weede Blad. Uit de Omgeving. Gemengde Berichten. aterdag 26 Maart 1921 Paaschjubel. goloof, dat mijn Verlosser leeft'' flleluial Wij heffen 't aan: Pc lieer is waarlijk opgestaan! heerlijk: te 'kunnen uitjubelen den jubel van Paaschmorgenl Hoe lioht zich de dag na den duisteren lijdens- II Hoe blijde klopt ons hart na zoo- dagen van mede-lijdenI Hoe verruimt onze zi-eJ van juichende vreugde, nu dat haar „Verlosser Leoftl" tusschen hel en tusschen hemel zal, ep den Offerherg drie kruisen staan, nieuwe Paradijspoort opengaan". i9 vandaag niet alleen liet mede-ju- na het mede-lijden, dat onze Chris- in lichte-laaie vlamm-e zet., een jk gevoel van zekerheid' en dankbaar letrouwen maakt zich heden van ons er. ij gaan den goeden gang van Golgotha, [5 dien berg leidt de weg naar 't Pa- iaf de dorre rols-Vol-lijden, het Gol- van dagelijksch zuchten en zwoegen zoo menigen lijder de onverwelkt) ro van ondoofbaar Paasch-ilicht, dfe ichte venheertijking na geduldig tor- lokkend licht van Tabor, dat voorbij- maakte plaats voor het verzadigend van Golgotha, dat blijft h tusschen Tabor, den berg der heier- id, en Golgotha, den berg der zaligma- Paasdhvreugdeligt de Kruisweg, alleen zal gekroond worden, die goed des heeft" volgen Hem, ons levens-voorbeeld, tngen, langen kruisweg met vele sta man telkens nieuw lijden... „opdat gij, gedaan heb, ook aldus zoudt Jen hof van bloed en tranen lag Hij rplelterd onder liet gezicht van zijn met eene ziel, „bedroefd tot den uit zijn angstige bor3t kreunde iet: „Vader, niet jvat Ik wil, maar Gij wilt" isemane staat nu in Paaschlichtt De iwen zijn heen. Het blood-zweet is een mantel van onbederfelijke jkhoid„Moest de Christus dan en aldus zijn heerlijkheid binnen „Een voorbeeld heb ik u gegeven" zagen He<m staan voor geestelijke en rechters, beschuldigd en go- ioordeeld en veroordeeldniet rvoerend tot zijn verdediging clan heilig, rein, werkzaam. De ink der menschen verdween, de lich [glans van 's Vaders aangezicht ver- „deze is mijn welbeminde Zoon, in Ei mijn welbehagen heb"... „Een eki heb Ik u gegeven" oornenkroon zagen wij gevlochten en ftoodend pijnigen; de door geeseling •arde ledematen rillend van pijn en oorts; de Koning, verworpen door J ft, de Vader, verraden door zijn zoon, - dor, uitgekreten door zijn kudde, de m verlaten door zijne vrienden. de lener, vertrapt door degenen, die Hij iftEn nu omstraald van he le roept Hij, ontijdelijk en onster- Koning, de Vader, de Herder, de e Weldoener.. „Wie na mij wil q drage, als Ik, zijn kruis en vol- De Kruisweg met Christus loopt lil op den berg der Verrijzenis! voigden zijn bloedend spoor wende rijen van ondankbare en af- i vrienden, nu vijanden; geworden orden Hem van zijn pijnlijken liefde- bidden. Zijn: „Vader, vergeef het Wij hoorden zijn dorstend smachten (-zuchten, zijn verlatenheid en doods- maar ale een „nagalm van Zijn: volbracht" dondert het door Jeru- en weergalmt door de eeuwen vol Wold-gebeunen: „Hij is verrezen"., ind zal gekroond worden, dan wie Bstrcden heeft"„Hij is verrezen" Vk na Mij wil komen, hij neme, als kruis en volge Mij in 't dragen er- „Een voorbeeld heb Ik u gegeven" Ajubel is zoo heerlijk! 11 chvreugde is zoo troostend ebgedaehte is de kracht voor den des levens! 'aechen is de lach op T gelaat der w*en, die bidden en werken en lijden lod. ben is de kracht voor den werker in m wijngaard, vol distelen en door lig tan is de bezieling van den arbeid, beo is do triomf van dé naasten- ton is de bekroning der Waarheid, tan is de geofferde liefde. *n is het geheiligde medelijden, ben is de beloonde trouw, tan is het doorgestane lijden. ?b ^cn is het eind van den kruisweg, of &taa is het schitterende, verheerlijkte pial Alleluia I hoe 't levenswater vloeien kwam 'echterzij den tempe.l uit* Alleluia. ft tot wien dat water komt, 1 genred, en jubelt luid: AUoluial Alleluia I [*ater, dat voor ons springt ten lc\en, is Zijn Leer, Zijn Leven, ®rken, Zijn Lijden, Zijn Dood... ons 'o'n?;..; Zijn Licht, Zijn Liefde, 'uk, Zijn Heerlijkheid, Zijn- eeuwig ons tot loon 'en eeuwige genie- „Een voorbeeld heb' Ik U gegeYen" „Komt, volgt Mij"... D.e Paaschjubel daalt niet in de zielen, die trouweloos zijn als Jud'as, vol haat als Gaiplias, zonder medelijden als 't Joodscho volk, kruipend voor de volksgunst en hun kerend naai- goedkeuring van de menschen als Pilatus... Paaschfeest is niet voor wie het zingenot nastreeft als Herodes, wuft als Herodias, lichtzinnig als Salome Paasch jubel is voor den eenvoudigen Simon van Cyrene, den helper van Golgotha's Lijder; voor den trouwen en kuisch'en Joannes, zijn Meester volgend tot onder 't kruis; voor den minnenden Petrus, voor den werken den Paulus, voor den belijdenden Stepha- nus.Paaschjabol is voor den Christus volgenden weldoener van armen en nood lijdenden, trooster van bedroefde harten, toevlucht van weduwen en weezen... Paaschjubel is niet het minst zooals 't voor Christus was voor hen, die me,t Christus den Kruisweg treden, gesla gen', getrapt, gehoond, uitgebannen;., voor hen, die met Hem gebukt steunen ouder lasten en lijden, onder zwaarte van armoe de, ellende en kruis „Want tranen zijn als Paradijs-gebeden, „In tranen slechts hervindt de mensch het Eden". Het is volbracht! Alleluia! Hij is verrezen! Alleluia. „Komt, volgt Mij I" II age veld—Voorhout G. P. J. v. d. BURG, KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollencultuur. Na afloop der alge- tneene vergadering van „Bloembollencultuur" zijn de bestuursfuncties verdeeld als volgtJac. Wassenaar, Voorzitter; J. v. d. Perk, 2de Voorzitter; J. van Tol, Secretaris-Penningmees ter; H. W. Grimbergen en Jac. v. d. Guglenen Ant. Heemskerk, Commissarissen. LISSE. Tooneel. De tooneelafdeeling van het Pa tronaat „St. Fidel is", zal op de avonden van 28, 29 en 30 Maart a.s. opvoeren het drama „De Vadervloek". De uitvoeringen zijn in het Paironaalsgobouw. Te water. Door bet schrikken van een voorbijsnorrenden auto van den heer Verduijn, alhigr, geraakte gisterenmiddag bet voor den vuilniswagen gespannen gomcentepaard aan don „Driesprong" te water benevens de koetsier D. Stoop. Stoop redde zioh zelf, doch vele han den waren noodig bet 'logge gem eentepaard op het droge te krijgen. Bloemenvelden. Aan lien, welke jaarlijkscb de bloemenvelden kornen bezichtigen, kunnen wij tnededeelen, dat er met de Paasckdagen al veel te zien is betwolk zich echter bepaalt tot wat soorten Hyacinthon, Tulpen en Narcissen. De eigenlijke bloomenzondag zal waarschijn lijk 3 April zijn. NIEUWKOOP. Kiezerslijst. Op de door Burgemeester en Wethouders vastgestelde kiezerslijst komen 1426 namen voor. NOORDWUKERHOUT. Deurwaarder. Burgemeester en wethou ders hebben L. J. Col jé, uit Leiden, benoemd tot deurwaarder bij de plaatselijke belastingen. Brand. Woensdagnamiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het bosch van hel St. Bavogesticht. Enkele broeders der inrich ting, alsmede eenige hungers waren spoedig ter plaatse en wisten het vuur te blusschen, zoo dat alleen wat struikhout verbrandde. He! Kerkhof. Zondag was er in de paro chiekerk van den H. Jozef alhier van den kan sel afgekondigd dat er Dinsdagavond in bet café van den heer Van den Berg, eene vergade ring zou gehoüden worden van de St. Barbara- veroeniging, om te bespreken de noodzakelijk heid van de verbetering en verfraaiing van het R. K. Kerkhof dier Parochie. Tot deze vergade ring werden ook mtgenoodigd allen die belang stelden in deze zaak. 'n Veertigtal belangstel lenden hadden dan ook aan deze uitnoodigïng gevolg gegeven en waren op den aangegeven tijd in genoemd café tegenwoordig. De ZeerEerw. beer Pastoor H. M. Quant opende de vergadering met den Christelijken groet, dankte voor de opkomst en besprak de noodzakelijkheid om het kerkhof te verbeteren, daar dit op het oogenhlik in izecr desoiaten toe stand verkeerde. Spreker kan de verblijdende mededeeling doen, dat hem door een milden govor bet aanbod is gedaan, een steenen muur rondom het kerkhof te laten maken, terwijl door een ander niet minder milden gever een ijzeren afsluithek is toegezegd. Dit aanbod is door hom gretig aanvaard en spreker wil biervoor in bet openhaar zijn op rechten dank betuigen. Maar hiermede zijn wij nog niet klaar, daar. nog verschillende -andere werkzaamheden moeten verricht worden. Daar om zou Z.Eerw. willen 'vragen: hoe moeten wij biermede bandelen? Door den heer J. W. van Paresa wordt voor gesteld eene commissie van uitvoering te benoe men, om de verschillondio zaken te regelen in overleg mét den Pastoor en het Kerkbestuur. Dit wordt goedgevonden. Hiervoor worden benoemd de lieeren P. Ver- dogaal en N. C. van der Zalm. Nadat verschil lende besprekingen waren gevoerd over den aard en de wijze van werken, waarmede het kerkhof het best zou zijn te verbeteren cn te verfraaien, werd; gevraagd wie of zich beschik baar wilde stellen om oen of moor dagen gratis te komen werken. Hiervoor stelden zich staande do vergadering een 25-tal personen beschikbaar, zoodat direct met de diverse werkzaamheden kon borden begonnen, Besloten werd nu, dat voorloopig^ rondiom den te maken -muur een afgraving zou plaats hebben en dat daarop eenig boutgewas zal geplant worden, om zoodoende luwte le krijgen tegen de scherpe Noorder- en Zeewin den. en dan voorloopig nog met verdere aan planting en verfraaiing van het kerkhof te wachten tot hel najaar, daar het seizoen hier voor nu reeds te ver gevorderd is en men kans loopt, dat alles toch verdort. Nadat de Zeer Ecrw. beer Pastoor alle aanwezigen dank had gebracht voor hunne medewerking en aanwe zigheid en de hoop had uitgesproten, dat alles naar wensch zou slagen, opdat er aan den ou- gewenschten toestand op het kerkhof spoedig een einde zou komen, sl'oot Z.Eerw. de verga dering met den .Chr. groet. HGELOFARENDSVEEN. Coöperatie. Dinsdag liieM, de R. K. Coöp. Verbr. Yereenïging „Ons Belang"- R.A.-Veen en Omstr. hare eerste jaarvergadering in de St. Pan- crasiusza3l. Te ongeveer 8 uur opende de voor zitter de vergadering met den Christelijken groet» Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, deed de secr.-penningmees- tor, de beer H. T. van Klink, rekening en verant woording oyer bet boekjaar 1920. Hieruit bleek, dat de zuivere winkelomzet bedroog f 21195.6L waarvan is verkocht aan de leden voor een be drag van f 11365.62, terwijl door niet-leden voor een bedrag van f 9829.99 werd betrokken. Het dividend zal bedragen 1.79 pet. waarvan 1.07 pet. wordt uitgekeerd aan de leden. Hierna bracht de Raad v. Toezicht, bij monde van den heer Jac. v. d. Zwet B. en Secr. der R. v. T., rapport uit van de gehouden controle on deelde mede, de boeken en bescheiden van den «ecr.-penn. op verschillende tijden te hebben ge-> controlecrd en deze, zoo mode de kas, steeds vol maakt in orde te hebben bovonden. Vervolgens kwam aan de orde het rapport van den accountant. Ook uit dit rapport bleek, dat boeken en bescheiden in orde waren. Daarna bracht de voorzitter den 6ecr.-penn.. dank voor de accuraat gehouden boekhouding, waarmede de vergadering instemde door applaus. Een verkiezing van 3 bestuursleden had plaats, wegens periodieke aftreding der heeren A. Bouw meester, H. T. van Klink en Nic. Hoogenboora, waarvan laatstgenoemde zich niet meer herkies baar stolde. Gekozen werden de heeren H. T. van Klink, A. Bouwmeester en in de vacature van den heer Iftc. Hoogenhoom de hoer E. Akker boom. Voor den Raad van Toezicht werden ge kozen de heeren Jac. v. d. Zwet Bz. (aftredend) en D. v. Veen. Van do rondvraag werd weinig gebruik ge maakt. De voorzitter dankte allen voor hun trou we opkomst, en sprak den wensch uit, dat alle in den toekomst de Coöp. zullen blijven 6leunen, hopendo een volgend, jaar meerdere winsten te boeken. „St. Willibrordus." - Deze propagandaclub hield Maandag eon lodenvergadering in de St. Pancratiuszaal, welke vrij goed bezocht was. Na opening en notulen werd een verkiezing ge houden voor éón bostuurelid, wegens ontslagname van "den voorzitter. Hiervoor werd bij eerste stemming reeds gekozen Arie Pauw, dio later ook door het bestuur tot voorzitter werd benoemd. Nadat nog eeaige zaken van huishoudelijken aard waren behandeld, werd door den aftredenden voor zitter een woord van afscheid gesproken. Spr. geeft hierbij nog eens oen résumé van de werk zaamheden, welke de vereemging in hot tijdperk van zijn voorzitterschap heeft verricht en spreekt dan ook een woord van oprechten dank tot Geest. Adv., bestuur en loden Voor de sympathieke en prettige samenwerking, wolke hij hierbij heeft mogen ondervinden. De Geest. Adv. bren -t hierna oen woord van dank tot den scheidenden voorzitter voor alles wat deze voor de vereoniging heeft gedaan en zegt, dat wij hem slechts noode zien vertrekken. Zijne Eerw. spoort verder allen aan ijverige loden te blijven en ook den volgendon winter de te ge ven ontwikkeling trouw mede te maken. Hierna werd de vergadering gesloten. ..Tentoonstelling. In onze gemeente zijn dezen winter rappe jongens- en meisjes handen in do weer geweest om, in eerlij ken en nuttigen wedstrijd, deel te nemen aan de huisvlijttentoonstelling, die op den lsten en 2den Paaschdag zal gehouden wonden in de groote speelzaal der meisjes school. Hot is in deze gemeente eene eerste po ging op dat gebied. Geen wonder dus diat sommigen een wei nig bevreesd waren over het welslagen, de zer tentoonstelling. Gelukkig mogen zij, die het initiatief daartoe namen, met vreugde constateeren, dat het succes wel verzekerd is, en dat het doeil: „nuttige bezigheid te doen verrichten gedurende de lange winteravonden", be reikt is. Immers, wie had kunnen vermoe den dat er een kleine 400 inzendingen zou den komen van huisvlijt op allerlei gebied, te veel om op te noemen. Inderdaad biedt de ten-toonstelling zeer veel voor liefhebbers. Het is de vurige wensch der directie dat ook nu het tweede doel der tentoonstelling moge worden be reikt, dat is: door te 'laten zien wat er met een weinig geduld en goeden wil gemaakt kan worden; anderen aan te sporen om in diezelfde richting, in de toekomst, de lange winteravonden voordeelig, ge.zellig en nut tig door te brengen. Liefhebbers kunnen -luier vinden modellen en voorbeelden, die zij gerust mogen overnemen en namaken. Om het reizen en trekken op lsten Paaschdag zooveel mogelijk tegen te gaan, worden zij, die buiten do gemeente wonen, vriendelijk verzocht, hun ibezoek uit te stellen tot 2den Paaschdag. Naar wij vernemen zal Zondag na de Hoogmis de tentoonstelling worden geopend door onzen Edelachtb. heer burgemeester, in het bijzijn alleen van autoriteiten en ge- noodigden. VOORSCHOTEN. Jubileum. Donderdag herdacht de heer A. de Graai den dag, dal hij voor 25 jaar in dienst trad' bij den heer Piron, in den wijnhandel ge naamd „Do Vlijt" alhier. Tevens was het dien dag 25 jaar geleden, dat de wijnhandel „De Vlijt" geopend werd. De jubilaris werd ten zijne huize door zijn patroon gecomplimenteerd en hem werd een enveloppe met inhoud en ooni- go cadoaux overhandigd. Van de wijnhandel wapperde de vaderlamlsche driekleur. Dezo dag is voor den jubilaris een onvergetelijke gewor den. WOUBRUGGE. Rectificatie. Gisteren stond onder deze ge meente een bericht vermeld over een aanrijding; dit bericht moest geplaatst zijn onder Was- W0ERDEN. Da staking. Donderdagavond had in het Patronaatsge bouw een bijeenkomst plaats vaa den R. K. en Christelijken Pan- ea S t oenb öw erkersb on tl, ter bespreking vaar dien kuidigen eland dor staking. De hoer Ooslerbos, vrijgestelde van den Ghr. Bond, opent do bijeenkomst met gebed. - Hierna geeft deze spreker op'duidelijke wijze een uiteenzetting van de oorzaak, en den stand der staking. Spreker begint met de arbeiders te wijzen op het groote onrecht hun door de werkgey?rs aan gedaan. Hoe de arbeiders door de werkgevers zijn gebruikt voor proefkonijn, om te zien wat er Jcefde onder de arbeiders. Immers, het door de werkgevers toegezegde loon tot 1 April van f 33.50, werd ter elfder ure veranderd. Met het oog op den 8-urendag word aan do arbeiders gegeven het oude loon en 10 pet. toeslag; dit was dan totaal f 28.dus f 5.50 minder dan was toegezegd. Dit was voor do arbeiders on aannemelijk. Verschillende Zaterdagen was het de werkgevers al aangezegd dat hét niet langer kon. De werkgeyers veranderden hun houding echter niet, met het gevolg, dat Dinsdag 11. eeoi conflict uitbrak. Op de Dinsdagavond gehouden conferentie met de betrokken patroons en den secretaris van. den Patroonsbond, werd door een der fabrikanten gezegd, dat hij wel aan een Binken arbeider f 40 wilde geven. Spreker is toen met twee arbeiders naar hem toegegaan en gevraagd of dergelijke arbeiders, die 200 pannen in 1 uur maken, dat is 3 pan nen per minuut en bij 9 uur per dag 10.000 per week, of dergelijke arbeiders geen f 35 waard zijn, d. i. het loon hetwelk wij vragen. Een der fabrikanten soheen wel tot toegeven 1/or.jid, doch een ander, dSe steeds den toon aan geeft, zeide toen: neen, dat moogt gij niet toe geven. Nu is het, aldus spreker, hier in Woerden be kend, dat door spreker nimmer is aangespoord, om de machtsverhouding te misbruiken. Steeds is door spreker getracht, door gemeenschappe lijk organisatorisch overleg, tot overeenstem ming te komen. Dit is echter door de patroons niot gewild. Het gaat nu om de erkenning onzeT organisaties. Spr. loont -hierna eenige staaltjes van de po litiek der werkgevers; hoe men gezegd iheeft -tot de arbeiders: jongens, bemoei je niet met de organisaties, kom bij mij, enz. Dergelijke voorbeelden voor oogen, spoort spreker aan, met de staking te volharden. Neen, onze arbeiders moeten zich niet meer laten ver leiden met een mandje kersen om drie uur lan ger te werken. Met voorbeelden uit andere plaatsen, toont spreker aan, hoe daar overal veel hoog er loo- nen worden betaalt dan hier geëisclit, o. a. te Utrecht, waar de loonen f 40f 45 zijn. Spreker spoort de arbeiders aan, zich kalm en waardig te gedragen. Op de conferentie en ook daarna is door spreker getracht tot een compromis te komen, doch de eene fabrikant, die de drijfveer van allen is, tracht ai les te ver ijdelen. Mot een krachtige aansporing, om zich als Chr. -mannen te gedragen, besluit spreker zijn helder betoog. Hierna wea'd het woord gevoerd door den heer v. d. Werf, vrijgestelde van den R. K. Bond. Spreker verheugt zich erover thans eijn plaatsgonooten een riem onder het hart te kun nen steken bij hun strijd om een menschwaar- dig bestaan. Hulde brengt spreker aan de Christelijke ro- geerii.g, die de werklieden organisaties zco krachtig steunt. Spreker toont nu aan de voordeelcn, welke door den Bond, die in 1917 is opgericht, reeds zijn verkregen. Voorheen, aldus 6preker, wer den de steenfabriekarbeiders met den rug aan gekeken. De Bond heeft hen op een hooger ze delijk peil gebracht en hen geleerd, dat zij niet meer behoeven te zuchten onder het Oude libe rale systeem der wergevers. Het verheugde dan ook spreker, dat ook in Woerden een afd. van den R. K. Bond is. Moge aile It. K. arbeiders, dio tot nu toe geen lid waren, nu hun belang eens inzien. Spreker sluit zioh geheel aan bij wat door den vorigen spreker omtrent do oor zaak der «taking is gezegd. Verder wijst spreker nog op de verkrachting der Arbeidswet, zooals dit tot mu toe nog is geschied. Ook hierin moet verandering komen. Krachtig spoort spreker allen aan rich soli dair te toonen en geen besmet werk te verrich ten. Ook de steenfabriekarbeiders spoort spreker aan rich hij de organisaties aan te sluiten. Want wat nu mét de arbeiders der Panf ah rie ken geschiedt staat ook voor do deur met die der steenfabrieken. Met een opwekkend woord om het offer der staking te brengen in aller belang, besluit spr. zijn duidelijke uiteenzetting. Door verschillende aanwezigen werden hierna eenige vragen gesteld betreffende het werkzaam blijven van niet georganiseerden, het betrekken van werkkrachten.uit andere plaatsen, Tancunc maatregelen eniz. De heer Oosterbos antwoordt, dat mon zooveel mogelijk op kalme wijze moet trachten de ongeorganiseerden lot de organi saties te brengen. Betreffendo het betrekken van werkkrachten van buiten, toont spreker o.a., met voorbeelden van andere plaatsen aan, dat men hiervoor in het geheel ndot bang behoeft te zijn, daar overal groote vraag is naar ge schoold personeel tegen veel hooger loon. Indien het conflict niet gauw is opgelost, kan spreker, naar 'hij mededeelt, op verschillende fabrieken arbeiders plaatsen. Ook rancune-maatregelen zullen door de Bonden nimmer erkend worden. Betreffende steunverleening kan spreker nog mededeelen, dat deze eerst aan do georgani seerden zal worden verleend. Ook voor de on georganiseerden zal echter gezorgd worden. Onze Bond, die met zijn 125.000 leden, het vorig jaar f 100.000 bijdroeg voor de hootwer- kersataking, zal ook nu van andere zijde geen steun ontberen. Voor Woerden hccü zich reeds een lid van don R. K. Bond belast met het rondzenden van'steimlijsten. De bijeenkomst werd hierna door den heer Oosterbosch gesloten met dankgebed. Een gTOot getal aanwezigen liet zich na afloop dezer bijeenkomst als lid der verschillende orga stics inschrijven. Hollar.dsche zindelijkheid. Men ineldt aan de „Tijd": We gaan zachtjes aan weer den zomer tege moet, en -daarmee den tijd van lichte toiletjes. En menige dame, dio .per sgoox op reis gaat. verwondert zich ejt ovot, dat bij het verlaten van den trein (haar toiletje besmeurd is. Als zij echter in de gelegenheid was geweest moerman Ion het reinigen van de coupé'e op de spoor- emp!acementen gade te slaan, zou ze zich hee^ lemaal dharover niet verwonderen. Dat reinigen gaat aldus: een ra an of vrouw; met één stoffer (z.g.n. varken) gewapend, be gint bij den wagen vanaf de locomotief, veeet daarmee onder de banken, het vuil uit den coupé, en gaat met dicnzelfden sloffer heel ge moedelijk over do 'kussens, en volgens het rijtje worden I, II en ook derde klasse door elkaar heel zusterlijk met dien éénen stoffer bewerkt. Of ook de privaten in die eer deelen, mag ik niet zeggen; ik schrijf alleen even, wat ik meer malen gezien heb. Dat het mot de properheid van de privaten; de lichtsterkte in do .fcoupé"® tegenwoordig treurig gesteld is, in weerwil vaa de betreffende oekasos van de spoorwegdirec tie, is iedereen bekend; maar Hollandsche zin delijkheid bovenal! Naar de „Tijd1" verneemt is H. uit Vierirngsbeek, die had bekend, z$a vrouw melk met bedwelmend poeder te bobben toegediend, tengevolge waarvan de .vrouw zon zijn overleden, weer op vrije voeten gesteld. Na der justitieel onderzoek moet hebben uitgewe zen, dat vergiftiging niet als doodsoorzaak mod worden beschouwd. De 20-jaTige viseche/s G, B. en R. V., uit Lemmer, zijn ale verdacht van do brandstichting, het vorig jaar Juli in het badhuis te Lemmer gepleegd, heden gevankelijk naar Heerenveen getransporteerd en ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld. Men zendt aan d e „M a b." het vUgende heugelijke sportnieuws uit Zevenber gen-: Geen voetbal-, turn- of rugbyverslag, maax oen naïeve kennisgeving van de geboorte eener vereemging in ons opkomend Zevenbergen. Vreedzame hengelaars hebben gemeend, dat ook hunne belangen beter zouden worden be hartigd, wanneer zij de hoofden bij elkaar sta ken.... t Ia gebeurd!.... Zevenbergen telt thans een vereeniging meer. Zij heeft haar domicilie gekozen in het ho tel van den heer W. v. d. Noort, waar zich lit f- hehbers voor de w'sclrvangst kunnen doen iiv- troducceren. Voortaan niet meer het ouderwetscne henge len op de wijze en volgens het systeem der oude" Batavieren, maar het baarsje verlokken volgens de regelen der wetenschap. „Zevenbergen Vooruit" Ter hoogte van de Wilhel- minaliaven te Schiedam heeft Donderdagavond op de rivier de Maas een aanvaring plaats ge had. Het ss. Hamburg heeft de zandaak de Vrouw Adrian®, schipper J. Bouman overva ren, waardoor het scheepje onmidd^Wijk zonk. De opvaren'den zijn gered. Het wrak ligt ge vaarlijk voor de scheepvaart, terwijl de maat pl.m. 55 M. hoven water uitsteekt. Te Glanerbrug is Donder dagavonJcl de 14-jarige loopjongen Joban tien Thije vain zijn -rijwiel vlak voor de trein go- vallen, overreden en gedood. De strenge nachtvorsten hebben de laatste dagen voel schade berokkend aan de in vollen -bloei staande -kers-enboomen in de omgeving van Houten bij Utrecht, zoodat daaT, evenals verleden jaar, de oogst wel mis lukt aal zijn. Naar aanleiding van het bericht, dat een chef, een cassière en oen ze- ventienlal personen in dienst van ©en groot modemagazijn te Amsterdam zouden zijn ont slagen, wegens gepleegde verduistering in dienstbetrekking, deelt de Directie van het be trokken modemagazijn ons mede, dat van een dergelijk massa-ontslag geen sprake is. Wel heeft een bediende op de heerenafdeeling zich goederen toegeeigend, waarbij «hem een vijftal andere bedienden hebber» geholpen. De bediend© en de vijf anderen, onder wie zich geen chef btvindJ, zijn door do directie ontslagen. - De werkman F. va-n Iersel uit Tilburg kwam te Vught bij het Tooien van boomen onder een vallenden boom. Zwaar ge wond werd hij naar het ziokenlbuis overgebracht waar hij hedennacht overleden is. Te An-twerpen zijn in at- rest gesteld de Nederlandeche diamanltoandt laars Gebr. P. uit Amsterdam wegens verduiste ring Van diamant ter waarde van 500 000 fra. In den laatsten tijd zij" vel© schepen -uit de Noordelijke provinciën dot. het Apeldoornsch kanaal naar plaatsen aa*" Rijn, Waal en IJsel vertrokken* om le tracht©»* daar vracht te verkrijgen. In do lurfvelden ligt het werk nagenoeg ge héél stil cn reeds langer dan 13 -weken hohbe_ daar schepen op vrachten liggen te wachten» Ook zijn er schippers, die wegens de groot© sl'apte in hun bedrijf aan den wal gaan wer ken. Door een bewoner aan dor D el d crus elven straatweg te Hengel-o werden hij een rijwielhandelaar in Zwolle de vorige week een 6-tal rijwielen besteld, welke onder rem bours werden goleverd. Toen de leverancier persoonlijk wilde kennis maken met den aan vrager, bleek deze niet te hestaan. Ia de kerk te Weste-rlee (Gr.) zijn de offerbussen geledigd. Er zat het a-rmcngeld van drie maanden in. Branden. - Te Havelte zijn verscheidene H. A. heide cn veen verbrand. Gistermorgen circa half neigen, de vr uw van den villabewoners J. Krigge aan den Deventerstraatweg te Apeldoorn, do kanhei met behulp van petroleum wilde aanmaken, ont stond brand op de bovenverdieping, doordat de rabcmti der pélroleumflesoh ook ontbrandde, welke door d» vrouw op den vloer werd gewor pen. IJlmgs spoedde zij zich met haar kind naar beneden, want de vloer stond direct is lichte laaie. Twee kamers en een groot deel van het dak werden vernield. De schade be- 'draagt 7 mille, welke door beurs polis wordt g»- dekt. Donderdagn-am i ddag heeft onder Gilze eed heibrand gewoed. Een oppervlakte van 1520 H. A. grootendeels rijksgronid is afgebrand. - Men meMt uit Geridcren aan d» „Proflfc N.B. en 'o-Hertogenh. Crt.": Vermoedelijk d-oor de wrijving door bet schui ven van een der drijfriemen ontetond brood in. de machinale vlassorij van den hoer P. v. d. H, waaraan is vastgebouwd een van planken hoog opgetrokken pakhuis. In -korte spanne -tijde bo den werkplaats en pakhuis een cmLzellenden

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 9