der 8e S-rfdle Week, dat deze week verschijnt, bevat verder alle gegevens, welke voor d« be zoekers dezer Sociale Week van nut kun nen zijn. De verkorto arbeidstijd cn het jwon?a der H. Mis. Het „Patroonsblad" wijdt een beschou wing aan het bijwonen der H. Mis in ver band met den verkorten arbeidstijd. Wij zijn er zeker van zegt het blad dat daar, waar bet door de verhoudin gen en technisch mogelijk is, onze katho lieke werkgevers gaarne er toe zullen me dewerken, dat het kerkbezoek op werkda gen den arbeiders zoo gemakkelijk moge lijk worde gemaakt. Zal de arbeider daarvan dan gebruik maken? Aanvankelijk misschien minder druk dan men gaarne wenschen zou. Maar de invloed der stand9organisatie en der gees telijkheid zal langzamerhand wel ten goe de werken. Ook de werkgevers kunnen medehelpen, indien zij den werklieden hun verlansen te kennen geven, dat van de met opzet hun geboden ee!eg»nheid gebruik wordt gemaakt, en wanneer zij zoo conseoue ft zijn, in dat geval te gevoelen, dat vooral hun eigen voorbeeld aanstekelijk werken zal. Het goede voorbeeld zou hier, gesteund door een gezonde actie, wonderen kun nen doen. SPORT. BILJARTEN. Hedenavond zal weder evenals verhden jaar gekampt worden om de wïsselmednillo tusschen de "Biljartclubs ..Belleveux" en „Zom«rlu9t" Zooals tnen weet is de mertailte verleden jaaT gewonnen door Believenx Voor Bolleveux komen uit de heeren Y Th Beuk, Y v. d. Mey, Th Witters. T Verstraten C, Dieben, reserve Plattcel Voor Zomerlust de heeren M. Kulk. B Veretraien. Stikke!man, Labordus. Burggraaf. Gespeeld wordt 6 en 7 December in Belle- veux; 8 en 9 December Zomerlust aanvang 's avonds 8.30 uut HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank heelt vrijgesproken dc-n 22-jrw rigen voerman T. O. uit Katwijk van do hora ten laste golegdo dood door schnld. Zoals men zich herinneren zal, was deze beklaagde teu lasto gelogd, dat bij twee paarden, gespannen voor een zwaar beladen wagen, onbeheerd op den openbaren weg zou bobben laten staan, met het gevolg, dat do paarden op hol sloegen. Drio kinderen worden bokneld tusschen den v agen on een muur. Ecd hunner overleed na enkoio oogen-» blikken aan do bekomen verwondingen. Hierna hebben terecht gestaan de banketbak-* ker H. T. de G. en de kantoorbediende A. NL V. beiden uit L e i d o n, recidivisten, terznka van diefstal door middel van inbraak: van sigtv* ren, eenig geld en een doosje bonbons uit den winkel van den banketbakker P. H. van Uldcn, wonendo aan de Haarlemmerstraat aldaar. Het O. M.. or op wijzonde dat de bek1 '""'bi* vermoedelijk iets ornstigw in 't zin liaddon, de brandkast is immers van zijn plaats gezet, oisclit tegen ieder: 1 jaar en G maandon gcvaiw geniest raf. Do banket.bnkkorsknecht L. B. do G., evens eens uit Leiden, was heling ten laste gelegd. Hij was in dienst bj den bestolen banketbakker en had de vorigo beklaagde volkomen ingelichÜ van da inrichting van het huia Van zijn patroon* Nt den inbraak had hij eenigo sigaren en bon« bons ten geschenke aangenomen, hoewel hij wisf waar deze vandaan kwamen. Eisch 8 maanden gevangenisstraf, voorwaarde» lijk met een proeftijd van 3 jaren en onder bij* zondere voorwaarden. Veroordeeld zijn G. van T„ arbeider te Hazerswoudfig wegens diefstal van een vischhiik, tot f 25 boete 6ubs. 25 dagen hechtenis; M. D. van V., tuinder to Hazerswoude, wegens mishandeling, tot f 15 boete euba. 15 dagen hechtenis; A. v. d. .E, loe arbeider to S a s s o n h c i ra, wegens mishandeling, tot 1 maand gevangenis» straf J. W. v. d. H., kinderjuffrouw te Leidon, wegens diefstal van 11 bankbiljetten van f 10, tot 8 maanden gevangenisstraf, voorwaarfleliüc

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1