Letteren en Kunst. Ingezonden stukken. SPAARBANK 4.25 pCt. DEPOSITO: M CmpoÉÉÈp in Wind M taartr wat SniJeron aan rechten kunnen jhebben, aan rcehtmaf igc verlangens. Op broeder standpunt plaatse men zich, j«pdat men zich, niet vergisse in de schat ting van de verhoudingen". Gemengde Berichten. De zeen van „Had je me maar". Men mehlt uit Amsterdam aan de N. Crt.: De heer C. do Geldér, de zoon. van „Had je me m'aair", waarmede de „Rapaillepartij" hij de laatst gehouden raadsverkiezingen te Am sterdam is uitgekomen, heeft, naar aanleiding van het verbod van den burgemeester van Amersfoort tot het opvoeren van den „Had je me maar'-filin, het volgende schrijven aan genoemden burgemeester gezonden: ..Het is mijn bedoeling uiting te geven aan mijn gevoelens van oprechte dankbaarheid en waardeering voor uwen schitterenden maatre gel, om te voorkomen, dat in uw gemeente al thans gelegenheid wordt gegeven tot opvoering van den z. g. film „Had je me maar." U Edelachtbare heeft zich daarbij laten lei den door betere en hoogere gevoelens van menschelijkheid. De schandelijke en onmen- schelijke exploitatie van den man, die zich mijn vader heet, door een door cn door ge- wetenlooze bende, heeft mij meer gesmart en leed veroorzaakt dan ik in staat zou zijn, te kunnen zeggen. Slechts meer menschelijk ge voelenden zullen dit kunnen beseffen. Uw mooie daad heeft op mij een weldadigen in druk gemaakt en daarin heb ik de behoefte gevoeld uiting te geven aan mijn gevoelens van oprechten dank" en hoop ernstig een be roep te mogeü doen op uwen machtigen in vloed, opdat uw gunstig voorbeeld ook in an dere gemeenten mag worden gevolgd." Een smokkeldrama. In den trein van Eiten naar Emmerik Vrij dagmiddag, werden do reizigers gevisiteerd door een Duitsche tolbeambte. Toen deze be ambte een der reizigers wilde fouillecren sprong deze uit den trein en werd door do politie-anibtenaren achtervolgd. Toen hij zich bij Lobith zag achterhaald, sneed hij z'n pols ader door eu sprong in het water. Hij werd gered en verbonden en naar het ziekenhuis te Emmerik overgebracht. Den volgenden dag ■werd hij getransporteerd naar "Wezel. Aldaar wist hij te ontsnappen, wierp zich voor de eleetrische tram en werd overreden. In den koffer, die hij in den trein had ach tergelaten, weiden met bloed bevlekte klee- diugstukken gevonden. Men vermoedt met een moordenaar te doen te hebben. Nog een drama. Zaterdagmid dag inspecteerde een! Duitsche „criminal"- beambte, Strecker, de reizigers in den trein tusschen Emmerik en Emper. In een der coupé's trok plotseling een der reizigers een revolver en schoot op den beambte, die levens gevaarlijk werd gewond en na een uur over leed. Daarna commandeerde hij de mede reizigers „armen omhoog", lostte nog eenige schoten, trok aan den noodrem en sprong uit den trein. Boerenarbeiders op het land om singelden den vluchteling en wisten hem ge vangen to nemen hij had blijkbaar geen patronen meer bij zich. Bij visitatie bïeei, dat de moordenaar kerksieraden met zich ver voerde, waarschijnlijk in Holland gestolen, om deze in Duitscliland te verknopen. Om zijn lendenen droeg hij een gordel van gouden tientjes. Hij is naar Emmerik overgebracht. De tolbeambte is heden (Dinsdagmorgen) op het R.K. Kerkhof te Elten begraven. De ongelukkige had nog bijtijds het H. Oliesel kunnen ontvangen. Omtrent de vermoed e- Hjke oorzaak van de massa-vergiftiging te Meppel weet de correspondent van de „Tel." aldaar nog het volgerwie te melden: „Ons komt ter oore, dat een veearts "dezer dagen werd verzocht te komen op een boer derij in een der omliggende gemeenten. Een paar runderen waren ziek. Geconstateerd werd dikke, opgezwollen buik en vertraagde harl- werking, verschijnselen, overeenstemmende «net die der patiënten van het vergiftigings drama te Meppel Aan het voer, dat de dieren genuttigd hadden, kon de ziekte niet geweten worden. Daarom werd een onderzoek inge steld naar het drinkwater, dat verkregen werd uit een drinkkuil in de weide, waarvan het niveau door de langdurige droogte en warmte geducht was gedaald en het water bovendien door de koeien, die graag bij warm weer eens mogen pootjebaden ten zeerste was verontrei nigd. Monsters water werden meegenomen naar 't laboratorium. En wat was 't resultaat? De vervaardigde cultures vertoonden duizenden para typhuebacillen. „Onmiddelijk is toen de drinkkuil met prikkeldraad omheind, opdat de koeien er niet meer uit kunnen drinken en zich besmetten. „*t Behoeft gceTi betoog, dat do melk van dezo dieren ver van zuiver genoemd mag wor den. i „En wat nu in do omgeving heeft plaats gevonden, kan ook in onze stad heel wel mo gelijk zijn. Wij kunnen dan ook met alle zeker heid mededeelen, dat toen onze burge meester dit geval heeft vernomen hij on middellijk gelast heeft een nauwgezet onder zoek in te stellen. Het resultaat hiervan is nog niet hekend.'' T e r w ij 1 de heer S. uit T i 1- burg per fiets, met zijn broer naar Ulvenhout reed, werd hij even voorhij Dorst onwel, stapte van zijn fiets, en zetto zich langs den weg ne der om wat uit to rusten, 'doch overleed wel dra. Geestelijke en geneeskundige hulp weiden spoedig gehaald. De pastoor kon den sterven de nog het II. Oliesel toedienen, terwijl de dok ter slechts den dood kon constaleeven, welke hij aan hartverlamming toeschreef. Per rooda Kmis-Auto is de overledene naar zijn woon plaats Tilburg vervoerd. D. v. N.-Br. Nabij Zwolle, op den weg naar het Kalerveer, is de motor-hersteller G. Vis, in dienst bij de firma Bremer en Sietsma, die een pas hersteld motor-rijwiel probeerde, uitgegleden. Met groote vaart reed hij tegen een boom op en sloeg ongeveer vier meter te rug. Men vond hem zwaar gewond, midden op den weg; het motor-rijwiel was nog in bewe ging. Kort na zijn opneming in het Ziekenhuis is hij overleden. „Hbld." Zaterdagmiddag ie nabij de Nederlandsch-Belgische grens in do schuur van een landbouwer een geweldige brand uit- 'gebroken, welke vooral tengevolge van de groote droogte snel om zich heengreep en door de uitspattende vonken verschillende nabijge legen huizen en schuren aantastte. Het was een geweldige vuurzee en ware de wind niet spoedig gekeerd, wellicht wave de geheele pa rochie Overslag in de vlammen opgegaan. Belgische en Nederlandsche brandweer deed haar best om de vlammen meester te worden, doch men moest er zich toe bepalen om zooveel mogelijk de nog onaangetasto huizen te vrij waren. Als een. gebouw eenmaal vuur had ge vat, viel er aan blusschen of redden niet meer te denken. Avonds Iaat was alle gevaar voor ver dere uitbreiding geweken, doch Zondagmiddag lagen de uitgestrekte puinen nog te smeulen. Alles is verzekerd. De reclieTche te Rotter- dam heeft aangehouden een koopman, wonen de aan de Delftsche vaart aldaar, die zich sa men met een Belgische vrouw uit Mechelen hij oen familie te Aalst hij Brussel had weten in te dring én onder" den naam baron en ba ronesse Minkentempel. Het paar had, voorge vende dat de man< reeder was en auto's bezat, de Belgische familie weten te bewegen tot af gifte van verschillende stukken Chineesch por- celein, die dienst zouden moeten doen voor een te Rotterdam te houden liefdadigheidstentoon stelling en teruggezonden zouden worden. Het porcelein, dat zeker een waarde van 50.000 francs had, werd echter te Antwerpen, Brussel en Botterdam van de hand gedaan. De te Rot terdam verkochte stukken zijn in beslag ge nomen, terwijl ook nog eenige borden werden achterhaald in de woning van den koopman aan de Delftsche Vaart. Door een hoofdinspec- teur van politie werd Zaterdag in het 'gebouw van e n bankinstelling te Nijmegen aangehou den een bleeker, thans wonende te Amersfoort, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting van f 1900, in tien malen sedert Jan. jl., door middel van valschhcid in geschrifte en ten na- deele van die Bankinstelling gepleegd. Hij inde valschelijk kwitanties ten name van zijn ge wezen patroon en toen hij Zaterdag wederom een valsche kwitantie aanbood, liep hij in den val. „Nijm. Crt" ONDERWIJS R.-K. School voor Maatschappelijk werk tc Amsterdam. Het bestuur van den diocesanen R.-K. Vrouwenbond, afd. Amsterdam, wilde gaarne de volgende punten ter kennis brengen omtrent bovengenoemde school. Het bestuur is er in geslaagd lol cura toren bereid te vinden: de zeereerw. moeder Clarentia, overste van de R.-K. H.B.S. voor meisjes; mevrouw Th. Diepenibrock, vooratster R.-K. Vr. B. afd. Amsterdam; de zeereerw. pater H. Ritselaar S. J., rector van het R.-K. Gymnasium; de weled.gestr. beer nir. A. Pov.el, lid bet bestuur v.'h. R.-K. Oud-Armenkan toor; prof. mr. dr. Taverne; prof. dr. Van Rooy (van wien door uit- etedigheid nog geen toestemmend ant woord is ingekomen). Dc volgende docenten zullen' aan "de school les geven: Godsdienst: we'leerw. heer Buis. Zielkunde, Opvoedkunde en Eigen gees telijke vorming: prof. G. v. d. Burg, yan het Seminarie Ilageveld; Burgerlijk recht cn Strafrecht: mr. dr. P. Wilteman. Staathuishoudkunde: de eerwaarde Zuster Xaveriana v. d. R.-K. H.B.3. voor meisjes. Staatsinrichting cn boekhouden: do eer waarde Zuster Luise van dezelfde school Spelleiding: mej. M. Evers. Huishoudkunde-, mej. G. de Sain. Tuinbouw: de (lieer F. Beemer. Voor de overige vakken zullen de do centen spoedig bekend gemaakt worden. De lessen worden gegeven op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, des middags en des avonds. Het lesgeld bedraagt 75200 per jaar, naar vermogen. Do lessen zullen half September aan vangen. Men wordt dringend verzocht, voor den geregeklen-gang van zaken zich vóór 15 Aug. op te geven aan 'het secretariaat van den Vrouwenbond, Sarphatistraat 15 (na 1 Aug. Amstel 5), R.-K. Leergangen. Muziekconservaforium, afd. kerkmuziek. Tilburg, 18 Juli. Voor diploma orgel A. slaagden alle candidaten: Pater Reese, Bergen-op-Zoombroeder Robertus, 'Oudenbcsch; J. T.heunissén, H. Land-Stich Ling, Nijmegen; J. Verhoeven, Waalwijk. De examen-comm.i&sio 'bestond uit do zeereerw. heeren dr. A. Smeijders, pas moor Toon Hansen, en: de heeren P. Ka/1 len- bach, W. v. Kalmpthout en C. dc Rooij. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Veroordeeld zijn: J. J. R. en D. v. d. W„ (e Lei den, we gens diefstal te Leiden tot resp. 1 jaar en lot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf; H. van "YV., te Leiden, wegens heling tot 4 maanden gevangenisstraf; W. van L-, to Leiden, wegens heling Van manufacturen, tot G maanden 'gevangenisstraf. Sociale Berichten. Actie der remmers Ned. Spoorwegen. 17 Juli had te Utrecht een druk bezochte vergadering plaats van in „St. Raphael" go- organiseerde remmers. Deze vergadering was door het Hoofdbe stuur uitgeschreven, naar aanleiding van do uitspraak van den Loonraad aangaande de indeeling der arbeiders in de loonregeling 1921. Nadat de H.B.-leden Hellemons, van Leur en Timmermans den stand van zaken uitvoe rig hadden toegelicht en vele aanwezigen hunne meening hadden gezegd, werd mot al- gemecno instemming het volgende besluit genomen: „De arbeiders-remmers georganiseerd in den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel ,.St. Raphael", in vergadering bijten op 17 Juli 1921, te Utrecht: gehoord den afloop van de bemoeiingen van den loonraad inzake de opvoering der arbeiders-remmers in loonschaal II; spreekt 'hare goedkeuring uit over de wij ze, waarop de vertegenwoordigers van „St.. Raphael" getracht hebben do belangen der remmers te dienen verzoekt aan het B. dringend nogmaals pogingen bij de Directie te doen om voldoe ning voor de remmers te verkrijgen en roept alle R.-K. remmers op zich te organiseeren in „St. Raphael" en door ver sterking der organisatie inwilliging der bil lijke vorlangens le bevorderen. Wetenschappelijke Berichten 'mogelijk voor velen niet ondienstig er hier andermaal op te wijzen dat er lo Delft een Proeftuin voor Geneeskruiden teelt beslaat, die zeer zeker voor ieder belangstellende een bezoek overwaard is. Een1 groolo verzameling zeer uiteenloo- pende geneeskruiden is hier'door de Ned. Yereeniging- voor Genecskruidfuinen bij eengebracht en wordt er steeds ernstig naar gestreefd deze collectie jaarlijks meer en meer uit te breiden. Voor hen die de zen Proeftuin willen bezoeken is daartoe üederen werkdag tusscihen 9 ten' 4 uur dc gelegenheid opengesteld. Men heeft zich daartoe slechts te vervoegen aan den Cul- luurtuin voor Technische Gewassen, Poort landlaan 33. (Buiten verantwoordelijkheid der Red) WASSENAAR. Katholieken van Wassenaar! Zondag 24 Juli a.s. zullen een twintigtal jongedames U bij het aan en uitgaan der H. Missen een speldje aanbieden. De opbrengst daar van is, voor de R.-K. Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, „Herwonnen Le venskracht". Laten wij die door Gods goed heid de niet genoeg te waard eer en schat van de gezondheid bezitten, daarvoor onze dank baarheid toonen, door onze broeders en zus ters, welke aan him ziekbed liggen gekluis terd, te helpen en te steunen, elk naar zijn vermogen. Die iets meer kan geven dan 10 cent, verzoeken wij dit beleefd. Zijn wij do jongedames, die zic-h volgaarne, voor dit liefdewerk beschikbaar hebben gesteld be hulpzaam, door ons offertje gereed te hou den dit voorkomt, dat er niemand naar hiiis zal behoeven te gaan zonder in het bezit van een speldje te zijn. Het bestuur der afdeeling Wassenaar van den Ned. R.-K. Volksbond. Buitenlandsche Berichten, Do Geueeskruidienluin te Delft. Nu de laatste jaren de teelt van Genees kruiden in verschillende plaatsen van ons land sterk is toegenomen en de belangstel ling hierin steeds grooter wordt, is het Vrecselijk. In liet departement Löir-et-Cher heeft een daglooner, drie met zijn vrouw onder verdenking stond hun pasgeboren twee ling vermoord' te hebben, zijn vrouw, zijn zoon en zijn dochter aan elkaar gebonden in het water geworpen en daarna zelf moord gepleegd. De vier lijk/en zijn bij Cormenon aangespoeld. 165 ongelukken per dag. Volgens de statistieken over 1920 zijn in dat jaar te Parijs G0.375 ongelukken voor gekomen, gemiddeld dus 165 per dag. 120 personen werden op do plaats van het on geluk gedood. Do automobielen veroorzaakten den dood' van 73 personen, terwijl zij 9000 per sonen verwondden, de rijtuigen resp. 20 ■dooden en 22.000 gewonden, trams 14 en 1724, motor-omnibussen 10 en 553, fietsen 2 en ongeveer 1000, motorfietsen 1 doode en. 352 gewonden. Een belangrijke diefstal tc Keulen. Te Keulen is, naar de „Tel." meldt, in een juwielierszaak een aanzienlijke dief- stal gepleegd. Do waarde van het ge.sto- lene, waaronder zich 'n paarlen collier biet 413 paarlen ter waarde van een kwart 'millioen. G4 britlanten ringen en oorbellen bevinden', bedraagt meer dan een mil'lioen mark. Er is voor aanhouding der daders een bclooning van 100.000 mark uitge loofd. Regen in Frankrijk. Over heel Frankrijk valt thans regen tengevolge van heftige onweren, die van aide streken worden gemeld, maar die op tal van plaatsen ook slachtoffers maakten. Ilier en daar is noodweer geweest en jdoor hagelbuien zijn op sommige plaatsen boomgaarden vernield. Nieuwe brond te Dax. Zaterdagavond lieeft er een nieuwe, lie vige brand in de magazijnen van den groot handelaar Durcoureau gewoed, waardoor igrootc stapelplaatsen- totaal vernield zijn. Met de grootste «moeite en geholpen door (de brapdlweer van Bayonne heeft men de aangrenzende panden kunnen beboudlen. Deze reeks branden-, waarvan de twee eersten werkelijke rampen geworden zijn, hebben de grootste ontroeriug onder dc be vol-king gewekt. Toc-h gelooft men niet aan kwaadwilligheid, daar liet droge, warme w eer voldoende is om deze branden te ver klaren. Zaterdagmorgen zijn de twee nieuwo slachtoffers van den braud van 12 Juli met groote plechtigheid 'begraven. Noodlot! ig corlogssouvenir. Te Versailles heeft weer een allertreu rigst ongeval plaats gehad met een oor logssouvenir, Een jongetje van 9 jaar, wiens vader hem van den krijgstocht ver haalde, speelde met een Duilsch gewer, dat men meende vrijwel onsclhadelik te zijin gemaakt. Opeens, bij wijze van grap, legde de Meinê aan op zijn vader; het ge weer ging' al' en de vader stortte dood1 heer. Socialistische aanval op een Optocht. Zaterdagavond organiseerde de Katho lieke jeugdbond dr. Karl Lueger le Her hal (Weenen) ter gelegenheid van hel zil veren priester-jubilé van pastoor Milde een fakkeloptocht, waaraan ook verschil lende vrouwen-en mensjesorganisalies deel namen.- De socialisten hadden van dezen op tocht, die uitlsluifend als uiting van liefde ten sympathie voor den pasloor bedoeld was, de lucht gekregen cn zetten onmid'- Jdellijk een legendemonstra tic in elkaar om \den fakkeloptocht te verstoren. Zij ver braken het politiecordon en vielen do vrouwen en meisjes in den stoet met stok ken en riemen aan. De politie maakto daarop van de wapenen gebruik en ver wondde drie der ordeverstoorders. Van do {politie zelf werden twee man door messte ken verwond. Naar d'e socialisten verklaarden, moest deze oploch ails een monarchistische de monstratie beschouwd worden-. Brand. 1 Maandag is een verschrikkelijke brand uitgebroken op het vliegterrein van Hen- don,waar een grootemenigitevernisbussen in brand zijn geraakt. De ramp was ontzet tend. De vlammen sloegen, op zeker ongeni blik, meer dan 200 voet hoog op. Dezo brand heeft meer dan 20.000 p.st. schade teweeggebracht. J a nunc rli jk verd ronk e n. Een bekend zeiler en lid van de. Royaï Yaeht Squadron, lord Craven, is dezer da gen Ie Cowes tijdens de regatta-week jam merlijk verdronken. Hij lag' met zijn jacht „Sylvia" een halve mijl van de kust en bracht op den avond na zijn aankomst eenj bezoek aan het gebouw van de zeilclub, waar hij eenige uren in. opgewekt gezel schap doorbracht. Daarna liet bij zich met' een motorsloep naar boord terugbrengen en bracht nog geruimen tijd op het dek door, waarna hij zijn hut opzocht. Des morgens kwam de bediende hem om lialf- negen wekken, doch hij kreeg geen ant woord op zijn kloppen-, en 'toen hij de hutl ten slotte binnen ging, vond hij het bed on- beslape.n. Er werd onmiddellijk een uitge breid onder7.oek ingesteld; daar men ver moedde, dat de vermis-le zich weder aan dek had begeven, cn daar gestruikeld was> of door een lijdelijke ongesteldheid over vallen, van boord geraakt was. Des avonds vond men liet lijk aan de lcust op onge veer 2 anijlen afstand. Aan den wal had men tegen middernacht hulpgeroep ge hoerd uit do richting van Egypte Point, ongeveer een mijl ten Westen van de lig plaats A'an het jacht, en men vermoedt) thans, dat lord Craven getrachtt heeft zwemmende de kust le bereiken, doch daarin niet geslaagd is. Hij stond overigens als een uitstekend zwemmer bekend. Een noodlottige zangvvedst/rijil. A.lpa en, Perfumo, twee boeren uit Roe- cagrimalda, een provincie van Allessan- dria, besl-olen den avond in een herbergje daar te passeeren door een ouderlingen zangwedstrijd le houden. Een jury werd gevormd en hoorde, de twee mededingers •aan, welko om beurten fragmenten zon gen uit de „Troubadour", de „Rigoletto" en andere opera's. De jury besliste, daö Alpa de winnaar was, en de verliezer moest een flesch wijn betalen. Daarmee nam deze e.chler geen genoegen en, .er ontstond ruzie. Beide mannen wer den de herberg uitgewerkt en zelteni hun di ipuut op straat voort. Even later hoorde men kreten. Niemand durfde echter de herberg te verlaten, om te zien, wat er gebeurde. Den volgenden morgen vond men Alpa's lijk, door 12mes steken doorboord. BEDRIJF a. Eigen Landexpioitaties, speciaal in de richting van uitbreiding van den eigengeërfden boerenstand. b. Financiering van landaankoop en ontginning, vooral ten behoeve van kleine grondbezitters. voor 1 j'aar vast 4.75 pCf. 2 ft IJ 5.-- ff 3 JJ tJ 5.25 ff II Jl 5.50 ff BESTUUR: 7. Exc. Mr. P. J. M. AALBERSE. ARNOLD SMITS. Dr, EMILE VERVIERS. Mr. N. C. M. SMITS VAN OYEN. A. H. SMULDERS. Hoofdkantoor te Leiden: OUDE SINGEL 5 8, Teieioon 403 - Poslrek. Ho. 11601. Bijkantoor Den HaagZ UID W A L 6 0. Warmond: G. ONDERWATER. De krachtige groei onser onderneming biijki uit de navolgende cijers bezittingen vermogen 4e kwartaa I 1918 f 70.879,92 f 12.864,50 le 1919 209.874,09' 20.054,50 2e 332,635,00s 29.522,05 3e 471,594,31 37.084,54 4e 742.468,66s 74.798,93 Ie 1920 899.611,57- 94.313,40 2e i.066.110,765 113.494,39s 3e 1,203.310,15 s 134.809,92 4e 1.392.015,37 145.265,89 'e 1921 1. @00.355,24 175.202,49

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4