Ingezonden stukken. noing van panier. Do Vierde Kanier der Amsterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de laak tegen den 45-jarigen motorschipper H. 0. R. uit Uithoorn, die zich schuldig had gemaakt aan lieling van papier ten nadeele van de Alg. Papier Mij. in Juli j.l. De Rechtbank veroordeelde bekl. tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was zeven maanden met vier maanden aftrek pre ventief. Op verzoek van den verdediger Mr. Ad. Zeldenrust werd bekl. destijds uit de pre ventieve hechtenis ontslagen. Sociëteit niet „drooggelegd". Voor de rechtbank te Zulplien stond te recht B. v. PI., kastelein der sociëteit De Hereeniging te Deventer, wegens het tap pen van sterken, drank gedurende de ker mis te Deventer in Juni 1920, bij verorde ning verboden. De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Deventer, waarbij bekl. is ontslagen van rechtsvervolging, met de opmerking, dat een verordening als boven bedoeld niet van toepassiug kan zijn op sociëteiten. Land- en Tuinbouw. Wetenschappelijke teelt. In de Woensdag te Utrecht gehouden alge- imeone vergadering van de vereemging tot be vordering van wetenschappelijke teelt is in de plaats van den heer J. M. Kas Visser, ddc bedankte, tot voorzitter gekozen dr. F. E. Postliuma, te 'e-Gravcnhage; tot secretaris "werd gekozen dr. K. Kuiper Jr. te Rhenen. Nadat vervolgens de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester waren goedge keurd, gaf de voorzitter een uiteenzet long van de werkzaamheden van de vereoniging se dert hare oprichting (kruisingsproeven met hoenders en varkens, uitgifte van- brochures en andere geschriften, enz.) Hij wees er hierbij op, dat naar het oordeel van het bestuur naar meer contact met de practijk moest worden gestreefd dan lot dusver het geval was. Te dien oinde had men eenige maanden geledon di-. K. Kuiper Jr. gemachtigd, hier te lande pogingen aan te wenden tot vorming van een fonds voor de stichting van oen propaganda- en voorlichtingsdienst. Het verslag, dat dr. Kuiper hierna uitbracht over zijne bevindingen, mocht in zooverre gunstig worden genoemd, dat bijna alle voor aanstaande organisaties op landbouwgebied haar ingenomenheid met dit streven hadden betuigd. Verder zette dr. Kuiper uitvoerig uit een, hoe naar zijn meening de op to richten voorlichtingsdienst het best zou kunnen werk zaam zijn. Uit de geanimeerde bespreking, welke hier van hel gevolgd was, bleek, dat de door het be stuur opgevatte plannen door alle aanwezige leden werden wenschelijk geacht. Alleen was er eenig meening verschil omtrent de wijze waarop die plannen behooren te worden, ver wezenlijkt. Aardappelhande! in Opsteüjk Drente. Men meldt uit Emrnen aan het „Hbld.": Stond de verzending van aardappelen gedu rende den verloopen naherfst bijna stil, er komt thans eenig leven in den exporfhandel. Aan dc verschillende stations der Noordooster lokaal tueschen Coevorden en Assen, welke lijn het gebied van Drente doorsnijdt, waar de aardappeloultuur zeer sterk wordt beoefend, wordt thans geladen. Werd tot nog toe mee9t goladen voor Oostenrijk, thans gaat de uitvoer ook naar Duitsehland. De prijzen blijven ech ter: vergeleken bij voorgaande jaren, laag en kunnen zich nauwelijks boven f 3 per H.L. ■verheffen, terwijl op de kwaliteit meer gelet wordt dan in vorige jaren. Dit laatste is mo menteel bij de aflevering wel lastig, doch zal toch voor de toekomst gunstiger gevolgen heb ben, daar de goode naam van het product in den crisistijd door slechte sorteeiing en afle vering heel wat heeft geleden. Hoewel thans de volgeladen boerenwagens in rijen nfiar de laadplaatsen rijden, schijnt <le voorraad nog maar weinig Ie verminderen. Over den geheel en Hondsrug ziet men de vele gröotc kuilen als lange heuvels opgeworpen en net zand toegedekt, die alle nog voorraden bevatten, zoodat het grootste kwantum van den oogst 1920 nog verkocht of althans vervoerd moet worden Daar de duurzaamheid slechts Roemenië. Voor de leiding der afzonderlijke aangele genheden van een district, zooals den aanleg van wegen, den bouw van scholen, ziekenhui zen, het onderhoud en de verbetering van al lerlei inrichtingen zorgt eCn districtsraad, waarvan de leden door dc bewoners van het district gekozen worden. De gemeenten zijn zeer zelfstandig, de Staat houdt slechts toe zicht. Aan het hoofd der gemeente slaat dc door den gemeenteraad gekozen burgemeester; de leden van den gemeenteraad worden voor vier jaar gekbzen. De burgemeester wordt op voorstel van den minister van Binnenlandsche Zaken door den Koning benoemd; hij staat aan het hoofd der gemeentepolitie, redigeert de kiezerslijsten en zorgt voor de inning der di recte staatsbelasting. De Dobroedsja kreeg eerst in 1909 het recht afgevaardigden voor het Parlement te kiezen. Voor de rechtspraak in dc gemeenten zor gen de gemeentelijke rechtbanken, die bestaan uit den burgemeester en twee door de inwo ners gekozen gezworenen. In de hoofdstad van ieder district is een districterechtbank, en te Boekarest. Jassy, Galatz on Craiova een Hof Tan Appèl. De hoogste rechtbank is het Hof van Cassatie fce Boekarest. Alle rechters wor den door den koning benoemd: alleen Roe- meeneche staatsburgers, met don graad van Meester in de Rechten, kunnen hic-rvoor in aanmerking komen. Roemenië heeft algemeene dienstplicht; de ■diensttijd begint met 21 jaar. Het leger heeft In vredestijd eene sterkte van 3835 officieren, 689 ambtenaren, 1049 kadetten. 88,176 man schappen en 452 stukken veldgeschut. De viool bestond in 1909 uit 31 vaartuigen, bet marinepersoneel uit 143 officieren, 48 ambte naren, 45 kadetten en 2176 manschappen. Volgens de Grondwet is dc.Grieksch-Katho- zeer nriddeïmat-g is. komt heel wat uitschot te voorschijn, waardoor de totaal opbrengst in contanten nog verminderd word-l. Het ziet er in de naaste toekomst met de aardappelbou wers, die voor een deel op duur gekocht of gepacht land zitten, wel wat donker uit. Een gunstige omstandigheid is, dat de meststoffen die hier zeer ruim gebruikt moeten worden, belangrijk in prijs gaan dalen. De prijs van het Chilisalpeter zakte sedert eind September mot ongeveer f 3 per 100 K.G., het fchomasslak- kenmeel per procent fosforzuur vaax 59 cent tot 30 cent. Door deze prijsverlagingen zal in de naaste toekomst _de- aardappel belangrijk goedkooper geteeld kunnen worden, De Hoenderstapel. Men schrijft uit Barneveld In het afgeloopen jaar zijn ter mark-t alhier aangevoerd 6.341.000 eieren. Hieruit blijkt dus wel, hoe zeer de kippenstapel zich in 1920 heeft uitgebreid. Toch is hij nog lang niet op het oude peil, aangezien de aanvoer in 1916 zelfs nog ruini 13,5 mil- lioen stuks bedroeg. Veeprijzen-daling. Men schrijft uit Friesland: In weerwil van den betrekkelijk geringtn aanvoer is de handel in de meeste rundvee- soorten en varkens op de jongste Sneeker en Leeuwarder markten zeer slug -of traag ge weest; hetgeen m. a. w. zeggen wil. dat de boe ren daar voor hun te koop aangeboden bees.- jes bij lange na niet zulxe hoog© prijzen be dingen konden als eenige weken geleden. Zulks was een gevolg van de enorme verlie zen, welke de handelaars in voor de slacht bank bestemde runderen en varkenskooplie- den te voren met name op de Londmsche markt geleden hebben. Vooral de handelaar.-,, die vee in voorkoop hadden, hebben zeer veel geld verloren. Zulks blijkt uit de verklaring van een dier handelaars, dat hij en zijn compagnons op een „recente" Londensche markt ougeveer zooveel geld verspeeld, hadden als hij voor hei levens onderhoud van zich zeiven en zijn gezin ge durende een geheel jaar noodig had. Men kan de waar-beid. dier bewering rede lijkerwijs niet in twijfel trekken, wanneer men weet, dat sommigen dier export-handelaars en slagers voor hun 200 op die markt aange voerde circa 100 pond wegende biggen, welke door hen voor 95 ets. cn f 1 per pond gekocht waren, niet meer dan 37^ tot 45 cis. per pond bedingen konden. Ter bestrijding van een eventueel minderen buiten]andschen aftrek van Friesche runderen zal het Friesche Fokvee-Bureau tracht"o Ar gentinië als afzetgebied te bemachtigen. Voor de verwezenlijking dier id.ee is in een «lezer dagen door dat bureau .gehouden vergadering besloten, om op de van den 8en tot den 22en Mei a.s. to Buenos-Ayres te houden tentoon stelling met een collectieve inzending Friesch fok vee uit te komen. Reeds hebben circa 30 personen zich bereid verklaard aandeelen te nemen in een garantie-fonds, waaruit alle aan een dergelijke inzending verbonden kosten be streden kunnen worden. Al kan redelijkerwijze niet betwijfeld wor den, dat een collectie Friesch fokvec cp dc zooeven vermelde tentoonstelling een goed fi guur maken en derhalve zeer .veel bijdragen zal tot bovórderiDg der reputatie van onzen veestapel in Argentinië, toch kan daaruit in verband met de ook in Amerika heorschonkle geldelijke moeilijkheden niet de gevolgtrekking gemaakt worden, dat de toekomstige Argc-n- tijneche klandizie een belangrijke veeprijzon- daling beletten zal. Als gevolg van die daling zal, wat voor de kleine luiden ie hopen is, het rund- én varkensv'lees-ch over korter of langer tijd goedkooper moe Den wobdeai, terwijl de huua-boeren geprikkeld zullen worden bij ver pachtingen van z a then en landen niet in het wilde tegen elkaar op te bieden. Gemengde Berichten. Te liirimen (N.-H.) doen zich vijf gevallen van hikziekte voor. Een der pa tiënten bikt reeds 5 dagen en voelt zich zeer ziek. Ook bij de anderen doen zich afmah- tingsverschijsnselen voor. De politie te Buss urn heeft den strijd aangebonden tegen een kwaad dat de bewonerg van het forensendorp maar al te zeer dupeert. Herhaaldelijk kwam liet voor dat treinen aan den overweg in de Brinklaan stopten wegens de daar aanwezige roode sein- iieke Kerk de staatskerk, doch alle andere godsdiensten zijn volkomen vrij in de uitoefe ning van hun eeredienst. Eene of andere geloofsbelijdenis is geen hinderpaal voor het verkrijgen van burgerlijke en politieke rechten', doch voor dc Joden is het verkrijgen van burgerrecht moeilijker ge maakt. De Staat draagt alleen bij in het onderhoud der Grieksch-Katholieke Kerk, terwijl de ove rige godsdienstige gezindten geenerlei onder sleuning krijgen. De Grieksch-Katholieke Kerk is sinds het jaar 1859 onafhankelijk van den Griekschen Patriarch te Gonstantinopel. Aan het hoofd staat de Heilige Synode, die i9 sa mengesteld uit de beide Aartsbisschoppen te Boekarest en Jassy. de zes bisschoppen van Bimmik, Waltscha. Buzan en Ardschiseh in Waiachije en van Boman en Husz in Moldavië. De Roomseh-Katholieken hebben een Aartsbis dom in Boekarest met 33 parochies en een bis dom in Jassy met 28 parochies. De volksontwikkeling staat in Roemenië nog op een tamelijk lagen trap; volgens de telling van 1899 kon slechts 22 procent der bevolking boven de 7 jaar lezen en schrijven Het onderwijs op de volksschool is verplicht van 7 tot 14 jaar en kosteloos voor alle Roe menen. Er zijn vier opleidingsscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Voor het onderhoud van do volksscholen wordt deels door den staat, deels door dc gemeenten zorg gedragen. Voor het verdere onderwijs zorgen gymnasia, lycea, handelsscholen, hoogere en lagere ambachtsscholen enz. en daarna de beide universiteiten te Boekarest en Jassy, een veeartsenijschool cn een school voor bruggen bouw en aanleg van wogen. De Roemeensohc litteratuur begint eerst aeelhetische waarde te krijgen bij het-begin van de 19de eeuw. Voor dien tijd heeft z slechte taalkundige, geschiedkundige of cul tuur-historische beleékenis. Voor vrecmdelin- Kehten: voorbijrijdende fietsen waaraan lan taarns met gekleurde zijglazen. Voortaan zal daarom de politie streng toezicht houden op het verboden gebruik .van gekleunde zijglazen van fietslantaarns. De recherche te Utrecht heeft gisteren aangehouden en in bewaring ge steld den 20-jarigen timmerman L., werk zaam aan het nieuwe gebouw van de Neder- landsche spoorwegen aldaar, die verdacht wordt, op Oudejaarsavond een moordaanslag gepleegid te hebben op den dertigjarigen tim merman Sot. De aangehoudene heeft reeds bekend de daad gepleegd te hebben uit wraak en ook om aan geld te komen. Hij leende nj. wel eens geld van Slot, wat niet altijd prompt betaald werd, waarom deze zijn baas er over aansprak. Daar L. indertijd een voorwaarde lijke veroordeeling te Zulphen gekregen had en toen ter beschikking was gesteld van den reclasseeringsraad, besliste die raad dus, dat do jongen van Utrecht naar een andere ge meente zou worden ovregeplaatst. De schuld van die overplaatsing weet de jongen aan Slot en hij zon op wraak. Op Oudejaarsdag kocht hij in een winkel te Utrecht een ijzeren hamer en heeft daarmede, ma afloop van het werk, Slot aan den dijk opwachtend,hem toen de noodlottige slagen toegebracht. Na het slacht offer onschadelijk gemaakt te hebben, nam hij hem zijn weekgeld af om daarmede de kosten te bestrijden van zijn overplaatsing. Over Jut faas is hij toen naar Utrecht teruggekeerd. De toestand van Slot is iets vooruitgaande. Te Hallingcn (Fr.) is Dins dag de boerderij van H. v. d. Heide door on bekende oorzaak afgebrand. Twee paarden en acht runderen kwamen in do vlammen om. Het veo was niet verzekerd. Door 'den hoofdeommdssa- ris van politie te Aken zijn tegen den smok kelhandel speciale politiepatrouilles samenge steld met geweren cn fietsen," om den sirijd aan te binden tegen de smokkelaars en_ham- steraars aan do grenzen. Dat die maatrege len noodig zijn, valt wel op te maken uit het feit, dat alleen in de nabijheid van Aken in de vier laatste weken van het oude jaar voor niet minder dan 12 millioen mark aan smok kelwaren in beslag is genomen. De vachten wol zijn in Friesland onverkoopbaar. In het centrum der provincie zit, volgens „Dc Ned.", een hande laar met duizenden mollevellen, opgekocht voor een gulden per stuk en dikwijls dtmr- der. Den 9 Dec. 1.1. werd uit do brandkast staande op bet telegraafkantoor van het station te Apeldoorn een zak met een bedrag van f74 vermist. Door de werkvrouw, met het schoonhouden van dit kantoor belast, werd dezer dagen een bankbiljet van f25 in betaling gegeven en de recherche vonld daarin aanleiding een onder zoek aiaar. de herkomst in te stellen, dat de werkvrouw tot bekentenis bracht. De dievegge bevindt zich. thans in -arrest. Dit onderzoek bracht tevens aan het licht, dat door dezelfde werkvrouw ongeveer 2/4 jaar geleden uit die 'brandkast een zak met f 100 was ontvreemd, waarvan een der ambtenaren werd verdacht. Natuurlijk kon dit niet bewe zen worden: hij is toen evenwel op verzoek overgeplaatst;' Te V 1 a s 's i iï g e n heeft zich volgens aangifte bij de politie, een geval van beroovihg voorgedaan. Een boertje uit Wol- phaar'tsdijk bracht Dinsdag een bezoek per auto aan Vlissin-gen en -bezocht verschillende café's; eindelijk kwam hij in gezelschap van een vrouw in een café aan den Nieuwendijk, een der drukste plaatsen van de stad. De in-an had zijn portefeuille met f 1100 aan den chauffeur in bewaring gegeven; deze werd in 'den kelder van hel ca Té gelokt cn daar werd hem de portefeuille met het geld afgenomen. Het boertje werd dn het 'café beroofd van een bankbiljet van f 60 cn reu van f 40. Deze beide bankbiljetten werden door de politie terugge vonden op den kaslc-icin \an het café. Er heb ben huiszoekingen, plaats gehad, en enkele personen zijn aangehouden. Tegen een huiseigenaar te Bnssum, die aan. een voorschrift om zijn huis \an een aansluiting aan de waterleiding te deen voorzien weigert te voldoen, wordt se dert 27 December eiken dag opnieuw door de politie proces-verbaal opgemaakt. Men meldt aan het „E i n d- hov. Dbld." d.d. 5 dezer: Hedenmorgen heeft een treinongeluk plaats geliad op de lijn EindhovenBoxtel, nabij den wachtpost aan den Zuidkant, van Boxtel. Van een sneltrein, komende uit Rotterdam, sprong gen gaal dc meeste bekoring uit van de Roe- ineensche volksliederen, zoowel om hunne dichterlijke voortreffelijkheden, als dm het eigenaardig licht, dat zij werpen op het volks leven der laalsle eeuwen. Middelen van bestaan. Evenals iir Bulgarije, Montenegro en Ser vië is landbouw ook in Roemenië dc voor naamste bron van inkomsten. De grond is zeer ongelijk -verdeeld. Bijna 300,000 boeren be zitten in 't geheel geen; land, maar zijn ge dwongen als daglooners te werken of een klein stukje grond te pachten. In 1909 bezaten 291,800 kleine boertjes van 1/2 lot "2 H.A. land in eigendom. Het grootgrondbezit is verdeeld tussi.-hen dei staat, inrichtingen van welda digheid. maiischappijen en private personen. Slechts ongcreer een derde deel van het groot grondbezit wtirdt door do bezitters zelf produc tief gemaakt; het grootste gedeelte (62 pet.) wordt door de bezillei's, die in Boekarest, Pa rijs of in aidere steden wonen, in den regel op korten termijn verpacht, deels aan huilcn- landschc pathters in Moldavië hoofdzake lijk aan de joden deels aan pachtmaat- si happijen, echte landtrusts, die het van hun kant weer legen hoogen prijs verpachten 'aan de boeren, die daardoor niet genoeg verdienen voor hun levensonderhoud. De boeren zijn zoo doende vaal geheel en al afhankelijk geworden van de grootgrondbezitters of pachters, over geleverd aai onderdrukking en willekeur en vaak met li-feigenen gelijk le stellen. Deze toestanden, nog verergerd door den ongelijken druk der belastingen van alle belastingplichtigen waren in 1907 96 procent boeren de onrechtvaardige verdeeling der politieke macht, die in handen is van de grootgrondbezitters, 'de slechte woningtoestan den en voeijingsmiddrien v.erooraaakton eene heftige gisliiig in deze lagen des volks, ccaa plotseling een stuk uit den connector, welke aan de wielen bevestigd is. Ten .gevolge hier van stond de machine pal.etil. Gelukkig ston den er twee locomotieven voor, zoodat met de ongehinderde machine kon wonden terugge reden tot aan Boxtel, waar de trein op een andere lijn werd gebracht en de trein -zijn reis naar het Zuiden kon voortzetten. Intusschen kwam deze trein met 1 Vt uur vertraging te Eindhoven aan, terwijl het verkeer op deze lijn gestremd is. Overigens -waren geen onge lukken te betreuren.- Heit hoofd der school te Valthermond, de heer D. Brandon, is wegens plichtsverzuim en ergerlijk brutaal optreden tegen den arrond.-echoolopaiener, wien hij de school uitjoeg, door B. en W. geschorst. We gens bedreiging van den burgemeester den heer Borgesius, is hij als klasse-onderwijzer reeds eer voor twee maanden geschorst. O .p S 4 a a t s m ij n „Hendrik", geraakte de (mijnwerker Hoofdzianmer, uit Kohlsclvedd, onder afvallend gesteente, waar door zijn halswervels letterlijk werden ver brijzeld. Leger en Vloot. Naar het „Vad." verneemt, bestaan er ernstige plannen om kolonel Gooszen, chef van den Marinestaf, naar Indië te zenden, ter vorming van een zeemilitie. (Bvüen verantwoordelijkheid der Red-) Tuinbouwvraagshikfcen. Wie in den laalsten tijd de Nederlandsche Hanze, het orgaan van den middenstand, met aandacht leest zal opmerken, dat het er alles behalve rooskleurig uitziet voor den midden stand, tot welken stand, gelijk uit het Land en Tuinbouwblad blijkt, ook tuinder en boer zich rekenen. J Vroeger werd die stand "beschouwd als de ruggegraat der maatschappij, maar in de laat ste jaren is er een slrooming om dien stand geheel op te heffen. Et wordt daarover al zeer gemakkelijk gesproken en geschreven. En prac- tische arbeid van dien stand zelf is noodig, om aan te toonen, wat hij neg vermag De laatste zinsnede in het artikel „Midden stand en Werekhventel-ing" in de Ned. Hanze van 31 Dcc. 1920 is als het ware een verzoek aan belanghebbenden om zich te uiten. En omdat er al lang mij iets op het hart ligt, meen ik, dit nu niet meer -te moeten uitstellen. Het is nu zoo ver dat we lenig gaan; het is moei lijk te bepalen met welke vaart; als mee. ech ter nagaat met welke snelheid bijv. he'. tuin der sbedrijf in de put Is geraakt, dan vreest men onwillekeurig bij bet beschouwen van den nu c'gemeen heerschenden teruggang, of in enkele branches de midden-.land zi.-h kan we- roL M. i. moet dat wel kinnen en vooral de georganiseerde Roomsche middenstand moet hel vermogen. En dan kom ik als belanghebbend Hanzelid aan den tuinbouw. Oók de Hanze heeft een vakgroep „Groenteniha-ndelaren". Er is een geschreeuw over de dure groenten, over de woekerwinsten van lusschonhandel, over de lage prijzen van den producent, zoo zelfs dat ■de regeering, de onmisbaarheid van den luin- derstand erkennend, dezen met crediet -te hulp komt. Intusschen wordt niet veel opbouwend werk geleverd tot verbetering van toestanden (lees: misstanden) in hot groentenihandelsbe- drijf. De tuindersorganisatios zoeken, de ver bruikers piepen, en de groote arbeidersorgani saties doen niets dan uitrekenen, hoeveel pro cent de levensstandaard is verhoogd, Om op die basis een hoogere loonregeling ingevoerd te krijgen, in plaats van eens uit te zien, hoe de weg tusschen producent en consument ge ëffend kan worden een prachtig werkter rein voor de R. K. arbeidersorganisatie. Ook de R. K. M id d-ens tanders vak groep heeft hier werk to over, wat die -aandacht verdient, en zouer goed aan doen een overbrugging tot stand te brengen. Inderdaad zeer vele tuin ders zien in dat als het waar is, dat een handeldrijvende middenstand recht van -be staan heeft, aan dat bestaansrecht moet wor den astgehouden. Tevens zien velen id, dal doordraven voor een groot gedeelte berust op louter theoretische gronden, en zij gevoelen maar al lo goed, diat het uitschakelen niet tot het direct gewonschle resultaat zal leiden. Deze tuinders meenen dal de handelaar wal gisting, die ia 1907 lot gevaarlijke boerenop- roeren met een revolutionair karakter leidden. De daarna gegeven agrarische wetten (op richting" van een boerenleenbank, wet tegen de drankzucht, regeling van het arbeidscon tract, vaststelling van een maximum pacht en een minimum loon, machtsvermindering van den grooteu landtrust enz.) zullen, wanneer ze eerlijk doorgevoerd worden, den toestand dei- boeren aanmerkelijk verbeteren. Men verbouwt hoofdzakelijk graansoorten, en wel in hoofdzaak mais en tarwe. Daar in het laml meestal mais gebruikt wordt, kan een groote hoeveelheid tarwe worden uitgevoerd. De overige koren soorten: rogge, gerst eu ha ver, zijn van geriuge beteckcnis. Belangrijk is nok de verbouwing van peul vruchten, suikerbicli-n, groenten, olie- cn vezel- plan (ou, zoowel als de druiven- en pruimen- cultuur. Dc veeteelt rundvee en varkens lijdt onder het gebrek aan weiden, die voor liet grootste deel in bouwland worden veranderd en duur ziekten. De visscherij vis zeer winstgevend en is sinds 1896 bij de wet geregeld. Ook aan bebossching van kale vlakten wordt sinds 1881 veel ge daan. Tc Branesli bij Boekarest is eene vak school voor houtvesters. Dc belangrijkste mineralen zijn petroleum cn zout. Vooral de petroleum heeft eene wezenlijke groot-industrie in het leven geroepen, die voor een groot deel met buitenlandsch kapi taal wordt uitgeoefend. De petroleumbronnen liggen in een smalle strook, die zich uitstrekt aan den raud van het gebergte van Suceava. De rijkste bronnen vindt men in het Prahova- dal. Zout wordt in groote hoeveelheden aan den voet der Karpalhen gevonden en is sinds langen tijd staatsmonopolie. In vergelijking met den landbouw neemt de industrie slechts een bescheiden plaat6 in; tot nu too is het, met uitzondering van de petro leum- en houtbewerking, trots alle begunsü- moel doen, daar hij de -meest belang-hrtibeiKf^ is in dit vraagstuk. We hebben wel eens hooren. opmerken: wjf beginnen van het verkeerde eind af, en dat i® ook zoo. Alle arbeidsvoorwaarden zijn ge.steltf en doorgevoerd in C. A. C. en wettelijke ari heidstijd, maar men had moeten boginaen rnej do zekerheid te schoppen dat de bedrijven1 aan die gestelde voorwaarden konden vols doen. Dat dit in vele bedrijven niet kan, blijkt al duidelijk en zal nog meer uitkomen. Maax: is het niet die schuld van de bedrijven zelf: en' is het niet meer dan# lijd, dat men tracht te redden wat te redden valt? Zeker is dat in den groentenhand-el een vruchtbaar en prachtig terrein ter bearbeiding lig!. Daarbij komt dat R. K. Middenstandsaf deel in gen in tuinderij-centra het grootste be lang er bij hebben, hoe de luindersvroagst uk ken worden opgelost, en zeker gaarne zouden zien, dat hun mede Hanzeleden, n.l. de groen-- tenh-andelaren, hun tijd benutten, om tot een oplossing te komen, te meer daar ze toch n-iet gaarne hun medeleden onder den voet geloo-i pen zien door grooto coöperatieve instellingen., En deze zullen er ontegenzeggelijk noodge drongen komen, als een toenadering of op- bouwing in de beslaande maatschappelijke wanverhouding achterwege blijft. Zoo-als we konden lezen in hetzelfde no. van de Nederl. Hanze, is een Boerenbond evenals het Vakbureau opgericht. Het is jammer, dat in het artikel maar éénmaal het woord tuin bouw wordt genoemd. En daar in beginsel de tuinbouwbonden en boerenbonden samen, gaan, is het in genoemd artikel niet duid-lijk genoeg dat ook de tuirib ooi W-vraagstukken daa-r ondergebracht zijn. Het zal evenwel niet heel lang aneer du-ren en de tuinders zullen de vraagstukken, hun bedrijf betreffende, afzon- derlij'k formulceren cn afzonderlijk behandelen en daardoor zal de verdoezeling van de land bouwbelangen worden opgeheven. Dit geldt natuurlijk onzen Roomsehen organisaties. En daarom zou ik hierdoor alle belanghebbenden willen aansporen, hun aandacht aan het hk-r-*J boven geopperde te wijden, wat niet anders dan tot voordeel van de betrokken partijen kan leiden. Roelofarendsveen, 4 Jan. 1921. Burgerlijke Stand. LEIDEN. 5 Januari. Gehuwd: J. v. Tongeren jm. en P. C. Roe- landse jd. H. W. Straathof jm. en J. A, v. d. Berg jd.. F. J. Lammers jm. en J. L. v5 Eek jd. A. Janssen jm. en T. Visscher A. v. Schoond er woerd den Bezemer jm. on A. C. Bekooij jd. D. v. d. Meij jm. en N. Ver sloot jd. J. Th. Bik wedr. en G. J. Segaar wede. P. Di-rkse jm. en A M. Kramp jd. M. Ghristiaanse jm. en J. Mulder jd. H. Zoutendijk jm. en A. do Ridder jd. J. W. Brugmans jm. en B. de Water jd. A. M. Govaart jm. en G. A. M. Veeger jd. C. Snee- boer jm. en C. S. Pommerz jd. Overleden: Jansje van Bommel wed J. Fakkel 65 j. Cornelis Jacobus Prins z. 5 ra. Maria Geertruida Cornelia Reijnteens -at geb. vr. 74 j. Johanna van Gerveii d. S j. Geboren: Johannes, z. van J. Nievaart en M. E. v. Rijn. Aaltje, d. van J. Trouwe© en A. de Rooze. Arie, z. van L. A. v. Biero en G. de Lange. Sara Susanna, d. van F. Kok en D. C. Bekker. Floris, z. van H. J. Kramer en J. M. Teske. Elisabeth, d van J. de Wolf en S. H. Bavelaar. Frits, e. an L. vam Roon en G. v. d. VJist. 6 Januari. -Geboren: Cornelia d. van E. M. Tal- Haux en L. P-rommel. Roelof z, van H. Stout-en en W. M. Doove. Jan z. van J. de Roode en E. M. Arlma-n. Elisabeth Johanna Wilhelmina d. van J. Zeege-rs en M. J. Frankhuyzon. .Jacoba d. v. J. C. v. d. Ham cn A. Paardekooper. Jaoobus z. v. J. Rietbergen en J. Lou wrier. Wil helmus Hendricus z. v. W. D. van Kampen en -H. E. Trel. Cath-a-rina Maria d. v. M. Ouwerkerk en C. M. Schenk. Chris Liaan z. van C. Wijling en C. A. Selier. Jo hanna. Memaida d. v. J. .J v. d. Linden en M. H. Knoker. Hendrikus Theodoras' z. v. X. Blokker ai P. Vastenhout. Ondertrouwd: P. Arkeveld jm, 24 j. en A. Bazinni jd. 20 j. G. A. Groene- yelcl jm. en A. Groeneveld jd. G. TL A. v. Bellem 25 j. en J. G. M. Even jd. 22 j. Overleden: P. L. Favier, ongeh, m., 53 j. J. Slootbeck, ongeh. 31 j. gelukt de nijverheid zóó hoog op te voeren, dat gelijkt de nijverheid zóó hoog op te voeren, dat zij hare producten kan uitvoeren; zij kan zelfs nog niet in eigen behoeften voorzien. De voor naamste lak is de fabricage van voedingsmid delen, -suiker, tabak, spiritus, bier, gedroogde pruimen enz.; daarop volgt de chemische in dustrie, de petroleuiOvaffinaderijen. fabricage van zeep, kaarsen, lak enz., de metaalbewer king (landbouwmachines), houtbewerking, fabricage van leer en lederwaren, katoen- en linnenweverijen enz. enz. De handel wordt uog voor een groot gedeelte door buitenlanders en joden gedreven. Wat -de verkeerswegen aangaat, zij uog ver meld, dat de eerste spoorwegen zijn aangelegd door huitenlandsëhe maatschappijen. Sinds 1880 is de staat zelf daarmee verder gegaan en tracht nu ook dofprivate lijnen aan zich trekken. De aanleg van goede landwegen is sinds de wet van 1868 aanmerkelijk vooruitgegaan De Donau en, dc Pruth zijn goede scheep vaartwegen. Om dc Donaumonden m het aan grenzend deel der zee van zandbanken en an dere hindernissen te bevrijden, webd door art 16 van het .Verdrag van Parijs in 1856, de Europeeschc Donau-eommissic in,-Galatz op gericht, die onafhankelijk is van de Roemeen- sche regcei'ing, de zeven mogendUedeai, het verdrag bnderlcekenden, alsook Roemeiw zelf vertegenwoordigd en het opzicht heeft over de Donau beneden Braila. Zij oefent politic toezicht uit, maakt verordeningen, heft belas tingen, sluit leeningen en beschikt over allerlei hulpmiddelen in het algemeen belang. Voor den geldhandel zorgen de Roemeensche Nationale Bank, dc Banea Generale Rouiana, de Boemeensche Credietbank enz. Sinds 1856 is het metriek stelsel van uitte» en gewichten ingevoerd. A, RLEMNT.TEÖ Ö.J,

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4