OPRUIMING „LUXE" - Breestraat 32 Uit de Omgeving. Car heschikkine gesteld van de regeering en in M-ii kamp ondergebracht en geoefend. Al het verdere, dat op deze zaak betrekking heeft, wordt later in uitvoerige besluiten ge regeld. Over de kosten valt weinig te zeggen. Veel [hangt er van af, of terreinen en lokaliteiten moeten worden ingericht. Hoe moer vereeni- gingen de zaak steunen, hoe minder knellend zal de plicht zijn en hoe minder de kosten voor het Rijk zullen zijn. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Voor de Raadsvergadering van 31 Jan. zijn teeds eenige voorstellen van B. en W. ver schenen. I. Politiepersoneel. B. en W. stellen naar aanleiding van inge komen adressen den Raad voor: a. dat aan do hoofdagenten en agenten van politie in uniform over het jaar 1920 een extra toeslag op de kleeding van gemeentewege wordt gegeven ten bedrage van f25. b. dat aan de inspecteurs van politie en aan het personeel van do recherche over 1920 in plaats van 50 pet. een toeslag van 100 pet. op hun kleedinggeld van gemeentewege wordt gegeven; c. dat van gemeentewege vanaf 1 Januari 1921 tot nader te bepalen tijdstip aan bet po- litie-personeel, voor zoover flit in bet genot is gesteld van kleedinggeld, een toelage ad f 50. per jaar, uit te keeren in twee halfjaarlijksche termijnen, verschijnende ultimo Juni en ultimo December, wordt verstrekt voor aanschaffing van schoeisel en beenkappen, welk schoeisel en welke beenkappen ten genoegen van den Commissaris van Politie zullen moeten zijn; d. dat aan de inspecteurs van politic en aan het personeel van de recherche eveneens vanaf 1 Januari 1921 tot nader te bepalen tijdstip jaarlijks van gemeentewege in plaats van 50 pet. een toeslag van 100 pet. op hun kleeding geld wordt gegeven; e. dat met ingang van 1 Januari 1921 als standaardprijs voor zomerhandschoenen f 0.55 p.r paar en voor wintert au dscb oenen f 1.30 per paar zal gelden. „Pro Juventufe". De afdeeling Leiden der Yereeniging Pro Juvontule heeft een subsidie uit de gemeente kas gevraagd van f200.over het jaar 1921, ter tegemoetkoming in de kosten van haar maatschappelijk werk. „Het mag voldoende bekend worden geacht'' aldus B. en W. ..dat deze Vereeniging ten bate van de gemeenschap hoogst nuttig werk verricht. O. m. tracht zij de straatjeugd, die zoo licht tot straatschenderij, straks tot cri minaliteit, vervalt, aan te sporen en de gele genheid te geven tot opvoedenden arbeid en vergemakkelijkt zij daardoor niet alleen de politiezorg in niet geringe mate, maar draagt zij eveneens een steentje bij tot de ordelijke ontwikkeling van dat volksdeel, dat in zoo Ihooge male leiding noodig heeft. Zoo heelt de afdeeling Leiden van Pro Juventute o. m. hier voor dat doel een ümmercursus georganiseerd voor minderjarige jongens, in een lokaal der buitengewone school voor Lager Onderwijs in het Caecillagaslhuis, onder leiding van een deskundigen onderwijzer. Do geldmiddelen van het Hoofdbestuur zoo wel als die van de Leidsche afdeeling laten echter niet meer toe dit nuttige werk voort te zetten, tenzij de gemeente eenigen steun verleent. De afdeeling vraagt te dien einde over het jaar 1921 ecne subsidie van f 200.met dit bedrag, gevoegd bij de inkomsten die zij uit anderen hoofde zal trachten te vinden, ver wacht zij haar werk op de tot nu toe gevolgde wijze te kunnen voortzetten." Met het oog op een en ander komt het B. en W. voor, dat deze nuttige ine telling wel op eenigen steun van gemeentewege aanspraak kan maken en geven zij daarom den Raad in overweging te besluiten, aan de afdeeling Lei den der Vereeniging Pro Juvemtule over het jaar 1921 eene subsidie van f 200.uit de gemeentekas toe te kennen. Bureau voor Rechtskundige en Sociale Adviezen. Door den Ghri stel ijken Besturenbond en het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie alhier, is aan den Raad verzocht, om aan het door hen in 1916 opgerichte Bureau voor Reohtskundige en Sociale Adviezen met ingan- van 1 Januari 1919 van gemeentewege eene mariijksche 6ubsidie ten bedrage van f 500.te verleencn. B. en W. merken op, dat dit verzoek is ge daan in de tweede helft van 1920 en dus alleen ■ou 1; innen betreffen een subsidie voor 1921. Zij hebben principieele bezwaren tegen het verleci. n van bet gevraagde subsidie. „Is toch eenmaal aan het onderhavige bu reau eene subsidie verleend, dan zal men spoe dig voor verschillende andere dergelijke bu reaux bij de gemeente om steun komen aan kloppen en zullen die verzoeken, tengevolge van ■het gestelde precedent, zij het ook Lot schade voor do'gemeentekas, bezwaarlijk kunnen wor den geweigerd." B. en "W. hebben echter bovendien bezwaren legen dc begrooting, die zij aldus formuleezen: „De voor het jaar 1920 overgelegde begroo- fing onder oogen ziende, treft het ons, dat daai ,i verschillende uitgaafposten voorkomen, die o. i. veilig achterwege hadden kunnen blij ven, of althans tot een lager bedrag uitgetrok ken hadden kunnen worden. Zoo is voor huur van localiteit in het ge bouw der Katholieke Sociale Actie aan den Ouden Singel niet minder dan f 100 uitgetrok ken, terwijl slechts één uur per week (des Dinsdagavonds van 7.308.30 uur) zitting wordt gehouden. Ook de post aanschaffing Ned. Wetten en diversen komt ons niet vol doende gemotiveerd voor, aangezien de advi seurs van het bureau die wetten toch zelf wel in hun bezit zullen hebben, terwijl ze natuur lijk ook op het bureau der Katholieke Sociale Actie voorhanden zijn. Niet duidelijk is ons verder de uitgaafpost griffie- en deurwaar derskosten ad f60, waartegenover slechts een ontvangst post van f20 op de begrooting voor komt. Aan cliënten met een bewijs van onver mogen worden toch geen griffie- mi deurwaar derskoeten in rekening gebracht, terwijl de overige cliënten deze kosten zelf dienen te be talen. Ten 6lotte treffen wij behalve een be drag van f 75 Voor reiskosten, hctwelK ook met geen enkel woord is toegelicht, nog een post ad f 450 voor vergoeding secretaris en een post ad f 150 voor vergoeding typiste op dc begroo ting aan. Hieromtrent zouden wij slechts de vraag willen stellen, of de juridische adviseurs van het bureau het type- en verdei' schrijfwerk niet op hun kantoor kunnen doen verrichten." Woonhuistarief. De commissie voor de Licht f abri eiken deeli den ltaad mede „In den laats ben tijd is de verkoop van elec-trisehe toestellen voor huishoudelijk ge bruik, als strijkijzers, kokers, stofzuigers, kleine kachels en dergelijke zeer toegeno men. Deze toestellen, waarvan het aan schaffen vroeger aks luxe gold, zijn dan ook thans, vooral door hek verstrekken daarvan in. huurkoop, vrijwel onder ieders bereik gekomen en de vraag er naar uit alle elan den der maa.tscha.ppij bewijst, duidelijk, dat zij in de tegenwoordige huishouding bijna onmisbare artikelen zijn geworden Nu is echter voor een ruim gebruik van deze hoe- stellen het. bestaande, onlangs tot 0.35 verhoogde, taaie f naar onze meening wel wat te hoog. Wij achten het daarom ge- wensebt, dat. door de invoering van een nieuw tarief do benoodigde stroom voor dit doel op billijker voorwaarden tor be schikking van de verbruikers wordt ge steld Financieel kan dit zondea* bezwaar voor de fabrieken geschieden, omdait bij gebruik van huishoudelijke electriscbe toe stellen het stroomverbruik per aansluiting stijgt en de productie- en distributie kosten naar verhouding lager zijn. Ook zal bij het door ons gedachte tarief behalve het stroom verbruik, naai- wij veronderstellen, ook de afzet van dergelijke toestellen toenemen. Een moeilijkheid bij de toepassing van dit tarief is, dat de afneming van stroom voor licht en voor huishoudelijk verbruik door denzelfden meter moet worden geme ten. Het plaatsen van een tweeden meter zou niet loonend en pi-actisch onuitvoer baar zijn en er moest bijgevolg naar een ander middel gezocht, worden om bij elke installatie het verbruik boven het kwan tum, dat geacht kan worden voor licht, noo dig te zijn, tegen een goedkoop er tarief te kunnen berekenen. Dit middel is gevon den dn een z.g. woonhuisbarief, waarbij maandelijks een vast recht wordt geheven, afhankelijk van de grootte der installatie (een zeker bedrag per aansluitpunrt) bene vens een bedrag, dat afhangt va.n het ver bruik, zooals hieronder naders as aangege- ï-n. Het tarief, dat sedert eenigen tijd te Amsterdam, Rotterdam en Den Haaf is in gevoerd en aldaar blijkens de opgedane er varing goed voldoet., is zoo berekend, dat de kosten van den stroom bij een nor m-aal Hcht-ve-rbruik gelijk of iets hooger zijn dan bij het .tegenwoordige tarief. Wordt bovendien stroom voor huishoude lijke doeleinden geleverd en stijgt hierdoor het verbruik boven het normale voor licht, dan wordt dit meerdere stroomverbruik ech ter tegen belangrijk lageren prijs geleverd dan volgens het bestaande tarief. Opgemerkt zij, dat het den verbruikers geheel vrij staat om van dit nieuwe tarief al dan niet gebruik te maken. Een eenvoudige berekening kan gemakke lijk doen zien, of men bij de toepassing er van vorodeel heeft of niet en daarnaar kan men da-n zijn keuze bepalen. Eeai in stallatie met 3 ansluitpunten heeft, om een voorbeeld te noemen, een gemiddeld lachtverhruik van 70 K.W.U. per jaar, waarvoor dtis betaald moet worden 70 X 0.35 24.50; volgens het nieuwe ta rief zou worden betaald 3 X 0.25 X 12 (vast reoht) plus 70 X 0.25 of ƒ26.50 Hier levert het woonhuis tarief dus geen voordeel op. Stijgt echter door huishou delijk verbruik de afname tot gemiddeld 140 K.W.U., dan worden bovengenoemde bedragen 49, volgens het. oude tarief, te gen 40.60volgens het nieuwe tarief, dus eene besparing van 8.40. Bij een instal latie van 7 aansluitpuflten met een gemid deld liehtverbruik van 140 K.W.U. per jaar, wondt thans betaald 49naar het nieuwe 'tarief zou dit wonden 52.603). Stijgt door huishoudelijk verbruik de af name tot bijvoorbeeld 240 K.W.U., dan worden deze bedragen onderscheidenlijk 84, en 67.604), eene besparing dus van 16.40. Uit het. bovenstaande blijkt on zes inziens, dat invoering van het woonhuistarief al leszins aanbeveling verdient." B. en W. dom dan ook voorstellen ge baseerd op het bovenstaande. Voonts aldus de Commissie ware te gelijkertijd het recht, dat maandelijks verschuldigd is op de aansluiting van klei ne verbruilctoestellen, beneden 10 Watt te verhoogen van 10 op 0.25 per toestel. Het stroomverbniik van deze toestellen wordt door den meter niet aan gewezen het is gebleken, dat dit vaak vrij aanzienlijk kan zijn, zooda-t een aan- sluitrecht van 0.25 per maand wel ge motiveerd is. Ook komt verhooging van het ijktarief van electa-.meters, met het oog op de sterk 9, derde lid, ons met het oog op de sterk gestegen arbeidsloon-en wensohelijk voor. Dit tarief zou dan van 1, op 2.50 behoo- ren (te worden gebracht. Ook mi dezen geest doen B. en W. voor stellen. Ingezonden Mededeclingen a 60 cent per regel, Zaterdags 70 cent Volgens het nieuwe artikel be taalt men pea- jaar voor 106 K.W. 0.25 en vor het meerdere gebruik 0.15 per K.W.U. 106 K.W.U. ƒ.025 26.50 34 K.W.U. k f 0.15 5.10 vast recht 3 X 0.25 X 12 9.— 106 K.W.U. k f 0.25 34 K.W.U. k „0.15 vast recht 7 X 0.25 X 12' 106 K.W.U. k 0.25 134 K.W.U. k f 0.15 vaat recht 7 X 0.25 Xl2 40.60 26.50 5.10 „21.— 52.60 26.50 20.10 „21.— LAATSTE WEEK der- 721 ARTI ET RELIGIONI. „Jahrcszeiten". De aangename herinneringen aan „Ar- ti'"s vorig concert liggen mij nog versch in het geheugen. Toen vertolkte - de dirigent August Smets met Leidens Katholiek ge mengd Zangkoor in combinatie met de Haagsche R.-K. Oratorium-vereeniging de „Mattihrius Passion" van SchüLz, een werk dat voor de meesten onzer onbekend was. Nu had „Arti", zonder medewerking van buiten, de „Jahreszeiten" in studie geno men. Dank zij mede den warmen ijver van het geestelijk bestuurslid, is dit koor sterk m ledental toegenomen, en telt dp vereeni ging honderdzestig dam et en heeren. In de laatste twee oi" drie jaar is dit werk herhaaldelijk gemaakt geworden door verschillende Leidsche vereenigiugen. Zet men zich tot luisteren, dan komt men on middellijk onder de bekoring van dit altijd frissche oorspronkelijke en geniale toon- gedicöit. Toen Hayden's „Jahreszeilen" in 1803 voor 't eerst werd uitgevoerd, werd de grijze kunstenaar aldadelijk op waardige wijze geëerd. Zijn meesterschap op gebied van instrumentatie stelde hem in de gele genheid de natuurbeschrijvingen, die in den tekst voorkomen, door zijn muziek als 't ware in beeld te brengen. De koren zijn zoo buitengewoon mooi. „Komm bolder Lenz" brengt den toehoorder direct in de ge wenschte stemming, en dan voert. Haydn door verschillende stemmingen heen, ons op, tot 't toppunt van jool en pleizier, om aan het slot, van het vierde deel tot de ernst terug te koeren en zijn religieus ge voel uit te zingen in een machtig slotkoor. De verschillende soli zijn zóo innig, nu eens verheven, dan weer oolijk en guitig. De instrumentatie is meesterlijk, maar uiterst eenvoudig; met weinig middelen bereikt hij wonder veel. Aan den directeur en het koor komt de eer van dezen avond toe. Haydn's muziek lijkt zoo gemakkelijk omdat zij zoo vlot klinkt, maar is zeer moeilijk, onxlaf. de koren veelal fugatisch zijn bewerkt. Ik vind 't jammer, dat er een coupure in de ouverture werd gemaakt en dat later het onweerskoor moest verval len. Dc studie met de nieuwe leden is pas kort geleden aangevangen. Ik durf de be merking, dat dc uitspraak gespierder moet zijn, dan ook maar zeer schroomvallig ma ken. -Overigens is de klank beschaafd en krachtig. Vooral hetvS«*>ranenkoor en dat der bassen is mooi bezet. De alten kunnen hun toon wat meer concentreer en en zoo doende meer geluid ontwikkelen. Het aan tal is voldoende. Evenals overal elders hier in Holland, zijn de tonoren 't zwakste, maar zij hebben zich voortreffelijk gekwe ten van hun taak. Ik zou mij enkele tempi anders hebben gedacht. Zooals b.v. die van „Jagd" en „Weinehor", beide wat leven diger. Van de solisten noem ik op de eerste plaats Ma Peltenburg. öogenblikkelijk neemt zij in door de wijze, waarop zij zingt.. Alles werkt mede bij deze begaafde jeugdi- de kunstenares. Zij is begiftigd met een sopraan-geluid, zooals maar weinigen het voorrecht hebben te bezitten maar dit is niet genoeg. Zij zingt, en doet dit met heel haar ziel. Van haar jeugdig geluid en haar mooie wijze van zingen gaat charme uit; licht trilt ieder toontje, ieder figuurtje -langs ons heen, en dan weer ontwikkelt zij een krachtigen vollen en glanzenden toon. Dddr, waar haar gevoel spreekt, zingt, zij vèr uit 't mooiste en daardoor werd ook de Aria „Wolohe Lahung" zoo voortreffe lijk door haar vertolkt. Dit gemak van zin gen heeft de tenor de Groen niet. Hij zingt verdienstelijk, en zijn voordracht is intel ligent, maar, wanneer hij de vocalen hel derder zal nemen en de stem niet zoo krach tig gebruikt, zal dit aan zijn zang zeer ten goede komen. In de ensembles domineerde zijn geluid meermalen. Caro is hier in Lei den geen onbekende. Hij zingt onwrikbaar vast en neemt zijn tempo zooals hij dit wil. In de laatste bas-aria had ik de toon wat soepeler en ronder gewenscht. De dirigent heeft door zijn vertolking bewezen, dat hij veel liefde voor dit mees terwerk heeft, want, goed verzorgd was zijn directie. De begeleiding werd door een gedeelte van het residentie-orkest, ver zorgd, en was in goede handen. „Arti et Re ligion e" heeft een goedgeslaagd concert ge geven en ik wcnsch de vereeniging toe dat zij moge groeien en bloeien. Aan de sopraan soliste werden tweemaal bloemen aangeboden cn van de koorleden ontvin; de directeur Smets Oen lauwerkrans als een welverdiende hulde aan zijn werk. J. K. ƒ67.60 weg 'door de politie een poedel in. <!e sloot ge vonden. Het dier bleek kreupel ie zijn, zoodat het den schijn heeft, dat het is aangereden. Voor den eigenaar zijn inlichtingen te beko men aan het commissariaat van politie. Agenda der vergaderingen van b3J hel Plaatselijk Comité dar K.S.A. te Lelden aangeoioten vereent gingen. Prop.-cttib „St. Petrus." Zondag 23 Januari jaarvergadering 12.30 uur in het St. Panoratdus-part-ronaart., Hooigracht 18. Ned. R. K. Volksbond. Dinsdag 25 Jan. Pro- pagandayorgadering in het Bondsgebouw van R.-K. Volksbond. Woensdag 26 Januari, 's avonds S uur, dn het Bondsgebouw, Twee de vooadradut over Letterkunde, door den heer A. J. Ooatdam. R. K. Bakkersgezellen enz. Donderdag 27 Jan. te 7.30 uur jaarvergadering iii Bonds gebouw, Steenschuur 15. R.-K. Stud.ver. „Sanctus Augustinus". Maandag 31 Januari '21 om 8 uur dn den Turk, buitengewone vergadering. Heden heeft do fa. Wolters en Co., brood fabriek „de Vlijt", Vliet 28 alhier, haar winkel heropend. Door een flink aangepakte hernieuwing van het interieur heeft de zaak een frisch aar: ge&Togen. Do keurige voorraad brood, beschuit (koekjes geeft een fraai gezicht, die den huis vrouwen zeker zal bekoren. Ter gelegenheid hiervan had de fa. tevens een prijsvraag uitgeschreven onder het perso neel voor het keurigste broodwerk. De diverse producten hebben we in oogenschouw genomen en met het bekroonde werk kunnen wij ten volle instemmen. Het was n.J. een uit deeg ge bakken mandje met miniatuur luxe broodjes gevuld, vervaardigd door den heer S. Vink, die hiermede een flink bewijs van good deeg- bereiden levcrd'e. MAANDAG. Alphen a. d. R ij n. 6.30 uur verplichte vergadering R. K. Geitenhouders. Van .Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Hovens Gréve, Rijn en Schiekade 104, Tel. 1681. -lèiÜai Dr. Eist, Rembrandtstr. 21, Tel. 1202. Dr. Rassere, Rapenburg 47, Tel. 1469. Dr. v. Voorthuijsen. Heerengracht 38, TeL 7. Dr. Weobers, Hooigracht 31, Tel. 369. Apotheken (üe ibt en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon dags geopend zon: M. Boekwijt, Vischmarkt 8. TeL 552 A. J. Donk, Doezastraa-t 31. Tel. 1313. Gistermiddag werd langs den Rijnsburger- BOSKOOP. ..Personalia. Voor het oandidaatsexa men richting' Koloniale Landbouw, slaagde te Wageningen dé heer D. W. v. Nes, alhier. R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K. Kies- vereeniging had een prapaganda-avond vastgesteld op j.l. Maandagavond, toegan kelijk voor alle Katholieke mannen en vrouwen, waarop mevrouw Bronsveld Vitringa te Hoorn als spreekster is 'opge treden. Door het slechte weer was de opkomst niet zoo groot als men had mogen verwach ten, maar degenen, die zich de moeite had den getroost naar liet R.-K. Ver.gebouw te komen, hebben kunnen genieten van de mooie voordracht op politiek gebied, door mevrouw Bronsveld. De wereld wordt door twee stroomingen belieerscht: voor of tegen Christus. Voor ons kan het oordeel niet zacht zijn; de wapenen zijn ons in de hand gegeven om te strijden; het vrouwenkiesrecht heeft onze plichten vergroot, maar de toekomst in onze hand gelegd, ook vojjr het nage slacht. Twee stroomingen gaan door dc wereld. Wat or tusscben staat, het kleur- looze, heeft geen zelfstandigheid. Het is dus voor of tegen Christus, rechts of ldnks. De eene strooming, opbouwend, de andere, tot afbreken immer gereed; de angst., dat Christus zal heerschen, vooral door de goede Katholieke pers en het Katholiek vereenigingsleven, maakt, dat -alles, wal voor Christus werkt, wordt aangevallen en omvergehaald. De vraag is of het mogelijk is in ons Vaderland, dat socialist of communist met «hun revolutionair pogen en wereldhervor- men ons Nederland evenals Rusland ter- roriseeren? Onmogelijk is het niet, indien wij het gevaar te gering -schatten en daar door ongemerkt tot afzakking en verslap ping komen. Wij hebben de laatste jaren zooveel zien gebeuren, wat ons onmogelijk toescheen, getuige o.a. de ineenstorting van het Duit- sche Rijk, de revolutie dn Rusland, het terrorisme in Katholiek Hongarije en an dere gewelddaden van veelal een kleine minderheid over een christelijke meerder heid door inlamitalie, schnkaanjagen en lerroris-alie, geweld, is men daartoe in staat. De Katholieke Kerk vooral staat in den weg en met de vrije uitoefening van onze Katholieken Godsdienst is het dan di rect gedaan. Men komt tot staatsopvoeding onzer kinderen, vrije huwelijken, enz. Men wil ook dezelfde eer en dezelfde rechten voor de ongehuwde als voor de gehuwde moeder. Vragen wij ons nu nog af: „Waarom het gaat". Om onze eer, vrijheid en Godsdienst. En daarom zullen vrouwen en mannen een goed gebruik moeien maken van het ver kregen kiesrecht. De vrouw moet hare be deesdheid en vooröordeel tegen hot open baar leven en handelen overwinnen. Tot dusverre kon men haar alleen vinden op het terrein der liefdadigheid. De vrouwen moeten haar kunnen niet, te gering schat ten, maar medearbeiden voor de overwin ning der christelijke maatschappij. Na deze rode, aandachtig gevolgd door de aanwezigen, dankte de voorzitter de ge achte spreekster voor het helder betoog. Spr. hoopt, dat de aanwezige vrouwelijke leden in hare omgeving als propagandisten zullen optreden, opdat ook anderen tot het inzicht komen van de groote waarde voor de Katholieke vrouw aan het kiesrecht verbonden en vertrouwt dat dan in de toekomst de opkomst van vrouwelijke le den op de vergaderingen grooter zal zijn. Hij sluit met nog een woord van dank de vergadering. HILLEGOM. R. K. Gemeurde Zangvereniging „SL Cac cilia". i ;ia4er. --u-i gaf deze Roomsche ver- 'eenigiag, die nauwelijks één jaar bestaat, een concert in tfé Flora", met medewerking van den heer Orclio (Bariton), geaccompagneerd door Mej. Rie Kruijdenberg (pianiste) alhier. (Zoowel omwille der goede Roomsche zaalk als om het sped geven -we als uitzondering van dit concert oen eenigszins breedvoerig verslag. De voorzitter der Vereeniging, de heer P. J. d. KTugt, opende het concert met een kort woord van welkom, waarna het programma aan de orde kwam. Beginnen we met te zeggen, dat de hoer Orelio, ten spijt van ongemotiveerde vooraf gegane critieken zijn ouden roem schitterend heeft gehandhaafd en de onedele cxildek ge- logenstraft. Orelio zong vóór de pauze: le Proloog Paljas van Leo Cavello; 2e In 't Woud van Ph. Loots; 3e Mijn eerste van P. Zweers en 4e Ha ha die Liefde van K. Mes dag. '4 Publiek was verrukt en jnichto den zanger toe op de meest enthousiaste wijze. Na de Pauze zong Orelio le Twee Keerlen van Benoit, 2e van een Koningsvrouwe van A. Spoel en 3e Kermislïed van E. Hullebroeek. Mej. Kruijdenberg begeleidde uitstekend, doch het instrument een gewone piano kon niet weergeven hot geweiischte accompag- n^ient. Orelio uitte terecht in dézen een klacht en in den vervolge zal zeer zeker ecu Vleugel voor begeleiding worden gebruikt. De heer Orelio ontving een bloemenhulde e hij tusscben Mej. Kruijdenberg en zich verdeelde. Het publiek juichte hem 'bij zijn vertrek rond tien uur spontaan toe. Heeft Orelio de aanwezigen de zaal was stampvol voldaan, het koor zelf onder do bekwame leiding van zijn directeur, ,de heer Th. P. v. d. Meij alhier heeft zijn entroo schit terend onder de HLllegomsche Zangvereni gingen door dit concert gedaan. •De verschillende nummers: „o Salalaris", „Ave Maria", „Lentenacht", „Avondklok-ken", „Wilt heden nu treden" en „Ons Lied van do Zee" waren keurjg en gevoelvol, correct en uitstekend verzorgd, terwijl hetzelfde kan ge zegd worden van de stukken voor dubbel- tnannenkwartet en dubbel-koor. Men begrijpt niet, boe het mogelijk is in zulk een kort tijdsbestek met in overgTOote meerderheid ongeschoolde zangeressen en zan gers te bereiken, wat de heer Van der Meij heeft vertolkt. De vele muziekkenners onder de aanwezigen, waaronder vele zangers der beide kerkkoren, betuigden onverholen hun be wondering voor het gepraesteerde. De secretaris der Vereeniging, de heer G. M. v. Riök, bood met toepasselijke woorden directeur een door hem vervaardigden mu- zieklessenaar in harkvorm aan, een keurig stuk werk en een mooi bewijs van sympathie. Als „het koor van Van der Meij", zooals het vertrouwelijk wel eens wordt betiteld, op den ingeslagen weg voortgaat, zal het een der beste' worden van onze plaats en een sieraad voor Roomsch Hillegom en wel binnen zeer korten tijd. De opwekking van den voorzitter in zijn dankwoord om toe te treden als lid dezer mooie vercenigi-ng, onderstreep en wo gaarne we feliciteeren directeur en vereeniging op recht- met dit welverdiende eerste succes. Veiling. Donderdag had in Hotel Sis termans, ten overstaan der notarissen J. Ratelband te Haarlem en K. Langeveld al hier, de verkoop bij afslag plaats van hei volgende: le. Een Percel Tuin- of Bloembollenland te Hillegom, tusscben de Leek en de Meer straat, groot 94 A. en 40 C.A., toebehooren- dc aan de Erven N. Kruyt. Hoogste bieder notaris Ratelband 3300,^ x-ieiUoog-d Jotet- ƒ200 en afgemijnd op ƒ100 door -derf beer S. Weber alhier, die dus kooper werd voor ƒ3600; 2e. Vier arbeiderswoningen te Hillegom, aan de Kerkstraat, te zamen groot 11 A. 67 c.A., toebebooren.de aan den heer A. Rijn veld. Ho:gste bieder de heer A. v. d. Jagi ƒ2900, verhoogd met ƒ200, niet afgemijnd Kooper de heer J. Voges te Hillegom voor ƒ3100: 3e. Een perceel Bouwland te Haarlem mermeer aan den Vennipperweg, groot 74 A. 31 cA. Hoogste bicder notaris Ratelband vooor ƒ2450. Die perceel werd niet ver hoogd en niet gemijnd. Kooper dus de hee» Ratelband voor 2450. KATWIJK AAN ZEE. Statuten. Met de St.ct. zijn verzonden de koninklijk goedgekeurde gewijzigde sta tuten van de Sociëteit voor Chemische In dustrie Katwijk, alhier. KATWIJK AAN DEN R'JN. Orgelfonds. De n-eibfco-opbrengat de» IJ. Dinsdag gehouden uitvoering door hel R.-K. Zangkoor ten bate vaoi bert. orgel fonds as 92.60. LISSE Propaganda. A.s. Maandagavond te 7 uur wordt in het Bondsgebouw vanwege de R.-K. Volksbond en Retraitefonils, oen propagandavergadering gehouden, waar j als spreker zal optreden de ZeerEorw- Pater Timmermans, Redemptorist. Pate» Timmermans is een oude bekende van do onlangs gehouden H. Missde. Dat liet vol zal zijn, daar zijn we reeds nu van over- tuigd; men zorge dus vroeg te zijn om zich 1 van een plaats te verzekeren. NOORDEN. Drankbestrijding. Maandag 24 deze» des avonds 7 uur zal m de Si. Franc-isous* zaal, ter gelegenheid van de benoeming van den Z.Eetrw. Pastoor H. J. M. Pichot, alhier, ito.t geeetcJijk adviseur van Karuaaj verbond en Mariavereenign-ng een -ledenver- •gadering wonden ge-houden, met ee-nigezind feestelijk karakter, toegankelijk aHeen voof de leden en donateurs dier vereefnagingea De president van h-ot K-ruisverbond zal den Geestelijk adviseur insrtolleeren, en tevea^ een groot aantal nieuwe leden. Uit de So brdëtas-bvuidel zullen eenige liederen wor- den gezongen en beide vea-eenogingein ko- men met. een schoon boonaelstuk. Middenstand. Dondendaga-vond ward dé R.-K Middemehaaiders ter vergoderin* opgeroepen in de St. Franciscuszaal, waai t als spreker oprt-rad de heer R. W. Dclk- ambtenaar van het Centraal Hanzebureatp te Amsterdam. Ongeveer 30 R.K. Midden standers waren aanwezig. De heer Feite hield ccn causerie, waar bij hij zakelijk en vervolgens gezamerrlijl de verschillende aangelegenheden betref, fen-de den Middenstand besprak. Pogróg^ om de afd. NieuwkoopNoorden rte doel herleven zijn zonder vrucht gebleken, vafl le daar daifc beaaitwoord wend aan den dnaffll uit Noorden gekomen om te ^overleggen aj i daar een afzonderlijke afdeeding op (te «w ten. I Spr. toont aan, d*».t kleine af-lceling* |g

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2