Uit de Omgeving. gen uitvoer van 21 mill. tg. eieren in 1912 ataai een uitvoer van 12 mill. kg. in 1919. Wanneer we dit aandachtig nag&aa, dan fclijkt, dat onze bevolking het grootste deel der landbouwproductie zelf opeet. Nu mag men dat beschouwen als een vermeer dering van welvaart in bepaalde kringen. Maar wij moeten zoo kolossaal veel uit den vreemde invoeren. En daarom schreven we hierboven: Kunnen wij dat volhouden? De uitvoer van onze tuinbouwproducten is reeds aanmerkelijk verminderd door de verarming onzer vroegere afnemers en de ioomkweekerij vindt slechts weinig afzet in den vreemde door de belemmerende be palingen van het buitenland. De werking van het Fosforietmeel. "Wij ontvingen van de heeren Van Yilste- jen en Schoemaker, fosfaatwerken te Oost- marsum, een brochure over de werking van het fosforietmeel, zooals die gebleken is op een 10-tal proefveldein, door hen in de ja ren 1919 en 1920 aangelegd. In een bege leidend schrijven wordt ons verzocht op deze brochure de aandacht onzer lezers te ■willen vestigen. Hieraan willen we wel ge volg geven, niet alleen door de verschij ning van 'it geschriftje aan le kondigen, maar door verder ook, in 't kort, de resul taten der proeven na te gaan. Een o pan er king ga vooraf. „Het kan geen zin meer hebben" zoo lezen we op de le bladzijde „om op theoretische gronden .de bruikbaarheid van het Fosforietmeel als fosforzuur bevattende meststof aan te toonen." En iets verder: „Wat voor de practijk thans van belang mag worden ge acht, dat zijn de uitslagen van de proef nemingen Dit laatste is zeker juist. De eerste zin had ook anders kunnen luiden, aldusHet kan geen zin meer hebben om opuitslui- tend theoretische gronden het Fosforiet meel te veroordeelen, en zich van elke proefneming daarmee te onthouden". Een onvoorwaardelijke aanbeveling van het fosforietmeel kan op theoretische gron den niet geschieden, zooals b.v. van Tho- inasslakkenmeel en super, van het eerste voor zand en veengronden, van de tweede meer bepaald voor kleigronden. Evenwel, de ondervinding heeft bewezen, dat prac tijk en theorie elkaar niet steeds dekken. De eerste gaf meermalen ook op 'b ge bied der bemesting wat anders te zien, dan de theorie deed verwachten. Zoo zou 'i ook hier kunnen zijn. En dewijl de ge bruikelijke phosphor zuur-meststof f en nog sehaarsch blijven en hoog in prijs, is het ook hierom ge wens ebt, dat men de prac tijk gelegijheid geeft omtrent het Fosforiet meel een uitspraak te doen. Derhalve proevenMaar hoedanige Natuurlijk al leszins betrouwbare. Ten eersiteniet nederen boer is het gegeven om een proef goed op te zet ten en naai- behoor en uit te voeren, van het opmaken van het plan af, toit het meten of wegen van den oogst toe. Hiertoe bekooren deskundigheid méér dan oppervlakkig schijnt en de grootste zorgvuldigheid. Waar die ont breken, kunnen de grootste fouten ge maakt worden, welke de eindcijfers geheel onbetrouwbaar doen zijn. In de tweede plaats: de belanghebbenden in casu de leveranciers der meststoffen moeien bij de proef van 't begin tot het einde op 'den achtergrond, staan. Opzet en. leiding der proef moeten geheel berusten bij on partijdige derden, bij hen, die krachtens hun positie het volste vertrouwen, zoowel wait hun deskundigheid als liun onpartij digheid betreft, genieten. Dat kunnen dus hier niet anders zijn dan de hh. Jand- bouwconsulenten. Alle anderen zijn uiter aard buitengesloten. Niet 't behoeft ze ker niet gezegd omdat die anderen hot werk niet zoo goed zouden kunnen doen, maar- omdat de grootst mogelijke waar borg van betrouwbaarheid der proeven moet worden gegeven. De brochure vermeldt dat de leiding der proeven in handen was van de land bouwers zelf, of van een vereeaiiging van oud-leerlingen, óf van een landbouw onder wijzer. Ofschoon dus de in de brochure ver melde proeven niet aan redelijke eischen voldoen, willen we de uitslagen toch even nagaan. Dat wil zeggen: we schrijven ze niet af mèt de conclusies, door de proef nemers of samenstellers daaruit getrokken. De oogst cijfers als vaststaande aanne mende, trekken we uit de gegevens onze •agen conclusies. Proefveld I op 'de „Mariahoeve" te Reu- kurn (Geld.). lachte zandgrond, heide, in 1919 ontgonnen. Proefgewas haver. Acht perceel en, 1 onbemest. Vergelijking van fosforietmeel, beeaidere-nmeel, super en slaE Met-éoslbnefcmïh! gatlSOO K.G. 2ME&- meer dan zonder F.; geen gering verschil dus. 1S00 K.G. Fosforietmeel gaf 1600 K.G. 700 KXr. beQ-nderenxQcel 1200 K.G.1000 K.G, slak kwant er boven uit met. 18000 KG. en 2000 K.G. suj>er met 2100 K.G. Proefveld 2 te Vuglit in N. Br., van de R.-K. Ver. „Eensgezindheid". Tamelijk goede zandgrond, in behoorlijken cultuur- toestand. 5 Perceelen. Gewas duiveboo- nen. Voliedig bemest met 800 K.G. Fos forietmeel bracht 2300 K.G. op, zonder F. 1600 K.G., resultaat dus goed. Echter blijkt hier niet of Fosforietmeel even goed (of be ter) werkt dan slak of super, waarop liet toch aankomt omdat deze meststoffen zijn weggelaten. Proefveld 3 te Lomieker (O.). Zeer goede zandgrond in uitstekenden cultuurstamt. 2. Perceelen. Gewas tarwe. Eén perceel met kunstmest waarbij 1000 K.G. Fosforiet- het 2e perceel met beer (26000 K.G. pei H.A.) van de gemeentereiniging te Ensche dé. Perceel 1 bracht op -1750 K.G., perc. II 2070 K.G. per H.A. Groot verschil, maar totaal nietszeggend ten gunste van het F.- mee.l. 't Zegt alleen dit dat de totale be mesting (een zeer eenzijdige) van II. Proefveld 4 te Nieuw Dordrecht (Dr.) Grondsoodt bovenveen, al lang als boven grond in gebruik, en sinds jaren met stal mest bemest. 3. Perceelen. Gewas Pet- kiiser roggen. Men gaf op 1 alleen 1000 K.G. kainiet, op II idem plus 1400 K.G. F- meel, op III als 1 plus 700 K.G. slak. De zaadopbrengsten waren I 2616 K.G., II 3220 K.G. en III 2940 K.G. Conclusie: 1400 K.G. F. meel werkte beter dan 700- K.G. slak. Proefveld 5 te Ruurlo, op tamelijk hoog gelegen grond3 perc. kregen volledige kunstmest, III kreeg echter geen phos- pliorzuur, II beenderensneel, I F meel. Het laatste werd dus alleen met beenderen- meel vergeleken. Zonder phosphorznur gal 2250 K.G., met beenderenmeel 23^ K.G., dus met veel meer. met F. meel 2530 K.G. ConclusieDe perc. met phosphorzuur kwamen niet. ver boven dat zonder pk. uit. 1200 K.G. F.-meel gaf ie.ts beter resultaat dan 450 K.G. beenderenmeel. Proefveld 6 te Oirlo C'astenray (L.). Zui vere zandbodem in goeden staat. Proefge was Petküser rogge. 3 Perceelen met kunstmest. I 1200. K.G. F.-meel, II 800 K.G. Thomasmeel, III zonder pkosphorzuuv overigens was de bemesting gelijk. Oogst- cijfer I 2760 K.G., II 2840 K.G., Conclusie Een zer duidelijke werking van het phos phorzuur 8000 K.G. Thomasmeel werkte de-ts gunstiger dan 1200 K.G. F.-nieel. Proefveld 7 te Leltele (W.), op hoogen zandgrond, Proefgewas rogge. 4 Percee len, allen met kunstmest. Te vergelijken zijn: perc. IV zonder ph.-z-uur met 1560 K.G., perc. III met 500 K.G. slak met 2080 K.G., pere. II met 600 K.G. F.-meel met 2160 K.G. Conclusie: 't Phosphorzuur gaf een flinke in eer-opbrengst, zoowel bij slak als F.-meel, bij het laatste iets meer nog dan bij het eerste. Proefveld 8 te Heurne hij Dinxperlo (Geld.), op lichten zandgrond. Proefgewas haver. Twee perceelen met kunstmest: kali en chili gelijk, maar I kree-g 450 K.G. been dermeel. II 1200 K.G. F.-mcel. l i!slagI 3350 K.G. zaad, II 3500 K.G. Conclusie: ofschoon II wat gunstiger werkte dan L zegt dit niets ten gunste van het F-.meel, omdat een controlo perceel (perceel zon der phosphorzuur) ontbreekt. Proefveld 9 te Vegihel (N. Br.) op lichten vrij hoogen zandgrond. Al jaren al cultuur, bemest met stalmest plus slak. Proefgewas aardappelen. Vier perceelen, die alle gelij ke hoeveelheden kalizout en chili ontvin gen. I kreeg bovendien 1200 K.G. F.-meel, II 800 K.G. slak, III 800 K.G. super, IV kreeg geen ph. zuur. De beschotten waren I 42800 KG., II 43200 K.G., III 41200 KG., IV 35200 KG.. ConclusieDe vergelijking van IV met ander© veldjes doet zien, dat overal het phosphorzuur goed werkte, het bst op II (slak), dan op I (F.-mcel), vervol gens op III (super). "Proefvld 10 te Draeh&teir Compagnie (Fr.) reeds 5 jaar als centraal proefveld in ge bruik, vóór dien tijd hooge heide. Proefge was aardappelen. Drie perceelen: hemes- -tong patent-kali n chili, bovendien op I 1200 K.G. F.-meel, op II 430 K.G. beenderen meel 30 pCt.III omtvir.g geen phosphor zuur. I gaf 17000 K.G. knollen, II 167000 K.G., IIÏ 11000 K.G. Conclusie op I en II een zeer duidelijke werking van het phos phorzuur 1200 K.G. F.-mieel werkte iels •gunstiger flan 433 K.G. beenderenmeel. KERKNIEUWS. Delon J- C. H. Klompe.f Zaterdag is, na voorzien te zijn van de H.H. Sac ram <n ten der Stervenden, over leden de Z.Eeiw. heer J. G. H. Klompé, deken van Goiria en pastoor van de paro chie van O. L. Vrouw Hemelvaart aldaar. De ZJEerw. hèir Joannes, Carolus, Hen- ricus Klompé werd 11 Mei 1856 te 's-G rave nil age geboren en werd 15 Augus tus 1882 priester gewijd. Achtereenvolgens werd Z.Eerw. benoemd tot kapelaan te Noordwijk op 31 Maart 1883; tol kapelaan te Haarlem (H. Joseph) op 14 Febr. 1887; tot kapelaan te Haarlem (Bavo) op 8 Mei 1808; zijn benoeming tot pastoor te Haizers- woude volgde op 22 Januari 1900c terwijl Z.-Eerw. 10 Februari 1908 pastoor van de St. Joseph-kerk te Rotterdam. Op 3 Juli 1915 werd de ZeerEerw. heer Klompé tot deken en pastoor te G-ouda benoemd. De metten zullen Maandagavond te 7 uur worden gehouden. Do lauden, d© plechtige Uitvaart en be grafenis hebben plaats Dinsdagmorgen half 10 uur. ALKEMADE. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Donderdag a.s. te 2.30 uur. De agen da vermeldt: Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgcldleening, maximum ƒ50.000. Vaststelling schoolgeidkohier 4e kwartaal 1920. Vaststelling kohier Honden belasting, dienst 1921. Voorstel van B. en W. inzake het verzoek van de gemeente Leimuiden om vereeniging met Alkemade. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting. dienst 1921. Voorstel van B. ©n \V. lot wijziging van de begrooting 1920. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Hoofd. Omslagverordening. Aanstelling G. J. Fros als keurmeester .in dienst dezer gemeente, ingaande 1 Januari 1921. Voor stel van B. en W. tot opheffing bestaande hommissie van Toezicht op het Lager On derwijs en instelling oener nieuwe com missie. Voorstel van B. en W. om in die commissie te benoemen: le. G. J. Fros, te Oude-Wetering; 2e. G. Borst, t.c Rijpwete- ring; le. K. F. Immens. Rijpwetering; 2e. J. F. de Ren, te Oude-Wetering. le. J. J. de Koning, te Roelofarendsveen; 2e. N. Wa genaar, id. 1. A. J. Zwartele, te Roelof arendsveen; 2e. D. Meyer, le Oude-Wete ring. le. G. M. Boelen, te Rijpwetering; 2e. J. Vcrwev, te Rijpwetering. Voorstel van B. en W. om af te zien van den bouw eener brug te Nieuwe Wetering en het verkeer aldaar tod oen plaats hebben door een pont. x De Wijkverpleging. In de laatste al- gemeene Bestuursvergaderingen van het „Wïl-Gele-Kruis" te Alkemade is vastge steld. dat voorloopig de contributie voor het lidmaatschap bedraagt: In klasse A f3 per gezin: B f5; C f 10. Voor afzonderlijke leden: In klasse A f.1; B f2; C f5. Het tarief voor verloskundige hulp door de verloskundige van de Vereeniging in de Parochies Roelofarendsveen en Oudewetc- ring. is voorloopig: In klasse A f 11; B f 13.75; C f 16.50; D f22; E f27.50. Het tarief voor kraamverpleg'mg door de Wijkzusters in de Parochies Rijpwete ring en Oud-Ade. bedraagt voorloopig: In kla-se A f5; B f 7.50; C f 10. De secretarissen smaken het genoegen om ste-eds meer leden te kunnen inschrij ven; de penningmeesters zien met angstige bezorgdhe'd hunne penningen verdwijnen. V ie dus met den Vastentijd zoekt, waar aan hij zijn aalmoezen zal besteden, worden verwezen naar de penningmeesters (essen) „der Wijkverpleging, Voor Oud-Ade is het adres mej. J. Heemskerk van der Geest, voor Rijpwetering mej. Verkleij, voor Roe lofaren s veen en omgeving den heer II. P. Klcijn te óudewetering. Tot. algemeene penningmeester van de Vereeniging „Wit-Gele-Kruis" is benoemd .de heer Kr:itel, cand. notaris alhier. NI EU W-YEN NEP, Landstorm. Alhier zal in de maand April a.s. cene huishoudelijke vergadering worden belegd voor alle bijzondere en bui tengewone Landstormvrijwilligers uit Nieuw-Vcnnep en omgeving. Op deze vergadering zullen de prijzen, behaald bij den gehouden schietwedstrijd, Worden uitgrerkt en tevens aan ieder vrij williger een fraai gedenkplaat worden oyer handigd. OEGSTGEEST. Geitenfokkerij. Vrijdagavond heeft de afd. „St. Willibrordus" van den R.K. Prov. Bond van Geitenfokver. in Z.-H. de jaar vergadering gehouden. Vier nieuwe leden werden aangenomen. De leden werden aan gespoord nieuwe leden te winnen om een tweeden bok te kunnen plaatsen in het z. g. Morschgedeelte. De heer A. L. Konijnen burg werd de kooper van jonge lammeren, in 1921 geworpen. Verslagen van Secr. en Penningmeester werden goedgekeurd. De kas heeft een nadeeüg saldo van ƒ10.69. De vier aftredende bestuursleden werden bij ezrste stemming herkozen. Tot afge vaardigden naar de bonsvergadering wer den gekozen de heeren D. den Hollander en G. J. Sdhoonderwoerd. De agenda der bonds vergadering werd in behandeling genomen, alsook de rapporten der bond over de Gei tenverzekering. Heel veel animo voor de verzekering bleek er niet te bestaan, ter wijl de afdeeling juist de stoot gegeven heeft ertoe te geraken! Na de verloting, welke ditmaal bestond uit 9 prijzen en die wederom medehielp het tekort der kas te verminderen, volgde sluiting dezer verga dering, welke als gewoonlijk een echt ge zellig karakter droeg. NIEUWKOOP. Bekeurd. De gemeenteveldwachter J. P. van Vuuren verbaliseerde Donderdag avond een paar personen uit Nieuwveen en Ter Aar wegens burengerucht. Zij had dén een zanguitvoering in de Gereformeer de Kerk bijgewoond, alwaar zij zich reeds onhebbelijk gedroegen om daarna in het dorp nog eens wat kabaal te maken. ZOETERWOUDE. Het Patronaat. Evenals zulks voor gaande jaren het geval was, zou ook dit jaar op den laatslen Zondag en Maandag van den vastenavond een uitvoering gege ven worden voor donateurs en leden. Een drama en een paar blijspelen waren reeds in studie genomen. Door het overlijden van den ZeerEerw. Deken president van het Patronaat is echter de uitvoering uitge steld tot na den Vasten, daar het toch niet aangaat om drie weken na het overlijden feest te vieren. In den loop dezer maand zullen de qui- tanties der donatuers en leden worden aan geboden, en de Patronaals-commissie durft vertrouwen, dat de contributie, zooals al tijd, met liefde zal gegeven worden. Groene Kruis. De verloting ten bate van het Groene Kruis, zal plaats hebben den len Februari, ten overstaan van Nota ris Stumpel te Leiden. ALLERLEI. Bet besmettingsgevaar van papieren geld. In Let bekende instituut Pasteur te Parijs Leeft oen mikri-bioloog zich de moeite getroost om een één-franks bankbiljet to onderzooken, die daar in omloop zijn, evenals hier to lande onze zilver- bons. Hij kwam tot de ontdekking, dat zoo'n biljet overdekt was met ongeveer tachtig milliocn ba cillen, die gelijken op zeesterren, oesters, dui- zendpooten. garnalen en grijnzend© kabouters. Op één biljet kwamen tuberculose-, pest-, berri-borri en andoro bacillen voot. De onderzoeker verklaardo aan een correspon dent van de „Paris Central News", dat ©r geen beter kweekplaats voor bacteriën is dan zoo'n biljet. Ze krijgen volop versche lucht, zij komen in zakken en boekjes terecht, waar juist do meest geschikt© temperatuur heerscht, en ze krijgen voldoende vocht van de natte en wanne handen van hen die er mee omgaan. Een stukje van een biljet afscheurend, legde hij het onder do mikro6koop. De journalist mocht oen kijkje nemen. Door de lens zag hij monsters van meer afzichtolijken vorm dan men zich kan voorstellen, dooreen krioelen. Intusschen is het een geluk, dat do „beesten op elkaar azen en dat hot eene het andere vernie tigt. Ware dit zoo niet, dan zou do menschheid geen dag meer in stand blijven. Het telefoongebruik in verschillende landen. rinformation geen eenigo cijfers over no: telefoongebruik in de verschillende landen, dat van eenigo jaren hor dateert, maar nog een vrij juist overzicht geeft. leiders hen van het Jodendom tot het Chris tendom gevoerd had. Het staat vast dat veel aanzienlijke Joden naar de doopvont gegaan zijn, omdat zij zich schaamden tot het Jodendom te behooren, dat in Boedapest en heel Hongarije, zooals een geëerd Joodsch fabrikant zelf verklaarde, met de communis ten samengespannen heeft. De geloovigen zijn met een nieuwen reü- gieusen goest bezield geworden, niet alleen in Boedapest maar in hel heele land. Iedere godsdienstoefening werd door meer geloovigen bezocht dan ooit le voren. In Boe dapest werden tijdene de revolutie en de com munistische heerschappij 8 nieuwe parochies «ingericht en dertig nieuwe kerkgemeenten ge-* ioht. Lieden, die sedert tien lallen jaren niets 0eer vaat God en Christendom wilden weten, gingen weer naar de kerk. De geloofsmoed der vrouwen. Do vrouwen hebben zich bijzonder moedig in het geloof geloond. Daarvan slechts enkele voorbeelden: Toen de Engeleche zusters verjaagd zouden worden, ateldeft de vrouwen en verkoopsters van de markthal zich voor het klooster op, versperden de straten en wilden de roode sol daten niet in het klooster binnen)alen. De vrouw van een proletariër bad haar 7-jarig kind bij zich. Toen do soldaten naderbij kwa men. hief de vrouw het kind omhoog en toon de bet den soldaten met deze woorden: „Doodt eerst dit kind en ook mij en dan pas do zus tere, want zij hebben mij en mijn kind gevoed en verzorgd!" Toen de Hquidalour voor kerkelijke zaken, Oskar Faber, een meisjesschool bezocht om de wijze na te gaan, waarop de leer a res sen on derricht gaven, verlangde hij dal één der leer lingen een proove zou leveren van hare ge schiedeniskennis. Het zestienjarige meisje stond op en hield, niettegenstaande de aanwe zigheid van den woesteling, een voordracht die tintelde van patriotisme en godsdiensizin. Oskar Faber verbleekte van woede. Toen hot meisje geëindigd had, sprak bij baar toe met deze woorden: „Weet gij dat ik bet recht "heb je na deze voordracht onmiddellijk ie laten ophangen? Wat zeg je daarvan?" Het meisje, de dochter van een bekende familie, antwoord de met heldhaftigen belijderemocd: „Ik weet het, maar ik ben niet bang voor u. Als u mij laat ophangen, zal ik in de andere wereld nog voor uwe bekeering kunnen bidden." Deze woorden maakten zelifi indruk op den hard- vochtigen woesteling. Bleek en bevend van opwinding zei bij: „Zulk een karkater heb ik nog nooit bij mannen gezien" en bij verliet de school. De communistische verwoesting van het huwelijk. Op alle gebied heeft het communisme de vrij heid beperkt. Alleen daar waar het gold orde, gezag en zedelijkheid te vernietigen, daar heeft dit communisme volijverig do grootst moge lijke vrijheid toegeelaan. Do bioscopen kondci\ onder den titel „volksverlichting" woesie too- neelen van onzedelijkheid aan het publiek ver- toonen. Hetdeerne-wezen trad nooit vrijer en brutaler op dan onder hot communisme; de ontucht had in Boedapest nooit zóó schande lijk geheerseht. Ton slotte tastte de communistische regee- ring ook het huwelijk aan als Sacrament en levensband, als fundament van de familie en van den staal. Het inderhaast gemaakte ont werp voor huweli-jkshervorming is een der be langrijkste stukken uit den tijd van de heer schappij der proletariërs le Boedapest. Het origineel van dit stuk ia verschenen in bet ambtsblad der socialistische juristen „Pio- lolarjoy" en op ernstige wijze in verschillende zittingen dezer rechtsgeleerden besproken ge worden. Alleen de vroeglijdigo ineenstorting van de proletariër-republiek Vcrhinderdo de verwezenlijking van het ontwerp. Maar de Sovjet-echt was reeds krach tons dit besluit werkelijkheid geworden. Men verstaat hier onder een huwelijk, dat tijden*-' de Sovjet-heerschappij gesloten of ontbonden werd, wat meestal vlug, zonder formaliteiten, soms zonder papieren, zonder getuigen, plaats bad. De nieuwe huwelijkshervornmng moest do oude voorstelling van Sacrament, van ontbind baarheid, maar vooral de vroegere burgerlijke denkbeelden van het huwelijk uit den weg rui men, om plaats te maken voor de nieuwe ideeën der proletariërs. Het nieuwe ontwerp is naar het oude model in paragrafen ingedeeld. Paragraaf 1 verklaart, dat het huwelijk vol trokken is, zoodat beide partijen voor den ambtenaar van bet register verklaard hebben, dat zij met elkander trouwen willen. Paragraaf 2 bepaalt, dat de partijen, die het huwelijk sluiten, niet gedwongen zijn voor den ambtenaar van het register hunner woonplaats te verschijnen, maar dat het huwelijk voor ieder willekeurigen regis ter-ambtenaar kon ge sloten en ontbonden worden. Als eenigo eisch wordt gesteld dat beide partijen bij het sluiten van het huwelijk hare identiteit en baar ouderdom en bij de echt scheiding haar identiteit bewijzen door een geboorteakto of een huwelijksbcwijs. Paragraaf 3 is do voornaamste paragraaf. Zij verklaart bet nieuwe begrip van den pro letariër-echt. Zij bepaalt; Geen huwelijk kun nen sluiten: vrouwen beneden do 14 jaar en mannen be neden de 16; zij die gehuwd zijn en geen echtscheiding verkregen hebben. Betreffende deze huwelijksbeletselen wordt er geen dispensatie verleend. Volgens deze paragraaf kan dus een 14-jarig meisje met een 16-jarigen knaap trouwen zon der toestemming der ouders. Zij hoeven slechts met hun geboorte-akte voor den Tegis- tor-ambtenaar te verschijnen en het jawoord uit te spreken. En het huwelijk is gesloten zan der dat de ouders er ook maar iets van we ten of hooren. Even gemakkelijk kan de 16- jarigo knaap den volgenden dag zijn jonge vrouw eenvoudig in den steek laten zonder •gerechtelijk vervolgd to worden'. Hij hoeft maar voor den rcgistcr-ambtenaar to verklaren, dat hij zieji van zijn vrouw wil laten scheiden. Zoodoende waren ook voor de jeugd alle ban den van zedelijkheid verbroken. Paragraaf 4 en 5 regelen do echtscheiding. Do methode hiervoor is zoo eenvoudig moge lijk. Do beide partijen behoeven slechts ieder alleen of te zamen voor den registcr-ambte naar te verschijnen en te verklaren dat' zij willen scheiden. Paragraaf 6 bevat de volgende nieuwighe den. In verband met de scheiding beeft de Tegister-ambtenaar, dus een eenvoudige amb tenaar voor de administratie, gelijktijdig te be slissen, wie der partijen in de woning za) blij- 1. Vepccnïgdo Staten: 11,705,747 aïWs? één op 8 inwoners. 2. Denemarken: 116,172 abtinne's; één op 27 xriwonere. 3. Zweden: 214,043 abonné's; één op 27 in woners. 4. Noorwegen: 74,492 atboimé's; één op 31 in woners. 5. Zwitserland: 89,241 abowié's; één op 42 inwoners. 6. Duitschland: 1,140,484 abonue's; één op, 59 inwoners. 7. Groot-Britannië en Ierland: 717,173 abon né's; één op 64 inwoners. 8. Luxemburg: 3364 abonné's; één op 74 in woners. 9. Nederland: 70,265 abonné's; één op 93 inwoners. 10. België: 56,922 abonné's; één op 133 in- 11. Frankrijk: 276,139 ahoiïné's; één op 143 inwoners. Bij Amerika vergeleken maakt Nederland) een nogal achterlijken indruk. Zinkende bergen. De „Daily Mail" vertelt, dat de jongste aard bevingen in Zuid-Amerika die toegeschreven worden aan een niveau-verandering in het Andes-gdbeugte heviger waren dan de aard- -bevingen in 1906 die een deel van Valparaiso verwoestten. Groote bergen in de Andes zonken gemid deld 160 voet, en een terrein van 7 vierkant^ •mijl zonk drie voet in de vallei van de Fran-- cura Rivier. Een twee mijl lange brug tusschen de rivie ren Lafence en Palhuin zonk tot een diept© van ongeveer drie meter, en men kan nt* daarachter bergtoppen zien die vroeger on zichtbaar waren. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Petronella Maria tl. van P. G. Huigsloot en M. J. van der Meer Ma ria Elisabeth d. van C. S. Borst en J. P. van der Meer Hendrikus Adriaiius z. van P. Los en P. Hopman Cornelis Hendricus z. van J. van der Star en S. Valentijn. i Cornelis Theodorus z. van J. P. Borst en M. Opdam. Anthonius Marinus z. van M. A. Snijders en A. de Jong Anna Cor nelia d. van M. A. Snijders en A. de Jong. Overleden: Jacob Olyerhoek 53 j. Maria Zoetendaal 36 j. Leonardus Cor nelis Loos 3 m. Ondertrouwd: J. L. Gcrse jm. 22 j. en P. van Klink jd. 20 j. Gehuwd: W. van der Zwet 55 j. en J. M. Koek 37 j. N. Bouwmeester jm. 23 j. en M. van Leeuwen jd. 22 j. J. Koek ju*1 32 j. en M. Waasdorp jd. 23 j. Stoomvaartberichten. S fOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. RADJA, tbuisr., vertr. 18 Jan. v.' Colombo, REMBRANDT veria-. 22 Jan. v. Amsterdam» KON. NED. STB. MIJ. AMOR vertr. 19 Jan. van Malta. CLIO arr. 22 Jan. te Amsterdam. VULCANUS arr. 22 Jan. te Amsterdam. PLUTO vertr. 22 Jan. van Amsterdam. VENUS vertr. 22 Jan. van Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. GANYMEDES arr. 22 Jan. te Amsterdami MERCURIUS vertr. 22 Jan. v. Amsterdam» KON. HOLL. LLOYD. BRABANTIA, uitr., vertr., 19 Jan. van Las Palmas. GOOILAND, uitr., arr. 19 Jan. te Montevideo HILVERSUM, uitr., arr. 21 Jan. le Boulogne KENNEMERLAND an-. 20 Jan. te N.-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BESOEKI, uitr., arr. 18 Jan. te Penang. GAROET vertr. 22 Jan. v. Rotterdam. i RINDJANI vertr. 22 Jan. v. Rotterdam. TABANAN vertr. 19 Jan. van Batavia. TOBA, uitr., vertr. 20 Jan. van Suez. STV. MIJ. OCEAAN. DARDANUS arr. 22 Jan. te Amsterdam. •EURYMEDON arr. 20 Jan. to Colombo. HOLLAND AMERIKA LIJN. CALLISTO vertr. 20 Jan. van Savannah. SODSTDIJK vertr. 22 Jan. van Rotterdam.- WARSZAWA arr. 22 Jan. le Rotterdam. WESTERDIJK arr. 20 Jan. te Baltimore. HOLLAND—ZUID-AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN vertr. 19 Jan. v. Kaap stad. RANDFONTEIN vertr. 22 Jan. v. Rotterdam HOLL. BRITSCH-INDIE LIJN. I3ANKA, thuisr., arr. 19 Jan. te Madras. RIDDERKERK, uitr., arr. 19 Jan. te Bombay ven en in welko verhouding de vroegere echte lieden het gebruik van de eens gemeenschap pelijke voorwerpen krijgen. Evenzoo bepaalt bij op welke wijze de materiecle goederen, dio zij tijdens den echt gemeenschappelijk ver worven hebben, verdeeld zullen warden. Paragraaf 7 geeft den genoemden ambte naar verdere opdrachten. Is er tijdens het hu welijk een kind geboren, dan an opt de gemel de ambtenaar bij echtscheiding hiervan kennis geven aan de weezen-verzorging, opdat er bij- tijds maatregelen getroffen kunnen ^worden om het kind ergens onder te brengen. Mocht een dergelijke handelwijze te veel tijd iu be slag nemen, dan treft do ambtenaar van het register zelf. maatregelen om het kind onder dak te brengen. Hiervan geeft hij dan aan do weozenverzorging bericht. Paragraaf 8 schenkt buitenlanders dezelfde faciliteiten als aan de burgers van het land, aangezien aan .buitenlandsche staatsburgers dezelfde bepalingen gesteld zijn betreffende hot sluiten of het ontbinden van het huwelijk* als ze maar voor zoo'n genoemde ambtenaar van de Hongaarsche Raden-republiek ver schijnen. Paragraaf 9 bepaalt dat men van de beslui ten van den register-ambtenaar niet in beroep, kan gaan. Het is onmogelijk zich een voorstelling te vormen, welke verschrikkelijke verwoestingen door <1 zo wel in de families zijn aangericht.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4