Valsche munters. I)e Weausoiie politie heeft otsi hênd© valsebo «mui-ters aangehouden, die ei- in was geslaagd ongeveer 600.000-kronen iu vafecfoe Tsjeeiio- S-towaaksche hom] erdkronenkiijeu-en ondier te breng on. Onder de gearreeteei d»n bevindt zich dr. Julius von Sheezaras. n-n-iveïwileiteprofes- sor te Boedapest. Clemenceau ovor Hijmans. De Bmssc-Lschë Standaard schrijfl: Een „Tijger" is natuurlijk geen kal om zon der handschoenen aan te pakken. Te dier zakk iezen wij in de Observer: Zijne collega's ter Vredesconferentie waren dikwijls het voorwerp van ziju aardigheden en bijtende grappen. Naar men zegt, heeft Hy mens, de Belgische Minister van Buitenland - eche Zaken, verklaard', dat er mei Cflemenceau geen huis ie te houden. Hij maakt zich boos om een kleinigheid, en •laat u len gronde met een vloed vau Parijsoh argot, waarvan ik geen jota versta. Clemenceau kon van zijn kant Hymens niet uitstaan», wien© flauwe, min- of meer hyste risch aangelegde speeches hem zenuwachtig maakten. Zekeren dag, toen. Hymans in dat opzicht weer eens zwaar had gezondigd, zag bij. toen -de conferentie was afgeloopen, Cle menceau op hem toekomen, en hem zoggen: „M. Hymans, gij zoudt aan uw land een groe ten dienst kunnen bewijzen...." De -heer Hy mans maakte een© buiging. Hij dacht waar schijnlijk imd'ruk op den grijsaard! gemaakt te hebben. „Wel M. Clemenceau", vroeg hij, „en waardoor?" „Door zalf moor dl te plegen!" -luidde het antwoord. De débacle van liet Sovjet-regime. Een correspondent van de „Times" in- Bus- land zegt in een beschouwing over den deso- teten toestand van het oude Tsarenrijk. Op een of andere geheimzinnige wijze en ten koste van oneindig imeer leed vernietigt Rusland Lenin, zooal het Napoleon vernie tigde. Do nationalisatie der industrie heeft ge leid tot een volkomen verlamming der nijver heid. De groote staatsmachine van productie en distributie is, nu de voorraden, achter ge laten door het oude régime, verbruikt zijn, thaus slechts in staat alleen haar eigen bu reaucratische staf te onderhouden. Do steden, die seen eindproducten meer leveren era haar functie aks markt hebben ver loren, zijn de parasieten van het platteland geworden, dc woonplaatsen van de nultelooze ambtelijke personen, wier voornaamste doel is levensmiddelen aan de plattelandsbevolking te onttrekken. De laatste, vertoornd door de voortdurende roquisities en niet in staat goederen to erlan gen in ruil voor hun producten, beperkt de bewerking van den grond' tot- datgene, wat vol doende h vcct haar eigen behoeften. De werklieden in de steden, eens do voor naamste a-tc-un van bel sovjet-régime, weigeren te werken, omdat zij geen voedsel kunnen krij gen en maken aldus de mogelijkheid om le vensmiddelen te bemachtigen nog giooter. Het resultaat van het communistisch régi me is een nooit vertoonde economische reac tie. een terugkeer tot een barbaarsche staat huishoudkunde. net transport wordt slechts gaande gehouden door drastische maatregelen. De productie van kolen, petroleum, brandhout en alle soorten van grondstoffen, vermindert me! rampspoedige snelheid. Door wanhoop gedreven 2iju de communis ten gedwongen de strengheid van lmn- stelsel te wijzigen. Zij hebben de h-pelooze poging om van de boemi communisten te makeu opgegeven. Dc werklieden, zegt lenin, kunnen de so ciale revolutie niet volbrengen, tenzij zij ka- meiaadsi-hap sluiten met de kleine burgerij, «le hoeren, die de groote meerderheid vor men in Rusland Derhalve Werd' dit voorjaar afgezien van de roquisitie van het koren-surplus en werd een koren-belasting ingesteld, terwijl den boer worrl toegestaan zijn surphis-produetie te verkoopen of le ruilen. Een proces met een tragisch eincfe. ïfei parket le Namen heeft Donderdag f. -der zeer bijzondere omstandigheden uit- LIEFDE EN OFFER. ï.n het schoonste gedeelte van Provence was Margaret ha de M.onl aviour opgegroeid bij haar vader, den edelen graaf Raymmi- dus. Ze deelde volgens de overlevering der familie ruimte giften uit onder de armen. En verder vermaakte zij zich met het or- ga.ni.scoren van toemoois-pelen, het afleg gen \a:i bezoeken, het luisteren naar de minnezangen der troubadours en het dic-h- oen van balladen. (Jroot. en schoon als ze .was, leek Margaret!i;l bestemd om te be hagen en te heers:chen. Talrijk waren de ridder», die naar haar hand dongen. Of liever, ze waren talrijk geweest, want het groote nieuws barer verloving had hun alle hoop ontnomen. Op eenige uren afstand van het ka-s te ei der Montaviours lag op een woesten heu vel een eenzaam slot. Het behoorde aan een familie, niet minder beroemd dan die der Montaviours. Rogerius en Raynaldas van Ta-ra-nne* de huidige bewoners, waren wee/.en. Geen vrouw dan de oude huis houdster, die hen had opgevoed, verbleef daar. De jongelingen waren schoon en dap- per gelijk hun voorvaderen hel in hun jeugd waren geweest. Hnn vrienden spoor den hen herhaaldelijk a aai om aan'het Vasleel een bevallige bewoonster te schen ken. En -werkelijk, de tijd scheen voor de jongelieden te zijn gekomen om een keus te doen. Rogerius nam 'fc eerst een besluit. Bij het laatste steekspel was hij verschenen met. do kleuren van Montaviour en vóór Margaret ha was hij neergeknield om den prijs voor zijn dapperheid te ontvangen. Reecis bereidde uien de vorstelijke brui loftsfeesten op Montaviour voor. Op zekeren dag wandelden de verloof den in de lusttuinen vaai het slot. Mavga- retha neuriede een melodie, welke" een van haar geliefde dichters had gecomponeerd. Plotseling werd haar gezang onderbroken door een twistgesprek, dat niet ver vaai hen af werd gevoerd. Een bedelaar vroeg brutaal om een aalmoes, welke door de dienaren werd geweigerd. Margaretha werd verstoord cn beval, dat men de poort bou s-luiien. spraak gedaan inzake een edscli tot scha deloosstelling. Tien jaar geleden brandde te Dinani een winkel af. In hei. it-uns daarnaast, dat door het vuur werd aangestoken en eveneens afbrandde, kwamen 2 vrouwen in de vlam men om, alsook een zekere juffrouw Rouaaid, die bij deze dames in dienst was. De heer Rouaard, vacler van liet slacht offer, deed den eigenaar van den afge- -hrandon winkel een proces a-aai cn eis oh te tienduizend francs schadeloosstelling. Na tien jaar procédéeren heeft de rechtbank den winkelier verantwoordelijk verklaard voor den dood van flash meisje, op grond van het feit, dat hij haar niet bijtijds had gewaarschuwd voor bet gevaar, waarin zij zicli bevond, on de winkelier werd ver oordeeld tot betaling ee-ner schadeloos stelling van zesduizend francs. Het meest tragische van het geval is evenwel, dat. de veroordeelde winkelier een paar maanden geleden na een scène van jak>nzie door zijn vrouw is vermoord, zoodat de eischer wel groote moeite zal hebben om Sm het bezit te komen van het. hem toegewezene. „Tel." Vliegtuigenfabriek afgebrand. De groote \1 iegbuigenf abriek van Niel sen en W'hinter te Kopenhagen is geheel afgebrand. Vele vliegtuigen on auto's zijn vernield. De brand was ontstaan doordien meebauicdens ondanks hét verbod hadden gerookt. De verdwenen Amerikaansche schepen. Het bekende orgaan op scheepvaartge bied „Loyd-s List", -geeft ccnige ophelde ringen omtrent de twintig schepen, die de bolsjewisten zouden hebben ver-meesterd. Het .blad zegt, dat de lijst der twintig schepen twee schepen vermeldt, die in het geheel niet zijn verdwenen en een der-de schip, dat schier zonder twijfel reeds veer tien maanden geleden gestrand as. Dat wil zeggende -lijst vermeldt helt Brxtsche tankschip „Gymeric" als uit. Thames Ha ven op 21 Februari vertrokken, het. B-ra- ziliaansche stoomschip „Cabel-lo" en het Amerikaansehe stoomschip „William O'Brien" als vertrokken op 14 Aprilter wijl „Loyd's lust" meklt, dat ceisj-lge noemd schip eerst 17 dagen geleden naar Mexico vertrok en in draadlöozc verbin ding' was met Valentie op 10 Juni, de „Ca bello" 2 Februai uit Norfolk vertrok en op 22 Februari te Oran aankwam, de .William O'Brien" 15 April vertrok en drie dagen later om hulp seinde. Van de an dere op de lijst voorkomende schepen er- lieten twee de kust van den Atlanfischen Oceaan op 2 Februari, waarvan het blad zegt-, dat er ongelukkigerwijs weinig reden is te vermoeden, dat zij niet gegrepen zijn door den orkaan, die begin Februari heeft gewoed. Het blad, aldus het „Hbld.", geeft ver der met groote preciesheid alle bijzonder heden, die bekend zijn omtrent het lot van de overblijvende schepen, waaruit blijkt, dal optreden door zeeschuimers zoo goed als uitgesloten is. Een vliegenplaag. De „Daily Chron." maakt melding van een vliegenplaag, die Woensdagavond de Londensche voorstad Edmonton teisterde, 's Avonds omstreeks half zeven streek een geweldige zwerm, kleine vliegen over de plaats neer en de menschen in. de straat hadden vaak moeite hun oogen open te houden. In Fore Street was een -trambe stuurder genoodzaakt zijn wagen te ©top pen, omdat zijn oogen vol zaten vair de insecten en achter liem moesten vele ande re tramwagens stoppen. Op Edmonton Green werd een verkooping gehouden, doek men moest ophouden, aangezien de vliegen zwerm de menschen in het. ver kooplokaal aanviel. Een groep wielrij ders op een der wegen, was genoodzaakt a-f te stappen en liet spel op de Edmonton cricket club moest worden gestaakt. Het was halftien in den avond voor de vlie- genzwerm verdwenen was. - (o) -* Rogerius stond verbaasd. „Ontvangt ge dan de armen niet, Margaretha V' „Op uw verlangen zal ik 't doen," ant woordde ze tamelijk koel. Ze Het den arme tot haar komen. De man vertelde een lange geschiedenis van lijden en armoede. Margaretha tastte in haar beurs en gaf hem een aalmoes. De ridder van Taranne volgde haar voorbeeld en sprak den ongelukkige eenige troosten de woorden toe. ,,'t Zou rno genoegen doen, Margaretha, wanneer we onze onderhoorigen steeds zelf ontvingen. Veel onrechtvaardigheden wer den hierdoor voorkomen. En daarenboven, de armen zijn de geliefde vrienden van Christus". Margaretha keek den jeugdigen ridder verbaasd aan. „Mijn vader geeft veel en ik leerde 't van hein. Maar.... om die smerige menschen zelf te ontvangen. Waartoe -zou 't goed zijn? Is dat werk voor een edele dame V' „Vorstinnen hebben hen met eigen han den verzorgd", fluisterde Rogerius. Margaretha vervolgde haar liedje. Toen dién avond, op een vergevorderd uur, Rogerius Nan. Taranne zijn kasteel binnenkwam, verwonderde hij zioh, dat heb venster vaai zijn broers kamer, nog ver licht was. Een weinig onrustig begaf hij zioh er heen. -Ray-na-ldus was niet gewoon lang op te blijven. De huishoudster lichtte hem in„Hij is den geheel en dag alléén gebleven". Rogerius crof zijn broeder aan mei roode oogen en een afgemat geüaat. „Wat is er broeder V' „Wat gaat 't u aa.n 1 Gij komt van Mon taviour, nietwaar, met een opgewekt ge moed. Wat ontbreekt, aan uw geluk?" „Wat ecu taalHeb ik dan zoo'n a rooi ijk gezicht En al was ik ook niet bekommerd, meent ge dan. dat ik de smart van een an der niet gevoel Zie ine eens aan, broeder." Ru\ naldus keek op en zag' een gelaat, dat al eren bedrukt, keek ais he; zijne. „Ziji ge dan niet ge?ukk% I Zij bemint u ALLERLEI. De slimheid der dieren. Over de slimheid der dieren worden in de Revue der uitvindingen en ontdekkingen en kele merkwaardige voorvallen vermeld. Zou ook kon men voor eewgon tijd geleden te Pa rijs in hot Zoologisch Instituut een ponsion- naire zien. die zich door zijn hatelijk karakter eu anti-sociaal humeur onderscheidde, n.l. een prachtige kever van de soort Lucane (vlie gend hert) uit de bosschon van Arcaohon af komstig. Om soortgenootcn aan zijn slechte he- baudeling te onttrekken was men genoodzaakt hom afzonderlijk te plaatsen en evenals een gevaarlijk wild dier in een stevige kooi op te sluiten, waaruil hij niet eens gedurende de maaltijden vrij gelaten werd om zich met de andere vliegende herten om een- schotel met honig te verzamelen. De opsluiting had geen andere uitwerking dan de woede vau het insect tot hef uiterste te drijven. Hij was in beweging, ging heen en weer, wierp rich met geweld op de ijzeren tra- lies van zijn Looi en deed ze met kracht schud den. En wat zag men op zekeren dag'? Het deur tje van de kooi, waarvan het slo! alle pogim- gen van het insect scheen te tarten stond op j een kier en het vliegend hert was verdwenen; de kooi was -ledig. De natuurkundigen stonden er verstomd van. Hoe was het dier er in ge slaagd) de vrijheid terug to krijgen 1 Men ving den vluchteling weer op, die van zijn vrijheid gebruik had gemaakt om de ergste misdrijven te begaan en een mannetje van zijn soort to dooden; men zette hem weer in zijn kooi en bewaakte hem zeer scherp. Hij ontsnapte her haaldelijk weer; men wist nu hoe de gevange ne tc werk ging. Zijn instinct, had liern niet di rect in het mechanisme van de deur den weg gewezen, ouk was hij eerst tastend te werk ge gaan. Hij schudde de tralies van zijn kooi de ceno na de andere, zonder verpoozing, door met een buitengewoon geduld en langs de wan den klauterend zijn gevangenis rond le gaan. 'Eindelijk ontdekte hij do beweging die bij moest doen. Het deurtje ging van beneden naar boven open. Onder de onderste tralie stak bij een van zijn groote scharen en deed een krach tige poging. Het deurtje gloed in de sponningen en ging omhoog. Geleidelijk nam het aantal verkeerde manoeuvres af; -bij de dertigste ont vluchting opende het insect zijn gevangenis mot de onberispelijke zekerheid van een ouden ci pier. Dit geval slaat niet alleen: meer daD een gevangene van het dierenrijk is op dergelijke wijze door den zucht naar vrijheid geïnspi reerd geworden. Henri Milne-Edwards vertelt het geval van een oerang-oetang, die in een vertrek opgesloten, het slot niet kunnende be reiken, een stoel ging halen, er op klom cn de kruk omdraaide. Millot deelde laatst de geschiedenis van een dwergmuis mede, die hij in een met een stuk doek afgesloten stopflesch had. Toen men aan de gevangene een paar strootjes had gegeven om er mede le spelen, maakte zij er een! ladder van, knaagde de afsluiting barer gevangenis door en ontsnapte. Alplionso Milnc-Edwaxds liad een Chimpan see die voor ontspanning op een louw-schom melde. Daar het zeer Jaag was, legde men er een' knoop in. Toch bleef het over den grond sleepen. Onze aap beschouwde den knoop met aandacht-... maakte een anderen knoop en kon naar hartelust schommelen. ■Een spin had iu een corridor een web ge maakt, waarvan een dor slekdraden, midden op den vloer was bevestigd en dus door het voorbijgaan werd stuk giloopen. Daar de draad echter noodig was om het web gespannen te houden, bevestigde de spin aan den loshan genden draad een gruisjo kiezel, doch zoo hoog dat iedoieen er vrij dóór kon loopen. Dat instinct.- echter nog geen versland is,, kan blijken uit het volgende: Zoo bericht dr. L. Oreppin, dat een jacht hond wel het verband bekend is iusschen het opheffen van het geweer, het schot, eDi het vallen van den buit cn het appprteeren, maar toch begrijpt bij niet de bcleekonis van een schol. Hij is bijv. wel bang voor een zweep, maar blijft rustig staan, als men het geweer op hel dier aanlegt. Een klein kind dat le voren nog geen begrip toch O, als ze in ij lief had 't Wa-s eenige oogenblikken ©til. -Daarna legde Rogerius zijn hand op d-eai schouder van zijn broer. „Dank voor uw openhartig heid, Raynaldus. Thans is ine allies duide lijk Ik ga bidden." Hij verliet de kamer en begaf zich naar de kapel. Een lamp verlichtte zwakjes de plaats, waar onder een grooten grafsteen de laatste vrouwe van Taranne was be graven. Rogerius knielde op den steen neer en baclIn zijn hart was iets als gebro ken Die ontdekkingHij had ze reeds lang te voren moeten doen! Hoe kon hij, arme, -dwaa-s, aoo onnadenkend zijn droom beeld vervolgen. Hij kende zijn broer door en door. Hij kende de hevigheid van zijn aandoeningen, de ontembare wilskracht van zijn karakter. Hij beminde Raynaldus' met een innige liefdeen thans had hij afgunst in diens oogen gelezen Toen R-o-gerius opstond; was de strijd, de •heftige -strijd der merasohelijke ziel vol- streden en 'hij was overwinnaar gebleven. Toen zijn broer, voor wien die nacht ook •niets dan w,rcede uren gebracht had, bij het eerste morgenlicht de kapel binnen trad, ging Rogerius maar hem toe en leidde hem naar .liet graf -hunner moeder. „Bij dit graf zweer ik u, dat ik nooit de echtgenoot van. Margaretha. de Montaviour zal zijn," sprak hij, terwijl hij zijn hand op den steen legde. Daarna verliet iliij hei. bidvertrek. Toen de zon haar volle licht uitgoot over het dal, was Rogerius verdwenen van het kas koe! Sedert- twee jaren leefde Margaretha als lil de eenzaamheid. -Droevig was ze niet, maar toch minder gehecht aan de genoe gens welke ze vroeger zocht. De onbegrijpelijke handelwijze- van haar verloofde had haar liet, hart- niet gebro ken. Voornamelijk haar trots had geleden. Zij was nadenkend geworden en had over wogen, waarom ze dien ridder niet waar dig was. heeft a .in i-en svhot. brengt c-hler schol en verwonding van een uier met elkaar in be trekking en vreest tevens, dat bpf geweer ook hem zelf schade-zou kunnen doen. Hieruit kari men condudeeien, hoe een dier in slaat is op grond van zinnelijke waarnemin gen. nieuwe individueel verworven handelin gen uil te voeren, de normale mensch bcsehikt daarentegen -niet alleen over deze bekwaamheid doch hij kan ook naar zijn zinnelijke waarno mingen nog vergelijkingen tusschen dc buiten wereld en zijn eigen persoon makon. Het dier leert slechts de omstandigheid kennen, waar aan aangename en onaangename gewaarwor dingen verbonden zijn; het kan echter nooit zoo als dit bij een mensch het geval is, naar de oorzaken era het doel dezer oorzaken zoeken-, „Linrh. Dgbl. De slimme onde-vrijster. In de Weensche bladen kwam eens do aankon diging voor van het aanstaand huwelijk van een bejaarde „jongedame", Me-j. Freistad. Maar zonderling, de naam van den aanstaanden echtgenoot v.ord er niet bij vermold. Op haar leeftijd! Zij is gek! dachten haar kennissen. Maar allen haastien zij zich haar een huwelijks geschenk te doen toekomen. Do tijd verstreek. En diezelfde kennissen ver wonderden er zich over, dat. zij nog altijd den datum van het huwelijk niet vernamen Tot. zij op zekeren dag het- volgende bericht kregen „Mej. Freistad dankt' allen, van wie zij ter gelegenheid van haar beweerde huwelijk stoffe lijke blijken van belangstelling moclit- ontvanger, hartelijk. Zij zou echter stapel moeten zijn, wan neer zij, nu zij de zestig al is gepasseerd, nog cp ecu man hoopte. Maar zij heeft in haar lango levera al zooveel huwelijksgeschenken moeten- ge-, ven, dat het niet meer dan billijk was, dat zij er ook eens eenige terug ontving." Personen te Leiden gevestigd, Mej. >S. RozeboomRozier, Alexanderstraat 62 F. Domna, K. M. Invalidenhuis L. Mekel. Zijlsingel 64 A. G. S. van Boekei, K. M. Invalidenhuis Mej. A. v. d. Berk, Hooigracht, 47a Mej. M. C. v. d. .Steen—. Kwakkestijn, Parkstraat 71 Mej. H." Planje, dienstbode, "W. Pyrmoutstraal 42 Mej. G. Kahrc, dienstbode, Breeslraat 52 L. Maar- tousc, Kk M. Invalidenhuis Mej. G. van Peursum, verpleegster, Acad. Ziekenhuis Mej. M. Beigen, Oude Rijn 100 H. Erades en gozioi-, kelluer. Oude Rijn 176 A. H. Spaaij, arbeid tv, Haarlemmerweg 5 Mej. J. Ivorporshoek, d'.ensLb dc, Zijdgracht 11 Mej. A. M. Tombrock, Hopital "Wallon Mej. D Ml Oorf, Plantsoen 66 H. J. van Veen, Reiziger. Lango Mare 25 P. H. C. Verlaan, besteller, Morscliweg 76 J. Th. Wijsman, los werkman, Janvossensteeg 5 J. P. C. v. Velzen, bloemist. Stadhouderslaan 19 Mevr. F. C. v. d. Werf--Evers, Noord einde 18 H. C. Vermij, Molens-teeg 14a Moj. J. W. Huijs verpleegster, Langebrug 23a G. G. Groene- wegen en gezin, gvanictwerker, v. d. Wcrfstr. 46 K. van der Weide, dienstbode, Bree slraat 73 H. M. van Hald- renv. Ulden, H. Rijndijk 152 Mej. A. Snellen, godsdienst- onderwijzeres, Witte Singel 3a. H. O. Slok en gezin, koopman, Haven- 22 H. J. G. Speel en gezin, Rijn en Schiekade 82 O. C. Onderwater, winkelbediende, Rijn en Sehieka- de 45a. J. Looijé .Koningstraat 9 G. J. Bots, Rijn en Schick ad e 123 J. J. C. Gus- senhoven en gezin, -banketbakker, Groenhoven- straat 3 B. van der Lelie, broodsnijder, Ze- gersteeg 8 Mej. J. B. van Weerden1v. d. Kaaij, Br eest ra at 68 Mej. H. Rodenburg, Lage Rijndijk 77 Mej. J. C. HeusWar ning, N. Beestenmarkt 4a H. P. Verbij en gezin, kcliner, Hoogewoewl 72 Mej. E. Dan- nen, r.aaisiciRijrasbu-rgerweg 80Mej. D. L. van Ra-alte, Leerar s H. B. S„ Steen schuur 3 J. Hh. H. Bols, Zoelerweudscli-esingel 76 G. G. A. J. M. Geels, winkelbediende, Visch- mark-t 21 W. J. Hoogc-veon. schilder, G-roe- nesteeg 86 Mej. J. M. du Rieu, Hépiial Walton G. J. J. Kno-1, slager, Lage Rijn dijk 87. Personen uit Leiden vertrokken. Fr. H. P. van Buchem, Maastricht, Groote- Wer-ke-lijk had geleidelijk een verande ring in ikaar plaats. Zij las minder ridder romans, 'luisterde minder naar troubadours en was hartelijker geworden voor de ar men. A3^ ze 'hen -persoonlijk verzorgde kwam iioms een blos van schaamte haar op de ■wangen, -bij de gedadhte. dat- Rogerius on getwijfeld om haar hardvochtiejiieid zijn verloofde had veriaten Op zekeren dag sprak graaf Raymundus tot zijn dochter „Lieveling, -wilt ge de laatste levensja ren van uw vader veraangenamen door uw gehoorzaamheid 1" „Doe ik dat dan niet, vader?" vroeg ze teeder. „Zeker, maar in één zaak niet. Ik wilde, da t. ge een -huwelijk aaragingt." Een schaduw t.ro-k over het gelaat- van Margaret/ha. Haar vader deed edh-ter, of hij baar pijnlijke verrassing niet bemerkte. „Ik weet, dat Raynald van Taranne u i'lef'hecf-t. Gij weet evenzeer als ik, dat hij een braaf en dapper edelman is." „Geef u mij twee dagen om na te den ken," sprak ze beslist. En hij stemde toe- Twee dagen later -knielde ze vóór den graaf neer. „Va-der, ik -zal u gehoorzamen," zeide ze. „Mijn eenige wensch ie echter, dat ik eerst een belofte mag volbrengen, welke ik heb gedaan. Ik wen-schte ter pelgrims tocht naai" Assisië te gaan." Graaf Ra.ymund-us dacht een o.ogenblik na. Dat vrouwen op pelgrimstocht gingen, was geen .gebruik. „Welnu, lieveling, we zullen samen gaan," antwoordde hij. Bij het kerkje van Por-tiuncula in Assi sië had Francdscus eenige j^ren te voren een nieuwe Orde -gesticht. Hij eischte van zijn. volgeflinge-n alg-eheele veiiza-king aan de goederen der wereld, eai do room zijner heiligheid was reeds iu geheel Italië door gedrongen. Margarehha. was in verruk,king gebracht door de schoonheden van het dal van Um- •brië. Tusschen haar vader en -Ravnafld van Tara-mie, die haar mocht- vergezellen, doo-r- grackt 90 - H. J. -da Koning, C idem borg, Oosterwal 44 Mej. H. v. d. Yiaiue, Leek (Gr.), verpleegster J. B. Bussemaker, Twello (G.), B. L. Kroon, Deventer, Flo- ris Rodewijnelraat 3 H. J. Braudligt, Den Haag, Zuid wal 52a J. E. F. N. Onzen, Den Haag, Kritzaiig-eri traat 194 W. P. Swaab, Den Haag, 2e Schuijlstraat 185 A. C. J. Keet, Den Haag, Columbusstraal 93 D. P. Jansen-, Haarlem. Velserstraal 9 Mej. H. C. M. Wijtenbung. Ellen en Leur, Anthoniusgest. D. Nosvol-d, Voorschoten, Rijndijk 213b Mevr. de Wed. 0. v. d. Slok, Apeldoorn, Hoo- ven van Oordtlaan 2 Mej. N. Seip, '©-Gra vendeel, verpleegster W. R. van Leeuwen, Amsterdam, Haarl. Houttuinen 36 A. C. Slruijk, Gon-da, Rolterd. dijk 5 Mej. N. Fr. Doornik, Oegstgee-st, Kempenaerstraat 22 A. J. M. Duijnstee, idem, Leidsche straatweg 15 R. P. Veld, Haarlem^ Marias lichting - J. I. Web er, Wijclien-, Knapstraat 41 R. Boontjes, Velseroord, Steen f abri ok G. O. Libert, LeouwardtD, Groot H-ek 32 J. P-h. Duijvcadak, Schiedam, Oranjestraat 2 Moj. S. A M. Pont, 's Bosch, Poslelstraat 44 J. M. Plantend*, Oude Delft, no. 163 G. Gloos, Rottei'daui, DeHstraat 42 J. Chr. Marasvep, 's Bosch. Ververstraat 17. burgerlijke Stand. LEIDEN. 1 Juli. Geboretn: Jan z. van A. v. d. Luit en P. Ohrispijn Loberlus z. van C.Feijen en J. Meijer Willebrordus Petrus z. van W. P. van Acker en Th. B. Hofman. Gerritje d. van P. v. d. Neut cn H. J. K-u/ijk Jan Lennar-t Jacobus z. van J. Kruijff en G. S. Svensson. Overleden: A. van der Heijden, on gehuwde vr. 57 j. J. J. Broodrnan m. 24 j. HAARLEMMERMEER. GeborenAntjo d.v. J.Grosscurt enM.GJEilan der Jan Piel er z. van J. Hulsbos en G. A. van Splanter Huibert z. van J. Hui- berts en G. Kelderman Gijsbert z. van C. A. van W'ijge.rden en G. Verduin. OndertrouwdH. Ivoffijberg 27 j. en T. Wesselius 27 j. J. Vaandering 59 j. wedr. en B. Graairwerman, wed. 58 j. T. Boll 24 j. en M. Vaan (tering 25 j. Gehuwd: C. Vdri-g wedr. 25 j. en H. G. Laan 25 j. Overleden: Adriaan Cornells van Nicu- fwenhuijzen 63 j. wed. van L. A. Burgers. RIJNSBURG. Geboren: Gerrit, z. van D. Heemskerk en A. Star Dirk, z. van J. Heemskerk en A. Bcrkhoij. Getrouwd: Cornelis Gotijn, 23 jaar en Klazina Johanna van der Zwan, 20 jaar. Ondertrouwd Amerik Vermeij, wedr. 32 jaar en Maria Johanna van Heijningen jd'. 34 jaar Cornelis Bogerd, jm. 22 jaar, te Koudekerk en Adriana Hogewonin-g, jd. 20 jaar Gerrit Glasbergen jm. 21 jaar en A-li- da Margareliha Visser jd. 21 jaar, te Oegst- geest. •Overleden: Henrietta Wilhelmiona Geer- truida Hiebing, 78 jaar, echtgenoote van K. Zandbergen. SASSENHEIM. Ondertrouwd: II. C. J. van Gin- hoven 24 j. en C. A. van Dijk 21 j. Geboren: Robert Johannes z. v. J. van Zonneveld en G. A. Mè De Coster Jo hannes Jacobus z. v. A. Wa-rnaar en S. Bak ker Quirina Mijndrina d. v. I. Luijk en M. Vos. Cornelia d. v. T. Vos en G. Ravenhorst. Overleden: Cornelia Vreeburg 82 j. wed. v. J. van Reisen. Gerritje Ivroes 73 j. wed. v. II. Dannijs. Ingekomen: Mej. M. Los, Jacoba van Beierenlaan 5, van Alkemade. VertrokkenMe-j. C. J. Duiyn, van Hoofd ri.raat 248c-, naar Leiden Mej. M. Haver, K an Florissschoulenstraat 35 naar Le.iden. trok zij het dal en verwonderde zioh over alles, wat zij vernam aangaande Franciscuo en zijtti broeders. Wat Raynald betrof, was hij gelukkig? Daar hij in twee jaar niets over Rogerius vernomen ha-d, kon hij denken, dat deze dood was. Toch durfde hij zichzelf niet -be kennen, dat- hij hieraan kon denken zonder eenig zelfverwijt. „Laten we in het kerkje van Port-iuncula wat gaan bidden", stelde Margaretha- voor. Mavgareblia knielde devoot voor het al taartje, waar men zooals verteld werd des nacht-s engedengezang hoorde. Op dit ocgenblik. trad een Minderbroeder bin nen. „Rogerius riep Raynald plotseling met een vreemden blank iu zijn stem. Hij was 't- werkelijk. Hoezeer wa-s hij echter veranderd. Alleen een broer kon hem herkennen. Verbaasd naderde de monnik het gezel schapHij had spoedig al-les begrepen. Hij maakte een zegenend gebaar en ver dween Toen Margaretha weer tot- zichzelf kwam, weende 'ha-ar vader aan hare zijde. Zij troostte he-m en vertelde vasi-besloten, wat- haar plan was. Ze wist-, dat Clara om Z-ich heen een groep v.rouiwen had vcr- éenigd, die met haar binnen de stille Idoos-- term uren Franciscus' leefwijze volgden. Bij haar wilde zij haar leven doorbrengen en eindigen. Graaf Raymundus boog het hoofd, lil die tijden van levendig geloof onderwierp men zich in zulke omstandigheden gemak kelijk. Raynald leefde als een braaf en dapper ridder. Met één hlik had Rogerius hem zijnj verloofde ontnomen om haar geheel te gé ven aan Go-d. Maar in dien blik had ook •hij het edele van zulk een offer gelezen e,nJ ook wilde 'hij zich opofferen. Als moedig kruisvaarder stierf hij bij de verdediging van het H. Land tegen do vijanden dep Kerk. „Sint Antonius".

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4