Tweede BSad. Uit de Omgeving. Woensdag 17 Augustus 1921- "binnen LA ND.' DE NEDERLANDSCHE CONGREGANISTENDAG. De Tijd sohrijft: Tijdens het Mtssiecongres hebben1 we onlangs op gewezen, hoe een katholie ke uiting van groot zieleleven te Maas tricht wordt tot een kerkel-ijk-stedel ijk feest. Dit was thans weder het geval bij do tweede Ne-derlandsche Congreganisten- ldag in de stad van Sint Sorvaas. De Maas- trJohtscho hoerencongregatle, aan welke ide naam van pater v. Ruth S.J. voor im mer verbondon blijft, vierde baar gouden feest.' en dit feest heeft ze in dienst wil len stellen van heel het Nederlandsche cpugregatiewezen zelf. Ze heeft de Ma- rla-kinderen in de zuidelijke Maasstad te zamen geroepen on Roerm-onds Herder heeft zijn hooge tegenwoordigheid nog grootere beteekeriis aan dit samenkomen van Neerland's congregani sten willen ge- yen. Plechtig is Z.D.H. Mgr. L. Schrij- jien Zaterdagmiddag ontvangen en na de pontificale Hoogmis,, door hem in de St. fcervaas opgedragen, wilde Monseigneur in een der vele sectievergaderingen van Zon dagmiddag zelf verklaren, waarom hij óók voor de hoogere standen aansluiting aan de congregatie 200*11 groot belang p.chtte. Zij moeten een goed voorbeeld ge- Ven in het openlijk "belijden en beleven van hun heiligen godediedst. Èen voorbeeld. Daar sf-ond Zijne Excel lentie jhr. mi'. Ch. Ruys do Beerenbrouck, ^Huister van Binnenlandsche Zaken en tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, om de levende illustratie te zijn van Mon- geigneur's woorden. Op Maria Hemel vaartsdag de tweede Congreganisten- dag besloeg eigenlijk drie dagen woonde Z Exc. de algemeene vergadering in de voormalige Dominicanerkerk Ibij en sprak hij de congreganirten toe. En ook hij wees op het voorbeeld, toen hij hul digde de feestvierende heereneongregatie: „Op deze plaats, zoo zei hij, wil ik mij wenden tot de jongeren en hun voorhouden dat ze het voorbeeld na moeten volgen der mannen van de congregatie, die, wan- ïieev zij uitgaat, als 't ware de Tonger- 6che straat onveilig maken, gelijk schert send kan worden gezegd. Volgt hun voor beeld, gaat in tegen het mienlschelijk op zicht, toont overal wie en wat gij zijt en wat gij van onze congregatie hebt meege kregen. En vraagt men nu wat een der schoonsto en nuttigste werken uwer con gregatie is, dan verklaar ik u: het veel vuldig ontvangen der H. Communie". Aldus de woorden! van den Minister. Wij merkten reeds op, dat de 2e Neder landsche Congroganistendag feitelijk lot drie dagen is uitgebreid in de stad van de „Sterre der Zee". Zaterdagavond werd het congres ingezet, terwijl Zondag en Maan dag tal van sectievergaderingen en enkele algemeene vergaderingen werden gehou den. Bij een keerpunt in de geschiedenis zijn nationale en internationale congres sen aan de orde van denj dag, gelijk het Maastriehtsche Tweede Kamerlid H. Her mans aanwees. Leiders op elk gebied ko men samen om zich te oriënteeren in den chaos, dien de wereld vertoont. Zij zien de tekorten en maken program ma's voor de toekomst. Maar nadat, allen hunne moe- nlngen hebben gezegd, treedt dit Congre- ganistencongres op den voorgrond en vraagt aller aandacht.. En het leverde het bewijs, dat de Mariacongregaties nog geen verandering of vernieuwing "behoeven, omdat zij gestold zijn vck r «Re tijden en volken. Want. zij vragen zelf-heiliging al lereerst, daarna heiliging van anderen, ten* slotte verdediging van het geloof. "Verdieping van het rcligie-u90 leven brengt ons de congregatie zoo noodig Vi deze tijden maar aldus werkt de congregatie toch niet voor het geestelijke alleen. Dit is in Maastricht in deze dagen wel duidelijk gebleken en professor L. Steger wees het met nadruk aan: dit door de congregaties gekweekte en versterkte religieuze loven is de onder grond van den socialen bovenbouw. Het gebouw van den socialen arbeid, door noeste vlijt van 200- volen in ons vaderland zoo hoog onj breed opgetrokken, vraagt als fundament het re ligieuze leven. Zonder dit is, het, hoe schoon en solide hot ook moge schijnen, in werkelijkheid revolutiebouw,, slechts korten tijd bestand tegen stormen van den steeds harder waaien ien socialistischen tijdw.ind, om door den eersten den besten orkaan van communisme ew anarchisme als een kaartenhuis ineen to storten-. Zoo waren de dagen van Zaterdag, voor al van Zondag en Maandag, leerrijk en be moedigend. En de Sterre der Zee heeft de honderden oongreganisten dit utt ons land waren saamgestroomd, met nieuw enthousiasme bezield, om voort te schrij den in den geest der congregatie-regelen en het congregatiewezen zegenrijk tc doen zijn voor heel ons land. HILLEGOM De stoomtram. V-roegea* gebruikte de (bram op de locomotieven: cokes, wclko bramtdetof niet stonk, -althans niet in ver gelijking to.t de .smerige dampen van de -briketten -die gedurende -de brandstoffen- schaars chte werden ingevoerd en nog steeds worden gebruikt. De .directie zal wel de een of -ainde-re reden hebben, om wel -briketten en geen coke-s te gebruiken, maar het gevolg is, dit personeel en pas sagiers al .te veel1 van die vette luchtjes moeten inademen, dat. de menschen langs de wegen er hun portie -te slikken hebben en dat de woningen langs den weg vooral •bij stopplaatsen er het. hunne van krijgen. Zou de tram voor de hygiëne als anders zins weer -niet met cokes kunnen werken Thans is er dunkt ons aan de laatste brandstof toch geen gebrek meer. NOORDWIJK. Cursus. De Ned, Maatschappij van Tuinbouw en Planden kunde, afd. Noord- wijk opende Vrijdagavond in café For tuin haar eerste les in het binden en schik ken. van bloemen. De voorzitter dc heer H. de Boer verwelkomde in de eerste plaats den heer Volkersz, Rijkst uinbouw- leeraar te Lisse, den heer Buurman uit Leiden, den leider van clen cursus, en alle aanwezigen. In zijn inleiding -zedde de voorzitter, dat. de cursus op de eerste plaats bestemd is voor de vakmenschen, maar ook de amateurs worden in do gelegenheid gesteld, om te leer-en het schoons wat de natuur ons -biedt in bloe men en planten te rangschikken op zulk een wijze dat het schoon daardoor ver hoogd wordt. Spa*. is geen vriend van Rijks- bemoedingtoch brengt ;hij een woord van bijzonderen, danik aan den -heer Vol-kersz die door zijn hulp en voorlichting, voor dezen nuttigen cursus een rijkssubsidie heeft verkregen. Door zijn bemiddeling heeft de heer Buurman zich als leeraar voor dezen cursus disponibel gesteld. De voorzitter vraagt de medewerking van al len om dezen cursus goed' -te doen slagen. Hierna wenschte de heer Vol-kersz de Maatschappij geluk met- heb -initiatief dat zij genomen heeft om dezen cursus le .gevenhij heeft volgaarne zij-n medewer king verleend tot het verkrijgen van rijks subsidie. Dit ds een cursus van de nieuwe re soort. Het zal moeilijk zijn voor den heer Buurman, om te geven wat er in de zen cursus van hem wordt gevraagd, maar we kunnen vast vertrouwen, dat de heer Buurman datgene, waaraan hij be gint, ook goed ten uitvoer zal weten te brengen. Hij is van top tot teen een vak man. Moge deze cursus een succes zijn voor de afdeeling, te meer daar er nog weinig van dit soort cursussen gegeven worden. Hierna werd door den heer Buurman met de eerste les begonnen. De heer Buurman maakte zijn wens chen kenbaar en ver zocht steeds op tijd aanwezig te zijn. De voorzitter sloot deze eerste le3. ROELOFARENDSVEEN. Zwemwedstrijd. Voor een talrijk pu bliek hadden plaats de zwemwedstrijden, uitgeschreven door de zwemvcreeniging: „Het Brasemermeer", op het Brasemor- meer, nabij de Zuidkade tc Roelofar-ends- veeri. Om ongeveer 2.30 uur werd met do wedstrijden een aanvang gemaald. Gezwoin n>en werd in verschillende groepen. Groep I, 40 Meter aspirant bors(zwem menle prijs J. van der Meer 59 sec.; 2e pr. L. Turk 1 m. 3 sec.; 3o pr. H. Huigsloot Czn. 1 m. 4 sec. Groep H 100 Meter vrije slag. ie pr. J. Rodewijk 1 m. 45 sec.; 2e prs. M. van dor Moer i m. 52 sec.; 3e pr. J. Hoogenboom i m. 56 sec. Groep IIÏ: 50 Meter vrije slag. le pr. B. van der Meer 54% sec.; 2e pr. M. Wea- selman 55aA seo.; 3e pr. P. de Jong 57 sec. Groep IV: 50 Meter schoolslag, le pr. H. van Ruit-en Sz. 54 sec.; 2e pr. M. Wes- selrnan 55K sec.; 3e pr. H. van RuitenLz. en J. Hoogenboom, heiden in 1 m. Groep V 50 M. rugzwemmen: ie pr. J. Rodewijk 58 sec.; 2e pr. T. de Jong in 1 m. 4 sec.; 3e pr. J. van Rlioon 1 m. 6 sec. Groep VI: 50 Meter hindernisbaan: le pr. Jan Hoogenboom 54 sec.; 2e.pr. J. van Rhoon 55% sec.; 3e pr. M. Wesselman 56% sec. Ten slotte werden nog en-kele gastvoor- steillingen gegeven door de heeren W. Stra- ver en gebrs. Kraan, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Ongeluk. Gistermorgen brak op de OudG-Wotering het lamoen van dsn wagen van J. Bergman, van dc wasoh- en strijk- inrichting alhier. Het dier schrok hier door en sloeg op hol, doch werd spoedig tot staan gebracht. De wagen reed eveniwel door zijn vaart te water. De bestuurder kon er nog bijtijds afspringen, doch de eigenaar van de waschinrichting kwam in het water terecht en beliep "een lichte hoofdwonde. Gelukkig wanen vele bereid willige handen ter plaatse, die eigenaar en wagen op het. droge brachten. KERKNIEUWS. PRIESTERJUBILEA. Pastoor R 00 zen, die on 1915 de erfe nis aanvaardde van den te vroeg ontsla pen kunstzinruigen pries tor pastoor Biane- wiert-z, die door Kropholler (te Schevenin- gen zijm -kunstvei kerkje had -laten bou wen, tierde Maandag zijn zilveren pries terjubileum. Reeds Zondagavond werden de feeslelijk heden geopend, -toen de jubileerende her der der parochie van O.L. Vrouw van Louides te Scheveningen, die een week buitenaf had vertoefd, in de keurig- v er sierde parochie heel plechtig werd bin nengehaald. Pastoor R00zen werd aan de deur der kerk afgehaald, door de geestelijken die een feestelijk Lof gingen celebreeren. Voor het Lof, dat -gecelebreerd werd -d-oor den Weleerw. heer J. J. Noor.dma-n, aalmoezenier, niet -assistentie der weleerw. heeren H. v. Geest, kapelaan der parochie en Pater Desiderius Ftrams-se O. F. M., sprak dc eerstgenoemde van -af den .preek stoel op het in feestverlichting getooide altaar -den jubilaris, mede namens de pa rochianen, een welkomstwoord itoc. Zondagmorgen werd door den jubilee renden herder in de feestelijk versierde kerk een p-lechtige H. Mis van dankzegging opgedragen. De zilveren jubilaris werd hierbij geassisteerd -door de weleerw. pa ter Twoehuijzen en den weleerw. heer L. A. Roozen kapelaan -te Hoorn, beiden ine ven van den jubilaris, terwijl de weleerw. pa ter F-ra-nsse O. F. M. -als ceremoni-ar-ius fun geerde. Als feestredenaar trad op de weleerw. bee-r A. Roozen, kapelaan te Bergen, even eens een neef van den jubilaris. Na de Hoogmis had ee>n receptie plaats in. de pastorie, welke zeer druk bezocht was. Door de feestcommissie uit de parochia nen wend den pastoor een -bedrag van 8210 voor een nieuw orgel en een bedrag van 2750 voor opluistering der kerk. aangeboden. Verdei* werden den. pastoor aangeboden vier fraaie altaarstoelen door den archi tect Kxopholder'ontworpen, een groot H.- Hartbeeld, zes zilveren kandelaren, een zilveren godslamp, een zilveren wierooks- vat en schuitje, zilveren ampullen en zil veren altaarkruis, terwijl de pastoor zelf een zilveren lessenaar aan de kark cadeau schonk en drie zilveren canonborden. Co) Op eenvoudige, niettemin -recht-hartelijke wijze, is ,te Hoogwoud (N.-H.) herdacht het zilveren priesterfeest van pastoor J. R uy ter. Zendagavond werd de jubilaris, na diens reis van Amsterdam, met zijn moeder ver welkomd aam het station Wogmum, waar de kerkmeester C. Schild'er namens de pa rochie een begroetingsrede uitsprak: In optocht werd' met rijtuigen naar Hoog woud gereden. Vóór de aankomst aldaar hadden nog huldebetuigingen plaats door de eerw. Zusters van het gesticht te Wog- num en door den heer Wegdam, hoofd- van de R.-K. School te Hoogwoud. Vóór de kerk van zijn parochie werd den jubilaris onder een aangebrachte» eereboog een welkomstlied toegezongen, door een vierstemmig koor. Daarna werd .in do versierde kerk een kont Lof gecele breerd, waarna -een feestlied werd' gezon gen. Om half elf officieerde pastoor Ruyter dc plechtige Hoogmis, daarbij -geassisteerd door zijn beide brooders, pater H. Ruyter C.S.S.R., missionaris van Suriname, als dia ken, en patea* N. Ruytea* M.S.C., missiona ris van Brazilië, als subdiaken. Ceremo- niarus was -dr. P. Ruyter., pater Lazarist, neef van -den jubilaris. Pait-ar H. Ruyter hield de feeslprei'daca- tie, naar aanleiding van de woorden„Niet glorie voor ons, maar glorie voor God." Tc tier uur had op 'het schoolplein een treffende kinderhulde plaats, waarop des avonds een fees buit voering volgde. - (o) - In allen eenvoud' tierde de weleerw. heer Rector G. M. A, Beukers, thans ver blijvend dn „St. Joannes de Deo" te Haar lem zijn zilveren priesterfeest.. Om half tien droeg ZEerw. in de huis kapel een plechtige H. Mis op met ,assis- tentie van den weleerw. heer Th. M. Beu kers, broeder van den jubilaris en reot-or P. W. de Wolf. De jubilaris werd' door zijn familie fees telijk ontvangen' in -de groote zaal. In den loop v-an den morgen kwam Z. D. H. de Bisschop van Haarlem,Mgr. A. J. Gallier, den feesteling -persoonlijk zijn ge luk we-neohen aanbieden en kondigde hem een benoemingsbrief, waarbij rector Beu kers wordt benoemd' tot -pastoor te Krom menie. (o) Pastoor G. Hogeman van de parochie van den H. Ge-rardus Majella aan de Borneostraat -te Amsterdam tierde Maan dag zijn 25-jarig priesterfeest. Zondags te voren werd de feestdag ingeluid met een plechtig Lof, waarna kapelaan Pie terse met een kleine toespraak namens de pa rochianen den jubilaris -een paar -groote koperen lusters -ten geschenke gaf, ontwor pen en uitgevoerd doo.r Brom. De twee congregaties (mannen- en vrouwenoongre- gatie) boden een zeer mooi bewerkt, vaan del van de H. Familie a-an, even-eens- ont worpen d-oor Brom en (uitgevoerd door De Vries. Na heb Lof werd' de feestcommissie in de pastorie ontvangen, waar ze nog een o verges choten extra-gift aanboden. Gemengde Berichten. Zonder aanzien des persoons. Vanmiddag op -het kruispunt van Hoogstraat, Plaats en Papestraat te 's-Gravenhago. Een verkeersagent voorkomt door ijverig zwaaien en wenken de mogelijkheid van een verkeers chaos en waakt er 'bijzonder voor, da-t elke fietser, die de Papesiraat wil inslaan, te voren van zijn voertuig afstapt. Er komen twee agenten op de fiets voorbij, een stapt af, de ander meent dat zijn positie dit niet noodig maakt en rijdt de Papestraat in. Maar dat komt den verkeersagent zijn eèr te na. Hij ijlt niet lofwaardige snelheid zijn collega achter na. dwingt hem tot afstappen, geeft hem een sohrobbeeiing en keert daarop naar zijn standplaats terug. „Flink zoo", merkt een voorbijganger op. ,,Ja meneer, orde moet er zijn, en al was het mijn vader zelf geweest" Verder hoorden we niet. doch den agent onze -hulde voor zijn optreden zonder aanzien des persoons. „Vad." Me j. E. uit Den Haag heeft bij de imlitie aangifte gedaan, dat zij op den- Strandweg te Scheveningen door een haar on- ibckorld gebleven persoon mot inkt geworpen i6, tengevolge waarvan haar kleeding bedorven i6. De warme da-gen, welke thans achter ons liggen, hébben verscheidene snuffelaars- in actie gebracht om mede te dee- len, hoe warm het in iaugvorvlogcn dagen wel •geweest is. Zoo schrijft men aan de „Lierib, Koerier" oen en ander uit liet dagboek van Joannes Rosier, koster en «choolinccster van St, Pi et er overgrootvader van den tegenwoor- digen -koster te dior plaatse. „In- het jaar 1825 is het in den zomer zoo -droog en warm geweest ale zulks nooit iemand had beleefd. Het had niet (beer ge- regent van den 5 Junius tot den 7 Augustus. Hot is op den 18 en 19 Julius, en op den 2den Augustus zoo heet geweest, dat geme menschep bekwaam waren om te werken, bezonderlijk '0 (middags. Ja vele menschen zijn van ide warmte gestorven en alle menschen in St. Pio- ter deden anders niets als water dragen; maar hot >.ost niet helpen, want de aarde was zoo heet, dat niemand bijna kost over grond ber- voes gaan. Allo waren, 6ala, andïvie, en allo andere waren, zijn geschoten, en bedroven, en verdroogt, de late aardappelen stonden dor, en dood, en in alle kerken wierden gezongen 3 speciale Hoogmissen met processies." Bij do politie te Arnhem heeft oenl logeergast uit oen hotel -aldaar, die thans i-n Zwitserland verblijft, aangifte gedaan vaini diefstal van oen -kostbaar parelsnoor, lang ongovoer 47 cM. en bestaande uit ongeveer 100 -parolen. Het slot van het collier wordt gevormd door 3 briljanten in goud' en platina, in don vorm van oen 8. Hot slot is voorzien van een dun gouden veiligheadskcttinkje met haakje. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt thans opsporing van het col-lier en aanhouding van don vermoedelijken dief. Te Duizel is G. Wijnen uit Stratum door een stoomtram overreden; hij was dadelijk dood. GistOT nacht half een werd mevr. de wed. V., wonende -Sahiedamscbeweg onder Vlaardingen in -haar bod vastgegrepen en door een manspersoon gedwongen geen alarm te maken, doch te zeggen waar haar geld geborgen was. Mevr. V. kon echter het eleotrische schelkoord grijpen on haai dienst bode wekken. Intusschon -ontstond tusschen haar en oen inbrok'-r een worsteling waarbij zij bloedend verwond werd. Getracht werd haar een prop papier in den mond te stoppen, wat niet gelukte. Toen door den inbreker werd be merkt dat do dienstbode -naar beneden kwam, vluchtte hij door een raampje van de W.G. De in 'beslag genomen proppen papier bleken pa tronen te zijn van een kleermaker, wat aan leiding gaf gistermorgen den kleermaker Blom, wonende Vrouwenstoeg te R'dam te arresteeren. Alhoewel de aangehoudene aanvankelijk ont kende viel bij toch spoedig door de mand en kon zijn ontkenning niet volhouden, vooral daar 'bij geen verklaring kon geven -hoe er bloed vlekken op zijn jas waren ontstaan. Maandag is de Gelder het slachtoffer van de Rapaille-partij, nadat -hij zijn verschillende hechtenisstraffen had uitgezeten, overgebracht naar een Sanatorium voor 'drank zuchtigen te Beekbergen onder Apeldoorn. Hoewel zijn zaak oog in hooger beroep moet worden behandeld, ie toch toestemming ver leend don -ouden zwerver voork»opig in een ge schikte omgeving tu brengen. -Gisterennamiddag om- streeks half zes is aan de Leuvehaven te Rot terdam do 4-jarigo A. v. L., wonende aldaar, spelenderwijze -te water geraakt en verdronken. Van de burgers, die zich te water begeven hadden, om het knaapje te redden, vermast e de varensgezel L. W. 0. uit zijn jas, die hij -op den wal had «neergeworpen, toen hij deze weder aantrekken wilde een portcmonnaie met on geveer 16. Gisternacht had op het spoorwegemplacement 4e Boxtel een botsi-ng plaats tusschen twee goederentreinen. De bin nenkomende goederentrein uit do richting Den Bosch reed onder eenl onveilig signaal te ver door, juist toen een andere goederentrein ver trok. Do binnenkomende trein r ed den ver trekkende in de flank aan. waardoor 15 wagens uit de lijn werden geworpen. De machine en de tender van den verlrekkenden trein zijn zwaar géhavend, een buffer en de lantaarns werden afgebroken. Het v- rkeer behoefde niet te wor den gestremd. Er 'hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de materieele schade is nog al beduidend. Oorzaak is het niet tijdig opmerken van 'het onveilig signaal. Maandagavond ie de tram van 10.40 uur, loopende van Joure naar de Lem mer, nabij de Lemmer ontspoord, doordat er zich tusschen de rails een koe bevond. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Maandagavond had te Rabbcrich een tragisch ongeluk plaats. Terwijl FEUILLETON VORSTINNESTRIJD. ,10) „Intusschen laat dit antwoord aan een zegevierenden vijand Voorzien^ hoe Maria's -antwoord op dG bede van Hongarije luiden zal. Luister verd-er. De Pruisische gezant keert morgen naar Silezië terug en met hem generaal von Schmettau, een der beste aanvoerders van het Oostenrijksche leger. Hij treedt in Frederik's dienst. In het kamp des konings wordt tevens de Fran- ache gezant, graaf Bellëïsle, verwacht, die 'de ziel is van het bondgenootschap tegen Oostenrijk. Men kan voorspellen, dat nu de verdeeling van Ooslenirij-k zal vastge steld worden. En gij, Mijne Heeren, gij, de Vertegenwoordigers van oen verdrukt volk, tnoet deze gelegenheid benutten. Gij imoogt niet verre verwijderd blijven van de plaats, Waar het lot over Oostenrijk zal geworpen» ïworden. Gij moet u aansluiten bij do ver bondenen, en het toekomstige lot van Hon garije leiden." „Dat is ook mijn meening!" riep Bath )vurig„Op naar Silezië! stellen wij Hongarije's strijdkrachten onder eervolle voorwaarden ter beschikking van de ver bondene mogendheden!" „Ik zal eveneens W-eenen verlaten!." zeide Ivaub, „Ik heb heden mijn ontslag ontvangen en brand van begeerte om mij te begeven onder dc zegerijke vanen van Frederik II." Boskay zweeg. «Nu Stanislaus, gij hebt. immers geen bedenkingen?" riep Bath. ..Wat kan u, het hoofd -cener machtige partij, hier terug houden, wanneer het heil van ons vader land ons dwingt tot beslissende stappen." „Gij kent het doel, dat ons 'naar Weeneni voerde," antwoordde de magnaat. „Zeker, imaar is het te verwachten, dat Maria Theresia aan onze heden gehoor zal verleenen, heeft Hongarije niet sedert jaren tevergeefs om zijno vrijheid ge vraagd? En waarom zouden wij smeeken, als do toestanden ons gunstig zijn, toe standen, die geen) verzoeken maar onaf wijsbare eisch-en kunnen doen stellen." De graaf haalde dc schouders op. „Stanislaus," riep do graaf met nadruk, „ik ken de oorzaak van uw aarzeling. „Wilt gij mij dwingen u van zwakheid to beschuldigen?" Boskay beschouwde zijn vriend met kal- meni blik eni zeide op U*otschen toon; „Wij gaan naar Silezië." Het kamp bij Mollwita. Na het onbeduidende gevecht bij M.0II- witz trok de Oostenrijksche generaal Neip- perg naar Neisse terug. Hij dekte deze vesting en versterkte zijn leger. Acht mijlen van hem verwijderd lag Frederik II. Deze waagde het niet voort te rukken om de Oostenrijkers -aan te grij pen. In de nabijheid van hot slagveld be trok hij een versterkt kamp en- bracht daar eenige maanden door. Dagelijks werden' dc troepen geoefend. Daar hij in den strijd dc zwakheid der Pruisische ruiterij tegen over de vijandelijke had leeren konnen. zoo hield hij zich voornamelijk mot de verbetering daarvan bezig. De militaire oefeningen vormden in tusschon het onbeduidendste gedeelte van 's konings werkzaamheid. Na de schermutselingen met de vijanden ont wikkelden zich dingen van groot gewicht. Gezanten van bijna alle Europeeselie hoven stroomden in het kamp bij Mollwitz to zamon. Bijna geheel Europa had Oos- tenrijks ondergang gezworen -eni Frede rik's kamp was het middelpunt van het groote net-, dat tegen Maria Theresia ge spannen was. Do koning ontving die ge zanten van Beieren, Saksen, Keulen, Maiz, Sardinië, Frankrijk en Spanje, maar hij onderhandelde voorzichtig on met te rughouding. Hij verlangde wel e-ene ver deeling van Oost-enlrijk, maar hét leeuwen deel moest hem toevallen. Jlij nam begem- over niemand verplichtingen op zich, ad- leen zijn eigenbelang mocht hem binden. Froderik's politiek w?as die dór „vrije hand." De listige vorst wilde* zijn bondge- nooleni het hardste werk laten doen, de meeste winst moest echter zijn deel zijn. Frankrijk had zijn bekwaamaten diplo maat naar Mollwitz gezonden, den graaf Belleïsle. In dezen trotschen man had zich al de haat van alle vijanden des rijks te gen Du it sc lil and als brandpunt vere-enigd. Hij had eene memorie opgesteld, waarin het geheele vernietigingsplan tegen Oos tenrijk beschreven, en eiken roover zijn aandeel in den 'buit aangewezen vxis. De oude minister Fleurv had het geschrift goedgekeurd en or kennis van laten ge ven aan alle verhonden hoven. De sdoot tot deze memorie was echter niet gege ven door een Fransehman, maar door een Duitschcr, .namelijk door den koning van Pruisen, Frederik II. Onmiddellijk na zijne troonsbestijging had hij dien Fransehman Gamas naar Ver sailles gezonden om zijne diensten tegen Oostenrijk aan te bieden. De öude vijand des Duitschen rijks aarzelde niet de door een Duitschen vorst aangeboden hand aan -te nemen. Frederik ontving den. trotschen graaf Beleïsle met berekenide vriendelijkheid en wfolwliliendibeid.. De Flransche z'odei^ des konings bevielen den -graaf buitengewoon. In 's vorsten omgeving hoorde hij slechts Fransc-h spreken en ontdekte overal Fransche gebruiken. De graaf meende te droomien en zich niet in het hart van Duitschlahd, maar in Frankrijk te be vinden. Niet minder leerde hij Frederik's scherp zinnigheid kennen, en diens sluwheid en: gevatheid maanden hem tot voorzichtig heid. Beide mannen onderhandelden lang en! dikwijls met elkander. Slechts Boyer, Fre derik's vertrouweling, mocht aan deze gesprekken deed nemen, welke tot nog toe tot geen resultaat hadden geleid. Eindelijk had de koning een besluit genomen en verwachtte nu Belleïsle om tot een be slissende afspraak te komen. Frederik's kleeding was geheel over eenkomstig de Fransche mode en zijn hoofd naar Fransch gebruik gefriseerd. Op den vloer der tent lagen kostbare ta pijten en bet vertrek was met voorwer pen naar den smaak van dien' tijd opge vuld. De voorhangsels der tent waren een wemig teruggeslagen en' veroorloofden den be$roner een blik over liet landschap le werpen. Op de tafel lagen eenige papie ren, waarin Frederik tot de aankomst van Boyer gelezen had. „Laat mij liet niet vergeten, Boyer, er werden mij dezer dagen twee Honga ren voorgesteld. Zij kwam in gezelschap van Schmettau en Kaub uit Weenien met het dool aan Hongarije's losscheuring van Oostenrijk Le werken. De graaf Boskay is een deftig man, een „prachtige kerel" zou mijn v-ador gezegd hebben en di-en hij te- gien goud zou hebben! opgewogen om een grenadier als een boom te verkrijgen. Voor mij is de uitstekende ruiter meer waard clan cle prachtige kerel. Ja, ik bewonderde Boskay's rijkunst, zijne kennis van do paardenstoeterij, die ik gelegenheid vond waar Le nemen. Boskay is volkomen onze man. Gij weet hoe slecht het met mijne ruiterij gesteld vis. 's Graven ken'nissert kunnen mij uitnemend van dienst zijn. Zou het niet mogelijk zijn den Hongaar te winnen?" „Ik geloof het niet, Sire. De beide graven 'ijveren voor Hongarij'.s onafhankelijkheid A'oor zooveel ik bemerken kon, kwamen zij hier om inzicht le verkrijgen in dc di plomatieke schriften en daarnaar hunne maatregelen te nemen. Misschien kan Bos kay u in Hongarije betere dienfeten bewtij- zen, dan aan het hoofd uwer ruiterij." 's Konings lippen krulden zich tot een ,der listige lachtjes. welke soms dè verra ders zijner gedachten wanen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3