Hl ttimihaÉI iiurttü Waarom Omdat Waar Bij. Wijl ^0C<XX50000©CC0000CJCXXXXXXX30O0<>00©000CC000Ö00CX>03C3C0<X>00000 koopt U alleen Gero»Alpacca en Zilver? er niets duurzamer en goedkooper bestaat. 682t koopt U Uw Gero-Alpacca en Zilver Nieuwe Rijn I en Hoogstraat 4 deze 25 jaar volledige garantie ver strekt en strikt tegen fabrieksprijs verkoopt. 2 ooooooooooooooooooooooooeooö Moge Katholiek Ter Aar aan „Arti et Reli- gicmi" zijn daadwerkel ijken ©leun verleenen. Wij hopen het van harte. VOORHOUT. Herwonnen Levenskracht Hot Plaatselijk Comité zal op Zondag 17 Juli a. e. een bloe mendag houden, waarvan do opbrengst zal strekken tot bestrijding der zoo gevreesde tu berculose. Jonge dames, die zich willen belas ten met de verkoop van de bloempjes, kunnen, zich daartoe opgeven bij de Bestuursleden a.s. Zondag om 12 uur. De bestuursleden zijn: B. v. d. Luhhe, C. .van. Werkhoven Pz. >en Ch. v. d. Ploeg. Demonstratie van een motorbrandspuit. Donderdagavond zijn officieel hier d© brand bluschmiddelen der gemeente be proefd. Een aanzienlijk aantal dorpegenooten en vreemdelingen was opgekomen, om de te vens aangekondigde demonstratie van een motor spuit bij te wonen. 't Gaat om de veiligheid) van eigen „heb ben en houden" en 't is geen wonder dat de „bluschmiddelen", vaak een „brandend vraagstuk" zijn in menige gemeente. Zoo is 't ook bier, want behalve burge meester en wethouders, van wie het initia tief uitging voor deze demonstratie, waren allo leden van den Baad aanwezig, die mede in deze de verantwoordelijkheid dra gen. Op het aanvangsuur was eerst de beurt aan spuit I, in het dorp gestald. Op de motor pomp geschroefd, voor het Zusters huis, werd de R.-K. Kerk aan de voorzij de bespoten, doch de nog al hoog inge bouwde ramen konden lang niet in het go- thicke boogpunt beaat worden, eigenlijk niet eens bereikt. De pompploeg zwoegde zich in het zweetmogelijk zou ruimer water ruimer straal gevenin „de Knip" werd de proef op de som gesteld, 't Is niet gemakkelijk een hoogt© te bepaïenx doch op 15 meter hoogte was er zeker veel kaas dool' de straal niet bereikt te worden. Hierna kwam het belangrijkste punt van de agenda aan de orde. Met een flinke gang kwam de auto-spuit uit het dorp, om bij de brug aan de Haar- lemmertrekvaart zich op te stellen. De zuigslang te •saWr. de teovoerslangcn en tromppijpen aangekoppeld, de motor in werking gesteld en het betrekkelijk kleine instrument begon verbluffend vlug zijn ar beid. Hoog boven do boomen .uit werden de stralen met grocto kracht naar boven ge voerd, en het leed'geen twijfel, of een ge bouw als het Seminarie Hageveld zou bij een onverhoopt ongeval gemakkelijk van daar uit te. bewerken zijn. Een tweede slang er bij gebracht gaf evengoed een rui men vollen straal, en 't was nog mogelijk het getal tot vier uit te breiden, vertelde de demonstratie-leider. Het oordeel was zeer gunstig. Na deze proef werd weder naar het dorp getuft met den leidenden ingenieur, monteur,, den chauffeur, en zeker onze toe- komstigen instructeur er achterop. De proef zou nu gaan op een van de brandputten, om tegelijkertijd de capacitei ten daarvan op de proef te stellen. Was het oordeel bij dit deel der demonstratie eveneens gunstig, er is gelijktijdig een beetje meer vertrouwen gekomen in die brandputten die in een ruim kwartier een 5 G000 liter water leverden, zonder dat, niettegenstaande de droogte, er de gering ste vermindering merkbaar was, terwijl zonder moeite met twéé slangen er op het torentje Van het Gemeentehuis kon wor den overspoten. Het Technisch bureau N.C. Geveke en Co. te Amsterdam kan zeker tevreden zijn over de resultaten, bij deze demonstratie bereikt, even goed als bet gemeentebe stuur, hetwelk toont- wel vooruit, te willen, doch geen kat in de zak te willen koopen, en anderen gemeenten een voorbeeld wil geven, door niet het spreekwoord vian het kalf en de put op zich toepaéseHjk te doen zijn. Waar het hier een zaak geldt van gr.oot gewicht voor kleinere gemeenten, sommen wij even op de voordeelen van een motor- spuit, speciaal de E. C. F.-motorbrandspuit zooals die voor kleine plaatsen in den han del is gebracht- door bovengenoemd tech nisch bureau. Betrekkelijk klein van stuk, gemakke lijk verplaatsbaar', door 2 personen met ge mak bestuurbaar, kan ook door een paard' getrokken worden, voorzien van een hoo- ge druk canttrdfugaaJpomp, gekoppeld aan een smello opende vier cylinder automobiel motor. Eenvoudige bediening: één persoon voor de motor, één voor do tromppijp, bij meerdere straalpijpen ook meerdere tromp- voerders. Brengt per minuut 320 liter wa ter omhoog terwijl het. geheele gewicht slechts bedraagt 450 K.G. Ten slotte nog een der grootste facto ren bij aankoop n.-l. de .prijs. Deze, die nog geen drie en een half duizend gulden bedraagt, behoeft ook niet af te schrik ken. Het verschil .tusschen de aankoop prijs van een handspuit en een motorspuit laat zich meervoudig terugbetalen door de mindere kosten van bediening, terwijl men gemakkelijk, twee handspuiten kan vervangen door één motorspuit. Buitenlandsche Berichten. De Strombolf. Dezer dagen is reeds gemeld, dat de Strom- boli op hot eiland van dien naam weder een verhoogde werkzaamheid openbaart. De Slromboli is kleiner dan do Etna en de Vesuvius, maar de meest werkzame der drie vulkanen. Geen uur is de berg volmaakt rustig en moestal heeft iedere paar nr'nuten een klei ne eruptie plaats. De kl ater is dan ook steeds met een gloeien de lavamassa gevuld en vooral hij nacht moet dit een spookachtig-schemer gezicht opleveren. Voor twee jaar had ook een hevige uitbar sting plaats, waarhij een deel van liét eiland verwoest werd en een aantal monschen het leven lieten. Wel had het observatiestation op een berg alarm gemaakt, doch niettemin werden ver schillende personen op hun vlucht door de lavastroom ingehaald. Do reden, dat dit kleine, zoo gevaarlijke eiland toch geregeld wordt bewoond', is>, dat de bodem er uitermate vruchtbaar i9. Wijn, vijgen, rozijnen, palmhoomen, kortom d'o geheele flora van het Zuiden is er in. onge kende weelde vertegenwoordigd, terwijl de vul kanische bodem zwavel en puimsteen in zeer groote hoeveelheden oplevert. Offensiefplannen der Bolsjewisten. llc-n rekent in West-Europa en niet minder in de randstaten voortdurend met de mogelijk heid van een bolsjewistisch offensief op het Russische Westfxont. Men zegt, dat Moskou zijn roodo armee niet niets kan laten doen en dat de oorlog van dc-n oorlog moet leven. Te genwoordig heerscht er in de randstalen groote onrust, omdat Trotzky zijn ..keizemianoeuvres" aan de Poolsche en Lettieche grenzen houdt. Maar in de militaire kringen der randstaten, die in staat zijn. om te beoordeelen, wat er in Rusland gebeurt, voelt men geen onrust. Men ziet gelaten naar de oefeningen der roode ar mee. Zelfs op de crit-ieke dagen, oen er groot gevaar was voor Estland en Trotzky zijn wilde horden, zijn ruiters, die geen last ondervinden bij hun bewegingen van trein en tros, in het gouvernement Pleskau wierp, om voor „alle gevallen" militairen bij do hand .te hebben, toonde men in deze kringen geen onrust. De randstalen weten, dat zij op het oogenblik ten gunste van Sovjet-Rusland nog een missie te vervullen hebben, die voor Moskou van meer waarde ie dan de geringe voorraad aan levens middelen^ die in deze staten zijn te vinden. De geheele invoer der Sovjet-regeering, die zeer sterk toeneemt, gaat over Reval en Riga. Dezo bedroeg in April hot drievoudige van de ge- boelo invoer uit het jaar 1620 en neemt van dag tot dag toe. in Reval bezit Litwinof, rem- placeei'end volksoommissarfis in Binnenland- sche Zaken en vertegenwoordiger der Sovjets in1 Estland, zijn „kijkgat" naar het Westen. Hier heeft hij zijn stil hoekje, waar alle zaken zich kannen afwikkelen buiten het gerucht der groote pers om. Uit het materiaal, dat ons ter beschikking staat, blijkt, dat de Bolsjewisten geen offensief beoogen aan de Westgrenzen van Rusland1, maar van plan zijn, om in Azië binnen lo val len. Voor hem, die op politiek gebied1 scherp toeziet, is het opvallend', dat Lenin, die den een-en slangenhuid na den: anderen uittrekt, als hij er last van krijgt, een' groot ruesisoh nationalistisch karakter heeft, waarin dezelfde chauvinistische hartstochten hun spel spelen, waardoor de raadgevers van een Teaar zoo gevaarlijk waren voor de rust van Europa. Geheel systematisch brengt hij het program teri uitvoer, om de afgescheurde lidmaten weer aan den romp te verbinden. Alleen voor propagan distische doeleinden geeft hij toe aan den ac tueel geworden eisch van zelfbepaling der vol keren, maar trekt die toestemming dian dade lijk weer in met de bewering, dat alleen aan do werkende massa's nationale zelfstandigheid toekomt. Do onafihankelijko staten wil bij dan als schaduwen van sovjet-republieken en mi niaturen van de groote Centrale der R. S. F. S. R. (Ruasdsoh socialistische foederaticve sov jetrepubliek) aunexeereu. Dit program is ten slotte hetzelfde als dat der tsaristische regee- ringen. Rusland voelt zich geroepen, om tegenover de Oostelijke volkeren als een 60ort voorzie nigheid op te treden. De Aziatische volkeren, •vooral de Mohammedoanscke en dio, welke onder Engdlsch juk leven, hebben altijd veel sympathie voor Rusland gehad, omdat hun do heerschappij van Rusland dragelijker leek als de Engeleche. Daarom kwam het voor Enge land er op aan, om Rusland te verlammen. Lenin heeft de oude Russische politiek voort gezet. De hoop op een revolutioneering van het We&t-Europeesche proletariaat heeft Mus kou dat bewijzen de bekend) geworden ge heime documenten der propaganda der derde Internationale voorJoopig opgegeven, om de agitatie in Alzië te versterken. Leuin weet precies, dat hij zijn doodsvijand, het burgerlijk Imperialisme, slechts hier gevoe lig kan treffen, d.w.z. in de levensbelangen van Engeland in Azië. En wijl in de plaats van hei- burgerlijk imperialisme bel socialisme moet ko men, verandert Lenin zich, die reeds van com munistisch econoom lot „staatskapitalislt" ie geavanceerd, in een socialistisch imperali&t en op deze wijze .volgt hij Ln Azië denzelfden po- litieken lijn als vroeger de Tsaren, ja zelfs nog veel straffer, zoodat hij voor Engeland1 gevaar lijker is dan het vroegere 'Russische militai- riehie. De bolsjewisten weten, dat" de Aziatische volkeren nog niet rijp zijn voor de socialisti sche ideeën en daarom sleuren zij dezen eerst meer door nationalistische religieus© slagwoor den, hitsen ze op tegen de vreemde heerschap pij, beloven hun onafliankelijikheddl en strooien) tegelijk het socialistische zaad uit. Met ideeën alleen komt men echter niet ver der. Dat weet Trotzky nog beter dan Lenin; En daarom wordt van Tiflis uit de militaire invasie voorbereid. In dit land is het brief en telègramgeheim illusorisch geworden. Daar door komt het, dat wij weten, dat de Rnssi- - sche regeering alles bestelt. Vlcesch, melk, be vroren vleesch, koren uit Argentinië, militaire uitrustingsstukkenexplosieve s-teffvri. Do be stellingen gaan aan den, swjetvertegenwoordi ger Arepenko Wall street 03, New-York. Plaats van levering is meestal Tiflis, waarheen eiken) dag militaire treinen vertrekken. Iutusschèn komen 'ook door de Ballisclie havens in het openhaar en in het geheim al lerlei oorlogsvoorraden naar Rusland. Kras- sin heeft zich er zelfs op beroemd, dat Enge land de uitvoer van vliegtuigen en oorlogsma teriaal naar Rusland' vrij had) gesteld. Als men - de irovoerlijsten bestudeert, ziet men, dat het invoorplan der Russische regeering tweo din gen beoogt: de verzorging dor roode armee en) der communistische partij met levensmiddelen, en de verzorging der boeren met landbouwma chines en zaaigoed. De geheel ontbrekende me dicamenten spelen daarbij maar een .geringe rol. Reval Juni 1921. E. K. Gevaarlijke alcohol. To Svoviar in het noordelijk gedeelte vanf Noorwegen vonden een paar mannen een vat' mot alcohol, dat was 'aangespoeld'aan do kust' van oen fjord-. Er zat alcohol in en zij dron ken van den dnhou'd van het vat en verkochten: ervan aan huren en vrienden. Hot was echter niet de gewone alcohol, maar de bekende ge- vaarlijko soort, welke al zoo dikwijls slacht offers heeft gemaakt en dio den laatste tijd in. do Ver. Staten weer zoo noodlottig, is gebleken. Reeds zijn er te Svovèyar 8 mannen aan de gevolgen overleden en is er één blind gewor den. -s Het „vervloekte huist" Voor 'het district-gerechtshof te Southwark, Visscherij W. Beukelsz. is een schrijven van dank aan den raad ingekomen voor het borg- ©leUon door dc gemeente waardoor do gago kon worden betaald. De boeken en kas van *hn gemeenteontvanger zijn nagezien en in or- lo bevonden. In kas was f 9097.58. Ook de spaarbajnkadministratio was in orde. B. en W. >aa Leiden hebben bericht dat het gedeelte dat Katwijk moet betalen in de kosten der keu ringsdienst bedraagt f 1700.De heer G. M. van Bcmruel proteBteert in een schrijven aan den raad tegen het genomen besluit inzake den eisch, dal, wil do gemeente voor het Rijk borg zijn voor oeu gedeelte der hypotheek, ook do bouwers moeten zorgen voor borgen. Adressant is van intoning dat dit in bet geheel de be doeling van den wetgever niet is geweest. Nie mand zal ook particulier borg willen zijn. Aan- fcnomca voor kennisgeving. De Christ. Mid dens (andver. verzoekt het straa-tventen tegen to gaan als zijnde dit zeer ten uadeele der inwoners. De Christ His:. Kiesver. „Katwijk" heeft een schrijven ingezonden waarin deze do houding van don Raad inzake de bekende kwestie: salaris Burgemeester, Secr.-Ontvanger goedkeurt. Het bestuur zegt te sproken namens 620 leden. Do heer P Meerburg vraagt het woord. Spreker zegt dat hij met verontwaardi ging kennis naai van doze motie. Van de 820 leden dozer Kiesvercouiging is niet één ge waarschuwd. Nooit is er vergadering gehouden Van de 5 bestuursleden die voor het indienen van deze motie stemden zijn 4 in dienstbetrek king. .Spreker is er van overtuigd dat ware een ledenvergadering gehouden, een motie was aangenomen welke het tegendeel bedoelde. Spreker meent hier als Chris". Hist, lid der Kiesver. zeer .ernstig te moeten protesleeren. (Applaus). Do heer A. dc Klerk zegt in een paar woor den eigenlijk te kunnen zeggen wat deze motie is. De Voorzitter zegt dat over de indiening dor motie niet gespreken mag worden, wel over de inhoud. De heer Do Klerk zegt dat de motie toch eerst ingediend moet zijn wii. men er over kunnen spreken. De motie, zegt spre ker, is „onbeschaamd en onbeschoft". Geen dor leden is gehoord. Niet 20 inplaats van 820 zouden er mee ingestemd h bhen. Door de ge meente wordt de houding van, den raad alge meen goedgekeurd. Men ie spontaan allen de zelfde mecning toegedaan. De ho tiding der be et uure lede u is van inferieure mentaliteit. (Spreker wordt tot de orde geroepen door den Voorzitter). Wanneer de raad inging op het geen Ged. Staten willen, zouden na korteren of langoren tijd alle ambtenaren' verb oog in g vaai salaris oisohen. Katwijk gaat zijn onder gang tegemoet. Een andere lijst circuleert in de gemeente waarop al vele handteekeningen, die het tegenovergestelde bedoelt als de motie van het bestuur der Chr. Kiesver. Ingekomen is nog een schrijven van de Bakkerspatroons- vereeniging „Talma" waarin deze vereeniging j-nsfemining betuigt met den -aangenomen hou ding door don Raad. De heer G. v. <L Schee is benoemd als gemeentedeurwaarder en con troleur der bevolking. Dan. is ingekomen oen schrijven van Ged. Stalen meldend: dat do Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger resp. aan spraak hebben op een salaris van f 6050. f 4940.en f 4510.Dat dus de noodige dekking-middelen door den raad: moc-ten wor den aangewezen. De heer P. Meei-burg zegt, 'tef- êc Pfttrtltroshctt.clf<ter-isran<JpuuC -fiJliwil.'f als voorheen. De Raad is van oordeel dat hel niet gaat. Do belastingen die nu moeten wor den geheven zijn al to zwaar. Met verwonde ring vraagt spreker namens den raadi hoe Ged'. Slat ai Katwijk 'lot uitgarven dwingen, die het niet kan opbrengen. De Raad is genood zaakt zijn. genomen besluit te handhaven. De Voorzitter zegt dat het nu over wat anders gaat dan in de vorige zitting. Toen moest het «alaris worden vastgesteld, nu moeten andere posten, bijv. onvoorzien verminderd' worden oni de hegrooting kloppend te maken omdat G^d. Staten de bedragen der salarissen nu op do begrooling hebben gebracht. De Voorzitter wijV;. de leden nog op de door hem afgelegden eed .Ik zweer trouw aan de grondwet". Z. I. heeft de raad de vorige maal "een Revolulion- nairo daad gedaan, iets wat van groot ge wicht is. De heer R. Ouwehand zegt ter aan vulling van hetgeen dc heer P. Meerburg ge legd heeft, hier neg aam toe te willen voegen ter verduidelijking dat de Raad niet geneigd te aan den wonsch van Ged. Staten, om de post oiv.uoiv.ien te verlagen, te voldoen. Dan wil Bpriker nog dit opmerken, dat aan den eed door de raadsleden afgelegd nog wordt toege- tröbgd „en dal. ik de belangen der gemeente zal voorstaan on, behartigen". De toestand in de gemeente is treurig. Ieder onzer weel het. Spr. te van me ning dal niet dë raad, doch Ged. Stoten een revolutionaire daad hebben be gaan. Begrijpen ,dan Ged. Staten niet hoe de plaatselijke toestand hier is. Of willen ze geen rekening houden mol plaatselijke toestan den. Ged. Staten leggen de gemeente maar .op, «Soo'n ambtenaar verdient, dit, zoo een dat. Zelfs mei hetgeen gepresteerd' wordt of kan .worden boud&n ze geen rekening. Spreker wil opmer ken dat dit niet slaat op de ambtenaren hier. Spreker schildert nog verschillende misstonden FEUILLETON In slechte handen. 62 - Bloot. gegeven? Veracht? Och, dat is allemaal -onzin! Wat haar vader misdeed treft toch immers Sabine niet! En de valsche naam,dien zij aannam? - Dat is een treurig noodwendig gevolg van do misdaad van haar vader. En dat verdichtsel omtrent het we duwschap van haar moeder. Daartoe was zij ook al weer door die tragische omstandigheid gedwongen. Dora, vergeet je dan, dat Sabine juist door haar moédigo bekentenis zich heel e maal ge- 1 uterd hoeft? Ik heb nooit geweten dat i tot een zoo grootmoedige daad zou in a-at zijn. Door dio bekentenis heeft zij idi van den schandvlek bevrijd. Hoe bedoelt u toch? - Wel. r.u .ik weet. dat die ongelukkige zwerver haar vader was, nu komt alles in i ander Lchi vo Gaan. Nou schrijf ik .1 kinderlijk© jpillohtsbetrachting toe, v. 'k eerst aan een' vernederend© liefde 1- -hreef. Maar. Ku.' t. is dat mogelijk? lachte Dora. Hooi* ik goed? Dat ia het dus? fleem one niet kwalijk,•dat ik nu eventjes die hierdoor kunnen ontstaan. Ook gaat spre ker .uitvoerig jn over het gestelde salaris mot de bijverdiensten vooral van den Ontvanger. Spreker zegt dat de raad ook nog van oordeel is dat de Raad door Ged. Staten niet is ge hoord. Wol-is bijv. een gedrukte circulaire ont vangen, doch onderhandeling heeft nooit plaats gehad. De Voorzitter zegt dat het salaris is en blijft vastgesteld. De heer R. Quwehand1 was dus meermalen buiten de orde. Doch spreker wil' do mad wel ronduit ja ten spreken. Wat be treft 'dat de raad niet gehoord is wijst de voor zitter naar de brieven aan Ged. Staten gezon den. Ook hoeft de heer R. Ouwehand vroeger wel tooi* verhooging van de salarissen gespro- kon. De Ontvanger is iemand van buitengewo ne plichtsbetrachting. (Interrupties. De heer R. Ouwehand zegt dat hij hot jammer vindt dat de Voorzitter hierover begint). De middelen, zegt de voorzitter moe'en aangewezen worden, om de begrooting sluitend te maken en dat is de plicht van den Raad. Uit de post onvoorzien ad f 16000.kan bot best gevonden, worden. Do Voorzitter stelt dus voor bet in stemming te brengen. De heer Nic. Parlevliet zegt van mooning te zijn dat we de post onvoorzien met beide banden moeten vasthouden. Laten we, zegt spreker toch voorzichtig zijn. Ged. Staten zouden nooit zoover gegean zijn als ze het goed wisten. De Voorzitter zegt dat B. en W. do zaak zoo duidelijk mogelijk hebben voor gesteld. De heer Nic. Parlevliet wijst nogmaals op den slechten toestand in het visscherij en ook in het t-uiubouwbedrijf. Waar het in den a.s. winter naar toe moet is voor spreker een raadsel. Do Voorzitter verdedigt nog dezen zaak. De heer Do Klerk zegt dat het gaat te gen den revolutionmairen daad van Gedepu teerde Stalen. Door verschillende menschac moet geld worden geleend ,ora belastingen te kunnen betalen. De Voorzitter zegt een eind aan de discussies te moeten maken. Het voorstel om de noodige dekklngsmidde- len op de begrooting te brengen om de salaris sen vaar Burgemeester Secretaris en Ontvanger te kunnen verhoogen door bijv. de -po&t onvoor zien te verlagen, wordt verworpen mot allo stommen tegen. Alleen de Wethouders stemden voor. Hierna kwam in behandeling de verorde ning, regelende de straat- en rioolbelasting, Behoudens een kleine wijziging, welko tie commissie had voorgesteld, werd de verordening z. h. e. .aangenomen zooals door B. en W. voo-r- geeteld. De Voorzitter zegt hierna dat Ged. Staten aanvankelijk reeds bezwaar hadden de bogrootiug goed te keuren. Deze is echter toen goedgekeurd onuer voorbehoud dat tot 50 pet. van de uitgaafposten mocht worden betaald. De werklieden bobben 50 .pet. van bet toegestane ontvangen. Door het besluit van den raad in zake de Lekende kwestie mogen dus geen week- loonen meer worden betaald tenzij er dekking is. Deze dokking is er niet. De heer Meerburg en de heer De Klerk zeggen dat meerdere ge- meenten- jn zoodanige positie zijn. Er wordt zelfs een gemeente genoemd waar dc begroo ling nu pas in behandeling komt. De V- or- zitter zegt dat als oen ander zondigt B. en W. (lit nog niet behoeven te doen. B. en W. wen- schc-n de vyet stipt na te komen. Art. 113 der gemeentewet zegt echter dat dn dringende ge vallen en als de raad de verantwoording - op zich neemt en bovendien middelen kunnen wonTe-rT aangewezen, zulks dan geoorloofd is. Do heer R. Ouwehand zegt dat hiervoor de post onvoorzien dan mag worden gebruikt. De raad heeft daartegen geen bezwaar. Wordt al dus aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met dankzegging. LANGERAAR. ..Arti et Religioni". Woensdagavond, 6 Juli, verga-dorde do R. K. Muziekveretn-iging ..Arti et Religioni" van dc Pai. Langeraar, ge- v<stigd. Ter Aar. De Voorzitter, de heer L. Wassenberg opent do vergadering met den Chr. groet, s-prcekt allen een hartelijk wolkom toe, in 't bijzonder aan den ZecrEerw. heer Pastoor en aan den WelEerw. heer Kapelaan, alsmcdo aan don Directeur den heer G. van Dam. De Secretaris de heer Joh. v. Kessel leest, do notulen welko onder dank werden vastge steld. De Voorzitter deed daarna hot voorstel om. nu de vereeniging ruim een half jaar be staan heeft, eereleden, donateurs en donatri ces te verwerven, teneinde de financiën te ver sterken. Het ligt in de bedoeling voor dezen ceni concertavond, te geven, waarop tevens eonig komische voordrachten. De. Zeer Eerw. heer Pastoor trad onmiddellijk, als-ecrelid toe.. en1 sprevki; dc verwachting uit, dat velen zijn voorbeeld zullen- volgen en zich als eoveledpn donateurs of donatrices zullen aanmelden. Daarna werd een kleine wijz'ging aange bracht in het reglement. Dij de sluiting der vergadering dankte de Voorzitter don Zeer. Eerw. Heer Pastoor en den WelEerw. heer kapelaan voor de getoon de belangstelling, richtte mede een woord van dank tot den Directeur, d-e-n heer C. van Dam voor den bijzondoren ijver door deze betoond en sloot daarna de vergadering met den Chr. groet. lach, het is al te komischTn dien arm zaligen: onden zwerver zag u een mede minnaar? Nou ja. is dat nou zoo gek? Maar, jij bent Sabine's vriendin, nietwaar? Ja, ik ben -Sabine's vriendin, antwoord de Dora. Goe.d dan! Wil je me nou helpen.in plaats van me tegen té werken? Zeker, ik zal u helpen. Wat kan ik voor u doen? Denkt u, dat u haar lot een onder houd met mij zult kunnen bewegen? Dora knikte van neen. Dat zal moeilijk gaan. zei ze. Haar moeder is biWer-boos op haar, omdat zij do waarheid heeft gezegd. Maar, waar gaan ze naar toe? Dat weet ik niet. Daar moet je nou eens zien achter té komen. En je moet Sabine zeggen, dat ik haar nooit, nóóit zal opgeven dat ik haar tot het einde der wereld toe zal vol gen. En dat zij het beste, dapperste, edel ste meisje is dat onder Gods zon leeft. En dat zij Maar Kurt-, ik kan toch niet zoo'n hcele reeks van liefdesverklaringen: doen. Dal. moet u haar zelf allemaal mededeelen, zei Dora lachend. Ja, maar hóé? Als ik haar niet moer kan óntiRoetcn? Weef u dan niet Kurt-, uat er ook nog dingen zijn, die men pen, papier eni inkt noemt? zei Dora, hem ondeugend aan ziende. En de liefdo schijnt Joch inder daad blind te zijn. anders liadt u al lang pen, papier en inkt gezien daar op die oude schrijftafel. Dora wees naa-r een hoek, waarin inder daad een tafel stond met schrijfbehoeften. Dc liefdo bli-nd"? 'lachte Kurt, terwijl hij naar de tafel ging. Kindje!!©?, daar kan •jij nog niet over oord celen. Als jo ver liefd bent dan zie je dubbel zoo goed! Maar al zag ik ook nog driedubbel ?co goed, :lan zou ik toch nog met zoo'n schrandere kijk op fommigo dingen heb ben a's jij' Dus je zult haar een brief van mij overbrengen? Ja, lachte ze. Hij zei te zich neer om Lo schrijven. Dora item plaats in een steel tegenover de schrijftafel en wachtte geduldig, riet duur de lang. Dora hoorde onaf gebroken het drifligo gekras van do pén. De verliefde jonge man bad veel. smcJe!'X>s veel te zeg gen. Toen liet eersto zijdjC af was volgde he'. tweede, toen bef derde. Dora begon het koud te krijgen. Zij ken niét nalaten dat even op te merken. 't Is hier koudl Ja? Ik merk er niet veel vanl zei hij en schreef door. Het vierde zijdjo van den brief was dan eindelijk vol geschreven', maar Dora kon nog altijd wachten. Zij had Inmiddels een heimelijk genoegen, een stille blijdschap bij do gedachte, dat Kurt ten spijt van alles wat was voorgevallen aan zijn liefde trouw bleef. Nu was zij er van overt/uigd, dat hij alle overige hinder palen en alle tegenkantingen zijner ouders zegenrijk zou te boven komen. Vanzelf, toen zij dacht aan tegenkantingen waarmee Kurt te kampen zou hebben, dacht zij aan advocaat Hagenau. Dezo had nu geen reden rr.cer om in de lief desaangel egen- heden van zijn vriend ln te grijpen. Iedere opheldering die hij zou hebben kunnen geven en die hij noodig vond, had Sabine nu zelf. door hare bekentenis voorkomen, en als Kunt, in zijn liefde, niet weerhouden word om de dochter van een misdadiger te huwen, dan had ook zijn vriend daartegen zeker geen bezwaren In to brengen. Maar ook zonder dat zou Konrad Hagenau zich niet langer in dezo aangelegenheid men gen, dacht Dora. Wantwant... ik zou dat nooit, nooit toelaten. En zij moest, on willekeurig, in zichzelf, lachen bij deze ge dachte. Kurt had dan eindelijk zijn hart heel en al uitgestort op 't papier, en eenige minu ten later klopte Dora, met Kurts brief in de hand, aan de deur van Sabine's kamer. Sabine was alleen. Ze was druk he.zig met hot inpakken van haar koffers. Dus je bent al druk bezig voor de af reis? vroeg Dora terwijl zij -op een ge sloten koffer ging zitten. Ja, zoo gauw als we kunnen, na de begrafenis, met den tr-c-in van zes uui- vijftig, gaan we weg. Dus, zoo dacht Dora bij zich zelf, dan- is het niet noodig, dat ik haar den vvenscli van oom en tante, mededeel. Moeder en onze meisjes zijn hier naast ook druk aan 't pakken zei Sabine nog, om de afwezigheid van haar inoedei* te verklaren. Ze zat geknield voor een open, koffer en terwijl zij sprak zag zij Dora aan. Er lag een uitdrukking van vermoeienis in deni blik van haar oogen en Dora zag', hoe ver zwakt 'en doodsbed'roel'd haar uiterlijk, was. Kan ik je niet wat helpen, Sabine?, vroeg ze. Maa-r, viel ze, zichzelf in de rede, wat vraag ik dat eerst! Natuurlijk kan ik jo helpen. Wacht, laat mij dit kleed nu. eens opvouwen, en ga jij nou daar evea zitten om uit te rusten. O, néén, Dora! (Wordt vervolgd), j ------

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4