Wollen Dekens Prima Leldsche A. WAALS diepe vat» We leien in „De Tijd": De vorige week kobben wij kunnen lezen, li oo oen. "der grootste sch eepv-a artmaalschapp ijon van de boogie, waarop zij stond; ós afgedaald. Sedert zijn bare aandeel en nog weder gezakt ■Van de halve -tot ongeveer een vierde van de ooiyjpronikolijko waarde, (terwijl het mog niet vaststaat, op welke wijze een reconstructie van bot bedrijf aan de deelhebbers zal ten goede bomen. Een gelijke oorzaak als bij den Kon. Boll. Dloyd, blijkt de val te hebben veroorzaakt van de N. V. van Nierop's Handelmaatschappij. De drie directeuren hadden ook bier misgerekend en te veel gevraagd. Men! bad gedacht na den' j oorlog een groeten slag t-o kunnen slaan en enor me winsten to zullen bokalen door geweldige inkoop-en, maar de zaak is mislukt. Men .ging hoven zijn natuurlijke maat en de bankcredieten /noesten veranderd worden in voorschotten op onderpand; en toen de waarde dier handels goederen daalde,' moest de onderneming sprin gen. Van de zijde der directie weid: grifweg er kend dat zij zich hierbij had' vergist en dat de aandeelhouders waren gedupeerd. Over 1919 was nog een mooi dividend uitge keerd en aan tantièmes had men nog 900.000 uitbetaald. Toon was de bom gebarsten en zélfs hot talent van een M-ercadet zou niet meer ge baat hebben. Een aandeelhouder merkte gisteren ter ver gadering schamper op, dat men vroeger klaag de over de sterke speculatie in Amerikaansche fondsen, maar dat men thans het publiek wel mag beklagen, als het zijn geld steekt in Ne- derlandsche ondernemingen. Zoo erg is het natuurlijk niet; want onze 1 tand éls- en beurswereld kraakt nog niet, als er enkele spijltjes versplinteren. Maar na de debacles der laatste wéken, schijnt er toch ge vaar te bestaan in het te groot vertrouwen; in klinkende namen en opgevijzelde balansen en rekeningen. Die van. de Handelmaatschappij over 1920 werden maar m-oode goedgekeurd en slechts onder toezegging, dat er over enkele actief-pos ten meer uitlegging zou komen, na verkregen inlichtingen uit Imdië. Bij dezen val doet zich het droevige ver schijnsel voor, dat onder de geleden verliezen ook is opgenomen het geheele Ondersteunings fonds van het. personeel ten bedrage van bijna 5 millioen gulden. „Wat zal er nu nog overschieten voor Ide aandeelhouders?" zoo werd gevraagd. Geantwoord .werd' dat het personeel tot dót fonds niet had bijgedragen en dat het dus in dezen geen Techt had, maar dat, zoo het eenigs- zins mogelijk was, hij de reconstructie der zaak met zijn belangen zou worden rekening gehou den: wat een schrale troost is bij een. maat- schappij, wier aandeel en 90 pet. onder pari staanDe drie directeuren werden direct ont slagen. het college van commissarissen werd wat opgelapt en de nieuwe directeuren, die be noemd moeten worden, zullen hebben te zien, wat er van de zaak is terecht ie brengen. Ock bij dezen val is geen sprake van eenig opzet of recht»!ijk laakbare handelingen van het bestuur. Slechts oen te vergedreven win zucht, een -ongeregelde trek naar uitzetting van bel bedrijf, hebben den ondernemers parten, gespeld en het geld van aandeelhouders en 'personeel doen verloren, gaan. "Wij hebben nu dn weinige wéken, behalve eenige levensverzekeringsmaatschappijen, een half dozijn groot e instituten zien kelderen en wel. uitgedrukt in de cijfers der minderwaar dige aandeel en, als volgt.* Kon. Hall. Lloyd van 206 on 28, Van Nierop's Handelmaatschap pij van 205 op 11, de Compania Mereantil Ar gentinië van 342 op 59, do Indische Oliefabric- krm van 270 op 10 en de Ned.-Ind. Handels bank van 370 op 112. Er zijn er nog meer. De gokkers ter beurze kunnen hun slag slaan, maar daarmee is het verlies van- kapitaal niet goed gemaakt- De Slaat en ook het particulier vertier ondereaan den druk van dergelijke ca- «iastropheji, die tot in de onderste lagen der maatschappij voelbaar is. Kinderhandel. Onder den afschuwwekkend en titel „Kinder handel" komt prof. Dam en uit het Groot-Se minarie Hoeven in „De Tijd" op tegen het feit dat dr. Meuleman, te Heerlen, door een adver tentie in eenige R. K. bladen pleegouders zoekt voor enkele kinderen van moeders, die geen uitkomst meer weten. (Wij hébben dit artikel ged eeltelijk overgenomen) Dr. Meuleman schrijft nu in „De Tijd" o. m,: „Laat ik beginnen met te zeggen, dat de voor- stolling, door don géleerdcn schrijver gegeven, alsof onze Vereeniging bet afstaan van 'kinde ren als systeem beoefent, niet juist is. In woord en geschrift heb ik nu al 9 jaar lang gepleit voor bet recht van den jonggebo rene op de moedermelk en de moederzorg, en dat tegenwoordig in katholieke gestichten niet fcooveel pasgeboren gaan. „Prof. Dam en kan gerust zijn. Ik laat mij in dezo gevallen steeds voorlichten dooT in de moraal-theologie goed geschoolde priesters. Dót is voor mij gemakkelijk, omdat hier 3 maal per jaar voor de ongehuwde moeders eene Tetraite wordt gegeven, meestal door de E.E. P.P. Re demptoristen. En vóór ook maar dc correspon dentie mot een aanvrager van een kind wordt aangevangen, stel ik mij in verbinding met de geestelijkheid der parochie, waar de aanvra ger woont, om allen waarborg, te hébben-, -dlat het kind geestelijk en lichamelijk een goed on- - derkomerx krijgt. Ook verleen ik onder geen beding eenige hulp, dan nadat het kind minstens 3 maanden bij do moeder is gebleven en nadat wij hebben geconstateerd, dat het zonder groot levensge vaar do natuurlijke voeling kan missen, ter wijl beslist moet vaststaan, dat geen andero weg mogelijk is. De geleerde schrijver schijnt te meenen, dat mijne bemiddeldng hier alleen an het spel is en vergeet, dat onze Vereenigim-g heeft een Alge meen Bestuur en een Dagelijksch Bestuur, waarin dooi* Z. D. H. den Bisschop van Roer mond een priester als lid wordt aangewezen. Waar ik dus door openlijk optreden als di recteur van de Wilhelminuschool met de ka tholieke beginselen of de katholieke moraal im - strijd kom, is dit Bestuur alleszins bevoegd' en in staat mij ter verantwoording te roepen. De fout van den geacht en schrijver is, dal hij in heilige verontwaardiging, zonder vol doende kennis der feilen, naar de pen greep, terwijl bij zijn theoretische bespiegeling g-oldt, wat in de praclijk niet gelden mag: vivele prin. ape. périssenl les enfants." Uit de Omgeving. HiLLEGOM Veiling. Gisteren hield de camdMaat- Notaris G. J. F. Dolk, -plaatsvervanger van Notaris K. Langeveld te Hillegom, in hotel Sistermans, eene veiling van 8 perceelen Bloembollenland aan don Looster weg III ter grootte van 3.14.48 H.A., en een perceel bloem bollenland in den Weerlanerpolder groot 1.38.95 H.A.; eigendom der firma R. van Til en Gof De uitslag was als volgt: Perceel I, groot 1.04.28, hoogste bieder R. v. Til 6500; Perceel II, groot 1.06.70, hoogste bieder dezelfde 4000; Perceel III, groot 1.03.50, hoogste bieder de hoer A. Rijnvold te Hillegom 8200 verhoogd met 200 door den- zelf-de; Perce-el IV, groot 1.38.95, hoogste bie der de heer H. J. Spilker te Hillegom 2650. Afslag -over ééns week. NOORD W1JKERHOUT. Militie. De uitslag to de gehouden loting voor de nationale militie voor idieze ge meente is als volgt: 1. Gerardus v. d. Togt; 2. Johannes Buiber- tus Duivenvoorde; 3. Petrus Nicolaas Kroon-e; 4. Petrus Johannes v. d. Klugt; 6. Jacobus G. v. d. Voort; 6. Johannes Bouwmeester, 7. Jacob van Santen; 8. Wilhelmus Nederstigt; 9. Jac. Nic. Duivenvoorde; 10. Johannes v. d. Sloot; 11. Jacobu-s Gerardus Duiven-voorde; 12. Gornelis v-an Maris. ROELOFARENDSVLEN. Oranjefeest. Woensdagavond had! er een openlucht-voorstelling plaats van een bioscoop onder leiding van den regisseur* M. H. van Genne. Deze gratis gegeven voorstelling werd zeker door wel 1000 -menseden bijgewoond. De voorstelling werd opgeluisterd met muziekEr werd vaak onbedaarlijk gelachen. De beelden waren scherp en duidelijk, zoodat ied-ereen genoot. Het lijkt ons een bi zonder gelukkig idee van de feestcommissie dat zij voor een gratis bioscoopvoorstelling heeft gezorgd, die iedereen kon bijwonen. Gisterenmorgen begonnen de feestelijk heden met een schitterend bloemencorso, opgeluisterd dooT 2 muziekgezelschappen. Te voren werden door een jury prijzen toegekend voor de mooiste -en -leukste fietsen en wagens. Voor de mooist versierde fietsen werden de navolgende prijzen toegekend: le prijs: „de Juliana motorboot", -eigenaar de heer C. Heemskerk; 2e prijs: „de boot met zwanen", eigenaar C. Vessenr; 3e prijs: „zeil boot", eigenaar B. v. d. Meer; Voor de leukste fietsen worden toegekend*, le prijs „de visch met bloemen", eigenaressen dames Bakker; 2e prijs: „rood wit blauw en -oranje fietsen met 'dito kleederen en s-jerpen, kinderen de Jong; 3e prijs: Oranjefiets, eige naar M. van Rijn; 4e prijs: fiets met portret Prinses Juliana, eigenaar H. Hoogenboom; 5e prijs; fiel9 met sjerpentin-es en bloemenmand, oigenaar P. van Rijn; Leukste wagens: le prijs: kinderwagen met de reuzen baby, eigenaar van der Meer; 2e •prijs, kinderwagen met kind, eigenaars H. de Jong, W-. Schrama; G. Huigeloot; Th. Wes- selman; Mooiste wagens: le prijs: wagen met Prin ses Juliana, eigenaars familie Koek; 2e prijs: vruchten wagen; Koos Rietbroek. Aan de volksfeesten, die den geheelen dag door werden gehouden-, werd druk deelge nomen, terwijl fraaie prijzen waren beschik baar gesteld. Nu de feestelijkhedien achter den rug zijn, past het wel een woord van dank te brengen aan het ijverige bestuur der Vereeniging „Juliana", die de feesten op zoo keurige wijze heeft voorbereid en geleid-, zoodat deze zijn geworden volkefeesten in den goeden zin van het woord, en gedurende de beide dagen geen enkele wanklank werd ge hoord. 8ASSENHEIM. Directeur post- en telegraafkantoor. 'Bij Kon. Beslruit is met ingang van 16 October 1921, benoemd tot directeur van het pest- en telegraafkantoor alhier de heer J. Slothouwer, thans cqmmies der posterijen en telegrafie. VOORSCHOTEN. Spaarbank. Op dé Spaarbank „Heilige Antonius van Padua" is gedurende de maanid September ingelegd de som van 53.73 en i terugbetaald 129.25. Personalia. 1Tot wijkzuster door de Prolestantsohe "Wijkverpleging alhier is be noemd Zuster S. van Eik te Dien Haag. Mej. C. J. Antonissen, onderwijzeres aan de Christelijke School alhier is als zoodanig benoemd -aan. de Buitenschool te Den Haag. WOERDEN. Jubilea. Onder de WelEerw. heeron welke 2 October a.s. hun zilveren profes- siefeesti vieren rijn o.a. de Weleerw. 'heer Simplicius van cien Bosch, kapelaan te Rotterdam, geboortig uit Rietveld, paro- chio Woerden; fr. Columbanus Posfcma, oud-kapelaan dezer parochie, thans mis sionaris in Zuid-Chansi en fr. Cleophas Vranken in- het klooster alhier. De Kermis. Woens-d-agavoaid had in hotel „De Diubhele Slenkels" een prop.- vergadering plaats, georganiseerd door het comité tot wederinvoering Ider Kermis. De voorzitter van het comité de heer Th. van der Werf, opende de vergadering met een woord' van- welkom aan -den spreker en aan het talrijk opgekomen publiek. Hierna was het woord aan den 'heer J. L. Gopipejans vaai Zaandam. Spr. 'begint zijn -rede met een uitcenzetitiing van de te dezer plaatse gevoerde actie tot wederinvoering der kermis. Het oorspronkelijk idee was van een 14-tal jongelui, welke een -adres biervoor aan den Raad richtte. Het Comité, hetwelk thans hier aanwezig is, zag d-e noodzakelijkheid in, dat zulk een actie door 'm grooter getal moest 'worden gesteund, en, hoewel er slechts enkele dagen tijd was, wilde men het adres op tijd in den Raad be handeld zien, en is het adres geteekenid door bijna 500 personen. Was er meer tijd geweest d'it getal zou veel grooter geweest zijn. Spreker stelt thans de vraag: Wat is de kermis. Hoewel spreker' geen historisch-over zicht wenecht te geve», zegt spr., dat do ker mis heeft eon (kerkélijk-historisch verleden mc-t een -R K. karakter. Slechts een politieke partjj, o. L de A.-R.-partü, heeft kenniis- □C3C2C?E3K=32^aDC3Cr3CaC3C3C3C3a in effen en gebloemd. 9439 Haaflemmsratr. 134-B3S oannciDiacioaaoaano afschaffing in- h-aar program. De overige par tijen laten elk individueel vrij. Waarom, aldus spr., wil men de kermis weg hebben! Om-dat zij hoeft een R.K. ondergrond. Spr. beschouwt 'dit dan cok als -anti-papisme. (Dat is een: overdreven, onware bewering van den spreker. Red. L. Crt.) SpT. begrijpt dan ook niet hoe in sommige plaatsen R. K. raadsled-en tegen de kermis kunnen stemmen. Als oorzaak hiervan noemt spreker de coalitie of partij-politiek, waaraan reeds meerdere en grooter belangen dan de kermis zijn opgeofferd. (Spreker blijkt zelf tot d'e vroegere „neutrale partij" te beh-ooren.) Spreker wijst er op, dal er 30.000 kermisv-alk - menschen zijn. Op vele plaatsen werd geprobeerd de kennis af te schaffen, doch steeds met pover resultaat. In 1916 werdl dn- Groningen een commissie be noemd' om te onderzoeken hoe -men de kermis kon vervangen. Na twee jaar moest deze com- missie rapporteeren geen surrogaat voor de kermis gevonden te -hebben. Een -tweede com missie hierna ingesteld, bestaande uit tegen standers, leverde een rapport in v-an 197 p-ag. groot, waaTin men tot de conclusie kwam, dat d'e kermis immoreel was en afgeschaft 'diende te worden. Men toonde in dit rapport aan dat van de 221 gemeenten hoven- 10.000 zielen er 114 de kermis hadden afgeschaft. Ook spreker heeft hiernaar toen een onderzoek ingesteld, w-aaTuit 'bleek dat in de gemeenten, waar dc" •kermis was afgeschaft deze weeT in anderen vorm, hetzij als -lunapark hetzij als Kerme se d-'êté, was teruggekeerd. Aan de hand van statische gegevens toont spreker aan dat van de kermis geen nad-eeligen invloed! uitgaat op het zedelijk peil der bevolking. Hierna toomt spreker nog aan. hoe men. in vrsc killende plaatsen -thans gaat inzien 'dat men d'e kermis niet moet afschaffen maar verbeteren. Met voorbeelden uit verschil lende ■plaatsen toont spr. -aan hoe men daar tracht de kermis op te luisteren door sport, muziek en zang. Overal, aldus spreker, richt men op ver. voot •eemdeJ-ingenverkeeT. De kermis trékt veel publiek, en, waar veel publiek komt, zullen ook de neringdoenden hun voordeel en hébben. De noodzakelijkheid1 der kermis kan spreker niet aanto-on-en; doch wanneer men het alleen moest doen met datgene, wat noodzakelijk is, waf zou er dan al niet meer moeten ver dwijnen. Met de voorlezing van een. gedacht van een wijze man uit het Kermievakblad „De Komeet" eindigt spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Van de gelegenheid tot débat wordt geen ;ebruik gemaakt. Hieruit trekt spreker de con clusie dat alle aanwezigen met bem eens zijn bij gelooft zeker dat de Raad der -gemeente het wijze besluit zal nemen tot wederinvoering der kermis. Met een kort dankwoord! en een „l&ve de Kermis" 6luit hierna de voorzitter deze bijeen komst*. ZOETERWOUDE. B ouwkun dig- too kenen. Evenals het vorige jaar zal ook dezen; winter weer eeri cursus gegeven worden in houwkundig- ieekenen. Voor deelname kan mem zich wonden tot G. v. Slingerland. STADSNIEUWS. Hommeles In den Vrijheidsbond. 0n9 bericht van gisteren over de scheuring in dejp Vrijheidsbond was ontleend aan -de „N. R. Crt." de bronvermelding was weggeval len, hoewel uit dc aanvullingen tusschen haak jes wel bleek, dat het niet een eigen bericht w-as. N-aar wij met stelligheid weten, la het bericht, zooals wij dat gisteren in voorziohü- gen vorm opnamen, volkom-en juist; al da het waar, dat men liever de publicatie niet had gezien en dat deze daarom, voorbarig wordt 't Is- al hommeles in den Vrijheidsbond. Professor Hceres, oud-voorzitter dei* Liberale Unie was, naar men weet, heélemaal niet in genomen met de fusie der Liberalen. Meer dan eens heeft hij laten doorschemeren dat de Vrijheidsbond hem te conservatief is. Hij voelde meer voor de Vrijz.-Democraten. Kom dan bij ons, zoo lokte Mar chant. Neen, zoo repliceerde -de heer Heeres, we moeten eerst samen overleggon, ied'er wat toegeven. Het ziet er voor dien Vrijheidsbond niet be paald schilt erend; uil. Het ia te voorzien, dal tal van vrijzinnigen, die aan den naam con servatief een broertje dood hebben, daar zul len wegtrekken en dat alleen de Vrij-Liberalen ■zullen overblijven. Do maand November zal slaan in het ■toeken der Propaganda en die van October -in dat der voorbereiding. Gisteren had in -het gebouw van den R.- K. Volksbond alhier ecu vergadering plaats van het centraal bestour van den Ilaar- lenrsch-en R.-K. Volksbond met de plaat selijke vrijgestelden dei; standsorganisa- ties en de in ons 'bisdom werkzaam zijnde vrijgestelden der Vakbonden. Zooveel moge-lijk zullen op Zondag 9 'October districtsvergaderingon plaats heb ben ter bespreking dier voorbereiding, doch, wijl in het district Leiden twee de zer vergaderingen! zullen plaats vinden, zal de eene gehouden worden te -Leidon op Zaterdag 8 ent d'e andere te Lis-se op Zon dag 9 October. ri-r-TP -Wegens de feestelijkheden op Zaterdag (1 October ter inleiding van het 3 October- feest zullen de zittingen der verschillende oom-missiën, als spaarbank, voorschotbank, retraitefo-nds, er|z. cru ook de uitgave dér ooeken van de Bibliotheek een uur vroe ger zijn dan gewoonlijk. CONFLICT TUSSCHEN MELKVEE HOUDERS EN MELKHANDEL. Hedenmorgen, te elf uur ward in café Zomerzorg een gecc-mlbirreerde vergadering gehouden, van, de besturen van dan kring Leiden van dein Melkveelioudersboud1 van ■dan L. T. B en van den Kring Leiden van dan B'o-nld van Melkvedho'uders Het doel der vergadering wa9 de bespre- iking van d© te voeren actie naar aanlei- vam het onbevredigend resultaat der con ferenties tusachen deze bonden, en den Leidschen Helkih-antdel. Deze bijeenkomst wa-s druk 'bezocht. De- voorzitter der vergadering, de heer C. P. J. Paard ©koop er uit O-egst-geesb, zet, na een welkomstwoord aan de aanwezigen, dm stand van zaken, duidelijk uiteen. De besprekingen tusschen de ibeiide bon den, en- den Leidselhen melkhandel, waar deze dein -gevraagden prijs van 18 cent, franco stad voor zes maanden verwierp slechts voor één. maand -zulks wilde be sloten ziepi, hadden derhalve geen verder resultaat. Waarom de melkhandel geen. zes maanden wilde aannemen werd1 indet ge zegd. Een feit is echter, dat de groot-in dustrie de prijzen weet te drukken. Spr. eet hierna, nog eens het billijke v-an hot standpunt der melkveehouders -uiteen en betoogt, dat bij een- prijs van 18 cent de straat/prijs niet hooger behoeft te wor den dan het vorig jaar. In de gisteravond gehouden- vergadering van den Leidschen Melkhandel weird do verkoopsprijs dan ook bepaald op 23 cent. De voorzitter vraagt (hierna of de aan wezigen achter het (bestuur staan om de te voeren actie te -steunen. De heer J. v. Leeuwen uit Zoeterwoude is bevreesd', dat, wanneer hij gedurende 1 maand kaas maakt, hij nadien tijd de melk niet kwijt zal kummeD.. (De voorzitter kan dit bezwaar niet ten volle onderschrijven);! voiona-1 daar ©r geen overvloed van melk ia. De heer v. Leeuwen is het hier ten deele mee eens, doch hij vraagt zich af of allen wel eenparig de actie -zulen doorvoeren. De Voorzitter antwoordt nogmaals^ dat door hen niet -mag toegegeven worden. Wanneer zij nu gaan toegeven aan den eis oh van melkfa-brokanten en slijters dan zullen deze voortaan altijd de wetten voor schrijven. Op een vraag van den heer Veelenturf van- Hazerswoude, hoeveel de melkslijtars aanboden, antwoordde de voorzitter dat zij -den prijs op 17 cent bepaald wilden zien. Na lange besprekingen wilde zij den 13 cent geven voor 1 maand. De heer v. d. Mey uit -Zoeterwoude zegt, dat, wanneer de melkveehouders nu toe geven, zij hun organisaties wel kunnen ont binden. De heer Goedhart uit Zoate-rwoude wijst nog op verschillende moeilijkheden en vraagt zich af, of de kaasboeren hen niet in de wielen zullen rijden. Voorts mc;ent hij, dat de actie te laat is begonnen. De Voorzitter antwoordt, dat ook op de deze week gehouden -conferentie gesproken is over de dalende boter- en kaasprij-zen. Waaraan -dit is toe te schrijven, begrijpt spr. niet. Wat betreft de kwestie, dat de aotde te laat begonnen is, zegt de Voorzit ter dlat de 'besturen gaarne hadden gewild spoediger hieraan, te beginnen, doch dat de melkhandel zoo lang -mogelijk ge talmd heeft. De heer Wesselingh van Hazerswoude, wijst erop, dat tot heden nog geen ant woord ia gegeven o-p de vraag: Hoe moet de actie gevoerd werden; alle andere ge opperde -bezwareai zijn bijkomstig. Hij: vraagt dan oolk, hoe het bestuur zich de actie indenkt. De Voorzitter antwoordt., dat dienaan gaande nog geen definitief besluit is ge nomen. Van verschillende zijden zou be sloten worden de, melk zelf uit te venten. De heer Veelenturf vraagt hierop of een uitventen van de melk in de stad niet tegengegaan kan worden door 't gemeente bestuur. Aan de 'hand van het desbetreffende artikel der gemeente1-verordening wijst de heer Bakker er op, dat den melkveehouders verboden is de. melk bij minder dan hoe veelheden van 10 liter in de stad in te voeren, zoo zij niet gepasteuriseerd of ge steriliseerd is, (zulks in verband met de hygiëne) zonder toestemming der -gezond heidscommissie De heer Biakk-er vraagt voorts-, of en iemand dn d-e vergadering aanwezig is, die het -standpunt der bonden- onbillijk kan noemen. Het vorig jaar betaalde de melk handelaar 19 Yj cent per liter aan- dear boer en verkocht voor een prijs va.n 23 cent. N,u behoeft hij slechts 18 cent t-o be talen De heer Los uit Zoeterwoude zegt, dat het standpunt niet direct onbillijk -te, noe men is-, doch vraagt- ziclh af, of de meik- handelaar zich aan banden zal laten leg gen 1 Volgens hem toch moet men zich richten naar -den handel. Hij wijs't er voorts op, dat me,ii voorzichtig moet zijn met het voeren van actie, daar men ook plichten heeft, zoodat de -rogeerinig tusschen beide zou komen. Voorop moet daarom staan, 'dat de stad niet verstoken -moet blij ven van melk en hierin moeten do land bouwers hecht aaneengesl oten -zijn. De heer Bakker antwoordt hierop, d-at er -onder de melkhandelaren ook zijn, die den ge-stelden; eisah niet onbillijk vinden, Verder meent spr. dat do besturen mot al hun, leden zich niet behoeven aan banden te laten -leggen door den handel. De be sturen -meenen dan ook, dat zij niet verder kunnen -gaan dan een prijs van 18 cent voor zes maanden. De heer v. Leeuwen betoogt, dat hij niets tegen het bestuursvoorstel heeft, d-och hij wil in, verhand met de omstandigheden zijn woord niet direct geven.. De heer Vcel-erftorf vraagt of het wel mogelijk .is, dal eem direoto actie pp 1 Oc- AGENDA Leiden. Vrijdag, Land- en Tuinarheiders. Bands-gebouw ite 8 uur. Apotheken die tot en met Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: C. B. Duijstcr Nieuwe Rijn 18 Tel. 523; P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Telegrafisch Weeroerichf. volgenewaarnemingen vexrichtiD den morgen van 30 Sept. 1921, medegedeeld doorhol Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand: 766.9 Groningen. Laagste barometerstand 745.0 öeydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 October Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelijke» -tor wellicht ruimende wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, dezelfde temperatuur. gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop, De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Viseh- winkels (Vischmarkt en Sta.dshulpwerf) verkrijgbaar ds SCHELVISCH ƒ0 08 SCHOL ƒ0.14, en MAKREEL k ƒ0.15 per pond. W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. tolber voldoende resultaat zal hebben. Hij zou -daarom een -middenweg willen zoeken, en dan voorJoopig een maand 'het besluit van don melkhandel willen aanvaarden) om in diien tijd de verder te voeren actie zoo breedvoerig mogelijk op te zetten. De heer Paardekooper antwoordt hier op, dat, wanneer het voorstel van den heer Veelonturf wordt aangenomen, de bestu ren in een '-zoor ongunstige positie worded geplaatst. Wat de tijd van actievoeren betreft, zegt spr. dat aan het succes ervan njet mag getwijfeld worden. Wat het invoeren van melk betreft is de spoedige afdoening te verkrijgen', zoodat ook dit geen bezwaar is. De, heer We-sselingh wijst erop, clat voor eed goede regeling beslist .gewenscht is, dat de melk op eens centrale plaats gele verd wordt. Is dit het geval, dan zul len de slijters er spoedig bij zijn, om melk zelf uit te loo-pen. Op een vraag van den heer Los wat ge daan moet worden, wanneer aan d'e eer.n helft 18 cent en! aac de andere 'helft 17 oent geboden wordt, antwoordt de voorz, dat verkocht moet worden. Do heer Bakker wijst er nog op, dat het practisch onuitvoerbaar is om unaniem op do hoogte van d'en toestand te 'blijven daaro/m moet men zich houden aan dew gevraagden prijs. Dan heeft men tenmin ste houvast. De heer Los voegt er tenlslotte nog aan toe, dat -men niet -moet strijden met melkhandel, doch dat men moot conour- reeren. De voorzitter vraagt ten- si o-t'b e of de vergadering met de te voeren actie ac- coordgaat, waarop de ver gadering o n d e.r luid ap plaus bevestigend ant woord. Dan vraagt de voorz. van allen als L man het genomen besluit te handhaven en al het mogelijke te d'oien om de stad gere- sid van melk te voorzien;. Na dit besluit kwamen verschillende aanwezigen -met het „togen" van dit sluit, doch na lango discussie zegt v-oorz., dat de nu voorgestelde plannen, in deni breedè in eigen vergaderingen en krin gen zijn besproken en goedgekeurd. Der halve moei, men nu niet miet bezwaren aankomen. Een luid applaus onderstreepte het woord van den voorzitten waarop deze de vergadering derhalve verzocht morgen do melk thuis to houden en sloot hierna de bijeenkomst. Onder verwijzing na-ar een desbetref fende bekendmaking in dit nummer, wil len wij even do aandacht vragen voor zaak d'er firma Rijnbergen en M-eniken aan de Rijn- en' Schiekade 45a. Een menschenleeftüjd lang werd zaak in melk, boter, kaas en eieren be heerd door den heer G. Onderwater d na diens dood door rijn wed*uwe. Thans is de zaak overgegaan aan finma R ijsberg en en Menlken, door wie s is genoemd: 'Melkinrichting en Zuivel fabriek „Rijn en Schie". De ruime gebouwen achter den winkel en; bet woonhuis gelegen zijn voor een modern bedrijf ii^yericht gewlorden van de noodige, eleetriscb gedreven, ma chinerieën voor de bereiding van boter, enz. voorzien. Het winkelpand zal binnen niet al le langen tijd een noodzakelijke verbouwing moeten oudergaan, zoodat men mag con- staieeren, dlat de tegenwoordige firmanfen de zaak met allen ernst hebibeni aange pakt en op goede clientèle hopen. Wij hopen voor hen, dat het zoo w.eaeo moge. Bij de firma C. de Bink en Zoo», Brecslraa! 1'52, is verschenen oen lied voor 3 October, Wfl' gratis wondt verspreid-. Het lied ds gedrukt in „Nigra-lbo'-druk, c01 bekend apparaat der firma. Eti alsof dezo ri dame nog niet voldoende is, -heeft m-m -i andere aan toegevoegd. Het lied -zal hod®* avond-, morgen -en waarschijnlijk ook (dag, althans im> d'en morgen gezongen wi door dc „Dicteermaohine", eveneens in Rinl' magazijnen voorradig. Deze effectvolle reclame aal zéker baar «11' werking niet missen.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2