Tweede Blad. Uit de Omgeving. Dinsdag 28 Juni 1921. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aardappelprijzen. Wol werd verlaging van de prijzen der vroege aardappelen ver wacht, doch dat z>e tot ƒ3.50 per 35 K.G. of 10 ct. per K.G. zooden dalen, had nie mand verwacht. En de aanvoer was wel grooter dan deze tot heden geweest was, doch niet buitengewoon groot. De grootste aanvoeren moeten nog komen, waardoor nog meerdere verlaging niet uitgesloten is. Wel worden ni ettegens Laand o de bete el de oppervlakte grooter is dan vorig jaar, niet -buitengewone aanvoeren verwacht, omdat het beschot over het alge-meen tegenvalt. Een flinke regenbui zou nog veel goed kun nen maken. De aardappelen blijven nog te klein van maat. Onderwijs. Het getal kinderen dat met 1 Juli do R.-K. Scholen te Noord'vijk be zoekt bedraagt 33 en we'l 19 op de R.-K. Jongensschool en 14 bij die Eerw. Zusters. Bovendien gaan nog een 8^ial kinderen op., de R.-K. Schooi te Ocgstgeest. NIEUWKOOP. Vergiftigd. Zondag had de'beer A. K. zoogonaamd rattenkruit in zijn kippen hok gezet om zoodoende liet ongedierte te vergeven, doch hij had vergeten dit zijn vrouw made to deelen, die 'is morgens als naar gewoonte haar kippen los liiot. Voor dat zij had bemerkt-, dal er vergift in het hok lag, hadden er vijf kippen van gege ten, die een. paar uur later dood waren. NOORDEN. Ingebroken. Zondag hebben ongenood© gasten zich toegang weten t'e verschaffen in de woning van de wed. v. H., waar allen naar de kerk waren. Een'ige voorwer pen en geld, waarvan de hoeveelheid nog aiiet bekend is, worden vermist; de politie is mét «n en ander in kennis gesteld. LEIMUIDEN, Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Lei- muiden op Vrijdag 24 Juni 1921 's avonds 8 uur. Aanwezig alle leden. De waarnemende voor zitter wethoudtar L. Bouthoorn opcufc. de vergadering. De notulen hebben ter visie gelegen, doch wor den op verzoek van den heer van Leeuwen gelezen, en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn van heoren Ged. Staten enkele goedkeuringen, van genomen raadsbesluiten, waaronder hot raadsbesluit^ behelzende het sa laris vaa burgemes tor, secretaris en gemeente ontvanger. Ingekomen is de verordening voor de commis sie van de Lager Onderwijswet. Na voorlezing van het ontwerp wordt de verordening vastge- .stold. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor, een stukje Rietland groot 20 Aren, voor 5 jaar te verburen aan den heer W. Burkermolen, wonen- do to Euilelstaart, voor 12 gld. per jaar; aldus besloten. Ingekomen is voorts het Kohier Hondenbelas ting; wordt vastgesteld. Aan do orde is punt. 6 van de agenda, uitlo ging aandeel geldleening; No. 15 wordt uitge loot. De Voorzitter doet mcdedeeling, dat het verslag van den toestand der gemeente voor de raadsleden ter inzage ligt. Nog enkele comptabele besluiten worden ge3 nomen, waarna de Voorzitter de gebruike lijke rondvraag doet, met het oog op de pers, om dan in geheime zitting nog enkele reclames op den Hoofdelijken Omslag te behandelen. Bij do rondvraag vraagt de heer van Leeu wen boo het is met de werkzaamheden aan den Bil d ordamm orbuurt. Do Voorzitter zegt-, dat deze werkzaam heden voorloopig niet worden uitgevoerd; van hoogerhgnd kan men geen genoegen nemen, met gulle een oplappen van de scboeing daar, maar als de Raad besluit om naar Artikel 4 van de Scheepvaartwet ook do brug te verwijderen, dan zal wellicht een niet onbclangrijko subsidie wor den verleend. Over een en ander zal 't dagelijksch bestuur trachten een conferentio te krij,gen met den Hoofdingenieur, wat alreeds is toegezegd. Vervolgens vraagt de heer v. Leeuwen nog hoe het staat met. do openbare veiligheid in ver- FEUILLETON In slechte handen. 43) Mijn overleden gemaal was een neef van den Graaf AnUon Hammelh immer toil en zijn oom, de majoraaitserllhoor van Zu- zenSki was getrouwd met de zuster van den man van de hertogin ren Rockcndam, dro weer geparenteerd was aan een heel© stoet van Freihcrnn en Junker, die allemaal von of zu schreven I U kun t dit "allemaal -vin den in do Gothaer-almanak, als u tenmin ste de moert©» nemen wilt dien in te zien. Mevrouw von Rechten leerde altijd een paar bladzijden uit dezen almanak van bui ten om, als 't noodig was, oen heel© partij familiebetrekking meteen te kunnen op noemen. O, mijn lieve mevrouw von Rechten, zei mev rouw von Wildhofen, ik twijfel na tuurlijk geen o ogenblik eraan, of u hebt vrees ©lijk deftige familiebetrekkingen. Ik zinspeelde daarnet dan ook niet op Sa bine's afkomst, beslist niet. Ondier dit op zicht heb ik waarachtig geen enkel be zwaar te maken. Maar 'kijk u eens: Sabine heeft heel geen Vermogen. Maar, zooals ik u gister al zei, dd&rom zou ik toch niet to- fcou een huwelijk onaer beider kinderen zijn band met de inbraken in deze gameeufs. De Voorzitter zegt medederting toe, in geheime vergadering. De heer van Dam stelt nog voor, om de ver gaderingen in het vervolg inot gebod te openen, waartoe reeds door B. en W. was besloten. Met 6 van de 7 stammen word hiertoe besloten, togen stemde de heer Hocnk. Hierna sluiting dor openbare vergadering. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat bij den inbraak in de ambtswoning van den burgemeester ook gestolen is een schrijfmachine, toebehoorende aan de gemeente. Het Dagelijksch bestuur stelt den burgemees ter aansprakelijk voor het verdwijnen van deze schrijfmachine en hoeft van hem geëischt een som van f 300, binnen, tien dagen te voldoen, en hom andera gerschtigüjk te achtervolgen. B. en W. vragen den raad voor deze zaak een blan co crodiet. Met algemeens stemmen aldus beslo ten. Hierna sloot de Voorzitter de vergade ring. OEGSTGEE8T. Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde gisteren avond te 7 uur. Voorzitter burgemeester van Griethuijsen. Afwezig de heeren Van Egmond (wegens ziekte), Van -D Ift, v. d. Hulst en. Zaalberg. De notulen der vorige vergadering worden door den voorzitter gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna geschiedt inededeeling van de inge komen stukken, o. a. door Ged. Staten goedge keurde raadsbesluiten. De Voorzitter deelt te vens mede, dat B. en W. geslaagd zijn in -het plaatsen van de geldleening van f 25.000 tegen een rente van 6 3/S pet. De jaarverslagen van de R. K. Vakschool voor Meisjes, van de algemeone vakschool en die Ambachtsschool ie Leiden zijn ingekomen en liggen ter visie voor de leden. Door B. en- W. zijn de volgende namen ge geven aan de lanen in bet Julianapark: Wil lem de Zwijgerlaan. Mauritslaan, Nassaulaaa en Frederik HenduiMaam. De kosten door de gemeente aan de Hnur- oommissio te Leiden verschuldigd, bedragen over het jaar 1920 f 159.74. Het verslag der gemeente over het jaar 1920 ligt ter visie voor de leden. Ingekomen is nog een schrijven van de aid. Leiden van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren om het gebruik to bevorderen van 8chfietmaskers bij het slachten van vee. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat het slachten reeds aan het abattoir te Leiden geschiedt. Aan Mej. Filippo, thans te Leiden, wordt op baar verzoek >altaiog ontheffing verleend tot be talen van belasting vanaf 1 Mei. Van de afd. Leiden van de Ghr. Bonden van Personeel in Publiek en Dienst is -en. adres in gekomen inzake herziening s^xarissen gom oen- te personeel en regeling veraof Gy voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Tegen 6lemde de heer De Graaf. De rekening 1920 en de begrooting 1922 van het H. Geest Armbestuur worden goedgekeurd. De begrooting der Gezondheidscommissie te Katwijk over hei jaar 1922 sluit aan uitgaven en inkomsten met oen bedrag van f 2200.89. B. en W. stellen verder voor over te gaan tot wijziging der vergoeding voor brandweer diensten en wel voor den ondercommandant f 2.50 per uur, voor brandmeesters f 1.50 per uur, v-oor pijpleiders f 0.80 en spuitgasten f 0.60 per uur. Aan hem, die het eerst met een paard aanwezig is voor het vervoeren van de brandspuit wordt een beloon ing 'toegekend van f 10. Bovendien wordt een bedrag van, f 25 toegekend per jaar aan de pijpleiders. Aldus inet alge-meene stemmen besloten. Hierna geschieden eenige besluiten compta biliteit en heeft wijziging plaats van de regle menten van het Burgerlijk en H. Geest Arm bestuur. volgens de bepalingen, door den Mi nister gemaakt. In zake het verzoek van den heer B. J. M. Kortmann in zake oen bijdrage in de aanslui ting aan de waterleiding vanuit de Zoutkeet laan, stellen B. en) W. voor adressant te be richten, dat dit verzoek niet vo<r inwilliging vatbaar is. omdat het hier een in wezen par ticulieren weg betreft, die weliswaar voor het publiek toegankelijk is doch absoluut geen waarborg geeft, dat meerdere aansluitingen daarop kunnen plaats 'hebben. Op verzoek van Ged. Staten heeft eenige wij ziging plaats in den xedacti-evorm der veror dening op de heffing van den H. O. Aan de ordo is tenslotte de kwestie betreffen de de ©nderhandsche aanbesteding van de le vering van bazalt -en grint. Laagste inschrij vers waren voor bazalt J. Wilbrink a f 11.50 per M3. en voor .grint de N. V. Loidsehe Bouwmaterialer.har.del d f 5.90 per M3. Mol algemeene stemmen wordt de levering aan doze inschrijvers gegund. Van de rondvraag word' geen gebruik ge maakt, waarna dn raad in geheime <ltmg ging tea vaststelling van bet kohier tot navordering H. 0, SASSENHSiM. Telling. De uitslag van de gehouden tol ling betreffende het grondgebruik en den vee stapel 1921 ia voor deze gemeente als volgt: Bouwland en tuingrond 250.49 H.A.; Aantal paarden 80 staks; runderen 577; schapen 117; geiten 119; verkens 548; kippen 2817; bijen korven 12 stuks. WOERDEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) Aankoop grond oa gebouwen. De heer Zon vraagt uit welk fcwido deze aankoop wordt betaald. De Voorzitter ant woord, dat dit voorloopig wordt betaald1 uit de Rekening Courant der gemeente en later wordt gedekt door een leeulng. De heer Zon vraagt waarom hierbij niet een voorstel tot instelling van een grondbedrijf is ingediend. De Voorzit ter antwoordt dat dit nog niet gereed is daar men eerst advies wil inwinnen bij de gemeen te Alphen en een commissie wil benoemen om een en ander te onderzoeken. Z. h. a. goedge keurd. Dividend en tantième-belasting. Overeenkomstig voorst ei B. en W. goedge keurd. Voorstel B. en "W. tot het toekennen van f 300 subsidie aam de commissie van voorbe reiding tot aanleg weg Breuk el en-Woorden. 1 Aangenomen met 10 tegen 1 stom, die van don heer Van Tui.il. Adres Woerden Vooruit. B. en W. stellen voor om aan Woerden Vooruit het exercitieterrein en sportterrein af te slaan volgens de voorwaarden in het eerste ad/ree verzocht en ,f 400 subsidie toe to staan bij een eventueel tekort. De hoeren H. Brunt en Do Kruif vragen splitsing voorstel: le Beschifebaarstriling ter rein, 2e. Toekenning subsidie. De heer Zon vraagt ook behandeling adres W. V*.. Wethou der Engel zet uiteen dat B. en W. met hun voorstel zoo ver mogelijk zijn gegaan en dal het niet waar is, zooals in do vergadering van Woerden Vooruit is gezegd, dat B. en W. 'de zaak tegenwerken. Integendeel. B. en W. zijn zeer tegemoetkomend, wat Wijkt uit het toe staan van 7 attracties en f 400 subsidie. B. en W. moeten zich echter plaatsen op een alge meen standpunt jn overeenstemming met de wenfichen der burgerij. Wat betreft het ver wachte tekort, dit acht spreker niet waar schijnlijk, daar het vorig jaar f 100 te kort was. Nu echter W. V. f 40 minder terreinhuur behoeft te betalen, f 400 subsidie ontvangt, het programma, breeder is en eert dag langer duurt,, do diverse tenten meer opbrengen enz.. zal een tekort zijn uitgesloten. Do heer Zon meent goed te doen wethouder Engel te antwoorden, daar deze spreker voort durend onder diens rede het oog op hem richtte, le. De vergadering van W .V. had vol komen terecht wantrouwen in B. en W. Daar na verschillende concessies van de zijde van W. V B. en W. nog niet konden besluiten verlof te geven tot plaatsing van een stoom ca rousel. Spreker kan thans nog medodeelen dat er een inschrijving is van een auto-caronssel, welke een open inrichting is, zoodat hc-t be zwaar tegen zoo'n dichte gelegenheid, waar wel eens iets kan gebeuren, nu opgehoven is. Wat betreft het te verwachten tekort zegt spr dat een Ver. als W. V. toch niet geregeld te korten behoeft te Lebben doch wel degelijk een reservefonds moet vormen wegens de groote kosten aan zulke feesten verbonden o. a. f 4200 aan prijzen enz. Bij een regendag wor den soms groote verliezen geleden. Het vorig jaar bij prachtig weer was er nog f 100 te kort. De aanvrage van f 1000 was gegrond op het feit dat een caroussel e. a. f 1000 staan geld opbrengt. VerdeT is spreker er tegen om wanneer op andere wijze gelden gevonden kunnen worden deze te putten uit de gemeen tekas. De beer N. Brunt zal niet zijn stem voor dit feest geven daar het z. i. thans oen verkapte kermis geldt. Spreker noemt het uittarten van het gewone publiek, hetwelk ot thans niet van kan genieten, dan na betaling van een hoog entree. De beer Hofman ia ook tegen subsidie uit de gemeentekas daar het niét opgaat het pu bliek op kosten van de gemeente feest te doen vieren. Spreker vraagt den voorzitter in Gods naam dc discussion hierover te «luiten, daar men de voor on tegenstanders toch niet zal bekeeren. Spreker ziet in liet niet toestaan van het verzoek van Woerden Vooruit een bena- 1 deeling van den middens tand, die mot zulke dagen juist goede winsten kunnen maken, wat z. i. noodzakelijk as voor den bloei der ge meente. Spreker verheugt zich dat ook de lieer N. Brunt voor de z. g. kermis is wanneer er geen toegang wordt gegeven. Wethouder Engel protesteert legen het ge- spTokene van den beer Hofman. Ten eerste verzoekt spreker den Voorzitter, om, wanneer Gods H. Naam wordt gebruikt, dit terstond te I'dotten, 2e. do lengte van de rede van den lieer Hofman was niet in overeenstemming met hetgeen de heer Hofman in den aanvang zei- do. 3e. Het gaat niet aan een door den ouden Raad en ook door den nieuwen Raad afge schafte kermis weder in te voeren. Kermis is voor Woerden niet meer gewenscht. De beer Roozeboom is in tegenstelling van den heer Hofman van meening dat do mid denstanders eer schade dan voordeel van de ■attracties hebben. Wethouder Handrioke betreurt het, dat, wanneer men hier feest wil vieren, er eerst zoo om gevochten moet worden. Spreker was thans bij dit voorstel de minderheid van B. en W., on zet zijn standpunt nader uiteen. Ten eerste heeft spreker geen principieele bezwa ren tegen feesten als kermis en dergelijke. Dat spreker destijds voor afschaffing van de ker mis gestemd heeft, vondt zij? oorzaak hierin, tl.it volgens z. i. het armzalig troepje wat men hier kermis noemde geen Teden van bestaan had. In de vorige raadzitting heeft spreker gestemd1 om deze zaai in handen te «tellen van B. en W., daar volgens sprekers meening ook hier leidend inoeet worden opgetreden. Spreker had gehoopt dat B. en W. deze zaai ruimer hadden opgevat. Deze Loop is echter verijdeld. Uit anededeolmgea van achtbare le den van W. V. is het spreker bekend dat op het terrein open en niet in strijd met de zeden inrichtingen zullen komen hetwelk thans ook voor spreker een reden is om voor het adres van W. V. te «temmen. De heer Zon zegt in antwoord op het betoog van wethouder Engel, dat de kermis is afge schaft met 6 tegen 5 stemmen. Spreker ver wondert zidh er verder over dat de 'heer En gel wel een halve kermis wil. Aan den lieer Roozeboom antwoordt spreker, dat de mid denstanders wel degelijk schade hebben, wanneer hot verzoek niet wordt ingewilligd, daar dan het feest niet doorgaat Wethouder Engel antwoordt, dat de heer Zon bezijden de waarheid was daar de kermis «oowel door den ouden raad als ook door den nieuwen raad principieel is afgeschaft en niet bij overrompeling. De heer Tolhuis zal kort zijn.. Spreker wil al leen wijzen op het -eigenaardige feit dat men 'hier een halve kennis toestaat en de helft va.n de subsidie ora een caroussel le koeren. "De heer Van Tuijl begrijpt niet dat men thans f 400 voor een feest wil geven en laatst geen f 50 voor de drankbestrijders omdat deze een feest hadden georganiseerd. De heer Hofman dankt den hoer Van Tuijl voor zijn goed inzicht inzake de subsidie van de drankbestrijding, daar deze vereeniging door hot niot toestaan van de subsidie is be boet wegens bel organiseeren van een bal avond. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. gesplitst in stemming. D8 heer Zon stolt voot over het adres van Woerden Vooruit te stemmen. De heer Van Tuijl zegt, dat men dan ook wel kan stemmen voor of tegen do kermis (stemmen ook goed). Tot stemming overgaande werd het verzoek van Woerden Vooruit met 6 tegen 5 stommen toegestaan. Tegen de heeren Van Tuijl, En gel. H. Brunt, 1ST. Brunt, Roozebóom. Hiemodo is dus toegestaan hel gebruik van het excercRic-terrera on sportterrein met vrij heid daarop attractie te plaatsen overeenkom stig het verzoek van Woerden Vooruit. Bij den uilslag van deze stemming klonken luide bijvalsbetnigragen van de eivolle publie ke tribune. RECHTZAKEN. HAAGSCME RECHTBANK. Diefstal en heling van auto's on motorrijwielen Voot de Haageche rechtbank heeft terecht gestaan den 27-jarigen W. L., uit den Haag terzake van diefstal on het gelegenheid geven tot diefstal van chassis, auto's eo motorrijwie len ten nadeele van de firma Engelbert In. November 1920 zon hij uit do garage van de genoemde firma aan de Nieuwe Parklaan (de vroegere loods v-an het Eerste Nederland- sche Wegenoongres) een chassis hebben weg genomen; in Januari 1921 zou hij 21 chassis, 2 motorrijtuigen, en. 4 motorrijwielen hebben tdoen wegnemen, en xn December 1920 of ia Januari 1921 zou bij gelegenheid hebben ge geven tot het wegnemen von 5 motorrijwielen Beklaagde bekende het hora ten, laste geleg de, behalve den diefstal van de eerste chassis. Wel had, hij gelegenheid gegeven om dezen chassis weg te nomen. Beklaagde, die ,ala chef bij de firma Engel- bert wedkzaam was geweest, vertelde dat de controle slecht was. Er heerschten vele mis standen in de zaak, waardoor diefstallen door het person eel in de hand werden gewerkt. Het O. M. eischto wegens diefstal door twee of meer vereenagde personen, het voortgezette misdrijf van diefstal en medeplichtigheid aan moi-sjeshart te verkuilen en mot wantrou wen te vervullen. Haar dochter had niet vermoed, dat Kurt -een zoo rijk erfgenaam was. Had rij 't geweten dan had zij er nim mer in toegestemd op Wildhofen te logee- ren. En zij zelf, als moeder, wist ook eerst na--©enige dagen va» haar vuitblijf op Wild hofen hoe rijk Kurt was. Mevrouw von Wildhofen, goedgeïoovig, nam dit alles aan: zij en haar man schon ken mevrouw von Rechten het volste ver trouwen. Maar onder één opziicht wend -toch een ©ogenblik haar argwaan gaande gemaakt. Zij kon liet, ten spijtt. van haar argeloosheid, niet voor mogelijk (houden, dat twee dames, die zoo intiem omgingen met do hoogere kringen in de residentie, volkomen ervan onwetend gebleven waren, dat haar zoon en erfgenaam de eleganlto en schitterende Kurt von Wildhofen een bizondrar begeerde partij op de huwelijks- markt was! Doc-h mevrouw von Rechten liet haar den tijd niet. hierover lang na te denken, en wist, behendig, door allerlei toespelin gen op schitterende huwclijiksvooruitzich ten "\an Saline, ha-ar aandacht af te lol den. A<an de lunch waren allen in een be drukte stemming, de eenige, die er nog ge lukkig en vrpolijlk uitzag was Dora Hor- liet voortgezette misdrijf van diefstal, 3 ja rail gevangenisstraf met aftrek der preventie»® hechtenis. Mr. March ant, boklaagdcs verdediger, schet ste hoe door de wantoestanden, die in de zadk der firma E. heerschten, de misdrijven in de hand gewerkt werden. De koopman J. J. M. H., uit Rotterdam, re cidivist, stond' iereoht ter zake va-n heling. Deze beklaagde zou ml. de in Januari jl. ont vreemde chassis etc. hebben gekocht. Beklaagde ontkende geweten te -hebben, dal het door hem gekochte van misdrijf afkomstig wae. Eisch wegens heling, gepleegd bij herhr Kaf 1 jaar gevangenisstraf. Do kantoorbediende J. K. uil (Rotterdam stond evb-neens terecht terzake van heiing. Hij had in de maand Januari 3 maai f 2000 ont vangen, terwijl hij wiel, dat dH geld afkomstig was van do opbrengst van dooT misdrijf vor kregen goed. Ook de tweede beklaagde had hem eons f 750 uitbetaald, zulks in opdracht van den eersten beklaagde. Dit geld was af komstig van do opbrengst van motorrijwielen. Beklaagde bekende gehort. Eisch 9 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. De boekhouder E. A. B. uit Don Haag, had zich ook to verantwoorden wegens heling Hij had nl. geldelijke bedragen, groot f 731 en f 750 ton geschenke aangenomen, wetende dat dit geld afkomstig was tiit de opbrengst van door misdrijf verkregen goed. Eisch eveneens 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechten ia. De emballeur D. B. en de chauffeur J. J. A. V., Tecidivist, beiden uit Don Haag, st on den teroebt wegens diefstal door twee of meer v reenigde personen van een chassis, gepleegd in November 1920, en van 5 motorrijwielen, gepleegd in bet tijdvak tusschen 15 November en 15 Februari. Beklaagden bekenden. Eisch ook tegen ieder van dezo beklaagden 9 maanden gevangenissl raf mc-t aflrok der preventieve hechtenis. De magazijnbediende E. F. A. F. uit Den Haag had opzettelijk 5 van misdrijf afkomsti ge motorrijwielen, ver-kocht aan een autohan- d laar en f 475 aangenomen, welk geld een deel uitmaakte van de opbrengst van deze mo torrijwielen. Eisch 1 jaar gevangenisstraf met aftrek dor preventieve hechtenis. Ten slotte heeft in deze serie zaken terecht gestaan de reiziger L. Ghr. G. I. uit Rotterdam wegens heling. Hij had ten -geschenke -aange- nomqn geldelijke bedragen .groot f 570 en f 750 welk gold eveneens afkomstig was uit de op brengst van verschillende gestolen goederen. Beklaagde békende alleen het twee feit. Eisch 1 jaar gevangenisstraf meft aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraken Donderdag a.s. Kindermoord. T - moord op zijn drie weken oud zijn de dochtertje, stond voor de rechtbank te Utrecht terecht, de 28-jarige arbeider H. v. d. B. to Barneveld. Deze zaak diende reeds op 2G Mei 1919, doch toen werd een nader -onderzoek gelast naar beklaagdes geestvermogens. Böor langdu rig verblijf van beklaagde in gestichten, n u in liet krankzinnigengesticht te Zutphen, is de verdere behandeling -dezer zaak tot heden uit gesteld. Beklaagde bekende dat hij bet kind ver moord heeft, door verwurging. Als getuige-deskundige werd o. a. gehoord Dr. Rademaker te Loosduinen, die bekl. einde Mei 1919 onderzocht en toen geconstateerd heeft, dal hij aan toevallen leed en geestelijke afwijkingen 'hadi Of beklaagde gedurende het delict op 18 Februari 1919 al of niet toereken baar was, kon getuige toen niet beoordeelen. Toen getuige hem in Mei onderzocht, verkeer de beklaagde in een sterke psychose; zijn ge drag was dan ook zeer opvallend; getuige meende evenwel, dut hij wel oonigszins simu leerde. Als tweede getuige-deskundigo werd gehoord Prof. Dt. Baart de la Faille, te Utrecht, die het lijkje van het kind geschouwd heeft een drietal weken, nadat het gewurgd was. De hart kamer vertoonde 6tipvormige verb loc-ding en, die zich volgens getuige bij verstikkings- gevallen voordoen, doch don dood door ver stikking nog niet bewijzen. Er is échter bij hel onderzoek niets gevonden wat getuige het be- wijfe leverde, dat het kind een natuurlijken d-ood gestorven is. Veldwachter van Amerongen was de volgen de -getuige. Toen getuige hom gearresteerd had en ook bij bet verhoor, bleek beklaagde hem heel moTmaal, zelfs gevat. Van wroeging kon getuige niete bij hem constatc-eren. eerst na een paar dagen, toen hij eindelijk bekende, begoa beklaagde te huilen. Hierna werden nog een tweetal getuigen ge hoord. De substituut-officier van Justitie, mr. Steen- berge, geloofde te mogen constatceren. mede ter. Maar Dora had ook inderdaad reden om blij he rijn, een reden die voor do overigen verborgen was. In den namiddag veneenigdon de -dame» zich weer aan tafel voor die lcoffie. Men gebruik be de koffie nu niet. in den kleinen salon van de huisvrouw, maar in dc groot* eetzaal, want men verwachtte, dat -de hee ren tijdig genoeg van do jacht -zouden terugfkeer-cn, om tegelijk imei do dames cte koffie nog -te gébruiken. Maar inmiddels wachtte men hoöh 1 ©ver geefs op den terugkeer der jagers, aUhoe-» wol 't builen reeds donker begon te wor den. De vier vrouwen, -rondom de groot* tafel, spraken maar weinig met elkaar: 't gesprek wilde geen eulkelen koer vlotten. Toen zij eindelijk alle vier klaar waren ge lastte mevrouw von WiLd'hofen -den be diende vorsöhe -koffie en gebak voor d« heeren gereed te houden. Fa kan me todh maar niet begrijpen, waar ze toch Mijven, had mevrouw von W-ildhofon al een paar maal gezegd', en verried daarmee haar onrust. Anders ko men zij altijd thuis, als het begint to sche meren, en nu, bij dit dohkere, regenach tig© weer (had ik do heeren juist vroeg terug verwacht. {Wordt vervolgd). en wanneer mijn man geen bezwaren maakt. Maar do befcwaren komen op het oogenblik juist van den kant van mijn dochter, onderbrak mevrouw von Rechten op een 'n beetje eigendunkelijken toon. Sa bine heelt uw zooneen blauwtje laten loopen. Zoo gaf mevrouw von Rechten mevrouw von Wildhofen die daarnet er op zinspeel de dat Sabine geen vermogen had, nu met gr-oote behendigheid dien steek terug. Ja, maar, Bei ®e, lichitcflijk kleurend', u verzekerde me gisteravond met zooveel klem. dat zij van meening zou veranderen. Ik hóóp het ja, want 'ik ben er van overtuigd, dat mijn dochter uw zoon on uitsprekelijk 'liefheeft; maar, van den an deren kant-, eij heeft een hard hoofd, en rij is zoo overdreven fijngevoelig dat zij ha- r-erzijds niet de geringste poging zal doen, om op den gedanen stap terug te koeren. Daar behoeft imen tóch hcusch niet zoo overdreven fijngevoelig voor te zijn. Ik zou het juist onvrouwelijk vinden als zij zoolef-s docd. Ja, ik denk er net 200 over. Maar, ik bén -ervan overtuigd, dat als uw zoon zijn aanzoek herha-a.1t, zij niet langer aarzelen zal haar jawoord t© geven: baar hart- zal haar niet toelaten zich nog langer l© ver zetten. Dal. geloof ik ook. Evengoed als ik geloof,, neen, ervan overtuigd ben, dat Kurt, zijn aanzoek zal her-halen, want be ter dan wie ook ken 'ik hem onder dit op zicht: van wat zijn hart wil houdt niets hem torug. Dezen avond heeft hij nog gelegenheid om zijn aanzoek t© herhalen, z-oi mevrouw von Rechten langzaam, u weet, dat wij morgen vertrekken. Alléén dézen avond? lacht© mevrouw von Wildhofen. Maar mijn beste, hoe kunt u toch zooiiets zeggen! Zij zijn allebei nog jong en hebben oen héél leven voor sic-h. Mevrouw ren Rechten voelde zic-h een beetje in 't nauw gebracht. Want zij kon toch niet verklaren dat Kurt als hij niet eijn aanzoek herftaaflde vóór het heengaan van Sahine, vermoedelijk dingen te welen zou komen, di© hem er wel van zouden (terughouden haar nog eens te vragen. En, tot antwoord op het "gezegd© van mevrouw von Wilhofen, verschanste zij zich we,er achter allerlei uitvluchten. Jonge lieden waren maar al te dikwijls onder dit opzicht ontoerekenbaar, hadden overspannen ideëen en waren dikwijls zoo sentiraentedl: en hot gold, in dit geval, was in staat "|ohi een jong, (fijnvoelend

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3