HÉ Tweede Blad. „SfU Ub lui baandag 24 lanaari 1321 Buitenlandschs Berichten. Do Nieuwe Encycliek, De Romeinschc correspondent van f.De Tijd" bericht: In oen audiëntie, dezer dagen verleend dan Derde Ordolingen van den H. Franc is- «tri van Rome e:i omstreken heeft de H. Vader een Encycliek aangekondigd ter ge legenheid van riet zevende eeuw!1 .-est van de stichting der Dei de O: de. De Encycliek tthandelt de slvhting dtr Derde Orde, van zoo groot nut vo.u* den bloei van hot christelijk leven, en drukt het verlangen van den H. Vader uit, dat deze Derde O: de overal verspreid' worde, daar zij, een mid del' is om de eendracht en den vrede te herstellen in de maatschappij en dé huis gezinnen en hij machte is onder de nicn- sc-hen de goede broederlijke verstandhou ding en den vrede aan harten en geesten ycder te geven. De Encycliek draagt de dagtoekening van van Driekoningen, maar werd lot dus ver nog niet gepubliceerd. De redenen der vertraging zijn van tochnischen aard. Bij deze audiëntie was ook de bekende schrijver Johannes JÖrgensen tegenwoor dig- Het Katholicisme in Engeland Het nieuwsbureau „Kipa" ontleent aan het Engolsche katholieke directorium of handboek eenige bijzonderheden over den bloei der Katholieke Kerk in Engeland. Daaruit blijkt, dat alleen de Katholieke Kerk op een vermeerdering der kerkelijk ingezegende huwelijken kan wijzen, terwijl zelfs de Anglicaansche kerk een verminde ring te boeken heeft.. Het getal der Katho liek gesloten huwelijk in 1920 bedraagt 21.751. 1000 meer dan in 1919. Het gezamen lijk aantal Katholieken in Engeland en Wales bedraagt ruim 1.915.000, derhalve ongeveer 7 percent der bevolking. In 1920 hadeten verder 10.592 bekeerin gen plaats van volwassen personen, terwijl 58092 kinderen werden gedoopt. Priesters telt het land 3909, van wie?i90v seculiere en 1479 reguliere. Openbare ker ken en kapellen zijn er 1932. Het aantal katholieke colleges en hoogere scholen be draagt 334 met een leerlingencijfer van 22.498, terwijl het getal der lagere scholen 1204 bedraagt, waarop ruim 180.000 meis jes en jongens onderwijs ontvangen. Een nieuwe true. Bij een familie in Keulen verscheen on langs op een avond iemand met een tapijt, dat door de dame des huizes gekocht zou eijn. Dit moest echter op een vergissing berusten. De dame had geen tapijt besteld. De man vroeg of bij de zware vracht zoo lang bij haar mocht laten. Den volgenden morgen zou hij het afhalen. Toen do dame des avond» toevallig in de kamer kwam, waar het tapijt nog opgerold stond, merkte zij tot haar verbazing, dat het leefde. Zij liet het- uitrollen. En er verscheen een jongen van een j*ar of elf. Die bekende zóo opgesloten te zijn om 's nachts do wo ning to kunnen openen voor dieven, die van plan waren de woning met een bezoek tc vereeren. Ongelukken. Te Oslende is do muur van een in af braak zijnde fabriek ingestort, terwijl een tiental kinderen vlak bij den muur speel den. Twee der kinderen werden onder de puinen bedolven en gedood en een derde ernstig gewond. De Don Quichotte" verneemt uit Na pels: Door het instorten van een trap in 't gebouw van do Italiaansche bank wer den 3 personen gedood en 16 Slaapziekte. In Zweden hebben zich in de eerste helft van Januari meer dan 300 gevallen van slaapziekte (encephalitis lethargica) voor- godaan. Brand in een Gesticht. "Vrijdagnacht is brand uitgebroken in het oude-vrouwenihuis te Peckbam in Londen, naast *een klooster, bewoond door zusters, dio met groot levensgevaar de oude vrouw tjes bobben gered. De misdaad van mevr. Bessarabo. Omtrent cfce geschiedenis van liet lijk in den koffer, geven de Fransehe bladen nog de vol gende bijzonderheden; Tijdons bet verhoor van de dochter van mevr. Bessarabo, verklaarde de jonge beschuldigde, die bij den moord op haar vader betrokken is gmveost, het volgende: „Tóen we dien bewusten Maandag op onze kamers terugkeerden, was dpar een vreeselijke wanorde. Wij hebben toen alles weer netjes op z'n plaats gezet. Er waren bloedvlekken voor den schoorsteen. Ik heb toen op die plek ken den grond flink geboend om ze weg te krijgen. Moeder vulde haar tascb met verschillende dingen en toen zjpi we naar Engeland vertrok ken. waar we een bootje hebben gehuurd. Ik roeide zelf. Toen we midden in bet meer waren gekomen, tusscben het eiland en bet casino, waaa- hét meer bet diepst is, ledigde moeder de tascb en wierp den inhoud, bestaande uit sleutels, de revolver en een portefeuille in bet water. „Die ie van lnem", zei moeder legen me. Alles- verdween in de diepte cn ik spiedde zorgvuldig rechts en links om te kijken of iemand ons ook bemerkte. Om tien uur 's avonds zei moeder tegen mij: „Nu moet je zijn schrift cn zijn hand'teekening trachten m te maken". En toen dicteerde zij mij het vol gende: „Ik keer vanavond naar Montmorency te rug. Geef aan den kruier bet nummer van bet ontvangstbewijs van den koffer, die naar Nan cy is gestuurd. Bessarabo." Dat was om onzen tocht naar de stations te rechtvaardigen en ook om de verdenkingen van de vrienden van mijn schoonvader en van de politie af te leiden, in geval er huiszoeking zou worden gedaan. Ik oefende mij met veel ijver op zijn schrift en begon vele malen weer opnieuw. Den volgenden morgen toonde moeder het schrijven aan de vrienden en de ouders van mijn schoonvader. In de taxi, die ons Dinsdagmorgen naar onze kamers Square Labruyère bracht zoo vertelde juffrouw Paule Jacques nog legde moeder me uit wat ik te zeggen l^d, als ze me vroegen, wat wij aan de Gare de l'Est en de Gare do lyon hadden gedaan, waar ze nog aan toevoegde: „Ik zal zooveel mogelijk Wijven ontkennen om je te redden". Later, toen wij bewaakt werden, wist ze, zonder bemerkt te worden, een deur open te maken en me door het sleutelgat toe te fluisteren: „Ik heb alles bekend om je niet in de gevangenis te laten komen." Het leven van een inbreker. Donderdag hebben de gebroeders Strauss, do meest beruchte inbrekers van Berlijn voor de gezworenen terecht gestaan. Beiden werden reeds vroeger herhaalde lijk wegens diefstal gestraft. Hun grootste succes was wel een inbraak in het politie museum, waar zij de meest moderne inbre kerswerktuigen. ontvreemdden. Na oen eer ste arrestatie slaagden zij er beiden in te ontvluchten en toen een hunner kort daar op weer werd gearresteerd werd hij door zijn broeder opnieuw uit de gevangenis verlost. Bij hun jongste arrestatie 6choten ..zij een politieagent dood. Over hot verloop der terechtzitting wordt aan do „N. R. Crt." uit Berlijn d.d. 20 Ja nuari gemeld: Bij hot gebouw der rechtbank te Moabit zag 'het. er vanochtend uit als in de meest benogen dagen der revolutie; zooveel poli tie eu soldaten waren er ontboden om voor de orde en de veiligheid te zorgen. Do ge broeders Strauss hadden namelijk aange kondigd dat vandaag tevens hun bevrijding zou plaats vinden, in bet geheel staan een tiental beklaagden voor de gezworenen, maar do beide broeders zijn de leiders der bende. Zij zitten geheel geboeid op de bank der beklaagden. In de zaal zelf is er enorm veel publiek en nog meer politie. Bij het begin der zitting -verzoekt de voorzitter Emil Strauss om zijn levensloop te vertellen. Beklaagde, die volgens de bla den een zeer intelligenter! indruk maakt, met zijn hoog voorhoofd, houdt een lange verdedigingsrede, 6preekt over do oorzaken van de misdadigheid, over do verwaarloo- zing der jeugd en over de maatschappelijke ellende. Hij citeert bekende schrijvers en zijn taal i6 verzorgd en vlot. De voorzitter onderbreekt hem herhaaldelijk om hem to zeggen, dat dit alles niets ter zake doet, maar Strauss" laat zich niet van zijn stuk brongen en zet uiterst kalm zijn verhaal voort. Hij vertelt van zijn vader, die een dronkaard was en van zijn moeder die veel van hem hield. De goede vrouw was kran= tonbezorgster, en eens had zij, om brood to koopen, iets van het krantengeld uitgege ven. Toen zij dit geld niet kon teruggeven, hing zij zich op. Dagen lang had beklaag de soms niets te eten gehad. Hij werd toen door de gemeente waar hij woonde uitbe steed en wel bij een koppelt»*mier. -die hem stelen leerde. Aan het slot van zijn verhaal zegt beklaagde, dat hij 14 jaar van zijn nog jonge leven in de gevangenis en steeds in afzondering heeft doorgebracht. Dat heeft hem moreel geheel ten gronde go- richt. Hij bekent de meeste misdrijven, die hem ten laste worden gelegd, te hebben be gaan, maar beweert dat hij don agent, die hem kwam arresteeren, niet met opzet neer schoot. Hij was integendeel van plan ge weest om zelfmoord te plegen. De andere beklaagden vertellen niets bij zonders. Sommige getuigen zeggen, dat de gebroeders Strauss in de kringen, waarin zij verkeerden, als fatsoenlijke menschen bekend stonden. Emil Strauss gold zolfs voor buitengewóón goed geestelijk ontwikkeld. Een cellist en da bolsjewisten. „Hot hardste gemoed heeft nog wel een zacht plokje" zeiden de oude Romeinon. Do geschiedenis van den hek-enden Ruseischen dirigent Serge Koussevitzky komt het bewij zen. Onder geheel bijzondere omstandigheden ontsnapte hij aan do klauwen van de bolsje wistische commissie te Moskou. Langen lijd lieten de bolsjewisten Kousse- vitzky met rust; hij mooht zijn hekendo sym- pbomeconcertem geven! en vrij rondreizen. Maai- ten slotte "geraakte ook hij in hot net. Toen hij gearresteerd was en voor ,de com missie werd gebracht, liet plotseling de voor zitter, aan wien men een briefje had gebracht, hem vrij. Vele maanden vóór zijn arrestatie zat Kous- se vit zlky op een avond thuis, nadat hij een symphonieconcert gegeven had. Er werd hard gebeld en toen hij opendeed, stonden twee mannen voor hem, die dadelijk binnentraden. Zij droegen groote Colt-revolvers on zagon er alles behalve zachtzinnig uit. Koussevitzky vroeg wat zij wenschten, en het onverwachte antwoord, was het verzoek, iets voor hen te spelen. Do kunstenaar zei, vermoeid te zijn, en niet in do stemming, maar ©iets hielp en ten slotte gaf hij zijn gevaarlijken bezoekers bun. zin. Hij plaatste de beide mannen in een leun stoel en ging zolf met zijn cello naar de an dere kamer, met de deur een weinig open. De plechtige tonen van Haydn's Sonato klonken door de vertrekken. Langzamerhand vergat Koussevitzky zijn onwelkome gasten, en verdiept in de muziek speelde hij het eene stuk •na het andere. Plotseling viel liet hem in, dat hij een heelen tijd gespeeld moest hebben. In de an dere kamer geen geluid. Behoedzaam opende hij de deur en (keek naar binnen. De twee man nen zaten bewegingloos in hunne stoelen, het gezioht in de handen. Eén van beiden schrei de, en plotseling hief hij zijn hoofd op en riep uit: Deiik niet, dat ik de ontzetting vau dit alles niet voel! Al die dooden en vrouwen en kinderonl Het is gruwelijk! Een paar minuten later verdwenen zij even. plotseling als zij ge komen waren, en lieten Koussevitzky in de onwetendheid, wie zij waren. Toen hij voor de Commissie werd gebracht, zag hij, dat oen van de leden plotseling op stond en zijn zakdoek voor 't gezicht hield'. Een paar minuien later kwam het briefje, dat hem zijn vrijlating bezorgde. Dikwijls vraagt Koussevitzky zich af, of er geen verband be staat tusschen zijn nachtelijke bezoekers en het lid der Commissie, die zijn gezicht zoo angstvallig verborg en blijkbaar het bevrijden de woord schreef. „Vad." Gemengde Berichten. In Twen the zijn de prij- zen der kippeneieren eensklaps gedaald op 7 a lYi cent per stuk. De mijnwerker W. Simons die bij het mijnongeluk op do Oranje-Nassau- mijn te Heerlen ernstig werd gekwetst, is over leden. De ongelukkige woonde te Mariendorf (DuUschland) en laat een echtgenoote met zeven kinderen achter. Dit is reeds de vierde doode in het mijnbedrijf in deze maand. In Februari 1920 werd door een inwoner van Vlissingen in huisbrand- kolen een vermoedelijke ontplof fingspatroon gevondlen. Deze is ter onderzoek opgezonden aan het Staatsbedrijf der artillerie-inrichlini- gen te Zaandam. Blijkens een thans ontvan gen schrijven is bij dat onderzoek gebleken, dat men inderdaad met een ontploffings patroon to doen had. Zou deze patroon in een brandende kachel geraakt zijn, dan zou on- ge'wijfeld een hevige ontploffing gevolgd zijn. Te Apeldoorn komt on- der de kinderen slaapziekte voor. Een drietal gevallen werd geconstateerd. Een der patien tjes is de crisis te boven en na meer dan een weck onafgebroken geslapen te hebben, thans weer beterend. Op de lijn Amaterda ra Utrecht zijn Zaterdagavond twee wagens van een goederentrein ontspoord. Persoonlijke on- geibkken hadden mifit plaats. -Dé 4¥étrkmlóop ondervond eenige vertraging. Twee -jeugdige dieven J. L. en J. B., '19 jaar oud, verdacht van diefstaJ met braak in het huis v. d. L. Ie Maastricht, waar ongeveer f500 uit een kast werd ver mist, zijn beiden te Wreebt aangehouden. Zij hadden er alles doorgemaakt, zoodat er zelfs geen cent op hen werd gevonden. Naar Maas tricht overgebracht zijn ze in verzekerde be waring gesteld. Vrijdagnacht ia de grens- handelaar, zekere H. bij Venlo, door Duit- schors vermoord. De vereSagene had zijn keet aan den Loutherberg. De moord moet begaan zijn, terwijl bij koffie aan het afwegen was voor de moordenaars; deze hebben hem nog eon kussen op het gezicht gedrukt. De daders zijn onbekend. Op 19 Januari 1919 wer den, zooals destijds is gemeld, de 76-jarige J. Porrels en zijn 77-jarige echtgenoote, wonende onder de gemeente Retranchement, door tot nu toe onbekende daders vermoord, terwij! 'hun geM en sieraden werden gestolen. Wel was indertijd zekere D. aangehouden, doch hij word later weer losgelaten. Te Brugge zijn nu tiwee personen aangehouden, als ver dacht moer van dezen misdaad af lo weten. Te Biervliet ié de J a n d- bouwschuur en de stal van Jos. Fassaert af gebrand, waarbij vier paarden en een koe in de vlammen omkwamen. De oorzaak was het omvallen van een stallantaarn. Te H edel werden aange- houden 'drie jongens van 14, 16 en 17 jaar, die wandelend van Crefeld waren gekomen om zich te Utrecht van levensmiddelen te voor zien. Het doel hunner reis hebben zij niet be reikt.; na uitstekend, verzorgd te zijn, zijn zy naar de grens geleid en uitgezet. Te Echteld viel de 16- jarige zoon van J. v. B. van de zoldertrap op den keukenvloer. Rij werd Jjewusteloos opge nomen en is, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. In een winkel aan den Binnenweg te Rotterdam ia Zaterdagmiddag een man aangehouden, die met een valschcn zilverbon van f2.50 wilde betalen. De winke lier waarschuwde de politie, die op den man 34 valsche bons vond. Een huiszoeking in 's mans werkplaats, een- steendrukkerij in de Boekhorststraat, leverde zooveel resultaat op, dat men hoopt een vervaardiger der valsche bons, don laatsten tijd te Rotterdam in om loop, in handen te hebben gekregen. Mede in verband met ver- sehül-ende in den laatsten tijd ook te 'a-Gra- venihage voorkomende diefstallen in hotels is een langgezochte, beruchte hoteldief aangehou den. De aangehoudene 6tond reeds langen tijd in hot „Politieblad" gesignaleerd. Do moeilijk heid van de opsporing was gelegen in liet feit, dat hy telkens andere namen opgaf. De aangehoudene werd o. a. gezocht wegens oplichting, terwijl de Rotterdamsche politie op sporing vroeg wegens rijwieldiefstal. Ook bleek, dat de man nog een gevangenis straf van drie maanden moest ondergaan, waartoe hij in 1919 was veroordeeld. Het „N. v. d. D." deelt mede, dat de machinist van den trein uit Hilversum, die om 8 uur 52 aan het Centraal-Station aankomt, Zaterdagochtend vergat te Weesp te stoppen. Te Weesp zagen eenige passagiers den trein voorbij rijden en vyf reizigers voor Weesp bestemd, reden tot A'dam door. Met een omweg bereikten zij Weesp door met den vol genden trein terug te keeren. En voor de, te Weesp wachtenden, stopte de volgende trein. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is door onbekende ooi-zaak brand ont staan in de chemische fabriek Madneze te Diemen, vlak aan de nieuwe grens van Am sterdam. Het werkvolk had ongeveer een uur tevoren het uit twee verdiepingen beslaande fabrieksgebouw verlaten. De vlammen sloegen het eerst uit in het achtergedeelte, waar zij ruim voedsel vonden in groote voorraden, boenwas, wrijf was en andere sterk brandbare producten, welke daar opgeslagen waren. Bovendien wakkerde de sterke wind het vuur flink aan, zoodat het heele gebouw in lichte laaie stond, toen de Diemensche brandweer met eenige stralen op de Vechtleiding trachtte het blnsschingswerk te beginnen. Spoedig bleek dit echter onbegonnen werk te zijn, zoodat de burgemeester, jhr. Bicker, met het oog op ge vaar voor belendende gebouwen, de hulp van de brandweer van Amsterdam inriep. Boze rukte zeer vlug can met een auto-stoomspuit en wierp weldra groote massa's water in de laaiende vuurzee, waarna een vette, zwarte rook in zware wolken opsteeg. Ook een drij vende stoomspuit verscheen, doch deze be hoefde niet meer in werking gesteld te wor den. De fabriek is geheel uitgebrand; de scha de, geschat op f 45,000 voor 'het gobouw en f75,000 voor den inventaris, is gedekt door verzekering. Verleden jaar is de chemische fabriek van de N. V. Van Veen's Industrie, grenzende aan deze fabriek, geheel uitgebrand; de herbouw daarvan ie bijna geheel gereed. Dank zij het in- •g rijp eu "van de brandweer van Amsterdam ie dit nieuwe gebouw gespaard geblevfen. Men schrijft aan ïDe T ij «F*: Dézer dagen zal menigeen, die dit leert, door zijn stad, dorp of vlek, oen paar vageboncb- muaikanten zien dwalen. De een, een lange, met lange ravenzwarte artistenharen, dio hem van onder de sjappies-pet woest over het hoofd bengelen, is de incarnatie van een zigeuner- vagebond; een onver vadscht nomaad van de Hocgaarsche steppen, eoo zou men meenen. Om zijn dunne bennen flappert een blauwe, uitgerafelde franje-broek; om 'het schrale lijf hangt aan eon riem zwierig een viool; naast hem slungelt zijn collega; ter grootte ongeveer de heHt van de lange. Een schunnig-spoTlpakje spant hem over do kleine gestatte. Een paar loerende zwarte oogen kijken on der het sober potje rond. Over den rug ben gelt aan een riem een guitaar; ook, naar men zou denken, een zoon" van het oude zwervers volk. Die dit echter ra oenen zou, vergstt zich in beiden. Do beide vagebond-muzikanten zijn do luitenant-ler-aee lo klasse, de hoer Otto L. Fohrenbach, vliegenier en parachutist; de an dere, de heer Blij, journalist, beiden uit De# Haag, die 'het raenschlievende plan hebben opgevat, gehoel belangeloos, in drie maanden tijds f 10,000 al spelend, zingend en moppen tappend (nette moppen.) bijeen te brengen voor de noodlijdende mynwerkerskrinderen in den vreemde. Vrijdag trofen wij hen in een onzer pro vincie-stadjes aan, waar zy op de straat niet onverdienstelijk spel te genieten gaven. Een troep menschen, onder wie het grootste gedeelte natuurlijk jongelui en meisjes, lum melde achter het zonderling uitziend tweetal aan, niet wetend wie die twee waren. Toen de muzikanten een der voornaamste restau rant-hotels tegen diner-tijd binnengingen, en daar voor de gasten een mopje ten beste ga ven, vroeg een der gasten aan de hongerig en bleek uitziende artisten of ze al iets gegeten hadden. „Ja", zei de lange onverschillig, „een etukkie rat." De eigenaar, die echter minder op zulk® gasten gesteld was, meende het zaakje eens te moeten onderzoeben. Van onder het wambuis van een der vage bonden kwam toen een plakkaat met opschrift, ongeveer luidende: „Voor de noodlijdende Ne- derlandsche kinderen in den vreemde", en voorzien van de officieel© gemeente-stempels van de plaatsen, ze zijn reeds een vijftal weken onderweg, die zij reeds bezocht hadden. Toen regende het khnkendo munt in de opgehouden pet, waarmee een der gasten rondging, en de arme Hollandsche kinderen zullen er wel bij varen. Mochten d»is zij, die dat lezen, op hun weg do vagebond-muzikanten ontmoeten, laten ze dan de moeiten en onCbormgen en vermoeie nissen van dit edele tweetal ruimschoots be- loonen tot heil van onze eigen noodlijdende zonen en dochters in tien vreemde. Naar de „T e 1." m e 1 d t ie het bericht uit Venlo ais zou er bij bet trein ongeluk te Nuth een tweede doode te bereu- ren zijn, niet juist. De toestand der 3 gewon den is redelijk. Land- en Tuinbouw. Kunnen wij dat volhouden? Een medewerker van de „Maasbode" schrijft: Nederland staat in bet buitenland be kend als een rijk, waar de welvaart komen moet van landbouw en handel. Onze bodem is dan ook voor een groot deel vruchtbaar en de landbouw verkeert hier, wat do grondgeeteklheid betreft, in een gunstige conditie. Gedurende den oorlog zijn onze boeren schatrijk geworden, verkondigen de stedelingen, maar zij weten wellicht niet, dat in 1912 voor een bedrag van ruim 64,5 millioen als hypotheek op landelijke eigendommen drukte, terwijl dat bedrag in 1919 was gestegen tot bijna 140 millioen gulden. Die vermeerdering van schulden^ last is o. i. toch geen bewijs van overma- tigen rijkdom bij de boeren. Maar er is meer, dat onze bezorgdheid gaande maakt. De veestapel telde zoo-wel in 1912 als in 1919 ongeveer 2 millioen runderen. Van de melk dezer dieren werd in 1912 gemaakt 67 millioen k.g. boter en in 1919 ongeveer 64 millioen k.g. Dat ver schil is niet zoo bijster groot, maar in 1912 werd daarvan uitgevoerd ruim 39 mill. kg. en in 1919 slechts ruim 13,5 mill, kg., zoodat het verbruik van boter in het binnenland enorm is toegenomen. Ook de kaasproductie is ongeveer op het oude peil gebracht, maar tegen een uitvoer vaa bijna 59.5 mill. kg. in 1912 staat een uit voer van bijna 12,5 mill. kg. in 1919. Der halve is ook het binnenlandsch verbruik van kaa6 enorm gestegen. Tegenover zulk Het Bolsjewisme en de Kerk in Hongarije. 3) Vooral hadden de Domheeren van Kalocsa veel te lijden. Zy werden vreeselijk mishan deld en naar Boedapest gevoerd. Twee Domheeren van Steinamanger werden tot bloedens toe geslagen, - omdat zij vroeger de partij van Tisza hadden aangehangen. Halfdood liet men hen liggen. De vorst-primaat had geen oogeriblik geaar zeld, cm, niettegenstaande zijn hoogen ouder don», in Boedapest te verschijnen, ook tijdens de dictatuur van het proletariaat. Een week lang diende hij daar het H. Vorm sel toe en hield er predikaties voor zijn geloo- vigen. Den weg naar de kathedraal moest hjj iode- ren dag te voet afleggen, oveneens den weg naar de basiliek in Boedapest. Zyn paleis te Boeda had men hem ontnomen. Ofschoon alle argumenten tegen den vorst primaat aangevoerd zeer zwak waren, werd hij door de regeering telkens weer opnieuw met onderzoekingen lastig gevallen. Eens kwa men er 's nachts om 3 uur 200 soldaten bin nen, die, onder bedreiging, voor 200 personen eten en drinken eischten. Het eten en drinken moest door de Domheeren ze!, /gediend wor den. Slechts onder voorwendsel dat de geeste lijken daarvoor te ongeschikt waren en dat ze alles bederven zouden, was het »»ogr>liik de tyrannen van dit voornemen af te brengen. Tot het in hechtenis nemen van den kerk vorst kwam het echter (niet, daar de primaat als Kardinaal onder de bescherming van het internationale recht stond. De Italiaansche ge zant verklaarde, evenals hij reeds van den aanvang der communistische regeering af ge- daan had, dat hij de gevangenneming van den Kardinaal niet dulden zou. Een priester, Matthias Szaly, had een kaart naar oen vriend gezonden? waarop hij voor de grap schreef: „Vandaag zal de tegcnrevolutie uitbreken". Op grond van deze scherts werd hij gevangen genomen en twee maanden lang in een kerker opgesloten. Herhaaldelijk werd hij tot bloedens toe geslagen, zoodat hij niet meer gaan kon. Een zieke catechumeen werd zonder verhoor en. absoluut onschuldig 3 maanden in een kerker opgesloten en voortdurend zwaar mis handeld, zonder dat er een aanklacht tegen hem kon worden ingediend. Oskar F ah er li-et zich eens in een aanval van woede als volgt uit: „Ik zal alle priesters laten gevangen ne men en als de Christenen in opstand durven komen, zal ik ze allen laten neerschie ten." Vele kloosterzusters zijn outeerd, gemarteld en vermoord geworden. Een der Engelsche zusters is tengevolge der folieringen overleden. En aJ die mishandelingen zonder eenigen grond! Het woord van een communist is bewaarheid geworden: „Het communisme heeft door het Katholicisme en den godsdienst schipbreuk gelede n." Een vernieuwing van het re ligieuze loven is na den schrikwekkendcn tijd van het communisme in Hongarije aangebro ken. Nooit zijn geestelijken en parochianen nauwer aaneengesloten geweest dan in dezen noodlottigen tijd en nog nooit heeft het volk heerlijker bewijzen van zijn trouw aan de Kerk gegeven dan in de laatste weken cn maanden der communistische heerschappij. Thans zijn do orde-geestelijken en de klooster zusters weer teruggekeerd en het godsdienst onderricht is op de scholen weer ingevoerd. Hongarije kreeg een trouw Katholiek als mi nister van Eeredienst, Karl Huszar, die geheel in den geest van het christendom en van de Katholieke leer de belangen der Kerk behar tigde. Zijn volk stelde in hem meer vertrouwen dan in alle andere christelijke politici van Hongarije. Zijn onvermoeido werkkracht, zijn gezond optimisme en zijn bekendheid met de scholen en met kerkelijke kwesties, maken hem tot den man, dio het meest geschikt is, om in dezen tijd als Minister van Eeredienst op te treden. Moge het hem gegeven zijn de wonden te heelen en de vrccselijke gevolgen te jvorzachten, die do bolsjewistische heerschappij Iop het gebied van kerk en school veroorzaakt hee^1- De godsdienstige oefeningen. De communisten-leiders hadden ook aange kondigd dat alle kerken en godshuizen gesloten zouden worden en veranderd in theaters en bioscopen. Voor alles verlangde men, dat de kerken zouden worden afgestaan can er com munistische en sociaal-democratische vergade ringen te houden. Doch toen traden zelfs de arbeiders der ijzerfabriek tegen de volksvertegenwoordigers op. Daarop vaardigde Kunfi het beroemde decreet uit, waarbij vrije uitoefening van den godsdienst wordt toegestaan. De Pastoors verbonden zich dit decreet op 2 achtereenvol gende Zondagen den geloovigen voor te lezen; zij beloofden de Sovjetregeering van deze vrije godsdienstuitoefening geen misbruik te ma ken. Bij ieder godsdienstoefening was eed volksverteger oordiger aanwezig of een lid van den ?r ,-idersraad, die gedurende den dienst n. ..keurig toeluisterde en tijdens den preek a' rlei aanteekeningen maakte om deze eventueel later bekend te maken. Het houden van processies was verboden, alsook het ver gaderen der kerkelijke overheden. Den pri maat werd uitdrukkelijk verboden eon alge meen* vorgadering der Katholieken van Boe dapest te houden. Evenmin mocht hij een pro cessie ter eere van het H. Hart laten plaats grijpen. Eindelijk gingen de communisten zoo ver, dat zij den primaat den miswijn weiger den, zoodat hij zich hiervan by andere geeste lijken moest voorzien. Zijn gouden kruis, de aartsbisschoppelijke insignes, het teeken der Stephanus-orde, den bisschopsring, de ketting, 'kortom al-les wat eenige waarde had aan goudl of zilver werd hem ontnomen. Toen de secretaris van den primaat er op wees dat de Kerkvorst onmogelijk iederen dag den weg naar de kathedraal te voet kon afleg gen, voegde de volksafgevaardigde hem spot tend toe, dat do man dan maar een huurrijtuig nemen moest. Zoo hield de revolutie huis in de Kerk ia Hongarije. Geen pastorie bleef voor onderzoe kingen geepaard. De pastoor moest evenak zijn parochianen iederen nacht met doods angst tegemoet zien. Veel parochies zijn ont volkt, veel pastoors verdreven, in een 'kerkeï opgesloten of vermoord geworden. „Het bloed der martelaren het zaad des Christendoms." Evenals in Rome echter, is ook in Honga rije uit het bloed der martelaren een hernieuw* de bloei van het Christendom voortgekomen. Men had erg den 6pot gedreven met hat groote getal Joden, dat zich in Boedapest hat doopen. Het kan waar zijn, dat verschillend® van de 3000 nieuw-gedoopten uit egoïstisch oogpunt, uit vrees voor pogrom* handelde®* Maar ook zeer veel flinke, nette Jouen zijn aan de pastorie gekomen om Katholiek te wor den, met de uitdrukkelijke verklaring dat een afschuw voor het drijven der communisten-

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3