if "Ja'gn hechterfffi; T. xïe A. f 3 of 3" cTag^'ri Sccbteni*. Ch. F. Den Haag f 5 of 5 dagen tachtenie; wegens overtreding der politieveror dening der gemecn-te Noordwijk: .1. D. Nomd- vijfcerlióul; W. H. B. D. te Noordwijk Zee; p. von B. ie Noordwijk Zee: N. van W. ieder lol f 2 of 2 dagen hechtenis; wegens het op- van een valsohen J. S. le Haar- Item f 1° of ''3{ren hechtenis; W. C. F. te lAmslerdam f 10 of 10 dagen hechtenis; L R. Voorschoten f JO of 10 dagen heohtenis. Vrijgesproken werden: J. P.; J. A. v. cl. O.; j. C. van V.; allen beklaagd van overtre ding der arbeidt we!; H. S.; wed. W. J. W.; fcêfclaagd van oven! reeling der Huurcomrais- «ie*etf U' V.: beklaagdvan overtreding tier lolcrwet; D. B. te Warmond beklaagd van overtreding der Alg. Keur van Rijnland: H. van M. te Rijusburg; beklaagd le hebben ge beden met een rijwiel zonder licht; W. Th. A. p beklaagd van to Leiden ongekeurd spek Uorhatwle-n te bobben: de zaak van B. ten B. H. ie Den Haag, beklaagd van overtreding van tot prov. reglement op de wateren werd ver hezen naar den Krijgsraad; waar geen woon plaats is vermeld, zijn de veroordeelden te leiden woonachtig. 4 De moord onder Schalkwijk. De rechtbank te Haarlem deed uitspraak in 'de zaak van A., die heeft terecht geslaan ter take, dat bij op 15 Januari jl. onder Schalk wijk den glasblazer F. Zwart, na een korte roorclenwisseling met een dolk had doodge stoken. Beklaagde werd veroordeeld lot 1 jaar en irier maanden gevangenisstraf met aftrek van ireventieve hechtenis. Sociale Berichten. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kandoor- en Winkelbedienden „Si. Franciscus van Assisië". Na oen spreekbeurt van den Bondssecretaris werd den 27en Juli Ie Lie se een afdeeling ui dien Bond opgericht jmet circa 20 leden. De vorige maand werden ook af deelingen op gericht te Heerlen, Kerkrade, Schaesberg en .Vaals. Leger en Vloot. De Facteur afgeschaft. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in den vervolge de voor militairen bestemde particuliere brieven enz. door de posterijen aan -de kazerne zullen worden afgegeven en dal in verband hiermede de militaire faclgur wordt afgeschafL Buiterclandsche Berichten, Oplichting van 900.000 frs. Een .Parijsche inspecteur van politie heeft, aan het Gin re du Nord een Belg gearresteerd, eeai zekeren Fe-ruand d'Hondt, die zich voor ingenieur bij de M%wd\e spoorwegen uitgaf. Dit heer schap bezocht sinds eenigen tijd indus- -trieclcn, wie-n hij zich voorstelde als verte genwoordiger van deal Belgischen minis ter vaai spoorwegen, naar Frankrijk ge zonden om bestellingen ie plaatsen voor de spoorwegen in Belgisch Kongo. In de hoop een grooite bestelling te krijgen, stelde u sommige indus trieel e n. -groot e geldsommen Lot zijn be-sehikkang, vaak Tot een bedrag van 20.000 frs. De ingenieur est alsdan een regu af, waarna hij ver dween. Hij heeft dadelijk de hem ten laste ge legde oplichtingen erkend. Zij beloope-n on geveer 800.000 frs. 1 De treinaanslag in Frankrijk. Er zijn eenige nieuwe, en belangrijke, feiten beleend geworden in de zaak van de tveinberooving. Men heeft in de eerste plaats geheel en «1 de veronderstelling losgelaten, dat de drde bandieten (het schijnen er n.l. drie en ■iiiefc vier geweest te zijn) im een op hen wachtende auto zouden zijn weggereden. Geen medeplichtige wachtte op hem Ka idem trein te hebben, verlaten, zijn zij te voet naar Nolay gewandeld, een klein plaatsje op 14 K.M. afstand. Onderweg zijn zij twee jongelui tegengekomen, die van een feestje afkwamen. Bij de nade ring van dit tweetal hebben de bandieten zich trachten te verbergen in het. kreupel hout, zoodat de jongelui den indruk kre gen, dat zij niet gezien wilden worden. Te Nolay hebben zij vervolgens den. trein genomen, naar Momtargis, waar zij waarschijnlijk uiteen zijn gegaan om ieder afzonderlijk naar Parijs -terug te keer en, bin [«cm de 24 uur na hun aanslag. Hieraan kan worden toegevoegd, dat zij in den [trein tussehen Nolay en Etan.g de rest van de portefeuilles hebben geledigd, wel ke zij uit den trein hebben geworpen, waarna zij den buit verdeeld hebben. De bladen wijzen er op, dat er blijkbaar lacunes zijn in de organisatie van de poli- tieregelingem welke den bandieten do ge degenheid hebben gegeven zoo gemakke lijk to .ontsnappen. Terwijl alle stations vam -het P. L. M. net dadelijk na den aan lag werden -gealarmeerd door don parti- [culieren. telefoon van de maatschappij, en zelfs zulke verwijderde stations als Pa rijs, Lyon en Marseille werden verzocht zelfstandig alle noodige maatregelen te ne men, zijn de brigades der maréchaussee pas in den morgen gewaarschuwd. Nog ««wtiger is, dat de stations van het Parijs —Orleans met, nochtans zoo vlak bij, en waarlangs de bandieten ontkomen zijn, tiet gewaarschuwd zijn. •Te Nolay, waar de bandieten den trein na- 'ten, werd de aajislag .pas bekend vijf uur nadat het drietal vertrokken was, d. i. ïtteer dan acht uur na den misdaad, op 14 K.M af stands. Indien Nolay tijdig ware gewaarschuwd, zouden de bandieten hier kunnen zijn aangehouden. Hetzelfde- geldt voor de drie stations jOkagny, Kevers en Momtargis, welke pas gewaarschuwd' zijn: het eerste elf uur na vp,i aanslag, het", -tweede, 48 uur luier, en j.^el door de bladen, en het derde 20 uur het gebeurde. Het TiecK W Schijn van, tfaï de bandieten gespeculeerd hebben op de waarschijlilijkhei-d van dezen gang van za ken en op deze bureaucratische methoden, welke liooge muren optrekken tussehen de verschillende netten en hun verschillende politioneele maatregelen. Hel. plan van hun vlucht en versprei ding, blijkbaar van tevoren opgemaakt en voorbereid, schijnt inderdaad gebaseerd te zijn geweest op dezen overgang van het P. L. M. met op het Paris-O-iiéamsmet. Nu -zekerheid bestaat, dat de drie mis dadigers z-ich te Pa-rijs bevinden, is de Paiijsche recherche in actie gekomen. De veronderstelling, -dat zij dezelfde zouden zijn. die onlangs den juweliers win kel op den boulevard St. Martin uitplun derden op klaarlichten dag, waarbij zij het publiek met hun vuurwapens op een af stand hielden, wordt steeds waarschijn lijker. Indien al de signalementen van de dieven, in beide gevallen niét geheel en al overeenkomen, zoo too-nen zij toch bijzon der veel gelijkenis. Men vraagt zich te Parijs af, of men wel licht te doen heeft met een tweede beiule- Bonnot, die, uitgaande van anarchisti sche theorieën, een nieuwe terreur in den zin 'heeft. En men vestigt, ter staving van deze mogelijkheid, de aandacht op som mige uitlatingen van de bandieten tegen óver hun slachtoffers over de „slecht gere gelde maatschappij.'1 Het schijnt -ten slotte buiten twijfel, dat de drie bandieten in elk geval belmoren to-t de bevolking \a-n het „donkerst" Parijs. De door hen gebruikte uitdrukkingen en enkele andere détails moeten hieromtrent geen twijfel laten bestaan. De veronderstelling eindelijk, dat het drietal niet te Dijon in den trein is geko men, "maar dezen reeds te Parijs heeft ge nomen, is vrijwel bevestigd. Aan het sta tion van Dij on is geen enkel kaartje ge nomen voor den bewusten trein, terwijl te Parijs d-rie plaatsen waren besproken in het achterste rijtuig door reizigers, die men, tot dusverre althans, niet heeft kun nen terugvinden. Bolsjewisme vcor 4000 jaar. In een Egyptische vier duizend jaar oude papyrus heeft, men een bericht ontdekt, van een sociale revolutie. In het rechtswezen, aldus deze papyrus, regeerde het janhagel, en het huis van de mannen van dertig (het hooge gerechtshof) is onbewoond en verlaten Het verzet tegen bestuur en de grooten. is algemeen. Iedere stad verklaart „Wij willen geen groot en meer onder ons hebben." De hoogste waard-igheidsbeklee- ders lijden honger. De burgers moeten met hun eigen handen meel malen. Janhagel werd zonder moeite rijk. De slaven hadden het grootste woord vreemdelingen kon den zonder moeite het land over zwerm en. Eoovers en moorden a-ars regeerden het -landde steden werden verwoest, de gra ven geschonden, de huizen verbrand. Men bearbeidt de velden niet meer, bouwt geen huizen, niemand wil belasting betalen. Het land is verlaten. De hongerende mensch is afgunstig op liet voedsel van het varken. Zeden en orde worden r.iet timer"fn acht genomen. Men lacht niet. meer, en zelfs de kinde ren. zijn reeds levensmoede. De me-nschen sterven en. er worden steeds minder gebo ren. Men koestert, nog slechts één wens oh aai. dat aan dit alles een einde zal ko men. N.Crt.. De hc-ngcrsncod in Rusland. Naar ...Politiken" uit Riga verneemt is de oogs: in hel Tsaritsin-gebied volkomen ver nield. In het gouvernement Saralof wordt cïe opbrengst van den oogst per H. A. op ten hoogste 160 Kg. koren geschat. Tal van dorpen zijn geheel door de bevolking verlaten. In vele dorpen is vier vijfde deel der be woners lijdende aan scheurbuik. In een enkel district, dat 39.000 personen feit, zijn tot 10 Juli 4200 -menschen aan ondervoeding gestor ven. Ook in de gouvernementen Oefa. Wjotka, Orenburg en Oeral heerschen vreeseUjke toe standen. Naar „Svenska Dagblad-of' uit- Helsingfors verneemt, bevestigt do „Prawda" hel bericht, dat de raad' der volkscommissarissen beeft voorgesteld, in. den loop der eerste vijf dagen het brood rantsoen in Moskou en Pelrograd voor 30 pet. der bevolking in te fokken en later weer voor 30 pet. Hel blad verklaart dal de levensmiddelen- crisis alle pogingen verijdelt om de arbeids- praestatie iu de industrie op te voeren. Do pextoleumproductie Is volkomen ge staakt en de eene metaal fabriek na de andere moet het bedrijf stil loggen. Een Minister veroordeeld. Het merkwaardige "feit heeft z-icb gisteren voorgedaan, dat de minister van transport- sir Eric Geddes zich voor den Techier had le verantwoorden wegens hel te snol rijden roet zijn auto. Door tijdopneming was namelijk uitgemaakt, dat de minister op 22 Mei II. te Reigale op zeker oogenblik zoo hard reed. dat hij 220 yards in 11 seconden aflegd-e, zoodat de snel heid1 op 40 Engelsche mijlen (64 K. M.) per uur werd geschat. E-n dif, t.&rwijl de auto op -gevaarlijke wijze twee andere auto's passeerde, een aantal voet gangers op den weg Hepen en verscheidene kerkgangers juist uit een kapel kwamen. Bo vendien passeerde de minister een waorsehu- wingssignaal, zonder de snelheid van zijn auto te verminderen of op de gebruikelijke wijze te loeteren." Namens den minister werd door diens rechte kundigen raadsman aangevoerd, dat de tijd liggende tussehen de overtreding en de behan deling der zaak voor dé rechtbank, bijzonder groot was. Sir Eric Geddes kon zioh dan ook niets van het geval herinneren en kooi dus geen lioht in de zaak verschaffen De rechtbank veroordeelde den minister tot een boete van 3 pond sterling en administra tiekosten. Frauendorfer onschuldig? De rechtskundige adviseur van staatssecre taris Frau-endorfer heeft een schrijven aan de bladen gericht, waarin hij verklaart van de on schuld van Frauendorfei' muurvast overtuigd :e 7Ü». Fraucndoifer heeft hem kort vóór zijn (inoiï ojï hef har! gedrukt, zijn nagedachtenis van de op hem rustende verdenking Le zuive ren. De rechtskundige adviseur heeft reeds aan den Officier van Justitie om voortzetting van de procedure verzocht. Bandieten. Tm Nice hebben dezer dagen drie bandieten op klaarlichten dag een wisöcliooper van de Soriété Marseillaise, aangevallen. Zij hebben hem een geldtascb ontroofd-, welke meer dan 20.000 francs bevatte. De eerste blinde Inbreker. Naar de Amevikaansche bladen melden, is te Hutington iu den staal New York de eerste blinde inbreker gearresteerd. De sheriff consta teerde bij inbraken in twee verschillende bui zen vingerafdrukken, welke aanleiding gaven tot de arrestatie van een zekeren Hawxhurst. Niemand had in hem een inbreker vermoed want reeds van zijn geboorte af was-hij blind. Bij zijn verboor bekende Hawxluu-st, de inbra ken te hebben gepleegd. Hij verklaarde, geen gebruik te hebben -gemaakt van helpers, doch uitsluitend op zijn buitengewoon scherp tast vermogen en gehoor te hebben vertrouwd. Dempsey. met een film-actrice getrouwd. Door bekenden van Miss Sylvia Joeelyn, een filinaclrfce, is- naar. uit New-York wordt pfflntSu medegedeeld- dat zij eenige dagen geleden in het huwelijk is getreden met Jack Dempsey, den wereldkampioen boksen zwaar gewicht. Hel jonge paar is thans in CaliforuiB op de huwelijksreis. De Aartsbisschop van Baltimore. Tot aartsbisschop van Baltimore is de bis schop van Florida, Mgr. dr. Cm lev, benopmd, Da nieuwe aartsbisschop is pas 40 jaar oud. Zijn benoeming wordt beschouwd als een slap nader lot zijn te verwachten verheffing lot liet kardinaalschap. Mgr. Guriey werd' te Alliolone in Ierland ge boren en ontving reeds op 35-jarigen leeftijd de heilige bisschopswijding. Het gevaar van de bergsport. Op de GroRslockner, een der hoogste hergen van Oostenrijk, viel dezer dagen' een toerist in een glelscherkloof. Een student uit Neuren berg verongelukte in het Ivaisergeberg'e. Een andere toerist stortte eveneens in een ravijn en werd dood' opgenome-n. Ook het 'edehveiss- plukken eis ebt weer zijn slachtoffers.- Ook drie i-n het Salzkammer-gut op spoorlooze wijze verdwenen loeristen rekent men tot de dooden. In afzondering opgevoed. Tiaey Gillis, een farmer uit Nebraska, is drie-en-derlig jaar oud geworden zonder ooit een vrouw te hebbeu gezien. Behalve dit waren er nog andere artikelen gloednieuw voor hem. toen hij van zijn eenzaam huis in 'de prpvjucie in -gezelschap van een kudde vee le Omaha kwam, waar zoowel de trein, als de tram. de courant en de winkels zijn belangstelling hevig prikkelden. Gilles is geboren te Chicago. Zijn moeder was een actrice, die. toen hij nog'een zuigeling was, lu-m en zijn vader.id den steek liet, en er met. een anderen man vandoor ging. Toen besloot de oude Gillis, de vrouwen uit de omgeving van zichzelf en- zijn zoon le ver bannen. Hij zonderde zich af in de eenzaam heid van Wesl-Nebra'ska, waar -hij tot aan zijn dood; twee jaar geleden, -nooit aan -eenigen vreemden man en nog minder aan een vrouw* toestond, de grenzen van zijn gebied te over- scb rijden ..Vader heeft mij geleerd, dat op iedcren hoek van de s'yraat een duivel op de loer staat", zei Gillis Hij verleide me de treurige geschiedenis van mijn moedor en waarschuw de mij. alle zondige menschen uit den weg te Blijven. Gilles geeft echter thans reeds gaarne toe. dal zijn inzichten aa-ngaando dé vrouwen ge heel veranderd zijn. Toen hij de eerste vrouw gezien' had, ging hij een barbierswinkel bin nen en liet zijn lange lokken knippen en zijn gezicht glad scheren. Toen kocht hij een confeetieeoeluutneen iligheidsseheevmes. een tube tandpasta en twee zijden dassen. Naar hij zei de behoort bij zijn plannen tot uitbreiding van zijn boeren bedrijf een cursus in landbouwkunde en., een Een gevolg van de hitte? Een typograaf i-n de Rue SU Denis le Parijs Frédéric Delagrange, is plotseling krankzin nig géworden. Hij wierp zijn gespaard geld. ongeveer tweeduizend .mes, hét raam uit. Be- g rijp «dijker wijs stroomde een mensehenmenigte voor zijn woning samen. Toon de ongelukkige zijn geld aan den. wind- had prijs gegeven, be gon hij echter zijn gereedschap uit het raam to -gooien, o. a. een lithografischen steen, waar door een jongen, d-ie zich onder de -menigte be vond, aan bet hoofd werd gekwetst. De commissaris van politie verschafte zich met eenige agenten toegang lot de kamer van den krankzinnige, door de deur open te bre ken. die deze op «lot had gedaan, en zij slaag den erin hem le over meesteren,, juist op het oogenblik dat hij een kast door het raam wilde gooien. De gewonde jongen moest naar het zieken huis worden overgebracht. Groo'e boschbrand. Donderdagnamiddag 3 uur, brak nabij Do na n-Less ingen in het Schwarzwald een croote braad uit. Binnen een uur werden 40 huizpn een prooi der vlammen. Tengevolge wan de droogte en het watergebrek verkeert hrt ge- heole dorp in gevaar. Militairen zijn te hulp gesneld. De omvang van de kataslrophe herin nert aam den vroegeren geweldigen brand bij Donau-Leeeimgen. Nader wordt gemeld, dat r ijk sweerj ro op en uit Donau Eschingen per extratrei-n naar de plaats van de ramp zijn vertrokken. Ook de stoomspuiten van Freiburg en de brandspuiten uit andere plaatsen van het district helpen blusschen. De oorzaak van dé ramp is onbe kend Donderdagavond omstreeks 8 uur wan een derde deel vau de stad afgebrand. Do schade bedraagt 4 a 5 milliuen mark. Socialistisch beheer. Milaan, waar de socialisten heer en meertor zijn, loopt gevaar van bankroet te gaan, door de verspilling der hewimdvoord-oro. In 1014 kostten de stedelijke beambten 20 millioen Lire. In 1920: 144; uicer dan 7 maal meer De brand weer ging in diezelfde jaren van 909.000 op 10 millioen; politic Min J 78.000 op 12.243.000, reiniging van 1.278 000 op 8.895.000! Een brandweerman kost aam de gemeente 34.000 Inre, één tramwogman 23,000. enz Per hoofd is de stedelijke belasting 285 Lire Het deficit was in 1920 J60 millioen en zal in 1921 180 worden. De echuJd der stad ie nu al 332 -mil lioen, en geen Bank geeft haar nog crodiet. „Tijd." Trein ontspoord. De Daily Express" verneemt uit Riga, dat een extra-trein, waarin de buileniandsche deel nemers aan het congjes van de derde interna tionale van Moskou naar Riga reisden, in de nabijheid van Koersk is gederailleerd. Zes -ge delegeerden verloren hierbij het leve-n, waaron der de Duilscher Ollo S'trunmer, de Brit Hew lett, on d:e F ran soh-man Sergieff. Verschillen de andere werden gewond en zullen er vermoe delijk het leven niet afbrengen. Een onderzoek is gaande, daar men meent, me! epn anti-communistisch complot le doen te hebben. Noodweer in Engeland. Ten gevolge van den orkaan moest ei 50 stoom- en zeilschepen, waaronder 30 Breton- scltfl visschersvaai.tuigen, een goed heenkomen zoeken in de baai van St. Ives. De reddingboot moest driemaal uitvaren en redde: 13 man. Munitie-ontploffing. Door de ontploffing in een Poolsche munilie- hergplaats te Laiirahülte werd aan het mijn bedrijf alsmede aan verschillende gebouwen van de Niefkarniju schade toegebracht. Eenige gebouwen brandden gedeeltelijk af. Drie per sonen u er den gedood; velen wei den er-netig ge wond. Het rcoken van vrouwen. In de Vereenigdo Stalen is een wetsontwerp ingediend, dat voorstelt, dat vrouwen, die si garetten rooken. boete moeten betalen. De eerste (.vertreding word' gestraft met een boete va-n f f.0, de volgende met een boete van f 300. De triomf van den geest. To Larny. dicht bij de Fransche stad Poitiers, is overleden Marie Heurtin. Tal van lezers zul len zich dezen naain niet herinneren en som migen hebben misschien nooit va-n haar ge hoord, zegt het jCrt.". Toch is het goed. op haar leven een oogen blik terug te zien. Het meisje werd geboren en groeide op: to taal -blind, stokdoof en dientengevolge ook niet lot spreken in slaat. In lal van gestichten werd aangeklopt om haar een goede verpleging te bezorgen, doch overal wees men dit menschel ijk wezen, dat niets menschel ijk s toonde, onverbiddelijk af. Totdat in J895 de Sofeurs de la Sagesso zich met haar opvoeding belastten. Zuster Margue rite -begon met de hopeloos uitziende taak tot dat zij niet meer kon en Zuster Saint Louis die voortzette. Er was eei*9t enkel door aanra king eenig contact mei deze ziel te verkrij gen. Maar in onuitputtelijk geduld leeTde Ma lie waarnemeD, begrijpen, lezen, bidden en.-zie het bleek, dal zij buitengewoon ontvankelijk was voor allerlei indrukken. Zij gevoelde zich zeer tevreden, toonde de warmste sympathie en dankbaarheid en verhief zich tot hooge toppen van geestelijk leven naar God. Zoo groeide uit de schijnbaar volstrekt mis deelde een gelukkig meisje, dat thans onge twijfeld het hoogste en eeuwige geluk deelach tig is geworden. De overwinning* van den geest. Maar vooral d-e triomf der geduldige liefde. Ford fn moeilijkheden De New-Yorksolie correspondent va-n de Daily Mail vertel-t, volgens de N. R Grt., in zijn blad hoe Ford, de bekende auto-fabrikant, Wallstreet sloeg. Mwi zal zich herinneren, dat er in hot begin van dit jaar geruchten liepen over financieele moeilijkheden, w-aarin zich Fords ondernemingen, zouden bevinden. Wall- streeL hel financieele centrum van New-York, dat door Ford veifoeld wordt en d'a<t hij bij elke gelegenheid, die zich voordoet, van zijn afkeer laat blijken, meende in die moeilijkhe den een eerlijk midélel ge-vonden te -li-ebben om Ford op de knieën te krijgen. Ford etond voor het verval van eenige wis sels van bij elkaar bijna 15 millioen dollar, rna.ar de bankiers luidden over zijn zaken niets te vertellen en zijn fabrieken werkten op volle kracht. Hoe hij zijn eicjen baas wist le blijven, vertelt hij thans in de Deroil News. Op een avond in Jaomari ontving Ford- be zoek van een groot bankier, die hem eon geheel- plan vooilegde, dat hij' met zijn vrienden had opgesteld, om Ford in staat te atel-leai zijn verplichtingen na t-c komen. De ba-nkkr scheen te veronderstellen, dat er voor Ford' niets andera ópzait dan zich aa-n. zijn „ï-edlders" le onderwerpen. Plotseling vroeg de bankier: ..A propos, w-ie is uw bankier? Wij zuilen natuurlijk onzen eigen man moeten aanwijzen voor deze reor- gan: sa-ti»." „Hierop", zegt Ford, „overhandigde ik hem zijn hoed en wees hem de deurl" Toen gingen Ford on zijn medewerkers aam dV.n slag om den strijd uit te vechten. Er moest 15 millioen pond sterling komen en vlug. On gelukkigerwijs ging de verkoop acht eruit en een prijsverlaging had slechts tijdelijk 6ucce«. Er moesten krachtig».r maatregelen genomen worden Al het \verk. dat geen rechtstreek sol', e baten afwierp, zette men stop, de grootö aan- koopen van grond-stuffen eveneens en alle aanvrgzige voorraden i-n de 35 fabrieken wer den Lot afgewerkte producten- verwerkt Ver volgens sloot - dte firma con [-raden mot. haar wederverkoopers, waarbij deze op zich -namen elke maand -een zeker aaaital auto's af te ne- mun en te betalen. Voorts werd op alle ma nieren bezuinigd en spoedig kon de fabriek aan alle kanten Innen, zonder dat daar beta lingen t-egenover stonden. Zooale Ford zei: „dé zaak teerde op zifn eigen vet." De lirma had 5 millioen pond in kas en zei te van 1 Januari tot 1 April meer dan 6 millioen aan voorraad in kas om, Daarop haal de men de b uiten kan dschee vorderingen, 760.00b pond- in. Aan bijproducten -maakte uien 1.000.000 pond. Iulusschen-w-as er nog 2 000.000 pond tekort; Tengevolge van de opeenhooping op da spoor wegen had de firma nog voor millioenen auto's onderweg. Ais er achter het vervoer spoed ge zet werd, zou bet g«jld voor deze ieveramisa dee te eerder binnen zijn. De firma legde be slag op den Detroit. Toledo en fronton-spoor weg, welke verschillende fabrieieir van Ford bedient, en slaagde er in, door haar eigen producten bij het vervoer den voorrang toe te kennen, in enkele dagen lljds 1000 auto's af to leveren on eon -bedrag van 7 000.000 pond- los te maken, dat opgesloten hacl gezeten In goederen onderweg. - De firma was nu gered met een klein over schot zclfa. maar het was op het kanfje af, gelijk Ford toegeeft, daar vrijwel elke auto van de firma verkoch-t moest worden voor het vereischtc bedrag bijeen was. OP NAAR ROME! OP NAAR AS IS I 't Is nu dertig jaar geleden -sinds de eerste bedevaart der Nederlandse he Tertiarissen op ging naar Rome en A?j?isl. T Was ter gelegen heid van het gouden Bi.sschopsfeest van Leo XIII. Toen hebben de Xederlandsehe Tertiaris sen van hun onvoorwaardelijke toewijding en hun innige liefde voor den Stedehouder van Christus, voor Leo XIII, den verdediger, den beschermer en hersteller der Derde Oide van Si-nl Fraucieeus, willen getuigen. Thans, na 30 jaren, worden ten tweeden male de Tertiarissen opgeroepen voor een op gang naai* de machtigste aantrekkingspönten op aarde voor het Katholieke en het Fraiids- caansche leven, naar de vaderstad van allo Katholieken, de vaderstad- ook der Tertiariseen naar Rome en Ass-iei. Niet zonder reden! Wij zijn in- het jubeljaar8 der Derde Orde. Zeven eeuwen- slot-en havo cirkels rondom het feit barer oprichting. En •nadat ter dezer gelegenheid- d-e Paus-Tertiaris Benedict us XV in zijn machtige encycliek do aandacht van heel de wereld heeft -gevraagd, voor de Derde Orde, zal nu onder hooge be scherming van dienzeifden Paus vanaf 16 tot en met 18 September le .Rome een internatio naal Derde Orde-congres worden gehouden,waar in eigen boezem de belangen der Derde Ordo behandeld zullen worden. En als nu de onge veer drie millioen Tertiarissen hun afgevaar digden zullen zenden uit alle werelddeolen en landen, dan zullen de vele tienduizenden Ne- derlandsc'ne Tertiarissen niet mogen on niet willen ontbreken. 0, neen, juist nadat in do laalete jaren de ietwat ingeslapen Dorde Ordo is ontwaakt en na de indrukwekkende congres sen en na de ontzaglijke gewestelijke propagan- d a-vergader in gén i-n den lande is er niet aan te twijfelen, of er onder ons. Tertiarissen, een groot verlangen, om óp (lil wereldcongres met heiligen trote te getuigen \an onze kracht in eigen land en ran ons gloeiend enthousiasme voor de hervorming der wereld in St. Fran ciscus' gee-st. Welnu, liet -secretariaat der Derde Orde te Weert neemt het initiatief en rneenendo zich niet te vergissen in de geestes- en gemoeds stemming der Nederlandsche Tertiarissen, heeft liet een bedevaart georganiseerd in over leg en met behulp van het bekende reisbureau Lissone en Zoon, Amsterdam. In de adverten tie. geplaatst in dit nummer, viadt ge het reisplan. De pelgrims 2ulle-n vijf dagen te Rome vertoeven, tijdens welke ze ook hot Con gres zullen bijwonen, en twee dagen' -zal men le Assisië het Franciscaansche hart kun-nen 'op halen bij de heiligdommen van «onzen hoog- vc-reerden en vurig beminden Vader en Stichter den H. Franciscus. Natuurlijk zal tijdens dezen pelgrimstocht het godsdienstig element de eerste plaats inne men. Maar. nadat aan bet religieus gevoel overvloedig zal zijn voldaan, zal toch de lange en kostbare reis nog worden -benut om le kun nen genieten van Napels, Pompeji, Sorrento, Florence, terwijl d-e 'terugreis zal worden ver zoet door een bezoek naaJ* Lugano en Luzorn. 't Is waar. niet allen zal het gegeven zijn de hooge kosten te dragen voor zulk een rede, maar toch zullen er ondea* de Tertiarissen nog genoeg bevoorrechten gevonden worden, die eraan kunnen deelnemen en dan ook zullen deelnemen, om op waardige wijze onze Neder landsche liefde en geestdrift te represcnlee- ren. Het secretariaat meent door dezen een (li en ei te bewijzen aan velen en verwacht, dat er dan ook druk gebruik zal worden gemaakt van. deze zoo zeldzaam voorkomende gelegenheid1 Door de drukte van bet reizen is het -bureau Lissone eerst nu in d«e gelegenheid- geweest het reisplan vast te zetten, zoodat nog slechts an derhalve maand ter voorbereiding overig ie Daarom verzoeken wij dringend, bij eventuoele 'deelname, uitorlijk vóór 25 Augustus a zich aan te meld-en aan het secretariaat der Derde Orde, Mmd-erbroedersklooster, Weert, terwijl over reis en verblijf door het reisbureau Liseo- ne al-Ie inlichtingen zullen worden verstrekt. Tot beter begrip van de advertentie zij hier gemeld: de reis begint 12 September a. s. en eindigt 8 October. De kosten bedragen (reis-, verblijf-, hotelkosten inbegrepen) f <300. Ge dachtig e«:h!er, dat er wellicht nog velen zullen zijn. voor wie zooveel tijd niet disponibel is, is er een tweede reisplan gevormd. Er zal «L gelegenheid zijn om na het bezoek aan Assisië langs kortoren weg terug te -keer-en over Flo- ccnce, Lugano. Luzern. zoodat men den 26en September in Nederland arriveert. Di-t tweede reisplan vraagt slechts 15 dagen, terwijl de kosten bodragen f 450. Op dan naar Rome en Assisië, gij, zonen en dochters van den serafijheohen Vader, die in de gelegenheid zljt aan dezen pelgrimstocht deel 4e -nemen. Waardeert deze heerlijke gele genheid en -hel aal eem verheugenis zijn voor heel uw leven, op zulk een wijze het eeuwfeest der Derde Ordo te hebben meegevierd. Fr. PETRUS NIELEN O.F.M. Commissaris 'der Derde Orcte, Fr. BORROMAEUS DE GREEVE O.FM. Geestelijke leiders der bedevaart - (o) -

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 5