J. Burger gaat 1 Aug. met pensioen eoi is bevorderd tot commandeur van den Ned. Leeuw. R.-K. STAATSPARTIJ. Zaterdag 17 September zal er te Utrecht een vergadering werden gehouden van de voorzitters en secretarissen der B.jkskies- kringorganisatic8 (waarop ook zullen wor den uitgenoodigd en voorzitter en de secre taris van de Ned. R.-K. Journalistenver.). Op dezo vergadering zullen om. de vol gende. voorsteilen worden behandeldlo. Do definitieve groslijsten zullen bij het Bondsbestuur vóór 15 December lijn ingediend; 2o. De vergadering, waarin het politiek advies zal worden vastgesteld, zal worden gehouden in do eerste helft van Januari 1922; 3o. Do afgevaardigden uit de Rijkskieskringorganisaties voor de onder 2o. bedoelde vergadering zullen voor 15 December moeten worden gekozen. Me degedeeld wordt voorts, dat vóór 15 Octo ber verschillende politieke vlugschriften zullen worden uitgegeven, en dat het hou den van een politieken landdag in voorbe reiding is. Nader vernemen wij, dat spoedig na 17 September een vergadering wordt gehou den van de R.-K. Kamer-Centrale Leiden. Uitvoer van zilver. Do Minister van Landbouw hoeft beslo ten, met ingang van heden, tot nadere aankondiging despensatio lo verlecaien van het- verbod van uitvoer van zilver, vallende onder het uitvoerverbod van alle metalen in eiken vorm, ingesteld bij K. B. van 7 April 1917. Staking Hotel-, Café- en Restaurant- personeel. Naar wij vernemen is door het hoofdbe stuur van den B%nd van Hotel-, Café- en Restaur.aintperso.neel in Nederland en door dat van den R.-K. Bond van Geëmployeer den in het Hotel-, Café en Restaurantbe drijf voo-r do leden van beide bovenge noemde bonden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht de algemeene sta king ingaande heden geproclameerd. Nader meldt ment ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht hadden) verga deringen plaats van den Modernen Bond van Hotelpersoneel, in „De Nieuwe Kar- seboom"' en den R.-K. Bond ..St.. Antho- nius1 in het „Gildehuis". Beide vergade ringen waren zeer dmk bezocht, zoowel door mannelijk «ls vrouwelijk hotelper soneel. In de vergadering van den modernen hond voordo de Bondsvoorzitter, de heer J. (i. yan Hrusdien het woord. Hij herin nerde aan derj strijd, door het kel'incrs- en ander personeel gedurende de laatste jaren geveerd om een hetero positie dn de maatschappij te verkrijgen. De patroons willen het thans tot een uitbarsting laten, komen. Voor ons zektc spr. is dit geen motief om thans den strijd te voe ren. Wij 2eli willen het tijdstip bepalen. Do sl.rid is voor do arbeiders slechts een middel en niet liet doel. Zoolang eenigs- zins mogelijk was, is getracht door ge organiseerd overleg tot oen oplossing te komen eri oen conflict te voorkomen. Herecaf wenscht dit echter niet en denkt door bedreiging mot ontslag de staking te breken. Do patroons vervolgde spr. beweren, dat hot thans ren tijd van ma laise is, Indien dit waar ,s, dan is dit de schuld van do j .Uroons zolf, die ren onge- inol r. eerde prijzenpolitiek hebben ge voerd. De werkgevers noemen de eischen dor arbeiders exhorbilant,, maar spr. vraagt zich af of een/ eisch van ƒ35 per weck voor een keukenknecht to veel is. Thans hebben de keukenknechten ƒ15 per week. Do zaalchefs verdienen thans ƒ175 por maand, waarvoor zij een zekeren stand moeten ophouder.^ Do eisch luidt ƒ250. Door enkele zaken worden reeds hoogerc loeren betaald. De Bond eisclit afschaffing van het fooien-stelsel. De bewering dor patroons, dot dit in Duitse bland mislukt zou zijn, is onwaar. Do afschaffing van liet stolsel behoeft den patroons niets te kosten. Vol gens het ontwerp van dent Bond wordt een loon van 40 plus vijf procent ge- eiseht. Wat <Vt bemiddelingspoging van den bur geme-estcr betreft, de arbeidersorganisa ties waren en zijn nog bereid elke eerlijk gemeende bemiddelingspoging to aan vaarden. Juist omdat hot burgemeester De "Vlugl is. die jaren)!ang 111 de vakbewe ging heeft gezeten en daarin zijn sporen verdiend lieoff. vreezen wij zegt spr. zijn oordeel nrot. Hij is echter zeer ver wonderd dat liorecaf don moed heeft ge had het aanbod van den burgemeester af to wijzen. Het parool van het bestuur luidt: Heden 1.1 aan den arbeid (dave rend applaus De strijd zal langer dan twee dagen inoefen duren, maar hij zal met kracht worden gevoerd. Do portiers der hotels en andere inrichtingen zullen or niot in worden betrokken, daar deze bewakingsdiensten, verrichten). Do thans begonnen strijd besluit spr. zal ein digen zonder dat er slachtoffers vallen en binnen enkele maanden zal het fooieiv- slolsol tot hef verleden beliooren. Do' rede van den lieer Van Heusden werd herhaaldelijk door applaus onder broken. Voor <Je vergadering van den R.-K. Bond „SI.. Anthoivius", voerde do lieer C. J. Hi'I- lebrink 'het woord. Ook daar we<rd tot staking besloten. SPORT. i J PAARDEN. Concours Hippifjue te Hoofddorp. Onder enorme belangstelling en onder begun stiging van voortreffelijk weer is Dinsdag bet 12o Concours Hirpiciuc te Hoofddorp begon- De uitslagen van den eersten dag zijn aüs volgt: No. 1. Hengsten aangespannen (goedgekeurd, niet aan oornago lijdend); type landbouw- paard: le prijs Ver. „Ons Belang" to Haarlemmer meer, met Gopal; 2e pr. V/cd. E. M. v. Wijk en G. v. d. Haar te Schalkwijk en Zeist mot Engo; 3c pr. A. J. Breukink te Brummen met Caslro.- u, No. 2. Gedekte stamboek,merriën; type land- bouwtuigpaard. Aan de hand1 voorbrengen van minstens tweo afstammelingen ouder dan 1 jaar. lo pr. O. de Kok, te Nieuw-Vennep met Emma XXII en 5 afstammelingen; 2e pr. W. G. Timmermans te Haarlemmermeer met Ali V en 4 afstammelingen; 3e pr. A. Buurman en Moekhof, Hoofddorp en Amsterdam met Aiine en 2 afstammelingen. No. 3. Hengsten aangespannen (goedge keurd, niet aan coruage lijdende); type luxe tuigpaard. le pr. Baron van Voorst tot Voorst te El- den met Hcckwold Cadet; 2o pr. G. Schoorl Pzu., en Jack M. Washington te Harenkaspcl cn Wassenaar met Adjudant Capenor, Vos- haekney, 8 jaar. No. 4. Verriehlingsproef van aangespannen gedekte fokmdrriën (dekbewijs overleggen): type landbouwtuigpaard. Rijks- en M. C.- merriën. Tweespannen voor boerenwagen bela den met 1500 Kilo gewicht. Afstand 10 K.M. tijd 1.45 uur. le prijs O. de Kok eh C. Kempenaar te Nieuw-Vennep rnct Creatie en Elina; boven dien M. C.-prijs; 2e prijs Brunman en Meck- hof te Hoofddorp en Amsterdam met Ela en Demi-ke; 3e prijs D. v. Wieringen te Abbenes met Giaudina en Ejulo: bovendien M. C. -prijs 4e prijs Brunman en Meekhof met Boerin en Be ska. No. 5. Eenspannen (meniën en ruinen); type landbouwtuigpaard (gedekte merriën' uit gesloten); le prijs H. v. d. Weert, Amsterdam met Beb; 2e prijs J. Hendriks, Haarlemmermeer met Corrie; 3e prijs A. van Tol, Amsterdam, met Robse: 4e prijs B. Biesheuvel, Haarlem mermeer. Eerv. verm. H. -F. Bultman, Haar lemmermeer met Lady of the Lake. Eerv. verm. A. Brunman, Hoofddorp. No. G. Eenspannen (merriën en Tuinen), type luxe tuigpaard: nieuwelingsklasse, die geen len prijs in 1921 gewonnen hebben, stokmaat. le prijs C. Verboom, Bodegraven met Wit- cham Radiant; 2e prijs Gebr. v. d Haar, Zeisx met Park Legion: 3e prijs C. de Vlieger, Aï be- nes met A. Houston Sherry: 4e "prijs Gefcrs. v. d. Haar, Zei-. met Garston Princess. Eerv. verm. K. van Weert. Amsterdam ra et Fox. No. 7. Eenspannen (merriën en ruinen), ge reden door echtgcnootoji of dcchiers van land bouwers. In hoofdzaak werd gelet op de wijzo van rijden. 1c pr. mej. M. de Vlieger, Nieuw-Vennep, 2de prijs mevr. ZijlmansVan Gulpen te Haar lemmermeer; 3e pr. mej. Bultman, Haarlem mermeer: 4e prijs Mej. C. Vorboom, Bodegra ven; 5e pr. mej. Monster, Haarlemmermeer: 6c Y-rijs C. «e Vlieger, Abbenes. No. 8. Eenspannen (merriën cn ruinen); type luxe tuigpaard, siokmaat beneden 1.55 inetci le prijs Douairière Drory de Perez le Voorst- 2e prijs Baron ran Voorst tot Voorst te Elden; 3e prijs Gebrs. v. d. Haar, Zeist; 4e prijs A. J. HarbrinkNaman te Schoorl; 5e prijs W. C. Teulings. Rotterdam. No. 9. Rest gaand rijpaard (hengsten uit gesloten), gereden door zoons van landbou wers cf ban knechts, beneden den leeftijd van 21 jaar. In hoofdzaak werd gelet op de wijze van rijden. le pr\js G. Glay te Hoofddorp; 2e prijs N. J. v. Reeuwijk. te idem; 3e prijs O. de Kok te Nieuw-Vennep; 4e prijs M. W. v. d. Schans, le Haarlemmermeer; 5e prijs C. Kempenaar te Nieuw-Vennep. Eerc— prijs W. Slob te Hoofd dorp, buiten mededinging. No. 9a. Eenspannen poney's (2 klassen. Max. 1.42 en Max. 1.50 M.). A. le prijs H. Herzberger, Rotterdam, met Tarcbflare; 2e prijs idem met Brillont; 3e prijs II. J. ter Wolbeek, te ^Zandvoert met Pico; B. le prijs jilus eere-prijs Douairière Drory de Pcrez te Voorst met Lightning; 2e prijs Baron van Voorst tot Voorst te Eld'en met Rêve d'Amour. No. 11. Tandems. le prijs Gebs. v. d. Haar te Zeist; 2e pr. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; 3e prijs Y. W. Brouwer le Schelling wou ilc met Lieveling en Ella; 4e prijs H. de Weert. Amsterdam met Bep en Bob; 5e prijs Handelsstad, van Martin van Dolden te Amsterdam. No. 12. Springconcours A voor springpaar den der 4e klasse over bindernissen van pl.m. 1.10 M. Voor officieren en heerrijders. le pr. R. G. Siemens te Honwerziil met Eiectra; 2e. pr. ritna. R. Wilson Bloemend-aal, mot Silver Piece; 3e pr. luit. A. F. Colenbran der, Amersfoort met Joliily; 4e pr. luit. W. G. A. v. Walt Meijer, Den Haag, met Irrna; 5e pr. luit. jbr J. G. A van Spongier te Amers foort, met Pop; 6e pr. luit. Y. D. Quarles vau Ufford, te Tilburg, met Adamas. (Tweede dag) Het programma opend$ gisteren mot een nummer Luxè-luigpaarden aan de hand voor gebracht. A. Stokmaat boven 1.55 M. B. Slok- maat beneden 1 55 M. Uitslag A: eerste prijs Hocbwold Juno, eig. Dra. Drory de Perez te Voors'; tweede prijs: Rêve d'Am our, eig. Baron van Voorst tot Voorst le Elden; derde prijs: Flirting Girl, eig. Dr6. Drory de Perez te Voorst; vierde prijs: Garston Princess, eig. Gebr. van de Haar to Zeist. Uilslag B: eerste prijs: Dark Region, eig. gebr. van de Haar, te Zeist; tweede prijs: Apollo, eig. gebr. Van de Haar te Zeist; derde prijs: W'itebam Radiant, eig. C. Verboom te Bodegraven; vierde prijs: Adjudant Copenor, eig. G. Schoorl Pzn. en Jack Washington te Harenkarspel en Wassenaar, Fokmerrieëa, voorgereden onder derf man. A. Aangekochte Rijksmerrieën. Eere pnjs: GharloUe, eig. J. F. de Rijk, te Mijdrecht; eerste prijs: Beatrix, eig. B. Biesheuvel, Haar lemmermeer; tweede prijs Gerretje. eig. D. J. S. Meyer, Haarlemmermeer; derde prys: Dochtertje, eig. J. Kaubbe te Hoofddorp. M. C. raerrieën 1921. Eere prijs: Elinna, eig. C. Kempenaar te Nieuw-Ventnep; eerste KRUIDENKASTEN f 22.50 Strijkplanken-Eflouwpiankjes. fi. H. SIKlOfSIS Breestraat 28 7374 Te». 1865. prijs: Annie, eig. B. Biesheuvel, Haarlemmer meer; tweede prijs: Lady of the Lake, eig. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; derde prijs: Bassarade, eig. J. Maaskant, Haarlemmer meer. E. V. Antje II van M. W. v. d. Schans, Haarlemmermeer. Eenspannen fckmerrieën, type lajidhouw- tuigpaard. Eerste prijs: Lieveling, eig. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; tweede prijs: Ela, eig. Buurman en Meekhof, te Hoofddorp cn Amsterdam; derde prijs: Elisabeth, eig. P. Noordam, Haarlemmermeer; vierde prijs: Emma XXX, eig. J. Maaskant, Haarlemmer meer; vijfde prijs: Eliso, oig. A. C. Pruissen Wzn., Nieuw-Vennep; E. V. Adona, eig. B. Biesheuvel, Haarlemmermeer en Elinna, eig. C. Kempenaar, te Nieuw-Vennep. Klein springconcours voor onderofficieren. Eerste prij»: Gebiedster, rijder adj ond. L. M. van Opstal, te Haarlcro; tweede prijs: Eveline, rijder adj. ■ond. S. van Dijk; derdo prijs: Ada, rijder wacbtm. J. Dijs, Haarlem; vierde prijs: Oranje, rijder wachtm. J. Severe te Haarlem. Klein springconcours voor zoons van land bouwers of hunne knechts. Eereprijs: W. Slob •met Teddy; eerslo prijs: Atlas, rijder C. de Vlieger to Abbenes; tweede prijs N. N„ rijder J. Meijer. Haarlemmermeer; derd'e prijs: N. N„ rijder Glir. v. Wijk, Haarlemmermeer; vierde prijs: Leo, rijder D. C. Schouten, Haar lemmermeer; E. V.u Cora van G. Clay, Hoofd dorp en Tosca van N. J. van Reeuwijk le Hoofddorp. Na de pauze kwam op het programma een nummer voor het schoonste rijpaard, type Pajk-Hack. Eerste prijs: N. N., eig. Jack M. Washing ton, te Wassenaar; tweede prijs: Lucky Day, eig. O. F. Weise, te Wassenaar; derde prijs: Windekind, eig. luit. D A. Camerling Hel men t, te Haarlem; vierde prijs: Jobber, van E. A. M. Gillissen te Amsterdam; E. V. Satana, eig. J. Numan, Amsterdam. Eenspanen, type luxe tuigpaard-, stokmaat boven 155 M. Eerste en eere-prijs: York Sur prise, eig. gebr. v. d. Haar te Zeist; tweede prijs: Dark Legion, oig. gebr. v. d. Haar te Zcisl; derde prijs: N. N., eig. Jack Washing- ten, te Wassenaar; vierde prijs: Witeham Radiant, van C. Verboom, Bodegraven; E. V. N. N. van den handelsstal Martin van Belden, Amsterdam csn N N. van H. de Weert, Am sterdam. Eenspannen fokmerrieën, type -landbouw- tuigpaard. Eerste piijs en eere-prijs La'oda, eig. C. Bulk le Nieuw-Vennep; tweede prijs: Buit, eig B. Bisot te Hoofddorp; derde prijs: Alise, eig. Buurman en Meekhof. le Hoofddorp en Amsterdam; vierde prijs Emma XXX, eig. J. Maaskant, Haarlemmermeer; vijfde prijs: N. N. van H. F. Bultman, Haarlemmermeer. E. v. Elinna, eig. C. Kempenaar, Nieuw- Vennep, Schoonste rijpaard gereden door dames. Eerste prijs N. N„ bereden door mevr. Gilis- senHoogewegen te Amsterdam; tweode prijs Puzzle, berijdster E. W. Schollen, Bloemen- daal; derde prijs N. N., rijdster mej. Vellman, Bloemendaal; vierde prijs Jazz, ïijdsler J. van 't Hof, Scsheven-in gen E. v. Arosina, -mej. J. de Vli.ger, Abbenes. Tweespannen, type luxe-tuigpaard. Eerste prijs Hochwokt Juno en Flirting Girl van Dre Drory de Pfrcz te Voorst; twec-de prijs Apollo en York Surprise van Gebr. v. d. Haar te Zeist; derde pi ijs Torchflare en Brilliant, eig. H. Hertzberger te Rotterdam. E. V. J. Hen driks, Haarlemmermeer met Annie en Corrie en Bep en Bob van H. vau Weert, Amsterdam. Tweespannen rtype landbouwertuigpaard. Eerste prijs en eereprijs H. F. Bultman niet N N.; tweede prijs Buurman en Meekhof, mei N. N.; derde prijs Glandina on Ejola van D. van Wieringen. te Abbenes. E. V. Lieveling en Etta van IJ. V/. Brouwer, Schellingwoude er. Ella en Emmenta van A. Buurman te Hoofddorp. Het carrousel rijden met landbouwtuigpaar- den door het bereden korps van den Vrijwilli- gen Landstorm in Haarlemmermeer en ande ren (ter opluistering) oogstte een welverdien den bijval. Hierna kwamen! de bereden Ian deform ers terug in het zadel on werden de volgende prij zen toegekend voor den beeteis ruiter: le pr Meyer; 2e pr.: v. d. Sluije; 3e pr.: Knoop; 4e pr van Leeuwen; be pr.: Berner; Ge pr.: van Wijk; 7o pr.: v. d. Stelt. Vierspannen. 1ste prijs: H. F. Bultman, Haarlemmermeer; 2de prijs: II. van Weert, Amsterdam; 3de prijs: Handelsstal Martin van Delden, Amsterdam. Internationaal Springconcours B. open voor springpaarden van alle klassen (handieap De eerste prijs en do eere-prijs, een gouden wisselbeker ter waarde van f 4(XX), vveike ver leden jaar door Ericetone II van^Lt J. Da niels gewonnenwerd, is nu in handen van R. J. J. Heemstra met Henry gekomen met 4/4 fouten; den tweeden prijs won ritm. R. Wilson met Keesje R. 5 fouten; derde prijs Lt. A. D. L. v. d. Voort v. Zijp met Barbara 5 fouten; vierde prijs Cneguine van jhr. W. Gevaerls v. Nuland met 6 fouten; vijfde prijs rilm. R. Wilson met L'ionilali, 7/4 fout; zesde prijs R. J. J. Iliemstra met My Darling, 914 fout. Voorts weiden eervol vermeld: Bataclan, van Jack M. Washington, en de winnaar van verleden jaar, Ericstoue II van Ll. J. Daniels. Land- en Tuinbouw. Over het hard koken van erwten. Vanwege de Directie v. d. Landbouw is een geschrift verschenen, van de liaaid van dr. J. P. v. d. Marei, waarin zijn neerge legd de resultaten eoi onderzoekingen over het hard koken van erw.ten. Van de erwten, welke in ons land geoogst worden, is al Lijd eeoi aanzien lijk gedeelte, dat de eigenschap bezit bij het koken hard te blijven de handelsterm hiervoor luidt: dab ze „niet koken". Van de oogst dn 1900, groot 670.050 H.L., be hoorde, near de ontvangen inlichtingen minstens de helft nieb tot de goede kokers. Eon enorme schade voor den landbouw, dewijl gerekend werd, -clat do hard koken de soorten 1 per H. L. minder opbrach ten. Tegenwoordig is het verschil in prijs veel hooger. Hard kokende erwten wor den voor menschelijk gebruik ongeschikt geacht en vinden uitsluitend bestemming als dierlijk voedselHet vraagstuk waar om erwten door liet koken dikwijls niet zacht worden, blijft derhalve niet van een wetenschappelijk standpunt vaoi belang, maar ook voor de praktijk, zoowel voor den landbouw als voor de volksvoeding. Li genoemd werkje wordt, uitvoerig, in een 60-tal bladzijden, het resultaat, der ver schillende -onderzoekingen door d-r. Marei meegedeeld. In het lo der zeven, hoofd stukken wordt nagegaan de invloed, van verschillende stoffen, op het gaar koken van erwten, in het laatste hoofdstuk wor den beschouwingen gegeven over de ver moedelijke oorzaken, waarom erwten dik wijls hard koken., voorts de uitkomsten, van een vergelijkend onderzoek van een 16-da-l monsters erwten, terwijl daarna de eind conclusies volgen. Aan de laatste willen we het. volgende ontleenen. De eigenschap om hard te blijven bij het koken, bezit de eene crwtensoort. in veel "hoogere mate dan de andere. Behalve door specifieke eigenschappen der soort kan het hard koken veroorzaakt worden door tot nog toe onbekende omstandighe den, waaronder het erwtengewas ge groeid is. De aanwezigheid van chemische stoffen in het water, waarin gekookt wordt, oefent een sterken invloed uit op het al of niet zacht worden der erwten. Zure en neutrale zouten in het algemeen belemmeren het zachtworden. Ook zuren houden het zacht worden tegen. Praetiseh van belang is de werking van ammoniak. Door toevoeging van een ge ringe hoeveelheid kunnen anders hard- ko kende erwten zacht worden. De overmaat ammoniak verdwijnt vanzelf door het ko ken, zoodat het afkooksel niet alkalisch wordt en slechts uiterst geringe sporen door de erwten gebonden blijven. Hard kokende erwten zijn met dit eenvoudige middel ook voor menschelijke voeding uit stekend geschikt te maken. Door toevoe ging van ammoniak wordt de tijd, benoo- digd om normaal kokende erwten zacht te krijgen, in belangrijke mate vc-rkort. Dit zal vooral van nut kunnen zijn bij de toe bereiding van capucijners, waarvan het be zwaar, dat ze zoolang moeten koken, nu opgeheven kan worden. Door uitdroging kunnen erwten haar goede kookbaarheid verliezen. Dit moet toegeschreven worden aan eigenschappen van dc zaadhuid. Bezitten de erwten een laag watergehalte, dan zwellen zij, mits de zaadhuid ongeschonden is, moeilijk op. Do opzwelling kan dan zoo onvolledig zijn, dat de erwten door het koken niet zacht worden. Van opzettelijk sterk gedroogde erwten- was na 3 uur koken dn water 11 pCt. niet het minste opgezwollen. Al kan dus een laag watergehalte do minder gunstige kookbaarheid van erwten veroorzaken, het hard koken in de prak tijk moet gewoonlijk aan een andere oor zaak worden toegeschreven. Immers vele soorten blijven hard kokend, ook als de zaadhuid is weggenomen. Eveneens is dc uitwerking van chemische stoffen onafhan kelijk van de aanwezigheid der zaadhuid'. Het is geen vereischte voor het zacht koken, dat de erwten .tot verzadigi-ngs toe opzwellen. Alleen is een zekere mate van zwelling noodd-g, opdat ze za-cht kunnen worden door verwarming. Tijdens de ver warming, behoeft geen water meer opge nomen ie worden. De opvatting, dat het hard koken zou -toe .le schrijven zijn aan. liet onvoldoend opzwellen der ccllon, is daarom niet houdbaar. Het spaart tijd uit bij het koken, wanneer de erwten vooraf zijn opgezwollen. Minder goed kokende soorten kunnen in dit opzicht een weinig verbeteren, door ze .te laten opzwellen, in zout water, dus ook in afkookwa-ter van aardappelen, mits ze na de opzwelling met gewoon water worden afgespoeld. Bij hard kokende erwten is dit echter zonder invloed. Het zacht, werden van c-rwten kan reeds beneden de kooktemperatuur. Bij de ge nomen pnoeven nog niet bij 85 gr. C., wel bij 90 gr. Celsius. De directe oorzaak van het. hard koken kan niet gelegen zijn in het gehalte van bepaalde in water oplosbare bestanddee- len der erwten. Ook govea de percenten der voornaamste anorganische bestanddee- len geen aanwijzingen, om daaruit de ver schillen in de kookbaarheid te kunnen ver klaren. Daarom is meer waarschijnlijk, dat het hard koken wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van verbindingen Aan or- ganischen aard, welke in de erwt reeds vanaf den oogst kunnen voorkomen, of er tijdens liet bewaren door omzettingen van andere bestanddeele-n in kunnen ontstaaai. Uit de Omgeving, ALPHEN AAN DEN RIJN. OnQcluk. Gisteravond werd een dochter tje van v. M. zoodanig aangevallen door een hond, dat de hulp van den dokter voor de kleine moest worden ingeroepen. WUhdmisra-Verecniging. De Wilheknina- Verpeniging hield gisteravond een spoed1- oischende drukbezochte vergadering. In zijn openingswoord deelde de Voorzitter mede, dat de besprekingen aangaande samenwerking in verband met de komende feestelijkheden, niet de Ghr. Oranje-Vereenigrag zonder resultaat zijn gebleven. Voorts volgde mededeeling dat door de groote duelnams aan do historischc- optocht bij gelegenheid van Koningkine-ver- jaardag het welslagen dezeT optocht verzekerd is. De optocht zal zijn weg nemen vanaf Hotel Do Vergulde Wagen tot Sraolenaara vandaar tot de Martha-Stichting naar de Stationstraat en de Hoorn. Na verdere huishoudelijke be sprekingen werd vervolgens mot het zingen van het Wilhelmus, de vergadering gesloten. Ongeluk. Een vier-jarig kiüd van den landbouwer de K., dat dezer dagen hel onge luk had van dc trap te vallen, is gisteren aan do gevolgen overleden. Voorzeker een droevig goval voot dë oudera. Personalia. Do gemeenteraad] van Atn- bemeentelijxe Aankondiyingcn. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis vaii de ingezetenen, dzf, morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijk© Viach- winkels (Vizchmart; en Bt.sdsliulpv.cr0 verkrijgbaar is SCHELVISCH K f 0 14, GROOTE SCHELVISCH ii ƒ0.20 en ƒ0.30, SCHAR ii ƒ0.17, KLEINE POON 4 ƒ0.14 en SCHOL 4 0.18 per pond. W. PERA, Weth, loco-Burgemeester, Leiden, 28 Juli 1021. Burg. en "Wethouders van Leiden; Gezien de artikelen 12 en 15 der Him. derweb, Brengen ter algemeen© kennis, dat door hen, bij besluit a-.an 25 J-uli 1921, de onder sub lo. vastgestelde voorwaarde, verbon den agrn hun besluit van 9 Mei 1921, waar bij vergunning is verleend bot oprichting Avui een bewaarplaats voor ten hoogste 400 •liter benzin© op heb perceel Oude Heeren- graclib No. 19. Kad. sectie O. No. 1235, is gewijzigd. AGENDA Lelden. Donderdag. Ziekenfonds, Bondsgehouw 8 uur< Apotheken die tot en met Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: M. Boekwijt. Vischmarkt 8, Tel. 552. W. Felle. Kort Rapenburg 12, Tel. 594. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen vewicht in den morgen van 28 Juli 1921, medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Bilt, Hoogste barometerstand: 761.4 Vestmanoer. Laagste barometerstand. 74S.4 Haparanda. Verwachting tot den avond van 29 JulL Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, meest zwaarbewolkt inet kans op regen of onweer, warm. sterdam benoemde tcrt -onderwijzeres aan de lste Openbare Huishoudschool met 3-jarigctt cursus aldaar mej. J. Rijkers alhier. BODEGRAVEN. Automobielen geluk. Dinsdagavond ge raakte van een auto, welk© van een tocht naar Rotterdam terugkeerde, de stuurinrichting defect, met het gevolg, dat dc auto in vollo vaart aan de Noordzijde bij de -kaasfabriek Ou-d-HoiJand: 4e water geraakte en omsloeg. De zeven inzittenden wisten zich betrekkelijk spoedig in veiligheid te stelten en' konden) van hieruit hun reis voortzetten. De auto, welke zeer beschadigd is, werd: gisteren door een aannemer op het drogo gebracht. Het ongeval liep bovenmate goed af. Landbcuwtfag. Een tweede zeer belang rijke landbouwdag zal op 24 Augustas a.s. to Bodegraven worden gehouden. Na Gouda volgt Eodegraven, het centrum van een Moeiende welvarende streek in kring II der H-oll. Maat schappij van Landbouw. Hier zal weder liet bewijs worden geleverd! dat de instelling Landbouwdag voor de krin gen der HoLl. Maatschappij van Landbouw van groote waarde is, omdat daardoor in bet bijzonder op den voorgrond kan worden ge bracht wat in een dergelijke i ingeving door langjarige ondervinding en bard werken is be reikt. De gelukkigo omstandigheid dat men -hier de medewerking heeft van de beide Fok- vereenigingen, wier naam in den lande -met eere -bekend is; de wetenschap dat kaasmakers van de beste kwaliteiten de fijno producten van do melk van dezen -sebooncn veestapel zullen toonen en tevens in den vorm van klein vee zullen laten zien wat een goed ge organiseerd kaasmakersbedrijf kan voortbren gen, dit alles doet ons zonder schroom aan ■lien lezer toeroepen: ..Verzuim niet dezen landbouwdag te bezoeken". Wat op de grooto tentoonstellingen alleen wordt opgemerkt door de bijzondere kenners kan hier door ieder worden geleerd en gewaardeerd. Dc programma's voor inzendingen zijn reeds verkrijgbaar en inschrijvingen sluiten op 5 Augustus a.s. Uit zeer betrouwbaren bron vernemen wij nog dat lezingen zullen gehouden worden over vee, veeteelt, zuivel, economie, enz. Eerslo klas muziek zat medewerken. Een dag voor den' landbouw en toch van. alles wat. Een feestdag voor Bodegraven zal het worden. HAZERSWGUDF. Personalia. De gemeenteraad va-n Am sterdam benoemde tot onderwijzeres aan do lstc Openbare Huishoudschool met 3-javigcn cursus aldaar mej. G. C. van do Haar, -alhier, HILLEGGM Onderwijs. De beer J. Bruechke te Lisso is met ingang van 15 September a. s. beeioeir.d tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschol en. (afd. L. 0), alhier. NÏEUW-VENNEP. To water. Het vierjarig dochtertje Cobal van F. P. Hoogeveen aan den Veuiieperweg, werd dooa- een ander buurmeisje van de sloep in de Ven-nepertocht geduwd; zij dreef naar den overkanl. Haar 13 jarig broertje zag het, begaf zich le water en redde haar. WADDINXVEEN. „Herwennen Levenskracht" Hot voor- loopig Comité van Herwonnen Levenskracht'' verzoekt ons te melden, dat de epéldjesverkoop hoeft opgebracht f 285.Tevens brengt bet langs dezen weg zijn dank aan do dames-vor- koopsters, die met groeten ijver haar taek ver-1 vulden, en aan allen, d*ie hun gaven voor dit schoome doel schonken. NOOïïDWIJKERHOUT. „Herwennen Levenskracht". De verkoop van speldje», ten bate van het sanatorium Herwonnen Levenskracht", waartoe door het Bestuur van don 11. K. Volksbond, Afdeeling N-oordwijkerbouihot initiatief bad genomen, heaft ih deze gemeente f 163.70 opgebracht. Personalia. Naar wij vernemen is alhier

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2