Slaapziekte In Duitschland. Van 10 personen, die te Halle door de slaap- isekte aangetast waren, zijn er in de universi teitskliniek 8 gestorven. Uit de Omgeving. KATWIJK. Handelsregister. Volgens een advertentie in de Leidschc Courant van Zaterdag 2 April inzake het Handelsregister, worden onder die wet vallende kooplieden, winkeliers, fabrikan ten enz. uitgenoodigd tcrt het verstrekken van de voorgeschreven opgaven. Dezo gelegenheid is op Dinsdag'5 April van 912en van VA3 uur. De gemakkelijkste wijze van werken is om in den voormiddag de papieren te halen om doze 's namiddags ingevuld terug te bezorgen. Niet voldoen aan dezo voorschriften kan beboe ting tengevolge hebben. Zitting wordt gehouden in het gebouw der Recderij „Vuurbaak" aan de Boulevard, Zuidzijde. Katwijksche Burgerwacht. De leden van de Katwijksche Burgerwacht dienen er nota van te nemen dat de gewone oefeningen, mede in verband met den Zomertijd, voorlaan zullen ge houden worden 's Zaterdags van half-5 tot half 7. KATWIJK AAN' DEN RIJN. Muzickvorceniging. We verzuimden vori ge week nog te uieldcn dat op den dag der uit voering door de Harmonie Katwijk, deze veree- niging toen 25 jaar bestond. Proficiat. Tulpen. Bij de mooie prijzen, welke de laatste dagen gemaakt worden voor tulpenbloe men, worden door enikele kweekers vel tulpen Uit den kouden grond opgetrokken. KATWIJK AAN ZEE. Verbetering. Van gemeentewege is bij halte „Duinoord" een elcclrischc lantaarn geplaatst, hetgeen door zeer velen dio daar in of uitstap pen op prijs zal worden gesteld. De omwonenden bij Halte Duinoord hebben aan de Directie der N. Z. Holl. Tramwegmaatsehappij een verzoek gericht om aldaar tevens een wachllokaaltje te paalsen hetgeen op dat punt zeer zeker geen overbodige weelde zou zijn. Gezien do uitbrei ding der gemeente, vooral rond .Duinoord", verwacht men dat de maatschappij wel aan .dit verzoek zal willen voldoen. Kiezerslijst. De kiezerslijst onzer gemeen te ligt vanaf heden tot en met 21 April e. k. ter inzage en is tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar. OEGSTGEEST. Ongeval. Ter hoogte van do Kanaalbrug sloeg een wagen met stroo om waardoor de wa gen werd gehavend, wat gelukkig geen per soonlijke ongelukken tengevolge 'had, TER-AAR. Gemeenteraad. Voorzitter: do Burgemeester. Aanwezig alle leden. Notulen goedgekeurd: a. een schrijven van den chel' van dienst der N'ederlandsche Spoorwegen, me.dedcelende dat niet mag worden afgeweken van liet tarief voor het vervoer van rijwielen op het baanvak Nieuwveen—Ter-Aar; b. een' schrijven van den kassier van do Boeren leenbank te Nieuwveen mededeelende dat verlenging van het voorschot slechts voor twee maanden is toegestaan; c. een adres van de vereeniging „Gemeentebelang" ver zoekende vroegere uitreiking van de aan slagbiljetten Hoofd. Omslag en do gelegen heid tot betaling op meerdere termijnen te 6tellen; d. een adres van het Bestuur van den R.K. Bond van Geitenfokvereenigingen Sn Zuid-Holland verzoekende een Gemeen telijke subsidie van 50.tot steun dier vereeniging met verwijzing naar gemeenten die subsidie uitkeeren. De voorzitter deel de mede dat het adres in de vergadering van het Dagelijksch Bestuur is ter sprake gebracht, doch de meerderheid van dat Collego zich niet voor toekenning eener subsidie verklaart; de minderheid wenscht echter ƒ25.te verleenen. De heer Koele- iman wil niet een afwijzende beschikking Hij acht steun gewenscht. De heer van den Boogaard geeft te kennen dat de vereeni ging in ledental vermindert door de hoogo kosten en is er niet tegen voorloopig steun vanwege de gemeente toe te kennen. De heer van Vliet zegt dat dit niet op den weg der gemeente ligt, waarmede de heer Hen- drikse zich kan vereenigen. De voorzitter zegt dat voor en aleer men tot do behande ling van het bedrag ©ener subsidie over gaat de Raad zich allereerst moet uitspre ken of hij in beginsel voor is subsidie toe do kennen en hij wenscht dit in stemming te brengen. Met 4 stemmen tegen wordt dit aangenomen. Voorts wordt op 'daartoe door de Wo- ningbouwvereeniging gedaan verzoek be sloten tot het verleenen van een voorschot van ƒ34000.— voor den bouw van G arbei derswoningen. Het advies van de Gezond heidscommissie is ontvangen en zal in af schrift bij het raadsbesluit worden over gelegd. Wordt voorgelezen een van Gedeputeer de Stalen ingekomen missive waarin •wordt in overweging gegeven de boete .voorkomende in art. 6 de daarbij terugge zonden verordening op de invordering Hon denbelasting meer met den hechtenistijd in overeenstemming te brengen en voorge steld deze hoogsten op een bedrag van ƒ25.— te stellen. Met algemeene stemmen aangenomen. Dq voorzitter geeft te kennen dal vol gens medegedeeld schrijven van de Boeren leenbank te Nieuwveen de verlenging tot aflossing der schuld tot twee maanden is toegestaan en naar aanleiding daarvan maatregelen moeten worden genomen gel den te verkrijgen om die aflossing te kun nen doen. De schuld aan die bank bedraagt thans 49950.B. en W. stellen voor hen ie machtigen de maatregelen te nemen ten einde eene leening van dat bedrag te kun- inen afsluiten tegen een rente van hoog- etens 7 en eene aflossing van minstens 'ƒ2500.per jaar, terwijl de eerste aflos sing daarvan in het jaar* 1922 zal plaats hebben. Niemand daarover het woord vra gende wordt besloten tot het aangaan eener geld leen i ng van het hierbpyengenoemd be drag met de voorgestelde jaarlijksche af lossing en d,e verdere machtiging tot. uit voering aan B. en W. te verleenen. Vervolgens komt ter tafel een.concept verordening regelende de inrichting en sa menstelling van de commissie van plaatse lijk toezicht op liet lager onderwijs in de 'gemeente en zulks ingevolge artikel 176 der nieuwe wet op het lager onderwija Die verordening wordt artikelsgewijze \oorgeIe.zen en met algemeen© stemmen aangenomen. Er is bepaald dat de com missie uit 5 leden zal bestaan. Van do rondvraag wordt door niemand gebruik gemaakt, waarna de vergadering wordt gesloten. Land- en Tuinbouw. Rijkslandbcuwprcefvelden. Wij ontvingen het verslag van de Rijksland- bouwproefveldcn in Zuid-Holland ten Zuiden van Lek, Nieuwe Maas en Waterweg, uitge bracht door den Rijkslandbouwccmsulent te Dordrecht, den heer Van Ricl. Over bet geheel was 1920 \oor de proefnemingen niet ongun stig; het aantal der proefvelden werd echter nog steeds gedrukt door do nawerking der oor logsomstandigheden. Er werden genomen: G be- meslings, 6 vaviëteitsproeveu en 1 proef ter bestrijding van herik, totaal dus 12. Van achte ren aan beginnende, is het resultaat der be strijd ingsprocf kort samen te vatten. Men wendde aan yzersulfaatoplossing 15 pet. idem. 20 pet., beide in een hoeveelheid van GOO L. en voorts gemalen kainiet, in een hoeveelheid van 900 en 1200 Kg. per H. A. De. beslrijdingsmid.1- dclen waren niet zon dor uitwerking; de ver wachte resultaten werden evenwel niet verkre gen, hetgeen was toe to schrijven aan do late aanwending. Deze geschiedde eerst op 14 Mei, toen de meeste herikplanten reeds 6a 7 blade ren hadden, terwijl de meest geschikte lijd is, als de plantjes 2 al blaadjes hebben. De proef, op 2 verschillende dagen genomen, deed voorts zien. dat voor het welslagen noodig is, dal liet onkruid voldoende met dauw is bezet. De proef nemer oordeelt dat besproeiing beter zou zijn dan bestrooiing, omdat er gewoonlijk meer zon nige dagen komen, waarop besproeid kan wor den, dan nachten, die v> ld oen do dauw geven". Dit nvoge waar zijn, maar hij besproeiing blijft de aanschaffing van een sproeimachine een be zwaar, terwijl ze ook omslachtiger is. De 6 variëteitsproeven waren alle met tarwe. Wü willen zo even nagaan. 1. Te Goedereede hij'F. den Eerzamen. op ma tige zware klei. Vergeleken werden: Wilhelmina Eigentcelt, Broekema 1917 en Wilhelmina Broe- kema Origineel. Do opbrengsten waren: 1 W. Eigen teelt 376G Kg. Ie kw. 351 Kg. 2e kw. en 5566 Kg. stroo. 2 W. Br. Orgineel 3689 Kg. Ie kw. 434 Kg. 2e kw. en 5800 Kg. stroo. De kwaliteit van het graan was voor beide pereeelen best. Perceel I was goedgekeurd te vekle door de Holl. Mij. van Landbouw met 93 punten, perceel 2 met 90 punten. Dit verschil vond zijn oorzaak hierin, dat in de Origineele W. tarwe, zooals gewoonlijk, eenige afwijkende (bruine) aren bij do keuring voorkwamen, waardoor- de algemeene indruk minder was. Dezo afwijkende aren zijn, zooals de Goederee- sche proefnemers gewoon zijn, bij het oogsten verwijderd. De dunne stand van het perceel was hoogstwaarschijnlijk de oorzaak, dat, in strijd met de sedert jaren opgedane ervaring, de Orig. tarwe minder zaad opgebracht dan na bouw. 2. To Goedereede bij D. Lodder, op kleigrond. Vergeleken werden 3 variëteiten, waarvan de opbrengsten waren: 1. Imperial II Ie kw. 3196, 2e kw. 125 Kg. zaad en 5350 Kg. stroo. 2. W. maal W. maal W. Ie kw. 3451, 2c kw. 101 Kg. zaad en 4751 kg. stroo. 3. Wa. Origineel le kw. 3830 2e kw. 113 Kg. zaad en 5013 Kg. stroo. De Wilhelmina-tarwo was hier dus de meest winstgevende van de drie uitgezaaide. 3. Te Goedereede, in den polder Nieuw Wes- terloo, bij H. Lodder, op zavelgrond. Twee va riëteiten werden bij deze proef vergeleken met den volgenden uilslag: 1. Wilhelmina Origineel 3566 le kw. 173 2e kw. zaad en 5293 Kg. stroo. 2. "Wilhelmina 2e nabouw 3400 lc kw. 113 2e kw. zaad en 4780 Kg. stroo. De kwaliteit van bet geoogste product was goed. Ook hic-r bleek wederom, dat de Origineele Wilhelmina tarwe een liooger opbrengst gaf dan nabouw. De opbrengst van perceel I werd voor eigen zaaizaad gebruikt, 'die van perceel 2 w»rd als zoodanig verkocht. 4. Te Goedereede, in den polder Oud Wester- loo, bij P. Voogd, op Lichte klei. Het ging ook hier lusschen Wilhelmina Origineel en Wilhel mina 2 en nabouw. De oogsten waren als volgt: 1. Origineel le kw. 3674, 2e kw. 776 Kg. zaad. 2. 2e Nabouw le kw. 3603, 2e kw. 701 Kg. zaad. De stroo opbrengsten worden niet vermeld. Ook hier overtreft, al is het niet in beduidende mate, de Origineele tarwe den nabouw. Tijdens den groei was bet niet te zien. Er was voor het proefveld nog al belangstelling in de omgeving Ook werd het bezocht door oen Fransche en een Engelseho landbouwcommissie, die ook en kele der andere variëleitsproefvelden bezichtig den. De oogst der Origineele is geheel in eigen bedrijf voor zaaizaad gebruikt, die van perceel 2 is geheel voor zaaizaad vorkoch^ voor een ge deelte naar Frankrijk. 5. Te Gocdereede in den Adrian a-polder, op tamelijk zware klei, bij C. A. Vogel. Vergeleken werden: 1. Wilhelmina Origineel, 2. Wa. Eigen- teelt 2e en 3e nabouw. Hier waren de opbreng sten aldus: 1. Origineel 3615 Kg. le 342 Kg. 2e kw. zaad en 6272 Kg. stroo. 2. Eigenteell 3598 Kg. lo 756 Kg. 2e kw. zaad en 6254 Kg. stroo. 2e en 3e nabouw. De proefnemer blijft den jaarlijkschen uitzaai van Origineele Wilhelmina noodig achten, om dat nieuwe tarwe steeds dc hoogste opbrengst goeft, nabouw steeds minder, naarmato deze ouder wordt. AHe tarwe werd met uitzondering van het voor eigen gebruik bestemde gedeelte, als zaaizaad Verkocht. LUCHTVAART. Een noodlanding. Vrijdagmiddag was een toestel uit Soes- lerbcrg verplicht een noodlanding lc ma ken op he.t strand te Zandvoort, waarbij do machine over den kop sloeg' en ernstig beschadigd werd. Do beide inzittenden,twee officieren, kwamen met den schrik vrij. ..Vliegongeluk bij Gouda. Vrijdagavond, bij het maken van duike lingen met de „,Fokker"-machine boven liet vliegterrein t© Gouda, weigerde demo tor, zoodat de Duitsche. oorlogs-vlieger Fincko het toestel niet meer in horizontale richting kon krijgen. Van aanmerkelijke 'hoogte kwam het vliegtuig in het water te recht. Do vlieger wist op 3 a 4 meter van het water uit het toestel te springen en ibleef ongedeerd. ONDERWIJS R. K. Huishcudonderwijs. Wij ontleenen aan „Het Katholiek School blad": Bij weinigen schijnt nog bekend te zijn van hoeveel belang het is, dat onze R. K. Onderwij zeressen zich gaan bekwamen voor een diplo ma als onderwijzeres in een der huishoudkun dige vakken, n. koken en voedingsleer, wasch- behaudeling of huishoudkunde. In gansch ons vaderland zijn de R. K. be voegde leerkrachten uiterst zeldzaam. Daaroiü is door do Diocesane Jeugdorganisa tie voorgesteld eene vergadering te beleggen, waarbij zal gesproken worden over het nijver heidsonderwijs in betrekking tot de huishoud kundige vakken. Deze vergadering zal worden gehouden in de bekende en door do Regeering als middelbare school erkende R. K. Vakschool der Zita-Veree- niging te Leiden, alwaar men dan tevens de school zal kunnen bezichtigen. De vergadering zal' plaats hebben Woensdag 13 April, 2 uur namiddag in de R. K. Huishoud en Industrieschool, Noordeindo 50, Leiden. Om het aantal bezoeksters en bezoekers eenigszins te kunnen berekenen wordt beleefd verzocht toegangskaarten voor deze hijeen- komst aan te vragen bij Mojuffr. E. Penn., Frankenslag 76, 's-Hage. Om bet groole belang van dit onderwijl waar aan van niet-katholieke zijde met zooveel ijver wordt gewerkt, durven wij een ruim aantal aan wezigen verwachten. fr. R. G. H. B0UTERS, O.F.M. Het bloemeke van geduld. Bots, eert. jong meisje, gloeide van verlangen om veel voor God te mogen werken en zij bedroefde er zich in haar hart over, dat zij daartoe zoo weinig ge legenheid had. Zij scheen zichzelf ifcoeh zoo onnuttig toe. Haar leven was zoo doelloosAlles thuis ging goed zonder haarWel moest ze nog al eens een keer boodschapp/n doen voor haar ziekelijke moeder, maar dat gebeur de betrekkelijk zelden en een zaak van eenig gewicht vertrouwde men haar nooit ■toe. Als er iets van belang te doen was, dan was dat door Trina., de huishoudster, te verrichtenEn deze op haar beurt, die Bets als kind op de armen had gedragen, behandelde haar, ofschoon ze toch xeed9 achttien was, nog als een wicht en liet haar slechts bij kleine en onbeduidende dingen helpen. Voor vader was er niets te doen clan zijn kousen te stoppen, de ta fel te dekken en de couranten goed te leg gen. Maar de man, die het zeer druk had en geheel in zijn bezigheden opging, be moeide zich nauwelijk met zijn oudste dochter. Ieder ander had die geringe dien s-ten hem even goed kunnen bewijzen Ook bij haar jongere broers en zusters kon zij niet veel uitvoeren. Zij mocht wel hun speelgoed opruimen, het haar der meisjes kammen, de scheuren, in de. kleede- reai van de jongens dichtnaaien, zij mocht hen bij hun huiswerk helpen, maar o wee als zij een goeden raad of een waarschu wing tot voorzichtigheid of een standje durfde geven. Wat konden broertjes en zusjes dan kwaad wordenEn Bets mocht ■blij zijn, als het bij die verstoordheid bleef. Gewoonlijk ging men het moeder of Trina, vertellen. Eu toch verlangde zij zoo zeer de kinderen op den goeden weg te leiden. Zoo kwam zij zichzelf geheel onnut voor, .als het vijfde rad aan den wagen, dat tot niets dient. En zij had toch zoo graag veel gedaan Zij voelde daartoe de kracht in zich. Wat zou het voor -haar een genot geweest zijn voor God te arbeiden of als de heili gen en martelaren., wier levensgeschiede nis zij met gloeiende wangen en vochtige oogen lias, voor Hem smarten .te lijden. Maar de gelegenheid daartoe bood zich niet aan. Slechts de gewone dagelijksche bezigheden vroegen' van haar wat moeite en soms een offertje. Had zij nu haar krachten maar kunnen geven aan weldadige vereenigingen. Daar voor echter alleen werd haar geen tijd ge gund. Want hoewel iedereen scheen le trachten haar ernstig werk te onthouden, zoo stemden allen overeen haar vrijen tijd door allerlei klein goed dn beslag te ne men. Dan kom men lïaar ineens niet meer missen. Nu eens mocht zij dan haar kran ke moeder helpen dan moest zij in de keu ken op het eten letten, dat het niet zou aanbranden of de .naaister helpen knoopen aan liet. goed zetten. Maar zoo gauw als Bets iets alleen wilde doen, werd haar met een .ydat kunt ge immers niet" een minder eervol ontslag gegeven. Het was altijd en eeuwig het oude deun tje van het vijfdo rad aan den wagen. B*ts wensehtc zich in bittere stemming wel eens een plotseling sterfgeval toe. Wat zou het immers! Een plaats minder aai; •tafel en één plaats meer in het familie- I graf op het kerkhof, clat. was alles. Hoe 1 ouder zij werd, des te oanutter kwam zij I zich voor'en zij schrok bij de gedachte zoo nog lang te moeten leven. Eens overweldigde haar dat gevoed zoo zeer, dat zij een vrij kwartiertje benutte om naar dc Kapel van het nabijzijnde klooster te vluchten, om daar ongestoord te kunnen uitweeuen en hulp af te smee keer Het was vroeg in den middag, .omstreeks drie uur. Op dat uur waren er geep.- an dere mens clien en de vrede van Gods huis was voor het bedroefde meisje alleen.' Wat was het schoon in dit geheiligde verblijf. De lange zonnestralen legden zich met zaohten glans om het Maria-altaar heen. Door dc geopende vensterruiten drong de frissehe bloemenlucht binnen. De stilte was zoo groot, dat men het gonzen der muggen liooren kon. Door niets anders werd het zwijgen van den zomermiddag verbroken en Bels kon zich vrij aan haar smart overgeven. Met tranen in de oogen .zag zij op maar heb Moeder-Godsbeeld, toen zij daarvoor lag neergeknield. „Moeder, o Moeder, bad Bets, help mij en verkrijg voor mij de genade iets ern stigs en goeds voor Uw Zoon to kunnen doen. 7Ae, ik verteer van verlangen werk zaam voor Hem te zijn. Moet ik dan on nuttig blijven, als een speelpop behandeld worden geheel mijn leven of tem minste zoo lang totdat het to 'laat is, wachten om aan het werk te ghuai? Neen, gij kunt niet zoo hard zijn om mijn gebod niet te verhoore.il. Gij ziet in mijn hart, gij kent mijn eemigen wensch, namelijk al mijn krachten te gebruiken in dienst van Uwen Zoon. O, laat mij niet met leege handen voor Hem treden, wanneer mijn uur gesla gen heeft en ik mijn leven lang een onnut schepsel gebleven ben. Help mij, goede Moeder help mij." Zoo bad en klaagde de jonge ziel lang .achtereen. Toen geschiedde iets zeer merk waardigs. In de feestelijke eenzaamheid van het kapellek© scheen het Bets opeens, alsof het Moeder-Godsbeeld zich bewoog. Zacht ontvouwde zich liet kleed der he mels che Vrouwe, het hoofd wendde zich maar de arme snieekeling en de hamd, wit als schitterend licht, maakt een .beweging, alsof het een gordijn wilde wegschuiven. Bots liaeld den adem in, haar tranen droogden op, met verbazing staarde zij op de wonderbare verschijning. Daar Monk een stem in haar ooren van over groot© zoetheid, als uit de verte komend en toch van nabij. „Hef uwe oogen op en zie"' sprak zij. Het beelcl herhaalde het gebaar met de handen en het was alsof de muur verdween. Een woeste, eentonige vlakte, waar geen gras of boom groeide, maar waar slechts zand en rots-gesteente en ruwe blokken den bodem bedekten, ontrolde zich voor haar oogeai. De vlakte strekte zich in eindelooze verte, star en stom en verlaten. Geen beekje ruisolite ei- zegen- brengend door, maar slechts een vale dom pig© hemel welfde zicli heen over de woestenij. „Zie hot aanschijn der wereld, waarin mijn Zoom gaat om zielen .te redden", sprak ee.n geheimniisvolle stem en Bets bemerkte een voetganger, die langzaam den weg afkwam. Hij was van groote ge stalte, doch ging gebogen als zwaar ver moeid e>n met ontzettend leed beladen. Zij durfde nauwelijks zijn aangezicht te schouwen, waarop zulk een groote. droefe nis geteekend stondzij wist reeds wat, wie hij was, die zie-h in eenvoudige men- schengedaante aam haar vertoonde. Nede rig vestigde zij haar oogen op zijn voeten, die ongeschoeid den harden weg betraden. En het schrijnde haar harte, toen zij be merkte, hoe de steenen met scherpe pun ten het vleesch verscheurden. Zij wrong de hamdern in hulpelooze smart. „Aldus vergeldt de wereld do zoekende liefde van mijn Zoon", sprak Maria. Eli sabeth waagde nu te antwoorden. „Is er dan geen enkel middel om hem dien zwa- ren tocht te vergemakkelijken Toen was het alsof een glimlach over het beeld gleed. „Aanschouw en zie", sprak de stem en Bets bemerkte, dat iets zich in het Woestijnzand bewoog. Vóór de voeten van den reiziger sloeg een groen, wit .gebor duurd 'tapijt zich als open, ee.n tapijt, dat zidh altijd verder uitspreidde, alwaar hij ging. En dit tapijt bestond enkel en alleen uit madeliefjes, die uit den woesten bo- dee ontsproten en hun groene blaadjes uitstrekten, waartusschen zij him rood-om- ramde, paarlwitte bloeniekens met gouden hart droegen. Het was een tapijt van die bloempjes, welke in de wereld veracht, en zelfs als onkruid beschouwd worden, maar die nu bestemd waren om aam de voeten van den Heilamd te bloeien en Hem een weinig lafenis te brengen in de woestenij. Maria sprak thans„Deze bloemekenj zijn uit het geduld ontsproten, waarmede eenvoudige zielen ter liefde Gods het klei ne leed des levens dragen. Niet ieder is tot groot zaken geroepen, maar allen kun nen in het Heine getrouw zijn, geduldig lijden, zwijgen en zich ootmoedig overge ven aan Gods H. Wil. Mijn Zoon ziet deze Heine offers en beloont ze gelijk Hij liet penningske van de weduwe beloonde. Het kleine is niet meer klein, wanneer het Hem verheugt en eert bij allen ondank, allen haat, alle hardheid en verblinding der mensehen. Wilt. ook gij niet zulk eon bloemek© van geduld kwecken? Mijn Zoon ter eer el Hij zal u daarvoor zegenen. Wie in het kleine getrouw is, kan ook tot groo te .dingen verkozen worden. Eerst echter moet hij zich in het geduld geoefend heb ben." De stem zweeg. Dc muur sloot zich. De voetganger, de woestijn, heb madeliefjes- tapijt verdwenen voor Bets blikken. Zij dacht, na, zag om zich heen en wist niet of zij geslapen en .gedroomd had of dat zij met een visoen begunstigd was. De om gering zag er uit, als altijd, zij J zelf bevond zich op de knielbank voor het Moeder-Godsbeeld, dat in verheven rust zijn gewone plaats innam. Alleen scheen het Bots toe, alsof het gelaat van het beeld nog bekoorlijker was en een zekere verstandhouding met haar toonde. En toen wist zij, dat haar gebod verhoord was, dat zij geholpen was en baar vurig smeeken een antwoord verkregen had, O, hoe gaarne wilde zij nu het leven, hoe weinig nuttig het ook was, dragenO neenhet was in hot geheel niet onnut tig al scheen het dit uiterlijk ook te zijn. 7-ii kon door goduM en vergeving den Heiland op zijn moeitevollen gang door d wereld verheugen. Zij kon medewerk aan het bloementapijt. voor zijn voete Haar leven had een inhoud en een doei zij moc-ht voor God arbeiden, al was dan slechts in kleine zaken Met stralende oogen en niet een zali» glimlach op de lippen verliet Bots de lf pel, maar uiet dan ma een hartelijk daM gebed gestort te hebben over de go^ Moeder, dio haar zoo wonderbaar had holpen. En Bets heeft de goede voornemene, to? gemaakt, uitgevoerdzij heeft er aan Vaj gehouden ook, wanneer een bekoring Va moedeloosheid haar overviel. Trouw bit, zij in het kleine tot God haar voor grq tere dingen riep. Zij mocht later veel tik Hein arbeiden en menig werk tab Zijn ei verlichten. Dat echter bewerkten de bloemke* vam geduld, die zij langen tijd zoo zei vuldig kweekte En gij, lezer en lezeres, dié in dit schel is geen werkelijk wonder zult zien, d« eene troostrijke leering, in treffende b« den u voorgesteld, doe er uw nut mJ voor heel uw leven. „Sint Franciseus.' ^toomvaartberichten. E STV. MIJ. NEDERLAND. BATJAN arr. 29 Maart te Newcastle. N.Z.1 I GROTIUS vertr. 2 April van Amtserdam. PRINSES JULIANA, uitr., vertr. 31 Haj van Colombo. KON. NED. STB. MIJ. INO arr. 3 April te Amsterdam. NERO arr. 2 April te Amsterdam. ULYSSES vertr. 2 April van Amsterdam, ADONIS cerr. 1 April van Hamburg. j •ORPHEUS vertr. 31 Maart van Lissabon. STELLA arr. 1 April te Constantinopel. KON. WEST-IND. MAILDIENST. JAN VAN NASSAU arr. 3 April te Amsi dam. HOLLAND AMERIKA LIJN. ROTTERDAM arr. 1 pril te New-York. WARZAWA vertr. 2 April van Rotterdam ZIJLDIJK ara*. 29 Maart te Cienfuegos. HOLLAND-BR.-INDlë LIJN. BOLTON ABBEY, uitr., vertrok 1 April Suez. VECHTDIJK, thuisr., arr. 1 April to Sua HOLLANO-OOST-AZIë LIJN. ALDERABAN, thuisr., vertrok 1 April Port Said. BOEROE, uitr., vertr. 30 Maart van Mani ROTTERDAMSCHE LLGYD TERNATE vertr. 2 Maart van Rotterdam MEDAN, uitr., arr. 30 Maart te Sal ROTTERDAM ZUSD-AFRIKA LIJN, POELDIJK vertr. 2 April van R'. SIRRAH, uitr., arr. 1 April te Labia. STV. MIJ. OCEAAN KEEMUN arr. 30 Maart te Singapore. STENTOR vertr. 30 Maart van Co:umbo. PATROCLUS arr. 31 Maart te Suez. PROMETHEUS vertr. 27 Maart van Bata" ALLERLEI. Jong huwen. Zooals het „Handelsblad" vermeldt is aantal huwelijken tusschen jeugdige persei in de laatste jaren sterk toegenomen. Het I reau van statistiek te Amsterdam verschj inlichtingen, waar bet gaat over de be. «>it van de hoofdstad, en daaruit blijkt, dat in 1' 1120 huwelijken werden gesloten waarbij of beide personen minderjarig waren. Er lit den in 1920 7 „mannen" /au 17 jaar; 24 vani 76 van 19; en 146 van -0 jaar. Wat de mc betreft waren er 14 van 16 jaar; 75 van 17; van 18; 324 van 19 en 423 van 20. Geen deze jeugdige mannen en vrouwen was i mondig, toen zij in bet huwelijksbootje st ten. Dc directeur van bet Burau meende, da! zooveel meer jong getrouwd werd, omdat gehuwde paartjes in pension gaan, wegens rtingnood en daardoor niet genoodzaakt zich een inboedel aan te schaffen, waar dikwijls sparen noodig is. Burgerlijke Stand. LEIDEN. 30 Maart1 April. Geboren: Maria Philippina d. van A. roans en P. M. Buitendijk Franciscus Johi z. van P. J Hakkaart en A. B. Schuuriuas Wiillomientjo d. van P. v. d. Steen en M. E v. Berkel Maria d. van A C. L3gerbel S. M. Sicking. Ondertrouwd: J. Xoordanus jm. '23 j H. A. Hagcman jd. 33 j J. Gerrits jm. - t\ en M. v. Steenbeigen jd. 22 j. Overleden: E. J. M. do la Court-Mai vr 71 j. J J. van der Schrier .z. 9 m. - A. D. Wendol z. 2 m. J. Fakkel J. de Water z. 4 u. Wed. C. G. Snelderv; Paardekooper 78 j. Lcvenl. zoon van J. K: en M. 1' Ecluse G. Segaar z. 16 Hakkaart z 30 min. G. J. Schoonderwoerd ja Bezcmer z. 2 w. A. J. H. Baud-Keukenfl I ter vr. 68 j. OEGSTGEEST. Geboren: Adrianus Johanncs, z. val Mesterd en W. de W. Gehuwd: G. Kulk oud 24 jaar en S. Bovenkamp oud 32 jaar te 's-Grav enhage - A. Driossen, oud 29 jaar en A. M. Thomas 29 jaar.- Overleden: J. J. van der Schriel 9 maanden C. van Eijk oud 54 jaar van W. Boere. Maart. Ingekomen 11 m. en 16 vr>'u; ll Vertrokken 18 in. en 30 vr. ZOETER WOUDE. Geboren: Maria Galharina, d. van A.el Dicmen en van G. J. Book Petronella h d. van J. Overdovest en van G. G. van Noofl|6t Johanna Maria Josefina, d. van P. L. de en van M. M. Hoogeveen. Ondertrouwd Willem van Vlie1- m jaar en Johanna Wilhelmina Verdegaal, 3b t Overleden: Gertruda Maria van 21 jaar. F b:

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 12