Uit de Omgeving, Naar wij Tern em en, is de Gelder (Had-jc- mc-maar), togeu wiou proces was opgemaakt wegens kmdiooperij, gisteravond weder op ▼rije voelen gesteld, daar het paricet gcoa tor- men vo^r een vervolging deswege aanwezig •chtlc. Zaterdagmiddag is. de vl a s- fabriek van don heer Dekker in den poldfcr CoegOES onder do gemeente Ased afgebrand. De in de onmiddellijke nabijheid staande ge bouwen der hofstede bleven gespaard. Verze kering dekt do scha do. T e Wateren (Dr.) is Donder- dag door onbekende oorzaak een heidebrand ontslaan, die door den feilen vrind aangewak kerd, in korten tijd de naburige bossehen was genaderd. Met verleende krachten heoft men lui vuur weten te beteugelen, zoodat de bos- eclwn zijn gespaard gebleven. Een oppervlakte van ongeveer 100 H A is verbrand. Zaterdag zijn te Mauri k de graanmolen van gebroeders Smits en de houtzaak van mevrouw Dam afgebrand. De schade is groot.- Verzekering dekt de schade. De b urge moest er van 0 p- aterland heeft een schrijven ontvangen waarin hij met den dood bedreigd wordt De schrijver, een ingezetene dier gemeente, is opgespoord en geverbaliseerd. Te Pease (Dr.) was de doch ter van den landbuwer H. bezig een "harigsel in den schoorsteen aan te brengen. Zij kwam daarbij in aanraking met het vuur, zoodat haar klecren in brand geraakten; men wist het vuur te blusscben, doch tengevolge van do vele- brandwonden is haar tocstaud zorgwek kend- Naar bot huis van bewa- riug te Maastricht werden overgebracht bet uit Duitschland afkomstige echtpaar D wegens •het uitgeven van valse he 50 Mark biljetten to Kerkrade. De vrouw van D. had de biljetten van haar man gekregen cn ze in betaling ge geven aan winkeliers, bij wie goederen werden gekocht. Een dezer winkeliers merkte dat de biljetten valscb waren en waarschuwde de po litie, doch de vrouw kon toen niet achterhaald worden. Enkele dagen later vertoefden man en vrouw in Kerkrado om opnieuw hun slag te «laan. Doch spoedig werden beiden door do Teohercbe gearresteerd en in verzekerde bewa ring gestold. In vcreeniging met de Duitsche politie werd d'e woning van de echtelieden, die in het naburige Herzogenralh woonden, door- Bocht en op tal van valscho biljetten kon toen beslag worden gelegd Niet minder dan ze9 DuTtsokers betrokken direct en indirect bij de uitgifte van de valscke biljetten, werden in arrest gesteld. VOORHOUT. Spaar- cn Voorschotbank. De Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor land- en tuinbouw alhier vergaderde Vrijdagavond in „Boerhaave". Tegenwoordig waren het bestuur en de Baad van Toe&icht totaal 62 leden. Afwe zig do heer C. Colijn, voorzitter van den R. v. T., die bericht had gezonden van verhindering. De heer W. v. d. Laan opent de vergadering en zegt, door het bestuur en B. v. T. te zijn «uitgenoodigd, deze ver gadering, die vroeger altijd geleid werd door den heer C. Colijn, voorzitter van den B. v. T., te openen. Spr. is daarop niet voorbereid maar vertrouwt op de toegevendheid van de ver gadering en hij kan met. opgewektheid de ze vergadering led den daar steeds aan redelijke eischen van crediet kon worden voldaan. Steeds was geld voorradig, waar uit blijkt, dat de bank bij voortduring de steun en het vertrouwen van de spaarders en leden mag ondervinden. Het ledental bedraagt thans 129. Door den heer J. Zuiihof (Sassenheim) worden 'de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Punt 3 der agenda, verkiezing van be stuursleden wegens periodieke aftreding van de hecren W. van der Laan en P. Warmerdam, gaf tot resultaat dat beide afbredenden resp. met 59 en 61 van de 62 uitgebrachte stemmen werden herkozen. Vervolgens is aan de orde verkiezing van een voorzitter van den R. v. T., wegens perirxlieke aftreding van den heer C. Co lijn die met 50 stemmen wordt herkozen. Daarna komt aan de orde vaststelling rekening en balans over 1920. De voorzit ter (de heer Yam der Laan) licht enkele cijfers toe, o.a. sa-laris kassier waarvoor 1036.31 staat geboekt, wat zijn oorzaak vindt hierin, dat- eendgen tijd twee kassiers zijn gesalarieerd geworden. Zoo ook „di verse uitgaven" zullen de aandacht trek ken doch ingewonnen rechtskundige ad viezen maakten deze post zoo hoog. Dc in het vorige jaar benoemde commissie, be staande uit de heeren L. P. Zonneveld, P. van der Lans en P. Lemmers hebben de rekening en balans nagezien en in orde be vonden. De voorzitter brengt den kassier voor zijn gehouden beheer dank, en wijst voor commissie tot nazien der rekening 1921 aan de heeren P. Lemmers, N. v. Steijn Pzn. en A. v. d. Vlugt. Uit rekening geven wij hier nog eenige cijfers die de gunstige werking demo net re er en. Inh. kas vorig jaar ƒ29245, ingelegde spaargelden 77149, terugontv. voorschot ten ƒ41714. Ontvangsten in loopende re kening 219158, rente provisie enz. ƒ8654, uitgaven terugbet spaargelden 98792, ver strekte voorschotten 49104, loopende re kening ƒ198825, rente spaargelden 5296, salaris kassier ƒ1036 (eeuigen tijd 2 kas siers betaald geworden), diverse 1162 (zoo hoog voor uitgaven rechtskundig ad vies) op de reserve gebrachte winst ƒ664. Eindcijfers in ontvangst en uitgaaf 375.919. Op de balans komen nog voor saldo's spaargelden 142695, voor uitstaande voor schotten 100932, en voor reservefonds ƒ5413. Eon nadeelig saldo voor dit jaar be droeg 567. Alles afgeronde cijfers. Het salaris van den kassier wordt be sloten onveranderd te laten op ƒ850. De kassier, de heer P. Vester, en de se cretaris de heer J. Zuilhof zijn afgevaar digd geweest naar de Algemeene Verga dering te Utrecht, waarover de kassier een uitvoerig verslag doet, waaruit blijkt dat de daar besproken statutenwijziging nog niet is afgewerkt, en de bank dus nog niet geheel voor alle handelszaken is inge richt. Verder deelt de voorzitter mede, dat bij de indeeling van de kring (van aangeslo ten banken) voor de bloembollenstreek Voorbout, bij de hoofdplaats Hillegom is ondergebracht, waarna de vergadering gesloten wordt. NOORDWIJK. Een verdwijnende molen. Men meldt aan het „HMd": Do korenmolen alhier, waarvan het oud ste geschrift, neg aanwezig in het archief van den Huize Offem, dateert van 1157, zal eerlang verdwijnen en daarmee gaat een eigenaardig stuk Noordwijksche geschiede nis te loor. In genoemd jaar verleende Phi lips van Bourg-ondië aan Jan van Noor- lich octrooi tot den bouw. Alle ingezetenen moesten hun koren op dien molen laten malen, wat later aanleiding gaf tot allerlei ontduikingen. Iets merkwaardigs was de betaling van 1150 windreolit per jaar. De molenaar Cleophas weigert in 1825 dat recht te beta len. Hoewel in eersten aanileg veroordeeld, wordt hij door het Hooggerechtshof in Den Haag vrijgesproken en de Graaf van Lim burg Stirum veroordeeld tot betaling van al'le kosten. Het Hoi" acditte hot wind recht een over blijfsel uit den tijd van het Leenstelsel en overwoog dat deze rechten bij de staats regeling van 1798 reeds waren afgeschaft. Eigenaardig is het wel, dat de octrooi brief van Philips, op papier is geschreven- in plaats van op perkament, zooals in die dagen gebruikelijk was. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe Kerk. Plannen bestaan om alhier een 2de Ned. Herv. Kerk te bouwen. Lijsten afrouleeren reeds om voor dit doel geldon bij feo dragen. WOERDEN. Ongelukken. Beurtschipper 0. had een nieuwe „Indian" gekocht, om zith op het land mol een molm- te kunnen verplaatsen. Hij meen de voldoendo vaardigheid in het besturen te hebben gekregen en ging een ritje maken met den heer K., lodcrtiandelaar alhier, achterop. Bij dc „Heldam" kwamen beiden echter da nig te vallen. De bestuurder liep eenige leelij- ke ontvellmegn op. Vrijdagmiddag is bij het hoornen- rooien aan den Singel het 3/2-jarig kind van den werkman Kraai onder een neervallenden boom gekomen. Met groote moeite werd het kind on der den boom vandaan gehaald en in zorgwek- kenden toestand naar Dr. Verkerk vervoerd. Vrijdag had G. d'e Pater het ongeluk met zijn hand beklemd te raken tusschen den schamel en een spaak van het wiel van een malle jan, toebeboorende aan den houthandel de Goed'eren. Zwaar gekneusd moest hij zich on d'e r behandeling stellen. Woerden Vooruit. Ons stadje gaat door vorschilHendo veranderingen de allures van een groote stad aannemen. We hebben of krijgen nu al in korten tijd: ëlectrisck lioht, rol bezem door paard getrokken, sproeiwagen etc. etc.. Het nieuwste is nu de „verkeersagent", zooals wij die des Woendags met dc markt in func tie kunnen zien, met een gestreepte manchet „gewapend", ixi do Voorstraat hoek Kruis straat. 'n Verbetering die wij onzen actieven inspecteur te danken hebben. Mis! Hoewel we door een bestuurslid van den R.-K. Steenibeworkersbond uitgenoodigd waren de vergadering van Vrijdag in café Zomerlust bij to wonen, bleek ons van de zaal dat de pers geen toegang bad. Alzoo een ver- geofsclie reisil Personalia. Door Mej. W. Vermeulen, onderwijzeres aan de R.K. Jongensschool al hier, is met 1 Mei al9 zoodauig eervol ontslag AGENDA'S Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden. Secretariaat Steenschnur 15. Dinsdag zitting Bureau Rechtk. eu Boe. Adviezen, van 7.30—8.30 uur. Oude Singel 78. Donderdag Bestuursvergadering Nederl* R.K. Volksbond. Vrijdag ledenvergadering Metaalbew. Zaterdag S9 uur, in het Boudsgebouw, zitting Spaarbank en Voorschotbank. Zaterdag bibliotheek van 7 tot 9 uur. St. Jozefs ll n-Vereeoiging. Hlaandaj 8.3J ;;ur precies vergadering van den raad van Commissarissen afd. ge zellen. Maandag, 8.15 uur Kegelclub afd. geh, gezellen, „alle negen". Maandag en Donderdag bijeenkomst Gezellen. Woensdag S uur repetitie voor de Man dolineclub „Concento." Woensdag S. 15 uur precies repetitie tooneelclub Adolf Kolpicg, Zaterdag van 8—9 plaatsbespreking voor Zondagavond. Zaterdag is de zaal gesloten, ook geen bibliotheek. Zondag 17 April Beschermfeest van den H. Jozef in de St. Lodewykskerk om halt 7 gezongen H. Mis waaronder plechtige alge meene H. Communie na de dankzegging van den Eerw. Praeses wordt gezongen Lied van lof en dank. „St. Petrus-Patronaat". Woensdag 6.30 uur godsdienstles en recreatie. Vrijdag 7.30—9 uur gymnastiek. Zaterdag geen bibliotheek. Zondag 17 April in de St. Lodewijkskerk onder de gezongen H. Mis van half zeven uur algem. H. Communie voor alle Patro naatsleden. R. K.Vakschool v. Meisjes Noordeinde 50. Voorbereidende cursus. Woensdag van 56.30 uur Handwerken. Vrijdag van 56.30 uur Handwerken. 6.30 u. Zang en GymnasUiek. Drie-jarige cursus, iste leerjaar Vakschool. Maandag 79 uur Algemeene ontwikke ling. Dinsdag 7—9 u. Handwerken en Gods dienst. Woensdag, van 79 u., Huishoudkunde of WasclihehandeDLnig. Donderdag, van 79 uur, Handwerken. 2e leerjaar Vakschool. Maandag 79 Handwerken. Dinsdag 7—9 uur A'lg. ontw. en Gods dienst. Woensdag 7.-9 uur koken. Donderdag, van 7-9 uur Huishoudkunde of Waschbdhandeling. 3e leerjaar Vakschool. Maandag van 79 uur Koken. Dinadag, van 79 u., Huishoudkunde, of waschbehandeling. Woensdag 79 uur handwerken. Donderdag 7—9 Algemeene ontwikkeling Oud-lcerlingen. Maandag 7.309.30 handwerken. Zaterdag 7 u. Zang. Leerlingen Lidwina-Patronaat. Maandag 79 uur Huishoudkunde. Leerlingen Agr.es-Patronaat. Maandag 7.309.30 uur Koken an Wasch behandeling. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L.V. Hemelvaart (Mon Père.) Maandag 7.30—9 uur 1ste leerj. Hand werken; 2de leerj. Herhalingsonder wijs. Woensdag 7.309 uur1ste leerj, Her- halingsonderwijs, 78 uur Zangles. Donderdag 7.30—9 uur: lste leerj. Hand werken; 2de en 3de leerj. van 8—9 uur- Godsdienst; van 7.309 uur 4de leerj. naai- les en 5de leerj. bijeenkomst. Vrijdag 7.309 uur: 2de leérj. Hand werken; 3de leerj. Naailes; en te 8 uur 4de leerjaarGodsdienst. Wasch- en kooklessen Maandag van 7.30 9.30 uur volgens agenda vakschool. Spaaarkas voor en na de lessen. Bibliotheek 2e en 3e leerj. Dinsdag 77.30 uur; 4e en 5e leerj. Donderdag 7.158 uur Boeken worden verstrekt op vertoon der kaart. St. Pancratius Jongens Patronaat. Par. 0. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père.) Dinsdag van 7S uur afd. I en van 89 uur afd. II Godsdienst. Donderdag van 7.30—9.30 cur afd. III Godsdienst. Zaterdag 6 uur Gymnastiek. Spaarkas 'e Zondags van 57 uur. Bibliotheek iederen Zondag. St. Antonius-Patronaat (Hartebrug). Hf arlemmerstraat 28. Deze week hernalingsonderwijs en gymna stiek op de vastgestelde uren. KON. NED. STB. MIJ, ERA/TO verlr. 8 April van Hamburg. IN O vertr. 8 April van Havre. VENUS vertr. 9 April van Rotterdam. VESTA arr. 9 April to Rotterdam. VEST A vortir. 9 April van Rotterdam. EUTERPE anriv. 9 April to Amsterdam. HOLLAND-AFRI KA-LIJN. WIERINGEN, thujsr., vertr. 8 April van Marseille. DELFT, uitr., arrrv. 5 April ie Delagoebaah POLLUX vertr. 9 April van Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. HAARLEM arr. 10 April te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD THEMISTO arm 9 April te Rotterdam. GOENTOtER, thuüsr„ vertr. 7 April van Colombo. ROTTERDAM-ZUID AMERIKA LIJN. ALKAID, uitr, vertr. 9 April van Rotter dam. ALGENIB arr. 8 April te Londen. ZAANDIJK, .uitr., arr 6 April le Santos. HOLLAND AMERIKA-LIJN. POELDIJK vertT 9 April van Huil HOLLAND-BR.-INDIE LIJN. SINDORO vertr. 9 Apnl van Rotterdam STABSDIJK vertr 9 April van Rotterdam STV. MIJ. OCEAAN. HELENUS arr. 6 April te Suez. NINGCH0W verlr. G April van Hong Kong Burgerlijke Stand. Stoomvaartberichten. STV. MIJ. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. GOEN arr. 9 April te Amsterdam. LEIDEN. 9 Maart Geboren: JesUna Lambertdna d J. Dra.gt en J. Hoekman. Simon Pet.ruj z. v. S. P. Loovene en C. Ciere. W mina d. v. C. J. v. d. Riet en W Weuriug, Casmira d v. F. Stokhuijzen en J. de Jong Overiden: J. C. G. Boozendaal 22 jaren. Ondertrouwd: L. Donselaar jm j. en J. Lotte jd. 19 j.W J M. Banning jm. 27 j. en W. A. Hinfelaar jd. 23 F. W N. Hugenholz jm. 26 j. en- M. Slcijser jd. 25 j. H. de Jong wedr. 35 j. en Schen jd. 29 j. A. L. G. M. v. Oorschot jm. 26 j. en M. T. A. Heijdeman jd. WASSENAAR. Geboren: Gerardus Antonius z. A. Looyenstijn en G. Olijhoek Pct.ro. nella Johanna d. v. L J. v. Remmerswaal en J. M. AJtorf. Adriana Theodora, v W. J. Rietveld en C. Uitendaal Theodora Johanna Cornelia d. v. W Leeuwen en C. den Hollander. Theod rus Gijsbertus z. v. P. vaai Leeuwen Vermeulen. Cornelia d. v. L. Parlevli en G. C. v. d. Kamp. Marinus Albert,uj z. v. G. Dekker en C. J. Otte. Alberri Helena d. v. J. Zwaan en A. Groenevel Adrianus Wilhelmus z. v. P. J Greef en H. Vogels. Overleden: J. G. van Beek 7 M. L. F. A. Th. de Boruijn, wed. -T. 68 j. OEGSTGEEST. Geboren: Adrianus Cornelis z. van L hart en N. Huisman Willem z. van W gerdijk en N. Annaare Leendert Oudshoom en A. Hulsbos Adrianus Jolian z. van J. Mosterd en W. do Wit. Gehuwd: D. A. Drieesen 29 j. Thomas 29 j„ beiden te Oegstgoest C 24 j., te Oegctgec-st en P. van do Bovenkamp j., te 's-Gravenhago. Overleden: N. Glasborgen 3 j. Duuren 72 j., wed. B. van Dam A. Roode 34 j., wed. J. Gravokamp Kas, echtg. F. Knaap N. Minnee 81 A. Zwaan N. Booy 54 j„ echtg. W .de A. A. Bouwman 36 j. C. van Eijk echtg. W. Boere Jac. Joh. van der Schries maanden. Wasa's Zonen. Gustaaf Wasa, die in 1560 stierf, werd opge volgd door zijn oudsten zoon Erik XIV. Erik was een begaafd mi ontwikkeld maar wispelturig, wan trouwend, verkwistend vorst, die als kroonprins «en losbandig leven had geleid. Zijn vertrouweling was Goran Per aeon, die een zeer slechten in vloed op hem uitoefende. Het schijnt, dat Gustaaf Wasa voorzien had, dat zijn zoon door zijn slecht gedrag eens den troon zou verliezen en daarom voorzorgen had willen nemen, om dien in zijn geslacht te behouden. Daarom had hij zijne drie zonen uit zijn tweede huwelijk tot erfelijke her- ;togen onder oppergezag van hun broeder be noemd. Jan kreeg Finland, Magnus Oost-Golk- land en Karei Südermannland. Doch die benoe ming legde den grond tot een noodlottigen broe deroorlog. In het begin regeerde Erik goed, maar die ge lukkige dagen duurden niet lang. Hij zocht een echtgenoote onder de Europeesche vorstinnen en zond daartoe schitterende gezantschappen naar Elisabeth van Engeland, Maria Stuart en andere. Al die aanzoeken waren vergecfsch en kosten reusachtige 6ommen. Grooter offers eischten .echter tweo oorlogeD, die hij voerde: een met Denemarken, welks koning Fredorik II aanspraak op Zweden maakte en een met Polen over het bezit van Esthland. De laatste oorlog bracht hom jn strijd met zijn broeder Jan. Dezo, die nooit in goode verstandliouding met Erik gestaan had, streefde ernaar zich geheel onafhankelijk te ma- I ken en had zich daartoe verbonden met de vij anden des lands. Om zich daarover te verant woorden, werd hij naar Stockholm geroepen, doch I bij verscheen niet en vatte ml openlijk de wa penen tegen zijn broeder op. In Augustus 1563 werd hij echter gevangen genomen. Göran Pers- eon raadde nu den koning zijn broeder te laten ter dood veroordeelen, doch Erik kon daartoe niet besluiten en bepaalde zich ertoe hem gevan gen to houden. Van nu af kwam in Erik'e leven een geheele verandering. Hij had gezien, dat Jan onder de edelen vele vrienden had en vatte nu tegen den adel een bitteren haat op. Voortdurend werd hij gokweld door een ziekelijke aan waanzin gren- eende vrcos voor verraad. Hij richtte een recht bank op, die iedereen moest vonnissen, die van hoogverraad beschuldigd werd en aan wier 'hoofd de thans alvennogende Pereson, de onverzoen lijke vijand van den adel, stond. Een geheel lcgor van spionnen werd aangesteld en een gering ver grijp, een eenvoudig vermoeden zelfs was voldoen de, om ter dood veroordeeld te worden. Tot 's konings vijanden behoorde de familie der Sture's, een der machtigste geslachten van Zweden. Niels Sture, vroeger zijn gunsteling, was door Per6son beschuldigd in den oorlog een bevel dos konings niet te hebben opgevolgd en door de rechtbank ter dood veroordeeld. Erik schonk hem het leven maar veroordeelde hem tot eene straf, die voor een edelman nog erger was dan do dood. Op een ellendig paard en met een met teer be streken strookrans op het hoofd, voerde men hem door de straten van Stockholm, terwijl een ge rechtsdienaar uitriep: „Hier ziet men een ver rader des rijks!" Doch eenage soldaten, die van die strafoefening getuige waren, verklaarden luid, dat Niels zich in den oorlog als een goed bevel hebber gedragen had en ook het volk, waarbij de famile Sture in hoogo achting stond, gaf zijn mienoegen te kennen. Bevreesd voor een opstand gaf Erik bevel met de straf op te houden, ver klaarde Niels weer tot zijn vriend en zond hein als gezant naar Lotharingen.. Doch toen de eer ste vrees voor een volksoproer voorbij was, be greep hij, dat do Sture's hom nooit den smaad, een hunner aangedaan, vergeven zouden. Hij meende, dat ze een samenzwering tegen zijn le- yen hadden gesmeed en besloot hun voor to zijn. Hij noodigde hen en eenige hunner voornaamste aanhangers uit tot een vriendschappelijk bezoek en liet hen, toen ze, niets kwaads vermoedend, kwamen, gevangen nemen. Toen kort daarna Stu re van do reis terugkeerde, werd hij ook gevan gen gezet. Eenige dagen later verbreidde zich het gerucht, dat hertog Jan uit zijn gevangenis ontsnapt was. Erik, dae reeds lang in een toestand van over spanning verkeerde, werd thans van angst en woode waanzinnig. Hij snelde naar de gevangenis van Niels Sture, wonddo hem met oen dolk en liet hem daarna door een soldaat zijner lijfwacht dooden. Toen een van zijn aanhangers, Christi- aan Pederson, hem raadde, eveneens met dc an deren te doen en zich aldu6 in een6 van zijn vij anden te ontslaan, besloot hij dien raad te vol gen. Niels vader Svante Sture, zajn broeder Erik en eenige andere edelen werden daarop vermoord. Doch toen de misdaad, gepleegd was, werd do koning door zulk een wroeging en wanhoop aan gegrepen, dat hij de stad verliet en als een krank zinnige door de bosechen dwaalde. Na drio dagen ronden hem eenige boeren en brachten hem naar Stockholm terug. Gedurende de eerstvolgende maanden bet hij de regeering geheel aan dc rijks raden ovor. Slechte nu en dan had hij heldere oogeublikfcon en onderteekende dan alles, wat men hem voorlegde. Zoo stond hij toe, dat Gö ran Pcrsson gevangen genomen en ter dood ver oordeeld werd, dat de bloedverwanten der ver moorden groote geldsommen kregen en hertog Jan verlost word uit zijn gevangenis, waarin hij bijna vijf jaar had doorgebracht. Toen hij echter genezen was, trok hij do meeste der vroeger genomen besluiten weer in en her stelde Göran Pereson in zijn vrogcre waardig heid. Daarbij huwde hij met een meisje uit den geringen stand en liet haar tot koningin kronen. Thans besloot zijn broeder Jan tot een nieuwen opstand. Zijn broeder Karei, hertog van Süder mannland, verbond zich met hem; wat Magnus betreft, dezo was reed6 jaren geleden krankzin nig geworden. Bijna de geheele adel sloot zich bij de hertogen aan en de koninklijke troepen, die tegen hen werden afgezonden, werden ver slagen of liepen tot hen over. wilde hij eerst zelfmoord plegen, wat door zijn vraflde hi eerst zelfmoord plegen, wat door zijn omgeving werd belet. Daarna trachtte hij te on derhandelen, maar het was te laat. Den 17en September 1568 verschenen de opstandelingen voor Stockholm. Thans greep ook de bevolking der hoofdstad, Eriks wanbestuur reeds lang moe de, naar de wapenen. Göran Persson en zijn moe der werden gevangen gonomen en aan do herto gen uitgeleverd. Hij werd op vreeselijke wijzo ter dood gebracht en zijn lijk onder do muren van Eriks paleis op het rad ten toon gesteld. Zijn moedor, die te paard do terechtstelling moest lijwonen, bracht zichzelf om hel leven. Erik moest zich nu weldra overgeven. De stenden, vroe ger zijn gewillige dienaren, verklaarden hem vin de regeering vervallen en veroordeelden hem tot levenslange gevangenschap. In de gevangenis werd de afgezetto voret hard behandeld. Daar zijn vijanden vreesden, dat ziin aar.hangcrB hem met gewold bevrijden zouden, werd bij van de eene plaats naar de andere ge zonden, tot hij den 26 en Febr. 1577 stierf, ten gevolge van vergif. Hij was eerst yier en veer tig jaar oud. Eriks oudste broeder besteeg nu als Jan III den Zwced6chen troon. Hij was gehuwd met eene dochter van den Poolschen koning Sigismund en ging in 1578 tot den katholieken godsdienst over. Voor de lang verdrukte katholieken in Zweden schenen thans betere dagen aan te breken, doch later keerde do onstandvastige koning, vooral door toedoen zijnor tweede gemalin Ganilla Bjel- ke, weor tot hot protestantisme te ug. Jan III zocht steun bij den adel, met wiens hulp hij Erik van den troon gestooten had en schonk hem vole voorrechten, wat hem onder de burgers en boeren vele vijanden maakte. Met. Rusland voerde hij een oorlog, die jaren duurdo en Zweden onbere kenbar o 6chade toebracht. Toen in 1586 Stepha- r.us Bathory, koning van Polen, stierf, wiet hij te bewerken, dat zijn zoon Sigismund tot diens opvolger benoemd werd, zoodat hij hopen mocht, dat na zijn dood Zweden en Polen onder één scepter vereenigd zouden worden. Dio hoop werd echter niet vervuld. Jan 111 stierf in 1592. Zijn zoon Sigismund volgde hem op, terwijl zijn broeder Karei van Südermannland tot rijksbestuurder benoemd werd Karei, do joDgsto van Wasa's zonen, geleek het meest op zijn vader. Hij was een eerzuchtig man en niet tevreden met zijn waardigheid, was hij besloten, zich van de kroon meestor te maken, onverschillig door welke middelen. Nauwelijks was zijn broeder gestorven, of hij begaf zich naar Stockholm en gedroeg zich als was hij al leen meester in het land. Daarbij trad hij op als beschermer van den Protostantschcn godsdienst en kreeg daardoor den steun der geestelijkheid, die den katholieken koning niet genegen was. In 1593 riep hij te Upsala een vergadering bij een, waar besloten word, dat alleen de Luther- echo godsdienst in Zweden geduld zou worden en de door Jan III aan de Katholieken geschonken voorrechten werden afgeschaft. Eerst in het najaar van 1593 kwam Sigismund in Zweden aan. Weldra zag hij dat hij tegen zijn oom niet was opgewassen, terwijl de predikan ten openlijk het volk tegen den Paapschen koning opruidden. Hij kon van de 6tenden niet eens een kerk voor zijn geloofsgenooten verkrijgenalleen in zijne oigen kapel mocht hij zijn godsdienst uitoefenen. Sigismund deed, wat in zijn vermogen was om het vertrouwen en de liefde der Zweden te win nen,, doch tevergeefs. Steecis meer werd hij ge haat, terwijl zijn oom steeds hoogcr in de volks gunst steeg. Geen wonder dan ook, dat hij in 1594 weer naar Polen vertrok. Karei riep nu een rijksdag bijeen, waarop hij zich door allen ge hoorzaamheid liet zweren en nieuwo besluiten tegen do Katholieken genomen werden. Alle Room6che priesters zouden binnen zes weken het land moeten verlaten en elke Zweed, die Katho liek werd, zou voor eeuwig verbannen worden. Sigismund gaf echter den moed nog niet op. In 1598 landde hij met oen leger van 5000 man bij Calmar en bracht Karei een nederlaag toe. •Indien hij thans terstond krachtige maatregelen genomen had, zou hij waarschijnlijk overwin naar gebleven zijn, want nog altijd had hij on der do Zweden eon grooten aanhang. Doch schrikte er voor terug bloed te vergieten knoopte met. zijn oom onderhandelingen aar door kreeg deze den tijd zich opnieuw uit ten en toen dc onderhandelingen op niets pen, hervatte hij den strijd en behaalde tomber' 1598 bij Stangebroo een volkomen winning. Sigismund koerde naar Polen terug rel was thans oppermachtig. Op een nj dien hij bijeenriop, liet hij zich lot regeer end vorst des rijks verklaren* terwijl koning mund dc eed van trouw opgezegd werd. boden dc 6tenden bem de kroon aan, doch zijn vader eens godaan had, weigerde hij, te nemen, daar hij- den tijd daartoe nog komen achtte. Die tijd kwam echter in 1604 22en Maart van dat jaar werd hij als Ka gekroond. Zeven jaren, van 1604 tot 1611, heelt, koning geregeerd. Gedurende al dien tijd hij oorlog voeren, eerst met Polen over zit van Eethland en Lijfla ud,__ toen mot daarna met Denemarken. Ook in Zweden met groote moeilijkheden te kampen. Hij oen vcreeniging tusschen do Calvinisten theranen tot stand brengen, wat do gcost der laatsten zeer verbitterde. Hij regeert ijzeren hand en vele aanhangers van den zotten koning verloren het leven op hot Ook onder den adel, dien hij krachtig hield en wiens voorrechten hij dikwijls biedigde, had hij vele ^ijanden. Toch maakte Karei zich voor Zweden stclijk. Hij gaf zijn volk een nieuw wclb beterde de rechtspleging en bevorderde schaving. Veel deed hij voor dc nijverhe der zijn regeering waren de Zwcedschc ken beroemd. Vooral bet lot der geringe klasse trok hij zich aan; vandaar de „boerenkoning", hem door den adel gege Kareis opvolger was zijn achttienjarig» de bcroomdo Gustaar Adolf II, dio door overingen op Rusland en Polen en door zije winningen in den dertigjarigen oorlog tot een grootmacht maakte cn in 1632 zen sneuvelde. Zijn dochter, de geloerdo tina, dood in 1654 vrijwillig afstand troon om tot de Katholieke Kerk over en werd opgevolgd door haar neef Ka.ro! met wion het huis Tweobruggen aan do kwam. „Ctr.M

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4