Dinsda?avon3 arriveerde to eeji hotel aan- de Hoogstraat te 's-Graven hage, een 19-jarig jongtnonsch, L. A. J. M. genaamd, uit 's-Gravenhage afkomstig. In do garage stalde hij het motorrijwiel, waarmede ibij gekomen» was. Nu bemerkte de eigenaar van het hotel gisteren, dat zijn gast in de ga rage bezig was den motor te verkoopen aan eenige voorbijgangers en er f 275.voor vroeg. Dit kwam den man verdacht voor, wes halve hij de politie opbelde. Deze nam het jongmenseh in verhoor, dat aanvankelijk een valschen naam opgaf en beweerde de motor fiets op 30 Juni te Delft voor f 850.ge kocht te hebben. Bij 'het naslaan van bet Alge meen Politieblad kwam men er evenwel ach ter dat de opsporing van het jongmensoh ver zocht was door den vader, een slager te 's-Gravenhage. Het heerschap had zich met f 1000 van zijn vader uit de voeten geanaakt. TJit een aantal nota's van» verschillende hotels in ons land bleek, dat de jongeman het er goed van genomen had. Men schrijdt aan .,H et V a- derland": Woensdag om 1 uur heeft van Rot terdam uit het ruime sop gekozen een motor bootje van 100 ton, de Jhr. v. d. Does do Bye, gebouwd voor rekening van de Singkep Tin Mij., bij de heeren Smit, Kinderdijk. Het schetipke kan, zonder onderweg brand stof op te doen. ineens doorvaren naar Singa pore. Het heeft 2 motoren met 2 schroeven, ieder van 90 PK. Twee oud-gezagvoerders van de K. P. V. M.. de heeren Steenborg en. Baasbank, voeren het betel, resp. als kapitein en diens plaats vervanger. De bemanning bestaat nit chef ma chinekamer benevens 7 jongelui, vrijwilligers, die op deze wijze hun passage naar Indië ver dienen, en 2 Javaansoke bedienden. Het nolendopje werd uitgeleide gedaan door directeuren en commissarissen en aan» den Hoek verliet 'het gezelschap weer het vaartuig, nadat mr. Philips den vertrekkenden oen har telijk vaarwel had toegesproken. Door vonken uit een loc o- motiief van de Oosterstoomtram, ontstond gis terenmiddag een begin van, boschbrancL tus- echen Doorn en Leersum. Het trampersoneel en voorbijgangers probeerden het vuur te stuiten. Gisterenmiddag heeft te Utrecht in. een gebouwtje grenzende aan de werkplaats der Staatsspoor in de Moreelsclaan een hevige ontploffing plaats gehad, doordat een gashouder tot het bewaren van acetyleen- gas, die in het gebouwtje stond', ontplofte. Het gebouwtje is vrijwel geheel vernield, terwijl van eenige huizen in de omgeving de ruiten 6prongen. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Juist even te rtxren waren nog twee werklieden in het ge bouwtje geweest. De oorzaak is onbekend. Te Musselkanaal heeft de scheepsgezel Walters den arbeider H. Raatjes een zoo hevigen slag met een paal op 'het hoofd toegebracht, dat de dood onmiddellijk volgde. De dader is naar l/t gerecht te Win schoten gevoerd. De gastftu, voor het hotel te Heeze (N.-Br.) verzameld, zijn getuigen geweest van een onbekend schouwspel. Aan den Oostelijken hemel, links van de opkomen de maan, verscheen te ongeveer gisteravond 9 uur een vuurbol van, naar 'hun schatting twee handbreedten, welke vrij langzaam zich in da lende richting bewoog. Het leek* een lichtende kern met een groenen krans, in den vorm van een staart. Het had eenige gelijkenis met een lichtkogel uit een vuurpijl maar was veel grooter. Andere bewoners van het dorp heb ben het verschijnsel ook opgemerkt, dat 3 a 4 seconden heeft geduurd. „Vad." Een geneesheer te Zand- voort heeft iemand moeten behandelen die driemaal per dag een zeebad nam, plus zonne baden. De 'huid van dezon patiënt was dan ook zoo gemaltraiteerd, dat ernstig gevaar voor zijn leven dreigde, eiwit in. de urine voor kwam, etc. De stoomboot R i e t <L i ep is bij het erwten laden te Zoutkamp vastgeraakt. Langzaam achteruit etoomend geraakte ze los, kantelde en zonk onmiddellijk. De beman ning die aan dek was sprong in het water. De kapitein redde zichzelve en den dekknecht terwijl een ander den ouden machinist zwem mende aan wal heeft gebracht. Een onder wijzer te Gro- ningen lag aan bloedvergiftiging in het zie kenhuis. De dokter meende dat bloed van een ander persoon redding zou kunnen brengen. Een broeder van den patiënt bood zicb aan en enkele malen fs hem bloed afgetapt, doch deze opoffering heeft niet mogen baten en de pa tiënt is overleden. Te Winschoten zijn in het Huis van Bewaring, opgesloten twee gasfitters van de gasfabriek te Oude Pekela, verdacht van afpersing en mishandeling van den direc teur. Buitenlandsche Berichten. Een griezelige vondst De Parijsche politie heeft in een rieten koffer, welke aan het gare de Lyon op 16 Augustus in bewaring was gegeven, het lijk gevonden van een concierge van een huis in de Rue Constantino, die sedert twee dagen op geheimzinnige wijze was verd'wenen. De neef van het slachtoffer werdi in hechtenis geno men; hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Diefstal was de beweegreden, tot de mis- daad. Alpenongelukken. r Het aantal toeristoniongelukken in de Oos- tenrijksche Alpen is dit jaar buitengewoon groot, schrijft het „Hbld.": Alleen in Noord-Tirol zijn sedert 1 April 28 personen om het leven gekomen en 76 zwaar gewond. Do meesten zijn buitenlanders, die het gevaar der bergen onderschatten. Nu worden uit Tirol weder tien gevallen ge meld van personen, die naar heneden zijn ge stort en omgekomen, waaronder de eenige neef van den Duitsohen minister van buitenlandsche saken dr. Rosen, de 17-jarige student Erioh Rosen. Pestgevallen te Parijs. Te Parijs is een vijftal pestgevaJJep gecon staTeerd. Een patiënt ie overleden, de anderen zijn buiten gevaar na behandeling met pest- serum. Onmiddellijk zijn do noodige voorzorgs maatregelen genomen en is een uitgebreid rat- tenonderzoek begonnen. Ontzettende brand te Skcctari. Maandag is in een der wijken van Skoetari, aan den Aziatischen kant van den Bosporus, oen geweldige brand uitgebroken, welke tot diep in den nacht voortduurde. Meer dan 1000 bui-zen, voor het meerendeel bewoond door Turken en Armeniërs van de arbeidersklasse, werden verwoest, zoodat do woningnood nog vergroot is. Britsche en Fransche troopenaf- deelingen hielpen krachtig mee den brand te blussehen. Er moesten verscheidene plunde raars worden doodgeschoten. Een moordenaar doodgeschoten. To Condrien in het Rkönegebied herkenden gendarmen in den trein een zekeren heer Jo seph Rey, die door de justitie werd gezocht wegens moord/ op een inspecteur van politie en zij wilden hem arrestecren. Rey sprong echter uit den trein en poogde te vluchten. Daar hij gewapend was en de gendarmen bedreigde, richtten zij hun revolvers op hem en schoten hem neer. Groote verduisteringen le Keulen. Naar de „Rheinische Zeitung" van betrouw bare zijde verneemt, zijn bij de Reich shank in Keulen groote verduisteringen ontdekt. De bank m|et voor millioonen benadeeld zijn. Na dere bijzonderheden zijn nog niet te ver krijgen. daar de directie alle inlichtingen over de zaak weigert. Auto-bandieten in New-York. In hot hartje van New-York, voor de Ford- Pabrieli, hebben auto-bamineten een brutalen aanslag gepleegd. De betaalmeester van de Ford- maatschappij, keerde met 2000 dollar van do bank terug onder escorte van twee recher cheurs. Toen zij voor de fabriek stil hielden reed tegelijk een andere auto voor, waarin vier man- ien, die revolvers op den betaalmeester richtten. Deze sloeg geen acht op hun bevel en sprong op het trottoir. Een salvo klonk; do betaalmees ter ontkwam ongedeerd, maar zijn twee mefgeznl- jen waren op 6lag dood. De bandieten werden in een snellen auto ach tervolgd. Achttien mijlen van Memphis reden zij oen landelijke laan in. Do politic-auto stoof voor uit en kreeg een lading kogels van eenige bur gers, die de politie voor misdadigers aanzagen. Een politie-luitenant werd gedood en drie andere zwaar gewond. Alle nasporingen naar de auto bandieten zijn vergeefech geweest. Sensationeele redding. Voo<r de pogen van duizenden, in angstige spanning verkeerende toeschouwers nebben twee New-Yorksche politiebeambten een even sensationeele als kranige redding ver richt. Een krankzinnige was namelijk bovenop den top van een der 350 voet hop ge torens geklommen, waaraan de kabels eener ihc«g- brug de groote Williamsburg-brug, wel ke de stad New-York met Long Island ver bindt bevestigd zijn, om zich naar :t scheen van daar af in de rivier te werpen. De krankzinnige, een jonge Hongaar, werd beven op het smalle platte gedeelte van den toren gezien, waar hij wild met zijn armen zwaaide. De twee politiemannen klommen nu den krankzinnige na en binnen weinige minu ten zag men den ongelukkige met dc twee agenten in een heeto worsteling gewikkeld Daar men er niet in slaagde, den Hon gaar te overmeesteren, sloeg een der poli- tie-beambten hem met. zijn gummistok be wusteloos. Daarna volgde het moeilijkste deel van hun taaie, n.l. het naar beneden brengen van den bewusteloozen man. Maar dit kranig stuk werd door hen met veel koelbloedigheid en beleid verrichte Langzaam en voorzichtig daalden ze met hun zwaren last van den toren af en toen ze eindelijk den voet op den begahen grond zetten, steeg een spontaan gejuich uit de toeschouwers op, terwijl deze ovatie op in strumentale wijze begeleid werd door het geluid der stoomfluiten van de schepen op de rivier. Een nieuw soort inbreker. Men seint uit New York aan. de „Daily Mail" dat de politie den laatstea tijd doende ds om de 'hand te leggen op een inbreker, die niet uitgaat om te stelen, doch er alleen genoegen in vindt in het thuis, dat hij met zijn bezoek „vereert", den boel kort en klein te slaan. Nog on langs vond de politie een raam open van een villa, ingericht door een jong echt paar dat op de huwelijksreis was. Men vond alle sieraden stukgeslagen, ook kristal en aardewerk, alsmede meubels, schilde rijen, enz. In de tapijten had men moed willig gaatjes gebrand. Niets was echter gestolen. Na dertig jaar gevonden. Na meer dan dertig jaar naar haar ge zocht te hebben om haar te zeggen, dat zij ,de erfgename was geworden van het vermogen v.an haar grootvader, ten bedra ge van zeshonderd duizend gulden, heeft een bewoner van Philadelphia de verblijf plaats van zijn dochter ontdekt, die hij voor het laatst geizen had toen zij zes maanden oud was. Zij is nu een getrouwde vrouw met vijf kind eren. Toen de moeder van het ufèisje stierf, terwijl dit nog zeer klein was, vertrouwde de vader haar aan zijn zuster toe. Kort daarna ging hij naar Missouri en de zoeter naar Texas, vervol gens naar Illinois en ten. slotte naar Bir mingham in Alabama. Daar trouwde haar nichtje. In 1889 overleed de grootvader van het meisje en liet haar zijn geheele ver mogen na. De vader, die niets wist van het /trekken van zijn zuster adverteerde in de bladen en deed dit eilke week sedert 1890. Eenige dagen geleden ontving hij een brief van een vriend met inlichtingen over zijn dochter. De vriend had juist de* aller laatste advertentie /gelezen, daar de va der tot de cqncluaie was gekomen, dat zijn dochter dood was en besloten «had zijn po gingen op te geven om haar te vinden. Een vreeselijke misdaad. Uit Ajjtuii wojdt aan de „Matin" be richt, dat er cén vrees el Fj lco misdaad I? gepleegd in het gehucht Laizy, 15 K.M. van Autiu/n. Een oude voddenraper Pierre Marohand leefde daar rustig en tevreden van- zijn spaarduitjes in een hutje aan den rand van het bosch. Zondagmorgen vonden twee bewoners van Laizy hem ba dende in zijn bloed' en met een verbrij zeld hoofd in zijn tuintje 'liggen. - De ver denking viel on middellijk op een zekeren Jean Bapiste Milan, 25 jaar oud, die reeds verscheidene malen wegens diefstal en desertie uit het leger veroordeeld was, en bij de jongste amnestie was vrijgeko men. Sinsdien zwierf hij in de streek rond, en 'leefde van roof en diefstal. Vooral de konijnenhokken en de hoenderhoven der landelijke bevolking moesten het ontgel den. Hij werd dikwijls in gezelschap vau een 65-jarigen zwerver, een zekeren Bureau aangetroffen. De politie spoorde Bureau op, en arresteerde hem. Hij ontkende hard nekkig iets van de misdaad af te weten. Ook Milan, die spoedig daarop gepakt werd, ontkende eerst. Zijn handen en zijn Heeren waren echter met Moed bevlekt, hetgeen naar hij zeide, van een pas geslacht konijn afkomstig was. Toen hij echter met het lijk geconfronteerd werd, bekende hij de misdaad alleen gepleegd /te hebben. Hij had slechts 115 francs gevonden, daar de oude man, zijn geld op een veilige plaats had gebracht, siuds men hem verleden jaar -1000 francs had afgestolen. Bureau is voorloopig op vrije voeten gesteld, doch Milan is in de gevangenis te Autun opge sloten. Een schoolstaking. In de tuinstad Stnaken (OsbHavelland) is een schoolstaking uitgebroken. Dezer dagen werd een vergadering van ouders gehouden, die zich op het beginsel der z.g. eenheidssehool .stellen. De vergadering eisehte een noodwet, volgens welke de kinderen, die uit het bijzondere confessio- neele onderwijs zijn (getreden, in staat, zul len worden gesteld, openbaar onderwijs te genieten. Aangezien reeds sedert maanden hierover met de betrokken autoriteiten is onderhandeld, echter tot dusver zonder het minste succes, werd' besloten, met in gang van 16 Augustus en schoolstaking te pro clame eren. Eeii bekeerd Admiraal. De bekende admiraal Benson, voorzitter vau de Amerikaansche Shipping Board, is. naar wij in de ..Irish Catholic" lezen, eeu bekeerling, die door zijn ijverige actie op Katholiek gebied aan micnigem Kathol; ek van origine ten voorbeeld kan worden gestold. Hij voert in het bijzonder een intensieve pro paganda voor den „Nationalen raad van Katho lieke mannen1". Onlangs hield liij een rede, waar in hij de zoogenaamde „Katholieken»-van-naani hekoldo en een vurig pleidooi hield voor het toe treden tot bovengenoemde vorceniiging. Ieder Katholiek in do St. Paul's parochie te Washington moest zich volgens den admiraal bij do parochiale afdeeling dier vereeniging aan sluiten. Hij zou het voorzitterschap dezer organi satie alleen aanvaarden'en blijven bekloeden op voorwaarde, dat iedere man in do parochie lid werd. Hier volgen woordelijk zijn uitlatingen: ..Ik heb heel wat bezighouden" zoo zeide do admiraal, „en ik heb juist ecu moeilijk werkop to knappen, maar ik zal ook in dit geval gaarne werken, als anderen willen meewerken. Tenzij do mannen dor St. Paul's parochie als één aaneengesloten groep tot. do organisatie van den Nationalen raad van Katholieke mannen loe troden', zal ik de parochie verlaten... ,„Ik ben oen bekeerling", zoo vervolgd© de admiraal; ,:ik ben niet altijd Katholiek geweest. d"at oen der grootste belemmeringen voor het werk der Kerk do zoogonaamdo „uaam-Katholieken" zijn. Wij moeten de naam-Katholieken er toe bren gen iets anders to bezitten dan een geloof zon door daden. .Wij moesten/ lienl ijverig en, actiof maken tot steun van Gods Kerk. Do National© raad van Katholiek© mannen biedt daartoe de gele gen lie id en de middelen om God en1 het land to dienen. Ieder Katholiek man heeft do verplichting öm dezen dienst op zich-to.nomen, en ik hoop olken man in do St.. Paul's parochie zijn volledigen plicht te zien doen. Het einde eener lichtzinnige vrouw. Toen Sara Camelina Cowen tien jaar geleden op 22-jarigen leeftijd het fortuin van haar vader, den president van de Baltimore and Ohio Railway erfdo was zij niet allen een der rijl sto doch ook een der mooist© vrouwen van dp society van Baltimore. Twee jaar voor den dood van baar vader hor do zij met Gbarl°s Mr.ison doch nau welijks was de spoorwegknning overleden, of '.ij:: d-clilër hei zich van l.nr echtgenoot scheiden om een leven van verkwisting en losbandigheid t© New-York te beginnen. Pracht, feesten, lcostb. juweeJen en kleeden, en niet het minst het voortdu rend gezelschap van oen bend© klaploopers, hiel pen haar in betrekkelijk zeer korten tijd door haar vermogen van meor dan zes milioen gulden heen. Toen haar geld op was, en| er van haar rijkdom aan juweelen niets meer was overgeble ven, lieten haar „vrienden" haar weldra aan haar lot over. Zij geraakte volkomen aan lager wal, en weldra hoorde men niets meer van haar, tot dat zij eenige dagen geleden door vergiftiging in een obscuur hotelletje te NewYork een einde maakte aan haar rampzalig loven. Haar lijk is in de Morgue herkend door haar neef, die het stoffeüijk overschot van de onge lukkige naar haar geboortestad heeft laten over brengen. Een veldmaarschalk winkelier. De laatsto opperbevelhebber van liet Ooslen- rijk-Hongaarscke leger, commandeur der Ma- ria-Thercsia-orde, ridder van de orde „pour la merite'', de veroveraar Iwangorod, d:e bedwinger van Montenegro en de ibervrijder van Gernowitz, veldmaarschalk Hermann von Kö- vess von Kövesshasa heeft naar uit Boedapest wordt gomeld, aan het Hongaaxsche ministerie verlof gevraagd in Boedapest een sigaretten- winkel te mogen openen. De regeering heeft welwillend dit verzoek toegestaan. Destijds heeft de Roemeenscfhe regeering de in Zevenburgen liggende bezittingen van Kö- vess geconfiskeerd. Om een paar waterdruppels. Aan een dienstmeisje van een te Berlijn won an do koopmansfamilie was het begieten, van de bloemen op 'bet voorbalcon toevertrouwd. Zij kweet zTcli vah deze Verzorging 's morgens 1 tusechen 5% en 6 .uur. Het was haar door de huisvrouw om aan h d hart gelogd,1 om niette- genJstaaodle het vroege uur zeer voorzichtig te zijn met het begieten., opdat voorbijgangers of benedenibewoners geen Jast daarvan, zouden ondervinden. Toch erger,do een onderbuur, een Oberregierungsrat zich, over de wijze waarop do bloemen -begoten werden., want het kwam voor, 'dat bij ongunstigen, wind een1 paar drup pels op zijn balcon dropen. Hij schreef aan de vrouw des huizes een brief, waarin hij eisohte da1, voorzichtiger te werk zou gorden gegaan m-ct het begieten der bloemen. Niettegenstaan de schoen hij opgemerkt te hebben hij had zes gevallen genoteerd dat hij het begieten zoo „geplast" werd, dat er druppels op straat vielen. Hij haalde de politie er bij en hel meisje werd met 30 M. beboet krachtens een wetsar tikel, dat diegene betreft, die iels uitgiet zoo, dat iemand daardoor beschadigd of verontrei nigd ikan worden Om principieelo gronden bradht de hoer dos huizes de beboeting voor dien rechter. En deze strijdvraag liep alle in stanties door, daar nu eens meer waarde werd gehecht aan de verklaring van het meisje, dan weer aan die van den Oberregierungsrat. Ten slotte werd in hoogste instantie beslist, dat het bloemengieten na 10 uur 's avonds en vóór 6 uur 's morgens vrijelijk raag geschieden, mits tooh juog do noodiige voorzichtigheid in acht word genomen. Ook een verrassing. Het nieuwe Fransche bestuur der spoorwe gen in Elzas-Lotharingen had zes groote boor machines noodig, die men voor c.en oorlog slechts alleen van Lanz-Mannheim kon be trekken. i'iii*! Men vroeg do betrokken firma aldaar om een prijsopgaaf. Het antwoord luidde: 60.000 fr. per machine. Maar de ingenieur der spoorwegen had met lat Duilsche gedoe niets op, hij verlangde uit drukkelijk dat de machines ofwel in Frankrijk ■ofwel in een der geallieerden staten zouden besteld worden. Op de nieuwe aanvragen kwam alleen 'uit Engeland een offerte en deze firma vroeg 300.000 fr. per machine, dus dat was zes maal 300,000 fr. oftewel 1.200.000 fr., terwijl de Duitsohe machines slechts 6 X 60 000 of 360.000 fr. zouden kosten. Maar dat kon den ingenieurs niets schelen, ?n do zes machines werden in Engeland be steld,. Toen ze arriveerden, kwam de order, dat de machines niet vóór de komst der Engel sche monteurs opgesteld mochten worden. In alle weiplaatsen werd aan dit bevel ge volg gegeven, alleen in Bischhcim (Elzas) .niet, omdat men daar de machine onmiddellijk noodig had. Men begon de machine te monteeren en legde de verschillende onderdeel en uit. Maar toen. het eerste groote blok aan een kraan slin gerde, blikten de oogen der beneden staande irbeidors als betoo-verd naar een glinsterend opschrift, dal niet StephansonGheffield' 'uidde, noch WatermanManchester, maar eenvoudig o geweldige schrik Lanz Mannheim". „Limb. Koer." Waarom de Engefsche mijnwerkers de staking verloren. De voorzitter van de Enge'scbe mijnwerkers- federatie Herbert Smith heeft op de jaarlijk- -che vergadering der federatie aan de mijn werkers uiteengezet, welke de oorzaak er van is geweest, dat zij de jongste staking hebben verloren. Hij zeide o.a.: Door de belangrijke economische positie, weike de kolenindustrie tijdens den, oorlog in nam, hadden de mijnwerkers een to hoog denkbeeld gekregen van bun macht. Toon zij in den herfst van 1920 er niet in, slaagden om de staking 'voor 'hooger loonen te winnen', welke in een compromis eindigde, was dit voor velen oen les, doch in weerwil hiervan, gingen de mijnwerkers in hot voorjaar van 1921, inplaats van den strijd te concentreeren ip de loonkwestie, waarbij zij de openbare meening mee 'hadden, er toe over om aan. te dringen op een: national pool, hetgeen de natie beschouwde als een poging om lot nationali satie der industrie te geraken. Onmiddellijk voor het stopzetten der kolenindustrie werd nog een tweede vergissing begaan, door het personeel van den veiligheidsdienst uit de mijnen te halen, hetgeen een storm van op positie tegen de mijnwerkers verwekte. De gevolgen biervan zijn nog heden zicht baar in de districten, waar weinig werk is, ten gevolge van de ruïne in de mijnen/. Smith ver klaarde, dat aan de overtuiging en het beter oordeel van de bestuursleden dor federatie door een zeer geringe meerderheid', welke on der den invloed van opruiers stond, de neder laag was toegebracht. Hij drong er bij d© m'ijnwerkers op aan, om in de toekomst niet acht te slaan op hen, die alleen met woorden waren gekomen, en het oordcel van hen te eerbi- d/igen, die daadwerkelijk tot 'hun welzijn had den meegew mkt. Moderne Bad-methode. In het dorpje Cavalaire in liet departement Var, waar zelden een vliegtuig komt, landde dezer dagen een water-aeroplane. Hoe nam echter de verbazing der nieuwsgierig toekij kende dorpelingen toe, zoodra een heel gezel schap uit de vliegmachine steeg, gekleed in badmantel - met muts. Na zich heerlijk in het water verfris/ebt te hebben, klommen de bad gasten weer in het vliegtuig, dat koers zette naar een landgoed 20 mijlen 'het land in. Dc actie voor gelooDuitbrciding. Do Romeinsche correspondent van de „M&bd." schrijft d.d. 14 Augustus: Door do Congregatie de Propaganda Fide is een zeer doelmatige hervorming van de organisatie der vereeniging voor de uitbreiding des geloofs in Italië ter hand genomen'. Gelijk 'bekend, ontvangen do missionaris sen uit deze in Parijs opgerichte en over de .hoele wereld verspreide vereeniging ber langrijken moreelen en fimancieelen steun Tengevolge vain den oorlog zijn de behoef ten dezer vereeniging zeer gestegen. Maar gelukkig is tegelijk met het toenemen der behoeften van de missionarissen ook de be langstelling der Katholieke wereld) voor het geweldige werk der verkondiging van het Evangelie aan de 'hcJidejijohe volken grooter geworden. De H. Stool heeft op allerlei wijzen ge- poogd, deze belangstelling der goloovigen voor 't lot der missie nog meer aan te wak keren. Een bewijs hiervoor zijn de beide encyclieken van Paus Benedictus XV, waar van do eeno in alle diocesen den missiebond van den clerus tot een krachtige werkzaam heid riep, terwijl de andere diende om het apostolaat der missionarissen meer njaar voren te brengen en do aandacht der geloo- - vigen daarop le Vestigen. Het woord van den H. Vader is niet op de steenrots gevallendaar de beweging ten gunste der misi.se in omvang en kracht is toegenomen. Aan de zijde van Frankrijk, dat sinds een eeuw de voorpost is in missie aangelegenheden. zijn andere naties getre den, zooals Nederland, Duitschland, de Ver- eenigde Staten van Amerika., Oostenrijk en Spanje, die bijzondere organisaties héb- bon opgericht om de Katholieke missies tot bloei te brengen. Ook Italië streeft er naar, zijn plaats aan de zijde dezer naties op waardige wijze in to nemen en de traditie uit hot roemrijk ste tijdperk zijner geschiedenis voort te zetten. Tot dit deel heeft de Congregatie van de Propaganda een cenfrakn raad van de ver eeniging voor de uitbreiding des geloofs opgericht, die geseheiden is van het dioce saan bestuur te Rome, waarmee hij tot nu toe vereenigd was. De zetel van dezen cen tra,len raad bevindt zich in het- paleis der Propaganda en blijft afhankelijk van do Congregatie. Deze heeft. tot. directeur mgr. Angelo Roncaili benoemd, die aan alle bis schoppen van Italië een circulaire gezonden heeft, waarin de beschikkingen, der Propa ganda vervat zijn betreffende den nieuwen stoot, door elk diocees aan de vereeniging voor de uitbreiding des geloofs te geven. Burgerlijke Stand. LEIBEN. 17 Augustus. Geboren: Cornelia, z. van C. J. A. Meekers' en J. C. Meerleveld. Cornelia, d. van C. L. Hakke en H. S. Hakke. Antje, d. van W. Snvit en J. do Vos. Martha Maria d. van L. A. MöLlers en A*, ran Roon. Johannes, z. van J. Kroonhorst en C. Starrenburg. Gertrude, d. van L. Scholz en H. Meckel. Susanna Fran* cieca, d. van J. J. de Haas en J. S. Vorst. t Cornelia Jacobus, z. van C. J. Uittenhout en M. D. C. Barnhoorn., Ondertrouwd: G. C. Otto, jm., 29 j. en M. J. M. Haan, jd., 23 j. 1J. Pegt, jm.. 31 j. en 1 J. Heetvedt; jd., 25 j. K. Edsen, jm.. 30 j. on P. J. v. d. Reijden jd., 21 j. J. Bogaards, jm., 26 j. en A. Schipper, jd., 22 j. BOSKOOP. Geboren: Willem Johan, z. van N. v. Go* meren en. S. Hagen. Anna Maria, d. van J. Klein en A. M. Pannebakker. Christiaan, z. van A. Guldemond en M. C. v. Doorn. Getrouwd: D. v. d. Heuvel, 23 j. en J. v. d. Heerik, 22 j. 0 v e/r J,ed e.'n: Jacobus A'terbooimk, 3 mnd. J. C. Sterinezand, echtgenooto van W. v. Herk, 61 j. BODEGRAVEN. Geboren: Trijntje d. van G. Griffioen en E. M. de Groot. Sophia d. van G. van» Diemen en M. J. van Schaik. Getrouwd: M. v. Schaik 29 j. en de Lange 28 j. J. v. Rooijen 27 j. en 0. Th« v. d. Wielen 25 j. G. J. Hoogendoorn 25 j. eiv E. C. Lammers 24 j. Overleden: P. Balvert, geli. met J< Verkleij, 38 j. D. Verlaan 6 jaar. LEIDERDORP. Geboren: Leendert Hendrik z. van L'( H. Rietveld 'en A. Kamperman. 'Getrouwd: H. Jansen en B. van Groe-« ningen. VOORSCHOTEN. Geboren: Abraham, z. van P. van Kaajl en' A. van Doornik. Ondertrouwd: A. J. Moons, 45 j. en P. de Rijk, 45 j. Getrouwd: B. Goeman en D. van den Berg. LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend, zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand Augustus 1921. Brieven Binnenland. Algem. Adv. Bureau, Amsterdam. Mej. Th/ Ardan, Den Haag. J. Belt, Schoolbrug. Baron de Gasembroot, Haag. Glasie, We esp. Qorbee, Noordwijk aan/Zée. Eudöki, Rot terdam. Letter F., Aardenhout Haarlem. Mevr. Helweg-Leopold, Haarlem. Mej. G. Holl, Don Haag. A. Hoek, Katwijk Zee. L. v. d. Hoorn, RoelofarentdsveenDe Jong, Katwijk Zee. C. M. Meijer, Amsterdam. Rademakers' Cacaofabriek, Den Haag. Mej/ A. Rodenburg, Utrecht. W. Valk man, Ara-* sterdam. Briefkaarten Binnenland. D. M. Bali, Delfzijl. N. Bonnekamp. Am sterdam. Fam. Coiuac, Amsterdam. Th. v. Dijk, Amsterdam. Mej. Drost, Helder. T. d" Groot, Hilversum. Toos de Haan, Rot terdam. Mej. v. Hasselt, Utrecht. A. J. M. Hoeion, Rotterdam. H. Keider, Leiden. Faro. Keunen, Amsterdam. H. en N. Kooij, Zamdvoort. Mej. v. d. Lee, Amsterdam. Jan v. d. Meulen, Leiden. v. d. Putte, Lei den. Ermst v. Ruiten M. en C. Smit, Utrecht. Mevr. H. Tëhleyus, Haag. Mej. Thijseen, Amsterdam. G. v. d. Tumik, Werk- huiswijk Tijviusjeislr. Leeuwarden. j Brieven Buitenland. H. W. Garstanjen, Berlin. Prof. J. C. Kapteijn, Samaden. R. Feith, Salzburg. V H. C. Lens, New-York. Karl Marker, 0s- nabruck. J. I. Taylor, Birmingham. Briefkaarten Buitenland. A. G. Rasman v. d. Steen, Harz. Mevr» Turling, Paris. G. Wartmont, Cleve. Zes briefkaarten zonder adres. J

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4