Tweede Blad. Maandag 20 Juni 1921. BRAZILIË. Zou je niet houden van zulke nvenschen? 1) Daar komt ecu -kleine meid op me af. 't Is Teods vroeger gebeurd te Sao Paulo. Ze schreit haar hoogste liedje uit.... Waarom, kind-lief, zoo bedroefd? ia mijn vraag. En hortend en snikkend komt 't er uit: mijn broertje doet morgenochtend zijne eerste H. Communie, en dat wilde ik ook doen; maar Moeder zegt: ik ben nog te klein.... O klein kleutertje dacht ik wat doe jo in mijn hof, en vroeg toen: hoe oud ben je? En fier kwam het antwoord (ze ging zoowat op Ihaor teenen ötaan, om toch maar „groot" "te 6chijuen): ik ben al vijf jaar geweest Werke lijk. ik kreeg schik in het geval, en zeide, dat ze nu zoo groot zijndo hare tranen maar eerst zou weg doen, en als bij tooverslag kwam do vroolijkheid weer op het onschuldig gezicht je. Ondez-vraagd over catechismus en gods dienst stond ik versteld over hare kennis, en hoe prachtig antwoordde zij, dat ze in de H. Communie ontvangen zou: Jezus Christus met ziel en lichaam en Godheid en Menschheid. En toen was het weeT: Mag ik nu ook morgen mijne eerste H. Communie doen; ik weet net zooveel als broer. Heeft Christus niet hijzonder de kleinen lief, en zv>u Hij dan niet willen afkomen in het onschuldig hartje van dat kleine ding? Ik ging met haar naar Moeder. Goddank: er was leeds een witte jurk; alleen nu nog een etui er en kransje en een paar witte schoentjes niet dito sokken en.... Maria was -klaar. Ze deed daags daarna haar eerste H. Com munie en ontving' den Kindervriend niet een onschuldig en opgetogen zieltje. De liefde Gods straalde uit hare reine oogen...... Maria, thans twaalf jaren oud, 'leert andere kinderen de catechismus 2) 'f. Is de laatste dag van Mei. Het beeld der Moedermaagd staat op eene tamelijk hooge verhevenheid vóór de Commu niebank geplaatst on -bebeerscht de gansche menigte, die tot sluiting der Maria-inaand ter kerke kwam. De priester celebreert een plechtig lof, geeft den zegen met het Allerheiligste, bidt met de menigte, neergeknield voor Ons Heor, het ge bruikelijke gebed voor Godsdienst, Vaderland en Familie, sluit het Allerheiligste weg en gaat met misdienaar gewijd water en wierook mededragende naar het rijk-versierde beeld der Moedermaagd. Daar staat het beeld van Gods lieve Moeder, bet hoofd omkranst met een lichtkroon van electrische lampjes, omgeven met geurende bloemen en welriekende planten. Do~h het al lerliefste zijn toch wel die kindertjes, van twee tot vier jaar oud, die Moeders beeltenis omju- belen. Ze bekijken Haar zoo vriendelijk en werpen dan weer een blik op de enthousiaste menigte. Gekleed in lange witte gewaden, met - bloemkransen om het hoofd gestrengeld, waar boven uit een flonkerende ster trilt, weerspie gelen hunne oogen de blankheid hunner zielen. Wie zeide ook weer, dat uit een kinderoog de Hemel straalt? De priester betreedt de trappen, met loopers belegd, die naar het Beeld leiden, en kroont de Moedermaagd met den zilveren kroon, door een der „engoltjes" hom toegereikt, geeft Haar den zilveren scepter in de rechterhand, terwijl- de linkerarm het Kindeke draagt. En dan bestrooien die talrijke engeltjes met rozenblaadjes, immortellen en croen de Beol- tenis van Haar, die is de Moeder der Godde lijke Liefde, de Schutsvrouwo van ons volk, de Troosteres der bedrukten. Do muziek blaast haar vroolijkste marechen, de fanfare Rcbettert, moeders van engeltjes weenon bij het zien van haar kroost, vaders wisechpn een traan weg. Het verbond tusscben Hemel en Aarde is weer eens vernieuwd. Wie de Moeder bemint, eert ook den Zoon.. 3) Ik -kende een arme weduwe Joanna. Ze woonde met acht kinderen in een ellendig hutje, van slroo en aarde opgetrokken, diep in het binnenland. Ze had eene „comadre" (moeder van een kleine, waarvan ze meter was bij het H. Doopsel). Ook de comadre Josepha was geze- FEUILLETON Sn slechte handen. 36) Verrast opende. zij de deur van haar boudoirtje en stond tot haar groot© verbazing tegenover tante Hanna, wier ge laat gloeide van opwinding, terwijl ze ze nuwachtig naar adem hijgde. Maar -tante! zei Dora, wat is or todh te doen? Nietik benheeSemaallbui ten adem hijgde mevrouw van Wildho fen en ze viel, vermoeid, neer op den eer sten den bosten stoel Wachteven. Vindtot ik weer... wat ...tot mijeelve koon. Dora 0we.eg even. Dan riep ze plotseling opgewekt. Maar, tante Hanona! Wat is het een tijd geleden, dat u Mar boven op mijn ka- mier is geweest. Sedert imijn aankomst Is b bier niet meer geweest, ja, dat weet ik fceslist. Ik was 'heedemaal -nfiet voorbereid op de vreugde u hier nu te zulLlen zien. M-eivrouw von Wildhofen, kwam langza an er hand weer op adem. Dat trappen kliinnmen I zei ze. Dat ^enrnoeit me. Ilc kom alleen maar Dora, orn je te zeaccn, dat ge morgen vroeg toch gcod met een talrijk kroost (zes kbutere) en weduwe. Ze waren geburen. Kommer, armoede en gebrek deden aldra de ze laaitste weduwe met tering op het ziekbed nederliggcn. Tijdens hare ziekte werd ze door de eerste opgepast, ondanks het bezwaarlijke voox die vrouwe, die toch moeder was van een achttal kinderen en zelf gebrek leed. Dat telde echter niet mee.... Naastenliefde is christelijke, is Katholieke plicht. Gedenkt de -woorden van den oppersten Rechter, te sproken bij het laatste Oordeel Comadre sterft.... laat dus hare -Milderen als weezen achter.... Na haar slichtend afsterven ging -ik eens met Joanna praten. Doch ik behoefde heusch niet welsprekend te wezenZekeT, ze nam met het grootste g noegen het zestal kinderen van Josepha nog bij zich, en zoo zeide ze „z)0 goed mo gelijk zou ze voor hunne opvoeding zorgen". Schitterend voorbeeld die arme weduwe vooral voor gegoeden en rijken. Het goevemement van Uruguay magonniek en dus anti-clericaal herroept de wet, waar bij de clerus offieieel van staatswege bezoldigd wordt. Armoede staat dus de geestelijkheid te wachten Maar neen, heel Uruguay Katholiek, en die herroepping in 6trijd wetende met de Constitutie des lands, die het Katholicisme als staatsgods dienst erkent en geen scheiding duldt van Kerk en Staat, draagt bij tot stichting van een fonds tot onderhoud der clerus. En zoo overvloedig komen de bedragen in, dat Bisschop en 'priesters thans nog meer genieten, dan te voren. In Buenos-Ayros, hoofdstad van Argentina, zet ten zich eenige pators neder, behoorende tot de Congregatie van pater Eymard. Een rijke dame geeft hun de residentie ('t oude paleis der nuntiatuur), en voegt daarbij een mil- lioen pesos tot het bouwen van een heiligdom met crypte, waar thans dag en nacht de Zaligmaker troont, ter aanbidding uitgesteld. Zolf te Buonoe-Ay res zijnde, en door do Paters van het H. Sacrament gastvrij ontvangen, mocht ik me een oogenblikje met die rijke dame onder houden. Nimmer nog ontmoette ik eene vrouwe zoo simpel en nederig. Hoogst eenvoudig gekleed, zag men op de lin kerborst slechts prijken het welverdiende Pause lijke Kruis: Pro Ecclesia et Pontifico M. L. Santos 26-5—1921. (Wordt vervolgd.) Uit de Pers. OM DE CRISIS. Het Vaderland (V rijheidsbond) schrijft: Het ministerie heeft' dus, zooals to ver wachten was, ontslag aan H. M. de Ko ningin gevraagd. Het is de eerst aan gewezen stap, de logische consequentie van het feit, dat het Protestantsche deel der Coalitie aan de Regeering heb vertrouwen heeft opgezegd, dn zake haar beleid ten op zichte van een der gewichtigste vraagstuk ken, die om oplossing vragen. Het is hier toch een heel nn'dor e°- --1 1 van de Grondbelastingtoen ging liet enkel om Minister de v idea, zich slechts voor de vraag hoeveel politieite opstoppers deze Excellentie kan verdragen, vóór hij voorgoed gelegd wordt. Hier werd door -de verwerping van art. 27 het gan sche Kabinet getroffen, omdat het in de laatste Troonrede de oplossing van het logervraagstuik tot voornaam punt van het Regeeringsprogram had gemaakt. Nu wil natuurlijk ontslagaanvrage nog niet ontslag zeggen. De Kroon zal, naar wij verwachten, het ministerie wel verzoe ken om op zijne aanvrage terug te komen. .Kamerontbinding is natuurlijk onmogelijk en eene -samenstelling van een ministerie uit andero groepen dan de Rechterzijde eveneens, en het land moet toch geregeerd worden. De Christel ijk-His torischen en Anti-Revolutionairen kunnen dan ook met de twijfelachtige eer gaan strijken, dat ze eene crisis in het leven hebben geroepen, die juist, omdat ze onoplosbaar is, de zaken zal doen blijven als ze waren, except dan dat Minister Pop wellicht voor een ander plaats zal maken. POLITIEK TOONEELSPEL. De T ij d herinnert er aan, dat de SD.A.P. om in den Amsterdamsohen Raad haai' wethouders verkozen te krijgen zich •zonder bevredigend resultaat tot do recht- 6che partijen en tot Vrijzinnig-Democraten, ja indirect ook tot de communisten had ge wend. Het- blad vervolgt dan: Eindelijk op uiarsch naar den Vrij heidsbond. Hier werd de koopwaar in ontvangst genomen. tijdig zijt voor 't ontbijt. Je oom heeft 't ontbijt vastgosteld op half acht, dat is veel te vroeg voor mij. Dora, zorg dat je tevoren in de ontbijtzaal rijt. Warut er komen morgen nog tiwee andere hoeren, die reeds voor 't ontbijt hier zijn: Bankier Bertram en zijn zoon Albert. Uw oom heeft hen geïnviteerd, hij heoft oude verplich Dingen aan hen: zij zullen deelnomen aan de jacht van (morgen. Ik zal op tijd zijn, tante, daar kunt u van op aan. Matthias heeft 't me trouwens ook al gezegd, dait er morgen vroeger ont beten zal worden. Wees u maar niet be zorgd, ik zal me niet verslapen. En bij zichzelf dacht Dora: daar steekt gewis nog wat anders tusschen, enkel voor deze boodschap komt tante mot zooveel trappen hoog klimmen. Daar zit wat moer aan vast. En ze raad-de goed. En dan is er nog iets, Dora, zei tante Hanna. Zou je morgen niet jo nieuwe kleed aandoen. Dora zag haai1 verwonderd aan. Mijn nieuwe kle.ed. Waarom toch, tante? Voor die beide hecren Bertram? Deze beide heeren waren wellgezetsn lieden, die zich tegenover den heer von Wirldhofen had-den verdienstelijk gemaakt en die men nu bij deze gelegenheid voor deelname aan de jacht bad uitgenoodigd, het waren zeer ach tens waa rdige me a* Jammer van al die tijdverspilling! Waarom is de beer Wibaut maar niet dadelijk gegaan tot den uitnemenden politicus Boissevaini Het was maar comediie geweest, wat vertoond werd in de dagen der verkie zing de vertrouwelijke brief van de leiders van den_ Vrijheidsbond aan diens leden, waarin de „roekelooze fi- nantiëele politiek van den hoer Wi baut" werd op de kaak gesteld, die Amsterdam -aan den -rand van den af grond brengen zou, die het crediet der Gemeente zou hebben geschokt. Come- die was de mot-vertrouwelijke open -brief va-n den heer Wibaut, die den in druk moest maken van toorn om een leugen. Comedie was het verzet van den Vrijheidsbond in zijn verkiezdngspro gram, in strooibiljetten en in openbare vergaderingen, tegen de levcnsmidde- lcnpolitiek van den heer De Miranda. Ook het felle optreden tegen deze poli tiek in den \x>rigen Raad, stelselmatig en ongenadig gevoerd, door de leden vam den Vrijheidsbond. Comedie was het schrijven en spre ken van d-r. Vos tegen de melkvoor- -dracht van B. en W. in dienst- van de „Cen-tralen Crisis commissie uit den ge heel en Middenstand". Alles comedie! Want de Vrijheids bond bracht nu Wibaut en De Miranda (en V-lieer en) op het kussen. En Wibaut en De Miranda met de hunnen tilden dr. Vos op den wethouders zot el. Het is een fraaie gebeurtenis ,.De Tijd" wijst er dan verder o.a. op, dat, als het tot burgemeester benoemde an- ti-rev. Raadslid De Vlagt- de vergadering waarin de wethouders zijn gekozen, als Raadslid had bijgewoond (wat hij natuur lijk had Minnen doen, alvorens als zooda nig te bedanken) dat dan 1 of 2 rech-tsche wethouders méér zouden zijn gekozen. Die gemeenschap met. den Vrijheids bond konden de christelijke Raadsle den overlaten aan de S. D. A. P., van welke zij het, zoolang nog aan verbie- zingswoordeu waarde gehecht werd, ook niet hadden verwacht. Met fierheid kunnen zij op hun ne derlaag -terugzien. Weinig, zeer weinig heeft aan h-un overwinning zelfs ontbroken. Thans komen twee christelijke Raadsleden in het colleee terug, evenveel als in 't vorige college zitting hadden en zij ont moeten daar nu een anti-revohition- nairen burgemeester. Zij zijn niet er op achteruitgegaan. En indien de heer De Vlugt niet, uit fijn begrip van zijn positie, w-are weg gebleven uit de vergaderin-g van gis teren, zou bii de eerste verkiezing niet het lot. hebben beslist, maar hij. Dan zouden ook -bij de rijfde verkiezing de heeren Vos en Dra.bbe een gelijk getal stemmen beWien bebariH ~"u het lot den Katholiek gunstig hebben kunnen zijn. Torih valt dat wegblijven niet te be treuren. Inderdaad zou d<* vergader?"'», waarin de politieke tragedie van den Vrijheidsbond en de S. D. A. P. werd opgevoerd, niet een .passende plaats zijn geweest voor hem. die tot den eer sten burger der stad is verkoren. Met evenveel voldoening als de christelük© Raadsleden teruerrien op hun onkreukbare be£n"srivaste hou ding bii de voorbereiding van deze wethoudersverkiezirigr ow» bij zich ver- hen ven over zijn ridderlijke .afwezig heid. Uit de Omoevsoa. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Rijn- saterwoude Aanwezig allo leden. De waarnemende Voor zitter do heer Wees te in opent de vergadering Notulen zijn niet aanwezig. De Voorzitter leest een schrijven voor van God. Staten, inhoudende goedkeuring eervol ont slag aan den Burgemeester als Secretaris der gemeente. Voorts nog enkele niodcdoelingen van Gedepu teerden inhoudende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. Do Voorzitter stelf aan d© orde: benoe ming Gemeente-secretarisep do voordracht van B. en W zijn geplaatst do heoren Grippeling en de Bruin, beide Roomsoh-Katholiek. De heor van dor Zwam vraagt, of er geen sollicitanten waren die protestant zijn, waarop de wothouder Verbeek antwoordt dat er 6lechts één was. die niet in aanmerking kon ko men. Hierna werd met 5 van de 7 stemmen d© hoer Grippeling benoemd. Een stom werd uit gebracht op den heer de Bruin, en één in blanco. schen, maar in d'eoo kringen, zag men hen ocih maar altijd voor kleins te edscho bur ger mensóhen aan. O, wal een allerdwaaste gedachte, Dora, vermaande tante Hanna, niet zonder eonigo scherpte. Je weet toch wel beter, hoe wij luier over zulk soort van mensc'hen Jenken. Vergeef me tante! Maar ik kan toch Ueitsch maar niet 'begrijpen, waarom in 's hemels naam ik m-orgen •mijn nieuw© kleed clan moet aandoen. Nou, dtenk eens goed. Je weet toch wel, dat 't .morgen de laatste dag is, dat advocaat Hagenau hier vertoe.lt... Jawel, maar wal heeft dat nu met mijn nieuwe kleed uit-te-staan, ontweek Dora op een beetje waanwijzen toon, want jeuïg© meisjes zien niet graag een lieve pas ontloken drooon van liun hart, een droom waarover zij zelf zicih nog geen rekenschap kunnen geven, verraden, ook al is die illusie het tegendeel van dwaas, cn zoo verging 't nu Dora ook. Ik weet alleen mas^r, zeii ze„ dat ad vocaat Hagenau en ik aan tafel voort durend inzie hebben gehad. Dat is dan zeker ook do redon waar om jo direct na tafel, zoo gauw verdwe nen was en je heelcmaal niet oneer liot ziens, jou dwaas kindl riep tante Hannaop- gewonden uit. Je had eens moeten zien, De Voorzitter 6telt voor den heer Grip peling tevens te benoemen als ambtenaar van den Burgerlijken Stond; dit voorstel wordt door den heer Verbeek ontraden, aangezien ge noemde heor zijn benooming nog niet hoeft aan vaard. Wordt aangehouden tot een volgende ver gadering. Benoeming doodgraver. Ingekomen is een sollicitatie van den heer Jansen. De Voorzitter deelt in verband hiermede, mee, dat de beer Jansen de bograaf- plaata hooft opgeknapt, en daarvoor een reke ning heeft ingeleverd, groot I 30. Wordt hij voor het geheele jaar benoemd dan neemt hij deze rekening terug. Do Raad besluit met algemeen© stommen, den heor Jansen aan te stellen als dood graver, op oen .6alaria van f 75 per jaar, re kenende van Januari tot einde December. Ingekomen is het Kohier Hondenbelasting, tot een bedrag van f 57; wordt vastgesteld. Ingekomen is van God. Staten goedkeuring van het Raadsbesluit, om 100 opcenten te heffen op de vermogensbelasting, maar dan moeten er ook 100 opcenten geheven worden op do Rijksin- komstenbelasting. Wothouder Hoogenboom vindt dat wel wat hoog, te meer omdat de inkomens menigmaal te hoog geschat worden. Wethouder Verbeek merkt op dat het ook zoo is met de vermogens, cn meent dat waar do gemeente het uit deze bronnen krijgt, zij dan ook minder Hoofdolijken Omslag behoeft te heffen. Mot 5 van do 7 6temmen worden do 100 opcen ten goedgekeurd; tegen de heoren Kiebert cn de Rijk. De Voorzitter doet vervolgens voorlezing van de verordening betreffende de te benoemen schoolcommissie volgens de nieuwe L. 0. Wet. Deze verordening wordt vastgesteld; als leden van deze commissie worden benoemd de heoren Kioljan, hoofd dor school, P. Jansen, G. Eikelen- loom, J. Roozenboom en P. Mokkenstorm. Van Ged. Staten is nog ingekomen een kleine wijziging en enkele af- en overschrijvingen op de begrooting, welke voor kennisgeving worden aan genomen. Bij de rondvraag stelt de heer Hoo genboom voor, om als nog aan de gedemobi- liseerden dio indertijd daarvoor een adres aan den raad hebben gericht, waarop toen afwijzend is beschikt, de hun toekomende uitkeering te ge ven; het is hem na onderzoek gobleken dat de stukken van het Nationaal Steun-Comité te lang achterwege zijn gehouden, en ten slotte de Raad verkeerd is voorgelicht, waarom hij alsnog voor stelt al bet mogelijke to doen, om aan de' zes daarvoor in aanmerking komende personen, die uitkeering nog te geven. Wordt aangenomen met 6 van de 7 stemmentegen de heer W e s s t e i n om reden het zijn inziens nu veel te lang gele den is. Do hoer Compeer merkt op, dat er in de bladen gestaan heeft, dat de onderwijzer aan de school zijn 6alaris niet uitbetaald kreeg, wat een groote leugen is; hij verzoekt de pers dit cp te nemen. Vervolgens stolt de heer Com peer nog voor, om aan de Leidscbe Electrische Centrale een opgave te vragen, om ook de ge meente Rijnsaterwoude aan het net aan te slui ten. De hoer Hoogenboom zegt als wethouder al een jaar geleden dat te hebben godaan, om akdan met een voorstel bij den Raad te komen, maar hij heeft als nog geen antwoord ontvangen; hij steunt daarom het voorstel-Compeer. Wordt met algemecne stemmen aangenomen. Vervolgens vraagt de heer Compeer naar de notulen van de vorige Raadsvergaderiug. De Voorzitter feegt dat deze niet ge maakt zijn, de ambtenaar die wij nu hebben kan het niet., en een Secretaris is er nog niet, waar op de heer Compeer er op aandringt waar er toch aanteokoningen zijn gehouden, die alsnog te maken. Aldus besloten. De heer v. d. Zwam geeft den Raad in ovier- weging om de raadsvergaderingen met gebed te openen en te sluiten. "Wij, zegt spreker, gelooven en belijden allen dat alle gezag van God is, en zoo ook het gezag van de plaatselijke Overhoid, en om nu dat gezag te erkennen, zou hij dat gaarne wenschen. Alle raadsleden zijn het met den heer v. d. Zwam eens, en dragen hot dagelijksch bestuur op, om op de eerstvolgende raadsvergadering met een voorstel en formule voor zulk oen gebed te komen. Hierna wordt do vergadering gesloten. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer van Zandbergen. De Voorzitter opent met gebed. De no tulen zullen tot de volgende vergadering worden aangehouden. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de Leid- scha Gem. Elec-tr. en Gasfabriek waarin mededeelingen worden gedaan omtrent een met de gem. Rijnsburg eventueel aan te gaan contract tot voorziening van elec tric ite it. Duur van hot contract, 25 jaar. Hot ta rief zal uniform zijn aan het heerschend dom kind, hoe de anne man rusteloos op-en-neer liep en iederen keer weer op nieuw in den salon kwam kijken of hij er jou niet zag. Als je dat maar eens gezien had, dan zouden je de oogen wel zijn open gegaan. Do arme man, zooals u hem dan noemt, heeft, naar allo waarschijnlijkheid allerminst aan mij gedacht, tante Hanna. Hoogstens heeft hij wat medetijden met mij. En door zoo haar tante tegen te spre ken zocht zij haar eigen ge-moed te stalen, zij wilde niet zicihzelf misleiden. Ik kan toch niet, voegde zij er nog aan toe, als gezelschapsjuffer voor zulk een deftig heer in aanmerking komen. Je ben een klein gansje verklaarde mevrouw von Wildhofen. Weet dan, dat je oom. een goed uur geleden, een onderhoud met advocaat Hagenau gehad heeft, en dat betrof jou, ja jou, kleine eenvoud I Dora ze tit© groote oogen op, terwijl haar het bloed naar de wangen stroomde. Over mij? stamelde zij. Be-doelt u dan dat oom Ik bedoel, dat je oom, die overigens de verpersoonlijking is van takt en goede vormen, advocaat Hagenau naar zijn be doelingen heeft gepolst. Naar het schijnt werd jouw naam genoemd, en je oom nam de gelegenheid te baat, om tarief van Leidon en Omstreken. Een be drag zou moeten worden gestort van 42200 gulden. A/part Sou kunnen worden opgegeven dei kosten voor eventueele electrische straat-. verlichting. In 'het eerste jaar qal een ver- bruiksbedrag van 2000, in het tweed© van 4000 en in het derde en volgend© jaren een bedrag van 6000 gld. moeien worden ge garandeerd. Met het oog op de kabelprijzen is hefi (hans een gunstig tijdstip zoodat op spoe dige afwikkeling dor zaak wordt aange drongen, liefst vóór 15 Juli. Een ingesloten kaart van het kabelnet waarbij gerekend is op een mogelijk later© aanleg van straatverlichting blijft liggen ter inzage van d'em Raad. Do heer S. Schoneveld dringt, gezien do korte tenmijn, op bespoediging aan en zag gaarne dat de Raad zich alvast in begin sel vóór of tegen verklaarde. Do burgemeester wil liever eerst het stuk nog rondsturen om gelegenheid to geven lot onderlinge bespreking en moge lijke raadpleging van deskundigen. Dei heer v. d. Gugten wil nog weten of B. en W. reeds overleg in dezen gepleegd hebben daar hij gaarne zag dat B. cn W, zelf eerst met een voorslel kwamen. De burgemeester blijft echter bij zijn standpunt. Aldus besloten. Goedgekeurd wordt een gcldleening aan te gaan van f2700 te verdoelen over negen jaar. Ook wordt aangegaan een geldleening groot 9100 gld., kosten wegenaanleg, kade muren, waterdemping enz. De heer S. Schoneveld vraagt of tot ai deze uitgaven indertijd speciaal is besloten De burgemeester antwoordt, dat ze tot de gewone en geregelde uilgaven behoonen. Verder doet de Voorzitter mededeeling van af- en overschrijvingen. Bij de rondvraag klaagt de heer v. d. Biezen er over dat op 't dorp zoo gebedeild wordt door jongens van twaalf, dertien jaar, ook dat er gedobbeld wordt. De lieer v. d. Gugten merkt op dat de aarden wal len vooral op het Moleneind in desolaten toestand verkeeren. De jeugd is daar nu niet bepaald onschuldig aan. Do heer J. Schoneveld maakt- den Raad attent op de Kerkstraat Het verkeer is in den laatsten tijd daar zeer toegenomen^ maar de straat is er te nauw voor, hetgeen tip den duur gevaar op kan leveren. Of er niet bepaald kan wordén daar -stapvoets te rijden. De heer P. Schoneveld wil nogmaals terugkomen op hetgeen door hem reeds in een vorige vergadering is te berde ge bracht. Zijn vraag was of er geen -moge lijkheid bestond om in 't bijzonder de E'eo trische Tram maatschappij en Duinwater maatschappij, die hun kabels door ueze gemeenten hebben, in de belasting aan te slaan. Volgens door hem ingewonnen ad vies, zou hiertegen geen formeel bestaan. De voorzitter beantwoordt de verschil lende vragen. Wat het bedelen betreft, dit was tegen woordig beter dan vroeger. Mocht blijken d'at het te erg werd dan zouden wel speciale verordeningen te ma ken zijn. Aan den desolaten toestand der aarden •wallen zal bijzondere aandacht worden ge wijd. Wat het verkeer in de Kerkstraat be treft-, reeds gedurig wordt daarover ge klaagd. De zaak zal in de vergadering van B. en W. worden besproken. In verband met mogelijk belasten vaö Tram- en Duitwatermaatschappij (in heb contract met de Gasfabriek staat een ver hinderend© bepaling) daar zou door een nieuwe verordening in. 'kunnen worden voorzien. Voorzitter stelt voor daar eerst nog eens nader over te spreken. Niels meer aan de orde zijnde wordt do ^openbare vergadering gesloten. 8ASSENHE1M. Gemeenteraad. Do gemeenteraad kwam Vrijdagavond in open-* har© vergadering bijeen. Afwezig mot kennisgeving de heer Speelman. Nadat do Voorzitter de burgomestor, de vergadering had geopend, werden de notulen gep lozen, die onveranderd werden vastgesteld. De Voorz. deelt mede dat het praeadvioe van B. en W. inzake salarisherziening politic ca Ducroix nog niet gereed is. Ingekomen zijn de volgende stukken: Goedkeuring God. Staten grondverkoop „Rust* hoff" welke verkoop echter niet is doorgegaan. Goedkeuring Ged. Staten van de verordening op hot grond- en woningbedrijf, zoodat deze zakea van nu af aan beheerd zullen worden door het Dagelijksch Bestuur. Maar nu werd Dora toch gekwetst en zij sprong op van haar stoel. Hoe durft oom het wagen met dezen hoer over mij te spreken, zei z&, terwijl haar stem beefde van kwalijk bedwongen toorn. Hoo komt oom daarbij? En dat met een man, dien ik nauwelijks twree dagen ken. Tante, wat oen beleediging voor mijl Maar lief kind. hóud je toch kalm, onderbrak mevrouw von Wildhofen. haar. Er is immers geen enkele reden, om zo© buiten jezelf te geraken. Laat me eerst eens uitvertellen. De uitlatingen van den advocaat waren zeer bevredigend en lie ten omtrent de eerlijkheid van zijn be doelingen geen twijfel. Om kort te gaan, liet is zeer goed mogelijk, dat hij je heel spoedig ten huwelijk zal vragen. Natuur lijk heeft je oom hem medegedeeld, dat je een onvermogend meisje bent, en dat je eerst na onzen dood op een bescheiden kleine erfenis kunt rekenen. Ik heb nooit aan zoo iels gdachL Ik kan zelf wel werken en verlang niets van u, riep Dora en 't huilen stond' baar nader dan 't lachen. Tante dan, hoe kunt u toch denken, dat ik zoo harteloos en zoo on dankbaar zou zijn, om zóó op uw dood ta rekenen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3